moden ieuwtjes couture van Par ij se Oosters ogenzwart voor een mysterieuze blik Handenbindend huisdier Offeren we niet te veel voor mooie Badpak van mille ■spy Middeleeuwse in Italië jegens Vrouwen kennen nauwe vorm van onafhankelijkheid Uitzet eerder aanwezig dan de bruidegom achterdocht de verkering lijks moeder onze en V Mooi met 6|nig moeite Japans tuintje voor Cardins lievelingsmannequin ROMMELIG artisjok-kapsel huishoudraad §eu misleidende Aanprijzing Kennedy kiest LIJFARTS Janet G. Traveil Leg U toe op Uw hoogst-eigen tomatensoep W inkelsluiting in het geding KAT OF HOND IN HUIS GASFORNUIZEN Koolroos PARIJS, februari ls je deze weken in Parijs over de Faubourg Saint Honoré loopt en je bekijkt er de winkels, die tot de meest elegante en verfijnde ter wereld behoren, dan blijf je, of je wilt of niet, gefascineerd staan bij een kleine vitrine, de blik gevangen door de meest ontroerende zee meermin die je ooit bent tegen gekomen. Zo levensecht is dit mysterieuze, wat weemoedige etherische wezentje uit de diepzee hier in gestalte gebracht, dat je bijna gaat denken, dat ze het mis schien per ongeluk opgevist heb ben uit de Seine, waar het ver dwaald was! Het teergroene fi guurtje, ijl, doorzichtig, de vage contouren uitwaaierend in gol vende franje, suggereert zeld zaam knap het slepend onder wa- '•t gebeweeg van een aquarium, -oke groene slingerplanten van rhtig lint versterken het je-effect. De Fransen zijn meesterlijke „decorateurs", ze hebben er een bepaald zintuig voor. Dat constateer je weer bij je zelf als je hier gevangen voor de etalage van coiffeur Linter mans staat. Maliënkolder Zo'n week in Parijs als men nauwelijks iets anders doet dan de collecties bekijken bij de grote modehuizen, wordt men gecon fronteerd met een schoonheid en weelde en luxe aan kleren, die voor de buitenstaander bijna on voorstelbaar zijn. Een weergaloos mooie zevenachtste mantel bij Lanvin Castillo trok de bijzondere aandacht van de verslaggeefsters, die hun hand uitstaken naar het diep glanzende goudbruine mate riaal, om te voelen wat het kon Spoehf zijn. Het was geen bont, het was geen suède, maar het had de voornaamheid en de gloed van beide. Wat was het? Geschoren otter. Het dier zou zichzelf niet herkend hebben. A. Bgl. Z/ ijn wi| heeft ideeën en durf en daarmee doe je heel wat in de modewereld. """■'Milium iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiii slagzin ..Draion heeft duizend gezichten" is natuurlijk wei ''*'s overdreven maar inder- tlp°cten we toegeven dat het aan- y',.(| UBeli.ikheden in deze kunstvezel 'I, '■Iir Krotcr wordt. Op de textiel- 'at de RAI in Amsterdam'was te zien. In een speciale *fanlV?or Draion ingericht lagen de -s, 11 s naast de „wollen" hennl- L dekens naast de lichtgewicht de jj. k'eding, de bontmantels vlak bij f0|,drt a"s'> de vitrage naast de met "M naa^ doorweven herenpullover. ip ster,4te te testen neemt men "«guJjlwaarcUgste proevenmaan- hangen vitragegordijnen te V'a8g»en hovenop oude ruïnes, als °I> tal a*B vrachtwagens of boven- in,, eken in weer en wind, in zon Zv ',s triesm ook ■nMer krachtproef hoeft men niet te ]ahon e®en met deze elegante naclit- ahti„Van Dralon-ziide. Alles wat '">k J, s en strookjes dti plissé is, blijft ua het wassen in vorm. Het is in,, erlijk om met zo weinig moei- h(?n 'Vrouwelijk hart er aan te kun- °Phaleii. G.S.