Ju3>i3eumtentoonstelling Flora Nova wordt Iedereen liet mooiste visitekaartje van de kwekers Sierplantencultuur is uit. tot een enorm exportbedrijf „veili op de bres voor een verkeer" EUW: BP SUPER AARDBRANDOLIE met anti-roest Vraag uw plaatselijke handelaar Scholieren richten eigen N.V. op Bron brak door plaveisel Politie deed 7 invallen Reclame Ir. Wieneke 40 jaar opbouw Rott. telefoonnet Meer contact tussen ouders onderwijzend personeel en s Aandelenkapitaal van 250 gulden NIEUWS het DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN GEEN DAG! "V paginaJ VERENIGING VOOR BQSKQQPSE CULTUREN BESTAAT 100 JAAR Ericsson onderging hier de vuurdoop MAAK U ZICHTBAAR BIJ DUISTERNIS V Introductie modern ballet <rt Echte notaris en echte commissarissen Waterleidingbuis brak; lichtmast scheef Maakt voor Uw zaak NSC VRIJDAG 20 JANUARI 1961 Gebleven ondanks verbanning Zwaar program (Van onze verslaggeefster) In Nice is het tweede internationale veiligheidscongres gehouden. Van alle kanten zijn aldaar de talrijke facetten van het verkeer met de menselijke tekorten aan inzicht, begrip en kennis belicht. In de slotvergadering werd een tiental resoluties aangenomen, waarin wenken en praktijken, aanbevelingen en methoden ter bescherming van mensenlevens werden gegeven- Aangezien deze resoluties ook voor ons land van waarde zijn, geven we ze hieronder in beschouwende wijze weer: De heer J. P. Hage, secretaris van de vereniging voor Boskoopse culturen, in een van zijn kassen druk bezig met het verwijderen van onkruid uit een bak la»#" l' t Hogere ver keer sniora<1 (atjua jdanpy) -F in „Zelf-doen" ROTTERDAM, 20 jan. Van morgen om acht uur deed de Rot terdamse politie zeven invallen op adressen in Rotterdam-zuid. Bij vijf agenten van de „Continental Pool" en de „Conti-Lotto" en bij nog twee andere personen nam zij ongeveer 4000 formulieren in be slag, waarvan een groot aantal reeds was ingevuld. Ook op een ge deelte van de administratie kon zij de hand leggen. In één hand Betere propaganda doh 1000 platen. Verantwoordelijk vervol voorkeur boven snel vervoer Het wereldvermaarde kwekersdorp Boskoop bereidt zich voor op de grote jubileumtentoonstelling „Flora Nova '61", die ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de „Vereniging voor Boskoop- se culturen" van 13 tot 32 april gehou den wordt. De kwekers, die hun uitste kende reputatie hoog moeten houden, wülen dit eeuwfeest op grootse en on vergetelijke wijze gaan vieren. Met Flo ra Nova - een nieuwe bloem - zullen de aloude tradities worden voortgezet. Uit sluitend Boskoopse kwekers - 25 in ge tal - zullen hun fraaiste rhododendrons (de specialiteit van het kwekerscentrum), azalea's, sierheesters, seringen en vele «ndere gewassen aanvoeren om van de expositie een overrompelend festijn van kleur warmte en verrukkelijke (bloemen geuren te maken. In een grote tent, die een oppervlakte van 2000 m2 beslaat, zal het puikje van de Boskoopse cultu ren op de meest aantrekkelijke wijze worden geëxposeerd. De oudere inwo ners van het kwekersdorp spreken he den ten dage nog over de beroemde bloemententoonstelling, die in 1911 op het sportterrein werd gehouden. Zelfs Koningin Wilhelmina kwam deze groot scheepse expositie met een bezoek ver- Tegenwoordig is dit voor de Boskopers maar een schijntje! Activiteiten De vereniging begon steeds meer acti viteiten te ontplooien. Zo nam men in 1865 deel aan een internationale exposi tie in Amsterdam. De Boskopers toonden daar maar eventjes 262 verschillende soorten vruchtbomen. Ook kwamen er deskundigen uit het buitenland, die le zingen hielden. Een grote gebeurtenis vond in 1867 plaats. Toen verscheen het standaard werk „De Nederlandse boomgaard". In dit boek werden van alle toen bekende fruitsoorsten met de hand geschilderde afbeeldingen aangebracht. Ook een