Aantal HAWK-eenheden wordt met één uitgebreid duikboten meer op stapel ra h Decentralisatie van bestuur nog niet ver gevorderd Senaat wil dat gemeentelijke indeling wordt herzien SPIONAGE-BENDE STAAT IN LONDEN TERECHT Bur gemeesters van grote steden „stadhouder" KVP-er gevraagd als eerste burger van Hengelo Ik heb niks méér gedaan r Minder Starfighters, meer geleide projectielen Geen nieuwe „drie cilin Garaiid-geweer wordt vervangen 4 St Mysterieuze knal opgehelderd Mgr. Th. Bekkers bediend Huis in Londense buitenwijk met korte-golfzender uitgerust Suggesties van Eerste-Kamerlid: Beter laat dan nooit Subsidiëring van kerkenbouw V B HOE EEN DOLLAR ROLLEN KAN ■M| Geluidsprojectiel in vijver ontploft grieperig AKKERTJES Meisjes aangereden en omgekomen DOODSLAG in vlaag van woede Arrestatie in Hoens broek Dordts telefoonverkeer gedeeltelijk hersteld Vijf verdachten werkten voor Moskou Arbeidstijdverkorting sehoenmakersbranche Mgr. J. Vrakking MSC overleden Eerste bisschop van Surigao op de Philippijnen Principiële bezwaren tegen uniformkleding Eerste Kamer dringt aaft op beslissing POTTER S Mg J.INIA"^i Pater A. Gutersohn WOENSDAG 8 FEBRUARI 1961 V f? /y ln Leeuwarden ADENAUER Werknemers willen liefst vrije zaterdagmiddag P\T\T'.-ambtenaar komt op tegen gegeven ontslag (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 febr. Nu de Ame rikaanse hulp voor het Starfighter- programma van de koninklijke lucht- (Advertentie) (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 8 febr. De oor zaak van de geheimzinnige knal die za terdagavond 28 januari nogal wat op schudding in Leeuwarden teweegbracht (de politie trok er met patrouillewagens op uit en overal kwamen mensen op straat om de ontplofing te bespreken) is door de politie vastgesteld. Een 21- jarige pas uit militaire dienst afge zwaaide jongeman uit Huizum heeft een geluidsprojectiel, een soort van oefengranaat, in de vijver van het Ju- lianapark tot ontploffing gebracht. De gemeentepolitie kwam de ex-mi litair op het spoor door geruchten in de buurt, dat er een granaat in de vijver zou zijn ontploft. De jongeman verklaar de, dat het aanvankelijk zijn bedoeling was geweest het ding op oudejaarsavond te gebruiken, wat echter niet was door gegaan. Toen er op de bewuste zater dagavond een dienstkameraad uit Hil versum bjj hem op bezoek was, kwam het projectiel weer ter sprake en de ex-militair bracht het daa"rop in de vij ver tot ontploffing. Het blijft merkwaardig, dat men de uitwerking in geheel Leeuwarden als een enorme knal heeft waargenomen. De politie en de vliegbasis werden van alle kanten opgebeld en er werd een uitvoerig onderzoek ingesteld. Daar ge demobiliseerde militairen nog een jaar lang onder de krijgstucht staan, is de kans groot, dat de jongeman zich voor de krijgsraad zal moeten verantwoor den. Hjj was als sergeant gelegerd in Steenwijkerwold en enige tijd wacht commandant in Zuid-Laren, waar hij naar zijn zeggen de granaat zou hebben afgenomen van een jongetje, dat het ding ergens gevonden had. Advertentie) macht ver beneden de verwachtingen is gebleven, zal een aantal van de nog in dienst zijnde typen vliegtuigen langer in dienst moeten blijven. De minister van Defensie hoopt op deze wyze ,,zo goed mogelijk aaii de NAVO-eisen te voldoen", zo zegt hij in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. De NAVO plannen zijn overigens on langs weer in zoverre gewijzigd, dat het van Nederland verwachte aantal