Persoon lijke beleving van Bisschoppelijke VASTENACTIE voor de noden van wereld en Kerk Sovjetraket eerder dan verwacht bij Venus verlaagt! 1100 zakt naar Vastenactie Ivo Luyckx neemt afscheid ran de meisjesbescherming Kennedy wenst de Russen geluk E.V.A. versnett tariefsverlaging Nieuwe impulsen voor christelijke zelfverloochening Rapport tandheel kundige studie ook de onderdelen drastisch verlaagd! ELF personen in brand geraakt Voortaan is het ,meisjesbelangen IN WERELDNOOD ONS VASTENOFFER FOUT IN DE BEREKENING CONFEDERATIE voorbeeld: Carnavalskleding vatte vlam Fleurige kinderstoet in Oeteldonk KENT FILTERS BEST giro 5850 WOENSDAG 15 FEBRUARI 1961 Ook in de foyer van de Weense Staats Opera rookt men: P. LORIClLARD - NEW YORK Internationaal meest gevraagde filtersigaret met de beroemde lichtblauwe micronite filter. In Nederland file- per 20 Noors schip beschadigd bij aanvaring Nederlandse kustvaar der vlot getrokken ii»;j Inclusief verwarming, defrosters en „undercoating" In Bergen op Zoom Weense Staats Opera ten name van Bisschoppelijke Vastenactie Utrecht me ook voor de evangelische consequen tie, anderen niet alleen naar vermogen in die welvaart te laten delen, maar in dit altruïsme zover te gaan, dat er waar lijk sprake kan zijn van zelfverlooche ning." Bedoelen de bisschoppen met deze Vastenactie op de eerste plaats, dat de gelovigen aan de Vastentijd weer een concrete zin gaan geven, daarnaast brengt het Vastenoffer, dat gevraagd wordt, geld ter beschikking voor de no den van de Kerk. Het derde aspect is: de versterking van ons aller verant- woordelijkheidsbewustzijn voor de no den in de wereld en voor de noden van de Kerk. Uit de opbrengst van deze Vasten actie wordt een soort kerkelijk ram penfonds gevormd niet om dit geld te beleggen, maar om dit ieder jaar te besteden en als bijzondere bron te kunnen gebruiken tot leniging van al lerlei actuele noden van de wereld kerk. Daarbij wordt niet gedacht aan het eigen land. Waaraan de opbrengst besteed wordt, zal eerst kunnen wor den vastgesteld, als het bedrag be kend is. Er komen de laatste tijd allerlei aan vragen om hulp en steun bij de bis schoppen binnen. Daar is b.v. een smeekbede van het episcopaat van Chili in verband met de aardbevingen van verleden jaar voor de opbouw van het kerkelijk leven. Er is een aanvrage van de bisschoppen van India ten be hoeve van de oprichting van het eerste katholieke medisch college in dat uit gestrekte land van honger, ondervoeding en ziekte. Missiebisschoppen vragen 6teun voor de oprichting van instituten voor de verzorging van doofstommen en blinden, voor de bouw van een semi narie. Andere missiebisschoppen hebben behoefte aan de inrichting van een ra- dio-zend-installatie ter bestrijding van het analfabetisme en tegelijkertijd ter verkondiging van het evangelie. Kardinaal Alfrink wees er op, dat ten aanzien van de wereldnoden vaak pri maire beginselen in het geding komen, waarbij hij dacht aan problemen als be volkingsaanwas en geboorteregeling, nationale of internationale economie en hulp aan vluchtelingen en immi granten. De organisatie en algemene propa ganda van de bisschoppelijke Vastenac tie zijn opgedragen aan het landelijk se cretariaat der actie „Voor God" te Heemstede. Het is moeilijk een raming van de te verwachten opbrengst te geven, maar het is wel interessant in dit verband te vermelden, dat de eerste Vasten-actie in Duitsland in 1959 onder ruim 21 miljoen west-duitse katholieken 35 mil joen Mark opbracht. In 1960 was de op brengst van de Misereor-actie 43 mil joen Mark. Zondag zal met een kort bisschop pelijk woord van de preekstoel de Vas- ten-actie onder de bijzondere aandacht van de katholieken