ALARM om een niet meer bestaande stichting Beroepspensions contra particulieren De HAV is uwvertrouwen waard! Pater Wijnand Sluys O.F.M.y Och3? Minister overweegt Automobilisten bepalen zelf maximumsnelheid K.A.B. WERKT THANS AAN STRUCTUURHERVORMING Razende manager Primaatschap van de Paus Geen aanleiding om het veergeld voor Westerschelde te verlagen Hogere omzet in Horecabedrijven Katholiek Verbond is een stap terug in sociale ontwikkeling Zakenman-huisarts in Mwanza - Het handelsmerkvan de Witte Paters Jan Kersten Helder betoger bij conferenties voor niet-katholieken Voorzitter doet beroep op hoogleraren VRIJDAG 20 JANUARI 1961 laat kinderen veilig groeien Op wat er in zit, komt het aan: 75 ct 'n produkt van MOLENAAR! In memoriam HAV LEVENSVERZEKERINGEN SCHIEDAM - TELEFOON (010) 6 93 04* HAV LEVENSVERZEKERINGEN Kreekrakplan Wegenbouw Ut' WMÊÊM. (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 januari Tijdens de gisteren gehouden vergadering van het bedrijfschap Horeca is alarm gesla gen over de praktijken van een orga nisatie die, naar ons is gebleken, haar werkzaamheden sinds kort heeft ge staakt. Het betrof de stichting I.R.A. (Instituut Reizend Ambassadeur) die verleden maand onder particulieren in Zandvoort een folder heeft verspreid, HAARLEM, 20 jan. Op 70-jarige leeftijd is in de Mariastichting overle den pater Wijnand Sluys OFM, die voor al in liet westen van ons land grote bekendheid kreeg door zijn conferenties voor niet-katholieken. Pater Sluys werd 1 juli 1890 te Utrecht geboren, trad 7 september 1910 in Alverna-Wychen in de orde der Franciscaanse Minderbroe ders en werd 18 maart 1917 priester gewijd. Na zijn priesterwijding was hij enkele jaren assistentiepater te Megen en Weert. Per 21 mei 1921 vertrok hij naar Nieuwe Niedorp, waar hij ook als assis tentiepater fungeerde, maar waar hij te vens begon met zijn conferenties voor niet-katholieken. Om betere contacten voor zijn apostolaatswerk te leggen en om bestaande contacten te bestendigen, kwam hjj in december 1939 naar Haar lem, waar hjj zich vestigde in de pas torie van de Franciscanen in het Kle verpark. Sedertdien hield h:i de ene serie conferenties na de andere, met name in Den Helder, Amsterdam, Rotter dam, Alkmaar, de Zaanstreek. Haarlem en Leiden. In Haarlem was hij boven dien degene die de eerste stappen on dernam om te komen tot de stichting van De Open Deur, welk instituut in formaties geeft aan niet-katholieken over het katholicisme. Pater Sluys had een eigen manier Advertentie a Groter worden vergt extra energie en groeikracht van Uw kinderen. Daarom als de tijd voor Molenaar's Kindermeel voorbij isHappy Food als aanvulling op de maaltijden. Geef opgroeiende kinderen(nog inde box of al naar school) Happy Food. Eén cake per dag is al voldoende! rijst-kindermeel, kinderbloem, suiker, verse eieren, honing. van werken by zijn conferenties en cursussen. Hij sprak langzaam en voorzichtig, formuleerde zijn uitleg bedachtzaam cn kwam dan immer tot een helder betoog, dat vele niet- katholieken, zo zij niet tot het katholi cisme overgingen, in ieder geval be grip bijbracht voor het katholieke ge loof. Die verheldering kwam trou wens ook menig katholiek, die zijn conferenties beluisterde, ten goede. Sedert een paar jaar heeft pater Sluys zijn conferentiewerk vaarwel moe ten zeggen. Hij had zich teruggetrok ken in de pastorie van het Kleverpark te Haarlem, maar bij de viering van zijn gouden professiefeest, waaraan op zijn verzoek overigens weinig rucht baarheid was gegeven, bleek vorig jaar, dat zijn vroegere toehoorders en oud leerlingen hem niet hadden vergeten. Het laatste jaar vooral ging zijn ge zondheid steeds meer achteruit, totdat enkele weken geleden opname in de Mariastichting noodzakelijk werd. Daar is hij gistermiddag overleden. De Metten worden zondagavond half acht in de Kleverpark- kerk te Haarlem gezongen. Maandag ochtend half elf zijn de