Drs. Stubenrouch veel kritiek van Essentiële onderwijskwesties blijven nog hangen ontmoet Kamer tf en Uw paraplu VVD ACHT COMMERCIËLE T.V. ONAFWENDBAAR Astma-patiënt na dienst overleden Ondanks langdurige ziekte goedgekeurd en opgeroepen militaire Zakenman-politicus 60 W. 'I SCHEPEN ALS SCHEEPSLADING f Kamer over radio en televisie Socialistische kritiek: regeringsbeleid werkt verlammend Herkeuring pas na twee maanden Verdacht van pornografie Zilveren rijksdaalders op komst Kippenhokken ldandestien bewoond Onderwijzer kan niet tevens agent voor verzekering zijn Schrijver krijgt steun van 14 intellectuelen Vacature Hazenbosch in Tweede Kamer Ontruiming bevolen van 250 bouwsels 'W;1 -va Th. D. J. M. Koersen V B DONDERDAG 12 JANUARI 1961 y. Wat doefc een paraplu in de Wat doet een paraplu in de regen? Hij beschermt U.. En hij wordt nat. Wat doet U met die natte paraplu als U ergens-op' bezoek komt? U slaat hem' huiten goed af, daarna geeft U henvaan de gastvrouw met een „Weet U hier een goed plaatsje vo.or?". Natuurlijk weet zij een plaatsje. Als U een warenhuis 'binnengaat is er wel een po.rtiér die hem voor U bewaart. Heel attent is het'als U vertrekken de gasten, door de regen op weg ■naar hun auto, even vergezelt met een paraplu! Weet U.wat (regen of geen regen) ook zo attent is? Gladstone sigaretten presenteren. Want Gladstone - met of zonder filter - is de siga ret die iedereen voldoening schenkt'. VOORNAAM EN AANGENAAM SAMEN UIT jf SAMEN P In Apeldoorn Hans Kaart als Canio in de Paljas Binnen 24 uur van uw griep af! (Van onze onderwysredacteur) DEN HAAG, 12 jan. De wijze van behandeling van de begroting van O., K. en W. een begroting die met meer recht nog een mammoet ge noemd zou kunnen worden dan de hele Mammoetwet vormt ieder jaar weer een probleem. Men groepeert en hergroepeert de verschillende onder werpen, maar men komt er praktisch nit meer uit. Gisteravond laat en hedennacht ontstond er in de Kamer een nogal wrevelige stemming, omdat verscheidene essentiële onderwerpen onvoldoende waren doorgepraat. Aan deze stemming werd onder meer uitdrukking gegeven door mej. Nolte (KVP), die het zeker niet onbelangrijke onderwerp aan de orde had gesteld van het onderwijs aan meisjes, dat gegeven wordt in scholen, die toch nog altijd een sterk manne lijke inslag hebben. Zijn wij ons mis schien door het verschijnen van het vrouwelijk element in de scholen eerst bewust geworden van de eenzijdig mannelijke inslag van ons onderwijs? Aan een behandeling van deze en andere vragen is men eigenlijk nauwe lijks toegekomen. Wel aan talloze detailkwesties, van het vaste nummer de subsidiëring van allerlei scholen tot en met de visie van het departe ment op de vakopleiding voor kruide niers toe. Bij deze onderdelen van het onder wijsbeleid ook al we.er niet onbe langrijk, maar er is geen eind aan te zien kreeg staatssecretaris Stuben rouch een nogal stevige portie kritiek te verwerken. De waardering voor minister Cals is met de jaren ge groeid. Men heeft ondanks bepaalde bedenkingen tegen zijn ideeën, respect voor zijn wetgevende arbeid. De staatssecretaris krijgt de moeilijk heden uit de praktijk van alle dag voorgeschoteld. Hij had in zijn rede, die bijna twee uur duurde, te weinig concreets mee te delen en hij kon te weinig verlangens inwilligen om het de Kamer naar de zin te maken, waarbij men overigens niet moet vergeten dat het in het verleden, toen mr. Cals deze zaken zelf nog behandelde, nau welijks anders ging. Tekort aan souplesse In sommige opzichten leek drs. Stubenrouch evenwel te kort te schie ten in souplesse. Zo stelde mag. Stok man, dat het toch eigenlijk niet aan gaat een nieuwe v.h.m.o.