Hl Mohammed V van Marokko overleden BRAND IN FRANSE AMBASSADE A: Loemoembistisch leger nadert Leo poldstad Steden geven zich zonder slag of stoot over EEN ZWAAR VRACHTJE VOOR BALTIMORE «iiilf Ziekenauto HUIS VAN ZONNEKONING VERHUIST Nasser neemt van Belgen bezittingen in beslag Maandag 27 februari 1961 Kroonprins volgt hem op als koning Hassan II Man maakt lek lïl gasleiding aangereden Mislukte poging gezin van leven te beroven Verrassend snel en nogal raadselachtig offensief Katanga thans geïsoleerd van Leopoldstad Brandstichting ambassade Caïro Belgen moeten de V.A.R. verlaten Angstig avontuur op drijfzand Het weer NA CHIRURGISCH INGRIJPEN 12 pagina's RABAT, 27 febr. (AFP, Rtr, UPI). Volkomen onverwacht is gistermiddag op 51-jarige leef tijd overleden koning Mohammed V van Marokko. De koning kreeg een hartverlamming nadat een operatie aan het neusmembraan al goeddeels geslaagd was. Hij zou ook aan een inwendige kwaal geleden hebben. Kroonprins Mou lay Hassan, de 33-jarige oudste zoon van de overleden monarch, deelde zijn land via de radio als eerste en met door tranen ver stikte stem het droeve nieuws mee. Onder de naam van Hassan II is de kroonprins tot koning van Marokko geproclameerd. Mohammed V, voordat hij 16 augustus 1957 tot koning werd uitgeroepen sultan Sidi Moham med Ben Youssouf, werd na de dood van zijn vader in 1927 tot sultan uitgeroepen, hoewel hij niet de oudste zoon was van sul tan Moulay Youssouf Ben Mou lay Piassan. Bij de troonopvolging in Marokko geldt niet steeds het eerstgeboorterecht. Vanaf het be gin van zijn regering streefde de overleden vorst naar modernise ring van zijn land, dat toen nog een Frans protectoraat was. In 1953 werd hij, als gevolg van in trigues van de pro-Franse pasja van Marakesj, El Glaoui, door de Fransen afgezet en verbannen naar Corsica en later naar Mada gascar. Twee jaar later keerde de sultan weer op zijn troon terug. Onmiddellijk na de tweede wereld oorlog is Mohammed de strijd voor volledige onafhankelijkheid van zijn land begonnen. Generaal De Gaulle benoemde de Marok kaanse vorst tot „Compagnon de la Libération" uit erkentelijkheid voor diens houding tijdens de wereldoorlog. mmmm B WÊÊ 3111111111 ■R|SftË| - HP j KONINGIN naar Hilversum Dodelijke val in douchecel Dayal vertrekt? Verzonnen verhalen over dood Loemoemba Ernstige patiënt pom'e van H~Tnnover was gearresteerd brand™6"' plUnderden het en In Amsterdam Brandweer redt jongen niet touw en ladders Aanhoudend zacht Temperatuur boven normaal Het weer in Europa HET 'NIET WE Üoh, a'nmed V, de overleden koning van Marokko. #san II, de nieuwe koning van Marokko t,} TRECHT, 26 febr. Een 33-jari- be|.0,M'<>n*r van (leze stail, vormer van yi-cinS*', a* jaren in onmin met zijn r,,, ai jaren 111 onmin met zijn kin.,g 'eeiile het echtpaar heeft drie j«„ ren: een meisje van dertien, een fplt van elf en èen meisje van ze- g(.(l Jaar heeft een, msilukte, poging gen ziJn gezin om het leven te bren- sttpp?1 voor hij vrijdagmorgen om- hij 6 uur zijn huis verliet, heeft in een blikopener een gat gemaakt 'heter gasleiding tussen hoofdkraan en er Toen hij bemerkte dat het gas siSs 'e vlug uit ontsnapte, waarbij een hoofHi? geluid ontstond, draaide hij de iijn wat dicht. Hij hoopte, dat 'j'ouw en kinderen bedwelmd zou- rkken, is. de gewoonte van de vrouw Zij „uT s kwart over zeven op te staan. blaai aakte ook vrijdagmorgen nor- gas, .Ulnar rook wel aanstonds een h'il(|p Toen zij water voor de thee *asstPi0pzetten en het kraantje van het Hanu i .°Pendraaide, bleek er geen gas hie„ ®Z,S te zijn. Zij dacht dat er een Jag munt in de meter moest en hoof,iuen ZÜ daarmee bezig was, dat de Wt taan Rn" dicht was gedraaid, juid If??