por tret in kleuren van Koning Willem II ontbrak in dit grote werk niet. Een jaari na het verschijnen van dit lijvige boek werd een rozententoonstelling georga niseerd. Donkere wolken pakten zich in 1869 bo ven het Boskoopse kwekerswereldje sa men. Het begon allemaal zo mooi. Er werd een commissie benoemd, die tot taak kreeg op de internationale tentoon stelling in Hamburg de Boskoopse plan eren. De organisatoren van Flora Novatente ,t?nen,' Dat uitstapje heeft enorm 1961 hopen uiteraard, dat de komende bloemenschouw die van een halve eeuw geleden (verre) zal overtreffen. Hert was op 7 januari 1861, dat de Vereniging voor Boskoopse culturen het levenslicht aanschouwde. De jonge loot. kreeg eerst de naam van „Vereniging tot regeling en verbetering der vrucht soorten te_ Boskoop". In die jaren hield men zich in Boskoop bezig met het kwe ken van vruchtbomen en de aardbeien teelt. Tijdens de oprichtingsvergadering werd uiteraard ook het reglement be sproken. Hierin werd onder meer ge steld, dat de kwekers bomen gingen zetten, die 'zuiver' van soort waren. Men wilde deze dus gaan veredelen. In de loop van 1861 traden 75 leden tot de vereniging toe. De contributie be droeg maar liefst zes gulden per jaar. En dan te bedenken, dat velen slechts tachtig cents per dag verdienden. Nu was het zo, dat alleen de 'grote' kwekers zes gulden moesten betalen. De 'kleinere' konden met drie gulden per jaar volstaan en de allerkleinste met één gulden per jaar, De teelt van aardbeien was bijzonder groot. Reeds op 1 juni 1861 werd de eerste expositie van deze lekkere vrucht jes gehouden. Drie keer per week voe ren de door paarden getrokken jacht- schuiten - vol beladen met aardbeien - naar Amsterdam, Den Haag, Leiden, Rot terdam en Gouda, waar de kwekers hun produkten op de markten van de hand trachtten te doen. Al snel werden er prijzen uitgeloofd voor die kwekers, die met een nieuw soort aardbei voor de dag kwamen. Een bedrag van vijf gulden vormde de belo ning. De „uitvoer" van aardbeien werd naderhand uitgebreid met appels, peren en aalbessen. Een jaarverslag uit die tijden maakt melding, dat deze uitvoer in sommige jaren wel 25.000,- beliep. ROTTERDAM, 20 jan. Woensdag 1 fe bruari zal ir. G. H. Wieneke veertig jaar bij de Rotterdamse Telefoondienst werk zaam zijn. In dat tijdvak werd onder zijn stuwende leiding het Rotterdamse tele foonnet opgebouwd en geconsolideerd tot zijn huidige omvang. Toen hij in 1921 in dienst trad bij de Gemeentelijke Telefoondienst Rotterdam was door de Rotterdamse gemeenteraad juist besloten een proef te nemen met een automatisch werkende telefooncentrale en had ir. H, C. A. Boom, de toenmalige di recteur, hiervoor het Ericsson-stelsel met schakelaars voor 500 uitgangen gekozen. Nog nimmer was dit stelsel in de prak tijk beproefd en het moest in Rotterdam dë vuurdoop ondergaan. Veel wijzigingen en verbeteringen zijn op instigatie van ir. Wieneke aangebracht en toen elders in Rotterdam automatische telefooncentrales moesten worden gebouwd, sprak het .an- zelf dat hetzelfde stelsel zou worden toe gepast. Iri 1927 werd ir. Wieneke benoemd tot adjunct-directeur van de Gemeentelijke Telefoondienst Rotterdam. In oktober 1940 werd ir. H. C. A. Boom door de Duit se bezettingsautoriteiten ontslagen en toen in 1943 zijn opvolger, dr. L. Neher, door de bezetters gedwongen werd af te treden, nam ir. Wieneke de leiding van de dienst np zich. In juni 1944 werd hem echter aan gezegd het Nederlandse kustgebied te ver iaten. Veel is daarvan niet gekomen, hij nleef in Rotterdam wonen en in 1947 volg de hij ir. Boom als directeur op. Het waren toen moeilijke tijden voor de ïotterdamse telefoondienst. Het telefoon verkeer en de vraag naar aansluitingen lam sterk toe. Door gebrek aan materiaal con slechts mondjesmaat hieraan worden