-de W. ""Ill Er zijn in Parijs veel beroemde coiffeurs. Zes van de belangrijksten verzorgen kapsel en make-up van de mannequins tijdens de shows in de gro te modehuizen. Ze doen het ieder op hun" eigen mannier. Daarom zijn het haar en de opmaak van de mannequins die de diverse collecties tonen, ook nief overal hetzelfde. De vorige mode brachl de herleving van het Pola Negritype ui< de jaren twintig met de zwart omlijnde ogen en de lok op de wang. Dat is al weer overleefd. Het korte, rommelige kapsel van nu is op de artisjok geïn spireerd en de onnatuurlijk lange (aan geplakte) oogharen mogen in de kleur zijn van het toilet dat men draagt. Iets nieuws is de streep ogenzwart op liet onderste ooglid. Het werd ons getoond bij coiffeur Alexandre. Alexandre is ook gevestigd op de Faubourg Saint Honoré, naast de mo dekoning Pierre Cardin. Op het trottoir onder de baldakijn, die uithangt in de openingsweken van de nieuwe mode, heeft deze couturier op een strook licht groen mos, ter weerszij van de ingang, een allerliefst Japans tuintje laten ar rangeren met bloeiende amandelboomp jes, narcissen en primula's tussen de moskussentjes. Misschien was het wei een ode aan Hiroko, zijn lievelingsman nequin, die speciaal om deze weken de collectie te tonen uit Japan is overge vlogen. Naast dit strookje bloeiende natuur zijn we naar binnen gewand^Jd bij de make up- en kapsel-koning Alexandre, die de natuur, wat het vrouwelijk ge laat betreft, allang niet goed genoeg meer vindt. Men ontvangt er de pers om een nieuw Oosters preparaat te to- ncn, dat de ogen een mysterieuze uit drukking geeft, iets wat de vrouwen uit het Oosten kenden vermoedelijk voor dat er Parijse kappers bestonden. Het lieve kind, dat do persmensen, die te hooi en te gras binnendruppe len, te woord staat, biedt met zwier een sigaret, een drankje, een zoutje en toont het nieuwe produkt, van oen der grote cosmetische industrieën, dat „kajal" heet en dat, naar je moet geloven werkelijk uit Indië afkomstig is. De Indische moeders beschermen er de ogen van hun kind mee tegen infectie, zo luidt de explicatie. De Westerse vromé. die er een doosje van koopt (voor duur geld natuurlijk) en met een zacht spateltje de onder rand van het oog er zwart mee aan lijnt, geeft zich daarmee een uitdruk king van een „agréable mystère". Wat is er tegenwoordig niet te kon-' Je denkt dat er hier in ons land ai heel wat is. Maar het verzinkt in het De bruid, waar ook steevast iedere Parijse show mee eindigt (en wat misschien bewijst, dat mooie kleren toch echt veel meer bedoeld zijn voor de vrouw om de man te behagen dan om als vrouwen elkaar de ogen uit te steken) draagt bij huize Ricci ditmaal liet meest originele bruidsboeket dat wij ooit gezien hebben: één enorme witte roos van ineengedraaide satijn. Bijna een kleine kool. De kool-roos speelt trouwens «oen nadrukkelijke rol dit seizoen. Heim, die een buitenge woon mooie collectie heeft dit jaar, vult zijn verfijnde vitrine met één enorme roze zijden roos op lange groene steel. De satijnen kool-roos op steel 'siert de rok van het lange avondtoilet. Do roos als kool is een motief in sommige imprimé's, die aan ouderwets behang doen denken. "■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii jjH.ishoudraad heeft zich tot het ken sterie yan Economische Za- gewend met een nota waarin aan Vvor<it „paal en perk" te stel- 1 Cl n tlm r» Ir, r. 1— o, rt n TVT*1 V71 w n* i'6n. ke V6 ia O onwaarachtige aanprijzing". ril .1- fifêlArion Ho/aft Vint" hPSflllHP geleden heeft het bestuur ierlandse Huishoudraad de ■et on!r reeds attent op gemaakt Vy, J:nsUment steeds meer dient te. JJr, aan toe is nu er zoveel ukten van onbekende sa- Sh flien aan cte markt komen, j* Ën V,1 s alleen maar toegeno- uit vragen van Kamerleden Ifle dat het onderwerp ,,Mis- Vatten-aanPrijzing" momenteel op het rv*k<}; ®nt van Economische Zaken zj-j., heeft de Huishoudraad op- St» wi'® laten horen. Onder an- allo genoemde bezwaren D„u