Mr, Luns verdedigt afwijzing van plan-De Gaulle „Voorstellen van Parijs stap in verkeerde richting' Jfk Ukif an 4 RANG is alleen RANG als er Dagbladen in het gedrang op staat Nieuw hoek van Hitier GEZOND de winter door! Halitraü Veelzijdig bouwmeester De Moriaan TEGENOVER HEFTIGE OPPOSITIE De geschiedenis van de televisie De kunst van het krijgen Gegronde reden tot vrees voor schade aan algemeen belang ►f Ruime meerderheid achter minister „Gevaar is geweken" Speciale brillen voor radar-scherm Tegen nota inzake reclametelevisie 5-daagse werkweek in de havens Bij duikoefening onwel geworden Geschreven in 1928 Moskous circus NIEf naar Hilversum Dodelijk ongeval NEEM GEEN RISICO :j Jan Wils DONDERDAG 23 FEBRUAR,! 1961 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 22 februari Nederland wil op constructieve wijze verder meewerken aan de ontwikkeling van de eenwording van Europa, ook al is onze rege ring onlangs in Parijs fel in ver zet gekomen tegen de inhoud van de nieuwe plannen, die zij daar op de Europese topconferentie kreeg nrgezet. De regering wil dat wat tien jaar geleden zijn begon- Europese integratie met een supranationaal gezag slechts voortzetten. Binnenkort zal Nederland de partners con crete nieuwe voorstellen doen. 00*# OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM Koopvaardij-officieren periodiek voor keuring VERMISTE JONGEN TERECHT MUENCHEN, 23 febr. (U.P-I-) Het instituut voor contempo raine geschiedenis in Müncheh zal in de lente van dit jaar een boek doen verschijnen, dat in 1928 werd geschreven door Adolf Hit ler. De Führer oppert in dit boek de theorie, dat Engeland een bondgenoot van Duitsland z°u kunnen zijn. Het instituut zal het boek uitgeven onder de titel „Hit" Iers tweede boek". Neem elke dag wH 2 HAUTRAN capsule® ca 60 x zoveel vliamli*elt als gewone levertraan' De goden hebben de staatssecre tarissen Scholten en Veldkamp en met hen de regering met zoveel blindheid geslagen, dat déze in hun nota Reclametelevisie het pleit voeren voor een systeem van commerciële televisie naar En gels model, in de naïeve verwachting, dat zij dit systeem van zijn nadelen hebben ontdaan door het stellen van beperkende voorwaarden. De discus sie, die sinds jaren in de pers over dit systeem, hier te lande vooral door de O.T.E.M. voorgestaan, is gevoerd, is in zoverre niet zonder vrucht ge bleven, dat de staatssecretarissen al thans welgemeende pogingen hebben ondernomen om aan de geuite be zwaren tegemoet te komen. Mag een commerciële programma maatschap pij niet uit zijn op ongebreidelde win sten? Welnu, de staatssecretarissen beperken de winsten. Mogen adver teerders geen invloed op het program ma? Welnu, de staatssecretarissen zorgen voor .een programmaraad, be noemd door de Kroon, Mogen de om roeporganisaties niet lijden door het wegkopen van talenten? Welnu, de commerciële concessiehouder moet in een orgaan van samenwerking met de N.T.S. zitting nemen. Elk doorntje geplukt zijnde presenteren de staats secretarissen hun roosje als onge vaarlijke feestgave aan het Neder landse volk, geschikt tot het winnen van ieders welbehagen. Nu betekenen de tegemoetkomin gen van de staatssecretarissen hier en daar ook werkelijk winst. Als men de Moriaan wast, wordt hij toch wel schoner, al wordt hij niet wit. Een winstpunt is het, dat de commerciële concessiehouder zijn overwinst, die hij boven een redelijke vergoeding van zijn risico behaalt, moet afstaan De staatssecretarissen zeggen zelf waarom. Op bladzijde 16 schrijven zij letterlijk: „Het moet niet juist worden geacht, dat een kleine, min of meer toevallige, groep hoge winsten kan toucheren uit de exploitatie van re clametelevisie." Maar als de staats secretarissen hebben voorgeschreven dat de overwinst moet worden afge staan, dan vinden zij het niet vreemd meer, dat dezelfde „kleine, min of meer toevallige, groep" de helft van alle zendmogelijkheid op de Neder landse