AMSTLEVEN van Marlon Brando Geschrift van 100 pagina's in de stijl van de filmreclame Kennedy maakt zich zorgen REMY MARTIN Nog geen contact Ferhat Abbas en De Gaulle Onderhandelingen pas na ruggespraak met CNRA? De sterrenhemel in de maand februari Vergane spoor-glorie AM YJ loopt PSY onder de voet Parijs ongeduldig en ontmoedigd Zonsverduistering op 15 februari rx VB Pastoor Jongerius uit voorzorg bediend Australische tennistitel voor Roy EMERSON 32 DEELNEMERS TAFELTENNIS SPAAR VEILIG BIJ DE N.H.M. NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ - - a a t A As* AJL/. f DTNSDttG 3t flttNUAM 1961 ?A COGNAC FINE CHAMPAGNE V.S.O.P. Romy Martia levert uit sluitend één kwaliteit, een zéér oude Fine Champagne: V.S.O.P. Vraag daarom Rémy Martin - dan kunt U er verzekerd van. zijn, steeds dezelfde volmaakte Cognac te krijgen. West-Indië leidt in test match tegen Australië Wielerbedevaart 1961 Europese kampioenschappen hardrijden te Helsinki Voor zaken of plezier NAAR LONDEN reeds vanaf f 155.- Hoek van Holland-Harwich (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 31 jan. Een door Terrenoire, de minister van In formatie, te Alengon in een rede gebezigde zinsconstructie heeft politieke exegeten alhier enig hoofdbreken bezorgd, hoewel mis schien alleen maar een ongewilde grammaticale onnauwkeurigheid in het spel is. „De onderhande- lingsweg ingeslagen zijnde", aldus Terrenoire, „is de regering vast besloten zich aan geen enkele voelingname te onttrekken, die kans biedt op het geraken tot de vrede in Algerije". DATUM OPKOMST DOORGANG ONDERGANG Poolster 31/4 °/o rente tot f 30.000,- Advertentie Ia AMSTLEVENSVERZEKER Marlon Brando in een scène uit „Tramlijn Begeerte". Om welke reden ontstaat een boek? Met deze betekenisvolle vraag opent Jos Welis zijn geschrift: „De Mythe van Marlon Brando". Zelf geeft hij tot antwoord, iets te vertel len te hebben over het raadsel-Bran- do, dat echter, na 116 pagina's gepraat in de stijl van de filmreclame en -pu bliciteit, voor hem in zekere zin nog altijd een raadsel is. Dat valt niet te verwonderen. De le zer wordt er evenmin veel wijzer van. Hoe kan het ook anders, waar de schrij ver komt aandragen met beweringen, die niets om het lijf hebben of die met elkaar in tegenspraak zijn, ten einde daarmee de persoon van Brando en diens bijdrage tot de filmkunst te con stateren of te bewijzen. We laten hem even aan het woord om te betogen: ..Het wezen van Brando is (daarvoor) immers te ondoordringbaar, te subtiel." Wat niet wegneemt, dat hij vervolgt met: „Wij waren in de gelegenheid, ons in de wereld van Marlon Brando in te wijden en een blik, hoe vluchtig ook, te werpen in zijn diepste inner lijk." De schrijver gaat voort, zichzelf te gen te spreken, bijvoorbeeld wanneer hij beweert: „Inderdaad, Brando kreeg een mythe aangemeten, die hij zelf niet heeft gewild, doch die- men voor hem heeft gecreëerd. ..Waaraan men kan toevoegen: en die Jos Welis, voor zover hij die niet aanvult, helpt verbreiden en in stand houden. Hij belooft niets meer en niets minder dan de behan deling van de „diepere zin van zijn handelingen, verlangens en gevoelens" en voorts van zijn artistieke beteke nis. Een paar citaten mogen de loze inhoud van deze beloften illustreren. Sprekend over Brando's karakter zegt de schrijver: „Toch kan niet ontkend worden, dat hij sociale aanleg bezat. Zo deed hij zijn duit in het zakje in verschillende takken van sport; zo ging hij ook allerlei soorten weddenschap pen aan: gewoonlijk ging het er om, om ter meest iets te kunnen; bijvoor beeld wie het langst zijn adem kon in houden, en dergelijke dingen meer." Deze zo welsprekend beschreven bij- (Vervolg van pagina 1) Er komt een nieuw program voor de bevordering van de welvaart in L a- t ij n s-A merika. Kennedy wees op de noodzaak