le' aanprijzingen ook naar van om gpk„ aanprijzingen ook Aacht, het gebruik maken QhsUn®riSchappelijk terminologie ment te imponeren. niet bij wat de Parijse winkels bieden. Ongetelde duizenden als het er geen tienduizenden zijn jerseypakjes ook in een soort maliënkolderweefsel, waar wij hier nog niet eens aan toe zijn, lig gen er al in de uitverkoop. In de grote warenhuizen duizelt het je als je er de weg niet weet. Vraag in een Neder lands warenhuis eens naar gekleurde slopen. Het is al heel wat, als je dan twee of drie soorten voorgezet krygt in drie of vier kleuren. In de Parijse wa renhuizen zijn er hele afdelingen van niets dan gekleurde lakens en slopen in de meest onvoorstelbare variaties en op telkens andere wijzen bijeen gepakt in aardig doorzichtig plastic. In Galeries Lafayette, waar in de „Witte Week" alles weg moet, is een soort zelfbedienings-afdeling voor handdoeken en aanverwanten gescha pen. In een omheinde ruimte liggen duizenden doeken opgetast als kleine ijsbergen, aan de ingang staan twee in uniform gestoken mannen, die de bin nentredende een rode plastic emmer bieden, die men naar hartelust kan vul len. Men koopt per gewicht. Vijftien nieuwe frank per kilo handdoeken, droogdoeken, theedoeken, luiers. Uit zoeken maar. Een nieuwe valkuil van de verkoop-psyehologie voor de winke lende huisvrouw. Zou er een ander oord ter wereld bestaan als Parijs, waar men aan de andere kant zoiets exclusiefs kan ko pen als een badpak van meer dan twee en een half duizend gulden? Een mon dain badpak met bijpassende cape, ge maakt van goud- of zilverglanzend ma teriaal, dat is geweven uit lurex, nylon eri metaal. We hebben ze zien dragen door de mannequins bij Nina Ricci. De ontwerper van dat huis is een Belg, zijn collectie borrelt soms over van Bourgondische levensvreugde, al brengt hij ook het „gargonne"-type terug van de jaren twintig met de lange slappe kasak op een platte plooirok en het hoofdomsluitende pothoedje. Maar hij WASHINGTON, U.P.I. President Kennedy heeft de vrouwelijke arts dr. Janet G. Traveil uit New York, benoemd tot zijn lijfarts. Mevrouw Tra veil is de eerste van haar kunne die deze functie gaat vervullen. Bovendien is zij de eerste lijfarts sinds president Warren G. Harding, die niet uit het le ger is voortgekomen. Dr. Traveil is al verscheidene jaren huisarts van de familie Kennedy. De president vindt haar „geniaal" en schrijft de genezing van de rugziekte waaraan hij lange tijd heeft geleden, aan haar toe. Mevrouw Traveil zal haar praktijk in New York, gevestigd in 1920, opgeven, en haar intrek nemen in het Witte Huis. Zij zal daar geas sisteerd worden door een militaire arts, die nog moet worden benoemd. Tot de staatshoofden, die een vrou welijke lijfarts hebben, hoort ook bonds kanselier Adenauer. Voor voorjaar 3961 bedacht Alexan dre dit „artisjok"-kapsel, dat men des noods zonder kam, met de vingers kan onderhouden. Er hoort een dikke haar franje bij op het voorhoofd. De ogen zijn „mysterieus" gemaakt met het nieuwe Indische preparaat, waar het onderste ooglid mee is aangezet. Als wc totaal van alle gevoel voor humor verstoken waren, hadden we hierboven gezet: „De positie van het huisdier in de hedendaagse maatschappij" of „Problemen in de mens-dier-verhouding Het is immers mode om alle kwesties op de helling te zetten en er dan ernstige, zwaarwich tige problemen uit te puren. Het huis dier is evenwel een stille figuur, die mei tot acties zal overgaan, hoewel het klei ne plaatsje, dat het inneemt, inderdaad bedreigd wordt. Dat vindt onder -andere zijn oorzaak in het feit, dat we anders leven. Bq de vraag „wel of geen kat of hond in huis denken we