televisie in handen krijgt. Een typisch staaltje van de symptoomthe rapie van deze nota. Waarom in 's hemels naam het programma toe vertrouwd aan een „kleine, min of meer toevallige, groep," terwijl in ons land levensbeschouwelijke orga nisaties bestaan met miljoenen sym pathisanten, welke het pionierswerk reeds hebben gedaan? De nota argumenteert deze voor keur met enige logische reuzenzwaai en. Reclame is nuttig voor onze eco nomie, ook reclame op de televisie. De vrijheid van meningsuiting eist het toelaten van televisiereclame. Nu moeten er aan adverteerders reële tarieven berekend worden, dat wil zeggen op basis van de kostprijs van het hele omringende program ma van het televisienet, waarop de reclame plaatsvindt. Welnu, slechts een onafhankelijke commerciële ex ploitatie van dat zendernet maakt een kostprijsberekening op die basis mo gelijk. Derhalve moet het program ma op dat zendernet in handen zijn van een commerciële exploitant. De logische smokkel is te doorzich tig om er veel aandacht aan te beste den. Wij komen later nog wel terug op de verschillende elementen, of b.v. alle reclame nuttig is voor de consu ment en voor de nationale economie. Voor vandaag genoeg de opmerking, dat de aanwijzing van een concessie houder niet afhankelijk behoeft te worden gemaakt van de administra tieve moeilijkheden van een kostprijs berekening. Wij maken ons sterk dat de N.T.S. bereid is de kosten van een tweede net afzonderlijk te administre ren. T\T u hebben de staatssecretarissen IV de N.T.S. als gegadigde voor ■L het tweede net niet helemaal uitgesloten, o neen. En zij heb ben de O.T.E.M. niet met name als de eandidaat van hun voorkeur aan gewezen. Zij hebben alle gegadigden die zich tot heden hebben gemeld, gewogen en te licht bevonden. Maar de O.T.E.M. beantwoordt ten naaste bij toch wel aan hun beschrijving van de ideale concessiehouder. Als de O.T.E.M. de beperkende voorwaarden maar aanvaardt, is alles in orde, dat ligt er dik op. En de O.T.E.M. aan vaardt die voorwaarden natuurlijk. Wij veronderstellen, dat de staatssecreta rissen hun nota eerst hebben doen uitgaan na hierover zekerheid te heb ben gekregen. De meeste aandeelhou ders van de O.T.E.M. zijn meer geïn teresseerd in de mogelijkheid van re clame, passend in een daarop inge richt televisieprogramma, dan in de overwinst. Het zijn achtenswaardige Nederlandse zakenlieden van allure. Zij zijn ook voornemens een keurig programma te brengen en vrezen niet een door de Kroon benoemde programmaraad. Alleen jammer voor hen, dat hun initiatief meer voort komt uit belangstelling voor de re clame, dan uit belangstelling voor het programma. Er zijn voor dat programma anderen met oudere en betere papieren. Wij vrezen met enige grond, dat het programma van een com merciële televisiemaatschap pij niet zo heel goed en niet zo heel slecht zal zijn, maar van een vlakheid, die op den duur weer zo aartsvervelend wordt, dat men weer naar sensatie gaat overhellen. Een boodschap heeft de commerciële tv immers niet te verkondigen. Zij houdt bezig, bezig, bezig. Eén ding is haar grondwet: de adverteerders willen kijkers. Zij tèllen de kijkers. Natuur lijk, de programmaraad waakt te gen directe invloed van adverteerders. Maar een advertentie-tijdsruimte mag toch ook niet onbezet blijven, adverteerders mogen niet weglopen, mogen niet over hun tarief (afhan kelijk van het aansluitende program ma!) klagen. Dan is de programma raad ver weg en de directeur dicht bij, wij bedoelen bij de plaats waar over programma's wordt beslist. Po pulair moeten de programma's zijn, allemaal. Misschien zijn zij toch nog netjes en cultureel. De ervaring in Engeland leert weliswaar anders, maar dat zijn foreigners. Tussen haak jes: niet leuk voor de staatssecreta rissen, dat een bisschoppelijke com missie in Engeland juist deze week zoveel kwaads te vertellen had over de Engelse televisie, waarvan de no ta glashard