-school, waarvoor én voldoende leerlingen én voldoende bevoegde dodenten beschik baar zijn, ongesubsidieerd te laten, doch de reactie van de staatssecre taris op dit punt bleef wel erg nega tief. Begrijpelijk was de opmerking van de bewindsman, dat het mogelijk is, dat de bevoegde leraren voor een dergelijke school onttrokken worden aan andere scholen. De nadrukkelijk daaraan toegevoegde verklaring, dat het departement nu eenmaal het landelijk tekort aan bevoegde leraren in de gaten moet blijven houden, klonk echter niet geheel overtuigend. Men kreeg de indruk, dat de bewinds man, terwijl men plaatselijk mogelijk heden ziet om tot bepaalde oplossingen te komen, bijna gebiologeerd is door de statistieken. die de landelijke cijfers geven. Men zou kunnen zeggen, dat hier weer de decentralisatie-gedachte speelde, die het kabinet-De Quay in zyn vaan heeft geschreven, doch die in de praktijk niet zo gemakkelijk tot verwerkelijking komt. De decen tralisatie-kwestie was ook aan de orde bij de herhaalde klachten over de ingewikkelde procedure bi) de scholenbouw. Op dit punt toonde de staatssecretaris meer openheid: hij zei zich aanbevolen te houden voor iedere suggestie tot versnelling van de procedure en hij verklaarde zich bereid hierover te spreken met de Kamercommissie die de onderwijs zaken behandelt. Schoolgrootte v.h.m.o. Sprekend over de kwestie van de schoolgrootte bü het v.h.m.o. zei de bewindsman, dat hij bepaald geen pressie wil uitoefenen om de totstand koming van grote scholen te bevorde ren. Hij wees er echter op. dat met de brochure van het R.-K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding nog niet het laatste woord over de kwestie van de schoolgrootte is ge zegd. In dit verband releveerde hij de kritische opmerkingen van pater Pelosi, die van mening, is, dat het probleem nog maar nauwelijks is ge steld. Kan men dezelfde eisen stellen voor een enkelvoudige school en voor een school met meerdere afdelingen? Heeft men in Nederland reeds voldoen de ervaringen met schoolgebouwen, die voor een grote schoolbevolking zijn gebouwd? Welke grootte is paeda- gogisch verantwoord en wat is het optimum? Over al deze vragen be staat nog geen communis opinio. De staatssecretaris kon er zich op beroe pen, dat hij in ieder geval het pro bleem van de leiding op grote scholen heeft aangepakt. Uit de Kamer kwam echter de reactie, dat men toch wel concreet wilde weten wat voor beleid er inzake de schoolgrootte gevolgd zal worden. Een ander punt, dat ook in de tweede termijn van de debatten aanleiding gaf tot kritische opmerkingen, was de reeds vaak geciteerde uitspraak van O., K. en W., dat de vraag rijst of het niet noodzakelijk is de toeloop naar de kweeekschool wat af te remmen. Men had opgemerkt, dat alleen al deze uitspraak een ongunstig effect kan hebben. Drs. Stubenrouch zei naar aanleiding hiervan: „Er zijn nog veel onderwijzers nodig, maar wij moeten waken voor een teveel in de toe komst". De Kamer bleef het echter maar een vinden. bedenkelijke geschiedenis Schooltelevisie Daarnaast kwamen nog zoveel ande re kwesties aan de orde, dat wij er slechts een paar vluchtig kunnen noe men. Dr. Tilanus wilde het fijnste naadje van de fijnste kous weten over het advies van de Onderwijsraad in zake de inmiddels ingetrokken regeling van de eindexamens; de staatssecre taris heeft het echter maar beter ge vonden de christelijk-historische frac tieleider niet al datgene te vertellen, wat de heer Tilanus toch al scheen te weten. Er was enig geharrewar tussen mevrouw Van Someren-Downer (VVD) en de heer Peters (KVP) over de schooltelevisie, waarbij laatstge noemde uit de K.R.O.