Mas nieuw jeugdblad Twen ongewijzigd blijven? BP SUPER HAARDBRANDOLIE met anti-roest Laat Rotterdam zich niet met Amsterdamse zaken bemoeien Luchtvaartpolitiek van de Verenigde Staten ouderwets Womotel-project van de Wereldhaven opgegeven LONDENSE BRIEF 0 I N Opp Kort geding tussen Duitse en Neder landse uitgevers 1 Stil Cl I ■MR' Ca W Burgemeester Van Hall in nieuwjaarsrede: Geen behoefte aan niet gemeende betuigingen van vriendschap ositie-bladen alle verboden Poging tot stele# van wagen Wordt bouwafdeling geliquideerd? Savoy-Kotel aan Hoogstraat Mutaties bij V eroline-concerï^ Directeur gedood bij ongeval pagina 6 DRIE UUR LANG PRO EN CONTRA Drs. E. H. v. d. Beugel: Stemming bederven Indonesië Dokter kan verschil tussen mes- en sabel, steek niet constateren Surinaamse minister lector in Amsterdam? Politiehond leverde ns Hoger beroep aan getekend Goed economisch jaar voor West-Europa Eert hanestaartpartij De viering van Hogmanay Op de kater jacht Minister Korthals over bruggen en tunnels bij en in Rotterdam Sleeswij k-revue in Rotterdam A Haanstra voorzitter jl1^ filmfestival Bij oversteken aaH' gereden NSC WOENSDAG 11 JANUARI 1961 Vraag uw plaatselijke handelaar AMSTERDAM, 11 jan. „De regelmaat waarmede vooraanstaande Rotterdammers zich op voor enze stad onaangename wijze mengen in de ontwikkelingen in Amsterdam, doet de vraag rijzen, wat zij daarmede beogen. Denken zij een Rotterdams belang te dienen door Amsterdam te proberen bij het publiek in discrediet te brengen? Zoeken zij bewust een verbetering in de verhouding tussen de zustersteden te belemme ren? Pogen zij invloed uit te oefenen op regeringsinstanties, die met betrekking tot Amsterdamse plannen een oordeel moeten uitspreken?" Deze vragen stelde burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam vandaag in zijn nieuwjaarsrede tot de raad. MEDICUS ONTZENUWT POLITIEVERKLARING „Platonisch" Onjuiste beweringen ROTTERDAM, 11 jan. Het pand, dat de Wereldhaven n.v. momenteel bouwt op de hoek van de Hoogstraat en de Kipstraat zal New York Times over 1961 niet een Womotel worden, maar een hotel. Toen op 28 april van het vorige jaar de eerste paal ge slagen werd, lag het in de behoe- ling, dat het gebouw accommo datie zou krijgen voor een afdeling hotel en voor een afdeling motel. Bovendien had men een „wotel" gecreëerd, een woongelegenheid voor langere tijd voor studenten, vrijgezellen en kinderloze gezin nen, waarvan de beide echtgenoten overdag werken. Het bleek De We reldhaven, dat er onvoldoende be langstelling voor het project be stond. Een Womotel zou niet ren dabel zijn door de te hoge prijzen. Door de firma Savoy, waarin on der meer de n.v. Flevo zeggen schap heeft, zal in begin van de zomer het gebouw geëxploiteerd worden als Savoy Hotel- s< AMSTERDAM. II jan. Zal „Twen" het kersverse blad voor de jeugd, die zich de tcenagerleeftijd ontgroeid voelt, zijr. tweede aflevering In Nederland in dezelfde vorm beleven als de eerste of zal het pas weer mogen verschijnen, als het geheel en dus ook de naam is ge wijzigd? Hierop zal mr. U. W. H. Stheee- man, president van de hoofdstedelijke rechtbank het antwoord geven, als hij over een week uitspraak doei in het kort geding, dat de Duitse uitgever Th. Martens van het Duitse blad „Twen" bij hem aanhangig heeft gemaakt tegen de uitgevers van het gelijknamige Neder landse blad, de heren G. A. van Huis- en J. A. Schekkerman. Tn de kamer van de president is van morgen lang en breed over het nieuwe blad voor de rijpere jeugd gesproken en daarbij bleek wel dat het niet om een publiciteitsstunt te doen is, dat de respectieve uitgevers hun ruzie „en pu- bliqu" uitvechten. Namens de Duitse uitgever voerde mr R. van der Veer het woord. In een betoog van ruim anderhalf uur vertelde hij de achtergrond van deze ruzie, die nu op het hoogste plan beslecht wordt. Begin 1959 begonnen twee Duitse stu denten een blad uit te geven voor de jeugd, die de twintig gepasseerd is. Zij noemden