beweert: „op beide net ten worden programma's van een zeer redelijk peil aangeboden." Uit Minister Luns heeft in de Tweede Kar mer, waar hij deze mededelingen deed, bijval gekregen van een duidelgb a meerderheid voor zijn afwijzing van wat h(j zelf noemde „een stap in een vol komen verkeerde richting" voor de eenwording van Europa. Van deze stap zouden wjj heel moeilijk hebben kun nen terugkeren, zo verduidelijkte hij. En niet alleen de manier waarop de vier regeringsleiders in de nieuwe op zet kennis moesten nemen onver wachts en zonder schriftelijke voorbe reiding en min of meer gedicteerd door de Franse president na enige correcties van de Duitse bondskanselier maar vooral de inhoud van hetgeen beide staatshoofden wilden doorzetten, was voor de Nedorlanders een reden om zich schrap te zetten. De minister gaf toe, dat de plannen van De Gaulle, die hem al sinds augus tus 1960 bekend waren en waartegen hij met de minister-president al eerder duidelijk verzet had aangetekend, door bondskanselier Adenauer van enige ge vaarlijke angels waren ontdaan. Maar er was volgens hem nog veel te veel overgebleven. De minister noemde de voornaam ste bezwaren: De Gaulle wil geen ver smelting van nationale belangen tot Advertentie Gebruikt alleen PINDAKAAS 32 jaar aan de spits bewondering voor het Engelse systeem hebben de staatssecretarissen hun voorkeur bepaald. Men zal hier tegenwerpen, dat ook de programma's van de N.T.S. en van de omroeporganisaties de neiging heb ben tot vlakheid. Ook daar wordt naar grote kijkersgetallen gestreefd en dat zal nog erger worden als de adverteerder daar ook nog belang bij krijgt. Inderdaad roept alle televisie reclame, ook die in handen van de N.T.S., het streven naar populaire programma's op. Misschien maakt het daarom geen hemelsbreed ver schil wie de concessionaris is. Maar toch wel verschil, want de N.T.S. is geen Televisie Exploitatie Maatschap pij. De omroepverenigingen hebben tenminste een boodschap te brengen. Ook al treedt bij hen de verleiding op, men kan hun daartegen meer geestelijk weerstandsvermogen toe schrijven. En dan is er het verschil tussen recht en onrecht. Waaraan heeft de kleine, min of meer toevalli ge, groep het verdiend de helft van de zendmogelijkheden te krijgen? Aan hun particulier initiatief? Wat is ons omroepbestel anders dan de vrucht van het particulier initiatief van de jaren twintig? Een uniek bestel, waarom het buitenland ons benijdt. De staatssecretarissen doen hun best om de omroeporganisaties hun waardering te betuigen. Zij bieden alvast een derde net aan en beloven ervoor te zullen zorgen, dat een commerciële concessiehouder hun geen schade doet. Mooie papie ren waarborgen, waar de omroepen zelf terecht niet de minste waarde aan hechten. Men kan personeel wer ven met allerlei middelen buiten de salarissen en gages om. De talenten jacht zal onherroepelijk ontketend worden, daar zullen de talenten zelf overigens wel voor zorgen. Het talent is al zo schaars. Maar dat is alles nog maar bijzaak vergeleken met de fun damentele aantasting van de positie der omroeporganisaties, die door staatssecretaris Scholten op een pers conferentie schilderachtig „kijkgeldte levisie" werden genoemd. Kwesties als de omroepgidsen, zo uiterst be langrijk voor de omroepen, worden in de'nota vergeten. Niet, of slechts verhuld, wordt aangevoerd de positie van de „kijkgeldtelevisie" tegenover de staat. Is het de bedoeling de „zui len" zozeer samen te persen en af hankelijk te maken van de staat als enige geldgever, dat de staat de „kijk geldtelevisie" als nationale omroep in de zak kan steken? De omroepverenigingen zullen in de komende weken zelf wel van zich laten horen, voordat de Kamer gaat praten. Wij zien de staatssecretaris sen al pijnlijk verbaasd over zoveel onverzoenlijkheid. Zij deden toch hun best! Maar het onderwerp, dat zij onder handen hadden, had hen waak zaam moeten maken tegen verbor gen