VERTEL DE WAARHEID Europese kunstmanen in drie soorten Produktsehap acht prijzen van varkens te hoog Mirror-groep wordt grootste van de wereld Reclame maakt uw leven rijker! Brits-Frans plan niet ongunstig; ontvangen Half miljoen op giro Rode Kruis Britse pers AKSTfiH)), CReNZ"1'^ Het laagste benzineverbruik 1 op 17! in. Uw reclame, MAAR DOE HET GOED Militair oefenterrein in de Peel o Als tegenmaatregel invoer overwogen Verwisselingsaanbod N. H. B. verlengd Anti-honger actie Congo Jeugd bracht 700.000 blikjes melk bijeen ijn m een nieuw rederijbedrijf „Sclieveningen radio' Prijsdaling op de goudmarkt Museum in Hollywood i Maakt voor Uw zaak Vondst van Nederland se expeditie in Jordanië Louis Armstrong lekende EINDHOHü 124 km. KOSTEN f.3.35 Ue uitzonderlijke voordelen van de Xla.ixpli.izxe de Luxe* Mo NSC DONDERDAG 2 FEBRUARI 1961 PAGINA 6 EINDHOVEN: EINDHOVENSE AUTOMOBIEL MAATSCHAPPIJ N.V. - Hoogstraat 235 Telefoon 04900—63651 Voor Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek van Holland en Het Westland: Automobielbedrijf UNIQUE Burg. Knappertlaan 2, Schiedam - Tel. 010-64500 ROTTERDAMSCHE BANK - Sol Lesser wil een Hollywood- museum maken. Toen de jazz.musicus te Nice ar riveerde werd hij door een uit bundige menigte bewonderaar sters en bewonderaars ontvangen. Onder grote vrolijkheid tekende Armstrong eerst een trompet op de schedel van een enthousiaste, ling en zette daarna zijn hand tekening op liet voorhoofd. iiliRfl /- - (af Amsterdam) Inclusief verwarming 1. 2. 3. 4. 5. 6. 4-deurs (in één handgreep te veranderen in 2-deurs, veilig dus voor uw kinderei, het laagste benzineverbruik: 1 op 17 „Aéroslable" vering ongekend zitcomfort uiterst wendbaar, gemakkelijk parkeren in stadsverkeer hoge inruilwaarde vanaf Uitstekende service-organisatie: 6.000 agenten over de gehele wereld (in Nederland 150). i -a STRAATSBURG, 1 febr. (Reuter). - Het kunstmaanprogramma, waarover op het ogenblik Europese landen en de lan den van het Britse Gemenebest in Straats burg besprekingen voeren, gaat uit van drié soorten kunstmanen. Deze zullen eventueel alle worden gelanceerd met een drietrapsraket, waarvan de Engelse Blue Steak, de eerste is. Dit heeft Sir Harrie Massey, de voorzitter van het Britse na tionale comité voor Europees ruimte-on derzoek ter zitting medegedeeld. Het pro gram zou de sluetel zijn voor een ver reikend wetenschappelijk onderzoek. De bedoelde drie soorten zijn: een kunstmaan van 75 kilo die slechts enkele honderden kilometers boven de aarde draait en voor allerlei waarnemingen dient; een van ongeveer 500 kilo voor astronomische waarnemingen en een voor ruimteonderzoek in de diepte. De satellieten voor astronomische waar nemingen, waarin Nederlandse deskundi- gen bijzonder belang stellen, zouden de sterrend-vskundigen in staat stellen stra lingen van sterren, zoals ultra-violet licht en X-stralen, die niet in de dampkring doordringen; op te vangen, ren van kunstmanen en de Europese or ganisatie voor ruimte-onderzoek, die thans, na een in december gehouden con ferentie te Genève wordt gevormd. Laatstgenoemde organisatie zou zelf geen kunstmaanraketten maken, maar zou de wetenschappelijke uitrusting kun nen verschaffen voor de eerste zware kunstmanen, die de eerste organisatie»zou lanceren of misschien zelfs enkele van de af te schieten proef-kunstmanen. Het merendeel van de zestien landen, die afgevaardigden hebben gezonden naar de conferentie, heeft dit Engels-Franse plan om gezamenlijk aardsatellieten t» lanceren gunstig ontvangen. De Britse afgevaardigde, de minister van luchtvaart Thorneycroft, verklaarde dat de zaken uitstekend gaan. Afgevaardigden van de kleine landen hebben intussen voorgesteld, dat In een eventueel akkoord bepalingen worden op genomen. dat ook de industrie' in hun land en orders zal krijgen. Engeland en