Shelterdeckschip „Canopus" bij werf „Gusto" te water gelaten Tweede uit serie van drie voor Griekse rekening Geheugen-hulp Zwitserse uurwerkindustrie is hecht georganiseerd Tweespalt tussen Zes en Zeven nadelig Reclame Coördinatie in aanbestedingen meer dan ooit noodzakelijk Zuid-Holland nu in zeven RB.-kringen Volwassenen als verkeerd brigadiers Trein botste op dragline V.S. vragen vrij lating Powers BB-kring Rotterdam sterk vergroot Nederlandse wegenbouwers bijeen Haagse proef werd succes Opdracht bouw veer boot bij werf Gusto Auto tegen lichtmast Fiets vermist Agenda Rotterdam Maakt voor Uw zaak Eén dode en twee gewonden Commandopost Over- schie wordt vergroot Veemarkten in I960 NSC DINSDAG 31 JANUARI 1961 PAGlNAj Onder de tonen van het Wilhelmus en het Griekse volkslied gleed gisteren bij de werf Gusto" in Schiedam het shelterdeckschip Canopusin zijn element. r zijn in weinig landen in dustrietakken aan te wij zen, waarvan de compo nenten, zowel in horizontale als verticale richting op een dergelij ke wijze samenwerken als in de Zwitserse uurwerk-industrie. Een industrietak die een zeer belang rijke plaats in 's lands economie inneemt, niet het minst door de grote bijdrage in de export. Bezat de Zwitserse uurwerk-in dustrie kort na de oorlog vrijwel een monopoliepositie in de we reld, in de laatste jaren wordt de concurrentie steeds sterker. Be halve tegenover de problemen die dit met zich meebrengt, ziet men zich ook geplaatst voor de econo mische splitsing van Europa in Euromarkt en Vrijhandelszone, waardoor men ten opzichte van concurrerende landen-produ- centen als Duitsland, Italië en Frankrijk in een nadelige positie dreigt te geraken. Begrijpelijker wijs toont de industrietak zich dan ook een sterk voorstander van een samengaan tussen Zes en Zeven. bij botsing van tram en vrachtauto ROTTERDAM, 30 jan. Sedert zondag is 't nieuwe koninklijk be sluit in werking getreden, volgens hetwelk in Nederland in plaats van 112 kringen van de Bescher ming Bevolking er 48 komen. Het doel ervan is, de organisatie aan de nieuwe militaire onderstelling verhoogd gevaar voor aanvallen met nucleaire wapens aan te passen. Daarvoor werd vergroting van de B.B-gebieden bevolen. De provincie Zuid-Holland telt thans zeven kringen. De grootste daar van is die van Rotterdam (kring C) met 1.010.000 inwoners. Voordien omvatte de A-kring Rotterdam- Schiedam-Vlaardingen 832.000 in woners. Gebied en commando Maasland niet Organisatie De voordelen /V oodivachtplicht SCHIEDAM. "1 jan. Op de werf Gus to verkondigden gisteren wapperende vlaggen en opgewekte muziekklanken het feestelijk gebeuren van het te water la ten van een schip. Het was ditmaal het shelterdeckschip „Canopus", waarop de aandacht van genodigden en directieleden, maar ook van technici en arbeiders zich richte. Voor de eersten was de tewater lating een spectaculair gebeuren, voor de anderen een bekroning van de arbeid. De doopplechtigheid geschiedde door mevrouw Kulukundis als vertegenwoor digster van de Sociedad Trans-oceanica Canapus S.A. voor welker rekening het schip gebouwd werd. Het gebruikelijk ri tueel verliep voorspoedig. Nog geruime tijd keken dé talrijke aanwezigen de „Canopus na. Als 'n machtige reus liep het schip van stapel, het water tegemoet. Onderwijl speelde het 52 man tellende muziekkorps ..Gusto" het Griekse volks lied en het Wilhelmus. Na de tewaterlating, begaven de geno digden zich naar de grote zaal van het kantoorgebouw. Hier werd eerst het woord gevoerd door mr. H. J. A. M. Smul ders, directeur van de werf Gusto. De heer Smulders betuigde zijn dank aan de firma voor de verstrekte opdracht, die getuigde van groot vertrouwen in de Ne derlandse scheepsbouwondernemingen. De