gebracht worden. Halverwege de Vasten, op zondag Laetare dus, krijgen de gezinnen een speciaal krantje thuis met een hernieuwde aansporing zich ten volle in te zetten. (Advertentie) KE NT HOEK VAN HOLLAND, 15 febr. Gisternacht omstreeks kwart voor één zijn twee schepen anderhalve mijl ten noorden van het lichtschip Goeree met elkaar in aanvaring gekomen. Het zijn het Noorse schip „Gerolda" en het Engelse „Laomedon". De „Gerolda", die op weg was van Rotterdam naar Antwerpen, liep zware schade aan stuur boordzijde op. Het schip heeft geseind dat het naar Rotterdam wil terugkeren. Geen van beide schepen heeft om assis tentie verzocht. IJMUIDEN, 14 febr. De 475 ton metende Nederlandse kustvaarder „Eddystone" van de rederij H.Schot- horst in Groningen, die enige dagen geleden in stormweer strandde op lie des Glenans aan de Bretonse kust, is vanavond vlot gebracht. De zeesleep boot „Titan" van Wijsmuller te IJmui- den kon het schip bij het hoogwater van vanavond vlot krijgen, nadat een klein deel van de 530 ton lading ijzer was gelost, en sleept de ,,Eddystone" naar Lorient. ZWOLLE, 15 febr. De offiqier van Justitie bij de rechtbank alhier, heeft gisteren anderhalf jaar gevangenisstraf geëist tegen een 37-jarige administra teur uit Harderwijk, aan wie verduiste ring van ongeveer 20.000 ten laste is gelegd. MOSKOU, 15 febr. (Tass, UPI) Het Sovjet-ruimteschip, dat sinds zon dagmiddag naar tie planeet Venus on derweg is, heeft zijn snelheid vertraagd, maar zal desalniettemin daar eerder aankomen, dan men aanvankelijk meen de. Dit deelde Ary Sternfeld, een Sov jet-ruimtevaartdeskundige mee. De „Venus I" (de Russen hebben laten weten, dat er meer schoten op de pla neet op komst zijn) zal 38 tot 44 dagen eerder bij het bedoelde hemellichaam arriveren en derhalve reeds in april. De relativiteits-theorie van Einstein werd er door Sternfeld bijgehaald, toen een verslaggever van Tass er zich over verwonderde, dat een zich langzamer dan bedoeld bewegend lichaam toch eer der aan kan komen. Sternfeld legde uit, dat de raket was afgevuurd naar de plaats, waar Venus zich volgens berekeningen eind mei moet bevinden. Na de lancering vermin derde de snelheid van de raket, maar de rs' baan, welke de raket thans beschrijf* het projectiel nochtans eerder bij v Ijj(i brengen dan op de vorige koers zou 0p geschied, aangezien Venus zich „e. dat tijdstip dichter bjj de aarde zal vinden. Blijkbaar hebben de Russen hun aanvankelijke berekeningen factor over het hoofd gezien. Dr. Alexander Markov, een anA.eet Sovjet-ruimtevaartdeskundige, sC iel' in de Pravda, dat de Venus I" Aef licht ook gegevens kan leveren n.) de levende wezens, welke zich even»**» op Venus bevinden. Andere Russi* couranten schreven onder meer, d® 9jr er een raket onderweg is naar een dere planeet, er wel spoedig meer f sr den volgen, dat de raket wel heel en heel sterk moest wezen, en dat zo'n enige Sovjet-prestatie is. De Sovjets hebben weliswaar fjj'1 gedeeld, op welke golflengte „Venu» te uitzendt, maar ze hebben verzuil*1" »1' melden, wanneer dit geschiedt. Dit de Sir Bernard Lovelï, de directeur «K mee. Men heeft daar op die golfle uO' aj„t_ het Britse observatorium Jodrell afgestemd, maar nog mets kunneh y- ren. Het luisteren op de opgekregen lengte zal evenwel nog enkele worden volgehouden. Volgens de Amerikaanse ore voor ruimtevaart vNASA) is Q~ liet, van waaruit de Russische r» m naar Venus werd gelanceerd, than fy- tweeën gebroken. Beide delen besc jLt ven een baan om de aarde. De t rd waarmee de satelliet werd gelanc „g- is in de dichtere luchtlagen te gekeerd en verbrand. .jp President Kennedy van de Vereh'^yn Staten heeft aan de Sovjet-regering^ gelukwensen gezonden met de lanCe van Venus I". GENEVE, 15 febr. De raad ministers der Europese Vrijhandel*^.» sociatie heeft in zijn zitting te Ge t\V besloten de eerstvolgende tarief** )<r ging in de handel tussen de aan'C(]o«'1 ten landen reeds op 1 juli a.s. tem ingaan inplaats van op 1 januaf' 0. zoals oorspronkelijk was overeen jO De eerste tariefsverlaging po", procent vond op 1 juli 1960 plaats- jef:s de vervroeging van de nieuwe V* yea verlaging houdt de E.V.A. Se*ö.