Rudi Liebrechts maakte zegetocht door V I aarding een en Uitvaartdienst voor vermoorde Congomissionaris pater Tegels J^em tegen jaar gevangenisstraf geëist frauderende directeur Dirigentencursus van N. R. U. geniet wereldvermaardheid Grootse ontvangst op het stadhuis Drink Filmregisseur in gracht geschopt School voor f 18.000 benadeeld Pers beschuldigd, van sensationele berichten Voetganger op weg, verboden voor voetverkeer... Stroom condoleance brieven in Vlodrop Skelterautoriteit Man verongelukte in molen Verdachte in zaak Marcel Nivard bekent nog meer delicten Quadros wil rood China tot de V. N. toelaten t~^ F rans consump tiegraan naar Nederland Exporttoeslag boter naar Engeland Reizen zonder paspoort wmM ZATERDAG 25 FEBRUARI 1961 PAGINA 5 T A ARDIV GEN, 25 februari. Vrijdag is de gloriedag geworden van vUdi Liebrechts, na zijn prachtige prestaties op de schaats bij de ^ereIdkampioenschappen in Göteborg. Na zijn aankomst op Schiphol as lij de gast van de K.N.S.B., gewest Zuid-Holland, en vrijdagavond as het de beurt aan Vlaardingen, om de nog jeugdige stadgenoot een Stoot; Vlat se ontvangst te bereiden. De organisatie hiervan berustte bij de r'jdaginorgen u:ercl 0p de R.A.I, tweetvielerexpositie door de Secj* f y -'gen. van het ministerie van erkeer en Waterstaat, mr. A. II. y, Giehen geopend. 'jdens de rondgang werd mr. 'G G" uitgenodigd tot een klein le in een Skelter. Door de ngte van mr. Gieben viel het uitstappen niet mee. Rudi Liebrechts, met een krans omhangen, in een open landauer tijdens zijn zegetocht door Vlaardingen. (Advertentie) de enige echte Sedert 1912 Maar Amerika voelt er nog niets voor Dank voor onderzoek Rijks criminele zwendel Snelle carrière Sensationeel? Klant koning Volste vertrouwen Bewijsstuk of niet? KWESTIE Z. W. .AFRIKA Zuid-Afrika weert V.N. -commissie 'S' Uur ai,i'dingse Bond voor Lichamelijke Oefening. YLAARDINGEN, 24 febr. Tegen ;,arriveerde Rudi Liebrechts met zijn 6t] - schap, onder wie o.m. zijn ouders hatinaaste famil'eIeden, bij de Cincin- OtpF Waar hem een lauwerkrans werd gen ngen en de dames bloemen ontvin- Vi^g" Wer begon de zegetocht door ham ,ngen- .Het comité van ontvangst ep at? *n een auto, waarna Rudi ^Uda"1 huisgenoten volgden in een open öajj, Uer- Aan de kop van de Schie- \Vga ,ewe§ stond de muziekver. Voor- st0pt welk korps van hieraf aan de haai- u°,orafginS- Van hier ging de route lang, H s^a(^huis op de Markt, terwijl Ostein weg de. honderden stonden op- spont ^'e de .ieuSdiSe schaatsenrijder Op ri ?n toeiuichten. Voor het stadhuis meri e Markt had zich inmiddels een grote Igte verzameld, onder wie de tal- 6 leden van de sportorganisaties. Op het Stadhuis Schin s^adhuis waren ook de ver der ®ue autoriteiten gearriveerd, on- R mWle de loco-burgemeester, de heer tera van binnen, leden van de gemeen- bes, het bestuur van de V.B.L.O., ursleden van de Vlaard. IJsclub, de commissaris van politie, dr. C. N. Peyster e.a. Namens het gemeentebestuur verwel komde de loco-burgemeester, de heer Van Minnen, de jeugdige schaatskam pioen en zijn ouders op het bordes. In de loop der eeuwen hebben steeds, al dus de loco-burgemeester, handelsreizi gers van Nederland zich in alle delen van de wereld vertoond om de belangen van ons land te verdedigen. Ook op het gebied van de sport stuurt Nederland zijn vertegenwoordigers, soms met ma tig, soms met veel succes. Doch dat nu twee vertegenwoordigers zulke prach tige prestaties hebben geleverd bij de wedstrijden op der Grift wereldkampioen werd en Rudi Liebrechts derde, is zo'n belangrijk feit, dat hiervoor op het stadhuis de Vader landse driekleur wappert. Omdat geheel Vlaardingen trots is op de prestaties van zijn