-school klapte, hetgeen zijn opponente niet onverdeeld kon waarderen. De hoer Kleijwegt (PvdA) zei zich teleurgesteld te voelen, omdat hij niet precies was ingelicht over de besteding van gelden voor de onderwijsresearch. Men heeft van verschillende zijden ge klaagd over de schier eindeloze be handeling van het probleem der lerarenopleiding. Er waren klachten over de geheimzinnigheid met een rapport over de vormirig van de leer- plichtvrije jeugd, er waren wensen over een betere regeling van de in spectie voor het schriftelijk onderwijs enz. enz. Men had het urenlange debat nog eindeloos kunnen voortzetten maar men is er om half een vannacht maar mee opgehouden. I Advertentie) ROTTERDAM, 12 jan. Een hoogst on gebruikelijke lading is gistermiddag hier in de Rotterdamse haven aan boord gehesen van het s.s. „Lokoja Palm" van de Palm Line Ltd. Het vrachtje voor het schip bestond namelijk uit twee schepen, klei ne tanklichters wel iswaar, maar toch omvangrijke ge vaarten. Met behulp van twee drijvende bokken werden de beide schepen op het dek van de „Lokoja Palm" ge tild. Straks, in Por tugal, zullen drij vende bokken de tanklichters weer op dezelfde manier van het schip ha len. Dit reisje, dat 50.000 gulden kost, is noodzakelijk om de lichters, de „Al- vracht 9" (211 ton laadvermogen) en de „Delden" (288 ton laadvermogen) snel en veilig in Lissabon te krijgen. Daar zullen de schepen dienst doen als opslagplaats voor eetbare oliën voor de Fabrica Im- füda.alDe tmEigingjwelke Unilever, samen met Portugese partners in Lissabon heeft beschikt niet over een behoorlijke opslagplaats. Omdat haast was geboden, besloot men tot de overtocht van de twee lichters, die bovendien de olie zelf van de zeeschepen zullen kunnen halen. Men hoopt, dat beide schepen binnen een jaar hun kostbare overtocht zullen hebben „terugverdiend". De twee tank lichters zijn niet nieuw: de Delden vaart al sedert 1912 en de „Alvracht heeft een onbekende ouderdom, maar heeft in elk geval de eeuwwisseling meegemaakt. Niettemin hoopt men er in Portugal nog tenminste twintig jaar plezier van te hebben. Wellicht zal deze veronderstelling de Portugezen, die al geruime tya zeer sceptisch staan tegenover de produkten van de Nederlandse scheepsbouwers, omdat zij zeggen enkele jaren geleden een vervelende ervaring te hebben opge daan, milder zal stemmen. Het aan boord brengen van de beide schepen verliep gisteren bijzonder vlot. Binnen twee uur waren de lichters, die per stuk onge veer 90 ton wegenop het dek gezet. De „Alvracht 9' is afkomstig van het Algemeen vrachtkantoor N.V. te Rotterdam, de „Delden" van de Verenigde Tankrederij N.V. te Rotterdam. Het eerste schip is 34 meter lang en het andere ruim 38 meter, maar het paste allemaal precies op de „Lokoja Palm'die thans als een parmantige moeder met twee spruiten onder de arm op weg ts naar Lissabon. jP- Vs' (Advertentie) OVER. DE-GOEDE TOON EN GLADSTONE 'SHStiSütttiniis.*--*» ■2Q STUKS F U (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 12 jan. De woord- voerdster van de V.V.D., mevr. Van Someren-Downer, die het vorig jaar vrij heftige kritiek had op de „verzui ling" by radio en televisie, heeft zich ditmaal by het debat over de begro ting van O., K. en W. in de Tweede Kamer opmerkelyk gematigd over dit onderwerp uitgelaten. „Wy moeten van de historisch gegroeide situatie zien te maken wat er van te maken is." aldus mevr Van Someren. Zy pleitte voor meer samenwerking tussen de omroen- verenigingen, een samenwerking, die de omroepen niet in hun bestaan behoeft aan te tasten. Spr. vindt het voor de Nederlandse cultuur een bedenkelijk verschijnsel dat er in ons land zoveel naar Radjo-Lu- xemburg en Radio-Veronica wordt ge luisterd. Sprekend over het