heer Smulders sprak de wens uit, dat de bouw van de drie vrachtschepen de „Canopus" is het tweede motorschip in een serie van drie voor de Griekse firma de vriendschappelijke betrekkin gen mocht verstevigen. Nadat mr. Smul ders mevrouw Kulukundis bedankt had voor de handeling tijdens de doopplech- j tigheid, overhandigde hij haar de gebrui kelijke herinnering. Hierna sprak de heer John E. C. Ku lukundis, die de directie en de mede werkers dankte voor het uitvoeren van de order. Onder de genodigden bevond zich de ambassadeur van Griekenland in ons land, de heer P. A. Verykios,die én de maatschappij én het schip veel succes toewenste. De bouw van het schip strek te de directie tot grote eer, zo zei hij.1 Mevrouw Kulukundis tenslotte dankte op haar beurt de heer Smulders voor de vriendelijke woorden en het souvenir. Onder de vele genodigden bevonden zich voorts de consul van Griekenland, de heer P. S. Scalieris, burgemeester mr. J. W. Peek, commissaris K. Rijpma en ir. mr. M. M. van Praag. De hoofdafmetingen van de „Canopus" zijn: lengte over alles: 157,4 m (516*3")breed te: 19.5 m (64'); holte tot hoofddek: 9.8 m (32*3")holte tot shelterdeck: 12.8 m (41*10"); diepgang (gesloten shelterdeck): 9.4 m (30*11")diepgang (open shelter deck): 8.4 m (27' 7"); deadweight (geslo ten shelterdeck): 14.440 ton; deadweight open shelterdeck): 11.960 ton; capaciteit laadruimen: 22.474 m3 (786.600 ft3); snel heid: 16 knopen. HEDEN: Passagetheater: De liefdesnachten van Lucretia dagelijks 2 en 8.15 uur; KFC ontoelaatbaar. Monopoletheater: Du bist Musik, dage lijks uur, alle leeftijden: Trommelvuur op Monte Cassino, dagelijks 7 en 9.15 uur KFC 18 jaar. Musis Sacrum: Carnaval Katholieke Middenstandsbond, 8 uur. Stedelijk Museum: Cezanne-avond lezing, 8.15 uur. Musis Sacrum: Schiedams Politie Mu ziekgezelschap, 8 uur. APOTHEKERSDIENST Apotheek Jansen, Swammerdamsingel 41. Apotheek Nieuwland, dr. Wibaut- plein 17. CL-K OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK De openingstijden van de centrale en Rjlialen van de r.-k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek „St.-Lidutna" zijn: Openingsuren centrale: maandag 7—9 uur; dinsdag 1012. 25, 70; woensdag 25, 7—9 uur; donderdag 10—12 uur; vrij dag 2—5, 7—9 uur; zaterdag 10—12, 2—5 uur. Kinderuitlening: dinsdag 2—4 uur; woensdag 45, 0.308 uur; zaterdag 1— 3.30 uur. Kinderleeszaal: maandag 4—8 uur; dinsdag 45 uur; woensdag 23 uur; vrij dag 45 uur. Singel: maandag, woensdag- vrijdag 7—8 uur. Openingsuren Nieuwland: woensdag 1.30—8.30 en 7—9 uur; vrijdag 7—9 uur. Gorzen: dinsdjg 6.30—9 uur; woensdag 25 30 uur; vrijdag 79 uur. R.K. Plattelandsbibliotheek: uitleen- post Kerkweg 46 zond. 11.3012.30. Schiedam, 31 jan. Op de werf Gusto te Schiedam zal worden ge bouwd een veerboot voor de dienst Gaiaiis-Dover. Het schip zal plaats bie- dten aan 600 passagiers en 110 perso nenwagens cn of vrachtwagens. De auto's kóm-en aan boord in het achter schip. De veerboot krijgt een dub-bel- schroef. De voortstuwing zal geschie den door twee Smit-Man diesels. Het schip zal in de eerste helft van het vol gend jaar worden afgei-evrd door I.H.C. Holland. De vaarsnelheid zal bedragen 18 mijl. Om half één is gistermiddag een lichtmast voor de Goede Havenkerk aoor een auto van de N.V. H., bestuurd door de schiedammer J. T., omver ge reden. Toen de bestuurder daar een linkse bocht wilde nemen, i-s de last naar rechts gaan schuiven, waardoor heit niet meer mogelijk was de wagen in het goede spoor te houden. Niet alleen i-s er schade aan de licht mast toegebracht, maar ook de tegels van het voedpad zijn uit hun verband gerukt. De lyceiste J. P. J. M. vermist haar fiets. Zij had het rijwiel ndet op slot voor het