voldaan. Ir. Wieneke heeft de opbouw en hernieuwing van het Rotterdamse tele- 'obnnet met kracht aangepakt. Onder zijn eiding werden de bestaande centrales ïersteld en uitgebreid, de nieuwe centra- e Hillegersberg in diepst gesteld en de ilannen uitgewerkt voor de centrales in Jsselmonde, in Hoogvliet en in de Spaan- e Polder, welke centrales thans worden jebouwd. Voorts werden door hem plan- ïen ontworpen voor de toekomstige cen- rales aan de Waalhaven, bij Kethel en n de Prins Alexanderpolder. Wanneer leze plannen zijn verwerkelijkt, kan hij net voldoening op zijn werk terugzien. Ter viering van het jubileum van ir. G. H. Wieneke zal op woensdagmiddag 1 februari om 2 uur in de kantinezaal van het administratiegebouw van de Plaatselijke Telefoondienst aan de Bo- tersloot, een bijeenkomst worden ge houden en na afloop van die bijeen komst, om vier uur zal er gelegenheid zijn ir. Wieneke persoonlijk geluk te veel veld gekost. Jarenlang heeft men er krom voor gelegen. Een prijs van 75 thaler kon niet? goed maken. De verkoop was bedroevend slecht. Een der kwekers, de heer C. Esveld, ging met de boot naar Hamburg. Behal ve zijn reis- en verblijfkosten kreeg hij een vergoeding van één gulden per dag. Dit kon het negatieve resultaat alleen maar vergroten. De draagkracht van de leden bleek lang niet groot genoeg om het verlies op te vangen. Om het tekort te dekken, moest zelfs een verloting van bomen en planten op touw gezet worden. Dat bracht wel het nodige geld in het laatje, doch zelfs in 1873 was de finan-1 ciële positie van de vereniging door hetj uitstapje naar Hamburg nog zorg wek-1 kend! Een jaar daarvoor had men niettemin een proeftuin in de directe omgeving van het weeshuis kunnen aanleggen. Om streeks 1875 ging men van de vrucht bomenteelt geleidelijk aan meer over op de sierplantencultuur. Azalea's, rozen en rhododendrons voerden de boventoon De vereniging wérkte daarnaast mee aan de stichting van de Tuinbouwschool, ter- wij' ook besloten werd om het jaar on derlinge stemmingen te organiseren. Structuurwijziging Omstreeks de eeuwwisseling ging de vereniging zich meer bezig houden met de behartiging van de belangen der han del. Zo protesteerde men krachtig tegen de hoge invoerrechten, die in Duitsland geheven werdén. In 1911 werd het 50- jarig bestaan op overweldigende wijze gevierd. De bloemententoonstelling, de grootste en belangrijkste tot die tijd ooit gehouden, werd een éclatant succes. De oudere Boskopers kunnen nog haar fijn vertellen, wat er toen allemaal ge beurd is en wat er wel te zien was Jaren gingen voorbij en de vereniging bewoog zich meer op vaktechnisch ge bied. Het grote werk bestaat nu uit het regelmatig keuren van nieuwe aanwin sten en nieuwe soorten. Deze worden op het proefstation gepoot: aan de hand van de keuringsrapporten kunnen aller lei adviezen verstrekt worden. Deze lig gen vooral op het gebied van het assor timent. De sierplantencultuur, die klein begon, ls uitgegroeid tot een exportbedrijf. Meer dan zestig landen importeren Bos koopse gewassen en tellen daar rond 40 miljoen gulden voor neer. Boskoop kent ongeveer 700 zelfstandige kwekers en ruim 100 exporteurs, terwijl daar naast nog circa 1000 man op de kwe kerijen hun dagelijkse boterham ver dienen. Ondanks het tekort aan perso neel is toch de vijfdaagse werkweek in gevoerd. De werknemers krijgen dit jaar 17 vrije zaterdagmorgens. Duitsland met 7.627.041,-. Canada, dat als derde genoteerd staat, kwam 'slechts' tot 4.530.382,-. Engeland importeert negen maal zo veel als Amerika, dat vooral belangstelling heeft voor rhodo- dendrons, azalea's en zeldzame heesters. Voor de kwekers is dit echt een „gele- genheidsland'. De Boskoopse kwekers zijn bereis de mensen. Vliegreisjes naar Amerika behoren tot de gewoonste zaken. Naar Zweden gaat men meestal per auto. De