van grotere steun aan de Verenigde Naties. Dit moet een instrument worden tot beëindiging van de koude oorlog in plaats van een strijdperk, waar die oorlog wordt uitgevochten. De pre sident deed vooral een beroep op de kleinere landen om mede te werken aan de versterking van deze wereldor ganisatie, „die voor hun veiligheid van veel groter belang is dan voor de on ze". De V.S. zullen steun blijven geven aan de pogingen der V.N. de vrede in Congo te herstellen. Amerika zal zich blijven inspannen de onafhankelijkheid 1e verzekeren van de landen in Azië, die leven in de dreiging van communis tisch China. Het blijft zich voorts ver zetten tegen de vestiging op het weste lijk halfrond van een communistische basis zoals die op Cuba. President Kennedy verklaarde, dat de eenheid van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie door eco nomische rivaliteit en binnenlandse be langen is verzwakt en gedeeltelijk uit gehold. De NAVO heeft haar hulpmid delen nog niet ten volle gemobiliseerd, terwijl ook geen gemeenschappelijke doelstelling is bereikt. Do Amerikaanse regering ls voorne mens ten spoedigste over te gaan tot verkenning van alle mogelijke gebieden van samenwerking met de Sovjet-Unie en andere landen ter benutting van de wonderen der Wetenschap in plaats van haar verschrikkingen. De president verklaarde, dat de Verenigde Staten een voorsprong hebben op het gebied van de wetenschap en techniek van de ruimte, terwijl de Sovjet- Unie vooruit is op het gebied van het in de ruimte brengen van grote ruimte vaartuigen. De Verenigde Staten zjin be reid samen met de Sovjet-Unie en de ge leerden van alle andere landen zich grotere inspanning te getroosten om de vruchten van deze kennis voor ieder een beschikbaar te maken. De regering is voornemens spoedig een plan op te stellen voor samenwerking met alle an dere landen, met inbegrip van de Sov jet-Unie, op het gebied der wetenschap pelijke ontwikkeling. zondere aanleg blijkt achteraf regel recht te voeren naar een artistieke prestatie van de hoogste orden. Met iedere volgende film namelijk over treft Welis' idool zijn vorige, zoals de reclametaktiek dat pleegt voor te stel len. Na ,.On the waterfront", in de ogen van Brando's bewonderaar een mees terwerk. dat zijn weerga niet vond, dank zij diens aanmatigend optreden, volgen nog grotere prestaties, waar voor geen superlatieven meer voorhan den zijn. Welis volgt dan een andere metho de en plaatst Brando naast, ja bo ven meesters in het vak. Als hij aan „The young lions" toe is, komt hij met het sterke verhaal, dat Brando eenvoudigweg de regie uit handen nam van Edward Dmytryk, die op een telegram van zijn maatschappij „Wie heeft de regie, jij of Brando?" (Advertentie) tCHAM CHAMPAGNE COGNAC IMPORT: antwoordde: „Heb je liever dat Bran do er vandoor gaat?" We weten dan nu, waarom de films, waarin Bran do zijn ideëen doordrijft, ons nooit hebben bekoord, behoudens de mo menten, waar hij niet of nauwelijks waarneembaar was. Ziehier, hoe Welis de relatie tussen regisseur en speler voorstelt: „Het was nog niet vaak voorgekomen, dat een ac teur een script wijzigde en daardoor een film een vertraging bezorgde, waar door de bijkomende kosten in de mil joenen liepen. Stel u even, ter verduide lijking voor, dat de scène, waarin Marlon Brando op het einde van de film (nog steeds „The young lions" -H.) zijn ma chinepistool tegen een boomstronk aan stukken slaat, verwezen de beboste hel ling afstrompelt, dan door de Amerika nen neergemitrailleerd wordt en met zijn gouden hoofd in een plas modder water de laatste adem uitblaast, maar eventjes een millioen dollar heeft ge kost." Met deze, voor de teneur van het boekje typerende aanhalingen willen we volstaan. Zowel de karakterschets als de beweringen over Brando's bijdragen tot de