*1 hoorde zij ook een sissend ge- a t V'iarschuwde de G.E.V.U., die deed ontdekte en daarvan aangifte 'ot a ''ij de politie, dje dezelfde avond "■"gaan statie van de bewoner is over- '*°ch man bleef nog ontkennen, h ijje ®r stapelden zich steeds meer be- he'pjj tegen hem op en zaterdagavond t'ei, "'J zijn misdadige opzet toegege- Het overlijdensbericht van Moham med V is niet alleen in Marokko, maar ook in Tunis, Londen, Parijs en andere hoofdsteden met grote droefenis en ontsteltenis ontvangen. De overleden koning gold als een persoonlijke vriend van president De Gaulle van Frankrijk en van president Bourguiba van Tune sië. De laatste heeft drie dagen natio nale rouw in zijn land afgekondigd. Voor Marokko is een week rouw afgekondigd. In een regeringscommuniqué is meege deeld, dat de koning al twee jaar aan een oorontsteking leed, waarbij reeds eenmaal operatief ingegrepen is. Bij de operatie van gisteren waren vijf artsen aanwezig, evenals twee zoons van de overledene, Moulay Hassan en Moulay Abdoullah. Bii zijn volk was Mohammed V zeer populair, hoewel hem autocratische neigingen niet ontzegd kunnen worden. Hij streefde er echter naar Marokko tegen 1962 een volledig democratische regering te geven. Vorig jaar nam de koning het premierschap op zich nadat hij gehroken had met de regerings partij Istiqlal. De kroonprins werd in de toen geformeerde regering op brede basis viee-premïer. De koning trad gaarne op als be middelaar. In zijn land had hij veel te stellen met primitieve en veelal roof zuchtige Berberstammen in de binnen landen, maar ook met ontevreden arbeiders in de grote steden. Marokko dreigde een pion in de koude oorlog te worden toen het aanspraken op Mauretanië deed gelden, welke in het afgelopen najaar door de Sovjet-Unie gesteund werden in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties. Zo wel Moskou als Peking koketteerden toen al met Marokko door allerlei economische en technische hulp. Tij dens het bezoek van president Brezj- nev van de Sovjet-Unie werd ook de nadruk gelegd op militaire hulp van de Sovjets aan Marokko. (Vervolg op pagina met 's Lands Kroniek) f ■••illllllllllllllllllltlltlllllllllllllflllillll LEOrOLDSTAD, 27 febr. (AFP, Rtr, UPI) Loemoembistische troepen uit Stanleystad hebben gistereu de haven stad Franqui, 480 kilometer ♦en westen van Leopoldstad, bezet. De stad gaf zich zonder slag of stoot over, zoals ook bijvoorbeeld Loeloeaburg, de hoofdstad Van Kasai, die vrijdag bezet werd. De regering in Leopoldstad van president Kasavoeboe en premier Ileo windt zich nogal op over de voor haar uiteraard verontrustende en verrassend snelle en succesvolle opmars van de troepen uit Stanleystad. Premier Ileo beeft in een ultimatum aan de V.N.-poIitiemaeht ge- eist, dat de volkerenorganisatie de op mars tot stand brengt. De V.N. hebben hieraan geen gevolg gegeven, omdat er nergens sprake was van vijandelijkheden tussen troepen van generaal Moboetoe enerzijds en die van de Loemoembistische generaal Loendoe- la (naar men aanneemt een van de werkelijke machthebbers in Stanley stad) aan de andere kant. •N - AA7 27 febr. Koningin Ju- rriaart llet voornemen op woensdag ri^ririp e,ei? bezoek te brengen aan het KPcem*, Hingskamp en aan het stu pide voor militair leicl eide vo°r militair leiderschap, De sleepboot „Zwarte Zee" is zondag aan een lange reis begonnen met een middenschip, dat naar Baltimore moet worden gebracht. Het bijna 150 mtr. lange middenschip is bij Verolme voor Amerikaanse rekening gebouwd. Rivier sleepboten brachten het middenschip naar de Hoek, waar de Zwarte Zee" reeds lag te wachten. TILBURG, 27 febr. Zaterdagavond is de twaalfjarige Eugène van der Ven dood in de douchecel van de ouderlijke woning aangetroffen. De jongen bleek door een noodlottige val van een