Eisenhower: Onderhandelen in van plaats 5, Ontwapeningsakkoord van gebiedend •Sr* oorlog WOEST FILM- AVONTUUR Acht doden en 18 gewonden Over sneeuw, i js en water Werkhervatting op kleine schaal in Luikse mimen Socialistische bedreiging van pompinstallatie mislukt In oude kerk van Sevilla STOFFELIJKE RESTEN VAN COLUMBUS GEVONDEN? „Eerste Rotterdamsche" Washington, is jan. (Rtr., Woensdag is januari i96i 12 pagina's Afscheidstoespraak van scheidende president tuses Margriet gen 18 %or Prins Andrew bijna één jaar Conferentie over aware kunstmanen Arnoldine tóch Carnavalsprinses BEROEMDE ITALIAANSE POLITIE HOND „ONTSLAGEN" Jeugdige delin quenten gepakt Khroesjtsjev was een dure gast Het weer Kouder weer E. R.Autogoranfie (Jie President Eisenhower, ^1 0Vermorgen officieel afscheid VPv.llGrnen als staatshoofd van de y Gr%de Staten, heeft in zijn wi, eidstoespraak tot het Ame- volk, gehouden voor Zij r en televisie, een beroep op gej,andgenoten en op de wereld h6|.a^n °m steeds te streven naar ö0o "ehoud van de vrede en om Vanr °nderhandelingen de ellende v„ een slagveld te verhinderen. en sta "°rgen viert prinses Mar- Mc driet haar achttiende ver- Mardag. Een recente opname van de prinses. DRAMA OP IJ Verdwijning van kantoorbediende nog een raadsel Socialistische agitatie weer in parlement Jn Straatsburg Grote veront waardiging in Rome Ravage in garage Vorig jaar bijna 3000 huizen minder dan 59 Concierge overleden na val van trap Arnoldine Seekirchner om wier benoeming tot carna- valsprinses van Duren in het Rijnland zoveel te doen is geweestis nu met feestelijk vertoon gekroond. Er was voor Arnoldine een fraaie Carnavalsjurk gemaakt. Al le moeilijkheden deden aan de echte carnavalspret ken nelijk niets af. Voor Amerika Normaal goederen vervoer van en naar België Kamerdebat Plaatselijk matige vorst CARANTIEVERZEKERINC VOOR GEBRUIKTE AUTO'S I NIEUW VOOR NEDERLAND «r5 HET NIEEWE DAGBLAD 'iin S(]''!,ow,'r »ei „teleurgesteld" te "■Hts Kediireude zijn achtjarig pre- oost en west er niet in zijn hist een ontwapeningsovereën- Slcjit 6 sluiten. De altredende pre ien sPrak de hoop uit dat alle vol- -kSens in vre(le en rechtvaardig Semeenschap van Jjids etn trots verbo en leven. ,,De wereld moet ran vrees en haat, verbond van weder- v ven eer"''e(l worden". NfcJrb°nd moet zijn gebaseerd op |ï>et j aardigheid. „De zwak'te moet rechten aan de conferen- komen als wij, die worden be- <cSe door onze morele, economi- 'Militaire kracht. Men kan deze '^leUp jbtietalel, hoe geschonden door V°or s?eliingen dan ook, niet verlaten shgvp|(j';, zekere doodsstrijd van het de tegenslagen van de af eten vhhig jaar „zijn de Verenigde tebcU t'e sterkste en meest produce- vloej 'Mogendheid met de grootste in- ter wereld". De Verenigde EISENHOWER tot taak „hun macht aan m het belang van de we- ten hebben te wenden reldvrede en verbetering van de men selijke levensvoorwaarden". Eisenhower noemde het van gebie dend belang dat overeenstemming wordt bereikt over ontwapening in ere en wederzijds vertrouwen. „Samen moeten wij leren hoe geschillen, niet met wapens maar door het verstand en met beschaafde middelen, op te los sen. „Iemand die als ik de gruwelen en schrijnende droefheid van de oorlog heelt gezien en die weet dat een nieuwe oorlog deze beschaving die ge durende duizenden jaren langzaam en moeilijk is opgebouwd kan vernietigen kaii slechts hopen op een blijven de vrede. „Gelukkig kan ik zeggen dat oorlog is vermeden. Er is steeds voort gang gemaakt, maar ér moet nog veel worden gedaan. Als ambteloos burger zal ik steeds datgene, hoe weinig ook, blijven doen om dit doel te bereiken". Eisenhower vatte het streven Aan de Verenigde Staten aldus sa mi u„Wij bidden dat de volkeren van alle reli gies, alle rassen, alle landen, in huil grote menselijke behoeften zullen wor den voorzien, dat allen die naar vrij heid verlangen haar geestelijke zege ning mogen ondergaan, dat zij die m vrijheid leven ook