„In het belang van de consument55 MARTINEZ Dubbele bij de bezetting sleutelposten Amsterdamsche Bank Lagere telefoontarieven voor „stille uren" PTT neemt technische proeven voor een tweede t.v.-kanaal Accountant Driesumse bank lioort vier jaar eisen DR. A. BARTELS RIDDER VAN SINT GREGORIUS V hoeft geen angst te hebben De'voordelen van aandelenbezit met beperking van risico: aandelen Vereenigd Bezit van 1894- Over het algemeen instemminghier en claar teleurstelling OSCAR EGG te Nice overleden Rik II in Brussel sterker dan Rik I Socrates-zaak hoofdschotel aandeelhoudersvergadering Diefjesmaataldus procureur- generaal in hoger beroep Politie trekt uit grote steden weg naar kleinere gemeenten Personeelstekort manifesteert zich vooral bij aanrijdingen „Fabelachtig wat voor werk hij heeft verzet Koning wacht op koningin-moeder REACTIES OP VESTIGIN 19 jaar houder van werelduurrecord Secretaris-generaal Nnorse schaatsbond: „ANDERSEN HEF,ET VOLKOMEN GELIJK" Belg en Ziveed gewond hij bobslcetraining |g„lNTERUNIE"ig l§f„INTERUNIE' V Uf**- Opgeven spaargelden zou onzinnig zijn PORTSMOUTH dingt naar Buckingham Vermaard Russisch schaker overleden voor Brandend Maagzuur Als U maar Bennies bij de band hebt Nederlands schip heeft aanvaring r. VRIJDAG 10 FEBRUARI 1961 Uw bank of commissionair •verstrekt U gratis de betreffende brochure van o O tegen brandend maagzt Advertentie DEN HAAG, 10 febr. Het bestuur van het Centraal Bureau Levensmid- delenbedrijf (CBL) waarin samenwer ken de „Algemene Nederlandse Krui- deniersbond", de ,,De christelijke krui- deniersbond", de „De Nederlandse ka tholieke kruiderniersboud", de „Vere niging van grootbedrijven in levensmid delen" en „Co-op Nederland" stelt met erkentelijkheid vast, dat het door de SER-commissie uitgebrachte advies in grote lijnen is overgenomen. „Hierme de immers wordt een zekere ruimte ge schapen voor het streven naar para- lellisatie, dat ook in het belang van de Nederlandse consument moet worden geacht". De Nederlandse bond van kleinhande laren in aardappelen, groenten en truit zijn teleurgesteld over het plaat sen van appelen op de lijst van ge meenschappelijke waren en de bond heeft daarover een telegram tot de mi- Advertentie) PERLAS - 'n sigaar waarmee 'n jonge man zich meer mans" voelt! (of met PRETTY - een licht 5 cents sigaartje. NICE, 10 febr. Eén van de groot ste figuren uit de geschiedenis van de wielersport, de Zwitser Oscar Egg, in 1890 te Schlatt geboren, is alhier over leden. Egg, die een all-round renner was en een prachtige erelijst opbouwde, leeft vooral in de geschiedenis voort als houder van het werelduurrecord. Gedurende negentien jaar heeft hjj dit i record op zyn naam gehad met een af stand van -14 km 247 m. Hy vestigde dit record op 18 juni 1914 op de Buffalo- baan te Parjjs. Daaraan was een fel duel om dit begeerde record vooraf ge gaan tussen de Fransman Marcel Ber- thet en Oscar Egg. Niet minder dan driemaal maakten zij elkaar het record afhandig. Ook als wegrenner hij reed zowel de ronde van Frankrijk als vele klassie kers oogstte hy triomfen, terwijl hij in de tijd van Piet van Kempen, met wie hij vaak als koppelgenoot reed, me nige keer in baanwedstrijden op een ere-plaats eindigde. Zwitserse titels be haalde hij zowel op de weg als in de pure sprint, daarmee zijn grote veelzij digheid bewijzend. BRUSSEL, 10 febr. De hoofdat tractie van hot uitgebreide wielerpro- gramma in het sportpaleis was onge twijfeld de omnium tussen de koppels Van Steenbergen-Severeyns en Van Looy-Post. Dit duel dat door Van Looy- Post met het kleinst mogelijke ver schil