Klein maar dapp VenhoJk, KOEK Nederlands-Duits verdrag constructief element voor westerse eenwording Der siegende Hollander Toon Hermans ook in Hamburg „ONE MAN" met veel succes „Gewupper" in Wuppertal verhoog uw weerstand PLEEGZUSTER Verzet tegen de Europese politiek van De Gaulle GEZOND Halitran Zwolse vierling achttien jaar Volledige vergoeding oorlogsschade pas hij later vredesverdrag Ontploffing op Noorse tanker BL0EDWIJN Schip kapseisde door te sterke mast Onderwijzer steelt bibliotheek bijeen Federalisten zenden memorandum aan Staten-Generaal Kaarsen voor de Sint-Pieter Pax Christi- voettocht de winter door! NEEM GEEN RISICO: Peter Duivenboden REGERING TOT TWEEDE KAMER Eén man omgekomen Regeling georganiseerd overleg politie Vissen in Westerschelde onverantwoordelijk Hachelijke redding van lichtmatroos Aanmelding sluit vrijdag DINSDAG 7 FEBRUARI 1961 BRITISH I mmY mwwwfrw** >v M* s m a DEN HAAG, 7 febr. Op 8 april 1960 is hier het Nederlands- Duitse verdrag ondertekend. Over de inhoud ervan is destijds uit voerig bericht. Thans is bij de Tweede Kamer ingediend een ont werp van rijkswet tot ..goedkeu ring van het op 8 april 1960 te 's Gravenhage tussen het konink rijk der Nederlanden en de bonds republiek gesloten algemeen ver drag, van de verdragen, overeen komsten en protocollen, die daar van deel uitmaken en van enige tezelfdertijd gewisselde brieven". met cfe echte Geeft extra kracht en stimuleert! Duitse coaster gestrand Afbetaling Binnenkort rapport ovef kredietregistratie te verwachten Neem elke dag uw 2 HALITRAN capsules1 ca 60 x zoveel vitaminef als gewone levertraan' w 'V CUVVPkï COWflfcltt üi )N iSiiiv-; «ASIV éfwiï V-X V",>. 1 e jeugdige Hagenaar Peter Duivenboden zal zijn eer ste fleet met de „Adriana Johanna" van de rederij Frank Vrolijk uit Scheveningen niet gauw vergeten. Hij was nog net geen veertien jaar toen hij in mei van het vorig jaar met dit. schip de Scheveningse haven uitvoer om zich bij de visvangst als afhouder verdienstelijk te maken. Op 18 mei ging de „Adriana Johanna" op de Dee- rivier bij Aberdeen in Schotland voor anker. Peter en zijn vriend Henk van der Wiel (16) maakten van de gelegenheid gebruik om met een sloep de 120 meter bre de rivier op te roeien. Plotseling zagen zij een jongen, de tien jarige John Green, die onder een brug zat te vissen, in het water vallen. De jongens roei den wat zij konden, maar door de sterke stroming - het was eb - kwam de boot bijna niet vooruit. De jongen, die met kon zwemmen, dreef echter snel af. Peter die vreesde, dat zij met de sloep te laat zouden komen sprong in het water, zwom naar de drenkeling toe en zag kans hem naar de kant te brengen. Daar werden zij opgevangen door de politie, die door een vrouw gewaarschuwd was. Gistermorgen is Peter voor deze moedige redding gehuldigd, eerst op het kantoor van de rederij, daarna op de Kanselarij van de Engelse Ambassade in Den Haag. „Hij heeft een spaarbank boekje gekregen en beloofd hard te zullen werken", vertelde ons Simon Vrolijk, die Peter met zijn moeder, een tante, een neef je en Henk van der Wiel naar de Britse ambassade had gebracht. De kleine dappere redder voelde zich in de kamer van ambassadeur sir Andrew Noble direct op zijn gemak. Hy bleef kalm ook toen een legertje fotografen en cameramensen van film 'en televi sie hem onder schot namen. Heel rustig stond hij naast de ambassadeur, die een tolk had meegebracht om het Peter wat makkelijker te maken. Sir Andrew Noble legde eerst uit, wat de Royal Humane Society, van wie Peter voor zijn moedige redding een perkamente oorkonde zou krijgen, voor een organisatie is. „De Royal Humane Society werd in 1774 opgericht met het doel methoden voor het redden van drenkelingen te propageren. Zii reikt medailles en oorkonden uit aan redders van drenkelingen." Terwijl de am bassadeur dit stond te vertellen, probeerde Peter de Engelse tekst mee te lezen. Hij luisterde nauwelijks toen sir Noble het verhaal van de reddind deed. Met een