gezongen Lau den, waarna de plechtige Requiemmis en uitvaart. De begrafenis geschiedt op het kloosterkerkhof te Katwijk a.d. Rijn. Dc pastoor van het Kleverpark deed ons het volgende memoriam toekomen, geschreven door een vriend van pater Wijnand Sluys; ,,In Haarlem en in vele steden van het westen van ons land was pater Wijnand Sluys een begrip geworden. Zijn bekeringswerk, het grote werk tij dens zijn leven, leeft nog in de gedach ten van velen. Een vurig strijder, een stoere vechter was hij als het ging om de zaak van God. Hoevelen hebben de genade van het geloof aan hem te danken? Naast zijn woord stond zijn ge bed. Hij was er diep van overtuigd, dat het geloof een gave is. die alleen van boven kan komen. Zichzelf zag hij slechts als een werktuig in de hand van God. Een gewillig werktuig is bij ge worden na heel veel zelfoverwinning. Groot was zijn werk, maar groter zijn leven. Zijn leven heeft gestalte gege ven aan zijn woord. Dat was het gro te geheim van zijn succesrijk werk. Zijn activiteit werd bevrucht door zijn con templatie en zijn contemplatie stuwde hem steeds weer voort naar het .actie ve leven. Zijn werk vroeg om gebed en zijn gebed bracht hem tot. werken. Bid dend en werkend is hü door het leven gegaan, om biddend te kunnen sterven." NIJMEGEN, 19 .jan. Mgr. D. Ca- loyeras O.P., apostolisch administrator van de Griekse ritus in Turkije heeft op uitnodiging van de kath. universi teit in een voordracht, welke hij van middag in de aula heeft gehouden, zijn visie gegeven op de deelneming van de orthodoxen aan het oecumenisch con cilie. Mgr. Caloyeras belichtte de uit eenlopende standpunten van de ortho doxen onder wie velen een afwijkende houding aannemen, in hoofdzaak van wege hun weigering om het primaat schap van Rome te erkennen. Een belangrijk lichtpunt is evenwel het vastberaden standpunt van de pa triarch van Constantinopel, Athanago- ras. Hij heeft vele hervormingen in zijn kerk ingevoerd en is een uitgesproken voorstander van het Oecumenisch Con cilie. Patriarch Athanagoras zou al te voren naar Rome willen gaan, om ook de details te bespreken. Naar zijn me ning moet men ook op dogmatisch ter rein tot eenheid komen, terwijl de be zwaren tegen het primaatschap van Rome kunnen worden opgelost, indien hiervoor een formule gevonden wordt. waarin gevraagd werd gedurende rlc zomermaanden tegen goede betaling kamers voor particulieren beschikbaar te stellen. Wanneer men zich zou op geven stelde I.R.A. er zich voor ga^ rant dat men in de maanden juni, juli en augustus doorlopend gasten zou heb ben. In de folder werd gesteld dat I.R.A. deze huisvesting zocht in opdracht van een aantal Nederlandse organisaties als Schiphol, Dc Efteling, het oorlogs museum in Overloon en de verenigde toeristische bedrijven in Harderwijk. Met deze folder in de hand trok de vertegenwoordiger van de Nederlandse bond van logies-, pensions- en aanver wante bedrijven, de heer D. Brinksma, fei van leer tegen de I.R.A. en andere organisaties, die zich, naar hij zei, schuldig maken aan ..beunhazerij" ten koste van de hotel- en pensionbedrfj- ven. Er zijn ..particulieren" die twintig tot dertig 'bedden beschikbaar stellen soms tegen prijzen die nog hoger lig gen dan bij de normale pensionbcdrij- ven, zo zei hij. Ook de heer H. Meijer, landelijk voorzitter van dezelfde bond, hekelde scherp het onderbrengen van toeristen bij particulieren. Een ,,kras staaltje" van de invloed die deze ca tegorie heeft noemde hjj het optreden van de eigenaar van een boekhandel in Amsterdam, die zijn étalage ge bruikt voor het ophangen van adver tenties van particulieren die kamers be schikbaar stellen. ,,Ook onze bond had hier een grote advertentie hangen, waarin werd opgewekt zich bij ons aan te sluiten. „Deze advertentie is nu in eens geweigerd, omdat de particulie ren te grote concurrentie vrezen van de normale pensions" zo zei hij veront waardigd. Bij informatie is ons