filmcultuur hebben geen andere waarde dan het snorkende reclamejar gon van de perschef, die zijn communi que's volstouwt met tot wereldschokken de fenomenen opgeblazen futiliteiten en hele of halve onwaarheden. Brando's opleiding b(j de „Actor's Studio" maakt op ons zeer weinig in druk, nu wjj aan zijn geval en dat van zijn collega James Dean hebben gecon stateerd, dat een uitermate onfilmisch gedrag voor de camera er het resultaat van is. Het laat ons allemaal koud, of de heer Brando er een ogenblik aan denkt in een Boeddhistenklooster te gaan, een „res pectabel aantal liefdeszaakjes" achter de rug heeft, of een grote bewondering voor James Dean koestert, wiens ver diensten voor de film nog moeten wor den bewezen. „De mythe van Marlon Brando" is dan ook niets anders dan een uitvloeisel van het verschijnsel „filmster", een fe nomeen dat in werkelijkheid niet be staat, doch een bedenksel is van zaken lui, die er het geld mee uit de zak van willige slachtoffers kloppen. In dit kader past het boekje, dat de Brando-verering blijkbaar een stimulerende injectie wil geven. Tot heil van allen, die er com mercieel voordeel aan kunnen behalen H. Jos Welis. „De mythe van Marlon Brando". Humanitas-boekje nr. 10, nr. 9 in de serie „Idolen en Symbolen". Uitg. Lannoo. Tielt/Den Haag. BLARICUM, 31 jan. Pastoor B. Jongerius, die vorige week een keel operatie heeft ondergaan in het stads en academisch ziekenhuis in Utrecht, is daar gistermiddag voorzien van de laatste H.H. Sacramenten die de 81-jar. parochieherder uit voorzorg zijn toege diend. Er bestaat geen acuut levensge vaar. De operatie is, naar wjj verne men, goed geslaagd. MELBOURNE, 31 jan. Voor de eerste maal is de Australiër Roy Emer son er in geslaagd het Australische tenniskampioenschap, herenenkelspel te winnen. Hij versloeg Rod Laver met 16, 6—3, 7—5, 64. De achttienjarige Margaret Smith verdedigde met sue ces haar titel in het damesenkelspel Zij zegevierde in de eindstrijd met 6—1 64 over Jane Lehane. JACOBUS BOELEN .Levering alleen via ds handel ADELAIDE, 31 jan. Een hattrick van de 26-jarige Lance Gibbs en prach tig werk van Rohan Kanhai zorgden er voor dat West-Indië op de derde dag van de vierde testmatch tegen Austra lië een voorsprong nam van 177 runs met nog negen wickets in handen. Toen de Australiërs op 281 gekomen waren, zette Gibbs met do vijfde, zesde en zevende bal van zijn derde over drie man aan de kant. West-Indië zette door prachtig batten van Cammie Smith en Kanhai een wicketstand van 150 voor een op. DEN BOSCH, 31 jan. Zondag 5 maart wordt de jaarlijks terugkerende Wielerbedevaart gehouden voor de bis dommen Breda en 's-IIertogenbosch met daaraan verbonden de bekende rijwielzegening op do Parade en daarna het défilé voor de bisschop van 's-Her- togenbosch, mgr. W. Bekkers. Het Anhalter-station in het Westberlijnse District Kreuzberg, gebouwd van 1874 tot 1880, en in die tijd een van de modernste stations van Europa, wordt op het ogenblik gesloopt. Sinds 1952 wordt het station niet meer gebruikt en is het in verval geraakt doordat de Russen het spoorverkeer naar dit station hebben stilgelegd. Het slopen zal 1,7 miljoen mark kosten. De hoofdingang van het bekende station is opgeblazen, nadat er vijftig grote gaten in waren geboord. HELSINKI, 31 jan. Engeland heeft zich teruggetrokken uit het toernooi om de Europese schaatstitels, dat op 4 en 5 februari in Helsinki zal wor den gehouden. Plet aantal deelnemende landen is daardoor teruggelopen tot 32. De eerste deelnemers werden gis terenavond in Helsinki verwacht. Het ijs ligt er momenteel niet zo best bij. De temperatuur was de laatste dagen boven het vriespunt en het heeft gere gend. Regen is daar tamelijk zeld zaam om deze tijd van het jaar. De Finse schaatsbond heeft besloten zich aan de internationale regels