gezicht alsof al die drukte niet voor hem, maar voor een ander bestemd was, keek hij de volle kamer rond. Van de prachtig gecal- ligrafeerde oorkonde, die is ondertekend door de hertog van Gloucester, raakte hij toch wel onder de indruk. Het duurde tientallen seconden voor de fotografen hun plaatjes gemaakt hadden en al die tijd drukte Peter de hand van de ambassadeur. Zijn moeder stond trots glimlachend tussen hen in. Toen het poseren achter de rug was, wilde de jonge redder de oorkonde zorgvuldig opbergen in een koker. Dat lukte niet erg best, want er zat geen bodem in. Sir Noble kwam Peter echter te hulp en liet zien hoe het docu ment met een lint op zijn plaats gehouden kan worden. Peter vertelde na afloop wat zijn plannen zijn. „Morgen ga ik weer werken bij de rederij Vrolijk, ik ben namelijk enige tijd werkloos geweest. Als ik goed geleerd heb, ga ik naar de grote vaart." Over de redding en wat daarna gebeurd is, was Peter niet erg mededeelzaam. „Het is toch niets bijzonders geweest. Ik kon die jongen moeilijk laten verdrinken, la, de kranten hebben er veel over geschreven en van de geredde jongen heb ik later nog een brief gekregen." Meer zei hij niet over de redding, die hi) zo vanzelfsprekend vond. L-sN-*- re 2'-.' „Beschouwt men de hoofdelemen ten van het bereikte vergelijk zo wordt gezegd in de memorie van toe lichting, dan geeft het algemeen ver drag zeker aanleiding voor de ver wachting, dat in de toekomst de Ne derlands-Duitse betrekkingen zich op een nieuwe basis zullen kunnen ont wikkelen, niet alleen bij de uitvoe ring en de uitwerking van het over- eengekomene of bij de bilaterale sa menwerking in het algemeen, doch ook binnen de Europese gemeen schappen, de NAVO en andere orga nisaties. In dat licht gezien vormt het al gemeen verdrag, behalve een krach tige impuls tot een harmonieus sa mengaan van beide staten, tevens een constructief element in de vereniging van de Westerse wereld". De regering verklaart verder, dat het algemeen verdrag niet strekt tot rege ling va:i alle voor het koninkrijk uit de Duitse agressie en de Duitse bezetting van Nederland voortgevloeide gevol gen. Een aantal dier gevolgen kan im mers eerst tijdens een vredesconferen tie met geheel Duitsland worden afge wikkeld, zoals met name het geval is ten aanzien van de materiële oorlogs schade, welker vergoeding ingevolge de Londense 3chuIdenovereenkomst zal worden vastgesteld bij het met Duitsland te sluiten vredesverdrag. Het onderhavige verdrag biedt slechts plaats voor de vervulling van bepaalde Nederlandse wensen, waarbij niet in strijd met geldende overeenkomsten wordt geprejudiceerd op een eventueel later te sluiten vredesverdrag. Voor de niet met de oorlog recht streeks verband houdende kwesties heeft de bilaterale opzet der onderhan delingen medegebracht, dat het alge meen verdrag alleen dan regelingen be vat, indien en in zoverre deze kwesties niet van multilaterale aard zijn. Een voorbeeld hiervan leveren de moeilijk heden aangaande de Rijnvaart, waarvan slechts een enkel facet in het verdrag kon worden opgenomen. Op het stuk van de vergoeding aan Nazislachtoffers heeft de bondsrege ring haar morele plicht ten deze er kend en de regering van het konink rijk in staat gesteld DM 125.000.000 on der deze slachtoffers te verdelen. De uit bestaande en uit toekomstige Duit se voorschriften voortvloeiende aan spraken van Nederlanders blijven on verkort. Daarenboven is de mogelijk heid van latere onderhandelingen over bepaalde vergoedingen opengehouden. De netelige strijdvragen inzake de „Auslandsbonds", de Tredefina-kredie- ten enz. hebben zoal geen oplossing dan toch een niet onbevredigende af doening gevonden. De uiteindelijk vast gestelde globale som van 280.000.000 DM, welke zonder nadere voorwaar den aan de regering van het konink rijk zal worden voldaan, mag redelijk heten, temeer wanneer men in het oog houdt, dat volgens de eerder vermelde Londense schuldenovereenkomst de ge leden oorlogsschade niet in de onder