verleiders. Nog wonderlijker dan de naïveteit van de staatssecretaris sen is die van de regering, die de nota heeft aanvaard. Die blindheid wijst er op, dat de goden haar wil- len verderven. een politieke eenheid. Hij wil de Euro pese gemeenschappen de beslissingen ontnemen over problemen die juist bjj de gemeenschappen thuishoren en wil overdragen aan de topfiguren van de verschillende landen. De Gaul le wilde dus met dit toplichaam de dienst uitmaken. Minister Luns zei: dit zou geen coör dinatie van beleid meer zijn. Dit alles zou niet meer de minste garantie in houden voor de behartiging der belan gen van de kleinere landen. Men kon dat wel zien aan hetgeen in Parijs dreig de te geschieden: de groten zouden vooraf gaan overleggen en de kleinen zouden moeten accepteren „ofwel zij laden het odium op zich van een wei gering", aldus de minister van Buiten landse Zaken, die zich in de Tweede Kamer fel heeft moeten verweren te gen de oppositie uit de socialistische hoek. Als een tweede groot gevaar ziet hij dat afbreuk zou worden gedaan aan het overleg in de NAVO. Landen als Canada en de Scandinavische staten zouden De Gaulles „Union zeker als een ongewenste blokvorming hebben er varen. „Ik begrijp niet, dat uit uw fractie, die zich tien jaar lang heeft ingespan nen voor de Europese eenheid, derge lijke .eiuiden komen", aldus de minis ter tot, de socialisten, clie hem tijdens zijn uiteenzetting aanhoudend interrum peerden. Zij wierpen hem voor de voe ten, dat hij het gevaar had doen ont staan dat Nederland nu geïsoleerd is komen te staan. ,,U gaat van de ver onderstelling uit", aldus mr. Luns tot dr. Patijn (P.v.d.A.), „dat de plannen van De Gaulle doorgaan. In dat geval zou u gelijk hebben. Maar uw veronder stelling is onjuist. Wij hebben bereikt dat slechts een studiecommissie wordt ingesteld. Het gevaar is geweken. Het Nederlandse verzet is tenslotte tijdens de conferentie door anderen gesteund. Wij wisten van tevoren wel langs de iplomatieke kanalen, hoe de kaarten la gen. Maar het optreden van de heer Adenauer is voor iedereen een volkomen verrassing geweest." Een interruptie van de heer Goed- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, februari In Ne derland nam de televisie een aan vang op 18 maart 1948 met experi mentele uitzendingen van de N.V. Philips, zo vangen staatssecretaris Scholten en zijn ambtgenoot, dr. Veld kamp, hun historische beschouwing over de ontwikkeling van de T.V. in Nederland aan. Op dat moment be stond het gehele kijkende publiek in Nederland uit enkele tientallen func tionarissen van Philips. Na de eer ste experimentele periode volgde een tweede fase, waarin de pas opge richte Nederlandse Televisiestich ting een tijdelijke vergunning kreeg voor 3 uren zendtijd per week. In 1951 was inmiddels een eerste T.V.- nota bij de Kamer ingedend, in 1953 gevolgd door een tweede T.V.-nota. De wet op het kijkgeld werd op 9 december 1952 aan de Staten Gene raal toegezonden. Het aantal kijkers was toen ca. 1.000. De ontwikkeling ging echter steeds sneller. In oktober 1954 werd aan de Radioraad advies gevraagd over de invoering van reclametelevisie. Er waren toen ca. 9.000 kijkers. Dat aan tal was weer gestegen tot 40.000 toen de Raad in oktober 1956 zijn advies aan de minister uitbracht. Vooral in 1958 steeg het aantal kijkers be langrijk: van ca. 100.000 tot ca. 240.000. Toen het kijkgeld werd ver hoogd tot f 36 (medio 1960) was het aantal geregistreerde toestellen in middels gestegen tot ca. 700.000. Op 1 januari 1961 was het 801.448. Tus sen 1957 en 1961 kwam ook het zen derpark gereed. De nieuwe zendmast en zender van Lopik werd op 17 ja nuari j.l. op proef in bedrijf gesteld. (Advertentie) hart moest de minister als „unfair" af wijzen. Mr. Luns somde de gemeen schappen op, waaraan Nederland blijft deelnemen, ten bewijze dat er geen re den is om over „isolement" van Neder land te spreken. De socialist Goedhart voegde daar denigrerend aan toe: „Ja, Nederland blijft lid van de Post Unie." Minister Luns werd steeds slagvaardi ger en zorgde voor een levendig debat, dat vandaag nog zal worden voortgezet. Mr. Blaisse heeft de minister namens de K.V.P.