laar nieuwe personenauto's caravans K J. W. Wellen dir .-gen. Land bouw Geen mens in de nieuive Spoetnik Kunstmaan zal ook niet worden teruggehaald Aan moeder in nood de nodige hulp geweigerd? Religieuzen van kliniek in Toulouse in opspraak Geen mededelingen over gesprekken in Parijs Conferentie van EEG-landen nam vanmorgen een aanvang De Delta Dagger lanceert raketten 4.w. van de Plassche Saat met pensioen Bouwproduktie op recordpeil RUSSEN VERBREKEN ZWIJGEN Zusters ontkennen beschuldiging Café uitgebrand in Nibbixwoud PvdA komt zeker weer in regering K.L.M. verlaagt dividend tot 5 pet. (7) Soldij van militairen in Nieuw-Guinea h' VANDAAG OF MORGEN GIREREN? ciro 510000 VÓÓR WOENSDAG 15 FEBR. LOTEN IN HUIS tr Elektricien maakt Brabant onveilig Ruimere taak raad volkshuisvesting MIJN GEVONDEN IN LADING ZAND Kopen op afbetaling bleef toenemen Dr. Drees: Vermiste vijfjarige jongen verdronken ADENAUER BIJ DE GAULLE Kaufmann mag zich niet hier vestigen VRIJDAG 10 FEBRUARI 1961 10-00-17.00 u en 19,30-22.30 u en zondagen 10.00 Toegang fl. 2,50. 11 VAN HART TOT HART steun aan eigen zaak, want wie vandaag volkomen gezond is kan morgen hulp behoevend zijn Eerste negen maanden 1960 MOSKOU, io februari (Rtr.) Professor Sedof, voorzitter van de commissie voor de ruim tevaart van de Russische Acade mie van Wetenschappen, heeft in een vraaggesprek met een ver slaggever van de Pravda de ge ruchten tegengesproken, dat in de jongste Spoetnik een mens zou zitten. Deze geruchten „stemmen niet overeen met de werkelijk heid", zo zei Sedof. Hij verklaarde voorts, dat de satelliet geen spe ciale uitrusting voor de weten schappelijke bestudering van de ruimte aan boord heeft en ook geen proefdieren. SAMEN UIT jf SAMEN .1 die goeie ouwe 9.05«É Minister acht uitkering meer dan voldoende In Maastricht (Advertentie) U A R (ie u/; a® indrukwekkende F102 Delta Dagger, die het Amerikaanse squadron op lbeer^e3oasis Soesterberg in gebruik heejt genomen. Dit vliegtuig kan onder alle Paic "handigheden vijandelijke toestellen opsporen en met behulp van Hughes CeerJl~Tnketten vernietigen. De foto laat zien dat juist enige raketten zijn gelan. tie Cq Pp de onderste foto ziet men de minister van defensie, ir. S. H. Visser in it van een Delta Dagger, terwijl een Amerikaanse luitenant-vlieger hem uitleg geeft. (Advertentie) I 255.000 prijzen w.o. 5 WOONHUIZEN, 5 AUTO's, enz. Bekendmaking van hoofdprijzen radio woensdag 15 februari tijdens het programma van de Ramblers LAATSTE LOTEN ook nog bij winkeliers kenbaar aan raambiljetten f 1.per stuk in 5 verschillende kleuren G.g.k. Minister v. Justitie d.d. 19-3-'60 L.O. 590-162-449 t.g.v. de St. tot In- standh. Centraal Lab. Bloedtransfusied. Ned. Roode Kruis en t.g.v. St. San. v. Lijders aan oog-t.b.c. - Adr. v. inl.: Heemraadssingel 303, Rotterdam. - Tr. 15-2-'61 - 5 ser. v. 340.000 loten i 1,— p. stuk. Si ir Haag, 10 febr. BÜ K.B. is t^Opi, W. van de Plassche op zijn l^ctpyr eervol ontslag verleend als di- tnir;f®ner^i van de landbouw van kV ondnisterie van Landbouw en Visse- I» clankbetuiging voor de „vele k'de ij*® en gewichtige diensten den Git,,,Afwezen." Tot zijn opvolger is Ur-Sp ir- J- W. Wellen, thans direc ts Chw?taris van (le Noord-Brabant- Boerenbond, gevestigd o U' dir? J mei in functie tredende nieu- c ks -n?cteur-generaal Johannes Wilhel- i^dipv; 'en, landbouwkundig ingenieur k gpkt'1 enting akker- en weidebouw), rt°sch en op 8 april 1920 te Neer- H.r gemeente Nijmegen. Hij volgde Kplegp,-opleiding aan het St.