werd gewonnen, trok bijzonder veel belangstelling. De einduitslag was: 1. Van Looy-Post 8 pnt, 2. Van Steen bergen-Severeyns 10 pnt. De resultaten van de zes manches waren: Eerste manche: sprint over vijf ronden: 1. Van Looy, 2. Van Steen bergen, 3. Post, 4. Severeyns. tweede manche: puntenrace achter demy over 25 ronden met 5 klassementen: 1. Van Steenbergen-Severeyns 3C pnt, 2. Van Looy-Post 20 pnt. Derde manche: Amé- ricaine achter derny: 1. Van Looy- Post. 2. Van Steenbergen-Severeyns óp 20 meter. Vierde manche: 1 km. indivi dueel achter derny: 1. ex aequo Van Looy en Van Steenbergen 51,3 sec. 3. Post 52.4 sec. 4. Severeyns 53,8 sec. Vijfde manche: afvalwedsirijd achter derny: 1. Van Looy, 2. Van Steenber gen, 3. Post, 4. Severeyns. Zesde man che: Américaine achter derny: 1. Van Steenbergen-Severeyns, 2. Van Looy- Post op een halve lengte. OSLO, 10 febr. Hjalmar Andersens bekentenis, dat hij als amateur-schaat ser startgelden heeft aangenomen, heeft in Noorwegen veel opschudding ver wekt. De Noorse amateur-schaatsbond is echter niet voornemens tegen „Hjal- lis" strafmaatregelen te nemen. De sekretaris-generaal van de bond. Per Jansen zei dat Andersen gelijk had met zijn verklaring dat. de amateurre- gels hopeloos verouderd zyn. Maar zijn voorstel de top-rijders een geldelijke be loning te geven wees Jansen af, „om dat het by de internationale amateur- schaatsbond afgewezen zal worden." Er waven al stemmen opgegaan die eisten dat Andersen de drie gouden me dailles, welke hy voor Noorwegen bij de Olympische winterspelen heeft gewon nen, zou moeten teruggeven. Daar denkt de schaatsbond niet over. „Het zou erg ver gezocht zijn," merkte Jan sen op, ,,en afgezien daarvan is het eenvoudigweg onvoorstelbaar dat Hjal- lis Andersen, eens de koning van do schaatsers, op die manier bejegend zou worden." nister van Landbouw en voedselvoor ziening gericht. Een woordvoerder van de Ned. rooms- katholieke middenstandsbond heeft des gevraagd medegedeeld, dat de nieu we besluiten bepaalde waardevolle po sitieve elementen bevatten. Het ver schijnen van de besluiten maakte een einde aan veel onzekerheid. De ruime re mogelijkheden tot parallellisatie ko men zeker tegemoet aan de verlangens van grote groepen consumenten. Van bijzondere betekenis acht de N.R.K.M, dat thans ook voor kleinere bedrijven meer mogelijkheden bestaan tot paral lellisatie. De bond waarschuwt de ondernemers zich niet hals over kop te storten in alle mogelijkheden tot uitbreiding van het assortiment. Een winstpunt acht de bond. dat de vakopleidingen in de verscheidene bran ches thans nieuw moeten worden op gezet. De bond zal alle mogelijke steun geven aan de heroriëntatie van deze opleidingen. Ernstige bezwaren tegen bepaalde beslissingen zijr er nog wel. Zo b.v. wekt verbazing dat gebak en appelen in alle levensmiddelenzaken mogen worden verkocht. In de kringen van de melkhandel is men niet ontevreden, ook al mag de kruidenier straks gepasteuriseerde melk gaan verkopen. Daarentegen mag de melkhandel een groot aantal andere levensmiddelen gaan verko pen. Bovendien menen de melkhan- rielaren hun kracht te kunnen vin den in een zo goed mogelijke thuis bezorging van de melk. De slagers kunnen zich verheugen over het feit, rlat zij leveranties mo gen doen aan de nieuwe „kleinhandel in vlees", ook al zijn niet alle slagers even gelukkig met deze concurrentie die zich vooral kan ontwikkelen in de «:clfbedieningszaken. Bij de opiniepeiling hoext de NRKM verder geconstateerd, dat de banket bakkers en de bakkers zich bepaald verontwaardigd tonen omdat alle soor