-fractie een mogelijkheid voor gehouden om met vermijding van de ge varen van het plan-De Gaulle, tot een compromis te komen. Hij zei, dat het supranationale element zou moeten wor den gecombineerd met het intergouver nementele. Men 'dient er slechts voor te zorgen, dat er duidelijke bindingen ko men van het overleg tussen de zes lan den met de Europese gemeenschappen, terwijl de uitvoerende machten zouden moeten worden samengevoegd. Er zou ook iekerheid moeten komen dat er rechtstreekse Europese verkiezingen worden gehouden. Hij was het volop eens met mr. Luns, dat wij ons bij een akkoord met De Gaulle nooit op bilate rale afspraken tussen Duitsland en frankrijk mogen baseren. Wel drong hij erop aan, dat de minister deze zaak wat positiever aan gaat pakken. Het plan moet wèl passen in de Westerse wereld en met name in het bondgenoot schap van de NAVO. Minister Luns heeft in zijn voorlopige antwoord reeds toegezegd, dat die po sitieve voorstellen er zullen komen. Op 27 februari wordt een vergadering van de Westeuropese Unie gehouden. Daar in kan deze zaak reeds worden voorbe reid. Er is nog tijd tot 19 mei. Dan ko men de zes regeringen wederom in een Europese topconferentie bij elkaar. Wa^ de positie van Engeland betreft zei mr. Blaisse, dat grote waarde moet worden gehecht aan het toetreden van dat land tot de Europese eenheid, maar Engeland zal naast rechten ook ver plichtingen moeten kennen. Dr. Diepen horst (C.H.) zei dat generaal De Gaul le blijkbaar vergeet dat aan een ex terne eenheid eerst een interne vooraf moet gaan. Ook hij drong aan op een fusie van de executieven en op recht streekse Europese verkiezingen. Hij vindt dat politiek overleg van de Zes nauwelijks aanvaardbaar is wanneer Engeland niet meedoet. Minister Luns heeft op een vraag van de heer Ruygers (P.v.d.A.), of het geen Nederland aan Nieuw-Guinea be steedt bjj het totaal van de hulp aan ontwikkelingsgebieden moet worden geteld, geantwoord, dat hij zich daar bij laat leiden door het spraakgebruik en door het gezond verstand. De mi nister zal zich met zijn ambtgenoot van Financiën in verbinding stellen, om na te gaan of een geleidelijke stij ging van onze hulpverlening tot een procent van ons nationaal inkomen mogelijk is. Zowel minister Luns als staatssecre taris mr. Van Houten hebben de Kamer de verzekering gegeven dat de NAVO niet in een crisis verkeert, al zijn er wel moeilijkheden. Deze betreffen o.a. de vraag hoe aan de NAVO vorm moet worden gegeven in een wereld die zo snel verandert als de onze, aldus de staatssecretaris. De verdragsorganisa tie kan zich echter verheugen in het al gemeen besef dat zij onmisbaar is. Niet alleen Nederland zal haar zoveel mogelijk steunen, zelfs De Gaulle heeft de NAVO erkend en ook de Verenigde Staten zijn niet van plan af te wijken van hun koers, die hierop neerkomt dat de NAVO erkend wordt als het krachtig ste bolwerk in de verdediging van het westen. De staatssecretaris had veel waarde ring voor het betoog van de heer Fens (KVP), die de vinger heeft gelegd op zwakke plekken in de westerse verdedi ging. Hi) wees op het veelzijdig offen sief dat met name via de onderontwik kelde gebieden door het communisti sche blok wordt gevoerd en stelde daar tegenover de houding van landen als Frankrijk in het westen, die door eco nomische vermorsing de NAVO af breuk doen. In dit verband noemde hij het aftreden van Spaak als secretaris generaal van de NAVO wel begrijpelijk. De heer Spaak heeft blijkbaar zijn ge duld verloren. De heer Fens wees op het veelzijdige karakter dat ook de wes terse verdediging in de NAVO welbewust zou moeten ontplooien: niet alleen mi litair, maar ook economisch, politiek, cultureel