begrip zullen hebben voor de zware verantwoordelijkheid, dat allen die ongevoelig zijn voor de noden van anderen jnenslim'em'hcid zullen leren, dat de gesels van armoe de, ziekten en onwetendheid van deze aarde zullen verdwijnen e dat, in de goedheid der tijden, alle volkeren teza men zullen komen in een vrede die wordt gegarandeerd door de beslissen de kracht van wederzijdse eerbied en liefde". Eisenhower waarschuwde dat de cri ses zullen voortduren, „en bij het be ëindigen ervan zal de verleiding blij ven bestaan te geloven dat spectacu lair en kostbaar optreden de miracu leuze oplossing van alle' huidige moei lijkheden kan zijn". „Een grote toeneming van nieuwe elementen in onze verdediging, ont wikkeling van onrealistische program ma's om alle moeilijkheden in de landbouw op te lossen, enorme uitbrei- ding van zuiver wetenschappelijke en toegepaste research kunnen worden voorgesteld als de enige weg naar het doel dat wij willen bereiken". „Maar ieder voorstel moet in samen hang met de andere vraagstukken wor den bezien: de noodzaak van het hand haven van een evenwicht tussen de programma's om het optreden van een vijandelijke atheïstische ideologie te niet te doen en om de toekomstige welvaart van het land te verzekeren". SOUSSE, (Tunesië), 18 jan. (UPI). In het woestijnstadje Kaioeran zijn onlusten uitgebroken omdat een Ameri kaanse filmploeg opnamen maakte van een schrijn in een moskee. Er werden acht mensen gedood en 18 gewond. De politie heeft de groot moefti van Kai- roean gearresteerd. De rel is geen op zichzelf staand ver schijnsel, aldus verklaarden plaatselij ke autoriteiten. In de stad, die bekend is als Islamitisch centrum voor Noord- Afrika, bestaat reeds lang een vete tus sen orthodoxe en liberale Islamieten. Het feit, dat de Amerikaanse ploeg een heilige schrijn filmde was voor de orthodoxe groep aanleiding om „stoom af te blazen". Betogers trokken door de straten en wierpen auto's omver. Winkeliers za gen zich genoopt de zaak te sluiten. Het paleis van de gouverneur werd be stormd. De Amerikaanse filmploeg, die ook Italianen omvat, was bezig aan de op- vamen voor de film „De wonderen van Aladdin". Tot de bekende figuren be horen 'regisseur Henry Levin, acteur Donald O'Connor en de Franse actrice Noël Adam. Tunesische troepen omsin gelden de moskee, waar de Amerika nen aan het werk waren. Niemand van de filmploeg werd gewond. Toen de tilmers naar het hotel wilden terug keren moest veertien maal halt gehou den worden voor Tunesische troepen, die van Sousse kwamen. AMSTERDAM, 18 jan. De 28- jarigo kantoorbediende J. Greuter uit Monnikendam, van wie men aanneemt dat hij op 23 december 1959 bij een aanvaring op het IJ om het leven is gekomen, is nog steeds niet gevonden. Enkele dagen geleden heeft een duiker van een bergingsmaatschappij op ver zoek van de familie Greuter de bodem van het IJ waar het ongeluk gebeurde, intensief afgezocht, doch ook deze poging om licht te brengen in de mysterieuze verdwijning van de kan toorbediende bleef zonder resultaat. De vermissing van de heer Greuter, die in Amsterdam werkte en elke dag tegen zessen met een veerbootje het IJ overstak, werd eerst enkele dagen na kerstmis 1959 bekend. Men bracht zijn verdwijning toen in verband met de aanvaring tussen het veerbootje en een tankboot. Bij deze aanvaring zijn enkele van de tachtig passagiers over boord gevallen. Men meende alle drenkelingen te hebben gered. Nadat de vermissing was geconstateerd, heelt de waterpolitie op de plaats van het ongeluk lang doch vergeefs ge dregd. Deskundigen achten het niet onwaar schijnlijk dat het anker van de tanker dat bij de aanvaring losschoot, op Greuter terecht is gekomen, waardoor het lichaam diep in dé bodem van het IJ is gedrukt. De schipper van het veerbootje, die in verband met dit ongeluk enkele maanden geleden voor de Amsterdam se rechtbank o.m. terecht stond ter zake van dood door schuld, werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs, omdat