stadgenoot wappert ook de Vlaar- dingse vlag en omdat de VBLO deze ontvangst organiseert is ook de vlag van deze organisatie gehesen. Vlaardingen verheugt zich over je pres taties. aldus de wethouder, je hebt het geweldig gedaan, maar ga nu niet bui ten je schoenen staan. We willen je graag eenmaal zien als wereldkam pioen, doe daarvoor je best. jeugdige schaatskampioen. Spreker her innerde er aan, dat het nog maar enkele jaren geleden is, dat Liebrechts op de ijsbaan aan de Soendalaan successen behaalde. Niemand zal toen gedacht hebben, aldus spreker, dat zo spoedig dergelijke prestaties door hem zouden geleverd worden. Wel sprak hij de ver wachting uit, dat nu eenmaal is besloten, dat in Amsterdam en Deventer een kunst ijsbaan zal komen, de gemeente Vlaar dingen ook niet achter kan blijven. Hij wenste Liebrechts verder succes op de schaats. Op verzoek van de heer Van Minnen speelde de muziek nu een pittige mars, besloten door een Lang zal hij leven, spontaan meegezongen door het publiek. Gelukwensen en geschenken Hierna ging Liebrechts met zijn fami lie en de genodigden naar de hal van het stadhuis, waar aan vertegenwoor digers van de sportorganisaties gelegen- de"schaatsi waarbij Van hel,d we,rd gegeven,, hem en zijn fa milie geluk te wensen. Bovendien was terzijde van het stadhuis bij het stand beeld van Dirk III een register neer gelegd om zijn handtekening te zetten. Ook hiervan werd druk gebruik gemaakt. Na de felicitaties werd in de hal van het stadhuis nog door diverse sprekers het woord gevoerd, onder aanbieding van diverse geschenken. Zo sprak de heer Koers namens de KNSB en bood bloemen aan. Namens de voorzitter van het gewest Zuid-Holland van de KNSB sprak de heer Diepeningen, burgemeester van Lei derdorp, die herinnerde aan de ontvangst te Schiphol. Hij bracht tevens hulde aan de verzorgers van de kampioen en hoopte, dat hij op de gekozen weg zou voortgaan. Namens de vier Middenstandsorgani saties sprak de heer J. Ligthart de jeug dige schaatsenrijder toe, onder aanbie ding van een kofferradio. De heer Ster- renmond sprak namens de Wielrenners club De Rotterdamse Leeuw onder aan bieding van een fraai medaillekastje en Namens het gemeentebestuur overhan digde de loco-burgemeester aan Rudi Liebrechts een fraaie zilveren plaquette met lauwertak, en het opschrift „Aan Rudi Liebrechts voor zijn bewonderens waardige sportprestaties op 19 februari 1961 te Göteborg". Aan de moeder van Rudi bood de heer Van Minnen na mens het gemeentebestuur bloemen aan. De voorzitter van de VBLO sprak al evenzeer zijn bewondering uit voor de ge leverde prestatie. Een paar ambassa deurs zijn afgevaardigd en hebben praehtprestaties geleverd en hiervoor past een woord van hulde voor de jeugd. Namens de'Vlaardingse sportbeweging bood spreker aan Rudi een fraaie reis koffer een. Ook bood de heer Pleizier een kist sigaren aan aan de heer P. Zwa nenburg voor de goede zorgen aan zijn pupil besteed. Namens de Vlaardingse IJsclub com plimenteerde de heer H. Groeneveld de (Van onze Limburgse redacteur) ROERMOND, 25 febr. Tientallen Congo-missionarissen uit Nederland, Bel gië en Luxemburg en vele honderden be woners van het Middenlimburgse dorp Vlodrop hebben vanmorgen de laatste eer bewezen aan de onlangs in Basoko vermoorde missionaris pater J. H. J. Te gels S.C.J. In de parochiekerk van zijn geboorteplaats was de plechtige uitvaart dienst. Pastoor P. Kissels celebreerde de plechtige h.mis van Requiem met assis tentie van de Congo-missionaris pater H. Bisschops S.C.J. als presbyter-assis tent, pater P. C. Weijnen A.A. als dia ken en pater H. C. v.d. Ende S.C.J., klasgenoot van de overledene, als sub diaken. In het