ten gebak ook het z.g. „natte ge bak" in alle levensmiddelenzaken mogen worden verkocht. De drogisten zijn verheugd dat hun asosrtiment grotendeels bewaard is ge bleven. De sigarenwinkeliers tenslotte verkeren in mineurstemming ondanks liet feit dat het uiteindelijke vestigings- besluit minder ver gaat dan het advies van de commissie-Thurlings, aldus de opiniepeiling van de NRKM. De Kon. Ned. Middenstandsbond zegt verheugd te zijn, dat tham na jaren stu die de materie van de tot stand geko men vestigingsbesluiten is geregeld en aan de toestand van rechtsonzekerheid een einde wordt gemaakt. Over het ge heel is het huidige besluit „een verbe tering bij het oorspronkelijke ontwerp". LAKE PLACID, (V.S.l 10 febr. Tijdens de training voor het wereldkam pioenschap bobslee hebben zich twee ernstige ongelukken voorgedaan. Het eerste gebeurde toen een Belgische twee persoons bob te hoog door een gevaar lijke zig-zagbocht ging, de sneeuwrand raakte en daarna verticaal naar bene den viel. De bestuurder, baron Craw- hez en remmer Chytrowski werden ruim 40 meter meegesleurd voor zij er in slaagden zich los te maken. Baron Crawhez werd buiten bewustzijn in een ziekenhuis opgenomen. Het tweede ongeluk gebeurde eveneens in een bocht. Walter Arenson. de rem mer van het tweede Zweedse team ver loor zijn evenwicht waardoor de slee aan liet slingeren raakte. Ruim 800 me ter bonkte dc slee van de ene naar de andere kant van de baan. Arenson met zich meesleurend. Ook de Zweed werd in bewusteloze toestand naar een zie kenhuis gebracht. (Advertentie) HEEFT OOK EEN AANTREKKELIJKE SPAARREGELING In dc eerste wedstrijd voor do acht ste finales van het toernooi om de Eu ropese basketballbeker voor clubs heeft do Belgische kampioen Antwerpse met 66-47 gewonnen van O.K.K. Belgrado. v: v r: ÉL -- 1 Koning Hoessein van Jordaniëaltijd tot een glimlach bereid als er fotografen in de buurt zijn, en zijn broer prins Mohammed wachten op het vliegveld van Amman op de aankomst van hun moeder, koningin Zein, die deze week is teruggekeerd van een bezoek aan Turkije. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 10 febr. Binnenkort kan een verlaging \an énkele telefoon tarieven worden verwacht. Het is de bedoeling, dat de tarieven voor auto matische interlokale gesprekken in de avond en de nacht en op zaterdag middag en zondag met een derde worden verminderd. Een raming over tie inkomstenvermindering voor het PTT bedrijf, die van deze reductie het gevolg zal zijn, is heel moeilijk te maken. Volgens ten zeer voorlopige schatting zal dit echter zeven miljoen zijn. In verband met technische voor zieningen, zal de tariefsverlaging niet voor 1 mei kunnen ingaan. Met ingang van X november van het vorig jaar werd reeds de vier procent toeslag afgeschaft. De inkomstenver mindering daarvan kan op acht mil joen worden gesteld. Met beide maat regelen tezamen is dus een bedrag van vijftien miljoen gemoeid, zo blykt uit de memorie van antwoord over de PTT-begroting. Minister Korthals zegt LONDEN, 10 febr. Vic Bucking ham, de thans het elftal van ,.Ajax" onder zijn hoede heeft, overweegt de betrekking van ma nager van de Britse tweede di visieclub Portsmouth te aanvaar den. Het salaris dat hij hier zal ontvan gen bedraagt 2.500 pond. De Britse club heeft gisteren zijn manager, Freddie Cox, ontslagen. Er werd toen gezegd, dat er niet direct een nieuwe manager zou worden aangesteld. In Britse voet balkringen echter meent men dat Buc kingham de betrekking aangeboden zal krijgen als zijn contract met Ajax in augustus afloopt. Buckingham zou eerst hebben overwogen