te houden, en derhalve te weigeren als nog de inschrijving van de Zweed Goe- ran Slaatt te accepteren. Slaatt, 20 jaar, was practise)! on bekend als hardrijder, voor hij tijdens het afgelopen weekeinde verrassend naar voren kwam in de Zweedse kam pioenschappen en in de algemene rang schikking beslag legde op de derde plaats. Haastig hebben de Zweden geprobeerd om Slaatt alsnog ingeschre ven te krijgen in Helsinki, doch daar stelde men zich op het standpunt dat de inschrijving gesloten was. Definitief zijn deze ploegen bekend: Frankrijk: Kouprianoff en Sakhof. Oostenrijk: Strutz. Italië: Gios, De Riva. Nederland: Van der Grift, De Graaff, Lourens, Liebrechts, Zee (Kroon reser ve). Zweden: Brogren, Baeckmann, Ka- renus, Nilsson, Wilhelmsson. Noorwegen: Knut Johannesen, Nils Aaness, Fred Anton Maier, Thorstein Seiersteft, Reidar Bettum. Rusland: Kositchkin, Stenin, Gon- tsjarenko, Merkulov, Grishin en Kotov. (Van onze tafeltennis-medewerker) AMSTERDAM, 31 jan. De be langrijkste ontmoeting in de ereklasse werd nog niet beslist. Wibo en Smash moesten bij de stand 33 de strijd wegens tijdnood staken. Verwonderlijk was dit bepaald niet. Spelers als Stu- lemei.jer, Hogendoorn en Kenter heb ben heel wat tijd nodig om tot een beslissing te komen en daarom zullen de Amsterdammers nog eens naar Den Haag moeten trekken om de strijd uit te vechten. Van het voorlopig re sultaat valt weinig te zeggen. Stule- meijer en Hogendoorn wonnen beiden van Ilabes, maar daar staat tegenover (lat Kenter zowel van Stulemeijer als van Hendriks won. Ook Schoonemeijer won van Hendriks en gezien deze re sultaten lijkt een gelijk spel of een beslissing in het dubbel ten gunste van Smash het meest waarschijnlijk. AMVJ liep PSV onder de voet. Goud smit en Onnes wonnen al hun partijen en Coltoff verloor alleen van Schreurs, waarna het dubbel de Eindhovenaren nog een puntje opleverde. Ook Maas stad boekte fikse winst en wel tegen stadgenoot Elan. De thuisclub zag Kus- ters en Kesselring van de Meij winnen, maar daarbij bleef het. Treffers AMVJ 2 was gezien de uitslag 46 heel wat spannender. Heemskerk speel de een goede wedstrijd met winst op Onnes en Mascini en voorts wist ook van Slooten van Onnes te winnen. Tot slot bleef ook het dubbel in Arnhem. Scylla was machteloos tegen Batswin- gers en verloor met 73. Hoefnagel en Goedbloed verloren beiden van van Zoelen en ook het dubbel bleef in de sleutelstad. De eerste-divisieclub Evertton zal En geland vertegenwoordigen in het inter nationale voetbaltoernooi, dat van de zomer in New York wordt gehouden. (Advertentie) 5-en meerdaagse Privé reizen van de Stoomvaart Mij Zeeland, Incl. retourbiijet Hoek van Holland-Harwich per dagboot en demi-pension inLonden.Hotels in verschillende prijsklassen. Inlichtingen en boekingen bij Uw reisbureau. Strikt naar de letter zou het eer ste deel van deze uitlating betekenen, dat onderhandelingen tussen Parijs en de Algerijnse opstandelingenleiding reeds gaande zijn. Als veel waarschijn lijker geldt evenwel, dat de minister alleen maar heeft willen gewagen van de bereidheid der regering om onder handelingen aan te gaan, en dat zij dus zoveel als op de weg naar onder handelingen is. Zeker is wel, dat de minister vooral heeft willen reageren tegen een zeker ongeduld en zelfs een zekere ontmoe diging, die zich van dé openbare me ning hebben meester gemaakt, nadat afgelopen weekend de politieke en journalistieke waarnemers veelal tot de conclusie waren gekomen dat de ge ruchten over reeds opgenomen officiële of officieuze geheime contacten loos wa ren. Hetgeen zaterdag j.l. door Ferhat Abbas vanuit Kuala Lumpur in Malak- ka werd bevestigd. Parijse bladen als „Le Monde" en „Paris Presse" vallen echter de geheel onofficieuze contacten op, die te Tunis al dan niet via de Tunesische