staken van de radiouitzendingen betreffende „Openbaar Kunstbezit" hekelde spr. het, dat men hierby het argument van een gering aantal luisteraars heeft ge hanteerd, terwyi men wanneer het over de commerciële televisie gaat zich al tijd zo beducht toont,dat de uitzen dingen te zeer zullen zijn afgestemd op de smaak van de massa... De VARA kreeg van de liberale af gevaardigde een prikje apart: deze om roep heeft naar haar mening een kwaad geweten. Stoelt de VARA op de socialis tische doorbraak-gedachte? Krachtens hun beginselen zouden de socialisten voor een algemene of nationale omroep moeten zijn. De VARA maakt van utili teitsoverwegingen een principe. Aangaande de televisie merkte mevr. Van Someren op dat een tweede zend- kanaal gewenst is om de kijkers tot een meer selectief kyken te brengen. De commerciële T.V. is onafwendbaar. Het is dan ook een gezonde politiek te Üveren voor een commerciële televisie, die gebonden is aan goede voorwaar den. Mr. Vrolijk (PvdA) zei, dat hij niet TILBURG, 11 januari Naar eerst thans is bekend geworden, is in 1957 een Tilburgse dienstplichtige, die on danks een ernstige ziekte was goedge keurd voor militaire dienst en onder de wapenen werd geroepen, ondanks acties van zijn ouders en huisarts, eerst na twee maanden opnieuw gekeurd en naar huis gestuurd. Hy was toen dus danig ziek geworden, dat medische hulp hem niet meer kon redden. Ruim vier maanden na zijn ontslag is hy over leden. Deze zaak is aan het licht gekomen, omdat de ouders zich tot hun krant, Het Nieuwsblad van het Zuiden, hebben gewend naar aanleiding van een publi- katie, waarin van de zijde van de af deling militaire zaken werd gewaar schuwd tegen de activiteiten van bu reaus, die bemiddeling verlenen bij po gingen om vrystelling te krijgen. De afdeling militaire zaken gaf belang hebbenden het advies liever de norma le kanalen te volgen. Daarop heeft de vader van het slachtoffer, Cor van B., „een boekje over deze kanalen open gedaan". DEN HAAG, 12 jan. Een onder wijzer te Nederweert is in beroep ge komen tegen een besluit van gedepu teerde staten van Limburg, waarbij hem is geweigerd een vrijstelling krachtens de lager-onderwijswet voor het vervullen van de nevenbetrekking van agent van een levensverzekering maatschappij. Deze weigering was ge grond op de overweging, dat de vrees alleszins gewettigd werd geacht, dat de juiste verhoudingen tussen de heer Schreurs en de ouders zijner leerlingen door het uitoefenen van bedoelde func tie zouden worden gestoord. De Kroon heeft thans de beslissing van gedepu teerde staten gehandhaafd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 12 jan. De schrij ver van de „Bob en Daphne-serie" die verdacht wordt van pornografie, heeft zich voor zijn rechtszaak ver zekerd van de steun van veertien in tellectuelen. Deze hebben het veel om streden derde boek uit de serie ge lezen en verklaard, dat zij het niet pornografisch achten. Hun meningen zijn neergelegd in een nota, die bij het dossier van deze Haagse „Lady Chatterly's Lover-zaak" zal worden gevoegd. Dit dossier is op het ogen blik bij de rechtercommissaris. „De intellectuelen die mij steunen komen uit alle delen van het land", zo zei ons de 49-jarige schrijver. „Zij vormen een zeer gemêleerd gezel schap: twee predikanten, een psychia ter, zeven letterkundigen waaronder enkelen van naam, een hoofd van een school, een hoofdredacteur van een dagblad, een lid van de Centrale Filmkeuring en een econoom." Geen van hen is katholiek, aldus de heer van K. Wel heb ik een katholiek leraar uit Breda om e^n oordeel ge vraagd, maar hy heeft dit geweigerd, omdat hij het niet met zün geweten in overeenstemming kon brengen. Mijn ad vocaat