hun blad „Twen". Ai spoedig vond het veelkleurige blad met pagina-grote foto's gretig aftrek bij de opgeschoten Duitse jeugd. In juli van hetzelfde jaar was men zover dat het zelfde blad ook in Nederland verscheen in een oplage van 1000 tot 1500 exem plaren. Toen de financiën zo ingewik keld werden dat de zaak de beid eini- tiatiefnemende studenten boven het hoofd dreigde te groeien nam de uit geversmaatschappij Th. Martens de zaak op zich. Nog onder de supervisie van de belde studenten was er een Nederlands-Duits- se correspondentie gevoerd over de mo gelijkheid het blad ook hier te lande in eigen taal te doen uitgeven. De overeen komst betreffende deze mogelijkheid was zelfs in een vergevorderd stadium, toen een andere firma het blad ging uit geven. Aanvankelijk was men er In Duitsland wel over te spreken dat het blad in Nederland zou verschijnen, tot echter de Nederlandse voorstander van dit plan, de heer G. A. van Huis con tacten aanknoopte met Vrij Nederland. Daarna distantieerde men zich in Duitsland van het eerste plan en ver bood men de uitgave. De heer van Huis zette echter nu op eigen gelegenheid door en gaf in november j.l. de eerste Nederlandse „Twen" op een feestelijke bijeenkomst in het Stedelijk Museum uit. Liefst vijftigduizend exemplaren rol den die eerste 'keer reeds van de pers De gelijkenis met de Duitse „Twen" was bijzonder groot: hetzelfde for maat, ongeveer dezelfde opmaak en eveneens pagina grote foto's. Vrij spoe dig na dit met vrij veel bombarie ver schenen eerste numer ontvingen de Nederlandse uitgevers een briefje, en in december j.l. de dagvaarding voor een kort geding. Eiseres stelt hierin dat het gebruik in Nederland van de naam „Twen" in strijd is met de merkenwet en met de bepalingen be treffende een handelsnaam. Zij ver biedt de uitgifte op straffe van een dwangsom van duizend gulden voor elke aflevering en op straffe van 50.000 gulden voor het voeren van de naam. Bovendien verplicht zij de Ne derlandse uitgever tot het veranderen van de naam in het handelsregister op straffe van een dwangsom van vijf duizend gulden voor iedere dag dat dit wordt nagelaten. Mr. van der Veen stelde in zijn plei dooi dat de heer Van Huis onrechtma tig heeft gehandeld door het blad toch uit te geven, terwijl hem dit door de Duitse uitgever verboden was. „Er was geen overeenstemming bereikt, ofschoon de heer Van Huis zegt dat hij eind mei van het vorig jaar met de studenten wel tot overeenstemming is gekomen. De hier Van Huis heeft het recht in eigen hand genomen aldus mr. van der Veen, die betoogde, dat er na de ver schijning van de Nederlandse „Twen" verwarrig kan zijn ontstaan omdat het publiek misschien denkt dan zowel 1de Duitsel als de Nederlandse „Twen" verwarring kan zijn ontstaan omdat het publiek misschien denkt dat zowel de Duitse als de Nederlandse uitgave van het jeugdblad van een en dezelfde uit geverij is of omdat men denkt, dat het Nederlandse blad in licentie van het Duitse wordt uitgegeven zo voerde mr van der Veen nog aan „omdat men heeft horen spreken van „Twen" en wanneer men er een aflevering van op het station of in een kiosk koopt, tot de ontdekking komt, dat het niet het blad is waarover men het gehad heeft. Hij wees er verder op dat behalve de titel ook de opmaak bijna hetzelfde is cn dat wanneer de Nederlandse uitgever alleen de naam zou veranderen hij des alniettemin de auteurswet zou schen den, „Da zou hoogsens een volgende onrechtmatige daad kunnen zijn en daar zijn wij nog niet aan toe" zo onderbrak de president de woordenvloed van de raadsman. De tegenpleiter, mr. H. D. Pels Rijcken, die namens de heren Van Huis en Sehekkenrman sprak, zei in een bijna even lang pleidooi, dat aan vankelijk overeenstemming was be reikt tussen de Nederlandse en de Duitse uitgevers, maar dat plotseling nadat de situatie in Duitsland gewij zigd was, alle contacten waren ver broken en gedane beltften ingetrok ken. De nieuwe uitgever weigerde zelfs de