squadrons vliegtuigen zal worden verminderd, doch dat het aantal Hawk- (geleide projectielen) eenheden met één zal worden uitgebreid. De Hawks zullen door een aantal Navo-landen in gezamenlijke produktie worden geno men. Met de gezamenlijke opleiding van Belgische en Nederlandse Star- fighter-piloten zal eind dit jaar in Bel gië een aanvang worden gemaakt, aldus minister Visser. Uit de mededelingen van de be windsman blijkt ook, dat waarschijn lijk geen nieuwe onderzeeboten van het exclusief Nederlandse „driecylin- der"-type meer op stapel zullen wor den gezet. Indien mogelijk zullen ter bereiking van een zo groot moge lijke standaardisatie de nieuwe on derzeeboten van een constructie wor den, die in vele opzichten gelijk is aan die van de Amerikaanse conven tionele schepen van de nieuwste klas se. De betreffende gegevens zijn in middels van de Amerikaanse marine verkregen. Voor de atoom- onderzee boot worden voorshands geen concre te bouwplannen uitgewerkt. Sprekend over de koninklijke land macht, verdedigt de minister de keus van de in militaire kringen wel be kritiseerde "landcentorganisatie". NAVO-studies hebben uitgewezen, dat de versterkte ,,PentomicY'- bataljons een te geringe gevechtskracht hebben om als zelfstandige eenheden te kun nen optreden. Ook de andere legers, waarmee Nederland ,in de Northern army group samenwerkt, hebben de landcent-organisatie gekozen. Minister Visser deelt verder mee, dat er nog een tekort is van een half mil jard gulden bij de bevoorrading. De eerste behoeften aan voorraden voor oorlogsgebruik zijn echter op enkele uitzonderingen na vervuld. Zeer binnenkort zal een beslissing worden genomen over de keuze van een nieuw type geweer ter vervan ging van de Garands. De aflevering zal circa twee jaar vergen. Tevreden over La Courtine De resultaten van de oefeningen in La Courtine zijn uitstekend geweest. De meerkosten bedroegen, vergeleken met de beraamde kosten van dergelijke oefeningen in Nederland, ca. 3,9 mil joen gulden. Door gebrek aan grote ter reinen is het echter niet mogelijk in Nederland op grote schaal te oefenen. De werving van kort- verband-vrij- willigers is nog niet op gang gekomen. De werving heeft pas zin tegen het ein de van het schooljaar, aldus de minister. Zoals bekend hangen de kansen van een eventuele vermindering van de eerste oefeningstijd af van de resulta ten van deze werving. Inmiddels is be sloten, dat de vrijwilligers toch, onder bepaalde voorwaarden, in beroepsdienst kunnen overgaan. De defensiebegroting voor 1961 be loopt een bedrag van 1913 miljoen of 4,4 pet van het nationaal inkomen. In 1954, het hoogste punt, was dit 6,6 pet. Uit de memorie van antwoord blijkt voorts nog, dat de vergoedingsregeling voor de aanschaf van burgerkleding na de eerste militaire oefeningstijd aan merkelijk zal worden verruimd. Van KVP-zijde is in de Kamer herhaaldelijk op een dergelijke verruiming aange drongen. Kostwinnersvergoeding De minister ziet geen mogelijkheid de kostwinnersvergoedingen voor de eerste oefentijd te verbeteren. Hier mee zou, afhankelijk van de basis van berekening, een bedrag van 47- 89 miljoen gulden zijn gemoeid. De minister verwacht veel van de verbeterde wetenschappelijke opleiding voor beroepsofficier aan de KMA- Hij hoopt dat de nieuwe regeling, die uitste kende onderofficieren in staat zal stel len een opleiding tot officier te volgen, eveneens goede resultaten zal afwer pen. De faciliteiten voor de onderwijzersom