gebleken dat de gewraakte stichting I.R.A. -in het le ven is geroepen door de Vereniging Toe ristische en Culturele Instellingen. De ze vereniging heelt, ten doel voorna melijk in het buitenland propaganda maken voor Nederland in het algemeen en haar leden (waaronder de in de fol der genoemde) in het bijzonder. De „reizend ambassadeur" die deze vere niging in dienst, heeft, is vaak gecon fronteerd met klachten van buitenland se reisbureaus die klagen over de ge ringe hotel- en pensionaccomodatie in de kuststreek. De vereniging wilde toen proberen hiervoor een oplossing te vinden, aldus vertelde ons de voorzit ter, mr. H. Vos uit Harderwijk. Daar toe werd contact opgenomen met pen sions in de kuststreek, die er echter weinig voor bleken te voelen zich van te voren te binden om bedden beschik baar te stellen. De reden hiervan zou volgens mr. Vós zijn dat men in het seizoen toch wel vol komt en dan be tere prijzen kan maken. Toen dit niet lukte heeft men de folders verspreid bij particulieren om te onderzoeken of hier mogelijkheden waren. Omdat ook dit zo vlot niet liep de particulieren bleken gepeperde prij zen te vragen, terwijl het ook niet juist werd geacht flat hele gezinnen op zol der gingen wonen om zoveel mogelijk kamers vrij te maken werd beslo ten het zoeken naar huisvesting voor toeristen op te geven. „Bovendien werd het ons duidelijk dat wij ons teveel op het werkterrein van dc reisbureaus gingen bewegen, wat op bezwaren zou stuiten. Vandaar dat wij de zaak heb ben gestopt", aldus mr. Vos. Het be drijfschap zal dus wat betreft de stich ting I.R.A. niet kunnen ingrijpen: zij bestaat niet meer. VERZEKERD KAPITAAL RUIM 1 MILJARD GULDEN m (Vervolg van pagina 1) Voorlopig gaan de betreffende instan ties er van uit, dat de brug over de Qosterschelde met tolheffingen zal wor den gefinancierd. De zaak is technisch nog niet uitgezocht en ook de rentabi liteit is een zaak, die nog studie ver dient. Een brug over de Wester-Schelde is voorlopig nog niet aan de orde. Mi- uister Korthals ziet geen aanleiding om de tarieven voor de veren over de Wes- terschelde te verlagen, na de speciale regeling die is getroffen voor de in woners van Zecuws-Vlaanderen. Inpol deren van het Land van Sacftinge is een zaak, waarvoor Den Haag niets voelt, Minister Korthals sprak over het verband met de Deltawerken, dat voor dit onderdeel van het betrokken gebied niet bestaat. Minister Korthals ziet het Kreek rakplan niet allereerst als een „natio nale zaak". Het is wel een teéhnisch moeilijke zaak. De vraag is, hoe zee schepen van enig formaat de haven van Bergen op Zoom zouden kunnen binnenvaren. De technici van cle rijks waterstaat en van de provincie Noord- Brabant zullen daarvoor eerst een op lossing moeten vinden, aldus de bewindsman. De commissaris van de koningin in de provincie Utrecht, mr. Graaf Th. E. van Lynden van Sandenburg (tweede van links), kuste gistermiddag met een hoofs gebaar de hand van Sophia Agatha van der Muelen, douairière van Johan Huydecoper van Maarsseveen. Dit gebeurde op de buitenplaats „Goudestemte Maarssen die met ingang van vandaag is ingericht tot gemeentehuis van Maarssen. Het gemeentebestuur van deze plaats meende dathet aan de historie van deze buitenplaats verplicht was de oude luister in herinnering te roepen en daarom voerde men een historische receptie op, waarbij de douairière zich vergezeld deed gaan van jonkers en freules, zoals de foto laat zien. dat de grote steden vastlopen met hun verkeers- en parkeermoeilijkheden, maar dat is een kwestie die de gemeenten al lereerst zelf moeten oplossen. Er is een wetsontwerp financiering wegenbouw te wachten. Een rapport hierover is in behandeling. De Raad van State heeft al advies uitgebracht. Minister Korthals heeft in de nieuwe verkeersregeling voor voetgangers wil len bereiken, dat de tweeslachtigheid verdwijnt, die de regeling met knipper- bollen kenmerkt. De zebra-oversteek