heeft nog een katholiek psychia ter aangezocht, maar deze wilde zich er ook niet over uitlaten.". De schrijver, die tevens uitgever is van het gewraakte boek, meent dat de justitie het niet tot een proces zal laten komen. Het vooronderzoek in deze zaak is in januari van het vorig jaar be gonnen, nadat de politie alie exempla ren in beslag had genomen. Dit is gebeurd op 7 december, nadat de com missie van het ministerie van Justitie, die adviseert bij de bestrijding van de pornografie, had uitgemaakt, dat dit derde boek van de „Bob en Daphne- serie" niet door de beugel kon. De auteur werd 9 december gearres teerd en een dag later weer vrijgelaten. Het onderzoek, dat daarna^ is begon nen is nu zo ver gevorderd, dat de zaak aan de rechtercommissaris is voorge legd. Deze zal uitmaken of de zaak naar de rechter zal worden verwezen. DEN HAAG, 11 jan. Als opvolger van wijlen drs. C. P. Hazenbosch in de A.R.-fractie der Tweede Kamer komt het eerst in aanmerking de heer J. A. van Bennekom te Middelburg. Hfi is directeur van een kweekschool. mmgm Maandag is het de grote dag, dat de zilveren rijksdaalders de nieuwe in ons land in omloop zullen worden gebracht. Op de rijksmunt in Utrecht wordt al lange tijd onder hoogspanning gewerkt om de benodigde muntstukken te ver vaardigen. Boven links het gieten van de baren zilver, die (foto rechts boven) in de wals tot de vereiste dikte worden geplet. De staven gaan dan de ponsmachine tn (foto links onder) waarna de schijven zilver in een andere machine geslagen worden tot de eigenlijke rijksdaalders (foto rechts onder). Strenge leefregel De jongen, zo luidde het verhaal, leed reeds als kleuter in ernstige mate aan astma. Hij ging om die reden vier jaar lang naar de Tilburgse gezondheidsko lonie „Kleuterheil". Later werd hij uit gezonden naar Zurich en Schöntal en tenslotte naar Egmond aan Zee. Ver volgens werd hij behandeld in de kli niek voor allergische ziekten in Am sterdam. Zes jaar lang kreeg hij twee keer per week injecties en zyn levens wijze was tot in details voorgeschre ven. Onder andere mocht in huis geen hond worden gehouden, in zijn ver warmde kamer mocht geen buitenlucht rechtstreeks binnendringen en hij moest zich houden aan een dieet, dat hem nagenoeg alle normale voedsel verbood. Dank zij dit alles wist hij de ziekte inderdaad te onderdrukken. Hij ging toen studeren om de gemiste schooljaren in te halen en tenslotte werd h;j electriciën. Maar zijn leefwij ze bleef aan strenge regels gebonden. Zijn ouders en huisarts waren stom verbaasd, toen hij op 1 februari 1957 werd goedgekeurd voor militaire dienst. De ouders hebben zich toen tot de afdeling militaire zaken ge wend, die hen verwees naar de me dische dienst van het departement. Op 6 februari schreven de ouders een brief aan de minister van Oorlog en op 21 februari schreven ze op- nieuw. Op 5 maart moest de jongen echter naar de Snijderskazerne in Nijmegen. Hij ging met een briefje van zfin huisarts, die hem zei: „Over drie dagen ben je weer thuis". Maar hij bleef en het ministerie styurde een brief met de mededeling, dat Cor niet voor herkeuring in aan merking kwam en dat van zijn klach ten reeds bij keuring was gebleken. Brief van aalmoezenier Met dit antwoord ging de moeder naar de afdeling militaire zaken, die haar verwees naar de officier van ge zondheid in Nijmegen. Na enkele da gen ontving zij van de aalmoezenier het bericht, dat Cor het goed maakte. Er waren minstens vier doktoren om over zijn gezondheid te waken en ze behoefden haar zoon niet zo in de wat ten te leggen. Cor heeft deze aalmoeze nier echter nooit ontmoet, maar kreeg van de officier van gezondheid te ho ren: „Je hoeft me niets te