Frank rijk willen als tweede trap een (Fransf) Véronique of een andere gejiiksoortigc Franse raket, de derde trap zou kunnen worden vervaardigd door een consortium van landen. Het project strekt zich uit over vijf jaar. De kosten worden geraamd op 70 miljoen pond sterling (ruim 700 miljoen gulden). De president van het Franse nationale DEN HAAG, 1 febr. In verband met de geruchten, dat Defensie de Heydse Peel bij Venray tot militair oefenterrein zou willen maken een plan dat in die streek nogal onrust heeft gewekt deelde een woordvoer der van het departement vanmorgen het volgende mede: Er worden interdepartementaal be sprekingen gevoerd over het aanwijzen van nieuwe militaire oefenterreinen. Op de generale staf heeft men onderzocht hoe groot de behoefte aan oefenter reinen zal zijn, nu het leger verder mechanisch en motorisch wordt uitge bouwd. Er zijn vele plannen gemaakt en daaronder is er een om een deel van de Peel tot oefenterrein te bestem men. Er is echter pog geen enkele con crete beslissing genomen. Het zal nog wel enige tijd duren voordat alle aspec ten van deze voor ons land moeilijke comité voor ruimteonderzoek, prof. Pierre zaak g,ron(ylS onderzocht zitn Augcr. zei, dat het noodzakelijk zou zijn 5 onderzocht zijn de betrekkingen vast to stellen tussen de spoedige beslissing valt niet te voorgestelde organisatie voor het lance-1 verwachten. UTRECHT, 1 febr. De situatie op de varkensmarkt heeft het bestuur van het Produktsehap voor Vee en Vlees vanmorgen op zijn openbare vergade ring in Utrceht aanleiding gegeven tot langdurige discussies en beraadslagingen. Besloten werd onder meer, dat het Pro duktsehap de import van varkens in zijn arsenaal van marktordenende maat regelen zal opnemen. Het bestuur van het Produktsehap krijgt op de volgende vergadering, over veertien dagen, een no ta voorgelegd met met de „spelregels" die zullen moeten worden toegepast bij een eventuele import. Tevens zal dan bezien worden of het noodzakelijk is. import van varkens toe te staan. Het bestuur besloot voorts, de heffing op de export van varkens naar Frankrijk te verhogen van 30 tot 40. De heffing van 30, die twee weken geleden is in gesteld, heeft namelijk niet het beoogde resultaat gehad: afremming van de ex port naar Frankrijk, vergroting van het aanbod op de binnenlandse markt en la gere varkensprijzen. De beursnoteringen liepen in de week van 23 tot 28 januari met acht cent op tot 2.48 en 2.50, terwijl het Product schap zowel in het belang van de Neder landse consument als in dat van de vleesverwerkende industrieën een var- kensprijs van ten hoogste 2,35 wense lijk acht. Ondanks het feit, dat er tn die week slechts 5400 varkens naar Frankrijk gingen tegen 15.000 In de week daarvoor, bleef het binnenlandse aanbod gering. Uit de dekkings- en tellingscijfers blijkt, vol gens de voorzitter van het Produktsehap. dat er meer varkens moeten zijn dan ver leden jaar om deze tijd. Hij concludeer de dan ook, dat de boeren de varkens vasthouden in afwachting van een nog verdere stijging van de prijzen, een stij ging, die het Produktsehap met allo be schikbare middelen waaronder nu dus eventueel import wil voorkomen. ROTTERDAM, 2 febr. naar wij vernemen blijft de gelegenheid tot ver wisseling van aandelen Nationale Han delsbank in aandelen Rotterdamsche Bank op de voorwaarden van het bericht d.d. 20 oktober 1960 tot nader aankon diging opengesteld. Zoals reeds eerder werd bericht, is op een zeer klein deel na, door aandeelhouders Nationale Handelsbank van het aanbod tot ver wisseling gebruik gemaakt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG 1 febr. Op gironummer 777 van het Nederlandse Rode Kruis is tot en met vanmorgen voor de anti-hon ger actie Congo een bedrag vin 540.000 gulden gestort. Bovendien heeft de inza melingsactie, die georganiseerd