en technisch. De staatssecretaris deelde mede, dat de Nederlandse regering mr. Stikker kandidaat heeft gesteld voor de post van secretaris-generaal van de NAVO. Hij antwoordde de heer Korteweg (V.V.D.) dat de V.A.R. lijsten inzendt, die moeten worden ingevuld wanneer men tot transacties wil komen en dat deze een sterk anti-Joods karakter dra gen. Dit alles is echter een zaak die op de eerste plaats het bedrijfsleven zelf aangaat. Bent U royaal van natuur? Vindt U het prettig te geven, Uw vrienden te trakteren? Bent U iemand die heel gemak kelijk iets missen kan? Dat is een voortreffelijke karakter trek! Als U tenminste ook de kunst verstaat iets te Accep teren, als U het ook plezierig vindt als anderen U willen trakteren of U iets willen ge ven. Weet U, er zijn gelukkig maar weinig mensen die alléén maar willen ontvangen - de anderen gaan zich bezwaard voelen als zij nooit eens de kans krijgen royaal tegenover U te zijn. Overigens, Uw presenteer- sigaret is vast Gladstone 1 Want Gladstone - met of zonder filter - is de sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING SIZE 20 STUKS F 1.- (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 23 februari Offi cieren op Nederlandse koopvaardij schepen, die een beetje verziende zijn, zullen, wanneer het hun taak is het radar-scherm in het oog te houden, een bril moeten kopen. Omdat de ko ker van het radar-panoramascherm meestal te nauw is voor een gebrild hoofd, kunnen corrigerende glazen wor den gemonteerd in een inpas-bril, waarvan de armen zodanig zijn gebo gen, dat deze bril in de koker inge- hangen kan worden. In een schrijven van de inspecteur- generaal voor de scheepvaart aan de Raad van bestuur voor de Zeevaart wordt gezegd, dat het veelvuldig voor komt dat vooral oudere mensen het vermogen om van dichtbij scherp te kunnen zien, verliezen zonder dat zij dit zelf direct bemerken. Medewer king wordt gevraagd om de officie ren die het radarscherm moeten lezen, periodiek te laten keuren op hun vermogen om op 25 cm afstand scherp te zien. Deze keuring dient voor de kapiteins en stuurlieden, die het 41ste levensjaar nog niet hebben vol tooid, tenminste eenmaal in de twee jaar te geschieden: voor hen die ouder zijn tenminste eenmaal per jaar. „De Sleeptros", contactblad van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te kent hierbij aan, dat dus van afkeu ring geen sprake is. Mochten er em- ployé's zijn die behoefte hebben aan een bril, dan zullen de monturen die op de kokers passen worden besteld. ASSEN, 22 febr. De veertienjarige scholier L. M. Kloos, die sinds 16 febru ari was vermist, is vandaag terugge vonden. Hij werd aangetroffen in het dorp Annen, waar hij in een zomer huisje bleek te hebben gebivakkeerd. (Advertentie) -v" AMSTERDAM, 22 februari Met de belangen van de dagbladen in het al gemeen en met de namens de 47 dag bladen ingediende concessie-aanvraag in het bijzonder, wordt in de nota in zake reclametelevisie nauwelijks reke ning gehouden, meent het comité tot oprichting van een maatschappij tot exploitatie van reclame ln de televi sie, dat optreedt namens 47 dagblad ondernemingen met ln totaal meer dan 2.150.000 abonnees. Dit vloeit op de eerste plaats voort uit ;t feit, dat de staatssecretarissen het, zoals uit de nota moet worden geconcludeerd, niet alleen onjuist ach ten, de concessie aan de dagbladen te verlenen, doch zelfs geen enkele ga rantie geven, dat de bladen op vol doende betekenisvolle wijze zullen kun nen deelnemen in de instantie, die zich met de reclametelevisie zal bezighou den. Het comité meent dat in verband met de in de nota voorgestelde invoe ring van commerciële televisie zeer gegronde redenen tot vrees voor scha de aan het algemeen belang aanwe zig zijn. Geringe vermindering vat\ de door de dagbladpers gegeven voorlich ting schaadt dit belang reeds en de verdwijning van een groter of kleiner aantal zwakkere dagbladen, dan