vorr iis is voor KNVB levenskwestie ORANJE'S JEUGD BLIJFT BAAS OVER BELGIË: 2-3 V. d. Graaf succesvol schutter NIEUWE SCHOUWBURG IN TILBURG Facetten van de. arbeidstijdverkorting -Nederland blijft achter- ^uid-Afrika wil 'Wik landenblok Militair team is Belgen te sterk Duitsland loopt ORANJE onder de voet33-7 Uit de pers INSTALLATIE FILMDIENST NED. SPORT FEDERATIE Middel om propaganda te 'maken voor de sport BRIEYEN van lezers Secretaris-penn "azster Brunt: Heynen maakt enige goal Wereldtitel zaal handbal Russische schaatsers overtroeven Noren V B DONDERDAG 2 MAART 1961 ■sw" Het Kathedraal inspireert voetballers Hebben scheidsrechters altijd ongelijk? Enorme verzekering voor 1 M uur vliegen „Andere" spelen Probleem G - O Concert voor stofzuiger en strijkorkest.... Examens Tottenham vliegt Balkaniade Finale Europese voetbal beker niet in Rome RUSH - de formidabele Simca motor met 5-maal gelagerde krukas. Geeft belangrijk meer vermogen bij aanzienlijk minderver- bruik. (Olie verversen om de 4.000 km!) Maak proefrit met de 4-persoons Simca Aronde en de 6- persoons Simca Ariane, uitgerust met RUSH en RUSH SUPER motor bij Badmintonwedstrijd ZwitserlandNederland Vingerhoedt bedreigt Rubin Australië moet iets doen i.z. Nw.-Guinea Februari-staking FINEST SCOTCH Öe Franse voetbalkampioen Reims speelt sinds mensenheugenis in de schaduw van de kathedraal ja van die stad. Vooral de laatste vJn bleek het spelen aan deze bron |w schoonheid een goede invloed op \yspel van Reims uit te oefenen, v It Reims speelt het mooiste voetbal Vf het land. Het wedijvert als het v„'e met de kathedraal om de gunst een publiek, dat vanaf de tribunes hr.. uniek uitzicht heeft op het fraaie "hwwerk. te stadion van Reims verkeert ech- Vi Mer" y n|et meer in zo'n glanzende vorm zijn bespelers. Men heeft daarom ^ioten nieuwe tribunes te bouwen. Er t een architect gezocht; deze ont- eeu nieuw „huis" cn legde het erP ter goedkeuring voor aan het °tUur. Dat wierp zich, bewust van esthetische verantwoordelijkhe id V °P het, pian om het met argusogen o bestuderen. Er was ai meteen een ^Posant die mopperde dat ook vanaf ba hieuwe tribunes de kathedraal zicht- itisp zou Mijven. Of het een commu- hA was is niet bekend, maar hij aanhang en de kathedraal leek in de knel te geraken. Tot dat (O ''ealist redd'ng bracht. Hij vond c)e het er eigenlijk niet toe deed of l^.rnensen die de tribunes bevolkten, kan n naal' het voetballen of naar de byhedraal. Voor de club was alleen, ^hgrjjk dat. die tribunes vol kwa- De meerderheid beschouwde de- ze opmerking als wijs en juist; het plan werd zonder wijzigingen aangeno-, men. Scheids zwaai tijd o cheidsrchters hebben het meeslal ar te verduren. Zij fluiten al- h J tijd op het. verkeerde ogenblik of straffen juist de onschuldige spe ler. Kortom, zij hebben het meestal bij het verkeerde eind. Dat is tenminste de mening van het grote HAAG, 2 maart Gezien de waarde die de voetbalsport kan Y "oen bij het in goede banen leiden E" de vrijetijdsbesteding van de jeugd, 'm de KNVB reeds enkele jaren ge- q "n een studie-commissie ingesteld, p der het voorzitterschap van ir. H. lij "opster moest die commissie richt- iii ,u uitwerken om tot een deugdelij- tjp kaderopleiding „ren levenskwes- t,, .Vo°r iedere bond, zelfs voor een gro- E"ond zoals de KNVB", aldus de heer dut te kunnen komen. Hank zij het rapport van die com missie kon al in 1959 in Utrecht wor den begonnen met een centrale leer jong voor de kadervorming, een op lading voor cursusleiders die zelf Ia- ïe.r plaatselijk als „docent" bij jeugd- :fiiderscursussen kunnen optreden. Al V? 1960 behaalden een honderdtal kan- pdaten het certificaat, waarna zij I" de afdelingen van de KNVB hun vennis konden gaan uitdragen aan de jeugdleiders van de verenigingen, bo r dit doelmatige systeem is de 1- nd erin geslaagd eenheid te brengen v_ de diverse jeugdleiders-opleidingen kün de twintig afdelingen. Sedert 1959 "hen de jeugdleiders van de vereni- Advertentie) De Engelse tekenaar en mu sicus Serald Hoff nu ng schreef een concert voor stofzuiger solist en strijkorkest. De mo derne stofzuiger produceert niet zoveel geluid en dus kun nen 45 violen, celll èn bassen er wel tegenop, lyiaarstel dat bij inpiaats van één... een miljoen stofzuigers genomen had! Dan zou de strijkersmu- ziek in het motorgeraas ver loren zijn gegaan. Want één miljoen stofzuigers, dat zijn er onvogrstelbaar veel. En méér dan een miljoen stof- 2uigers heeft Ruton al ver vaardigd inde tientallen jaren Van z'n bestaan. Aan alle Rutons en Rutonnettesdie de fabriek verlieten, werd even- Veel aandacht besteed en zo groeide de ervaring van Ruton. duist door dié ervaring ligt Ruton voor op andere goede merken. Dé Ruton is Uw trouwe strijdmakker in de Veldtocht tegen het stof. 