is door het Nederlandse Jeugd Rode Kruis, reeds meer dan 700.000 blikjes melk opgeleverd. Vanmorgen is aan de Liga voor Rode- Kruisverenigingen in Genève telegrafisch een bedrag overgemaakt van 300.000 gul den. De vorige week is al 200.000 gulden gestort op de rekening van de Liga. Dit geld zal beschikbaar gesteld worden aan de vertegenwoordiger van de Liga in Leopoldstad, de heer J. Thelen. Deze zal in samenwerking met afgevaardigden van de V.N. de meest nooodzakelijke levens middelen kopen' vo<*r de bevolking van Leopoldstad en omgeving. De inzamelingsactie voor de hongeren de jeugd in Congo is gisteren gesloten. Verwacht wordt niettemin dat in de ko mende klagen nog vele duizenden blikjes melk op het bureau van het Nederlandse Jeugd-Rode Kruis in Den Haag zullen worden bezorgd. Inmiddels zijn reeds 100.000 blikjes naar Matadi in Congo ver scheept of liggen voor verzending gereed in de Nederlandse havens. ROTTERDAM, 1 febr. De Wijk lijn te Rotterdam heeft opgericht de Scheepvaartmaatschappij .Katwijk" eveneens gevestigd te Rotterdam. Het doel van de nieuwe n.v. is o.a. de uit oefening van het rederijbedrijf in het algemeen, het vervoer van goederen en personen en het exploiteren van sche pen. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 500.000 en is verdeeld in 10 pri- onteits- en 490 gewone aandelen, elk van 1000, waarvan bij de oprichting alle pnoriteits- en 90 gewone aande len zijn geplaatst en in contanten vol gestort. De Wijklijn participeert voor de 10 pnoriteits- en 89 gewone aandelen, rnr. W. Schadee te Den Haag voor 1 gewoon aandeel. Tot directrice is be noemd de firma Erhardt en Dekkers te Rotterdam, die tevens de directie voert over de Wijklijn. 11 IJMUIDEN, 1 febr. Sedert enig® t-fid clculeren weer geruchten, dat het zenderpark van het rükskuststation „Scheveningen-Radio", dat in de nabij heid van Scheveningse haven staat, naar een andere plaats zal worden overgebracht, Er is sprake van ge weest, dat de grond bestem^ zou wor den voor het aanleggen van een derde haven en anderzijds zou dc gemeente 's-Gravenhage het voornemen hebben daar een nieuwe woonwijk te stichten ten behoeve van de Scheveningse vis sersbevolking. Een verhuizing van het zenderpark is> zo vernemen wij, niet uitgesloten Er is, technisch gezien, geen enkel bezwaar tegen de zendmasten noordelijker ot zuidelijker aan de kust weer op te bou wen, ais dit maar niet te dicht in de buurt van IJmuiden waar het kantoor en ontvangststation zijn ondergebracht, gebeurt. Er moet namelijk een behoor lijke afstand zijn tussen de zendmasten en de antennes van het ontvangststation. omdat anders Scheveningen-Radio zich zelf zou gaan storen. Er is reeds verschillende malen sprake geweest van een mogelijke ver plaatsing van het zenderpark zonder dat dit echter tot concrete plannen heef' geleid. De laatste tijd is zo vernemen wij m welingelichte kring, is over dez« plannen echte,r niets meer gehoord. PARIJS, 1 febr. De verklaring van president Kennedy, dat de dollar niet zal worden gedevalueerd, heeft gisteren een scherpe daling van de goudprijs op de markt te 1'arijs ver oorzaakt. De prjjs daalde tot het laag ste peil sedert in oktober j.l. de golf van goudspeculaties begon. Bi) levendige handel daalde de Na poleon, het populairste goudstuk in Frankrijk, van 39,60 tot 36,20 nieuwe frank. Goud in baren van een kilogram werd verhandeld tegen 5.665 nieuwe frank tegen maandag 5.685 frank. Ook te Londen heeft zich een prijs daling voorgedaan. De goudprijs daalde tot 35.56'/! pond per ounce fijn goud. Dit Is de laagste prijs sedert 19 okto ber j.l. De prijs ligt echter nog steeds 1 procent boven de dollarpariteit en is hoger dan ooit het geval is geweest vanaf de heropening van de Londense goudmarkt in 1954 tot oktober j.l. De koersen van goudaandelèn zijn dinsdag te