-Canisius- st, l94n Nijmegen en heeft in septem- ie 7,een aanvang gemaakt met de h^Senipan landbouwhogeschool te ?en. Deze studie werd onder- lA'K(5r; ln 1943 ten gevolge van zijn Ivlde tot het tekenen van de be- eiptse u0yaliteitsverklaring onder de tj, digo .ezettiflg, hervat in 1945 en be- el var,10 met het behalen van de landbouwkundig ingenieur. hiH fhhsulent voor de jonge boeren k ,de vf „Wellen daarop zijn intrede VaJiio j Eind 1950 werd hjj in de tits!, eiiikr organisatie betrokken, aan- b> a]V als tweede secretaris en in •^Secretaris. In 1958 volgde zijn nS tot directeur-secretaris, in Ir. J. W. WELLEN welke functie hij uiteraard nauwe be trekkingen onderhoudt met het hoofd bestuur van de landelijke organisatie dér katholieke boeren en tuinders, de K.N.B.T.B. Ir. Wellen heeft veel werk gemaakt van internationale contacten in het agrarische vlak, ook door middel van studiereizen naar het buitenland, spe ciaal met betrekking tot landbouwvoor lichting en jongerenwerk. DEN HAAG, 10 febr. Naar blijkt uit publikatie van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid betreffende de bouwactiviteit in de eerste negen maanden van 1960, nam onder de invloed van de toegenomen hoeveelheid bouwvergunningen de hoe veelheid onderhanden .verken eveneens toe. Aan nieuwbouw, herbouw en uit breiding van gebouwen was op 1 okto ber 1960 voor een bedrag van 3.375 miljoen aan werken onderhanden, te gen 3.096 miljoen op 1 oktober 1959. De produktie bereikte onder invloed van deze ontwikkeling een peil dat te voren nog niet werd bereikt. lp ver gelijking met de eerste negen maan den van 1959 nam de produktie in de zelfde periode van 1960 toe met zeven procent. De grote behoefte aan diverse soor ten gebouwen noopte ertoe de bouw markt tot de uiterste grens te belas ten. Het bedrag aan verleende bouw vergunningen was in de verslagperiode elf procent hoger dan in de overeenkom stige periode van 1959. Deze stijging deed zich, ondanks de toegepaste beper king in de uitgifte van rijksgoedkeu ringen, het sterkst voor bij de bedrijfs gebouwen voor de nijverheid en voor handel en verkeer. In de eerste negen maanden van 1960 werd in de woningbouw voor een be drag van 1.022 miljoen verwerkt (zelfde maanden van 1959 voor f 1.037 miljoen). Bouwvergunning werd ver leend tot een bedrag van 1.088 mil joen voor de bouw van 59.988 woningen, alsmede voor de bouw en uitbreiding van bijzondere woonvormen (eerste negen maanden van 1959 f 1.061 mil joen voor 60.649 woningen). Op 30 september 1960 bedroeg de woningvoorraad in ons land 2.870.532 woningen. Het in een baan om de aarde bren gen van zon enorme kunstmaan is de- afer onze voornaamste taak ge weest uhlus Sedof. „Daarbij ging het er natuurlijk ook om de Spoetnik pre cies in die baan te krijgen, die tevo ren was berekend. Deze taak is met succes bekroond, want de satelliet draait in een baan, waarvan de para meters bijna gelijk zijn aan die, wel ke wij berekend hadden." Sedof onthulde, dat geen speciale voorzieningen zijn getroffen om de satelliet weer naar de aarde terug te halen. Tenslotte merkte de geleer de op, dat de Spoetnik geen .ang le ven beschoren zal zijn, omdat hij maar vrij dicht bij de aarde draait. LONDEN, (UPI) De ervaringen met de laatste Spoetnik hebben vol- Advertentie) PARIJS, 10 febr. (K.N.P.) In Frank rijk is nogal wat deining ontstaan over de beweerde weigering van eerste hulp aan een jonge moeder, die kort tevoren bevallen was, door religieuze zusters van de Clinique Saint Michel in Tou louse. De justitie zou, zo melden Franse bladen, besloten hebben een strafvervol ging in te stellen wegens liet weigeren van hulp aan iemand in levensgevaar. De weigering van de moeder-overste van de door de zusters bediende chirur gische kliniek om inlichtingen over het gebeurde te verstrekken schijnt een van de oorzaken van de vrij algemene ver ontwaardiging. Nu het eenmaal zo ver gekomen is en de zusters in opspraak gekomen zijn, heeft de leiding van de kliniek haar