president Bourguiba worden opgenomen door een zeker aantal linkse Franse persoonlijk heden, politici zoals Daniel Mayer en intellectuelen, zoals de hoogleraar aan de Sorbonne, Claude-André Julien. Dit soort privé-contacten schijnen door „of ficieel" Parijs, sinds de volksuitspraak van 8 januari j.l., te worden aangemoe digd, terwijl zij tot dan toe eerder met klem werden ontraden. „Lc Monde" vindt zulks reeds een aanzienlijke winst. Voor wat betreft de zo vurig verbeide aankondiging van werkelijke officiële onderhandelingscontacten tussen de bei de tegenstanders, het wachten daarop zal, zo oordeelt men thans te Parijs, heel wel kunnen duren totdat de voor lopige Algerijnse regering voor onder handelingen uitdrukkelijk mandaat en richtlijnen heeft ontvang-' *i van de C.N.R.A., de „Conseil National de la Revolution Algérienne", waarvan een bijeenkomst in de loop van februari zou plaats hebben. Deze „Nationale Raad van de Algerijnse Revolutie" is het op perste lichaam van de Algerijnse re bellen- of vezetsbeweging, en ook Fer hat Abbas en zijn pioeg van „minis ters" zijn daaraan ondergeschikt. En in deze raad spreken twee basis-elemen ten van de Algerijnse nationalistische opstand een geducht woordje mee; ener zijds do vertegenwoordigers van de „partisanen" of de „maquisards" (de binnenlandse verzetsstrijders, het „be vrijdingsleger") en anderzijds de ver tegenwoordigers van de clandestiene Al gerijnse syndicaten. Van beiden heet de overheersende tendens aanmerkelijk linkser, meer Marxistisch revolutionnair en „har der" te zijn dan het geval is in de boezem van de „voorlopige regering", waarvan de meeste leden, Ferliat Abbas voorop, van bourgeois-afkomst zijn, voorzover niet weleer getogen in de sérail van de Franse parlemen taire democratie. Zowel in de gele deren van de Algerijnse partisanen als in die van de clandestiene syn dicaten zijn daarentegen in aanzien lijke mate jeugdige elementen toon aangevend, die van een ander Frank rijk dan dat waarmede zij in oorlog zijn, ternauwernood enige herinnering hebben. Van hen zou, voor wat betreft de handhaving van zekere banden tussen het Algerije van morgen en Frankrijk en voor wat" betreft garanties voor de Europese minderheid in Algerije, geen grote toeschietelijkheid te verwachten zijn. Het zijn wat men te Parijs wel de „ultra's" noemt van het F.L.N. en die het een onderhandelingswillige Fer hat Abbas en zijn „voorlopige regering" zeer lastig kunnen maken. Het voornaamste hemelverschijnsel van februari zal zeker de mooie zonsverduistering van 15 februari zijn. Deze verduistering is totaal in het zuiden van Frankrijk (Bordeaux, Limoges, Grenoble, Nizza), in het noorden van Italië (Genua, Pisa, Bologna), in Joegoslavië en in een deel van de Sovjet-Unie (Krim, Rostov, Sverdlovsk). Zij zal gedeeltelijk, doch zeer groot, in de volgende streken zijn: Plaats Begin van de Tijdstip van Einde van de Grootte verduistering het maximum verduistering Utrecht 8.46 u 9.53 u 91% Ukkel 8.43 u 9.50 u 93 Straatsburg 7.38 u 8.42 u 9.51 u 95 Parijs 8.39 u 9.45 u 96 Bern 7.35 u 8.39 u 9.48 u 97 Wenen 7.42 u 8.49 u 10.01 u 95 Milaan 7.34 u 8.38 u 9.48 u 99 Berlijn 7.48 u 8.53 U 10.02 u 88 Frankfort a/M 7.41 u 8.45 u 9.54 u 92 In Nederland, België en het grootste deel van Frankrijk zal de verduistering vóór zonsopgang beginnen. In deze landen zal de zon dus reeds verduisterd opkomen. Mercurius is tijdens de eerste tien dagen van de maand 's avonds in het zuid-westen zichtbaar, even na zons ondergang. De planeet zal echter laag aan de horizon staan en het is dus aan te raden een veldkijker te ge bruiken. Venus is een zeer heldere avond ster, die in het westen zichtbaar is vanaf zonsondergang. De planeet is zelfs veel helderder dan Sirius! In februari gaat Venus iets meer dan 4 uur na de zon onder. Langzaam