ervaring heeft geleerd, dat men op elk reisje dan schoppen en sneeuwkettin gen mee moet nemen. Op alle belang rijke erposities in binnen- en buiten land zijn de Boskoopse kwekers van de partij. Zij laten geen gelegenheid on benut om hun reputatie verder uit te dragen. Vanzelfsprekend zorgen d€ kwekers ook voor een doeltreffende reclame. In twee kamertjes - behorende bij hotel Florida - is een afdeling van de stichting voor onpersoonlijke reclame van boom- kwekerijprodukten naar het buitenland opgericht onder de naam Plant Propa- gande Holland (PPH) ondergebracht. Daar zwaait de charmante Boskoopse Hermien Korver de scepter. Zij zorgt voor het verzenden van foto's, boekjes, folders en allerlei ander reclame-mate riaal. Zij heeft een systeem met ruim 8000 adressen van afnemers in binnen, en buitenland. Mej. Korver 'leeft' daar tussen de bloe men en planten. Aan de wanden van de beide kantoortjes hangen tientallen bont gekleurde platen met afbeeldeingen van de fraaiste gewaasen, die Boskoop te bie den heeft. Hermien heeft het daar best naar haar zin. Niettemin gaat ze binnen kort verhuizen, want in de nabijheid van het siertuincentrum wordt een houten bungalowtje (van de Floriade afkomstig) neergezet. Daar krijgt Hermien een rui mer onderdak om haar propagandistisch werk te verrichten. Met dat siertuincentrum gaat het ove rigens voortreffelijk. Er bestaan reeds plannen voor uitbreiding. In navolging van Boskoop zijn er elders in ons land aj zo'n 10 centra in opbouw. Het "an trum, dat op 10 maart 1960 door jonk heer mr L, M E von Fisenne officiëei werd geopend,' heeft dus wel stimule rend gewerkt. De belangstelling van geheel Boskoop richt zich nu op de jubileumtentoonstel ling. Over drie maanden zal 'Flora Nova 1961' door een hooggeplaatst per soon worden geopend. Meer dan ooit zal het nijvere kwekersdorp dan in het mid delpunt van de belangstelling staan! met jonge plantjes Resolutie 1: Het veilig wegverkeer hangt af van talloze factoren, waarvan de twee voornaamste zijn: de weg en het gedrag van hen, die aap het verkeer deelnemen. De nadruk legt men vooral op goed onderricht en veilig verkeers. gedrag. Resolutie 2: Deze betreft vooral het on derwijs op de scholen en de noodzaak van cursussen voor het onderwijzend Per soneel. He.t onderricht hierin is in Noor wegen al in het leerplan van de kweek school inbegrepen. Bovendien worden er nog 3 tot 4 cursussen per jaar gehouden, georganiseerd voor onderwijzend perso neel, zelfs van kleuterscholen en de Po litie, welke tot uitmuntende resutaten leidden en warbij de onderwijzer een open oog krijgt voor het grote belang van dit vak. Vanzelfsprekend is de school voor verkeersveiligheid ook verantwoorde lijk. maar zij kan de politie hierbij om hulp vragen. Van groot belang is ook con tact tussen ouders en onderwijzers. In Noorwegen zijn, evenals in Engeland. (Amerika gaat hierbij al vele jaren voor aan) geregeld bijeenkomsten, waarbij de ouders en het onderwijzend personeel, de wegverkeersproblemen bespreken, speciaal die weg naar school. De ouders beseffen daardoor beter hun éigen ver antwoordelijkheid in dezen. In Amerika worden in diverse colleges reeds cursussen in verkeersonderricht gegeven en het zal niet lang meer duren, dat deze voor de onderwiijzers, die les in dit vak moeten geven, verplicht zullen worden gesteld. Italië toont zich, dank zij de A. C t Behalve lezingen op verschillende tijd stippen heeft de A.C.I. bij wijze van ex periment, 14 vakantiecurssen georgani seerd voor onderwijzend personeel, waar aan telkens 100 personen deelnamen. De kosten hiervan werden door de A.C.I, ge dragen. De volgende onderwerpen werden behandeld: verkeersveiligheidsonderwijs, Psychologie van de weggebruiker, didac tische methodes van verkeersonderwijs, praktische oefeningen, fysische oefenin