priesterkoor waren gezeten de vertegenwoordiger van de bisschop van Roermond, mgr. drs. P. van Odijk, vi caris-generaal, alsmede de provinciale oversten van de Nederlandse en Belgi sche provincie van de priesters van het H.Hart, resp. pater G. Bakker en pater A. Ruttens. Verschillende confraters van pater Tegels lazen voor zijn zielerust stille h.missen, o.a. de Luxemburgse missionaris pater A. Grein, die vijf jaar samen met pater Tegels in Basoko heeft gewerkt. Onder de overige aanwezigen merkten we nog op de missieprocurator van de priesters van het H.Hart, pater P. Schreinemachers, verschillende leden van het gemeentebestuur van Vlodorp en een voormalige Belgische bestuurder van Basoko, de heer Lamey. Bij de nabestaanden van de vermoor de missionaris is een stroom condolean cebrieven uit gehee INederland binnenge komen, o.a. van de directeur van het na tionaal bureau van de pauselijke Missie actie in Nederland, mgr. H. J. van Hus- sen, van mgr. A. Baeten, bisschop van Breda, alsmede van kardinaal Alfrink, die in zijn persoonlijk schrijven de dood van pater Tegels „in het licht van het geloof een vruchtbaar einde van een echt missionarisleven" noemt. „Zijn leven ge ven voor de Kerk", zo vervolgt de kar dinaal, „is een zware opgave maar als God het vraagt een schone voltooiing van het priester zijn. Gods liefde moge u troosten en sterken". Bij de familie van pater Tegels kwam ook een brief aan van de aartsbisschop van Stanleystad, mgr. N. Kinsch. waarin deze evenwel nog niets meedeelde over de moord op de Vlodropse missionaris. ROTTERDAM, 25 febr. De 39-jarige kappersbediende L, de verdachte in de moordzaak-Marcel Nivard, zou vanmorgen worden voorgeleid voor de officier van justitie, mr. J. M. van Leeuwen. Tijdens de verhoren, die ook na de be kentenis (woensdag jl.) werden voortgezet, heeft L. nog twee gevallen van het ple gen van ontucht met minderjarige jon gens bekend. RIO DE JANEIRO, 25 febr. (AFP) Brazilië zal stemmen vóór plaatsing r,p de agenda van het voorstel tot toelating van communistisch China tijdens de vol gende Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. President Quadros heeft zijn minister van buitenlandse za ken opdracht gegeven de Braziliaanse af gevaardigde bij de VN in deze zin te in strueren. Voorts gaan in Brasilia berichten rond. dat Quadros overweegt diplo matieke betrekkingen met Hongarije, Bulgarije en Roemenië aan te kno pen, als eerste stap tot een hervat ting van de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie. TAXPE, (UPI) 0e Verenigde Sta ten hebben de regering van nationalis tisch China de verzekering gegeven, dat zij niet zullen stemmen voor toelating van de Chinese Volksrepubliek tot de V.N. De verzekering werd gegeven door de Amerikaanse ambassaduer in Taipe, Everett F. Drumright, tijdens een rede voor de „Yan", het hoogste wetgeven de college van het land. De ambassaduer, die vloeiend Chinees spreekt, legde er de nadruk op, dat de V.S. grote bewondering hebben voor de moed van de nationalistische Chinezen in hun strijd tegen de Volksrepubliek op het vaste land. BERSCHENHOEK, 25 febr. Bij een grondhandel aan de rechter Rottekade in Bergschenhoek is vanmiddag een werk nemer dodelijk verongelukt. Hij gleed uit en viel in een molen, die de grote kluiten aarde fijnmaalt. Voor de molen, die elek trisch aangedreven wordt, stilgezet kon worden, was de man overleden. Bij het ter perse gaan van deze editie ontbreken nadere bijzonderheden. AMSTERDAM, 24 febr. De procu reur-generaal bq het Amsterdamse ge rechtshof heeft gistermiddag tegen de 32-jarige timmerman A.G.B. uit de hoofdstad, bijgenaamd „Utrechtse Ap- pie" die de vorige zomer de Italiaanse