de verdwenen Greuter ambtelijk niet is overleden. Het eigenaardige vehikel, dat hierboven wordt afgebeeld, is de „Skimak". Het is de bedoeling, dat de beoefenaars van zomer- zowel als van wintersporten er plezier aan zullen beleven. Met de „Skimak" kan men zich namelijk voortbewegen over sneeuw,ijs en water. jjej VOertuig zal voor het eerst worden gedemonstreerd op de Nationale Sport- en Vaartuigententoonstelling, die volgende maand in het Cow Palace te San Francisco (Californië) wordt gehouden. (Van onze speciale verslaggever) LUIK, 18 januari Negen en twin tig dagen na de proclamatie van de Belgische staking vertonen de steenko lenmijnen in het I uikse bekken en in het land van Herve weer een tendens tot werkhervatting. Achttien procent van de personeelsleden van de mijnen in het Luikse industriebekken ver scheen gisteren weer op het werk. El ders, met name in twee kolenmijnen 'n het land van Herve, te weten in Werister en Battice, lag het percenta ge werkwilligen aanmerkelijk hoger. Kennelijk tot ongenoegen van socialis tische i-'-iders, die de pompinstalla- ties va de».« -lijnen bedienen. Gedachtig herhaaldelijk door sta kingsleider André Renard uitgespro ken bedreiging, dat de onderhoudswer ken van vitale bedrijven als hoogovens en steenkolenmijnen zouden worden stilgelegd, verlieten zij hun post. Dank zij het feit, dat werkwilligen het werk van de socialistische sta kers zo goed mogelijk probeerden over te nemen, bleven ernstige gevolc het onder water lopen van het grondse bedrijf uit. Wei had i.- eialistische aktie tot gevolg, dat de le den van de middagploegen niet in de mijnen konden afdalen. Ook gisteren vonden alhier weer be togingen plaats. Evenwel zonder inci denten. Opmerkelijk is, dat incidenten steeds uitblijven, wanneer André Re nard de betogers niet toespreekt, het geen gisteren het geval was. Slechts één incident, dat niet het ge- PARIJS, 18 jan. (A.F.P., Reuter) Frankrijk en Engeland hebben een in ternationale conferepfie op 30 januari te Straatsburg belcrd oor het bestu deren van een mogelijke poging van Europese en Gemenebestlandcn om zwa re kunstmanen te lanceren, aldus een bekendmaking van het Franse ministe rie van buitenlandse zaken. Voor deze conferentie zijn West-Duits- land. Oostenrijk, België, Denemarken, Spanje, Italië,' Noorwegen, Nederland, Zweden en Zwitserland uitgenodigd. De deelnemende landen van het Britse Ge menebest zullen later bekendgemaakt worden. Men wil de technische en financiële mogelijkheden bestuderen van de bouw van meertrapsraketten, die zware kunst manen in een baan kunnen brengen. Men wil ook de produktie bezien van een eerste reeks experimentele satellie ten. SEVILLA, 17 jan. (UPI) Geschied kundigen menen dat de stoffelijke res ten die zij hebben aangetroffen in de oude kerk van La Cartija in Sevilla, die van de ontdekker Aan Amerika, Christoforus Columbus, zijn. Het kerkgebouw werd gerestaureerd. Enkele dagen geleden besloten de ge- scheidkundigen, bijgestaan door artsen, een oude tombe open te maken. Bin nenin vonden zij het goed geconserveer de lijk van een man, waaraan een ge deelte van een been ontbrak. Jose Sebastian Bandaran, kannunik van de kerk, zei dat Columbus tijdens zijn leven had gevraagd in Sevilla te worden begraven. Dit was aanvankelijk gebeurd in Valladolid, maar later werd het lichaam overgebracht naar Sevilla en bijgezet in de kapel van de H. Anna in de kerk van La Cartija. Prof. Manuel Jimenez, een autoriteit op het gebied van alles wat betrekking f.n<trei0 koningin Elizabeth van Engeland met haar jongste zoon, prins 0ezin ln februari een iaar wordt. De foto werd. gemaakt, toen het konink- van zijn vakantieverblijf Sandringham op Buckingham Palace in Londen terugkeerde. ROME, 17 jan. „Dox", de meest bekende Ita liaanse politiehond, die neit minder dan in honderd zeventig moeilijke geval len de Romeinse politie ter zijde stond, die meer malen in de uitoefening