handelingen kon worden betrokken. Bij gebreke van een akkoord over het verloop van de staatsgrens in de Eems behelst het verdrag een in alle geval noodzakelijke, geheel op de prak tijk afgestemde modus vivendi. De ge troffen voorzieningen komen in veler lei opzicht aan de Nederlandse belan gen en met name die van de haven van Delfzijl tegemoet en leggen de grondslag voor een vruchtbare samen werking. DEN HAAG, 7 febr. In de machi nekamer van het 20.449 ton metende Noorse tankschip „Bergehus" heeft zich in de nacht van maandag op dinsdag op de Middellandse Zee een zware ontplof fing voorgedaan, waardoor één man is omgekomen. Na de ontploffing ont stond brand. Er is zware schade aange richt in de machinekamer en de ver blijven van de bemanning. Het schip bevond zich ongeveer ze ventig mijl ten oosten van Malta. DEN HAAG, 7 febr. Sinds de be vrijding wordt omtrent centrale politie ambtenaren overleg gepleegd in de in terdepartementale commissie herziening bezoldiging politiepersoneel. In het staatsblad is thans een Koninklijk Be sluit „Regeling georganiseerd overleg politie" opgenomen, waarin de formele zijde van het poiltie-overleg nader is uitgewerkt. Verwacht mag worden, dat na deze eerste stap tot formele regeling van het georganiseerd overleg voor de politie te zijner tijd nog een nadere regeling zal volgen ten aanzien van de wijze waarop het georganiseerd overleg in de dienst commissies (die nu veelal in officieuze vorm bij de gemeentepolitie voorkomen) wordt geregeld. (Van onze speciale verslaggever) HAMBURG, 7 februari De recht geaarde Hamburger bezit humor, daar over is geen twijfel mogelijk. Hij kan zonder meer een „vrolijke broek" zijn als hem maar even de tijd wordt ge gund om los te komen. Dat beschouwt hij als de warming-up, een periode waarin hy de kat uit de boom kijkt en zijn standpunt bepaalt. Ongeveer in deze stijl zal de Duitse impresario Wal- Advertentie) uitsluitend verkrijgbaar bij apothekers en drogisten AMSTERDAM, 7 febr. De hoofd inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, is van mening dat de scheeps ramp op 13 juli van het vorig jaar in de Westerschelde voor Vlissingen, waar bij het vissersvaartuig „Sara Magdaiena" kapseisde en zonk, als een bedrijfsonge val moet worden gezien, waarvoor de schipper van de „Sara Magdaiena", de 38-jarige K. uit Vlissingen, geen enkele schuld treft. Bij het ongeluk kwam een van de drie opvarenden, een matroos, om het leven. Het vissersvaartuig was gezonken nadat de beide netten waren vast gelopen. De „Sara Magdaiena" kap seisde, mede omdat de achtermast te sterk bleek. De hoofdinspecteur vroeg zich af of dan niet in over weging genomen moest worden te sterke masten te verbieden. In zijn rapport meent de hoofdinspec teur van de rijkswaterstaat, dat het vissen op deze manier in de Wester schelde eigenlijk gevaarlijk en onver antwoordelijk is, te meer omdat er zich op de bodem zeer vele wrakken be vinden. De schipper bevestigde dit laat ste door te zeggen: „V/ij verdienen ons brood tussen de wrakken van vlieg tuigen, landingsvaartuigen en mijnen". De raad zal binnenkort schriftelijk uitspraak doen. UTRECHT, 7 febr. De politie heeft een 34-jarige onderwijzer aangehouden, die de laatste jaren voor meer dan drie duizend gulden aan boeken uit boek handels zou hebben weggenomen. Hij werd op heterdaad betrapt door een bediende in een zaak aan de Nachte gaalstraat, toen hij daar een boek in zijn tas wegstopte. Tegen de bediende zei de onderwijzer wel een verklaring voor zijn gedrag te willen geven. Hij nam echter plotseling de vlucht, doch liet in de haast fiets, waaraan zijn naamkaartje met adres zat, bij de winkel staan. De politie had daarna weinig moeite de man te achterhalen. De politie was intussen ook al door een buurman van de onderwijzer ge waarschuwd, dat de laatste boeken op het dak aan het stapelen was. Inderdaad trof de politie daar een verzameling van 180 kostbare werken, voornamelijk op medisch gebied en over beeldende