Nederlanders te ontvangen. Dat de inmenging van Vrij Neder land hier debet aan was kon hij niet geloven, omdat dat aan de eerste plannen niets afdeed. Men had slechts contact opgenomen met Vrij Neder land omdat de heer Van Huis wist dat ook deze uitgeverij van plan was een jeugdblad ui te geven. „Wij hebben een ton aan voorberei dingen geïnvesteerd cn de tweede afle vering van „Twen" ligt reeds In een oplaag van 70.000 exemplaren gereed. Dat is ons belang. En wat is het belang van Martens", zo vroeg mr. Pels Rijcken zich af, „dat zijn maar duizend exempla ren in Nederland. En nu nog steeds wil hij niet praten. Dat is onredelijk, wan neer men bedenkt, dat de Nederlandse „Twen" al in verregaande opkomst is' aldus de raadsman van de gedaagde partij. Hij zei verder dat de naam „Twen' in het geheel niet is overgenomen van Duitsland. „De naam is voor het eerst genoemd in een artikel in „Sir" en be hoort dus in zekere zin toe aan de „In ternational Textiles". Wij hebben toe stemming gevraagd deze <aam te voeren en aan ons verzoek is door de I. T. vol daan", aldus mr. Pels Rijcken, die ook nog wist te vertellen dat de Duitse uitgevers nimmer toestemming hadden gevraagd en dat de I. T. daartegen zeer fel had geprotesteerd, overigens zonder resultaat. Het laatste kwartier werd er over en weer gesproken tusen de belde raads lieden en de president, die zich verwon derd afvroeg waarom de heer Martens niet met de Nederlandse uitgevers wil spreken. Uitspraak 17 januari. (Advertentie) BP I, O-U UU A'U- U' U O V:'" -iv UiU i J U tUa JU-U.."■•'A--''E'UTUU. .U.-.-U' 'Ux'.U i DJAKARTA, 10 jan. (UPI) Het militaire opperbevel van Indonesië heeft gisteren het socialistische dagblad „Pe- ;doman" en vier bladen van dezelfde uitgeverij voorgoed verboden. Hierdoor is het laatste grote blad van de oppo- stitie in Indonesië van het toneel ver dwenen. De socialistische partij is op 17 au gustus van het vorige jaar verboden. De woordvoerder van het leger, kapi tein Eddy Djajaatmadja heeft verklaard dat het blad verboden is omdat het „her haaldelijk artikelen heeft gepubliceerd die het vertrouwen van het volk in de leiding van de nationale revolutie trachtten te ondermijnen". In het laatste nummer van ,,Pedo- man" afgelopen zondag was een grote kop afgedrukt waarop te lezen stond: „Vaarwel en tot ziens." In een hoofd- DEN HAAG. 11 Jan. „Een dokter kan onmogelijk constateren of Iemand gestoken is met een sabel of met een mes". Dit verklaarde ons dr. W. C. J. B. Hulscher, geneesheer-directeur van het ziekenhuis aan de Zuidwal. In dit ziekenhuis is, zoals hekend in de oudejaarsnacht de 29-jarige schilder K. van Ee opgenomen met een steekwond. De schilder heeft gezegd dat hij tij dens een charge van de politie in de Jan de Baenstraat omstreeks kwart over twaalf met een sabel is gestoken. Een woordvoerder van de politie heeft dit donderdagmorgen officieel bestreden, na dat hij „van medische zijde gehoord had, dat de wond bij Van Ee veroorzaakt zou zijn met een mes en niet met een sabel". De geneesheer-directeur noemt dit een volkomen onmogelijke en onzinninge verklaring. „Voor zover ik heb kunnen nagaan heeft geen van onze doktoren de politie iets meegedeeld. Dit zou ook niet kunnen want een dokter kan niet zien of een wond met een sabel of met een mes is toegebracht Intussen heeft de heer Van Ee zater dag een aanklacht verstuurd naar het woonhuis van burgemeester Van Kolf schoten Het slachtoffer zegt In deze ver klaring o.m. dat hij tengevolge van een sabelsteek moest worden opgenomen in het ziel/enhuis en daardoor niet heeft kunnen werken De schade die hij daar door heeft geleden wil de heer Van Ee op de gemeente verhalen Als verklaring voor het feit dat hij pas een week na het gebeurde een aanklacht heeft ingediend, zei de heer Van Ee. „Ik had mijn hoofd er niet bij, bovendien dacht ik na een dag of drie uit het ziekenhuis te mogen. Ik meende dat ik kon wachten tot ik thuis zou zijn". Het onderzoek van de