van zijn baantje als poli tiehond gewond raakte en vele malen werd gedeco reerd, is zonder pardon door de politie-autoritei- ten „op straat gezet". De reden hiertoe? De Duitse herder „Dox" bleek geen regeringseigendom te zijn, maar toe te behoren aan een brigadier van po litie, Giovanni Maimone. Op het hoofdbureau van politie te Rome werd toen besloten, „Dox" ondanks zijn vele verdiensten „te ontslaan". „Dox" heeft de Italiaanse politie zeven maal de weg gewezen bij het oplossen van een moord. Honderddertig maal heeft de hond in ge val van diefstal en bero ving de politie ter zijde gestaan, zeven maal in ge val van chantage en zeven maal spoorde de hond ver miste personen op. Voorts heeft „Dox" acht mensen het leven gered. De hond werd verschei dene malen gewond, toen hij ingezet werd bij het opsporen van bandieten op Sicilië. „Dox" speelde onder meer een belang rijke rol in de jacht op de Siciliaanse „helden- diet" Salvatore Giuliano. „Dox" werd gedecoreerd met vier gouden en ze venentwintig zilveren me dailles. Het „ontslag" van de hond, die even bekend in Italië is geworden als de filmbond „Rin-Tin-Tin", verwekte grote veront waardiging en woede on der de bevolking van Rome.Vele Italianen heb ben aangeboden de hond bij zich te nemen. „Dox" vond echter on derdak bij prins Antonio de Curtis de Griffo Focas, beter bekend als „Toto", een van de meest populai re Italiaanse filmkome dianten. „Toto bezit een grote kennel voor dakloze honden. Prins „Toto" beeft ver klaard van plan te zijn een film te maken waarin hij en de politiehond „Dox" een grote rol zul len spelen. heelt op de ontdekkingsreiziger, zei dat hij veel documenten over Columbus had bestudeerd, en dat het gevonden stoffe lijk overschot zeer wel dat van diens broer, Diego, kon zijn. Hij wees erop dat, voor zover bekend, het lijk van Columbus tussen de ja ren 1511 en 1550 was verdwenen tij dens de zware overstromingen die Se villa toen teisterden. Overigens was prof. Jimenez het met andere deskun digen eens, dat men de mogelijkheid dat het gevonden stoffelijk overschot inderdaad dat van Columbus was, niet kon uitsluiten. UTRECHT, 18 jan. Twee jongens, resp. 16 en 14 jaar, zijn aangehouden toen'zij bezig waren in een kantine van een kampeerterrein in De Bilt in te bre ken Deze jongens bleken dezelfden te zijn die vorige week waren aangehou den wegens bet stelen van bromfietsen. Bovendien blekên zij de veroorzakers te zijn van de grote schade in een gaia- ge aan de Reactoxweg. Daar hadden zij» zoals gemeld, auto's tegen elkaar doen botsen hetgeen een schadepost van on geveer vijftigduizend gulden veroorzaak te. ZWOLLE, 18 jan. Vorig jaar zijn 83.800 woningen gereed gekomen. Dat is 2.800 minder dan m 1959. Dit heeft minister Van Aartsen gisteren meege deeld op een persconferentie in Zwolle, die hij hield na een werkbezoek aan de gemeenten Avereest en Raalte. De mi nister merkte voorts op, dat de bouw markt overal een gespannen karakter behoudt. AMSTERDAM, 18 jan. In het _Wil- helminagasthuis is gisteren de 66-jari- ge concierge J. Pijper overleden. Hij werd maandagmorgen j.l. bewusteloos aangetroffen, onder aan de t.rap van zijn woning aan de Leidsegracht. WASHINGTON, 18 jan. (UPI) Het Amerikaanse Congres heeft gis teravond de rekening gepresenteerd gekregen door de stad New York van het bezoek van premier Khroesjtsjev in de afgelopen herfst: 2.963.000 dollar. Volgens de Newyork- se politieautoriteiten kostte het bewa ken van „mr. K." en zijn gevolg (on der wie communistische leiders uit andere landen) in feite 6.364.000 dol lar. UTRECHT, 18 jan. Naar van de ztjdc van de Nederlandse Spoorwegen wordt medegedeeld, is met ingang van vandaag het vervoer van wagonladin gen en stukgoederen door geheel Bel gië weer mogelijk, alsmede het transi to-vervoer via België. volg van een betoging was, deed zich voor in dé Luikse voorstad Montigny. Hier staken betogers een autobus van de buurtspoorwegen in brand. Het