kunst, aan. De onderwijzer verklaarde nog 120 boeken, die hij eveneens had weggenomen, aan zijn moeder in Arn hem te hebben geschonken. ter Vedder zijn nieuwste theatertroef Toon Hermans hebben ingelicht over de aard van het publiek in de oude Hanzestad, de laatste schakel van een toemee die Toon Hermans met zijn One-Man-show in Oostenrijk en Duits land bracht. En zo ongeveer Is het ook gegaan tijdens de prachtige pre mière die de komiek uit Zandvoort in een heerlijke jubelstemming beëindig de. Zijn eerste optreden bracht 1100 Hamburgers in extase en vormde daar mee de basis voor een nieuw succes van vier weken in een theater Am Be- senbinderhof. Wij hebben de Hamburgse première bijgewoond en werkelijk weer intens genoten van deze One Man show, zoals wij haar kenden uit het Amsterdamse Centraal Theater. De show was uiter aard „verduitst", hier en daar waren met een wel zeer fijne neus grapjes weg genomen en vervangen door geheel an dere, waarvoor nu speciaal onze oos terburen gevoelig zijn. Toon Hermans is er meer dan een half jaar mee be zig geweest, steeds maar weer „knut selen", wijzigen, verbeteren en oefe nen om zijn Duits zo sterk mogelijk te maken. Vooral dit laatste was verre van eenvoudig. Want al kende hij deze taal van jongsafaan „in Sittard dat nu eenmaal dicht bij de grens ligt, kunnen wij er goed mee overweg" om tweeëneenhalf uur lang Duits zon der „Hollandse vergissingen" te spre ken is toch wel een bijzondere opga ve. In Wenen, waar hij in september zijn toemee begon, heeft de overgang Toon Hermans nog wel eens parten gespeeld, maar van lieverlede kwam hij er beter in en zowel in München als in Hamburg bereikten hem com plimenten over de wijze waarop hij zijn Duits sprak en werd Toon zelfs een en kele keer gevraagd of hij niet stie kem toch een Duitser was.... De manier waarop de verovering van Hamburg het Hamburger Abendblatt sprak van „der siegende Hollander" geschiedde, heeft grote indruk gemaakt. De nieuwsgierigen die de zaal tot op de laatste plaats vulden, beschouwden een gang naar het theater Am Besenbinderhof als een gokje, een onzeker avontuur. Wie was dat hübsche mannetje met zijn gekke frunnikhaartjes, guitige ogen en fijne, scherpe snorretje, zoals zjj het zagen op de foto's in het program ma. „Darf ich mich Ihnen orstellen sehr verehrtes Publikum? So werden Sie nicht so sehr im Dunklen tappen". Ze vonden het wel een beetje gek, om van het „Feindassiedasind", nog maar niet te spreken. En in het begin met het kleine liedje: „Ueber mein Publi kum" en de muzikale mijmeringen over de accordeon, van Strassenmusi- kanten zum Fernsehen, bleef deze on zekerheid. De oude grammofoon von den ze wel aardig, maar als dat zo tweeëneenhalf uur lang moest doorgaan, zagen ze het somber in en zou het achteraf misschien wel beter zijn ge weest om hun 3 tot 12'/- Mark naar de kassa te brengen van het staatscircus Moskou, dat gelijk met Toon Hermans dingt naar de gunst van het Hamburg- se publiek. Maar Toon Hermans won zijn krachtmeting grandioos. De „Leichte Kost" en „Schwere Jungs!" van de cowboyparodie en het übermütiges Lied im Himmelblau van de Medi- terranée braken het ijs. Hij werd herhaaldelijk onderbroken door ap plaus en zijn cello-scène (Konzerte unbekannter Meister) betekende zelfs een geweldige climax. Het meesterlijke gezanik van Strin- selthal en Pinzelthal uit Wuppertal en al dat „gewupper", maakten van het beweeglijke mannetje met zijn moccabruine kop waarin twee licht blauwe saffieren tollen en rollen en de tanden blikkeren onder een streep- jessnor, op slag de gevierde held. „Ik heb ze, wat een publiek", waren de eerste reacties van de „one man" na afloop in de kleedkamer, waar ver schillende sterren uit de Duitse amu sementswereld zoals Herr Peter Fran- kenfeitz, een alom erkende grapjas van de Duitse TV, hem hun diepe be wondering met een krachtige hand druk bevestigden. Elnzigartig, unüber- troffen, Zwerchfell erschiitterend, einma- lig, lazen wij in de Hamburger pers, welke de