bijna onmiddellijk aan de vakantie, dat tweede leven, zoals een warenhuis het eens in een reclame-cam pagne heeft genoemd. We zijn veel be weeglijker geworden, we gaan vaker van huis en vakantie is niet meer die uitzonderlijke uitzonderingstoestand, die zij vroeger was. Vandaar dat als we een dier in huis nemen, ook meteen een adres moeten hebben, waar we het eventueel weer kunnen uitbesteden. Er zijn dierenpensions en asyls, waar onze dieren kunnen logeren, maar het is geen ideale oplossing, omdat heel veel dieren werkelijk lijden onder een schei ding. We zullen tenminste nooit de uit drukking van intense smart vergeten, waarmee zo'n poes-in-pension ons eens aanzag. Meenemen is ook niet altijd mogelijk, hoewel we al eens kamperen de poesen hebben gesiganleerd. Zo wordt er dan vaak negatief geantwoord op de vraag: nemen we een huisdier? Er zijn nog andere redenen: de kleine behuizing, het feit, dat we boven of in de stad wonen. Wij hebben bijvoorbeeld op een derde etage een jonge hond ge had en het was inderdaad heel moeilijk om het dier zindelijk te maken. Als we zagen, dat het gevreesde ogenblik aan brak was het al te laat om nog drie trappen met hem af te rennen. Boven dien konden we hem nooit wennen aan dingen, die hij in het begin onaange naam vond, omdat zijn huizenhoge protesten onmiddellijk geprikkelde reac ties van de buren ten gevolge hadden. Vandaar dat hij, omdat hij dat zo wens te en daarin gesterkt werd door de bu ren, bij ons in de kamer sliep en nooit alleen thuis werd gelaten. Voor alleenstaanden is het nog moei lijker om een dier te houden. Als het al eraan gewend kan worden om over dag. als baas of bazin naar het werk is, alleen te blijven, dan zijn er nog de hospita's en huiseigenaren, die be zwaar maken. Iemand, die het voor recht geniet van een eigen appartement in een speciaal voor alleenstaanden be stemd gebouw, is toch nog niet zo zelf standig, dat. hij of zij het eenmansgezin met een viervoeter mag uitbreiden. Om wille van een gemeenschappelijke tuin, die fraai en onberoerd moet blijven, worden honden en poesen geweerd. We kunnen de overwegingen begrijpen en zelfs ten dele billijken, maar toch vragen we ons wel eens af, of we tegenwoordig niet te veel opofferen voor de mooie buitenkant. We hebben geen plaats voor huis dieren en wijten dat aan de omstan digheden. rechtvaardigen liet nog met een „Zo'n beest heeft bij ons geen leven!" Maar daaróm zitten de asyls zo vol viervoeters, waar niemand voor komt en die daar ook niet „the time of their lives" beleven. (Advertentie) ROME, februari fschoon de tijd, dat de jonge Italiaansen niet uitgingen, of zij moesten gechaperonneerd worden door haar moeder, broer of dienstmeis je, lang voorbij is, zijn zij toch nog niet aan de onafhankelijkheid van de jonge vrouw in West-Europa toe. LUIER r an utitte geplisseerde organ za is deze zuidwesterachtige hoed, die de mannequin draagt in de collectie van Pierre Cardin. De wegvloeiende lijn ach ter in de nek speelt geheel mee met de vloeiende lijnen van de wikkelgewaden. iiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiMiiiiiiMiiiiiiimiiiniiimiii J) ezc nerlstnan- f y tel uil de voor jaarscol lectie van Dior loont de nieuwe lijn van dit huis, die de ontwerper Marc Rohan de ..slim"-look noemt. Het „slim" of hy- perslanke slaat vooral op de heup- omvang, die zodanig speeld kan worden moet zijn dat ze be ats de taille. Foto's van japonmodellen en van de zomer pakjes mogen niet gepubliceerd wor den vóór, eind fe bruari. De bontmo dellen en de hoe den uit de collectie vallen niet onder die restrictie. De taille krijgt geen enkel accent, wordt gewóón genegeerd In de jaren