politie duurt voort. MONTREAL, 10 jan. (Reuterl Door de capaciteit, die de grote jetvloten met zich meebrengen, zal de burgerluchtvaart een fase doormaken met nog meer be perkende maatregelen, zo verklaarde de vice-president-directeur van de KLM de heer E. H. van der Beugel in een inter view met de Canadese pers. Hij zei dat deze periode wel zou eindigen wanneer de Verenigde Staten ontdekken dat hun eigen politiek van restricties tegen de Amerikaanse belangen ingaat. „Dit is het laatste overblijfsel van de bi-laterale jungle", aldus de heer Van den Beugel. Bijna alles wat niet in bi-laterale over eenkomsten geregeld is, is bij de inter nationale burgerluchtvaart verboden, zo vervolgde hij. De heer Van der Beugel noemde deze structuur „ouderwets" en „absurd". Over de rol van de Verenigde Staten zei hij: „Als je de argumenten hoort die ze gebruiken tegen het toestaan van rechten en je hoort de argumenten die zij gebruiken als ze. rechten willen ver krijgen dan is dat het meest dwaze wat je je kunt voorstellen". Hij zei er zeker van te zijn dat de Ver enigde Staten de pogingen om de activi teiten van de Scandinavische maatschap, pijen te beperken, niet hebben opgege ven. „Maar er is geen enkele verwachting dat ze succes zullen hebben", aldus de vice-president-directeur van de KLM. AMSTERDAM, 10 jan. Het is zo vernemen wij waarschijnlijk, dat de Surinaamse minister van economische zaken dr. P. A. M. van Philips binnen enkele weken zal aftreden. Hij komt nl. ernstige in aanmerking voor 'n benoeming tot lector in de bedrijfshuishoudkunde aan de economische faculteit van de ge meente-universiteit van Amsterdam. Welk antwoord men op deze vragen ook geeft, vervolgde de burgemeester, het blijft een bedenkelijke tactiek, die de Amsterdamse zaak'in de praktijk niet zal schaden, maar die toch ook niet bevor derlijk is voor de samenwerking en de goede stemming van landgenoten onder elkaar. Tot nu toe zijn van Amsterdamse kant geen pogingen gedaan een soortge lijke campagne tegen Rotterdam te voe ren als in de Maasstad, blijkbaar met op zet, tegen onze stad en met name onze haven wordt ondernomen. Wij respecte ren Rotterdams opbouw in alle opzichten en zouden graag van harte meeleven met de ontplooiing van Rotterdam, ware het niet, dat vooraanstaande Rotterdammers zelf steeds onze stemming bederven. Men moet het ons maar niet kwalijk nemen, dat wij de door Rotterdamse ver tegenwoordigers uitgesproken wensen voor een betere verstandhouding tussen Amsterdam en Rotterdam, die van tijd tot tijd worden geuit, met een korreltje zout nemen. Het zijn woorden zonder in houd, zolang Rotterdam metterdaad blijft voortgaan de ontwikkelingen in Amster dam verdacht te maken, te bekritiseren, te hekelen en zelfs tegen te werken. Men moet er zich in Rotterdam nu maar eens van bewust worden, dat Amsterdam niets voelt voor de nlatonische uitwisse ling van vriendelijkheden, zolang men daar in de praktijk voortgaat zich in Am sterdamse aangeiegenheden te mengen. Wij werken toch door aan onze havens, industrieën, stadsuitbreidingen, verkeers wegen en alles wat voor een gezonde ont plooiing van de Amsterdamse samenle ving noodzakelijk is. Men kan van Rotterdamse zijde willen proberen 'aan de naam van de hoofdstad- en ook aan de zo gunstige ontplooiing van de Amsterdamse haven afbreuk te doen, maar het inlijft een vergeefse poging, om dat iedere Nederlander en buitenlander de Rotterdamse beweringen hier kan ko men controleren en kan zien. hoe onjuist die zijn. Aangezien Amsterdam sinds lang ge bouwen, bedrijven, ondernemingen en In stellingen op allerlei gebied bezit en nog ROTTERDAM, 11 jan. De -- agenten hun snode voornemen kwaU steeds tot stand brengt, waarnaar men storen. De mannen hadden zich toefR AMSTERDAM 11 jan. Vrijdag a.s. zal het Gerechtshof het hoger beroep be handelen dat twee figuren in de „Soera, tes" affaire, de ex-onderdirecteur van de Amsterdamse Bank H. en de exdirecteur van de N.V. Gebr. Overbeek, W. hebben