bankje om het leven te zijn gekomen. Het Loemoembistische legeroffensief heeft een wig gedreven tussen de geest verwante machtshebbers Tsjombe in Katanga en Kalondji in de Mijnstaat, en ook tussen deze beiden en de centrale regering in Leopoldstad. Dit gebeurde juist op een tijdstip, dat men poogde een as te vormen, welke van Leopoldstad via Bakwanga en Loeloeaburg naar Elisabethstad in Katanga moest lopen. Opmerkelijk bij dit alles is in de eerste plaats, dat de legercomman dant van de regering in Leopoldstad, generaal Moboetoe, die zich met zijn troepen in de Evenaarsprovincie be vindt, zich niet druk schijnt te maken over de opmars van de Loemoembis- ten, die hem de terugweg naar Leo poldstad zouden kunnen afsnijden. Daarbij komt echter, dat blijkens het op vorige week vrijdag gedateerde rap port aan de Veiligheidsraad van de spe ciale vertegenwoordiger van de V.N. in Congo, Dayal, de Loemoembistische ge neraal Loendoela en generaal Moboetoe onder auspiciën van de Volkerenorgani satie onderhandelingen voeren om het uitbreken van vijandelijkheden te voor komen. Loendoela en Moboetoe hebben Dayal verzekerd, dat ze gewapende bot singen willen vermijden. Al met al is het ook niet duidelijk, of de troepen uit Stanleystad aan een offensief zijn begonnen, of dat ze alleen maar naar hun woongebieden trekken. Het feit, dat er bij de opmars geen schot is gelost zou kunnen wijzen op een of ander vooraf gemaakt plan. De Loe moembistische troepen gedragen zich zeer gedisciplineerd, in tegenstelling tot die van Moboetoe in de Evenaarspro vincie, waar de militairen zich te buiten zouden gaan aan aanvallen op vrou wen en plundering. In zeer gezagheb bende kring in Elisabethstad is voorts vernomen, dat de regering van Katanga niet van plan is zich militair te mengen in de opmars van de Loemoembisten. Dit. hoewel Katanga oen verdrag van militaire bijstand heeft gesloten met de Mijnstaat, welke overeenkomst ech ter nog niet voldoende geratificeerd zou zijn. Aanstaande vrijdag begint in Ge neve de door president Tsjombe uitge schreven rondetafelconferentie voor Con golese leiders, waarvoor ook de premier van Kivoe, Kasjamoera, en premier Gi- zenga, in Stanleystad, zijn uitgenodigd, die evenwel niets van zich hebben laten horen. Vrijdag wordt tevens in Elisa bethstad een r.t.c. gehouden, waaraan behalve de „regeringen in ballingschap" voor Oostprovincie en Kivoe ook deel nemen Tsjombe zelf en premier Ileo. De Sovjet-Unie heeft aan een groot aantal regeringen een nota gezonden over Congo, waarin nog eens wordt aan gedrongen op onmiddellijke terugtrek king van de internationale politiemacht en erkenning van de regering van Gi- zenga. Van de zijde van de Amerikaanse regering reageerde men hierop met de verklaring dat de Sovjet-nota kennelijk een poging is om optreden van de V.N. in Congo te torpederen, nog voordat secretaris-generaal Hammarskjöld van zjjn nieuwe bevoegdheden gebruik heeft kunnen maken. De Indische diplomaat Rajesjwar Da yal, de speciale vertegenwoordiger van de V.N. in Congo, heeft tot 1 maart een overeenkomst terzake met de volkeren organisatie. Naar verluidt zon Dayal weer naar zijn land terugkeren, zodat de benoeming van een opvolger te ver wachten is. I iiiiillllllllllllllllllllllllillllimilllillllllllllllillllllllliiiiiiiiiiii ROME, 37 febr. (UPI) De verha len ev( Loemoemba's dood die een 31-jarige Duitser, zich noemende Gerd Armin, verkocht aan de Britse courant „Daily Sketch" en aan de Franse „Aurore" blijken grotendeels uit de duim gezogen te zijn van de zegsman, die tegenover U.P.I. een rouwmoedige bekentenis heeft afgelegd. De man be kende, dat hij uit geldgebrek zijn ver halen verkocht heeft, maar thans zo'n spijt heeft gekregen, dat hij het geld weer terug