„0ehE, met de Eur.imarkt, waar de bm v»r rieven everpens met 30 pet. z«n laagd. c0fl- Naar i.i kringen van nauw bij ferentie betrokkenen, werd verSi(, Pe, zouden de ministers van Oostenrü '2%, nemarken, Noorwegen, Portugal den, Zwitserland en het Vereme ^jtih nir.krijk. volledige overeenstei ^e\ hebben bereikt. In deze kringen 1 ,ex li ook, dat nadere bijzonderheden o> genomen beslissing nog niet konae den vrijgegeven. (Van onze- Utrechtse redacteur) UTRECHT, 15 febr. „Na de wijzi ging van de Vastenwet in 1956, heeft men zich de laatste jaren, met pasto- rele bezorgdheid afgevraagd, in hoever re er in ons land werkelijk sprake is van een persoonlijke beleving van de Vastentijd, zoals de thans geldende Vas tenwet beoogt. De wisselwerking tussen een zekere welvaart en de godsdienstige vraag naar onthechting, zoals deze o.a. in de Vastenwet ligt besloten, is anders dan wij pastoreel zouden wensen." Met deze woorden leidde Kardinaal Alfrink op een persconferentie de Bis schoppelijke Vastenactie 1961 in, die een poging is in dit tijdperk van groeiende welvaart een nieuwe impuls te geven aan de christelijke zelfverloochening, ter ere Gods en omwille van de even mens in nood. De actie wordt gevoerd door middel van spaardoosjes, die door parochiale werkgroepen deze week bij de katholie ke gezinnen bezorgd worden. Het zwaar tepunt is dus gelegd op de parochies en via de parochies op de gezinnen, om zo het gezamenlijk echt beleven van de Vastentijd te bevorderen. Deze „nood- kistjes", zoals de spaarpotjes ook wel genoemd worden om de aandacht van de gelovigen op bijzondere wijze te ves tigen op de nood der tijden, moeten ge durende de Vasten psychologisch het middelpunt zijn van het gezinsleven. In de eerste dagen van de Goede Week reiken de werkgroepen spaarzak- jes uit, waarin de gezinshoofden tegen het einde van deze week de inhoud van de noodkistjes zonder vermelding van naam afdragen. Vanzelfsprekend hopen de bisschoppen, dat de Neder landse katholieken in hun vastenoffer werkelijk zo ver mogelijk zullen gaan. Gesterkt door voorbeelden als de ac tie „Misereor super turbam" in Duits land tegen honger en ziekte in de we reld en een geslaagd experiment in het bisdom Groningen tijdens de vorige Vas ten, hebben de bisschoppen gemeend ook de katholieken van geheel Neder land dit jaar te mogen oproepen tot bij zondere offervaardigheid gedurende de grote Vasten. Ook zij zouden deze Vas ten-actie willen stellen in het teken van de grote noden van Kerk en wereld. Uit alle delen van de wereld bereiken de bisschoppen voortdurend dringende verzoeken om steun: voor de grote ont wikkelingsgebieden, voor de landen en streken, die door watersnood, aardbe ving of andere rampen geteisterd zijn, voor die delen van de wereld, waar de Kerk zich zonder enige middelen ge plaatst ziet voor de meest elementaire sociale noden door volksepidemieën, massale ondervoeding, analfabetisme en een ontstellend gebrek aan kerken en menswaardige woningen. De bisschoppelijke Vastenactie wil op geen enkele wijze treden in de plaats van het reeds bestaande en evenmin streven naar een soort bun deling van bestaande activiteiten. De strikte bedoeling is een extra-appèl, dat aan de zin van