gen, fundamentele principes van ver keersonderwijs. beginselen van welle vendheid. consideratie op de weg (en hoe nodig is die in ons éigen land!) In to. taal 60 uur In verschillende landen worden door het Ministerie van Onderwijs deze cur sussen extra aanbevolen en wordt hier voor verlof gegeven. In Nord Rhein West- falen bestaat reeds een instituut dat verkeersleraren opleidt. Zij, die dit onderwijs reeds geven kunnen er een tweewekelijkse cursUs volgen. Aan dit instituut zijn verbonden: een jurist, twee geestelijken van elke richting één, een rij-instructeur, terwijl een pedagoog de leiding heeft. Over de opleiding to,t bestuurder van een auto zijn ook wijze woorden gespro ken want in deze resolutie wordt aange drongen om naas,t de rij-techniek en ver keersregels bovenal het verantwoorde lijkhei-dsgevoel te ontwikkelen t>ij de leerling en hem te doen beseffen. dat dit ook aan hemzelf ten goede komt De wens naar vervolgcursussen voor Resolutie 5: Dr. (Automobile Club d'Italia), ook al zeer hen die reeds een rijbewijs hebben, j!af actief en houdt zich bezig met opleiding - van onderwijzend personeel. Er zijn daar reeds leergangen gehou-den op verschil lend niveau, een voor uitsluitend inspecteurs voor het onderwijs, hoofden van scholen en leraren in pedagogie. aanleiding tot een aparte resolutie 4. De ze cursussen zijn reeds zeer bekend in sommige landen (Amerika en Engeland, zgn „Advanced Drivers School") Enke le Nederlandse organisa'.es geven deze aan hun chauffeurs, bv. E.V.O. De arbeidsvoorziening is moeilijk te ondervangen. Met bedrijfsrationalisatie en betere werkmethoden tracht men het tekort aan personeel te nivelleren. In dit verband betekent de chemische on- kruidbestrijding ten opzichte van het vroegere schoffelen en wieden een enor me tijdsbesparing. Uitgestrekt Het sierteeltcentrum beperkt zich niet tot Boskoop alleen. Het heeft zich uit gestrekt tot aan Reeuwijk, Hazerswou- de, Alphen a.d. Rijn, Zwammerdam en Waddinxveen. Namen van kwekers, die men op de eerste ledenlijst al tegen komt, zijn Hooftman, Van Es, Koster, Van Heiningen en Boer. Typische kwe kersnamen zijn ook Van Klaveren, Streng, Brand, Ramp, Zorg en Treur, i Om nog eventjes op de export terug i te komen In het seizoen 1959—'601 staat Engeland bovenaan met een be drag van 9.757.514,-! Daarna volgt West- ROTTERDAM, 20 jan. Op zaterdag 4 februari a.s, zullen onder auspiciën van het tijdschrift Repertoire, dat door het Rotterdams Toneel wordt uitgegeven, in het repetitielokaal van dit gezelschap en kele leden van het Nederlands Ballet op treden in een programma dat als titel draagt: Een introductie tot het moderne ballet. Deze voorstelling die eerst voor zater- Münsch, directe'1, van het Medisch Psychologisch Institu te München, gaf een zeer helder en knfr preadvies „Al te vaak schrijven zij. r propaganda-acties voeren, gaven en 'T teressen toe aan de weggebruiker, w8 ke deze echter niet bezit! Het is nu een't maal zo, dat er, eenmaal achter !ie stuur gezeten, iets met velen van °.n, „gebeurt" Wat, is niet bekend, nog 'fi tenminste, maar hierdoor reageren vaak anders, dan verwacht mag worden' Hierin ligt de kern van het probleem \s de „Verkeersveiligheid" aldus spre*8 „Men maakt maar al te vaak de f®", aan te nemen, dat er een oprechte k hoefte bestaat aan veiligheid in het ve> keer bij de weggebruiker", waarschU" dr. Münsch „Men komt echter niet £8 noeg zélf in gevaar, om deze behoefte voelen en hoe vreemd het ook moge kl>8' ken, het af en toe zien van een onge'u hoe ernstig ook, is gebleken., niet afdof8'. de te zijn. Per slot van rekening kr'Jj het merendeel der mensen geen ongel" Heeft u nooit opgemerkt, dat zij, die do?