de eerste oefening vroegtijdig met klein verlof te verlaten hebben ook hun keer zijde. Er blijkt bij de onderwijzers wei nig animo voor de officiersopleiding te bestaan, aldus de minister. Hij heeft de indruk, dat dit een gevolg is van de klein verlof-regeling. Onderwijzers, die soldaat zijn, kunnen de dienst al na twaalf maanden met klein verlof ver laten, onderofficieren na vijftien maan den en officieren na achttien maanden. VOORSCHOTEN, 7 febr. Naar wij vernemen heeft rector J. C. M. Ha mers van huize Bijdorp" gisteravond mgr. Th. M. P. Bekkers bediend. Mon seigneur Bekkers, oud-nationaal direc teur van de Pauselijke Missiegenoot schappen in Nederland, ere-kanunnik van net bisdom Haarlem is tachtig jaar. Zijn toestand is niet direct zorgwek kend, maar gezien zijn leeftijd en de last, die monseigneur de laatste weken van zijn hart heeft, leek bediening ge wenst. EH Co (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 8 febr. Over decen tralisatie en de overdracht van rijks taken aan lagere organen is in de loop van de jaren in Tweede en Eerste Kamer al heel wat gezegd. Gisteren was het weer zover, want de Eerste Kamer behandelde de begroting van Binnenlandse Zaken. De Senaat had er te meer aanleiding toe, omdat het kabinet herhaaldelijk heeft aangekon digd, dat het met de decentralisatie ernst zal maken. Tot nu toe zijn echter de resultaten niet indrukwekkend ge weest. Minister Toxopeus heeft dat ook enkele malen moeten toegeven. Bij de schriftelijke voorbereiding van het debat van gisteren is dat opnieuw ge beurd, al kon de bewindsman toen toch ook enkele (kleinere) taken noemen, helpen direkt VENLO, S febr. In het St.-Jozef- ziekenhuis is gistermorgen overleden het driejarig meisje Elsje van Zon, dat maandagmorgen in de jacobusstraat in Egchel, een kerkdorp van Helden, werd aangereden door een auto, bestuurd door burgemeester M. Cremers. Het meisje stak plotseling de weg over en hoewel de burgemeester slechts met matige snelheid reed, was het hem onmogelijk fUdig te remmen. Binnen een tijdsbestek van een maand is dit het derde ongeval, dat in deze straat is gebeurd. In de jongste raads- vergadering heeft het vrouwelijke raads- lid mevrouw Verbugt een pleidooi ge houden voor een verbetering van de verkeerssituatie in de Jacobusstraat. De .burgemeester heeft, inmiddels een bord laten plaatsen, dat waarschuwt tegen plotseling overstekende kinderen. WIJHE 8 febi\ Gistermiddag is - het 7-jarige dochtertje van de familie Hulleman met haar rijwiel op de Raal- teweg onder een afslaande auto geko men. Het meisje was op slag dood. Een achteropzittend zusje kwam met de schrik vrij. HOENSBROEK, 8 febr. De ge meentepolitie heeft gisteren alhier een 26-jarige los arbeider gearresteerd, die ervan verdacht wordt maandagnacht een 56-jarige gepensioneerde mijnwer ker in de Zandstraat te hebben gedood. De gepensioneerde mijnwerker werd dood in een greppel langs de weg aan getroffen. Naar aanleiding van een bericht over dit feit in een van de regionale bladen ontving de politie in de loop van giste ren een tip van een kastelein, die het slachtoffer nog enkele uren voor zijn dood in gezelschap van een 26-jarige jongeman in zijn café had gezien. De jongeman bleek een los arbeider te zijn. Op het moment van zijn arrestatie wilde de jongeman net met zijn met bloed' bevlekte kleren naar de stome rij gaan. De dader schijnt in een vlaag van woede te hebben gehandeld. Naar verluidt zou het slachtoffer