plaatsen zullen alle zonder uitzonde ring de voetganger beschermen. Wat een eventuele invoering van de maximum snelheid buiten de bebouwde kommen betreft, voel' dc minister wel voor het Amerikaanse systeem: de snel heid die het autoverkeer op bepaalde punten zelf aanhoudt, opnemen en deze ter plaatse als maximum voorschrijven. De gele plaatjes waarmede bromfiet sen gekenmerkt worden, acht hjj een succes. Komt er een vergunningstelsel voor bromfietsrijders, dan zullen dege nen, die blijken hun voertuig niet te kunnen besturen bejaarden b.v. worden uitgesloten. De minister wil geen maximum leeftijdsgrens voor bromfiet sers invoeren. De begroting is daarna z.h.s. aange nomen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 jan. De voorzitte' van Horeca, de heer G. Moussault tqdens de gisteren gehouden vergade ring van dit bedrijfschap gezegd dat de omzet in de horeca-sector in het afgp'®* pen jaar met vijf tot vijftien procent i* gestegen. Als belangrijkste oorzaak noemde hij het toegenomen bezoek van buitenlanders aan Nederland. Het reeds eerder in principe genom®11 besluit tot het houden van een intensie ve voorlichtingscampagne werd nu de finitief goedgekeurd. De campagne za' voorlopig drie jaar duren. Men zal ej, jaarlijks gemiddeld 500.000 gulden voor uittrekken. Dit geld zal voornamelü* worden verkregen uit een verhoging van de heffingen van de aangesloten bedrijven. (Advertentie) CO II V 0 SIER LE COGNAC DE NAPOLÉO* IMP. OUD HAARLEM HOFLEVERANCIER Een van de doelstellingen van de re gering is, onze zeehavens zo goed moge lijke verbindingen te geven met de grensovergangen. De opmerking van de heer Bommer (PvdA), dat de wegen bouw de verkeersveiligheid in gevaar zou kunnen brengen, is de minister uit de weg gegaan. Hij zei, dat de heer Bommer gelijk heeft in zijn opvatting iVan onze verslaggever) NIJMEGEN, 19 jan. De heer J. A. Middelhuis, voorzitter van (le K.A.B., hield voor da katholieke staatkundige studentenfederatie een inleiding over de sociale verhoudingen, waarin hij een overwegend historisch overzicht gaf van de sociale kwestie, zoals ze zich in ons land heeft ontwikkeld. In de discussie echter kwam o.m. het vraagstuk van het Katholiek Verbond van dc Arbeid aan de orde. De KAB-voorzilter zou een realisering van deze gedachte een stap terug willen noemen in de sociale ont wikkeling. Hij zag er geen heil in, niet alleen omdat hrt niet past in het Ne derlandse organisatiepatroon, en omdat het de ondergang van de KAB zou be tekenen In verband met dc uittreding van veel mediale groeperingen, maar ook en vooral omdat het geen werk baar geheel zou zijn. De heer Middel huis wil afwachten hoe dit zal groeien. In dit verband deelde hjj mede, dat de KAB thans werkt aan een struc tuurhervorming. Hoe deze zal wor den. maakte de KAB-voorzitter niet hekend, naar hij wees wel op het feit, dat een niet onaanzienlijk deel van de KAB-leden eigenlijk geen arbeiders genoemd mogen worden, doch bij een der mediale groeperingen behoren. De KAB telt geen enkele hoogleraar onder haar leden: dit in tegenstelling tot het NW en het CNV. Deze men sen. aldus de heer Middelhuis, treden doorgaans niet toe om hun belangen te laten behartigen, doch uit sympathie en uit een gevoel van betrokkenheid by de strijd van de arbeidersorganisatie. De heer Middelhuis wenste zich dat een dergelijke mentaliteit ook in katholieke kring kon gesignaleerd worden. Of dit appèl van de heer Middelhuis ten aan zien van de aanwezige hoogleraren tot een stijging van het aantal leden der KAB heeft geleid, konden wij vanavond niet constateren. Het grote probleem, waar de arbei dersvakbeweging in het kader van het streven naar winstdeling mee worstelt, is volgens de heer Middelhuis het feit, dat d" interne investeringen, mogelijk geworden door de zelfbeheersing van de vakorganisaties met betrekking tot haar loonpolitiek, geheel in handen van de aandeelhouders vloeien. De