Londen en Johannesburg ge daald. Maandag ondergingen zij te NeWi York en Toronto een dalmg. AANGEZIEN HET IN AMERIKA wordt opgericht, wordt het iets .gewel- lige. En omdat de oprichting in Holly wood, de hoofdstad van de film plaats vindt, wordt hef nóg geweldiger. Ja. Hollywood gaat een museum stichten en wel van zichzelf. Het ziet met lede ogen ïan, dat er steeds minder mensen naar le bioscopen trekken en de gouden itroom der inkomsten van de films rteeds trager gaat vloeien. Sol Lesser, ■•en oude rot in het bedrijf en o.a. pro- iucer van de nog steeds geld inbrengen- ie Tarzan-films is op het idee gekomen. Hij w.il van de filmindustrie eeri toeris- encentmm maken. Hollywood heeft to- ;aai nagelaten, ten deze iets te doen en Ireigt een grote kans te verspelen, heeft lij verklaard. Zijn idee is een levend museum te j stichten, waar het publiek films zal kun- ïen zien opnemen Tot heden is het zo. lat tot de studio's slechts heel belangrij ke persoonlijkheden worden toegelaten, lie voor reclame kunnen zorgen. Er ko nen elk jaar vier en een half miljoen oeristen naar Californieë. Die hopen laar iets van de machtige filmindustrie >p te vangen en de filmsterren in leven- len lijve te aanschouwen. Maar het blijft bij een tocht per bus angs de voornaamste studio's, waarvan (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 1 febr. Blijkens een ar- ikel dat hedenochtend verscheen In het lagblad „The Scotsman", een blad dat toebehoort aan de heer Thompson, kan worden verwacht, dat de Canadese persmagnaat Roy Thompson zijn bod )p Odhams Press in zal trekken. Dit laat de Mirrorgroep vrij spel en wel- Ira zal deze combinatie dan ook een crantenlmperinm beheersen, dat naast socialistische bladen met oplagen van wiljoenen, zoals The Mirror, The lunday Pictorial en The People, ook iet officiële partijblad van Labour, Che Daily Herald, omvat. Bovendien zal deze nieuwe persgroep óch bijna een monopolie verwerven op iet gebied van Engelse week- en maandbladen. Het aantal van deze bla- len, dat binnenkort onder het beheer :al zijn van de eigenaars en directie 'an de Mirror-Odhamgroep, bedraagt mgeveer 150 en bezit met de dagbla- len een kapitaalwaarde van weinig min- ler dan een miljard gulden, hetgeen de vlirrorgroep zal maken tot het groot- de persbedrijf ter wereld. De eerste minister, Harold Macmil- an, verklaarde gisteren in het Lager- 'uis dat hij mot tussenbeide kan komen i de Odnam-affaire. De regering bezit >iet de macht iets te doen en de pre- nier meende dat het beter zou zijn, ndien de persindustrie zelf een oplos ing vindt voor haar eigen problemen, lij wilde niet horen van voorstellen lat de regering financiën beschikbaar :ou stellen voor het vormen van stich- ingen voor dagbladen, die in moeilijk- leden verkeerden. ,,Ik zie niet in", al- us de premier, „waarom de belas- ingbetalers een krant, die niet op eigen enen kan staan, zouden moeten subsi- iëren." Toen de leider van de oppositie bleef iandringen op maatregelen, stemde de iremier er tenslotte in toe besprekin- :en te houden met Gaitskell en Gri- nond, leider van de liberalen, om te- ien of er iets gedaan kan worden. Jaar het is duidelijk dat Macmillan elf niet gelooft in het nut van een .fficieel onderzoek naar de toestand bij le Britse pers. Tien vakbonden van drukkers, zetters n aanverwante beroepen hebben gis- ;ravond gewaarschuwd dat zij de trijd zullen aanbinden regen de pers- igenaars, indien persamalgamaties ouden leiden tot vermindering van de werkgelegenheid in de industrie. Ook de .ondense afdeling van de nationale ournalistenbond verklaarde gisteren, lat de journalisten niet lijdelijk toe zul- an zien, indien beursmanipulaties van ié perstndustrie hun bestaan bedreigen. men alleen de buitenkant ziet en de vil la's, van de sterren mag men slechts van veraf bekijken, om hun