hem te vo ren minder eerbare voorstellen hebben gedaan. DORDRECHT, 8 febr. Het interlo kale telefoonverkeer van en naar Dord recht, dat tengevolge van de ernstige brand in het Dordtse postkantoor op 26 januari werd gestoord, is van af gisteren weer normaal. Technisch per soneel uit het district Rotterdam is be zig de schade zo snel mogelijk te her stellen. Het zal echter nog wel enkele weken duren eer de apparatuur, die vooral waterschade heeft opgelopen, weer zover zal zijn vernieuwd of her steld, dat ook het lokale verkeer on gestoord doorgang kan vinden. LONDEN, 8 febr. (Rtr, UPI) Vijf Britten staan thans terecht wegens spi onage voor een mogendheid achter het IJzeren Gordijn. Twee van de verdach ten waren werkzaam op de marine-ba sis te Portland. Een boekhandelaar uit Londen en diens vrouw zouden de lei ders van de bende geweest zijn. In hun huis is een korte-golf-radioapparatuur gevonden, waarop agenten van de con- tra-spionage tweemaal Moskou hadden gehoord. De verdachten zijn maandenlang ge schaduwd door agenten van de Britse contra-spionage. Het is nog niet bekend in welke mate de spionnen gegevens aan de Sovjets verstrekt hebben. Van een van de verdachten, de 37-jarige za kenman Gordon Lonsdale, gelooft men dat hij in werkelijkheid een Rus is, ook al heeft de man een Canadees pas poort. In het huis van de boekhande laar in de Londense buitenwijk Ruislip vond de politie een bijbel, waarin papier voor het maken van microfilms ver borgen was. Verder waren 8000 Ameri kaanse dollars verstopt in een Chinese schriftrol; een sigarettenaansteker, een heupflacon en andere ogenschijnlijk on schuldige gebruiksvoorwerpen bevatten geheime bergplaatsen voor microfilms. In het huis van de boekhandelaar (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 8 febr. De bijzondere positie van de burgemeesters van de drie grootste gemeenten in ons land moet ook in hun titel tot uitdrukking komen, meent het Eerste Kamerlid mej. mr. Zeelenberg (PvdA). In En geland en Duitsland kent men derge lijke titels: de Lord Mayor en de Ober- biirgemeister. Mej. Zeelenberg gaf tij dens het debat, dat de Eerste Kamer over de begroting van Binnenlandse Zaken hield, reeds een tweetal sugges ties voor een Nederlandse titulatuur. Als men er een historisch tintje aan wil geven zou „stadhouder" het goed doen. Voor hen, die een meer moder ne titel wensen, stelt mej. Zeelenberg „commissaris'' voor. Verscheidene senatoren grinnikten maar wat over deze voorstellen. „Als de minister de ondertoon van ernst maar aanvoelt" zei toen de socialis tische senatrice. Haar partijgenoot, burgemeester Van Hall van Amster dam heeft zich over de suggesties nog niet uitgelaten... In de Kamer kwam het vervolgens tussen mej. mr. Zeelenberg en de heer Teijssen (KVP) tot een kleine woor denwisseling over de vervulling van de burgemeestersvacature in Hengelo. Msj. Zeelenberg had aan minister Toxopeus gevraagd in Hengelo en trouwens ook in Amersfoort een PvdA-burge- meester te benoemen. Er zijn berich ten verschenen, dat voor Hengelo een KVP-burgemeester in aanmerking zou komen en voor Amersfoort een burge meester van libera'en huize. Mej. Zee lenberg zei, dat in beide gemeentera den de PvdA-fractie de grootste- is. Over de benoeming in Amersfoort liet de heer Teijssen zich niet uit. Hij zei echter wel, dat de PvdA in de bur germeestersfuncties van Overijssel rij kelijk is vertegenwoordigd. Het wordt tijd, dat er nu eens in een van de