filmregisseur Luciano Emmer in het wa ter van de Ou^e Zijds Achterburgwal had gegooid, bevestiging van het recht- bankvonnis geëist. Het was gebeurd ijj- dens avondopnamen op de Amsterdam se walletjes voor de Frans-Italiaanse film „Meisjes achter de ramen". Verdachte, die een formidabel straf blad heeft, verklaarde dat hij de bewus te avond zo dronken was geweest, dat hij niet meer weet wat er gebeurd is. Een agent, die door een burger op het voor val was geattendeerd, verklaarde ter zit ting dat „Utrechtse Appie", die met op gestroopte mouwen ter plaatse stond te gen hem had gezegd: „Die kerel heb ik er in geschopt en dat ding (de filmca mera) schop ik er ook in". Verdachte was wel enigszins onder invloed geweest, maar hij was rustig met hem en zijn collega mee naar het bureau gegaan. De Italiaanse regis seur, die van achteren een schop had gekregen had zelf niet kunnen constate ren, wie hem getrapt had, maar hij wees later bij de politie „Utrechtse Appie" aan als de man die het gedaan had. Dergelijke incidenten waren te ver wachten, zo merkte de procureur-gene raal op. Hij herinnerde er aan, dat te gen deze filmopnamen, waarvoor ver gunning was verleend, protesten zijn ge rezen, die zijns inziens gefundeerd wa ren. De raadsman, die de mishandeling niet bewezen achtte, concludeerde tot vrijspraak. Het hof zal op 9 maart ar rest wjjzen. DORDRECHT, 25 febr. Voor de raadsman. Het ene diploma volgde op de heer Groenewegen overhandigde na mens de gezamenlijke Rotterdamse wiel renners een prachtige beker. Tot slot bood de heer Chardon, uit Maasland na mens de kring Westland, een prachtige taart aan. Na deze huldiging bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. HILVERSUM, 24 febr. De Interna tionale Dirigentencursus is een jaarlijks evenement in de Hilversumse radio wereld. Misschien in mindere mate voor de musici van de verschillende orkesten die onder de leerlingen moeten spelen. Maar de wijze waarop dit offer wordt gebracht dwingt anderzijds respect af. De cursus is een reclame voor de N.R.U. De bekendheid van Nederland, overal ter wereld, wordt er door vergroot. Want uit alle werelddelen hebben in de loop der jaren jonge musici in Hilversum hun eerste schreden gezet naar de dirigenten lessenaar. En vaak met succes. Onze landgenoot Bernaird Haitink is oudcursist Nederland heeft er dus zelf profijt van gehad. Het gaat aan de buitenwacht voor bij. wat er voor nodig is om een derge lijke organisatie naar wens op rolletjes te laten lopen. Begrijpelijk overigens, Daarvoor is het geheie leven nu een maal te gecompliceerd geworden. En de omroepwereld niet minder. Het publiek vangt in de zomermaanden een paar woorden op over een cursus waaraan Fransen. Engelsen, Duitsers, Italianen en Amerikanen deelnemen, maar daar is de zaak dan ook mee bezien. Achter de schermen is er echter heel wat nodig om deze opleiding te organi seren, zodat er bevredigende resultaten uit de bus komen. Het hoofdkwartier is de afdeling Muziek van de N.R.U., met de heer E. Bomli, als spin in het web. Hij is de man die alle touwtjes in handen heeft. Een Raad van Advies, waarin dit jaar Willem Andriessen, Kees van Baa- ren, Hans Overvest, Henk Spruit. dr. C. L. Walther Boer en Manus Willem- sen zitting hebben, geeft de nodige steun. De duur van de cursus is viif weken, met inbegrip van de openbare lessen, en vastgesteld voor 1961 van 12 juni tot 14 juli. De candidatcn moeten eerst een toe latingsexamen afleggen. Op die wijze wordt de eerste selectie toegepast. Men kan als werkend cursist deelnemen, maar ook als toehoorder. In totaal kunnen 10 werkende cursisten worden toegelaten, waarvan ten hoogste 5 Nederlanders. Er kan, althans