de kerkelijke Vas tentijd nieuw leven en nieuwe bezie ling zou kunnen geven. „In vergelijking met de ontstellende noden in grote delen van de wereld", aldus de kardinaal, „mogen wij ondanks de eigen zorgen de eigen welvaart niet voorbqzien. Dit brengt dan juist voor ons christenen consequenties mee. Reeds de zuiver sociale consequentie, anderen in die welvaart te laten delen door onze belastingbijdragen en door steun aan het vaak voortreffelijke werk der inter-gouvemementele organisaties. Ons christenen stelt het echter met na- DEN HAAG, 15 febr. Het rapport van de commissie studieprogramma tandheelkundige studie (commissie Gail- lard) is ter overweging gezonden aan o.a. de colleges van curatoren van de rijksuniversiteiten in Groningen en Utrecht, zo heeft minister Cals aan de Tweede Kamer meegedeeld. Aan cura toren is verzocht hun te willen meede len, tot welke opmerkingen dit rapport hun aanleiding geeft. In afwachting van dit overleg acht de bewindsman het niet juist om het rapport Gaillard reeds thans te publiceren. Op verzoek van het Kamerlid Van Lienden (P.v.d.A.) heeft de minister het rapport echter wel vertrouwelijk aan de Kamer ter beschik king gnsteH (Advertentie) I de 6000.- Imp. Leonard Lang's Automobielbedrijven N.V. Amsterdam-Z. iiiiiiuiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiMiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiii De bisschoppelijke Vastenactie, die ten doel heeft een kerkelijk Rampen fonds te vormen, waaruit acute noden van de Kerk en de wereld buiten Ne derland kunnen worden gelenigd, is blijkens de officiële belichtingen geba seerd op de gedachte, dat het offeren, het zich iets ontzeggen, het verster ven uit liefde tot God in het bijzonder dient te worden beoefend in de weken, die voorafgaan aan de herdenking van het Lijden des Heren. In eerste opzet is de Vastenactie een godsdienstige zaak. Evenzeer als het vasten zelf niet een gezondheidsmaatregel is, is een collecte, die de naam van Vasten actie draagt, niet op de eerste plaats gekenmerkt door het streven een zo groot mogelijke geldsom bijeen te brengen. Wel zou achteraf kunnen worden vastgesteld, dat het katholieke volk van Nederland zich weinig heeft ontzegd, als de bijeengebrachte som voor deze tijd van welvaart gering zou moeten worden genoemd. Het gaat echter vooral om de geest, waarin gegeven wordt. Om het reli gieuze motief dat elk offer, of het nu bestaat in de ontzegging van voedsel of van ander comfort, zijn betekenis moet geven. In de loop der komende weken zullen wij, met name in onze zaterdagse hoofdartikelen, gelegen heid krijgen daar opnieuw op in te gaan. BERGEN OP ZOOM, 15 febr. Even voor het van start gaan van de carna valsstoet alhier heeft zich gisteren een ernstig ongeval voorgedaan, waardoor een groep uit Hoogerheide op trieste manier van deelname werd uitgescha keld. Deze groep bestond uit leden van de fanfare „De Scheldezonen", die elk jaar een delegatie naar de Bergse op tocht afvaardigt. De deelnemers waren ditmaal als sneeuwpoppen vervormd. De kleding bestond uit lakens, waarop vette watten waren genaaid. Men verkleedde zich op een binnen plaats en hierbij geraakte het costuum van een der carnavalsvierders in brand, toen het in aanraking kwam met een brandende sigaar. Een andere deelne mer snelde toe om het vuur te blus sen maar raakte daarbij zelf in brand, en in een minimum van tijd hadden daarop de costuums van elf mannen vlamgevat. Zij vluchtten de straat op waar om standers en andere deelnemers aan de optocht de vlammen hielpen doven. Elf leden moesten naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Van wie er twee na be handeld te zijn huiswaarts konden ke ren. De