£ de aard van hun werk verantwoorde!1' zijn. veel meer spreken over de vei1'» heid op de weg, dan de anderen? Deze laatsten, die het overgrote "8 e, vormen van wat wij doorgaans Publiek" noemen, hebben maar een f3' tige belangstelling ervoor. Dit blijkt o-f' uit het feit, dat niet het merendeel y voetgangers lid is van de vereniging. voor hun eigen belangen opkomt. Hun z°r, gen zijn eenvoudig niet dezelfde! Zij spre ken als het ware een totaal andere taa. Het heeft dus geen zin, onvoorbereid i"8 yerzoeken te komen aan de weggebr"1' kers, om zich véiliger te gedragen. h Verkeersgevoel vergelijkt dr. Müns88 met gevoel voor natuur of muziek. 1 is het sterkste, wanneer het is aange"8' ren, maar het kan ook worden aan?8' kweekt tot op zekere hoogte. Hiervoor 1,11 zijn onderwijs en propaganda nodig in Jat' su voo-r beter inzicht in het verkeer. "e resultaat hiervan moet vanzelf bét8' ROTTERDAM, 20 januari De eerste Rotterdamse grafische jeugdondernemlng is gisteravond ln het Libanon Lyceum ten doop gehouden. In navolging van Amster dam en Utrecht nestelden zich ook hier scholieren van een middelbare en een dag 21 januari a.s was aangekondigd, technische school rond de conferentie- moest in verband met de voorbereidingen voor de a s. Anna Pavlova herdenking op|'a*el» teneinde getuige te mn van de op- verzoek van de Balletgroep worden ver- richting van een „echte" Naamloze Ven- schoven. nootschap, welke een jaar lang zal be- WASHINGTON, jan. Het Ameri kaanse ministerie van handel heeft een rapport gepubliceerd over de wereldhan del in rubber, waarin gezegd wordt, dat de thans commercieel in produktie ge nomen synthetische rubber van een type dat zeer veel gelijkenis toont met natuur rubber een ernstige bedreiging zal kunnen worden voor de natuurrubber in Azië. In het rapport, dat een overzicht geeft over de handel in I960 en de ver wachtingen voor 1961, wordt opgemerkt, dat het gaat orn de aanvaarding van de ci3-polyisoprenen en de cis-polybutadie- nen op de handelsmarkt, wat niet alleen gevolgen kan hebben voor de natuur rubber, maar ook voor de synthetische van het s-type, tot op zekere hoogte. In toenemende mate echter zullen de huidige klanten van de Amerikaanse rubberproducenten (Canada, Europa en Japan) ertoe overgaan hun eigen rubber, fabrieken te bouwen; er zijn thans bul ten Amerika 28 fabrieken in bedrijf of onder constructie. Voor 19 van de fabrie ken wordt de produktie geschat op meer dan 1000 long tons. Verscheidene van deze fabrieken zullen in 1964 in bedrijf geno men worden. i staan en welke, naar men hoopt, dankzij de activiteiten van de scholieren, ook echte winst zal maken. Om de oprichtingsvergadering voor de zes scholieren van het Libanon Lyceum en de zeven scholieren van de Grafische School zo realistisch mogelijk te maken, waren er echte, sigarenrokende commis sarissen aanwezig, enkele echte juristen alsmede een echte notaris, die met het oog op de leeftijd van de oprichters en enkele andere juridische kleinigheden weliswaar geen officiële daad kon ver richten. maar die toch zijn uiterste best deed om de gang van zaken bij de grote mensen zo geraffineerd mogelijk te imi teren. De nieuwe N.V. „Llbografia" die dus geen echte N.V. is, maar, om het oneerbiedig te zeggen, een speelgoed-N.V. zal zich in de toekomst bezig houden met het doen vervaardigen van handels drukwerk. Het aandelenkapitaal zal 250 gulden bedragen. In Nederland bestaan op het ogenblik al acht jeugdondernemingen, terwijl er vijf in oprichting zijn. Het verschijnsel is overgewaaid uit Amerika, waar men trou wens zeer enthousiast is voor de gedachte, kinderen op de stoelen van grote mensen te doen plaatsnemen, om zich er vervol gens over te beklagen dat de jeugd van tegenwoordig zijn plaats niet kent. Het- kreeg terstond te horen: „maar we zijn hier ln Rotterdam Het voorstel om met minder te beginnen en, indien grote aankopen moeten worden gedaan, dan maar krediet te vragen aan de leveran ciers, lokte de opmerking uit: „weineen, we moeten contant betalen en dan een forse korting' bedingen Enfin, uit alles bleek, dat men de zaak gezond wil opzetten. Met jeugdig enthou siasme. Het staat wel vast, dat de scho lieren straks, wanneer zij werkelijk in het bedrijfsleven zijn opgenomen, veel profijt zullen trekken van deze N.V.