St. Li-duinalyceum neergezet. UTRECHT, 30 jan. Op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg in de Veenweg te Nootdorp, tussen Zoetermeer en Voorburg, is van- morgen om half 10 een trein tegen een dragline gereden. De knipperlichtinstal latie werkte normaal. Beide sporen werden versperd, doordat de bovenlei ding spanningloos raakte. De leiding was vrij spoedig hersteld, maar de treinen I tussen Gouda en Dep. Haag hadden nog gedurende enkele uren vertraging. Het ongeluk gebeurde, doordat de op legger in de rails bleef steken. De rails liggen hier iets hoger dan de weg. Persoonlijke ongelukken deden zich bij de botsing niet voor. WASHINGTON, 30 januari. (U.P.I.) De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Llewellyn E. Thompson, zou, naar ver luidt in de Amerikaanse hoofdstad, op dracht hebben ontvangen om zijn pogin gen de Russen te bewegen Gary Powers vrij te laten, nog te verstevigen. Powers, de piloot van het U-2 vliegtuig, zit op het ogenblik een straf van 10 jaar uit, waartoe hij vorig jaar tijdens een groot proces te Moskou is veroordeeld, naar men weet wegens spionnage, welke hij bedreven zou hebben. De huidige organisatievorm is min of meer uit nood geboren. Weliswaar da teert het toporgaan, de Schweizerische Uhrenkammer, reeds uit 1876, doch de wet (Uhrenstatut) die de reeds bestaan de verhoudingen vastlegde stamt uit de dertiger jaren, toen de situatie in de in dustrietak tengevolge van de wereldcri sis om overheidssteun vroeg. De Uhren kammer was daarmede officieel het hoogste_ orgaan in de Zwitserse uurwerk industrie geworden, die de industrie zo wel bfj overheid als werkgevers- en werknemersbonden en andere instellin gen en ook in het buitenland vertegen woordigt. De opbouw van de organisatie binnen de Kamer toont veel gelijkenis met de delen waaruit een uurwerk be- De bakermat van de Europese uurwerkindustrie mag in Engeland gelegen heb' ben, de Quai de l'Horloge in Parijs heeft haar naam te- danken aan het feit aal daar het eerste uurwerk, waarvan de geschiedenis (1370) melding maakt, gestaan heeft. Een idee van de afmetingen van dit geheel gesmede, duizenden kilo's wegende gevaarte geeft deze afbeelding, die voorkomt in Schweizer Uhrmachet- kunst, een uitgave van de Uhrenkammer. staat. In de eerste plaats is daar de groep bedrijven, die de niet bewegende delen van de uurwerken maken. Deze bedrijven werken samen in een naamlo ze vennootschap Ebauches S.A. De fabri kanten van de bewegende delen vormen gezamenlijk de U.B.A.H. (Union des branches annexes de l'horlogerie). Bei de genoemde organisaties worden, wat de financiën betreft, gecontroleerd door een derde instelling. De eigenlijke fabri cage van de uurwerken geschiedt zowel door de leden van de F.H. (Fédération Horloger) als door de leden van het Ro kopfyerband. De laatste groep bedrijven bestaat uit louter assemblage-bedrijven van onderdelen, die bij de aangeslotenen van de eerder genoemde organisaties afgenomen (moeten) worden. Onder de leden van de F.H. vindt men zowel as semblage-bedrijven als bedrijven die volledig geïntegreerd zijn. Arbeidsdeling en specialisering zijn zeer ver doorge- BIOSCOPEN IN ROTTERDAM Arena: Ben Hur, a.L Capiitol: Ontvoerd achter het bamboe- gfirdijn, 18 jaar; donderdag. Het my sterie van het zwarte museum, volw. Centraal: En zij schaamden zich niet, ontr. Cineac A.D.: Botsende jeugd. 18 jaar. Cinerama: Seven wonders of the world, alle leeftijden. Colosseum: De bruiden van Dracula. 