grote plaatsen in Twente een KVP-er wordt benoemd. zijn, volgens de openbare aanklager, Sir Reginald Manningham-Buller, tal van voorwerpen aangetroffen, waar over men meestal in speurdersro mans leest. Het huis zelf was zoda nig geoutilleerd, dat het in staat van verdediging kon worden gebracht. Zo waren de vensters aan de binnenkant voorzien van ijzeren hekwerk. De ra dio was onder de keukenvloer verbor gen. Een rapport van 59 pagina's zouden de verdachten hebben willen verzenden. De gegevens ervoor schijnen afkomstig te zijn van de 55-jarige Henry Hough ton, klerk bij de loonadministratie van de basis Portland, en zijn 46-jarige as sistente Ethel Gree, die samen geheime gegevens over Britse oorlogsbodems vergaard hadden. Het proces is gisteren begonnen. Verwacht mag worden, dat het maan denlang zal duren. TILBURG, 8 febr. In de gisteren gehouden vergadering van de Nederland se rooms-katholieke bond van schoen winkeliers is gesproken over de ar beidstijdverkorting in deze branche. Duidelijk is daarbij gebleken, dat de zienswijze van de werkgevers en de werknemers zeer uiteenloopt. Mr. H. D. M. Lambooij, secretaris van de rooms-katholieke middenstandsbond, toonde zich voorstander van een rou leersysteem. ,,In een rouleersysteem kan", aldus spreker, „rekening worden gehouden met alle noodzakelijke facto ren, zoals de handhaving der dienstver lening aan de consumenten, terwijl toch wordt tegemoetgekomen aan de wensen van het personeel". Spreker waarschuw de tegen overijlde invoering der ar beidstijdverkorting, omdat nog weinig bekend is van de koopgewoonten en de omzetspreiding. Wel stelde hij, dat op zaterdagmiddag circa 31 procent van de omzetten werden gemaakt, hetgeen wel licht betekent, dat de consument blijk baar deze koopgewoonte als een vorm van vrijetijdsbesteding ziet, die naar mate de vrije zaterdag in andere bedrijfstak ken wordt doorgevoerd, kan toenemen. De heer P. Maltha, secretaris van de Nederlandse rooms-katholieke bond van administratief-verkoop-en verzeke- ringspersoneel „St.-Franciscus van As- sisië" toonde zich namens de werkne mersorganisaties voorstander van de gedwongen winkelsluiting op zaterdag middag. Spreker verwierp een rouleer systeem als oncontroleerbaar. Dit sys teem zou volgens hem niet ten gunste van de consument en de ondernemer werken. Hij voelt het meest voor de vrije zaterdagmiddag, omdat hij verwacht, dat de koopgewoonten van het publiek zich snel zullen aanpassen bij de nieuwe situatie. die voor overdracht in aanmerking lijken te komen. De Senaat gaf blijk hierdoor nog niet geïmponeerd te zijn- Het kan wel zijn, dat het voor de departementen moei lijk is taken uit handen te geven, maar de ministers zijn er verantwoor delijk voor, dat dat in daarvoor ge schikte gevallen toch gebeurt, werd van verschillende zijden gezegd. Mr. Toxopeus zou er vandaag nog eens zijn licht over laten schijnen. De be windsman zou vandaag ook moeten spreken over de bijzondere problemen van de agglomeraties. De heer Matser (KVP) zei de indruk te hebben ge kregen, dat de minister teveel afwacht, wat de betrokken gemeenten zelf zul len gaan doen. In de agglomeraties is er juist een zij het bescheiden vorm van centralisatie nodig, aldus de heer Matser. Zowel voor het „district" 's Gravenhage als het „openbaar lichaam de Rijnmond" en het „struc tuurplan Amsterdam" hebben de ge meenten zelf al de nodige initiatieven ontwikkeld. Bij dergelijke problemen bestaan echter vaak