rust nie.t te ver storen. Geen schijn van een kans, om op enigerlei wijze met de sterren in con. tact te komen. SOL LESSER MEENT, dat mede hier door de belangstelling van het publiek voor de films en de filmsterren vermin dert Hij ziet overigen^ heel goed in, in welke mate de televisie als concurrent optreedt. De Amerikanen kunnen op ne gen programma's inschakelenMaar desondanks ziet hij een kans, om de mensen althans tijdelijk van hun tele visietoestel vandaan te halen. Het museum moet helemaal aan de film gewijd worden. Er komt b.v, een verzameling documenten, o.a. het con tract dat Mary Fickford en Douglas Fairbanks met hun producer voor hun eerste films tekenden. Dan staat er een wassen-beeldenkabinet op het program ma, zoiets als dat van Madame Tussaud te Londen. Echter, in Hollywood zullen alleen filmsterren tentoongesteld wor den Voorts zullen in hef. museum alle films van enige betekenis bewaard wor den en op gezette tijden vertoond, van de eerste gooi- en smijtfilms tot de massa regiefilms van een Cecil de Mille etc. DAN DE KLAP OP DE VUURPIJL: Aan het museum wordt een complete filmstudio vertoonden, waarin echte films zullen worden opgenomen en echte sterren zullen kunnen worden gadege slagen. Dat is natuurlijk niet gemakke lijk. Want als er duizenden toeschou wers zij", zal he,t, niet meevallen, de no dige stilte te bewaren. Intussen, de film studio wordt achter lioge en dikke gla zen wanden ingericht. De bezoekers zul len door het glas kunnen fotograferen en als het ware helemaal met het ge. beuren in de filmscène kunnen meeleven. Neen, het worden geen namaakfilms. Sol Lesser wil, dat de voornaamste film maatschappijen van Hollywood een ge deelte van elk hunner nieuwe films in de studio van het museum zullen laten op nemen. Als dat de belangstelling van d« mensen niet prikkelt, wat dan? zo vraagt hij zich af. Volgens hem zal het museum een bui tengewoon goede invloed op het bio scoopbezoek gaan uitoefenen. De miljoe nen, die elk jaar naar Hollywood komen zullen echte propagandisten worden en de film willen aanschouwen welke ze gedeeltelijk hebben zien opnemen. Ze zullen over Hollywood en het museum praten en anderen er toe brengen, even_ j eens naar Hollywood te gaan enz. Het zijn de filmsterren, die tot dusver de meeste bezwaren geopperd hebben, j Ze vrezen, dat ze zich. staande tegen-1 over een massa mensen, niet op hun spel zullen kunnen concentreren DEN HAAG, 30 jan. De Nederland se archeologische expeditie naar Deir 'Alia in Jordanië, die financieel moge lijk wordt gemaakt door een subsidie van de Nederlandse organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek te 's Gravenhage, heeft enkele voor het onderzoek belangrijke ontdekkingen ge daan. Aan de noordzijde van de ruïne heuvel is een grote stadsmuur gevon den. Deze muur is tijdens de verwoesting geheel door brand vernield. Het is ge bleken, dat de muur op een stenen fun dament^ is gebouwd. In later tijden leg de men te Deir 'Alla geen stenen funda menten meer, maar bouwde men alle muren op het grondvlak zonder funda menten. De thans gevonden muur markeert het einde van de zogenaamde late brons tijd. De verwoesting van de'stad uit de late bronsen tijd markeert op duidelijke wijze de scheiding tussen late bronstijd en vroegere Ijzertijd. De vondst van de jongste sporen van de late bronstijd is van groot belang voor het onderzoek van de expeditie, aangezien hiermede buiten twijfel is komen vast te staan, dat de bewoning van de plaats ononderbroken is- voortgegaan sedert de late bronstijd. Het onderzoek van de leider van de ex peditie, dr. H. J. Franken, docent van de theologische faculteit van de Rijksuni versiteit te Leiden, betreft speciaal de chronologie van beide genoemde tijd perken. •***>-« HlÉÉi BBHHHni

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6