een soortgelijke functie te aanvaarden bij Chelsea. Hij schijnt graag naar Engeland terug te gaan en wil eventueel met beide handen een aanbieding van Portsmouth aanvaarden. LEEUWARDEN, 10 febr. Vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest, dat eiste de procureur-generaal bij het gerechtshof alhier, mr. N. Wit- sen Elias, gisteren in hoger beroep tegen een 63-jarige Groninger koop man, voormalig accountant van de Boazbank in het Friese dorpje Drie- sum. „Dief en diefjesmaat" dat ,vas de enige kwalificatie, die de procureur- generaal wist te vinden voor de samen werking tussen de ex-directeur van de bank en zijn accountant. De procureur- generaal achtte in zijn requisitoir na een zitting, die de gehele dag had ge duurd, geen reden tot clementie voor de accountant aanwezig. Op 12 oktober vorig jaar werd verdachte door de rechtbank te Leeuwarden veroordeeld tot drie jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek, wegens valsheid in geschrifte meermalen gepleegd, me deplichtigheid aan valsheid in geschrif te en heling. Evenals bij de behandeling voor de rechtbank ontkende de verdachte ook nu weer alle schuld aan de hem ten laste gelegde feiten. Hij beweerde ge bed te zijn afgegaan op het grote ver trouwen en aanzien, dat de directeur van de bank, in Driesum genoot. De ze, Hie destijds door de rechtbank tot drie jaar met aftrek .eroordeeld werd, is daarvan niet in hoger beroep ge gaan. Het totale tekort tengevolge van de knoeierijen beliep-een bedrag van bij na 284.0C0. De accountant zou o.a. in 1957 een kolommenbalans voor de di recteur hebben opgemaakt, die een veel te grote vordering op debiteuren aan wees, mede veroorzaakt door het feit, dat op de rekening-courant kaart van verschillende personen schulden ston den aangegeven, die zij in het geheel niet hadden. Er was zelfs een kaart, waarop in 1958 een schuld voorkwam van ruim 20.000 gulden ten name van iemand, die reeds tien jaar dood was. Getuigen-dcskundigen bestreden de mo gelijkheid van goede trouw en ook dc ex-directeur legde voor zijn vroegere daarin ook. dat oen tariefsverlaging voor de Dienst der Posteryen niet verantwoord zou zyn. Het is nog maai de vraag of de Post met de huidige tarieven zal uitkomen. De PTT is reeds bezig met techni sche proefnemingen voor een tweede t.v.-kanaal. Het PTT-laboratorium be studeert thans, zo deelt de bewindsman mede, „liet kara ter van de voort planting van t.v.-golven, speciaal in de grote steden, in de frequentieband, waarin een eventueel tweede t.v.- kanaal zal worden ondergebracht". Bijzonderheden hierover kunnen nog niet worden meegedeeld, aldus de minister. Evenmin kan reeds een definitieve keuze worden gemaakt van het voor kleuren-t.v. toe te passen systeem. AMSTERDAM,9 februari In de meer dan drie uur durende algemene vergadering van aandeelhouders in de Amsterdamsche Bank, is, zoals wel te verwachten was, tijdens de bespreking van de jaarstukken liet belangrijkste onderwerp van discussie geweest: de Socrates-af faire en gevolgen daarvan voor het bankbedrijf. Van aandeelhou derszijde werd naar voren gebracht, dat de controle op de ontslagen onder directeur. de heer Hoving, niet voldoen de zou zijn geweest en dat de heer Hoving een te ruime bevoegdheid zou hebben genoten. Door onenigheid met de heer de Wolff zou hij alleenheerser zijn geworden. Het bestuur antwoord de hierop, dat de bevoegdheden aan de heer Hoving niet zijn gegeven, maar door liem zijn genomen. Indien doelbewust bepaalde obli go's en engagementen buiten de ad ministratie blijven, aldus de direc tie, dan heeft interne controle