leider van de groep, de adju dant-onderofficier Brugman van het wa pen der Koninklijke Marechaussee, bleek zo ernstig verwond, dat men voor zijn leven vreest. DEN BOSCH, 15 febr. De kinder optocht van het Oeteldonkse carnaval heeft uitgeblonken door originaliteit van ideeën en fleurige uitwerking. Een fleur, die door de stralende voorjaars zon wel bijzonder tot uiting kwam. Tienduizenden stonden langs de stra ten geschaard om van dit kinderlijk charmante schouwspel te genieten. De Oeteldonkse kinderen hadden de stof voor hun creaties ontleend aan sprook jes, maar ook aan Bossche actualitei ten zoals het overdekte zwembad dat binnenkort gebouwd gaat worden. !l AMSTERDAM, 15 febr. Kort na de bevrijding was mevrouw Ko Luyckx- Sleijfer in Nederland teruggekeerd na lange jaren in Indië, beëindigd met het concentratiekamp. Ze zocht een werk kring passend bij haar actieve en on dernemende persoonlijkheid en aanha kend bij haar sociale belangstelling. Maar dat lukte niet dadelijk, hoewel overal mensen van haar soort nodig waren, en de reden daarvan was, zoals een geestelijke, die ze erover sprak, het uitdrukte, omdat ,,de mensen uit tndië zo raar katholiek zijn"! Inmid dels kent en waardeert iedereen in ka tholiek Nederland en niet alleen in katholiek Nederland, haar naam, zowel om haar politieke als haar sociale ac tiviteiten. Wat het laatste betreft, haar functie van secretaresse aan de lande lijke meisjesbescherming heeft ze van daag op de kop af twaalfeneenhalf jaar vervuld. En zij heeft nu per 1 april haar ontslag aangeboden. Waarom? Want ze deed het met hart en ziel. Omdat ze binnenkort de pensioenge rechtigde leeftijd bereikt (zo zegt men dat nu eenmaal ook als de functie geen KO LUYCKX salaris, laat staan pensioen heeft mee gebracht!) en, volgens haar eigen woor den, men dan het werk aan de jonge ren moet kunnen overgeven. Gebeurt dat niet, dan wordt de verjonging tegenge houden en krijgt het werk een te per soonlijk stempel, met het gevaar dat nieuwe inzichten worden tegengehou den. Bovendien laten de jongeren zich niet graag opnemen in een verouderd bestuur. Voor haar afscheid van dit werk, waaraan ze zich met al haar elan heeft gegeven, met haar groot sociaal ge voel, haar deskundigheid en haar stuw kracht, beleeft ze de vervulling van de lang gekoesterde wens, namelijk de naamsverandering. Meisjesbescher ming zal voortaan Meisjesbelangen he ten. Ook M.B., dus behoud van de ini tialen maar met verlegging van het accent van de onzelfstandigheid van het meisje naar wat de vereniging ook in wezen wenst te zijn en nu is, de bena dering van het meisje zelf uit naar de instituten, waar ze een efficiënte be hartiging kan vinden. De nieuwe naam tekent de aanpassing waartoe de ver eniging is omgebouwd, en die is be reikt, niet het minst door het niet af latend elan en de werkkracht van me vrouw Luyckx. Onder haar bestuursjaren, in voor treffelijke samenwerking met de presi dente, mevrouw Kreijns, de vrouwelijke arts uit Hilversum, is het contact-or- faan opgericht voor de ongehuwde moe- er en haar kind, waarin de meisjesbe scherming, de zeven katholieke door gangshuizen en de katholieke kinderbe scherming met elkaar samenwerken. Onder haar speciale leiding stond het Centraal Bureau dat informatie geeft over adressen in het buitenland, waar minderjarige meisjes werk of verblijf zoeken. Nu ze per 1 april van al deze verantwoordelijkheid ontheven zal wor den, zal mevrouw Luyckx echter de han den nog wel vol hebben (ze is lid van de Provinciale Staten) met haar lid maatschap van de regeringscommissie spijtoptanten, een opdracht die veel geestelijke weerstand vraagt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4