nogal diepgaande meningsverschillen bij de betrokken gemeentelijke en provinciale organen. TILBURG, 8 febr. Gisteren is in de kathedraal van Surigao de H. Re quiemmis opgedragen voor mgr. J. Vrakking M.S.C., de eerste bisschop van dit diocees. Op 29 januari overleed hij in het Singian-ziekenhuis te Manil la. Acht jaar geleden werd mgr. Vrak king getroffen door een ernstige hart aanval. Sinds die tijd heeft, hij, als titulair-bisschop van Cedemusa, ge woond in de missie-procuur te Manil la. Mgr. Vrakking werd gebcren te Naar- den op 27 december 1886. Zijn gymna siale studies deed hij te Tilburg aan de apostolische school van de M.S.C. In 1911 werd hij te Leuven priester ge wijd. In 1912 vertrok hij naar Lipa op de Philippijnen, waar hij twee jaar bleef. Toen werd hij overgeplaatst naar het eiland Surigao, waar hij achtereen volgens pastoor was te Bislig, Bacuag, Higaguit en Surigao. In 1940 werd hij benoemd tot religieus overste van de werkkring en kort daarop volgde zijn benoeming tot bisschop van het nieuw opgerichte diocees Surigao. Van 1944 tot aan de bevrijding van de Philippijnen vertoefde hij in een concentratiekamp van de Japanners. Daarna volgde voor hem een geweldig werk: de wederop bouw van kerken en scholen. Toch kon hij in 1950 nog enkele maanden vakan tie nemen in Nederland. UTRECHT, 8 febr. Wegens hard nekkige weigering om volgens voor schrift in uniformkleding op zijn werk te verschijnen, werd vorig jaar aan een ambtenaai van de P.T.T. uit Wolvega ontslag uit de dienst gegeven. De be trokken ambtenaar ging hiervan in ap pèl bij de centrale raad van beroep waar hij gisteren gelegenheid kreeg, zijn bezwaar tegen dit ontslag toe te lichten. Hij vertelde, dat hij destijds van een particulier radiodistributiebedrijf naar de P.T.T. was overgegaan en dat men hem toen had vrijgesteld van de ver plichting een uniform te dragen. Om streeks 1956 begon de directeur van het telefoondistrict Leeuwarden aan te dringen op het dragen van uniformkle ding door alle ambtenaren. De betrok ken ambtenaar was daar echter niet toe overgegaan, omdat hij principiële bezwaren heeft tegen uniformen. Hij meent, dat men deze bezwaren had moeten eerbiedigen. Hij zou eventueel graag tewerkgesteld zi.in in een of an der onderdeel van de dienst, waar geen uniformen worden gedragen, bijvoor beeld in de magazijnen. Op 28 februari zal de centrale raad uitspraak* doen. DEN HAAG, 7 febr. Donderdag middag 12.25 uur zal drs. Jos van Cam- pen voor de K.R.O.-microfoon spreken over doel en streven van de vereniging van ouders en familieleden van geëmi- greerden. Drs. Van Campen is secre taris van deze vereniging. Hier moet de regering derhalve een goed gemotiveerd, standpunt kiezen en haar gewicht en gezag in de schaal leggen. „We zijn er eigenlijk al te laat mee, maar dat is nog geen reden om de zaak nu maar op haar beloop te laten", aldus de heer Matser. Ook de heer De Jong (PvdA) toonde zich wel wat teleurgesteld over de geringe resultaten tot nu toe. „Van het ent housiasme, dat de minister vorig jaar ten toon spreidde, is weinig meer te merken", zo zei hij. De heer Tjalma (A.R.) bleek echter nog niet overtuigd van de voordelen van de districts vorming. De heer De Jong had tevoren gezegd dat, wil de decentralisatie een kans van slagen hebben, eerst de verouder de gemeentelijke indeling grondig moet worden herzien. Algemeen is men het er verder in de Senaat over eens, dat de regering moet zorgen, dat de gemeenten