ech ter beweegt de planeet zich in de richting van de zon en begin april zal ze onzichtbaar worden. De planeet Mars is tijdens een groot deel van de nacht zichtbaar in het sterrenbeeld Tweelingen, ten wes ten van Pollux en Castor. De planeet is goed aan haar oranje kleur te herkennen. Zij verwijdert zich thans van ons, en bijgevolg vermindert haar glans. Begin fabruari zal Mars zich op 112 miljoen kilometer van ons bevinden, en op het einde van de maand op 147 miljoen km. Jupiter en Saturnus komen 's mor gens weer te voorschijn, laag in het zuid-oosten. Gebruik een veldkijker om ze even vóór zonsopkomst op te zoeken. Op 18 februari zullen de twee planeten met elkaar in conjunctie zijn; dit is een tamelijk zeldzaam ver schijnsel, dat maar éénmaal per twin tig jaar plaats vipdt. Op 2 februari 's morgens zal de maan zich nabij Regulus, de helder ste ster van de Leeuw, bevinden. Op 6 februari zal Mercurius haar groot ste avond-elongatie bereiken. Op 13 februari, 's morgens, zal de maan met Jupiter en Saturnus in conjunctie zijn. Tracht de smalle maansikkel ten noorden van de twee planeten te vinden. Gebruikt u desnoods een veld kijker. Op de avond van 18 februari zal de maan niet ver van de heldere Venus staan. Op 22 februari 's avonds, mooie samenstand van de maan met Aldebaran, de helderste ster van de Stier. In onze streken zal er geen bedekking van de ster door de maan zijn. wel echter in Noord-Afrika en Zuid-Europa (Spanje, Italië). Kijkt u verschillende keren op die avond, dan zult u de langzame verplaatsing van de maan t.o.v. de ster opmerken. Indien u door het maanlicht ge stoord wordt, gebruik dan een veld kijker. Op 24 februari 's avonds ten slotte is Mars in conjunctie met de maan. EFEMERIDEN. Van 31 januari tot 28 februari lengen de dagen met 1 uur en 34 minuten. De hierna volgende getallen hebben betrekking op De Bilt. Worden gegeven: de tijdstippen van opkomst, doorgang door de meridiaan (zuiden), en ondergang. In meer naar het oosten gelegen plaat sen komen de hemellichamen iets vroeger op maar gaan ook iets vroeger onder. Maan: Zon 1 8.23 u. 12.53 u. 17.23 u. 28 7.31 u. 12.52 u. 18.13 u. Mercurius 1 9.03 u. 14.00 u. 18.57 u. 11 8.23 u. 13.53 u. 19.23 u. 21 7.21 u. 12.51 u. 18.21 u. Venus 1 9.47 u. 15.49 u. 21.51 u. 11 9.13 U. 15.43 u. 22.13 u. 21 8.36U. 15.32 u. 22.28 u. Mars 1 13.02 U. 21.52 u. 6.46 u. 11 12.25 U. 21.13 u. 6.05 u. 21 11.53 u. 20.39 u. 5.30 u. Jupiter 11 6.54 u. 10.56U. 14.58 u. 21 6.21 u. 10.26U. 14.31 u. Saturnus 11 6.54 u. 10.59 u. 15.04 u. 21 6.18 u. 10.24 u. 14.30 u. Laatste Kwartier: 8 feb. te 17.50 Nieuwe Maan: 15 feb. te 9.11 Eerstg. Kwartier: 22 feb. te 9.35 CaPe((a 'Off .^VOERMAN ft9i •A(deba HAAS Om de kaart te richten moet men ze boven het hoofd houden, en het N. laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 februari te 20 uur, Midden-Europese tijd. Voor vroegere tijdstippen de kaart draaien in de richting van de wijzers van een uurwerk, voor latere waarnemingen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele avonden aangegeven; de getallen duiden de dag van de maand aan. De plaats van Mars (M) is aangeduid, alsook de schijnbare loop van Venus (V), De stippellijn die door de Zwaan en de Voerman gaat duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestippelde lijn is de ecliptica (Dierenriem of Zodiak). De zon, maan en de voornaamste planeten bevinden zich steeds in de nabijheid van deze lijn. (Advertentie) Wij verheugen ons in een steeds toenemend aantal cliënten, die hun besparingen aan ons toevertrouwen. Schaart U zich ook bij hen. Wij vergoeden over Uw spaarsaldo U kunt zonder opzegtermijn ten laste van Uw spaar tegoed effecten aankopen en Uw belastingaanslagen in termijnen iaten betalen. UiaO*;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6