Alleinunterhalter Toon Her mans beschreef als een groot kunste naar die met de allure en de charme van een Maurice Chevalier zij-n publiek als een verrukte en dankbare toehoor der op de knieën dwingt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 7 febr. De Beweging van Europeso Federalisten heeft in verband met de komende topconferen tie van de staatshoofden van de Zes vrjjdag in Parijs een memorandum gezonden aan de Staten-Generaal. In het stuk wordt gezegd, dat een nieuwe politieke impuls voor de Europese integratie in dit stadium bepaald noodzakelijk is. De ideeën, die daar over vanuit Frankrijk zijn gelanceerd, roepen bij de beweging echter een aantal negatieve reacties op die samenhangen met de geest, die men er soms uit proeft, en met de mogelijke consequenties van hun uitvoering. De gevaren, die in deze Franse denkbeelden liggen besloten zijn vol gens het memorandum het degraderen van de Europese gemeenschappen, de overheersende positie van Frankrijk, een verder uiteendrijven van de Zes en de Zeven, en tenslotte nieuwe ver deeldheid in de NAVO. De denkbeel den, welke van Franse zijde in de open bare discussie worden gebracht, raken de principiële uitgangspunten van het streven naar Europese eenwording. Er zijn, niet alleen in Frankrijk, krachten werkzaam, die om zeer uiteenlopende economische of politieke redenen ófwel de gehele Europese conceptie afwijzen ófwel deze de tanden willen uittrekken door haar te reduceren tot een samen spraak tussen regeringen naar een patroon uit vervlogen dagen. De Franse plannen zijn gericht op een bestel, waarin Frankrijk met de V.S. en het Britse Gemenebest een wereldpolitiek uitstippelt. In deze gedachtengang heeft Frankrijk be wegingsvrijheid nodig om welke reden het de integratie afwijst. Ook Engeland koestert dergelijke ideeën. Daartegen past, volgens het memorandum, re soluut verzet. Gezien de spanningsverhouding tus sen Oost en West mag het Europese eenheidsstreven niet opgegeven wor den. Economisch, en in een latere fase ook politiek, kan het gemeenschappe lijk Europa een rol van aanzienlijke betekenis spelen. Daarvoor is echter een geïntegreerd en geen intergouver nementeel Europa nodig. Een inter gouvernementeel Europa zou, daar het geen zelfstandige machtsfactor vormt, die als zodanig kan optreden, ge makkelijk een wig in de Atlantische samenwerking kunnen drijven, daar zijn eventuele geldingsdrang immers slechts binnen de NAVO tot uitwerking kan komen. Ook intern gezien lost een inter gouvernementeel Europa noch eco nomisch noch politiek iets op. Laat men de communautaire gedachte los, dan maakt men van het „ver enigde" Europa een diplomatieke operatie, die slechts een fagade is. De uitdrukking „Europese eenheid" heeft slechts betekenis als men daarmee integratie en Doven-natio- nale gezagsvorming bedoelt. In het memorandum worden voor de bevordering van een dergelijke eenheid enige voorstellen gedaan, zoals de fusie van de drie gemeenschappen. Rechtstreekse verkiezingen voor het Europese parlement, harmonisering van de verdragen van de buitenlandse politiek van de zes in die zin, dat alle partners verplicht zouden zijn zich in de NAVO of de Verenigde Naties te allen tijde te solidariseren acht de be weging op het ogenblik niet reëel. Er kan slechts sprake zijn van een ver plichting tot periodieke consultatie, liefst van de ministers van buitenland se zaken en niet op de eerste plaats van regeringshoofden. Daarbij zou dan aan de executieve(n) der Zes een bepaalde plaats in het gesprek kunnen worden toegekend, bijvoorbeeld als waarnemer met het recht vraagstuk ken op de agenda te plaatsen. Vaticaanse hoogwaardigheidsbekleders bieden de paus de kaarsen aan, die ter gelegenheid van het Paasfeest zullen branden in de basiliek van St.