wei het optreden van een belangrijke ten dens tot concernvorming in het dag bladbedrijf is in strijd met de belan gen van het Nederlandse volk, temeer omdat dit ten koste gaat van de his torisch gegroeide differentiatie in de voorlichting, die aansluit bfj het natio nale volkskarakter. Dat vrees voor ernstige gevolgen van invoering der commerciële televi- sie gerechtvaardigd is blijkt, aldus het comité, uit de zich thans in Engeland voordoende crisis in de dagblad- en tijdschriftenwereld. Na te hebben verklaard, dat in de nota niet is aangetoond, dat de keuze van het daarin voorgestelde systeem noodzakelijk is, teneinde aan de ver langens van het bedrijfsleven op het gebied van de televisiereclame tege moet te komen, handhaaft het comité zijn standpunt, dat de Nederlandse dag bladen, die in het verleden hebben aan getoond, het evenwicht tussen zakelij ke en redactionele belangen te kun nen bewaren, de gescmikste exploitanten zijn voor de reclametelevisie. Dat de vergelijking tussen de schei ding van zakelijke en redactionele ver antwoordelijkheid bij de courant en het ir vlechten van reclameboodschappen in de NTS-programma's niet zou opgaan, zoals in de nota wordt betoogd, kan het comité niet inzien. En dat in het door de bladen voorgestelde systeem de reclameboodschappen in een te kort tijdsbestek zouden worden gecompri meerd, is allerminst noodzakelijk. Ook daarin is, zeker als de NTS en de om roepverenigingen een tweede program ma gaan verzorgen, spreiding niet uit gesloten. Het comité hoopt dat de Tweede Kamer het door de staatssecretarissen in de nota voorgestelde systeem niet ais basis voor invoering van reclame televisie in Nederland zal aanvaarden. ROTTERDAM, 23 febr. Het college van rijksbemiddelaars heeft zijn goed keuring verleend aan de voorsteilen van de Scheepvaart-vereeniging Zuid, de Scheepvaart-vereeniging Noord en de erkende werknemersorganisaties tot invoering van een /jjfdaagse werk week voor n iet-continubedrijven in de havens van Amsterdam en Rotterdam. Teneinde het noodzakelijke werk (het gereedmaken van schepen, lichters, auto's e.d.) op zaterdag en zondag voortgang te doen vinden, is daarbij bepaald dat de werknemers verplicht zijn zich eenmaal per drie weken voor dit werk beschikbaar te houden. De nieuwe regeling za! in belde ha vens op 26 februari van kracht wor den. Zij houdt voorts in dat in belang rijke delen van het bedrijf de normale arbeidsweek wordt teruggebracht van 45% uur tot 43% uur. DEN HAAG, 23 febr. Gistermor gen is in het „Oostelijk zwembad" in Rotterdam een lid van de marine, de 22-jarige W. M. Gadella tijdens een duik oefening in Dragerpak onwel gewor den. Hij moest snel naar het zieken huis worden overgebracht. Zijn toe stand was gisteravond zorgwekkend. Een voorlopig onderzoek naar de oor zaak van het ongeval heeft uitgewezen, dat de zuurstofcirculatie in het Drager- pak normaal functioneerde. Het boek zou aanvankelijk reeds ejj" kele maanden geleden zijn verschenen^ maar het instituut schorste de ve enkele maanden op, toen men nam, dat de publikatie waarschijn*" vele processen tot gevolg zou hebbei De redenen hiervoor zijn inmiddels we* genomen. Hitler was 29 jaar oud toen hij zÜ" tweede boek zijn eerste was „Me" Kampf" - schreef. Hij legde er zijn rai ning in neer ten aanzien van de to? komstige militaire en politieke ontwin kelingen in Europa. Zo schreef hij °-aig „Frankrijk is onbewust Du'ts'a£pn vijand. Wij moeten Lebensraum zoe jL in Rusland. Italië is, na Engeland, enig mogelijke bondgenoot van de D"1 se regering." Waarom het boek in 1928 niet wer<? uitgegeven, is niet bekend. Vermoede lijk had de partij er het geld niet v0°hj Later, toen hij eenmaal aan de mac' was, hield Hitler de publikatie zelf gen, omdat hij bevriende naties niet W» de kwetsen. DEN HAAG, 22 febr. De min£tf£ van Sociale Zaken en Volksgezondhei heeft telegrafisch aan burgemeester wethouders van Hilversum