zal geven. „Gerd Armin" vertelde ook in wer kelijkheid anders te heten. In Frank furt woont een zakenman, die zo heet en zijn paspoort sinds enige tijd verloren is. De zich noemende Gerd Armin be kende, dat hij inderdaad in Katanga geweest is en daar drie lichamen op de grond heeft zien liggen, waarvan men hem vertelde, dat een ervan dat van Loemoemba was. Meer wist „Gerd Ar min" niet. Waarom h!j zo'n spijt heeft gekregen vertelde hij niet, slechts, dat hij wat dit betreft geheel uit zichzelf handelt. Voorts heeft hij te kennen ge geven, dat hij op een eerlijke manier zijn brood wil verdienen en wel als vrij williger in het leger van Fidel Castro op Cuba. In de Franse ambassade te Washington is gisteren een hevige brand uitgebroken, waaraan de brandweer urenlang werk had. De oorzaak is nog niet met zeker heid bekend. Vermoed wordt, dat on voorzichtigheid een rol gespeeld kan hebben. Vast staat, dat de schade vrij aanzienlijk is. AMSTERDAM, 27 febr. Zaterdag middag ontstond op het kruispunt Fer dinand Bolstraat-Stadhouderskade in Amsterdam even een hachelijke situa tie, toen een ziekenauto met een ern stige hartpatiënt tegen een personen auto botste. De ziekenauto, die onder weg was Van het Binnengasthuis naar het academisch ziekenhuis in Utrecht, reedgebruik makend van zijn dubbel- tonig hoornsignaal door het rode stoplicht. In de wagen lag de twaalf jarige jongen A. van 't Klooster, wiens hartslag zeer onregelmatig was. Naast hem zaten een cardioloog en een arts om bij een eventuele hartstilstand on middellijk te kunnen ingrijpen. In de ziekenauto stond ook een zgn. pace-ma ker opgesteld, een medisch instrument dat de hartslag op gang kan brengen. Uiteraard werd direct gevreesd, dat het jongetje nadelige gevblgen van de schok zou hebben ondervonden, maar spoedig bleek dat dit niet het geval was. In alltrijl waarschuwde men de G.G. en G.D., die onmiddellijk een andere ziekenauto naar de plaats van het ongeval stuurde. Eerst werden de instrumenten overgeladen, waarna men ook de jongen in de andere auto kon overbrengen. Een en ander nam bij elkaar nog geen half uur in be slag. Bij aankomst in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht bleek de toe stand van de jongen redelijk wel te zijn. De bestuurder van de personenauto, een bewoner van Aerdenhout verklaar de tegenover de politie, dat hü de zie kenauto niet had zien aankomen. Ook het signaal had hij niet gehoord. (Een ziekenauto heeft in deze situatie nooit voorrang, maar het wordt aan de be leefdheid van de weggebruikers overge laten om al dan niet voorrang te ver lenen). Een historisch gebouw maakt een uitstapje. Een huis, dat in 1667 is bewoond door Lodewijk XIV, de Zonnekoning, toen deze het beleg voor Rijssel sloeg, wordt over een afstand van zeventig meter verplaatst, zachtjes schuivend over een aantal rails. Het huis, dat 350 jaar oud is en dat zich bevindt te Loos-Lez-Lille, moet plaats maken voor de nieuwe autoweg Rijssel-Duinkerken. Het staat op de Franse monumentenlijst en mag niet worden afgebroken. CAÏRO - BRUSSEL, 27 febr. (AFP Belga, Rtr, UPI) België heeft de diplomatieke betrekkingen met de Ver enigde Arabische Republiek verbroken als gevolg van de weigering van de V.A.R. om genoegdoening te verschaf fen voor de anti-Belgische betogir.gen in Cairo, waarbij de Belgische ambas sade in brand werd gestoken. De re gering van de V.A.R. heeft hierop ge reageerd met inbeslagneming van alle Belgische bezittingen in dat land. De Belgen in de V.A.R. tussen 300 en 400 in getal zouden binnen enkele dagen het land moeten verlaten. Zoals bekend heeft de V.A.R. vorig jaar, toen president Kasavoeboe van Congo de diplomatieke betrekkingen met de regering van Nasser verbrak, gerea geerd met de naasting