zienswijze over het gebeurde gegeven. Er wordt op gewezen, dat het parket van Toulouse nog geen stappen onder nomen heeft en dat de (ongehuwde) moeder, de 18-jarige Marie-Louise La- cherade. en haar kind het uitstekend maken. De leiding van de kliniek ont kent, dat het meisje op straat bevallen is. Dit geschiedde daarentegen in de woning van het meisje, drie. of vier honderd meter van de kliniek vandaan. Met haar kindje is de jonge moeder naar de kliniek gegaan, onmiddellijk na de geboorte. Een verpleegster liet haar daar plaats nemen en bood haar, aldus de lezing van de zusters, iets te drinken aan, wat het meisje echter weigerde. De toestand van de'Jónge moeder zou de verpleegster geen zorgen gebaard hebben. De kliniek heeft voorts geen verloskundige accommodatie, er is noch een vroedvrouw, noch een gespeciali seerde arts aan verbonden. De enige oplossing leek derhalve de jonge moe der naar een kraamkliniek te laten vervoeren. Terwijl het. volgens de le zing van de zusters, een hvintigtal minuten duurde voordat er een dokter kwam, bracht al na acht minuten een ambulancewagen de jonge moeder naar de kraamkliniek. Tot zover de zienswijze van de zusters op het gebeurde, welke ontleend is aan het Franse katholieke dagblad „La Croix". Volgens andere bladen zou de jonge moeder de kliniek van de zusters binnengestrompeld zijn, met moeite haar kind vasthoudend. Het zou een half uur geduurd hebben, voordat er een ambu lancewagen verscheen. De ontvangst van de jonge moeder door de zuster zou allesbehalve welwillend geweest zijn. De toestand van moeder en kind zouden voorts de eerste dagen na de bevalling zorgwekkend geweest zijn. Twee dagen lang waren bloedtransfusies noodzake lijk, maar de toestand van het ogenblik zou geen zorgen meer wekken. gens de sekretaris van de Engelse in terplanetaire vereniging, de heer L. J. Carter, bewezen dat het westen niet bij machte is iets te ondernemen te gen Russische spionagesatellieten. Vol gens Carter is duidelijk komen vast te staan, dat een satelliet onopgemerkl in zijn baan kan worden gebracht en dan ruime tijd onontdekt kan blijven. Is de satelliet eenmaal ontdekt, dan kan men nog niet vaststellen wat het doel van zijn lancering is geweest. In dien de opsporingsmogelijkheden niet belangrijk verbeterd worden, zal ook tegen oorlogssatellieten niets onderno men kunnen worden. Carter baseerde zijn verklaring op de verwarring die in de westelijke we reld is ontstaan over de „raadselach tige" nieuwe Spoetnik. „De door mij aangeduide tekortkomingen zijn nog be langrijker", zo merkte hij op, „om dat het heel goed mogelijk is, dat de koers en de snelheid van de Russische satellieten tijdens de omloop door rem- raketten gewijzigd kunnen worden". Volgens Carter kunnen de Verenig de Staten, door middel van telesko- pen, radar en de „elektronische schutting" wel kennisnemen van het overvliegen van een satelliet, maar méér niet. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 10 febr. Niet minder dan vijfenzeventig in .raken omvatte het dossier van elektricien uit St.- Oedenrode. die gisteren voor de recht bank terecht stond. Er waren er hem slechts vier ten laste gelegd, die hij zou hebben gepleegd in Boxtel en 3t.