aangetekend tegen de beslissing van de Amsterdamse rechtbank om hun voor arrest met dertig dagen te verlengen. tiiiHiiiiniiiimiimtmiimiiiHiiiitiitiiiiiiiiiiiiiHiiniiiiiiiiiiiiiiiifmia artikel werd voorspeld „betere zullen aanbreken." tijden NEW YORK, 10 jan. De New York Times schrijft, dat men in West-Euro pa algemeen gelooft, dat 1961 weer een goed economisch jaar zal worden. Er is weinig vrees voor een grote recessie afgezien van een grote economische in eenstorting in &e Verenigde Staten. Het blad zegt in zijn jaarlijks over zicht van de internationale economische toestand, waarin bijdragen zijn opgeno-. men van correspondenten in alle De- langrijke landen: „Met uitzondei mg van de kolenmijnbouw en de scheeps bouw, die chronisch in moeilijkheden zijn, en de nieuwe „zieke man ae automobielindustrie in de tweede hein van het vorige jaar, werkt het bedrits- leven in geheel Europa vrijwel op top capaciteit". Over de Benelux-landen schrijft het blad, dat deze landen in het eerste jaar van hun economische unie, dat novem- Iber j.l. is begonnen, „krachtig zullen groeien". „De organisatie bestaat nog te kort om een oordeel over haar eco nomische toestand te kunnen vellen' „De eenheid heeft nog niet het punt be reikt, waarbij de Belgen Nederlandse confectie kunnen kopen, daar deze con fectie goedkoper is dan het Vlaamse produkt. ,,ln feite", zo gaat het verslag over Ide' Benelux voort, „gaan de Nederland se economie en de nauwverbonden Bel gisch-Luxemburgse economie uit van een verschillende basis. Hun snelheid is niet dezelfde. Het nog zo kort geïndus trialiseerde Nederland heeft in 1960 sneller vooruitgang geboekt dan zijn partners". p oudejaarsavond waren wij te gast op een hanestaartpartij, ge geven door een vriend die zo juist teruggekeerd was uit Vientiane waar hij de kogels om zijn oren had horen fluiten. Dit is voor deze vriend geen ongewone ervaring. Hij hoorde dezelfde muziek in de Spaanse burger oorlog waarin hij zwaar werd gewond; in Joegoslavië waarin hij tijdens de tweede wereldoorlog als parachutist werd afgeworpen achter de vijandelijke linies om zich aan te sluiten bij de par- tisanen in Hongarije, waar hij de op stand meemaakte; in Bali waar hij na mens het Britse leger de overgave aan vaardde van de Japanse bevelvoerder op het Indonesische eiland; en bij eni ge andere gedenkwaardige, luidruchti ge en zeer gevaarlijke gelegenheden.) De hanestaartpartij zal ons bij blijven in de eerste plaats om de opvallende personen die er tegenwoordig waren, en waaronder zich een effektenmake- laar bevond die officier was aan boord van een Engelse onderzeeër welke tij dens de laatste oorlog een Nederlands tankschip in de grond boorde in Azia tische wateren, zulks omdat het schip zich bevond in wateren waar het niets te maken had. Wij zullen de hane- staart partij ook gedenken, omdat wij twee nieuwe dingen leerden. De vrouw van een Engelse generaal wees ons erop dat nieuwjaarsdag deze keer sa menviel met een nieuwe maan, zulks voor het eerst sedert 1915, en dat wij derhalve moesten beseffen, dat al onze nieuwjaarswensen van ongewone kracht zouden zijn, vooral indien wij een zilveren munt in de hand hielden. Verder verzekerde ons een van onze medegasten dat alle renpaarden van Groot-Brittannië hun verjaardag vie ren op de eerste dag van het nieuwe jaar. Wij wilden het eerst niet geloven, maar we ontvingen van alle kanten be vestiging. Ongeacht de datum hunner geboorte worden alle renpaarden op 1 januari een heel jaar ouder. Wij verna men eveneens, dat het zich voortbewe gen langs jaagpaden langs Britse ri vieren goed is voor wezens die lang willen leven op aarde. Want, zo verna men wij, het oudste Engelse paard waarvan de leeftijd geregistreerd was, was een paard geheten Old Billy, het welk op drie-en-zestigste leeftijd over leed in het jaar 1822 en dat in zijn levensonderhoud had voorzien door het trekken van vrachtschuiten langs de Mersey. Maar ter, zake. Nieuwjaarsdag