doen wet® dat nadere overweging van de door d ze naar voren gebrachte argument!" hem niet tot herziening van zijn ee" maal ingenomen standpunt heeft 8® bracht. Aan het Russische staatscirc" zal derhalve g;een werkvergunning een optreden in Hilversum worden S geven. (Van onze correspondent) APELDOOR.N 22 febr. De tS-P' rige E. P. K. uit Apeldoorn, die hoogte van Langedijk op de spoorhL Apeldoom-Zutphen onder een tte kwam, is in het ziekenhuis alhier a» de opgelopen verwondingen bezweke (Advertentie) Bescherm uzelf en uw gezift met Hailtran: Halitrangeeftweer- stand tegen griep, bronchitis «f) andere aandoeningen, die De bouwmeester van het Olym pisch Stadion in Amsterdam en van talrijke bekende ge bouwen in binnen- en buiten land, de in Voorburg wonende ar- chitect Jan Wils is gisteren zeven tig jaar geworden. Zijn naam zal voor goed verbonden blijven aan zijn schepping voor de sport, in de 'hoofdstad, nog altijd het middel punt van sportieve gebeurtenissen en om meer dan één reden beroemd. Het is tekenend voor zijn groot ta lent, dit stadion, maar daarmee al leen is de plaats, die hij in de loop der jaren is gaan innemen in de Nederlandse nieuwere architectuur niet bepaald. Jan Wils heeft vele voortreffelijke kwaliteiten. Een daarvan is, dat hij de tekenen van de tijd heeft verstaan en dat hij vanaf het begin van deze eeuw hardnekkig en met een groot ge voel voor eigentijdse problemen meegezocht heeft naar synthesen in het bouwen, die een duidelijk ma nifestatie zouden kunnen zijn van een nieuw ideaal. Zo is het niet verwonderlijk, dat hij een van de mede-oprichters werd van „De Stijl", samenwerkend met Rietveld, Oud en Van Doesburg. ters. In die dagen volgde ook zijn toetreden tot de groep, die later als Stijl" zo'n grote bekendheid en invloed zou hebben. In 1918 vestigde yiï- zich als zelfstandig architect na eerst enige kleine werken te hebben t gevoerd, ln Den Haag verrees volgens zijn plannen het eerste cornV- Hij werd op 22 februari 1891 te Alkmaar geboren. Na zijn genoot, hij een opleiding op de bureaus van de architecten Berlage en M iep, die later als In 1918 vesti erken te heb\ gevoera. m uen tiaag verrees volgens zijn plannen het eerste l'u.'.'"raeH systeemwoningen in korrelbeton, „De Papaverhof" geheten, waarbij m,gt kan constateren dat het kubisme hem niet onbekend geweest mQet zün:ntlv> zijn meest interessante en belangrijke werken horen verder een flatgebo aan het Jozef Israëlsplein, de kantoorgebouwen van de verzekeringska schappij „Olveh" en „Centrale Onderlinge", het Gewestelijk Arbeidsbure het bureau van de Kamer van Koophandel en verschillende moderne J y gebouwen, alle in Den Haag. In Amsterdam werden behalbe het OlyraP'^ Stadion aan de Amstelveense weg, het grote pand annex bedrijfsgebo van de Citroen-Automobielfabrieken, het City-theater en het Van Swina- theater door hem ontworpen. In Zandvoort werd hij de bouwmeester - het bekende „hotel Bouwes". Hij bouwde voorts in verscheidene P'aa lagere technische scholen. ln Lissabon staat een groot bioscoop-theater van hem, dat 2000 plaatsen telt. Zijn plan voor de bouw van een stadion in de P°rtltE;fct. hoofdstad kon door het uitbreken van de oorlog niet worden verwezemv Zijn activiteiten strekken zich verder tot Curacao en Aruba uit. De n Wils denkt nog niet aan ophouden; hij bekleedt verschillende ftincties het nijverheidsonderwijs, die van bestuurlijke aard zijn. Zijn privé bibliotheek, die meer dan 3000 werken bevat, geniet onder zijn cPl ye- een grote bekendheid. De verdiensten van deze bouwmeester werden halve door het verlenen van een gouden medaille voor de bouwkunst, erkend door zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau door diverse buitenlandse onderscheidingen. Hij is een veelzijdig b° ep meester die, ondanks zijn leeftijd, nog altijd met grote belangstelling energie in het volle leven staat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6