- Oedenrode, doch zijn werkterrein had zich over geheel midden-Brabant uit gestrekt. De man had bij de destruc tor in Son gewerkt, doch was daar ont slagen nadat hij een auto-radio uit een auto gestolen had. Toen is het snel bergaf met hem gegaan. Hij was al meermalen veroordeeld er de officier van justitie eiste thans tegen hem twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorrarrest en terbeschikkingstelling van de regering. Uitspraak 23 februari. DEN HAAG, 10 febr. 6 februari is een koninklijk besluit van kracht ge worden waarbij aan de in 1946 inge stelde voorlopige raad voor de volks huisvesting een ruimere taak wordt op gedragen. De raad kan zich nu, behalve met de financiële en sociale aspecten van de volkshuisvesting, ook met de vraagstukken op het gebied van de woningproduktie bezighouden en zal met het oog daarop een bredere samen stelling' krijgen. In verband hiermee is de in 1955 ingestelde raad voor de woningbouw opgeheven. HILLEGOM, 10 febr. Gistermid dag werd in Hillegom een landmijn ge vonden in een vrachtwagen met zand dat uit de duinen in Zandvoort was ge haald. De mijn was nog geheel intact. Het apparaat is in beslag genomen. De mijnopruimingsdienst en de politie te Zandvoort zijn gewaarschuwd. HOORN, 10 febr. De brandweren van Nibbixwoud, Midwoud, Hoorn en Wognum hebben gisterenavond tever geefs geprobeerd het café met de daar aan gebouwde grote toneelzaal van de heer J. P. Entius te Nibbixwoud 'e behouden. De dorpssloten bleken on voldoende water te bevatten om het vuur effectief te kunnen bestrijden. Het gebouw brandde tot de grond toe af. De heer Entius, die invalide Is, vier de zijn verjaardag. Enkele van zijn gasten slaagden erin hem op een di van naar buiten te brengen. De brand is door nog onbekende oor zaak ontstaan op de Dovenverdieping. De omliggende huizen en boerderijen stonden bloot aan een hevige vonken regen, maar bleven gespaard. De heer Entius was tegen brand verzekerd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 10 febr. De stijging van de verkopen op afbetaling, die reeds in het tweede kwartaal van 1960 werd geconstateerd, heeft zich in het derde kwartaal krachtig voortgezet. Al dus de toelichting van staatssecretaris Veldkamp op het jongste overzicht van het afbetalingskrediet. AMSTERDAM, 9 febr. Op de bij eenkomst, tb'e ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de P.v.d.A. in „Krasnapolsky" is gehouden, heeft oud minister dr. W. Drees, nadat eerst prof. dr. W. Banning en de heer G. Ruy- gers het woord hadden gevoerd, in zijn herdenkingsrede o.m. de verwach ting uitgesproken dat er na verloop van tijd wel weer een beroep op de P.v.d.A. zal worden gedaan om aan de regering mee te werken. „De Partij van de Arbeid zal dan zeker bereid zijn deze taak opnieuw op de schouders te nemen", aldus dr. Drees, „niet omdat anderen zullen zeg gen dat we nogmaals mogen meedoen, maar omdat onze beweging als gevolg van eigen kracht en vertrouwen van het volk de tijd hiertoe dan gekomen acht". Dr. Drees vervolgde: „Wij heb ben getracht mee te werken aan het verzekeren van een sociale en econo mische welstand/maar nog zijn er gro te groepen, die op een betrekkelijk laag bestaanspeil moeten leven". Dr. Drees noemde deze ontwikkeling niet bevre digend, maar toch 'ook niet onvrucht baar. AMSTERDAM, 10 febr. Op 9 fe bruari heeft de raad van commissaris sen van de K.L.M. goedkeuring ge hecht aan het voornemen van de direc tie om de algemene vergadering van aandeelhouders dividend over het boek jaar 1960 voor te stellen van 5 procent (vorig jaar 7 procent). Een interim-dividend van 2% procent werd reeds op 2 november 1960 gede clareerd, zodat het slotdividend Bij aanvaarding van dit voorstel 2'/s pro cent zal zijn. (Advertentie) (met de baard) "•••iwiiii. HHS (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 10 febr. Dienstplich tige soldaten, die in Nieuw-Guinea dienst doen, krijgen per maand 124 gul den; voor de korporaals is dit 185 gul den per maand. Deze soidijregeling gaat in, zodra de militairen de keer kring zijn gepasseerd. Bij patrouille- tochten te voet, die langer dan 48 uur duren, krijgen zij 1.50 per etmaal ex tra. Deze cijfers zijn door minister Vis ser verstrekt aan de Defensiecommis sie uit de Tweede Kamer. Het hogere DEN