-er- varingen en er met plezier aan zullen terugdenken. Zoals de volwassenen van thans, die dagelijks te maken hebben met handelstechnische problemen en juridi sche taal, met plezier terugdenken aan hün jeugd, op schromelijke wijze gevuld met voetballen, schaatsen en ander kin derachtig plezier ROTTERDAM, 20 jan. Gisteravond omstreeks kwart voor 8 vormde zich plot seling een waterplasfe bóven het plavei sel op de hoek van liet Alkemadeplein en de Hovenierstraat. Het plasje werd een plas en in het midden verhief zich een steeds hoger wordende straal. Zand vloeide weg, tegels zakten ln de diepte en er ontstond een gat van 4 meter lang, 2 meter breed en ongeveer 1 meter diep, aleer de mensen van de Drinkwater leiding de juiste kraan hadden dichtge draaid. Een nabije lichtmast raakte haar balast kwijt en zakte scheef. Nadat de waterleiding was afgesloten gaapte een vervaarlijk gat in het pla veisel op de hoek van Alkemadeplein en Hovenierstraat. Daar het nog vroor werd het voor het verkeer gevaarlijk op de genoemde we gen en op de nabije Vondelstraat. De poli tie had het verkeer tijdens het opspuiten van het water reeds omgeleid en door het strooien van zand maakte zij het nat ge worden wegdek veilig. Van de zijde van de Drinkwaterleiding werd geconstateerd dat een zes duims buis (150 mm middellijn) was doorgebro ken. De buis werd spoedig hersteld. geen uiteraard niets afdoet aan de paeda- gogische waarde van de in Nederland ge ïntroduceerde jeugdondernemingen, al zou men zich kunnen voorstellen dat het In structieve element ook op andere wijze bijvoorbeeld door middel van ouderwetse lessen zou kunnen worden gehanteerd Maar dan ontbreekt vanzelfsprekend het „zelf-doen", en dat heeft zijn nut. Welis waar beperkte de activiteit van de jon geren zich tijdens deze eerste avond tot het benoemen van een directeur (Hans Veldhuijzen, zeventien jaar) en een tech nisch bedrijfsleider (Hans van Nispen, achttien jaar), en werd het meest gespro ken door de feeën rond dit ondernemings wiegje, de heer N. J. Koper, gedelegeer de voor jeugd-ondernemingen van de Nederlandse Maatschappij van Handel en Nijverheid, mr. N. L. Schenkman, die zeer nauw bétrokken is geweest bij de op richting van de eerste grafische jeugd- onderneming in Amsterdam, de heer J. Kapsenberg. (sponsor) en de rector van het Lybanon Lyceum, de heer J. C. Dee ring, doch dit waren wellicht de kinder ziekten, welke door de jeugd zelf over wonnen zullen moeten worden. Het kapitaal van 250 gulden vond de heer Schenkman rijkelijk veel, doch hU De eerste acties tegen deze twee pools die kennelijk in één hand zijn heeft de politie reeds november vorig jaar onder nomen. Toen heeft zij ongeveer 10.000,- en 8000 formulieren in beslag genomen. Begin januari kregen 13 personen, 5 agen ten en 8 subagenten van deze pools voor Limburg, Braba-nt. Noord- en Zuid-Hol land een proces-verbaal wegens overtre ding van de Loterijwet. Ondanks dit proces-verbaal is men ech ter gewoon doorgegaan met het land te bewerken. Op de Continental Pool moet men de uitslagen van de gespeelde voet balwedstrijden vermelden en de Conti- Lotto werk volgens het Duitse systeem. Hier moet men 6 cijfers kiezen uit een blok van 49. Beide pools doen het voorkomen alsof zij van buitenlandse herkomst zijn, maar de politie heeft een sterk vermoeden, dat het hier een Nederlands onderonsje be treft. j re verkeersmoraal zijn Het ls als ee" goed concert, waaraan vele repetitie* zijn voorafgegaan Men