14 j. donderdag: Het loon van de duivel, 18 j. zaterdag en zondag 2 uur: A. en C. in stofzuigers, a.l. Harmonie: Angst, 18 jaar. donderdag t/m donderdag: Destry, 18 jaar. Lumière: La verité, str. volw. Prinses: Glimlach en sterf, volw.; donder^ dag: Hunde wollt ihr ewig leben, 14 j.. zaterdag en zondag 2 uur: Avonturen van een zigeunerjongen, a.l., zaterdag 24 uur: Als mannen begeren, 18 j. Rex: De nieuwe avonturen van Captain Blood, 14 jaar; donderdag; De gele hel. 18 jaar. Thalia: Psycho, 18 jaar. 't Venster: Ballade van een soldaat. 14 j. Victoria: Koningin Zenobia, de ontem bare. 18 jaar; donderdag 2 en 8 uur. Richard III. 14 jaar; za. wo. 2 uur. zon dag 2 en 4.30 uur: Verder niets dan pech, a.L DINSDAG Luxortheater. 8 uur; Tot vanavond (Sleeswijkrevue) WOENSDAG Rott. Schouwburg 8 uur: Ned. Dans theater Luxortheater 8 uur: Tot vanavond (Sleeswijkrevue) Nieuwe Oosterkerk, 8 uur: George van Renesse, piano. DE LIER 30 jan. Met 'n flinke snel heid reed hedenavond om half zeven een met 12 tom stenen geladen trailer van de firma Post en Huurman uit Zoeter meer tegen de locomotief van een goe derentram van de WSM in de bocht van de Voorrangsweg, de Burg. Crezee- lasn, alhier, waar de tramlijn deze weg kruiist. Met een geweldige klap had de bot sing plaats. Twee van de drie inzitten den werden uit de cabine van de auto geslingerd. De chauffeur, R. van Mil, hoewel, gewond, wist bijtijds'uit de ca_ bine te springen, wat hem redde van een wisse dood, daar het stuur tegen de achterkant van de cabine werd gedrukt De motor van de auto zat geheel in de grond vast. De 28-jarige E. van Gent uit Zoeter meer werd op slag gedood. Hij was ge huwd en vader va.n een kind. De derde inzittende L. In 't Veen werd zwaarge wond onder de locomotief vandaan ge haald. Beide gewonden werden bij de heer J. van der Marei verbonden en vervol- fens naar een ziekenhuis te Delft ver- oerd. Het stoffelijk overschot van E van Gent werd in het baarhuisje van de algemene Begraafplaats opgebaard. Tot diep in de nacht bleef men bezig met het opruimen van de ravage. De locomotief was buiten de raüs ge drukt en stond dwars over de verkeers weg .terwijl de wagon achter de loco motief gekanteld aan de zijkant van de weg lag. De overige wagons hadden wei nig schade. De oorzaak van de ramp kon nog niet worden vastgesteld. DEN HAAG, 30 jan. In zijn openings rede van de vanmorgen in Den Haag gehouden jaarvergadering van de Ne derlandse vereniging va,, wegenbouwers heeft de voorzitter, ir. H. D. Prins, on der meer gepleit voor coördinatie in het wegenbouwbedrijf. Het huidige aanbestedingsstelsel jaagt ons, door de grote verplichtingen die wij in onze eigen ondernemingen hebben, op om zelf te zoeken naar een continue stroom van door Onze onderneming te vervaardigen bouwwerken. Het huidige aanbestedingsstelsel eist de laagste prijs terwijj de kosten door het veel vuldig verplaatsen van het machinepark over grote afstanden worden opgejaagd. Een voldoende coördinatie in de aanbe stedingen van alle opdrachtgevers in Nederland is er niet, maar is meer dan ooit noodzakelijk. De heer Prins achtte een systeem van coördinatie tussen de opdrachtgevers wel te verwezenlijken Hierdoor zou een verdere technische coördinatie en een coördinatie van de voorwaarden kun nen worden bereikt. „Het gebrek daar aan maakt werken vaak onnodig duur der, omdat regelmatig door aannemers een andere werkwijze moet worden toe gepast en ander materieel in voorraad moet worden gehouden". Vervolgens wees de heer Prins er op, dat de prijzen-beschikking bouwbedrijf 1960 nog steeds niet is ingetrokken. Daarnaast is de risicoregeling voor lo nen en sociale lasten, die in de zomer van 1960 werd opgeheven, nog niet her leefd. De risicoregeling voor materia len noemde de heer Prins een dood ele- ment, doordat volgens hem geen enkel materiaal onder deze regeling wordt gebracht. Er zijn veel risico's, waarop de be drijfstak geen invloed kan oefenen, zoals een harmonisatie van lonen en sociale lasten in E.E.G.