niet het minste effect. Voor het geven van garanties zyn twee handtekenin gen van staffunctionarissen nodig. De gezagspositie van een der onder tekenaars was in het geval Socrates en in nog enkele andere gevallen van dien aard, dat de tweede handteke ning niet meer het effect van een preventieve controle had, waarvoor de bepaling in het leven was geroe pen. De Amsterdamsche Bank heeft hieruit lering getrokken. Het be stuur heeft maatregelen genomen, waardoor het thans alleen mogelijk is. dat een tweetal gelijkgerechtigde staffunctionarissen dergelijke kredie ten met hun handtekening bekrachti gen. Dat dit in het verleden niet steeds gebeurd is, erkende de heer C. A. Klaasse als een fout. Aangezien de interne controle niet voldoende is gebleken, is het aldus een der aanwezige aandeelhouders, de enig juiste oplossing deze controle aan te vullen met een externe accountantscon trole. Volgens de heer Klaasse heeft de externe controle echter met dezelf de moeilijkheden te kampen als de in terne in verband met het beperkte machtsbereik. De externe controle biedt geen preventieve, hoogstens re pressieve voordelen. Bij het bewuste onttrekken van obligo's aan de admini stratie door functionarissen met een grote vertrouwenspositie is iedere con trole nutteloos. Een motie over het aantrekken van externe controle werd met grote meerderheid van stemmen (61 voor en 1818 tegen) verworpen. Een ander aandeelhouder ging wat dieper in op de oorzaak van het échec van kredietverlening aan de N.V. So crates. Volgens hem had het voor de bank heel wat voordeliger uitgekomen, wanneer het niet tot een faillissement was gekomen. Spreker meende, dat er al zoveel kredietkwesties intern waren opgelost, dat deze affaire er nog wel by gekund had. De directie gaf hierop ten antwoord, dat by de directie van Socrates de goede wil, welke door de aandeelhouders gesuggereerd werd, volledig ontbrak. Het was geen gebrek aan beschikbare functionarissen, waar door men niet kon overgaan tot het ver lenen van surséance. De basis van de zaak was onvolwaardig en een faillissement onvermijdelijk. Het optre den van de curatoren kon in deze ver gadering naar het bestuur meende, niet aan (je orde komen. De aanvankelijke verliespost van 13L miljoen gulden moet worden on derverdeeld. Daarvan is i'A miljoen gulden na het vertrek van de heer Ho- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 10 felir. In ons land is het tekort bij de rijkspolitie het grootst, doch bij de gemeentepolitie bestaan eveneens tekorten, vooral in de grote steden. Het personeel, dat daar is opgeleid trekt weg naar de middelgrote gemeenten, waar de politieman meer een allround taak heeft, die echter minder spanningen met zich meebrengt. Bovendien is in deze steden het huisvestingsprobleem niet zo groot en zijn de huren van de woningen lager. Dit merkte de hoofdcommissaris van de Haagse politie, de heer J. H. A. K. Gualthérie van Weezei, gistermiddag op toen hij voor de Nederlandse Ver eniging voor Nijverheid en Handel een lezing hield o-'-or „Onze politie en haar plaats in de samenleving". De lacunes, die door onderbezetting in het surveillance-systeem zyn ont staan kunnen volgens de hoofdcom missaris worden ondervangen door het systeem van de gecentraliseerde sur veillance, dat via de alarmcentrale loopt.. Vorig jaar kwamen hier 52000 aanvragen om assistentie binnen. Het aantal assistentieverleningen bij aan rijdingen was zeer hoog, in sommige maanden zelfs een derde van het totaal. Gezien het tekort bij het politie personeel is het niet meer mogelijk bij gewone aanrijdingen