is in Engeland en Wales geen nationale va kantiedag. Dank zij het feit dat deze dag dit jaar viel op de zondag, konden de Engelsen en Wallisers zich met gro ter toewijding te buiten gaan op oude jaarsavond en de nieuwjaarsdag, zelf. ■iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiHiiitiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiia Ruim honderd jongelieden werden ge arresteerd in het West End van Lon den. En zoals ieder jaar moest de po litie een cordon werpen rond het stand beeld van Eros om te beletten, dat de menigte dit standbeeld bestormde (zonder t.e beseffen natuurlijk dat een Italiaanse boekhouder model heeft ge staan voor dit beeld en zonder te we ten dat de beeldhouwer aan dit stand beeld failliet ging en de wijk nam naar België.) De politie slaagde er ook dit jaar in de liefde en de daaronder sijpe lende fontein in bescherming te nemen tegen de wilde Londense menigte. n Schotland is Nieuwjaarsdag altijd een nationale vakantiedag geweest. Men beweert dat dit feest, hetwelk de Schotten Hogmanay noemen (oor sprong van deze vreemde naam is on bekend), werd ingesteld door de Schot se Puriteinen om de aandacht af te leiden van het „Roomse" kerstfeest. In dien deze verklaring juist is, hebben de nazaten van de Puriteinen elk jaar reden te over voor niet te blussen be rouw. Want op Hogmanay vaart de dui vel in Schotland en het verbruik van al cohol neemt gedurende twee of drie dagen zo duizelingwekkende proporties aan dat men met zekerheid mag aan nemen dat het op geen enkel tijdstip van het jaar wordt geëvenaard in enig land ter wereld. Zelfs Schotten die het hele jaar niet drinken gaan zich onver vaard te buiten aan sterke drank. Van daar dat de bekende Schot Colm Bro- gan heeft verklaard dat het onjuist is te zeggen dat de Schotten Hogmanay vieren. Geen Schot is op nieuwjaars dag in staat ook maar iets te vie ren. Dezelfde publicist verklaarde dat hij na zestien jaar in Engeland gewoond te hebben tot de overtuiging was ge komen, dat een Engelsman domweg niet weet waarover hij spreekt als hij verklaart iets te weten omtrent de aard van een werkelijke kater. Daarvoor behoort men volgens Brogan een Hog manay gevierd te hebben in Schotland. Het begint op oudejaarsavond, maar niet in de avond. De Schotten werpen zich op de whiskey, hun nationale drank, vanaf het ontbijt en blijven zich laven tot ze zich naar de café's kun nen begeven die om half twaalf in de morgen open gaan. Het drinken, ver gezeld van luid en onharmonieus ge zang, wordt de gehele dag voortgezet Naarmate het uur van middernacht naakt ontplooit zich de beruchte Furor Caledonicus in heviger vormen. Men vecht met grote geestdrift in de straten. Als het grote uur nadert stijgt de span ning. Want het wachten is op de „First Foot", de eerste persoon die na mid dernacht de drempel overschrijdt. In dien een Schot het geluk heeft een First Foot te ontvangen die een vreem deling voor hem is en die bovendien zwart haar heeft en in de ene hand een stuk biscuit houdt, een soort sprits, en in de andere een stuk steenkool, weet hij dat hem een jaar wacht van 'groot geluk en ontelbare zegeningen. a de aankomst van de First Foot begint het feest in volle ernst. Want nu gaat iedere Schot „First Footing". Geen Schot zal het een vriend vergeven, geen tante of oom hun ne ven en nichten, geen zusters hun broe- ren, geen ouders hun kinderen, indien zij niet op deze heilige Hogmanay het verplichte bezoek ontvangen. De mees te Schotten versterken zich tijdens deze eindeloze ommegangen met whiskey gedronken uit een fles welke zij voor dit doel meenemen. Tijdens de bezoe ken is het natuurlijk niet oorbaar de feestdrank te weigeren welke de be zochte plichtmatig schenkt aan de be zoeker. Een consciëntieus Schot ver volgt deze monsterachtige en ononder broken lafenis totdat de laatste resten van bewustzijn zijn geweken en hij ge heel klaar is om gastvrijheid te ver lenen aan het verschrikkelijkste soort kater