-verband, huurcompen- saties en eventuele nieuwe sociale las ten. ..Zelfs op de binnenlandse toonbe weging is onder de huidige wijze van loonvorming onze invloed beperkt. Loonsverhoging in de metaalnijverheid maakt jen loonsverhoging in de bouw nijverheid b.v. onvermijdelijk". Al de ze risico's zullen door het bedrijfsleven moeten worden opgevangen en derhalve een onderdeel van deze Prijzen moeten vormen. Tot nu toe is dit niet gebeurd, aldus de voorzitter. Aan het slot van zijn rede vroegTe heer Prins om nauwkeuriger normen van de overheid voor het te leveren werk. „Laat de overheid zorgen dat wij geen risico's moeten dragen die wij als be drijfstak niet kunnen berekenen, omdat de overheid zelf in deze risico's een be slissende invloed heeft". De gemeenten in de nieuwe kring C zijn: Barendrecht, Bergschenhoek Berkel sn Rodenrijs, Bleiswijk, Capelle aan den Ijs sel, Heerjansdam, Hendrik Ido Ambacht, Maassluis, Poortugaal, Rhoon, Ridderkerk, Rotterdam (inclusief Hoek van Holland), Rozenburg( dlus Europoort en Botlek), Schiedam, Spijkenisse, Vlaardingen en Zwijndrecht). Er zijn dus gedeelten bijge komen van de kringen ZH2 (Naaldwijk), ZH3 (Alphen), ZH4 (Gouda), ZH6 (IJssel- monde) en ZH7 (Voorne-Putten). Daarin vielen geen staven, zodat het huidige com mando van de oude A-kring ook voor de nieuwe kring kan optreden. Hierdoor wor den gevoeligheden en moeilijkheden situa ties die daaruit konden voortvloeien, voor komen. Voor Den Haag is dat moeilijker, daar het Westland (Naaldwijk) en Delft die elk een staf bezitten, grotendeels bij Den Haag zijn gekomen. Rotterdam blijkt zich goed op de nieuwe indeling te hebben voorbereid. Burgemees ter mr. G. E. van Walsum heeft reeds op 18 november met zijn bij dc. reorganisatie betrokken collega's vergaderd. De ver gadering verliep in de best denkbare sfeer. Burgemeester Van Walsum zal voor. zitter van de nieuwe kringraad en van het dagelijks bestuur zijn. De enige afwklng van het oorspronke lijk voorstel ligt in het niet opnemen van Maasland, dat zich te zeer agrarisch voelt om In een sterk industrieel gezelschap te verkeren. Dit argument blijkt zwaarder te wegen dan de goede bereikbaarheid vanuit Rot terdam en de slechte verbindingen naar Den Haag. Maar een depot van de Rot terdamse kring blijft in Maasland geves- j tigd. Een ontwerp voor de gemeenschap pelijke regeling bevindt zich reeds bij de betrekken burgemeesters van de nieuwe kring C. Binnenkort zal in de Staatscou rant de liquidatie van de oude indeling verschijnen Er heeft reeds een herziening plaats gehad van taken van leidinggevende functionarissen met betrokking tot de dagelijkse leiding, terwijl de interne or ganisatie ingesteld is op de te verwach te uitbreiding van werkzaamheden. Er zijn nu districtskantoren gevestigd n Ridderkerk (w.o, ook Barend! echl valt' en Zwijndrecht (waartoe Heevjans- lam rn Hendrik Ido Ambacht behoren) De heer M. F. Engels, plv hoofd, strek; zijn bemoeienissen speciaal uit over het eiland IJsselmonde (vanuit Spijkenisse) en zijn collega P. Doornbos vanuit Schie dam voor het hele gebied op de rechter Maasoever, inclusief de gemeenten Berg. schenhoek, Berkel en Rodenrijs, Bieis wijk en Capelle aan den IJssel. Het hoofd van de kring, de heer A. L. Nouwens, neemt direct de gebieden van Europoort en Botlek onder zijn hoede. De noodcommandopost op de linker Maasoever zal worden verplaatst naar een nu meer centraal punt op het eiland IJsselmonde. b.v. Barendrecht. De meest in het oog springende voor delen van de nieuwe regeling zijn deze: liet potentieel voor rampbestrijding kan verder verwijderd uit de gevarenzone worden opgesteld, zonder de kringgren- zen te overschrijden (uitgezonderd Maas land). Voorts is het in het geval van een ,,fall out" bijzonder belangrijk, dat de centrale commandovoering zich over een veel groter gebied uitstrekt. Tenslotte is het belangrijk, dat opvangcentra van de dienst Sociale Verzorging Daklozen zich verder van het centrum kunnen bevinden. De invoering van de noodwachtplicht voor nieuwe gemeenten is niet een vanzelfsprekend gevolg. De noodzaak wordt voor ieder geval afzonderlijk bezien. Het zal er wel op neerkomen, dat het tegenwoordige getal van 12.