twin tig was het niét an ders. maar hetge beurt nu allemaal veel verfijnder. Want de technische mogelijkheden met coupe, met materi alen en kleuren zijn sindsdien zeer toe genomen. De mode evolueert, maar de modetechniek niet minder. at denkt u? Bent u luier dan uw moeder, wanneer het op eten klaarmaken aankomt'. Het heeft er alle schijn van, we kun nen het niet ontkennen. Of laten we het liever zó stellen: wie niet wil, hoeft zich niet moe te maken, anno 1961. Soep uit het welbekende zilve ren zakje, groente uit het blik, de Wie ner Schnitzel of de biefstuk panklaar in huis, pudding, die niet eens gekookt hoeft te worden, we kunnen in een half uur klaar zijn. De industrie heeft de vrouw veel werk uit de hand genomen: vis, vlees, soep, groente, hele gerechten kan men zich ingeblikt of ingevroren aan schaffen. En liet blijkt dat de vrouw van vandaag hier dankbaar gebruik van maakt, al hoor ik van de winke lier dat de jongeren dit aanzienlijk meer doen, dan de ouderen, die nog ergens een overgeleverd plichtsge voel hebben, dat hen noopt zelf te snijden, hakken, wassen, bakken en koken. Mét het idee, dat je het zelf smakelijker maakt en goedkoper. Het geen soms waar is, maar lang met altijd. Laten we het nu eens even heel reeël stellen: is het altijd nopdzaak, dié ons naar het „prefabricated voedsel doet grijpen? Wat zpn de oor zaken, dat dit steeds meer en meer gedaan wordt? Ten eerste hebben de huisvrouwen van vandaag doorgaans minder hulp dan vroeger het geval was. En wan neer een groot deel van de dag al voorbijgegaan is met stoffen, dweilen, wassen of strijken, zijn er niet zo heel veel energie en tijd meer over voor het bereiden van de maaltijd. Ten tweede is de interessesfeer van de vrouw van nu aanzienlijk uitgebrei der geworden; op elk denkbaar ge bied en haar weg voert haar vele ma len per week ver van het oude ver trouwde fornuis. Ten derde is het haar «ideaal niet meer om een eersteklas huishoudster en kookster te zijn. Dit is, dacht ik. een zeer vitaal punt. Het beroep van huisvrouw is mede door de nieuwe mogelijkheden voor de vrouw in dis krediet geraakt, de emancipatie is ons een beetje naar het hoofd gestegen en velen menen dat we veel te goed zijn om alleen maar huisvrouw te we zen. De vrouw, die trots op haar brandschone ramen, glanzende par ketvloer of blinkend zilver wpst, maakt zich daarmee vandaag de dag volstrekt niet populair. In veler ogen is ze een zielig stakkerdje, dat niet beter weet. En niet zelden hoort men trots verkondigen: ik hen helemaal geen goeie huisvrouw. En die opmer king moet dan ongetelde mogelijkhe den op ander terrein doen vermoeden. Helaas ziet men deze instelling dik wijls het meeste daar, waar op geen enkel ander terrein opzienbarende prestaties geleverd worden. En wat geldt voor huishoudelijk werk, geldt nog sterker voor het ko ken: waarom zich zoveel moeite op de hals halen als bijna alles panklaar gekocht kan worden? Mag ik u mijn persoonlijke mening geven? Ik ben bijzonder dankbaar voor de handrei king, die de industrie ons doet en ge bruik op zijn tijd heel graag blikgroen- te, zakjes soep, en ingevroren kip of fruit of vis. Dikwijls is een en ander heel smakelijk en in ieder geval iiiiiiiiiimiiiniiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiimiiiiiinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii llUlllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll maakt het ons mogelijk zonder hulp in de keuken, een goede gastvrouw te zijn, die niet onvermoeid of oververhit, de gasten de indruk geeft dat zij haar bijzonder veel last veroorzaken. Maar de hemel beware ons, als we nooit meer het eigen initiatief gebrui