vakbeweging iegt zich deze zelfbeheersing op in het bewustzijn, dat de sterke groei van de beroepsbevolking en de in de nabije toekomst daarvoor te creëren plaatsen in het oroduktieproces deze investerin gen noodzakelijk maken. Als dit er niet achter zat, zou de vakbeweging in het recente metaalconflict waarschijnlijk heel anders gehandeld hebben, aldus de KAB-voorzitter. Het verzwakkende klassebcwustzijn bij de jonge arbeiders duidde de heer Middelhuis niet ernstig. Deze mensen hebben niet de vernedering gekend wel ke de ouderen hebben moeten onder gaan in hun jonge tijd- De jonge arbei der voelt thans meer dan de jonge ar beider -an vroeger, dat hij naast de ander, niet tegenover de andef staat. Dat aclif de heer Middelhuis gelukkig, doch als een hoopgevend teken wees hij er tevens op, dat ook relatief genomen het aantal georganiseerde!! thans groter is dan ooit. ondanks de niet malse con tributies, die betaald moeten worden. MOMBASA, jan. Als ïk'op de missie van Nsambya bij Kampala voor het open raam zat te schrijven, keek ik altijd op als hij voorbijkwam. Broeder Felix van der Brogf uit Hanswcert. bijna zestig jaar oud en al 27 jaar als Mill-Hiilbroeder in Afrika. Broeder Felix is een opmer kelijke figuur. Fors en stevig ge bouwd, altijd gewapend met een oude. behoorlijk geel geworden tropenhelm en met cie pas van een planter, dio zich eigenaar weet van zijn land. Broeder "Felix was eco noom. Dat betekent, dat. al liet wel cn wee van de vierkante mijl, die de Nsambya statie groot is, aan zijn zorgen was toevertrouwd. En goed toevertrouwd, want Felix is een za kenman. Ilij staat tot ver in Oegan da bekend als de man, die het goed koopst kerken, scholen en kloosters weet tc bouwen en de rust. waar mee hij Nsambya beheerde cn on dertussen toch nog tijd vond om een verdwaalde gast met duizend en een Broeder Feli.r van der Brogt uit Hansweert. kleinigheidjes le helpen mij, dat die roep juist is. bewijst Broeder Felix, die uit een gezin van acht kinderen komt zijn va der was paardenkopcr is niet jong naar de missie gegaan. Hij zegt het zelf met die ontwapenen de evenwichtigheid, die ik op de missies zo vaak ben tegengeko men. „Ik ben uitgegaan. Ik heb gedanst. Ik wist precies wat ik achterliet. Nu is hij elke morgen om half vijf op. Hij reddert in de kerk, houdt toezicht op het ontbijt voor haastige paters en tegen de tijd, dat ik eindelijk uit de veren kwam, was hij allang verdwenen Dr. Frank. Salden, oud-Veritijn met zijn vrachtwagen. Inkopen doen, post halen, de bouw nalopen en een paar honderd andere klei ne karweitjes. „Neen, ziek ben ik nooit," zegt hij. „Ik mag eens een dag koorts heb ben, ik blijf in beweging en dat is het beste." Wat. hij graag wil? Hier blijven tot zijn dood. „Dieu a besoin des hommes", is het niet? Nummer twee, die ik vandaag aan u voor wil stellen is dr. Frank Salden uit Mwanza. Mwanza ligt in het noordwesten van Tanganyika aan de oever van het Victoriameer en dr. Salden oud- Veritijn oefent daar een huisart senpraktijk uit. Niet, dat hij ook als zodanig begonnen^ is. Hij is „uit gekomen" (dat is een echte vak term) als missiearts voor het hospi taal op iiet eiland Ukerewe, vijf uur varen vanaf Mwanza. Dat eiland is erg eenzaam en aangezien mevrouw Salden die eenzaamheid slecht ver droeg, hebben zij zich op aanraden van mgr. Blomjous in Mwanza ge vestigd. Gewoon ais huisarts. De praktijk loopt prima. Mevrouw en de beide kinderen voelen zich thuis en ik moet zeggen, dat ik dat ook deed. Menige avond. Toch is het huisartsenbestaan in een nog kleine tropenstad niet zonder problemen. Er zijn Indische doktoren, die antibiotica rondstrooi en als dropjes en daardoor pa tiënten resistent maken juist tegen de tijd, dat antibiotica werkelijk gebruikt zouden moeten worden. Dr. Salden vecht daartegen heel alleen zijn eenzame strijd Hij zoekt een compagnon. Een specialist liefst, die met. hem wil proberen de ge