ter wereld. Een retoerbiljet tweede klasse van Londen naar Edin burgh kost zeventig, gulden. Deson danks kan men in Zuid-Engeland woon achtige Schotten op dertig december in grote drommen zich naar het King's Cross station in Londen zien spoeden, hijgend en met een vreemde staren de bilk in de Caledonische ogen, om in hun moederland op de katerjacht te gaan. P.S. Ecamilia en Izma zijn geen huidziekten. Het zijn namen welke, evenals Album, Vavessa en Balon, in de loop van het afgelopen jaar zijn neer- §eschreven in de registers van de ritse burgerlijke stand als toebeho rend aan versgeboren Britjes. DAAN VAN DER VAT. De opzet van het pand is ongewij zigd gebleven. Wel is de inrichting luxueuzer geworden, o.a. door toepas sing van marmer. Het hotel krijgt 100 tweepersoons kamers, welke verhuurd kunnen worden als één- of tweeper soonskamer. In bijzondere omstandig heden kan men alle kamers voorzien van een derde bed. Iedere kamer krijgt een bad of douche, toilet, telefoon bestaat de mogelijkheid suites te huren, en op verzoek radio en/of televisie. Ook waarbij men dan nog een koelkast krijgt. Voor de gasten staan twee snel- liften ter beschikking. Op de begane grond vindt men een lounge en een restaurant, dat 24 uur per dag geopend zal zijn. De prijzen voor een één persoonskamer bedraagt 12 tb gulden. Voor drie personen betaalt men dertig gulden. Behalve dit project van de architect W. Fiolet, zou de Wereldhaven een groot pand bouwen, dat eveneens een hotel van opzet zou zijn. Dit complex, een autosilo annex serviceflat, zou verrijzen aan de Blaak, waar de We reldhaven optie op de grond had. De gemeente heeft de grond inmiddels te ruggenomen, daar men een dergelijke bebouwing aan de Blaak minder wen selijk acht en bovendien „fantastisch" vindt. De heer A. Arkenbout, directeur van De Wereldhaven, zegt voor de be slissing te staan de bouwafdeling te liquideren als er geen grond meer be schikbaar komt voor de Maatschappij. tevergeefs in Rotterdam zou zoeken. I: het voor het aanzien van de Maasstad misschien beter de verschillen tussen de ze steden niet steeds naar voren te bren gen. Ik meende dit, terugziende op een aan tal redevoeringen en publikaties van Rot terdamse herkomst, waarin Amsterdam wordt aangevallen, bij deze gelegenheid eens duidelijk te moeten stellen, aldus mr. Van Hall. DEN HAAG, 10 jan. Ten aanzien van de in de Tweede Kamer van ver schillende zijden ter sprake gebrachte kruisingsmoigelij'kheden van de Nieuwe Waterweg, de Nieuwe Maas en de Oude Maas, merkt de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn antwoord op, dat ten oosten van Rotterdam de brug bij van Brienenoord met de aan sluitende verbindingen tussen de rijks wegen 3 en 16 tot uitvoering is geko men. Het tempo van deze omvangrijke werken (ruim f 80 miljoen) wordt, zo als de minister reeds eerder heeft op gemerkt, uitsluitend door de techni sche mogelijkheden bepaald. De wer ken zullen, naar wordt verwacht, ln 1964 gereed kunnen komen. De minister is van mening, dat deze verbinding op zichzelf geen af doende soulaas in het gehele oever verbindingsprobleem bij Rotterdam zal kunnen geven. De mogelijkheid ls in onderzoek om aan de ver vroegde bouw van de Vlaardinger- tunncl („Beneluxtunnel") als toltun- nel in het belang van het streekver- keer medewerking te verlenen. Het is de minister gebleken, dat de gemeente Rotterdam inderdaad een dui delijke voorkeur uitspreekt voor de spoedige bouw van de Vlaardingertun- nel, opdat deze het oeververkeer in Rotterdam kan ontlasten gedurende de periode, die moet verlopen voordat over de Willemstunnel kan worden be schikt en in het bijzonder gedurende de bouw van deze tunnel, die de af wikkeling van het verkeer over de Wil lemsbrug zal beïnvloeden. ROTTERDAM, 11 jan. De Sleeswijk- revue „Tot Vanavond" zal voor het eerst op dinsdag 17 januari in het Luxor Thea ter worden uitgevoerd. Deze Snip- en Snaprevue telt weer veel oude bekenden zoals natuurlijk Walden