proces-verbaal op te maken. Dit is een onbevredigen de situatie en de politie heeft met de vereniging van assuradeuren al be sprekingen gevoerd om deze zaken op te lossen, aldus de hoofdcommissaris. Over de politiewet 1958, volgens MOSKOU, 10 febr. In de leeftijd van 71 jaar is donderdag overleden Gri- gory Levenfish, eens een bekend scha ker. De overledene, die van beroep chemicus was, kreeg in 1937 de titel Russisch grootmeester, nadat hij in een partij de Russische kampioen Botwin- nik tot remise had weten 1c dwingen. De internationale schaakfederatie ver leende Grigory Levenfish in 1950 de ti- accountant belastende verklaringen at. tel van internationaal grootmeester. welke de politie tegenwoordig werkt, is de heer Gualthérie van Weezei niet erg enthousiast. Deze wet is het resul taat van een compromis, een soort touwtrekken om de macht. Bij een gezagsapparaat moeten leiding en ver antwoordelijkheid bij één instantie be rusten. Dat is nu niet het geval. De politic heeft twee taken, een preven tieve, die ressorteert onder Binnenland se Zaken, en een repressieve, die onder Justitie valt. Deze twee-eenheid be staat in alle korpsen, aldus de hoofd' commissaris in zyn inleiding. ving doelbewust door de directie van de Amsterdamsche Bank verstrekt als eerste hypotheek in verband met een mogelijke gunstige afwikkeling van de affaire. Eigenmachtig heeft de heer Hoving garanties tot een bedrag van vier en een half miljoen aan Socrates gegeven plus nog eens een miljoen die ook buiten verantwoordelijkheid is ge bleven. Wat resteert is een bedrag van 314 miljoen gulden, verdeeld over 5 a 6 'A kredieten van omstreeks een halt mil joen, bestemd voor de dochtermaat schappijen van Socrates, die de heer Hoving heeft toegelicht als korte kre dieten met een ruime dekking. Dit bleek achteraf onjuist te zyn, omdat de taxaties veel te hoog waren. Zoals reeds eerder gemeld, is het verlies ad f 6 min., dat uiteindelijk is ontstaan, in de interne reserves ver werkt. De politiek van het aanhouden van een vrye interne reserve van een dergelijke omvang is, volgens het be stuur, hiermede gerechtvaardigd. Men kan deze politiek met een gerust hart voortzetten. Na de onttrekking van het genoemde bedrag aan de vrije reserve, zijn deze laatste aan het einde van het boekjaar door toevoeging uit andere hoofde, nog belangrijk hoger dan aan het begin. Een aandeelhouder wees er op, dat er te weinig aandacht is geschonken aan het feit, dat de Amsterdamsche Bank geen moment gewankeld heeft onder de slagen die door de geruchtma kende affaire werden toegebracht. Geen der cliënten heeft het vertrou wen in de onderneming verloren, het geen spreker als een lichtpunt in de gehele onsmakelijke zaak zag. Het tekent de positie, die de Amster damsche Bank als handelsbank in Nederland inneemt. De stortingen van f 4 min. per jaar in liet pensioenfonds, vond een der aan wezigen overbodig. Naar zijn mening werd door deze storting f 2 min. aan de fiscus en f 2 min. aan aandeelhouders onttrokken. De directie noemde de storting noodzakelijk voor het op peil houden van het pensioenfonds. Indien de fiscus hier mee benadeeld werd, zou zij aftrekking van een dergelijk „overbodige" storting niet tolereren. In welke mate de nieuwe electroni- sche machines besparend werken kon moeilijk gezegd worden. Wel werd me degedeeld, dat deze kostbare appara ten niet gekocht, maar gehuurd zijn. Dit heeft geen rechtstreeks financieel voordeel, maar men kan wel steeds de nieuwste ontwikkelingen op het ge bied van electronische machines vol gen. Op een suggestie van een aan deelhouder, werd