(,t)0 noodwachters (inclusief noodwacht- brandweer )op 15 a 20 duizend man moet komen. In beginsel vindt geen uitbreiding van materieelplaats. De grote, belangrijke en voor Nederland unieke uitzondering is, dat de nieuwe kring de beschikking krijgt over een Varende Colonne Brand weer, bestaande uit een staforgaan van zesmaal drie echelons met elk twee spui ten, dus 26 spuiten in totaal. Waar die wordt gestationeerd staat nog niet vast, denkelijk twee derde deel ten westen van Maassluis en een derde deel in de Noord bij Hendrik Ido Ambacht. In Zwijndrecht komt de rijdende mobiele colonne, die op aanvraag van Rotterdam beschikbaar is. De commandopost te Overschie zal uit breiding behoeven. Daar is een slaapzaal met 38 bedden ontworpen, voorts een ontsmettingsonrichting, een radiatiefil ter en een vergroting van het tegenwoor dige 18-tal bedicningstafels met acht. Nieuwe verbindingen komen naar de burgemeesterwoningen in de vergrote kring. Wat het overige materieel betreft, dit blijft 'in de toegevoegde gemeente, zoals het bij de oude constellatie was inge deeld. De brandweerdiensten schijnen daar zeer goed te zijn, maar goede red dingsdiensten' komen er sporadisch voor. voerd. Er zijn dan ook maar enkele be drijven die de onderdelen zelf fabriceren- Het gemiddeld aantal werknemers per bedrijf ligt laag, rond de twintig. Ve laatste tijd is er een tendens tot tsamen- gaan van kleine bedrijven merkbaar, wa' niet wegneemt dat het aantal bedrijven dat in de uurwerkindustie werkt de drie duizend overtreft. In totaal vinden rono 80.000 personen, waaronder veel thuis- werkes in de uurwerkbranche werk' Dit is ongeveer 10 procent van het totaal aantal in de Zwitserse industrie werkza me arbeidskrachten. Zwitserlands jaarproduktie aan uur werken bedraagt circa 40 miljoen stuks of de helft van de wereldproduktie. OP de tweede plaats als uurwerkfabriceren" land komt Rusland met tien miljoen- Daarna volgen de Verenigde Staten met 9,5 miljoen, Duitsland (8 miljoen' en Frankrijk (4,2 miljoen). De produc tie van de Oost-Duitsland, Japan ®0 Engeland ligt onder de drie miljoen. Vrijwel de gehele produktie wordt geëxporteerd. De laatste jaren zelfs tot percentage van boven de 95 pet. Van dE export gaat 25 procent naar de Verenig de Staten. De totale export ligt in de or de van grootte van ruim 1,1 miljard Zwitserse franken. In het geheel van d® Zwitserse export betekent dit circa eed vijfde. In de jaren kort na de laatste we reldoorlog bezat de Zwitserse uurwerk industrie nog vrijwel een monopolie positie. De Duitse industrie was zwaar beschadigd. De Amerikaanse en de J®" panse moesten van oorlogs- en vredes- produktie worden teruggeschakeld. Aan de enorme vraag kon toen nauwelijks worden voldaan. Inmiddels zijn de voor oorlogse producenten weer op de markt gekomen, niet alleen in eigen landen> maar ook in de exportgebleden. He* percentage voor de wereldexport (90) dat Zwiterland in 1950 bereikte, de laatste jaren dan ook gedaald. Ma de doordat verschillende landen, Chin®' Israël, Brazilië en Tsjechoslowaklje zeil de oprichting van uurwerkindustrieën stimuleerden. Voor de Zwitserse export betekende dit een scherper concurren tie, zeker nadat Japan weer in markt gekomen was met produkten dto> in tegenstelling tot voor de oorlog (hor loges per kg.) de toets der kritiek kon den doorstaan. In dit licht bezien is het streven d®f Zwitserse uurwerkindustrie naar een vergelijk tussen de Zes en de Zeven alleszins begrijpelijk. Naar de landen van de E.E.G. gaat 16 pet. van de Zwit serse export. Het gemeenschappelijk buitentarief van de Euromarktlanden zal voor Zwitserse uurwerken 13 Pr°T cent bedragen, hetgeen boven het than» gangbare percentage voor de meest» E.E.G.