ook financieel in staat zijn de opgedragen taken te vervullen. De heer Teijssen (KVP) vroeg, wan neer de beperkende voorschriften voor de gemeentelijke financiering zullen kunnen worden afgeschaft. De straathandelaren in automobielen voelen zich bedreig zijn de laatste tijd minder pre' dingen over de heren gezegd, in de pers als voor radio en televi en een der uitzendingen van >aa genoemd medium is voor ery jj. tegenwoordigers van dit gilae de recte aanleiding geweest om vero rust de koppen bij elkaar te steken e een-twee-drie een bond op te r r.j. Een bond, waarbij zich alle bona- 1 handelaren in gebruikte automo te len kunnen aans luiten. Hiermee dan de eerste orde worden geschap in dit bijzonder ongeorganiseerde aee van onze samenleving. Als zodan is een bond, die in dit opzicht een zekere sanering zou kunnen bewer stelligen, uiteraard welkom. f. is de aanleiding niet erg geluk JB' Waarom gewacht op een televisie uitzending, waarbij de vrije ban e over de hekel werd gehaald? Da wordt het wel erg moeilijk te ge 0 ven, dat de vrije handelaren zich z°r gen maken om de toenemende veJ^ keersonveiligheid als gevolg van me door hen geleverd ondeugdelijk ma'e riaal op de weg. Hun geweten had dat geval best wat eerder kunne11 spreken. Als enig voor de hand gend motief blijft dus over de be duchtheid dat de ongeorganiseer e autohandel terrein moet gaan PrI's geven naarmate bet publiek beter garanties wenst. Een zuiver commet cieel motief derhalve, al is de keersveiligheid er gelukkig „op koop toe" mee gebaat. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliliili""""""" (Van onze parlementaire redactie' DEN HAAG, 8 febr. „Hoe staat he' met de subsidiëring van de kerken bouw", was de vraag die gisteren va verschillende zijden in de Eerste K mer tot minister Toxopeus werd B richt. Het rapport van de Staatscom s sie-Sassen is reeds enkele jaren Be den verschenen. Minister ToxopeU heeft echter onlangs verklaard, dat de hele kwestie heeft overgedrag® aan zijn ambtgenoot van Volkshui»ve ting, mr. van Aartsen. De minister S daarbij als reden op, dat de kerken' (Advertentie) i c MENTHOlPfllïTl Tepen hoest en Keelpijn Uitwerking frappant bom" belangrijke stedebouwkundige aspec'eI1 heeft. De Senaat is het daar wel mee maar vindt dat nóg geen argument de hele kwestie nu maar naar huisvesting te verschuiven. De sui diërings is een vraagstuk, dat op de e ste plaats het departement van Bim t landse Zaken aangaat en de overara geeft alleen maar nieuwe vertrag g De vele gemeenten, die reeds nu kerkenbouw in de een of andere v" j subsidiëren, zijn het Rijk al voor, ai ,g de heer De Jong (P.v.d.A.). Ook heer Matser (K.V.P.) meent, da jgZe eindelijk eens een beslissing °ver jtno' delicate kwestie moet worden Se men. 9? A dolf Gutersohn, 75 jaar, /~f Nijmegenaar, missionaris van Mill Hill, is benoemd tot officier in de Kroonorde van België, de hoogste onderschei ding, die de koning van België kan verlenen. Hij was reeds rid der en officier in de orde van de Leeuw van België. Dit land heeft deze gemoedelijke pater geëerd, omdat hij 47 jaar lang in de Congolese oerwouden godsdienst, cultuur en beschaving aan ne gers heeft gebracht. „Ik wou, dat ik er nóg zat." zegt de pater. In plaats van ein deloze tochten door de jungle te maken sloft pater Gutersohn op machtige pantoffels door een zonnige kamer in het moderne, sobere, weergaloos fraai gelegen convent der Paters van Mill Hill in Oosterbeek. Hij verblijft