zeggen; de aalmoezenier heeft het allemaal al ver teld". Op 15 april was het eindelijk zover, dat Cor op de lyst van herkeuringen kwam. Hij was intussen zienderogen afgevallen, maar hield zich staande door een inhalator te kopen. De week ends thuis bracht hij door op bed. Op 9 mei werd hij in Utrecht gekeurd en per ambulance naar Damlust ge bracht, waar hij het bed moest houden. Drie dagen later troffen zijn ouders hem daar aan aan een maaltijd, waar bij spinazie werd opgediend, een groente die als verboden op zijn dieet- lijst stond. De volgende dag werd Cor van B. echter plotseling per trein naar zijn kazerne in Nijmegen teruggestuurd. Daar zond men hem door naar huis om zyn burgerkleren te halen. Toen hy nog maals naar Nymegen was geweest om zün uniform in te leveren, kroop hij thuis in hed, om er niet meer uit te komen. Hy stierf op 26 september. Schrijven van departement Na enige correspondentie kregen de ouders op 29 juni 1959 een schrij ven van het departement. Men liet weten dat het onderzoek had uitge wezen, dat de ziekte waaraan Cor voor zjjn indiensttreding lijdende was, tijdens zyn dienstperiode was verer gerd en dat dit mede 'n gevolg moest worden geacht van de door hem ver richte militaire dienst. Hieruit mocht echter niet worden afgeleid, dat hij ten onrechte voor militaire dienst was goedgekeurd. „Voor wat betreft de door u betaalde kosten van begraven van het stoffelijk overschot van uw zoon, verzoek ik u de desbetreffende gespecificeerde beta lingsbewijzen aan mij ter inzage toe te zenden. Na ontvangst daarvan kan worden nagegaan, tot welk bedrag u in bedoelde kosten kan worden tegemoet gekomen", aldus het schrijven. Deze kosten zijn inderdaad vergoed. kon juichen over het radio- en tele visiebeleid van de regering. De om roepverenigingen worden in hun wers belemmerd door gebrek aan finan^1" ele middelen. Het regeringsbeleid, da te zeer beperkt blijft tot het verried ten van telkens weer nieuwe stu dies, oefent een verlammende invloe° uit. Sprekend over de, door staatsseerf' taris Scholten afgekeurde reclame, dl® de VARA gemaakt heeft voor het och tendblad van Het Vrije Volk zei mr' Vrolijk, dat de huidige richtlijnen ih zake het wezen van reclame naar zijd indruk hypocriet zijn. Hij vroeg oh minder koudwatervrees ten opzichte van het reclame-element in de uitzen dingen. Een ruimhartig beleid op d' terrein is nuttiger dan 't zwichten voot de drang naar een geheel op commef* ciële leest geschoeide programma- Voort» vroeg spr. waarom de kwestie van d® politieke uitzendingen in de televis1 nog steeds niet geregeld is. Ds. Van Veen (PSP) vroeg aan h® slot van een betoog, waarin hij wee» op de gevaren van de verzuiling, a aandacht van staatssecretaris Scholte» voor het VPRO-plan voor een nation»' omroep. De staatssecretaris zou don* derdagmiddag antwoorden. (Van onze correspondent) APELDOORN, 12 jan. Uit een oh' derzoek door de dienst Gemeentewer ken is B. en W. gebleken, dat ru'd 250 bouwsels in de gemeente Apeldoor' klandestien worden bewoond. Aan de,® (wan)toestand zal op korte terthU een einde worden gemaakt. De bouw sels zullen moeten worden ontruimd in de meeste gevallen worden afgeb' ken. In veel gevallen zyn het schur® en kippenhokken waarvan de bouw d1 gelijk werd door de gebruikelijke v'e„ gunningen. Na verloop van tyd werd®, de bouwsels echter zodanig verbouw dat ze voor bewoningen geschikt W® den. De meeste „woningen" voldo® evenwel niet aan elementaire eisen. Hoewel in sommige gevallen cons'd ratie zal worden gebruikt wil het meentebestuur aan deze toestand spoedig mogelijk een einde maken. AMSTERDAM, 12 jan. Hans K»?se zal zondagmiddag bü de Nederian-St Opera in de Stadsschouwburg als "Pxs de rol vervullen van Canio in de op® (Advertentie) Van de heer Theo Koersen, die deze week zestig jaar wordt, zeg gen zijn vrienden in de Twee de Kamer, dat hij een bijzon- dere man is, juist omdat nie mand van dat bijzondere veel merkt. Men moet inderdaad goed waarnemen, want de heer Th. D. J. M. Koersen houdt er niet van langs de weg te timmeren. Sjouwen langs de weg doet hij wel. Maar met een gezicht alsof hij het allemaal voor zijn ple zier doet. 