ken en als overal de tomatensoep het zelfde smaakt en de sperziebonen en de caramelpudding. Koken is compo neren, en als we verlangen naar scheppende arbeid, hoeven we heus niet altijd romans te schrijven of land schappen te schilderen. Laten we ons toeleggen op onze hoogstpersoonlijke tomatensoep, onze eeht-karakteristie- ke sperziebonen, onze helemaal eigen caramelpudding, die weer heel anders smaakt dan bij de buren. Laten we geen misbruik maken van het gemak, dat men ons biedt. In de landen, waar men meer huis houdelijke hulp heeft, is dit alles na tuurlijk anders. Toen mijn nichtje uit Sao Paulo bij ons logeerde, merkte ik dat de vrouw in Brazilië veel meer tijd besteedt aan het maken van bij zondere gerechten, en zelfs van ver snaperingen, bijvoorkeur met eocos, zuidvruchten of chocola. Zij vond het niets bijzonders hier urenlang mee bezig te zijn, maar ik, gewend in een land waar geen bedienden intussen de gewone gerechten klaarmaken en voor de uitgebreide afwas zorgen, telde die uren veel zwaarder dan zij. En toch geef ik niet toe dat ik luier zou zijn dan de huisvrouwen in Zuid- Amerika, of dat u en ik luier zouden zijn dan onze moeders of. grootmoe ders. Want ook wij zijn de hele dag bezig, al is hét dan niet alleen met koken, bakken en braden. INA PHILIPPO. (Advertentie) Stuur «ven een briefkaart aan ATAG n.v. poatbu» 60 ULFT en U ontvangt gratia de meeat Inspirerend# brochure voor kook* en bakapparaten. De vrije en ongedwongen omgang met de jongeman is nog maar zeer beperkt. Daarvoor is de Italiaan immers te sexy-minded en de Italiaanse te koket. Het éne houdt natuurlijk verband met het andere en beide hebben hun oor zaak in traditie en in de opvoeding van ouders uit de tijd, dat de mannen in Italië ver in de meerderheid waren en dus jacht maakten op de begerenswaar dige wezentjes, die hun slechts getoond werden van achter de vensters, of vei lig tussen pa en ma bij het uitgaan van kerk of theater. Nu er door de twee wereldoorlogen een flink vrouwenoverschot is ontstaan, .is het jacht maken of, met een mooi woord „hofmaken" nog slechts een le ge vorm, want in werkelijkheid zijn de rollen omgekeerd. Wel is er iets aan het veranderen door de studiegeest, die ook het Italiaanse meisje bezielt. In de grote steden kiest de dochter van gegoede familie na het lyceum de universitaire studie, terwijl de dochter van minder goed gesitueer de ouders een kantooropleiding volgt, om daarna de zo vurig begeerde post van typiste met uitzicht op privésecre- taresse te bezetten. „Net als bij ons", zult u zeggen. Dit geldt echter alleen voor de grote steden, want het is wel haast ondenkbaar, dat Italiaanse ou ders hun achttienjarige veroorloven, in een universiteitsstad op kamers te gaan wonen. En het zou een ten hemel schreiende zonde zijn, wanneer zij dit zonder hun toestemming zou doen. Zij zou niet alleen beschouwd worden als een zedelijk ten ondergang gedoemde, maar ook als een ontaarde dochter. In verband met de mentaliteit van de Ita liaanse man, zou de jonge kamerbe woonster dan ook een harde dobber hebben, om haar zedelijk peil hoog te houden. Een jonge vrouw, die haar col lega of kennis uitnodigde om na een filmbezoek nog even op haar kamer een „afzakkertje" te nemen, zou onher roepelijk haar goede naam verliezen. Uitstapjes, picknicks of autotochtjes worden dan ook in clubverband onder nomen. Er heerst op dit gebied een ze kere achterdocht en het zal u middel eeuws aandoen, maar het komt in het zuiden des lands voor, dat ouders hun verloofde dochter niet veroorloven „helemaal alleen" met haar aanstaan de man in een auto te zitten. Zij moet bijvoorbeeld de bus naar huis nemen, terwijl „hij" bus mat meisje in zijn wa gen volgt. Hoe moet het dus met de meisjes uit de provincie die in Rome, Milaan of Boulogna aan de universiteit willen stu deren? Als pa een enigszins progressie ve geest bezit, staat hij zijn dochter toe spoorstudent te worden of bij een oom of tante in de stad te gaan wonen. Wanneer er geen van deze mogelijkhe den voorhanden is is zij genoodzaakt in haar dorp op een goede «partij te wachten. Voor de gelukkigen die in de stad zijn afgestudeerd komt er tenslotte een tijd dat zij een werkkring buiten haar geboorteplaats moeten aanvaarden en dus ook al weer, als er geen tante, geen klooster, geen bevriende familie of dergelijke aanwezig is, een kamer moeten zoeken. Het getal van de on- gehuwden, die men in Nederland be stempelt met de naam kamerbewoon sters, blijft in een wereldstad als Rome met haar twee miljoen inwoners beperkt tot zestig- of zeventig duizend. En bij hen zijn dan nog begrepen de vreemdelingen die in Rome haar werk hebben. De alleenstaande Italiaanse vrouw is maar een groentje op het gebied van onafhankelijkheid. Zij. weet er geen weg mee. Zij heeft nog geen clubs, zo als in Amerika en zij bezit nog niet de moéd om alleen te reizen of naar een theater of restaurant te gaan. Gewoon lijk heeft zij ook niet voldoende inte resse in het culturele leven van haar stad. Het spreekt dus vanzelf, dat zij achter het scherm „onafhankelijkheid" blijft zoeken naar een steun, een levens kameraad. Als de positie die zij zich in de loop der jaren heeft weten te schep pen het veroorlooft, verwaarloost zij geen enkel onderdeel van haar toilet, zij koopt enig linnengoed en tenslotte een twee kamerflatje op afbetaling. Uitzet en noodzakelijke bruidsschat zijn dus aanwezig. Maar de bruidegom? Als die opduikt, verdienthij in .de regel precies genoeg voor zichzelf en komen de flat en het salaris van de vrouw hem goed te pas. De vrouw ruilt haar onafhankelijkheid dus voor een dub bele taak: die van beambte en huis vrouw. Dit wil zeggen: vóór kantoor tijd het huis in orde maken en bood schappen doen, om één uur koken, af wassen en wéér naar kantoor. Dit al les in ruil voor het „samen" zijn. Want de onafhankelijkheid van de 70.000 Romeinse kamerbewoonsters staat op het ogenblik nog gelijk met eenzaamheid, ontgoocheling en het uitzicht op een grauwe en onverzorg de oude dag. En dit, terwijl de grond wet van de jonge democratische Italiaanse Republiek de vrouw ver oorlooft te kiezen, kamerlid of sena- trice te worden, een plaats te bezet ten in de magistratuur en in de di plomatie en haar zelfs de mogelijk heid biedt om presidente van de Re publiek te worden. Maar de praktijk is altijd een beet je anders dan de theorie. STINE PISANI Zullen we het hier ooit eens wor den over de winkelsluiting, waar zoveel diverse belangen mee te maken hebben? Laten we eens kijken in de Ver. Staten. Daar zqn helemaal geen officiële voorschriften. Iedereen doet er wat hij wil. Er zijn winkels, die om vijf uur sluiten, om half zes, om zes uur, er zijn er die het later maken, er zijn er ook die de hele naclit open zijn. In Frankrijk geldt voor Winkelper soneel de veertigurige werkweek, het personeel heeft dus z'n vrije dagen, maar wie zijn eigen baas is mag onge limiteerd open zijn. Prettig voor de klant en de toerist, maar lastig voor de laatste als het de plotselinge ver rassing van een hele dag sluiting mid den in de week oplevert! In Denemar ken sluiten de winkels op zaterdagmid dag, net als in West-Duitsland. De verloofde dochter mag niet alleen in de auto, zij moet de bus nemen, terwijl hij in de wagen volgt! V/ ,i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 15