en Muyselaar, Aase Rasmussen, Jo Vischer jr., Bill Stan- fords revue-orkestf en de Fouryo's die, na in de vorige revue voor het eerst te zijn opgetreden, ook nu weer hun muzikale medewerking verlenen. Daarnaast kan men ditmaal ook kennis maken met Philippine Aeckerlin en Aart Brouwer, het Spaanse Ballet Marcos en het uit Australië afkomstige trio Warren, Devine en Sparks, dat een komisch acro batisch dansnummer verzörgt. De twaalf London Starlets, die het revueballet vor men, zijn dit jaar versterkt met twee mannelijke dansers, Bryan Payne en Bryan Rowley. Wim Bijmoer vervaardig de de decors en James Parker de kos tuums. Ross Taylor assisteerde René Sleeswijk bij de produktie en Willy Walden regis seerde de scènes. heeft twee mannen aangehouden de afgelopen nacht op de Randje probeerden een auto te stelen. Daiik^j de tip van een bewoner, die de verdachten aan het werk had S®z'f,i konden de 26-jarige bakker J. de y- de 25-jarige controleur H. de V. in kraag worden gegrepen. r De bewoner van de Randweg kende de beide mannen en de sche neus van de politiehond Astor deed rest. Bij een sorteerproef wees de P g[1. de bakker als een van de daders a Bij een tweede proef liep het sC'TUii dere dier vanuit de, geforceerde V j/ het hele spoor van de bakker na aan de plaats, waar deze werd aaP» houden. ..je De twee heren ontkenden in eeAr)ï instantie alle schuld, maar na het v van de politiehond gingen zij tot^ bekentenis over. Het plan was ge^Uji de auto weg te nemen en zij daar bijna in geslaagd, want de ba ker zat reeds achter het stuur toeh tot de wagen weten te versohaffen een ruitje te forceren. IJSSELMONDE 11 Jan. Met i^, van 1 januari 1961 werden tot direclbe' ren van Verolme United Shipyards eti noemd de heren Ir. J. van der Meei^p P. M. Pott, voordien directeuren At Verolme Machinefabriek IJsseliP0^ N.V. „fld Gelijktijdig werd tot directeur beh0!,,}!' de heer C. Bakker, voordien adjuncl recteup van deze N.V. De directie van Verolme Shipyards is met ingang van 1 C 1961 als volgt: hoofddirectie de heer Verolme, president-directeur, de de Booy, vice president-directeur. tie de heer G. Figee. de heer Ir- J'heet der Meer, de heer P. M, Pott, de P. H. de Vries. jp De diretoie van Verolme Machjh^l briek js met ingang van 1 januari 0\- van de volgende samenstelling: v ric): me United Shipyards (hoofddire /j- de heer Ir. J. van der Meer zal de PE/i® directie voeren als lid van de di^ec( van Verolme United Shipyards, déüfflet C, Bakker directeur, de heer A. .„jict' directeur, de heer P- C. Alsveld ad) cii^ directeur en de heer C. Terlouw, P* ratiehouder. Met ingang van 1 februari zal de 1 d® H. J. Hofstra toetreden als lid van hoofddirectie van het concern, w functie van vice-president-directet"- ROTTERDAM, 11 jan. De ffl-t*? directeur van een N.V., J. Merh' vannacht te omstreeks half een "Ujf Heemraadsingel met zijn personen til' tegen de achterzijde van een wagen met aanhangwagen SeLfff( Zwaargewond werd het slacm® naar het Bergjwegziekenhuis verV® waar men de dood constateerde-^/ vrachtwagen werd lieht en de Pe nenauto zwaar beschadigd. DEN HAAG, 10 jan. Voor bet £}1 tival va<n documentaire films dat va-P f' februari in Oberhausen zal wordeP d houden, is een internationale jPy-gri mengesteld. De Nederlandse cineast Haanstra ls gevraagd dit jaar als zltter hiervan op te treden. HaaijP neemt hiermede de plaats in van ^cii' Grieson, weieens „de vader van de mentaire" genoemd, die twee jaren tereen het voorzitterschap van deze heeft bekleed. Door Nederland za t dit festival worden deelgenomen iPejU films: „Dagen mijner Jaren" van de Haas", Het Gerucht van Kees Pj, en Wadlopers van E. van Moer kef* ROTTERDAM, 11 jan. jarige J. van Nieuwenhuizen is él middag bij het oversteken op {CI' Noordplein aangereden door een b auto. Hij liep een hoofdwond eP jje- moedelijk een hersenschudding slachtoffer is in het Bergwegziek^1 opgenomen, ROTTERDAM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6