zondheidszorg in het snel groeiende Mwanza te verbeteren. Liefhebbers misschien? Nummer drie is pater Nic. Borst W.P. van de bekende aanne mersfamilie Borst uit Amster dam. H(j is bijna vijftig en op hot moment, dat ik hem ontmoette, was hij pastoor van de parochie van Sen- gerema, een mij] of veertig van Mwanza in Noord-Tanganjika. Een witte pater, zoals u er hier tientallen kunt tegenkomen. Alle maal gemodelleerd volgens het zelfde patroon: hardwerkend, nuchter, geen overdreven illusies en ook allemaal met een opvallen de slordigheid, waar het hun eigen uiterlijk betreft. Het schijnt het handelsmerk van de Witte paters te zijn. Aan pater Borst is echter nog een extra bijzonderheid. Hij zat in de oorlog in Nederland en dat beviel hem maar matig. Hij kon het er eenvoudig niet uithouden en in 1942 is hij er gewoonweg op de fiets tus senuit, getrokken. Hij kwam tot in Madrid en omdat hij toen werkelijk geen kans zag om zijn reis voort le zetten, heeft hij de tijd gedood door het oprichten van een nu opgewekt levende Spaanse provincie van de Witte Paters. Ik heb er een collega van hem over horen schertsen. „Spaanse Witte paters? Borstkinde ren!" Ik geef het toe, het is met fijnzin nig. Maar het is misschien goed, dat u weet, dat de bushmissie weinig fijnzinnigheid verdraagt. Wie daar overeind blijft, past zich aan. Witte paters doen dat. Pater Borst ook. Tot april. Dan gaat hjj met verlof Hopelijk ALBERT WELLING it* V Pater A'ic. Borst W.P. uil Amsterdam. Hij is een geboren speler, al zal hij misschien nooit een kaart of dobbelsteen aanraken. De in zetten zijn altijd hoog en ris kant, maar hij wint en de allure waarmee doet denken aan een man met een gouden arm. Van enige verbazing daarover is nauwelijks sprake, want hij weet tot op de graad nauwkeu rig waarom en hoe hij wint, kent door en door de formule die hem het succes wel moét brengen. Op deze even aantrek kelijke als interessante basis stoelt het grote avontuur van Jan Kersten, manager van alles wat goed, groot en spectaculair is in de bonte wereld van het amusement. Dat dit. in de prak tijk voor hem uitsluitend neer komt op de bekende buitenland se circussen en indrukwekkende ijsballetten is iets wat Jan Ker sten niet kan helpen en waarin hij zich ook nooit en te nimmer verdiept. Hij brengt ze, laat ze als het ware exploderen in de aandacht van het publiek, tot voordeel en meerdere glorie van zichzelf en niet het minst van hem of haar die zich op Jan Kersten verlaten en al hun hoop op een goede toernee in zijn handen leggen. Zoiets wordt na tuurlijk rondverteld, gaat van mond tot mond, juist bij hen die het van zo'n figuur moeten hebben. Jan Kersten, de slimme Haagse jongen die hij geble ven is, staat op het toppunt van zijn kunnen, zijn jachtig en druk leven culminerend in een grillige aaneenschakeling van organisaties voor evene menten, die elkaar in recordtijd opvolpen, maar stuk voor stuk een maximum aan belangstelling moeten trekken. Zo willen het tenminste de eigenaars en zo wil het ook de 54-jarige Jan Kersten, die nu eenmaal de naam heeft op dit gebied alles te kunnen. De dunne lippen plooien zich tot een brede grijns. Even wijkt de ver moeide trek op het langesmalle gezicht van deze wonderlijke man, zoals we hem ontmoeten bij Schiller op het Rembrandtpiein in Amsterdam. Hit heeft zich geworpen op het grote werk, als en usurpator alles naar zich toegetrokken. Dat is hem gelukt en nu zit hij er middenin, houdt het hem vast met de honderden tentakels van afspraken en bindingen, zonder dal hij ook maar de kans krijgt om te ontsnappen en al was het dan maar voor even zichzelf te zijn Jan Kersten doet zijn verhaal als geboren verteller, zonder zich ook maar één moment helemaal los te maken, niet te denken aan de man van de reclamefolders en telefoontjes. Zijn gedachten zijn en blijven bij het grootse Russische staatscircus Moskou, de Weense ijsrevue en liet prach tige Duitse