onderscheide dü verkeersinzicht en verkeersmoraal e" ne niet. dat de oorzaak van een onge1"8 meestal is gebrek aan Liefde voor Medemens. Veel eerder ligt gebrek aa" verkeersinzicht hieraan ten grondslag De campagnes moeten kórt duren. maar telkens herhaald worden. Als praktisch voorbeeld van zijn woof- den nam dr. Münsch een actie voor gt°' tere veiligheid in het verkeer voor de jaarden. Toen hij hoorde van de Pra'V tijkcursussen voor ouderen in ons la" legde hij de toehoorders uit, dat dit voof het rijdend verkeer b.v. een bétere pr°" paganda was dan 1000 platen. ImiP«rS door het zien van de groepjes, die onde' leiding oefenen bij kruispunten, wordt h8t rijdend publiek zich vanzelf bewust de moeilijkheden van de ouderen onde' ons in het hedendaagse verkeer. Resolutie 6: Deze resolutie beveelt d veihgheidsgordel aan. Enige Zweeds8 lezingen overtuigden de Ned Ver 8*" scherming Voetgangers ervan, dat me11 zijn kansen, om bij een ongeluk oog8' deerd te blijven, aanmerkelijk verhoog1 door het gebruik van deze gordels, die 111 Zweden gemeengoed zijn. Bij de Volv° horen zij reeds tot de uitrusting van d? wagen. Ook in Amerika worden ze vee gebruikt. De gordel, die over één schol" der loopt. is de veiligste en men mag h"* pen, dat elke Nederlander binnenkor. zijn wagen van Veiligheidsgordels 7:8 voorzien. Resolutie 7: Deze behandelt „eerS*8 hulp" op de weg. In vloeiend Frans hoor de het bestuur van de Ned. Ver. Bescher" ming Voetgangers een lezing van de v0°S zitter van het Duitse Rode Kruis, dr. Stöckel. Hij heeft vele wensen Wet'8' lijke bepalingen betreffende eisen aa!! ambulance-auto's te stellen, is er een v% en streng toezicht hierop. Hij vestigt verder de aandacht op, dat een ver»111* woordelijk vervoer voorkeur verdient b°' ven een snel vervoer van de gewonde"^ Dr. Stöckel pleit voor eerste-hulpclir' sussen voor het rij-examen. Voor uitg8' breidere eerste hulpcursussen voor medische studenten. Men make het bliek duidelijk, en hier ligt speciaal e8_ taak voor de pers en de radio, dat hulp gevaarlijker is en men oropag8^ eerste-hulp-cursussen door het gehal land. Eveneens stelle men een international telefoonnummer vast voor noodgeval'88! Het was een aangename verrassing c", het congres ook het Franse Rode Kr"1 zo sterk vertegenwoordigd te zien. Resolutie 8 en 9: Deze resoluties he' handelen het zo welbekende thema v. de „brokkenmaker". Diepgaand onde1^ zoek naar de menselijke factor zal m°e. ten worden voortgezet, zowel bij cha"1' feur, als bij voetganger, evenals bij i andere weggebruikers. International- contact hierover is dringend gewenst' Resolutie 10: Deze behandelt tensl"1' te de noodzakelijkheid van eenheid v8P verkeerswetgeving in alle landen, spec' aal in die van Europa. Het tweede Internationaal VerkeefS veiligheidscongres is een stimulans v°° ons allen, om met bezieling voort te ga°..( om volgens de aldaar gegeven richtW nen de verkeersveiligheid te bevorder^1' elk van ons op zijn of haar eigen plaats' Tot slot heeft het zijn nut aandacht 1 vestigen op voetgangers op de BuR8,,t wegen. Art 40 lid 3 schrijft ""nr. iv - -J-I. voor, -J bij afwezigheid van voet- of rijwielp8-' de voetganger uiterst links moet lof8 op de rijweg. Nu het winter is en de nachten lang- het uitermate belangrijk, dat de voetfi8 ger zich hieraan houdt en uitwijkt zo c°' dig. De voetganger rekent er nl. veel 1 veel op, gezien te worden, doch de cha"1'» feur die vaak verblind wordt of zelf i dimlichten rijdt, ziet de voetganger b8e vaak te laat. Reflecterend materiaal op de jas lvO°j en achter), een witte zakdoek of een lie1"' gekleurde jas, zijn hulpmiddelen. gezien te worden. De leuze voor 8 voetganger op de buitenwegen moet d zijn: maak u zichtbaar bij duisternis etl' Kijk uit en zo nodig: Wijk uit

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4