toegezegd, dat het gespecificeerd opnemen van de van de dochterondernemingen ontvangen divi dend in het jaarverslag ernstig over wogen zal worden. Een kapitaalvergroting zal voorlopig niet aan de orde zyn. De bank heeft met haar dividendpolitiek steeds de loop van de conjunctuur kunnen vol gen. Hierdoor kon de uitkering de scherp stijgende lyn van na de oorlog volgen. Men hoopt deze dividendpoli tiek in de toekomst te kunnen voort zetten. Met betrekking tot de opmerkingen in het jaarverslag over het vermeen de phasenverschil tussen de conjunc tuur in de Verenigde Staten en West- Europa werd gevraagd of men van me ning was, dat ook de toekomstige re cessies in Europa in navolging van Amerika slechts van korte duur en ge ringe omvang zouden zijn. Hierop werd bevestigend geantwoord. Ook in Euro pe bestaan ingebouwde stabilisatoren en ook hier kunnen maatregelen ge nomen worden om de conjunctuur in bepaalde banen te leiden. Een eventu ele algemene ontwapening zal voor de economie aanvankelijk moeilijk te ver werken zyn, aangezien de overschake ling op vredeseconomie, evenals in de eerste naoorlogse jaren een groot aan passingsvermogen vereist. De rentestand in Nederland zal naar de verwachting van de directie het hui dige stabiele niveau kunnen blijven handhaven. De huidige ontwikkeling van een langzaam dalend rentepeil zal naar men meent kunnen worden door getrokken. Verhoging van de produktie in ons land zal bij de huidige full-em ployment alleen mogelijk zijn door middel van diepte-investeringen. Op vragen over een eventuele ver hoging van de goudprijs antwoordde prof. dr. G. M. Verryn Stuart, dat te gen een dergelijke maatregel ter ver meerdering van de internationale li quiditeit verscheidene bezwaren zijn aan te voeren. Versterking van de po sitie van het Internationale Monetaire Fonds kan een betere oplossing bren gen. Prol. dr. J. K. M. van den Brink ging nader in op de vraag, waarom ook UTRECHT, 10 tebr. Tijdens een bijeenkomst van vele bekende figuren op het terrein van de katholieke lichamelijke en geestelijke volksge zondheid op het bureau van het Katho liek Nationaal Bureau voor Geeste lijke Gezondheidszorg, heeft deken mgr. A. Wiegerink donderdagmiddag aan de directeur dr. A. J. H. Bartels de pauselijke onderscheiding van rid der in dc derde orde van de H. Grego- Zo is llij bestuurslid van het St.Anto- Deken Wiegerink noemde het fabel achtig, wat dr. Bartels, die slechts 45 jaar oud is en van de oprichting af directeur van het bureau is, aan werk heeft verzet, genoeg om een mensen leeftijd te vullen. Daarnaast is hij nog op tal van andere terreinen werkzaam. Zo is hij bestuurslid van het St. Anto- niusziekenhuis, voorzitter van het Katholiek Sociaal Charitatief Centrum te Utrecht, bestuurslid van de stichting „Mens en samenleving", mede-oprich ter en bestuurslid van het Katholiek Opleidingscentrum voor jeugdleiders „De Kopse Hof" te Nijmegen en van de Katholieke stichting voor geestelijk gestoorden „Maria Roep aan" te Otter- sum. De voorzitter van het bureau, dr. J. P. de Smet, wees er vervolgens op, hoe het z.i. aan dr. Bartels te danken is, dat anderen de katholieken om dit uitstekende centrale orgaan voor de geestelijke gezondheidszorg benijden. Hij huldigde mevrouw Bartels, die altijd achter het werk van haar man heeft gestaan, met bloemen. De vorige voorzitter, prof. dr. F. J. J. Buytendijk, nog algemeen weten schappelijk adviseur en voorzitter van de Kath. Centrale Vereniging voor Geestelijke Volksgezondheid roemde de progressiviteit van dr. Bartels ten aanzien van organisatie en zijn rijkdom