circus van Carola Williams, waarvoor hij'in de komende maan den het optreden in Nederland verzorgt. Drie evenementen van formaat vi de wereld van de show-business die het uiterste vergen aan voorbe reiding en planning, Jan Kersten volledig voor zich opeisen. Hoe ontzettend eenvoudig en simpel is dit bruisende léven begonnen- Als dertienjarige jongen op de fiets door Den Haag om boodschappen te doen voor het ministerie van Verkeer en Waterstaat en daarnaast een oogje houden op de stalling van deze hoge instantie. De bevordering tot telefoon- bediende komt, het vermaledijde buitenwerk taboe! Dan de vijfjarige han delsavondschool op langdurig aandringen van mijn moeder zegt hij er nadrukkelijk bij rijksexamens en zo langzamerhand steeds dichter bij de post die hij dertig jaar lang zal bekleden: hoofdambtenaar op het depar tement van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Een geregeld leven, van uur tot uur, dag in dag uit. Er is tijd voldoende om tevens als secretaris van de rijkscommissie voor muziek en artiesten te fungeren. Dat laatste leidt langzaam maar zeker tot een verrassende ommekeer in het bestaan van Jan Kersten. Hij raakt bevriend met de Nederlandse circusdirecteur Frans Mikkenie, en deze vriendschap blijkt tenslotte zo sterk dat Jan Kersten, die nog nooit een circus had gezien en daar bepaald niet, rouwig om was, bezweek voor dc aandrang van Mikkenie om bij hem te komen werken. En van dat moment af begint het grote avontuur. De ouverture is wellicht minder fortuinlijk, zij vormt juist door de vele tegenslagen de boeiendste episode. Mikkenie—Kersten is een team, een onverbrekelijk duo dat zich met veel moed en flair door de vaak zeer grote moeilijkheden heenslaat. De dood van Frans Mikkenie maakt een einde aan deze voortreffelijke samenwerking. Jan Kersten gaat door, alleen, maar met een schat aan ervaring en gegevens. Circus StrassburgerAlthoff, hel ene ijsballet na het anaere. Krone als hét grote spectakelstuk. Het nuchtere standpunt: „Alles wat ik breng is groots en goed. DU meten de pers en de instanties. Daardoor wordt mijn werk eenvoudiger en komt er altijd succes." blijkt een waarborg voor geslaagde toernees. .Z<? staan om me te dringen." klinkt het simpel en er is geen greintje opschep perij bij. „Tot. 1964 zit ik vol met contracten. Daarna wil ik. ermee stoppel Want eigenlijk ben ik bekaf en va een ernstige inzinking enkele wéken terug, waarbij ik zon beetje op het randje van de dood zweefde, heeft d* dokter me dit werk verboden. Maar ja ik kan het niet laten. Circussen en ijsballetten laten-mr koud. heus geloof me. Ik zelf hou veel meer van shows, zoals ..My fair lady", bijv. Nee wat mij trekt is de organisatie, hel spel der duizenden, betalen en incasseren en 's avonds kijken vaar het resultaat, een stroom van mensen bij da ingang. Ik krijg z'e en dat weet men. Ik hoef nooit naar een circus of ijsballet toe te stappen, de directie3 komen naar mij. En ik kan nu eenmaal heel moeilijk nee zeggen. Schijnbaar moeiteloos en in. een stortvloed van woorden komt relaas er uit. Van Jan Kersten zal men nooit precies hoogte kunnen krijgen. Hij graaft rusteloos door een rijstebrijberg van werk.'schat dat hij daw in 11)114 mee klaar is, maar is zo vrij daar zélf aan te twijfelen. Voor circussen en ijsbaletien jaagt hij in zijn wagen over heren wegen. Slechts af en toe komt hij tot de conclusie dat hij eigenlijk knettergekis en om ook daarvoor iets te organiseren ligt er dag in dag uit achter in 'zijn auto een hengeluitrusting compleet met wormen die voortdurend ververst worden. Dan spreekt de stem van zijn grote hobby, danst de dobber in het water, kruimig en blond van zon en wind bewogen dartelheid. Het feit dat J"n Kersten ook dan geregeld beet heeft, sterkt hem in het zo grote vertrouwen dat hij in zichzelf heeft en dat zo kenmerkend is voor zijn persoonlijkheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6