-Pieter in Rome. Gisterochtend zijn in een flat aan de Pieter Steynstraat, waar de Zwolse vierling woont, weer stapels post c zorgd. Han, Dorothée, Elly en Riny Kiffers zijn namelijk achttien jaar geworden en dat is een gebeurtenis, die vele mensen aan het schrijven heeft gezet. Onder de talrijke brieven en kaarten was ook de jaarlijkse grap pige bijdrage van de „Van Alphenschool" in Utrecht een meterslange met tekeningen versierde brief. DEN BURG, 7 febr. Onder dra matische omstandigheden zijn gisteren middag twee man van de Duitse coas ter „Angelina", die sinds zondagavond voor Texel aan de grond zit, van boord gehaald. Meer dood dan levend is via een reddingslyn met een broek een 15- jarige lichtmatroos aan wal gebracht. De lijn hing laag boven het water, zo dat de jongen steeds in de ijskoude zee werd ondergedompeld. Nog voor de kust viel de jongen uit de broek, maar toen kon hem vanaf het strand de hel pende hand worden gereikt. Een twee de opvarende is met een vlet van boord gegaan. De man heeft die vlet langs de vanaf het strand naar het schip geschoten reddingslijn naar de wal ge trokken. Er waren gisterenavond nog drie mannen aan boord. Het schip slingerde erg en bij het heviger worden van de storm dreigde de „Angelina" in de branding uiteengeslagen te worden. Het 199 ton metende schip is eigen dom van een rederij uit Haren aan de Ems in Duitsland. De coaster, geladen met chemicaliën, strandde tijdens de mist op dezelfde plaats waar ruim een jaar geleden de logger „De Drie Ge broeders" HD 79 bij paal 17 op het eiland Texel vast raakte. De sleepboten „Stentor" en „Holland" zullen trach ten de „Angelina" vlot te trekken. Vanmorgen omstreeks vier uur is het de drie schipbreukelingen, die zich nog aan boord van de Duitse coaster Angelina bevonden, gelukt de wal te bereiken. Profiterend van de eb wisten zij wadend door de branding aan land te komen. De reddingsbrigade van de Koog stond gereed om te trachten de schipbreukelingen met behulp van het whippertoestel van boord te halen. LAREN, 7 febr. Vrijdag eindig de inschrijving voor de vierde v0:g tocht naar Den Bosch, die van 6 tot april wordt gehouden over het them „Levenshouding". Aan deze tocht k"1 nen alle eindexamen-kandidaten tr» middelbare scholen en kweekschol® deelnemen. Tot nu toe hebben zi® reeds meer dan 1200 kandidaten S meld. Dit is aanmerkelijk meer verleden jaar op dezelfde datum. Ckj. hebben zich veel leerlingen gem®! van stedelijke en gemeentelijke nasia en lycea. Er zijn dit jaar merkelijk meer aanmeldingen uit Gt^ ningen en Friesland. Omdat er een groter aantal nemers wordt verwacht dan in de OXh voorgaande jaren is er bij de ac"e routes van de vorige jaren een nieuw route uitgezet die van Oss vertrekt over Nuland naar Den Bosch voe*'' Het aantal ouderen, priesters en die als aalmoezenier en gesprekslei"® meetrekken is nog onvoldoende. bestuur van de Pax-Christi beweg>"| hoopt, dat in de loop van deze we® nog vele opgaven van ouderen zuil®1 binnenkomen. Men kan zich voor a®zf voettocht opgeven bij de Sticht)"» Voettocht Den Bosch, EemnesserW®» 19 in Laren (N.H.) ROTTERDAM, 7 febr. Binnenk"®' :ul!en gedelegeerden uit het bij de v®1 strekking en-of financiering van bruikskredlet betrokken gezamenlijk Nederlandse bedrijfsleven gereed men met een eindrapport over de bu" deling van de verschillende reeds in ®J® derland bestaande activiteiten ter voering van een kredietregistratie, 1 deelt de studiecommissie kredi etr.®* gistratie mede. Hierbij wordt gebr"'^ gemaakt van ervaringen op hetzelf", gebied in binnen- en buitenland. Het 1» in de bedoeling een orgaan te stichte"' dat een niet-commerciële basis he®11/ waarin alle consumptieve kredieten tm len worden ondergebracht. Kortgelefl® heeft de commissie oriëntatiebezoek® gebracht aan Duitsland en Zwed®"j waar dit systeem reeds bestaat. deze registratie beoogt het betrok»®, bedrijfsleven een bijdrage te leveren de hantering van alle soorten afbe'9 lingskrediet op een economische e sociaal verantwoorde wijze. (Advertentie) Bescherm uzelf en uw gezin met Halitran: Halitran geeftweer- stand tegen griep, bronchitis en andere aandoeningen, die nti dreigen!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4