aan ideeën, waarmee een sterk geloot en veel humor gepaard gaan. De geestelijk adviseur, pastoor II. Bless, onthulde, dat er een controverse in het bestuur dreigde, toen het vragen van een onderscheiding voor de direc teur aan de orde kwam, omdat dr. Bartels dit zeker niet zou willen. De geridderde merkte geestig op, dat de inzegening van het bureau zes jaar geleden door deken Wiegerink wel raak geweest moet zijn, maar het werk is echt gezegend. „En ik heb alleen maar een beetje met de genade meegewerkt." de Amsterdamsche Bank meedoe aan het verlenen van spaarfaciliteiten door middel van rentehoekjes en der gelijke. Bij de ontwikkeling van hei bedrijfsleven in de richting van parallel lisatie en branchevervaging zo zei hU> zijn ook de banken niet achtergebleven- Zij volgen hierin het buitenland. Er be staat een neiging van de cliënten on haar veelheid van behoeften op een be paald terrein in dit geval het finan* ciële bij een en dezelfde instelling te bevredigen. Aanvankelijk was he toegeven van de handelsbanken aan deze wens gering, maar men is te rechtgekomen in een stroomversnelling- Pe Amsterdamsche Bank kon niet laatste der Mohikanen" bij de overige banken achterblijven cn dat zou ook onzinnig geweest zyn. Een der aanwezige aandeelhouders wenste in de rondvraag het woord om een affaire te belichten tussen enkele afdelingsdirecteuren en een cliënt van de Amsterdamsche Bank. Hij had hier over een brief naar de heer C. A- Klaasse gericht, maar hierop gee" rechtstreeks antwoord ontvangen. D® voorzitter was echter van mening, qa' op een aandeelhoudersvergadering een dergelijke kwestie niet aan de orde kan komen, aangezien het punt niet op de agenda vermeld stond en de aanwe zige aandeelhouders niet gerechtigd wa ren een oordeel er over uit te spreken- Van uit de vergadering werd de wens naar voren gebracht te horen waarover het hier handelde, maar de voorzittei bleef bij zyn standpunt, dat als em cliënt of een gemachtigde een verscm' van mening met de Amsterdamsen Bank heeft er wegen voldoende open staan om dit af te handelen. Prof. Ver ryn Stuart zegde toe zich persoonlij" niet deze kwestie bezig te zullen hou den. De aandeelhouder zou na de ver gadering een gesprek met de direeti® hierover kunnen voeren. De voorzitter zette in zijn slotwoor" uiteen, dat 1960 een bijzonder moeium jaar is geweest. Hij herhaalde dat m bepaalde tekortkomingen zijn geweest, maar prees zich gelukkig dat de P0.®- tie van de bank door dit alles mm werd geschokt. Hij hoopte, dat de b® haalde zeer bevredigende gang van za ken ook in 1961 zou worden voortgezet- De jaarstukken werden goedgekeurd- Ir. H. H. Wemmers werd tot comW^ saris gekozen. Alle overige commissa rissen werden in hun functie herkozen- (Advertentie) Dan dooft U 't vuur in 'n oog wenk, stilt U de snerpendsto pijn nog vóór ze goed kan door-, zetten. Steek daarom altijd paar Rennies bij U. Ze zijn een voor een hygiënisch verpakt en U kunt ze innemen zonder dat iemand er weet van heeft. Geen j glaasje water, geen vieze smaak- Integendeel, doodgewoon laten smelten op Uw tong. En Uw speeksel met de wonder» ctóVÏN Rennies-oplossing Uw maag bereikt, de brand op slag g®* doofd. DEN HAAG, 10 tebr. Het landse motorschip „Frean" is Ji' Kanaal van Bristol op 40 mijl va ^et fracombe in aanvaring gekomen, pe de Franse treiler „Sainte Maria 0p bijna 500 ton metende „Frean". :c-litc weg is naar Rotterdam, heeft pep- schade boven de waterlijn opK®' \S Over het lot van de Franse tre' nog niets bekend. De „Frean" is e 8 dom van Gruno.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6