daar al enkele jaren, sedert in 1957 een hartaandoening een eind maakte aan zijn missie-arbeid. Een ijzeren bed, op het nacht kastje een sinaasappel, een paar fauteuils kriskras door de kamer, een eenvoudig houten bureautje met daarboven een prachtige kleurenfoto van paus Joannes. Op de radio een elektrische straalkachel en daarnaast aan de wand een foto van een massa aai kinderen, hier en daar afgewisseld door een vader en moeder. familie, wat zeg je me daar van? Ik heb 148 familieleden. De meeste peuter die je hier ziet, zijn intussen al getrouwd." ar Na zijn priesterwijding in juli 1910 ging pater Gutersohn meteen de Evenaarsprovincie in Congo, waar zeven Mill Hill-missionarissen in 'r. een post hadden gesticht. „Ze liggen alle zeven begraven onder een PaJln boompje aan de rand van het oerwoud." Drie vakanties van enkele tnaanu in 47 jaarln die vakanties bezoeken aan familieleden over heel wereld, vooral in Canada. Voor de rest altijd in de missie. Tegeniooo"1- toeren de missionarissen in auto's of op scooters over comfortabele féP maar toen pater Gutersohn begon, ging dat allemaal nog te voet. Zo'n too duurde dan een maand of drie, vier. „Een hard leven in een pracht^.. met heerlijke mensen, die ons genegen waren. En zijn. De paters en zuste die na de onlusten, na de onafhankelijkheid van Congo op hun post teruu keerden, werden vriendelijker dan ooit ontvangen." Toen pater Gutersohn in 1910 begon had hij niets dan zijn geloof, z-' kleding en honderd hectare jungle. Toe maar, zo luidde de markante ov~ dracht. Belgen en Portugezen stroopten de oerwouden af op zoek na voor. De pater stroopte de jungle af om negers tot Christus te breng* .Toen ik begon was er op mijn post geen enkele christen. Toen ik vertr stonden er zestienduizend gedoopten geboekt. Mijn confraters en ik mis*1 leerden in de vier negertalen." van- Gevaren? O ja. Pater Gutersohn is menigmaal bedreigd geweest. Een naai na de bevrijding van een verkocht meisje heeft hij het 0ev welen aankomen. „Toen ik naar bed ging bond ik mijn hond met een t0H,„ ■an m'n pols, en jawel: 's nachts werd ik wakker op het alarm van tnv >ond. Ik hoorde gestommel en stiet een schreeuw uit. De indringers sloege >p de vlucht. Dus dat viel mee." Bijzondere herinneringen, pater? „Honderden. Het bezoek van Jcortt™ llbert en later van koning Leopold aan onze missiepost, ach, heel die aren vormen één enkele, geweldige herinnering. Het meest dankbaar nochtans voor mijn gezondheid. In 47 jaar geen dokter aan mijn lijf gehaa,. Pater Gutersohn schetst zijn Congo als het. rustigste land van de were1 Geen stakingen op de plantages, geen herrie door soldaten; slechts af en oe een gezonde schermutseling tussen twee dorpen. Veel Congolezen z°u .n rillen, dat het allemaal nog zo was als toen. Dat vertellen mij blanke ioarte vrienden in hun brieven. Pater Gutersohn kijkt het raam uit over de glooiende akkers en de luierlichte voorjaarsnevels. Hij trekt aan een f eestsigaar, „nog van tmvVj louden priesterfeestHij hangt zijn zwarte, glimmende jasje over de stoe m zit daar in zijn grijze trui met opgelapte mouwen. „Het leven is goed voor me geweest. En ik heb alle annalen van af_ missie nog. Van bijna vijftig jaar. Aan de hand daarvan wil ik een boen schrijven over mijn ervaringen." En tot slot: „Maak het niet te gek, jongen- Ik heb niks méér gedaan dan mijn confraters." Onze Lieve Heer heeft mooie ridders.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4