's Morgens om acht uur achter zijn bureau in Am sterdam zijn drukkerij leiden. 's Middags in Den Haag in de Kamer werken, en daarnaast al tijd klaar staan als er buiten het Kamerwerk een beroep op hem wordt gedaan, hetzij voor een voordracht in het Vormingsinsti tuut van de K.V.P. in Baarn, het- -zij voor een of andere afdelino. Wie de heer Koersen als poli ticus kent denkt allereerst aan zijn stuwende arbeid als v02.r' zitter van de Parlementaire L - quête Commissie. Na de Jll jurist Donker moest hij dat werK overnemen en juist °rn.?t,,,n. heer Koersen geen juristwas hebben vooral insiders het groot ste respect voor de c?ns"fc^ daardoorheen 'heeft'geslagen. Hij heeft er het commandeurschap OranjK Nassau aan te danken, nadat hij al ridder in de Nederlandse Leeuw f Maar misschien is de tijd waarin niemand aan ridderordes dacht, vo dp werkkracht en de evenwichtigheid van deze bij uitstek jonge zest'w iariae nog typerender. De heer Koersen is in 1946 niet voor niets in e Kamer gekomen. Het was Amsterdam niet ontgaan, hoe hij in de donk* oorlogsjaren de democratie trouw was gebleven. Dat hij te slim was f zich temidden van de gevaarlijkste bezigheden te laten pakken deed da niets aan af. Het is bekend dat zijn drukkerij niet alleen met de regelrh" van een klok illegale bladen afleverde. Onder de vloer waarop de Per*a- stonden, die de laatste maanden met voetkracht door de pas-op-de-plaats-m kende fietsen werden gedreven, lagen bovendien de nodige wapenvoorraü Het Kamerlid Koersen wordt vooral getypeerd door een volkom* onafhankelijk oordeel. „Ik ben geen zakenman die van niets anders k dromen dan van het omhoog werken van zijn zaak," zegt hij als wij w® de reden zoeken van die ongewone combinatie: zakenman-politicus, b is bekend, dat de heer Koersen destijds met overtuiging de samenwerk" met de Partij van de Arbeid aanvaardde. Hij is, als oud-S.F.L.-er en reel seerder, voor alles een sociaal bewogen mens. Daarom zag hij veel in a coalitie. Na de hele politieke film vijftien jaar te hebben meegemaakt he*' hij zich met dezelfde overtuiging achter de huidige christelijke codb geschaard. Wegens de strikte onafhankelijkheid van deze politicus kan conclusie luiden, dat dit pleit voor de nieuwe politieke koers. De man die zo nauwgezet aan de parlementaire enquête had gewe".e was ook degene in wie men vertrouwen stelde als voorzitter voor commissie tót onderzoek naar het militair aankoopbeleid. Het leverde mf alleen voor het parlement een goed werkstuk op, maar voor de he Koersen zelf nieuwe ervaring op defensiegebied. Hij is ook lid van defensiecommissie en als graficus bovendien van de raad van toezicht de staatsdrukkerij. Als oud-verzetsman had hij natuurlijk belangstelling in de raad van toezicht op het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie ting te nemen. Buiten de politiek is hij nog een ijverig vice-voorzitter St. Adelbert en lid van de stichting „Te Elfder Ure". tst' Terwijl de heer Koersen in dé Kamer werkt, is zijn vrouw de lao-r de gemeenteraad van Amsterdam. Beiden worden geleid do jaren lid van dezelfde sociale politiek kiezen. belangstelling. Men kan een slechtere drijfveer voor

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4