HAAG, 10 febr. Prinses Ire ne heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling „Neder lands zilver 1815-1960" in het gemeente museum alhier. Zij werd vergezeld van haar secretaresse mej'. mr. Wijnen. prijspeil in Nieuw-Guinea wordt, vol gens de minister, door deze soldijrege ling méér dan goedgemaakt. Korporaals en soldaten ontvangen bo vendien na terugkeer in Nederland resp. 1.25 en 1 voor iedere dag, dat zij in Nieuw-Guinea zijn geweest. MAASTRICHT, 10 febr. Gistermid dag is uit het bassin aan de Bosch poort het stoffelijk overschot opgehaald van de sinds zondag vermiste vijfjarige Bennie Tilmans, wonende aan de Euro palaan te Scharn (gemeente Heer). Het jongetje was zondagmiddag met zijn ouders op bezoek bij kennissen aan de Boschstraat. Terwijl het ventje buiten speelde is het onopgemerkt te water geraakt en verdronken. PARIJS, 10 febr. (Rtr.) De Franse president, generaal De Gaulle, en de Westduitse bondskanselier, dr. Adenau er, hebben gisteren in Parijs ander half uur lang een geheime bespreking gevoerd over de betrekkingen tussen oost en west, de toekomstige houding van de nieuwe Amerikaanse regering tegenover de NAVO, de mogelijkheid van het vinden van een economische oplossing voor de belangenverschillen tussen de zes É.E.G.- en de zeven E.V.A.-Ianden en het vraagstuk van het instellen van een permanent orgaan voor politiek overleg en politieke sa menwerking tussen de regeringsleiders van de zes E.E.G.-staten. Na anderhalf uur voegden de Fran se premier Debré, diens minister van buitenlandse zaken Coëve de Murvil- le, de Westduitse minister, van bui tenlandse zakeri Vpn Brentano en an dere gezagsdragers zich bij de twee regeringsleiders. De beraadslagingen, die daarna volgden, duurden zeventig minuten. Van officiële zijde werd niets mee gedeeld over het verloop van de bespre kingen. Van conferentiezijde werd ech ter vernomen, dat Adenauer de nadruk heeft gelegd op zijn overtuiging, dat de atlantische saamhorigheid thans be langrijker is dan ooit en dat hij er daarom nu minder dan ooit toe bereid is mee te Werken aan een ontwikke ling op het Europese vasteland, die de ze saamhorigheid in gevaar zou kun nen brengen. Adenauer heeft, naar verluidt, ook te kennen gegeven dat hij er zeer op gesteld is dat „de Europese deur open blijft voor Engeland". De bondskanse lier zal binnenkort premier Macmillan in Londen bezoeken. Vanmorgen om half elf begon onder voorzitterschap van president De Gaul le, het overleg tussen de regeringslei ders van ile zes E.E.G.-tanden. De re geringshoofden. gebruikten het middag maal in het presidentiële palcis, waar na vanmiddag weer werd vergaderd. De Westduitse bondskanselier, dr. Ade nauer, wordt bij zijn aankomst op het Elysée hartelijk begroet door president De Gaulle. DEN HAAG, 10 febr. Minister Beerman ziet geen reden aan liet ge zin Kaufmann vergunning tot blijvende vestiging iii ons land te verlenen. De minister deelt dit mede in zijn ant woord op de desbetreffende schriftelij ke vragen van het Tweede Kamerlid Meulink (AR). De minister zegt dat aan Max L. Kaufmann is toegestaan zo lang in Ne derland te vertoeven als redelijkerwijs nodig is ter voorbereiding van vesti ging in het buitenland. Op grond' van. de hem bekend geworden omstandighe den van het onderhavige geval ziet de minister geen reden om, in afwijking van het normale toelatingsbeleid, aan Kaufmann vergunning, tot blijvende ves tiging te verlenen. Brazilië. In .Rio de Janeiro is gis teren eX-presrdent Carlos Luz van Bra zilië. overleden. Op J1 fiovember 1955 werd hij afgezet door maarschalk leixeira Lott, die de leiding van de regering op zich nam tot aan de instal latie van president Kubitsohek. (AFP)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 9