van alle Bel gische ondernemingen. Wat er thans aan Belgisch bezit in de V.A.R. nog over is beperkt zich tot particuliere ei gendommen en enkele kleine onderne mingen. De regering in Brussel heeft contact, opgenomen met Zwitserland in verband met de behartiging van de Bel gische belangen in de V.A.R. De secretaris-generaal van het Bel gische ministerie van buitenlandse za ken, Baron Jean van den Bosch, heeft zaterdagavond journalisten een commu niqué voorgelezen waarin wordt gezegd dat op 12 en op 15 februari de Bel gische ambassade te Caïro is aangeval len door betogers. De eerste keer werd de ambassade met stenen bekogeld en n..;t.i<>n,i tpao ma,, de tweede keer drongen de betogers op verdenking van het stelen van 3.000 st cnttcn Dlana- Zw. frank die toebehoorden aan de De onderminister van buitenlandse liedjes-zangeres Lys Assai, heeft be- zaken van de V.A.R., Rafez, had op 14 kend de diefstal te hebben gepleegd, februari op erewoord verklaard dat de ambassade doeltreffend zou worden be schermd. De volgende dag echter werd de bewaking bij het gebouw terugge trokken en verschenen auto's van de televisie en fotografen, Daarna begon de aanval. De brandweer en politie ver schenen pas vier uur na het begin van de betoging, aldus het Belgische com muniqué. AMSTERDAM, 27 februari De veertienjarige Gerrit Loouen is zater dagmiddag door acht brandweerman nen uit een gevaarlijke situatie gered, toen hij op een uitgestrekt opgespoten terrein in nieuw-west in drijfzand te recht kwam en dreigde weg te zinken. De jongen was met oen zelfgemaakt vlotje in een ondiepe plas gaan varen, maar raakte op een gegeven moment vast. Lopende over het gevaarlijke drijfzand kwam hij letterlijk en figuur lijk steeds verder van huis. De inmid dels gewaarschuwde brandweer arri veerde met een groot aantal extra lad ders en tientallen meters touw, waar na een „brug" van ongeveer vjjf en zeventig meter lengte werd gemaakt, zodat de spuitgasten bij de jongen kon den komen. Hij was totaal verkleumd. De politie nam hem snel mee naar het bureau. Onherkenbaar door de dikke modder kluiten en met druipende kleren to gen de brandweerlieden terug naar hun kazerne, waar zij zich na een verfris send bad geheel moesten verschonen. (Advertentie) Grootste speciaalzaak in sponsen, zomen, borsiels, kweslen. Rotterdam, Koria Lijnbaan 14 Dan Haag, Wagenstraat 115. Amsterdam, Rokin 136 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend zwaarbewolkt met nu en dan regen of motregen. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen zuid en west. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Zon: 7.30-18.17. Maan: 16.18-6.30. DE BILT, 27 febr. Vanochtend vroeg passeerde een koufront met enige regen bijna het hele land. Een volgend storingsgebied dat weinig activiteit ver toont, is in noordoostelijke richting de Azoren gepasseerd. Dit zal morgen dicht langs of over ons land trekken en enige regen brengen. De temperaturen blijven aanzienlijk boven normaal. max. min. oeersl. Station Weer temp temp. afgei. gisteren 24 uur Den Heider geh. bew. 12 7 2 Ypenburg half bew. 13 9 0.5 Vlissingen geh. bew. 12 3 0.3 Eelde regen 13 9 3 De BiJt zw. bew. 13 9 0.3 Twente regen 14 12 0.1 Eindhoven regen 14 12 0.1 Z.-Limburg regen 15 12 1 Stockholm regen 3 2 1 Oslo geh. bew. 5 3 1 Kopennagen regen 7 5 4 Londen half bew. 18 5 3 Amsterdam zw. bew. 13 3 0.4 Brussel motregen 14 11 1 Luxemburg regen 14 9 1 Parijs geh. bew. 15 13 0.1 Bordeaux zw. bew. 21 10 0 Grenoble zw. bew. 16 4 0 Nice licht bew. 14 7 0 Berlijn regen 13 4 0.1 Frankfort zw. bew. 16 8 0.5 Mtinchen zw. bew. 14 1 0 Zurich regen 16 4 0.1 Genève zw. bew. 15 5 0 Locarno zw. bew. 15 1 0 Wenen mist 5 -3 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1