in het algemeen, niet meer dan tweemaal een cursus worden ge volgd. Voor talentvolle jongeren mag er een uitzondering worden gemaakt. De cursisten mogen niet ouder zijn dan 36 jaar. Het toelatingsexamen is bedoeld, om een onderzoek in te stellen naar de alge mene ontwikkeling en in het bijzon der naar de kennis omtrent de muziek. Bovendien wordt grondige kennis ver eist van partituur-lezen en van de har monische en vormanalyse van orkest werken. Deze kennis is eigenlijk een minimum-eis. Zonder deze grondslag is het trouwens een onmogelijkheid aan de cursus te beginnen. Het toelatingsexa men vraagt ook nog een gehoortest, een onderzoek naar de theoretische kennis en het afleggen van een dirigeerproef. Aan dit vooronderzoek kunnen in totaal 48 candidaten deelnemen. Hieruit volgt, wanneer in aammerking wordt genomen dat er maar 10 cursisten tot de eigen lijke cursus worden toegelaten, hoe scherp geselecteerd wordt. Het een en ander houdt verband met het feit, dat de opzet van het geheel vrij kostbaar is. OPENBARE LESSEN In de periode van 10 tot en met 14 juli zullen alle werkende cursisten in de gelegenheid worden gesteld, op een openbare les met publiek in één der studiogebouwen te dirigeren. Verte genwoordigers van de omroepvere nigingen zullen bij deze openbare les sen aanwezig zijn, om te bepalen of bijzonder bekwame cursisten voor één 1, "»eer concerten in het seizoen ubi-1962 zouden kunnen worden uit genodigd. De docenten zullen daarvoor worden geraadpleegd. rechtbank te Dordrecht heeft de zaak gediend tegen de 3I-jarige J. A. V„ tot voor kort directeur van de Christelijke Lagere Technische School te Zwijndrecht. Aan V. werd ten laste gelegd, dat hij door het verschillende malen plegen van bedrog de school en via deze het Rijk en de gemeente voor een bedrag van ongeveer achttienduizend gulden heeft opgelicht. De officier van justitie, mr. J. Remmelink eiste tegen V. een jaar ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht door de Prot. Chr. Reclasseringsvereniging, een en ander met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdachte erkende alle hem ten las te gelegde feiten, waarover wij dezer dagen uitvoerig berichtten. Kort gezegd komt het hierop neer, dat hij manipu leerde met blanco facturen en nota's van schoolleveranciers, allerlei kortingen op bestellingen bedong en de geldelijke voordelen van al deze transacties in eigen zak stak. Zo kreeg hij op eenvoudige wijze een gloednieuwe auto, een aanmer kelijke korting op een bestelling school boeken en zag hij verder o.m. kans een vijftal roestvrij stalen aanrechten te be machtigen, die hij op zijn beurt lever de aan een aannemer. Deze zou dan een korting verlenen op de bouwkosten van het huis, dat de verdachte voor zich liet bouwen. De officier van justitie begon zijn re quisitoir met het uitspreken van woor den van dank aan het adres van de politie en van de accountantsdienst van het Ministerie van O. K. en W. voor het moeilijke werk. dat in dezen is verricht. De rechtbank sloot zich hierbij bij mon de van de president aan. „De verdachte heeft zich gedragen op een manier, die in het maatschappe lijk leven niet wordt toegestaan. Boven dien heeft hij in een verantwoordelijke positie het in hem gestelde vertrouwen ernstig beschaamd", aldus de officier. „Hij heeft niet alleen zichzelf verrijkt en de school benadeeld, maar ook de over heid om de tuin geleid. Eerst was het administratief geknoei, later is het Rijks- criminele Zwendel geworden", zo ging mr. Remmelink verder. De officier schetste de verdachte als een man met een ongelooflijke energie. „Zijn maatschappelijk succes," aldus tax. Remmelink, „is ook zijn - zij het tijdelijke