-landon ligt. Duitsland bereken; 4 pet., Italië 5 pet. en de Benelux i" pet. Alleen Frankrijk heeft een hog®' tarief (30 pet.) ter bescherming van «e eigen industrie. Het openstellen van grenzen tussen de zes landen beteken^ dat uurwerken en onderdelen van Fr®2. se, Duitse en Italiaanse oorsprong WA wel tolvrij de grenzen over kunnen. 9° nu toe waren de Italiaanse produktie de Franse produktie hoofdzakelijk voo» binnenlands gebruik bestemd. De vra®a is of dit zo zal blijven. Duitsland neem. echter een steeds belangrijker plaats als exporteur (o.m. naar Nederland'' zodat het Zwitserse misnoegen beg™. pelijk is. Zeker wanneer men weet, d® de export van Zwitserse uurwerken n®3- de landen van de Vrijhandelszone nj® meer dan 9 pet. van het totaal uitmaakt- 'ZWOLLE, 30 jan. Den Bosch in 1960 wederom de grootste veern3^, met een totale aanvoer van 386.807 die' fi Tweede was Zwolle met een aanvoer et 313.069 dieren, derde Rotterdam "Lp 289.518, vierde Utrecht met 244.380 vijfde Leeuwarden met 229.140. f(,p Ook wat de aanvoer van rund®'h. betreft was Den Bosch in 1960 de g'fe,-e ste markt van het land. Voor nuchl,je. vette en graskalveren was dat ZW° ei Rotterdam bezette de eerste plaats j de grootste varkensaanvoer, met blek p, en schrammen stond Meppel aan de De meeste schapen en lammeren W®'"cr aangevoerd in Leiden. Met de aanvat van paarden en veulens stond Ut'® je als eerste op de ranglijst en voo' je aanvoer van bokken en geiten SP3 Leeuwarden de kroon. - Van onze Haagse redactie DEN HAAG, 30 jan In de laatste vier maanden va,, 1960 heeft dp Haagse P°- litie naar Amerikaan, Engeis beeld een proef genomen mil ..vorkeers- brigades'1 van volwassenen Aia gevolg van de toenemende Intensiteit van het Wegverkeer wordt een steeds groter aantal plaatsen Jn de stad te gevaar lijk om er kinder n als verkeersbriga- diertjes te laten optreden Men zag zich dan ook genoodzaakt op meer dan der tig puntep de spoliëren te vervangen door politiepersoneel, dM hiermee echter onttrokken werp aan gnder werk. Op in stigatie van de Nderlandse vereniging Be-ehe -mino Voetgangers werd toen be sloten vo|wassencn te reeruleren ui) de ouders van schoolgaande kinderen, ge pensioneerde onderwifzeres, gepensio neerde politieambtenaren enz. In eerste aanleg zijn voor drie over. 2 4»U* steekpiaatsen zes personen aangewé' te wlften drie huismoeders, twee ge' sioneerde Politieambtenaren en een p pensioneerde chauffeur Zij ontvang, een vergoeding van twee gulden PerJJgl' terwijl zij verzekerd zijn tegen ongejt,p len en wettelijke aansprakelijkheid- tjjf, uitrusting bestaat uit een signaal»" &;J witte mouwen en witte draagriem ed ge slecht weer een waterbestendige Se€ kleurde jas. Op elke oversteekplaats selen twee personen elkaar om de d3 po' B en W, van Den Haag zijn met de ptie van mening, dat d-eze proef gesl3j-,e' is J_' - zodat er alle aanleiding bestaat aantal oversteekplaatsen waar verke^ti brigades van volwassenen zullen uit te breiden In een voorstel aarlg^ raad wordt than6 goedkeuring seW» gfl voor het plan om op negpn'<r,n volwassenen in te wo rd en cr-o rnv-j ',j duizend gulrien

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4