spoorwegverkeer van en naar Luik vertoonde gisteren weer een gunstiger beeld dan in de dagen daarvoor, al is ook nu nog geen sprake van een nor male toestand. Te Remicourt, waar Kortgeleden een van de spoorbanen van de lijn Luik-Brussel werd opgebla zen, ontdekten spoorwegarbeiders, dat ook onder de niet opgeblazen spoor baan een dynamietlading was aange bracht. Ondanks het feit, dat diverse treinen aldaar zijn gepasseerd, is deze lading niet ontploft, zodat ernstige gevolgen zjjn uitgebleven. BRUSSEL (UPI) In de Kamer van Volksvertegenwoordigers is de Belgische regering er gisteren door de socialisten van beticht, dat zij aan de rijkswacht geheime bevelen had gege ven om op staker: te schieten. In spreekkoor klonk het „aftreden, uw ».anden zijn bevlekt met bloed van ar beiders". Met een ongeduldig handgebaar en wat harde woorden, wees de vice-pre mier en minister van binnenlandse za ken René Lefebvre deze beschuldigin gen af. Hij zei dat hij betreurde dat er slachtoffers waren gevallen en dat hij bij zijn besluit bleef de orde te hand haven. Terwijl de tegenstanders in de Ka mer elkaar schimpscheuten toevoeg den, vermaande Lefebvre: „uw beledi gingen kunnen een man niet treffen die rustig zijn werk doet handhaving van de orde en de openbare vrijheden in België". Drie uur lang maakte de socialisti sche fractie het Lefebvre moeilijk, die premier Gaston Eyskens verving. Steeds weer werd gezegd dat de rijks wacht was bevolen in koelen bloede op stakers te schieten. Het debat werd gehouden, terwijl de stakingsactie langfaam maar ze ker leek te verzwakken, zelfs in ste den als Luik, Bergen, Charleroi en Namen. De premier verscheen niet ter zitting. Wel heeft hij zijn werkzaamheden na vier dagen rust hervat en hij had van daag een bespreking met koning Bou- dewjjn. Met schoorvoetend door de socia listen gegeven goedkeuring, hebben de leiders van de senaatfracties vandaag besloten, dat de senaatscommissies morgen de Eenheidswet in behandeling zullen nemen. Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met plaatselijk wat be wolking. Matige, nu en dan krach tige, zuidoostelijke wind. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen overdag lichte vorst tot tempera turen om het vriespunt. Zon; 8.38-17.04. Maan: 10.02-20.52. (Van onze weerkundige medewerker) AMSTERDAM, 18 jan. Boven de Oostzee ligt een centrum van een groot hogedrukgebied, waarin aan de oost en zuidflank oostelijke winden koude lucht via Polen en Duitsland naar onze omgeving blazen. Vanmorgen kwam er in het kustgebied 2 en in het oosten van ons land 5 graden vorst voor. In de omgeving van Berlijn vriest het al streng. In de komende nacht is 57 graden vorst te verwachten. Overdag zal de, temperatuur nauwelijks boven het vriespunt komen. Dit betekent dat de vorst in de tweede helft van deze week nog iets zal toenemen en dat men in een groot deel van ons land tegen het einde van de week op de gladde ijzers zal komen. De ergste kou met meer dan 20 graden vorst stroomt via west-Rusland in de richting van de Balkan. Een depressie, die naar noord-Spanje op- dringt, zal morgen de oostenwind in ons land wat verder in kracht doen toenemen. Weei gisteren Den Helder licht bew. 1 -3 Ypenburg half bew. 0 -4 Vlissingen onbew. 2 -0 Eelde onbew. 2 -4 De Süt onbew. 2 -4 Twente onbew. 3 -5 Eindhoven onbew. 2 -4 Z.-Limburg onbew. 2 -5 Stockholm geh. bew. -0 -1 Oslo zw. bew. -3 -4 Kopennagen onbew. 2 -2 Londen geh. bew. 4 2 Amsterdam onbew. 2 -3 Brussel onbew. 3 -2 Luxemburg onbew. 0 -7 Parijs mist -0 -3 Bordeaux half bew. 5 -1 Grenoble geh. bew. 5 2 max. min. neersl. temp. temp afgel. 24 uur 0 0 0 0 O 0 0 0 O 0 0 O 0 0 0 0 0 0 Advertentie uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiimiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiHHii Maatschappij van verzekering N.V. SCHIEKADE 130 - TELEFOON 82700 - ROTTERDAM f uiiiniiiiiiiiiiiiiiiMiiniiHiiiNiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1