maatschappelijke ondergang geworden: het ging allemaal te mooi, het succes was te groot". Mr. W. J. van Veen, de raadsman schetste het leven van de verdachte, dat aanvankelijk bepaald niet rooskleurig was. „Dank zij de enorme energie en de grote wilskracht, zag hij kans zich snel omhoog te werken", aldus de het andere en op 29-jarige leeftijd was de verdachte directeur van een school, die hij meehielp opbouwen. Bovendien organiseerde de verdachte een schrif telijke cursus, die zeer gunstig bekend staat en werd hij een geslaagd leraar Kunstgeschiedenis aan een kweekschool Bij het bouwen van een nieuw huis ech ter raakte V. in financiële moeilijkhe den. Hij mengde zakelijke en schoolbe- langen dooreen. „De bedoelingen waren goed", zo zei de raadsman, „maar de remmen waren los. Hij heeft volkomen gefaald." De raadsman laakte de persberichten, die enkele dagen geleden openbaar wa ren gemaakt. Hij meende, dat deze „sensationele berichtgeving" de persoon van de verdachte bijzonder veel kwaad heeft gedaan. Tenslotte vroeg mr. v.d. Veen de straf dusdanig te bepalen, dat het voorwaar delijke deel zo groot is, dat het resteren de gedeelte gelijk zal zijn aan de in voorlopige hechtenis doorgebrachte tijd. Direct verband met deze zaak hield die tegen de 39-jarige autohandelaar en sloper J. T. L. uit H. I. Ambacht, aan wie werd verweten,, dat hij V. opzette lijk middelen heeft verschaft om op lichting te plegen. Het ging hier om een gefingeerde nota, die op verzoek van V. door deze zelf werd opgemaakt. L. ging daarmee akkoord, omdat, zo zei hij ter zitting hij meende, daarmee de school een dienst te bewijzen. „V. stond bij ons gunstig bekend. Bij mij is de klant ko ning", aldus L. De officier van justitie meende, dat L. had moeten weten, dat hier iets met in orde was. Hij eiste twee maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar alsmede een boe te van 500 subs, een maand hech tenis. Tenslotte diende nog de zaak tegen de 43-jarige Dordtse directeur A. van N. aan wie valsheid in geschrifte ten las te werd gelegd. Deze verdachte mani puleerde eveneens met een factuur: een aantal artikelen werd wel gefactureerd, maar niet geleverd en andere niet ge factureerd, maar wel geleverd. De verdachte zei, het volste vertrou wen in V. gehad te hebben en gehan deld te hebben in het belang van de school. Al spoedig ontstond een juridisch steekspel tussen de officier van justitie en de raadsman over de vraag, of een factuur beschouwd dient te worden als een officiëel bewijsstuk. Deze tweestrijd spitste zich toe, toen de officier de dag vaarding wilde wijzigen door daarin op te nemen, dat deze facturen officiële be wijsstukken zijn. De raadsman betwistte fdat in ernstige mate en maakte daar om ook bezwaar tegen deze wijziging Na raadkamer wees de rechtbank de vordering van de officier toe. Ook in zijn requisitoir de officier nog eens uiteen, waarom hij de bewuste facturen wel als bewijsstukken zag. Ver der was hij van oordeel, dat met de be treffende handelwijze van de verdachte de subsidiepolitiek van het Rijk door kruist kan worden en nadeel voor het Rijk kan ontstaan. „We moeten dit zien als een administratieve fraude", aldus de officier, die tenslotte tegen van N. een boete van duizend gulden eiste subs, een maand hechtenis. Mr. J. Coert uit Rotterdam wees er als raadsman van de verdachte aller eerst op, dat de Hoge Raad in twee ar resten (van 1904 «n 1914) heeft uitge maakt, dat facturen niet als bewijsstuk ken kunnen dienen. De raadsman meen de dan ook, dat de onderhavige door van N. opgemaakte factuur niet als bewijs stuk kon dienen. Ook in het geval de rechtbank zou aannemen, dat de factuur wel officieel bewijsstuk zou zijn, kwam mr. Coert tot de slotsom, dat vrijspraak zou moeten volgen. Mr. Remmelink merkte hierna nog op, dat een factuur, die naderhand van een paraaf of een stempel wordt voorzien, algemeen als bewijsstuk geldt. De raads man verweerde zich daartegen en merk te op, dat in de dagvaarding slechts over „factuur" wordt gesproken. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. NEW YORK, 25 febr. (UPI) De V.N.-commissle voor Zuidwest-Afrika heeft bekendgemaakt, dat de Unie van Zuid-Afrika haar toestemming geweigerd heeft Zuidwest-Afrika te bezoeken. Drie weken geleden had de Zuidafri- kaanse regering erop gewezen dat de kwestie Zuidwest-Afrika voor het Inter nationale Hof van Justitie aanhangig is gemaakt door Ethiopië en Liberië. De Algemene Vergadering der V.N. had op 18 december een resolutie aan vaard waarin de commissie opgedra gen werd zich onmiddellijk naar het mandaatsgebied te begeven. De commissie had plannen gemaakt om deze maand naar Zuidwest-Afrika te gaan voor een bezoek maand. van een .v^.^uunm, ei wuibireeKb 5 uur wilde de 65-jarige heer G. Stam. gewoond hebbende aan de Schielaan. de voor het voetverkeer verboden Rijksweg 13 oversteken ter hoogte van de Oost- Sidelinge. Toen hij zich op de rijbaan bevond, kwam juist uit de richting Blij - dorppiein een ambulance-auto uit Breda, die op weg was naar Delft om er een piment op te nalen. L>e aan het stuur zittende eigenaar, de heer P. C. van Oers, wilde de voetganger nog ontwijken, maar bij de snelle manoeuvre sloeg de ambu lance-auto om, waarbij de heer Van Oers en de naast hem zittende verpleegster lichte verwondingen opliepen. Erger aan toe was de heer Stam. di per Rotterdamse ambulance-auto naar het Dijkzigt-ziekenhuis overgebracht, maar overleed onderweg. Dicht bij de plaats van het ongeluk be vindt zich onder de weg een viaduct, waardoor voetgangers verbinding hebben met de beide, door de rijksweg geschei- door de auto was meegesleurd.. Hij werd i den delen van Overschie. DEN HAAG, 25 febr. De Nederlands- Franse ambtelijke besprekingen in Den Haag hebben geleid tot een beginselak koord over contracten op lange termijn voor levering van Frans graan aan Ne derland. De twee delegaties, o.l.v. baron Van Ittersum. directeur-generaal Euro- hese samenwerking van het ministerie van buitenlandse zaken en zijn Franss collega Olivier Wormser, hebben over eenstemming bereikt wat de consumptie goederen betreft. Dit beginselakkoord zal op een volgende bijeenkomst, mogelijk op 20 mei in Parijs, verder worden uit gewerkt en getekend. Over de voeder- granen is men het nog niet eens. Van Franse zijde wordt reeds geruime tijd aangedrongen op het sluiten van contracten op lange termijn voor levering van Frans graan aan Nederland in het' kader van de samenwerking in de Euro pese Economische Gemeenschap. DEN HAAG, 25 februari Op Neder landse boter, mits bij export niet ouder dan 8 weken, welke als zodanig vóór of op 5 maart 1961 daadwerkelijk naar Engeland wordt uitgevoerd, zal tegen overlegging van de vereiste bewijsstuk ken tot nader order een toeslag van f 0.525 per kg worden verleend. Straatsburg, 25 febr. (AFP) De Ne derlandse permanente vertegenwoordiger bij de Raad van Europa, mej. M. Z N. Witteveen, heeft in Straatsburg de Neder landse ratificatie-oorkonde van het Euro pese akkoord inzake vrij personenverkeer gedeponeerd. Dit akkoord, dat voor Ne derland op 1 maart van kracht wordt, geldt .reeds voor Oostenrijk, België, Frankrijk, West-Duitsland en Italië. Rei zigers in het verkeer tussen deze landen hebben geen paspoort meer nodig doch kunnen volstaan met een indentiteitskaart.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5