't was Ruton - 't is Ruton 't b'ijft Ruton RADOMA N.V. AMSTERDAM 6(V^STERDAM. 2 maart (G..U) HeA" Psychologie: mej. T. Kok, Am- en met iof de heer W. A. Th. c'4li ese> Amsterdam; politieke en so- j-h Wetensch.: de heren E. van Thjjn y, 7/ Tegelaar, Amsterdam; kerk ex.: %Aa.ri Gelder, Leeuwarden en W. M. .AA'hk. Zwolle. CJ^STERDAM, 2 maart (V.U.) 'Franse taal en letterkunde: T. J. ■W Rotterdam en A. J. A. van Zoest, j'erdamkand. psychologie: mej. Lock. Leiderdorp; mej. M. Bur- jjtl '„Axel; j. c. H. Doorn, Putten-Gld. SVm.' Steenstra, Drachten; doet. ^•"ologie: W. de Bondt, Amsterdam; JV' A Smith, Oostwold-Old; B. Bui- Amsterdam en mej. M. W. Kalis- maart Doet. scheikun- M. Rijke, Leiden; M. Sanders, Kd.;erdam en C. H.. van der Ent, Rot- Wdo doet. biologie: J. W. M. Osse, C>'kand. H wis- en natuurkunde: Meijer, Leiden: J.W.Buma, Oegst- "1^1 kand. K I wis- en natuurkunde: !>c. jC. J. m. Krinkels, Leiden; kand. f^tet1 wis- en natuurkunde: mej. M. J. &ws> Leiden; kand. ex. F wis- en na- jJ^hnde: J. de Goede, Leiden en J. ahden, Den Haag. ^AAPstaD, 2 maart (DPA) De h Afrikaanse minister van buitenland- w'iL, Erik Louw, heeft zich in het .„'rikaanKC parlement voor de eer- i>h?-aal duidelijk uitgesproken voor de ff 1, 'hg van een federatie van landen -Uluiden van Afrika, waarin de kranen de macht, uitoefenen. gingen, op basis van vrijwilligheid uiteraard, een cursus volgen voor het „basis-diploma". Op vijftien avonden worden lessen gegeven die betrekking hebben op de betekenis van de voet balsport voor de jeugd, de sporthygi- ene, de verbandleer, de ontwikkelings perioden van de jeugdspeler, het leiding geven en de clubactivitëiten. Dit jaar is men begonnen met een voortgezette opleiding. Degenen die een basiscursus met goed gevolg hebben voltooid kunnen thans uit twee voort gezette opleidingen kiezen. Er bestaat een cursus waarbij speciaal aandacht wordt besteed aan de clubactiviteiten naast het voetballen (organiseren van clubavonden, kamperen, het redigeren van een jeugil-clubkrant etc.) cn daar naast een opleiding waarbij het in het bijzonder gaat om het voetbalspel zelf. De KNVB hoopt door deze cursussen en door de uitgave van een serie boek jes onder de titel de „KNVB jeugdsport- serie", de jeugdleider van de toekomst voldoende pedagogisch en psychologisch inzicht te geven om te maken dat niet slechts de voetballer in bet jonge club lid ontwikkeld wordt, doch ook het ka rakter. „Voetballen is een gunstig me dium om het karakter te vormen, aldus de KNVB. „maar zonder meer vormt voetballen het karakter niet ten goede. Dat is afhankelijk van de manier waar op de jongen geleerd wordt te voetbal len. Er blijven steeds twee mogelijk heden: de jongen kan er beter, maar ook slechter van worden. De taak van do goed onderlegde jeugdleider en dat moet geen halve psycholoog zijn, want juist halve psychologen zijn le vensgevaarlijk. is het om te maken dat het karakter inderdaad ten goede gevormd wordt". NIJMEGEN, 2 maart Het Neder landse militaire elftal heeft woensdag avond door een verdiende maar zwaar bevochten zege met 1-0 op België, zich geplaatst in de finalegroep van het in ternationale militaire voetbalkampioen schap. Zoals bekend was het de tweede wedstrijd tegen de Belgen. De eerste ontmoeting, 15 februari te Brussel ge speeld, leverde een zege met 2-1 op voor de Nederlanders. Het Nederlandse team behaalde in deze tweede wedstrijd de overwinning dank zij een doelpunt van de rechtsbinnen Heynen (VW), na een voortreffelijke combinatie van de ge hele voorhoede, in de veertiende mi nuut van de eerste helft. In die eerste hellt kwamen zowel de Nederlanders als de Belgen tot bijzonder goed spel. Na de rust kreeg de strijd tussen de wa penbroeders van beide landen echter een bijzonder grimmig karakter. De West- duitse scheidsrechter Treichel had dan ook alle moeite om de spelers in de hand te houden. Heiaas was de arbiter vaak niet al te gelukkig met zijn beslis singen. publiek. Zo is het in Nederland en zo is het in Hongarije. Dit vergroot de Hongaarse voetbal bond zó, dat zij naar een middel zocht om de scheidsrechter te rehabiliteren. De bond organiseerde daarvoor een wedstrijd tussen de Hongaarse kam- pioensploeg en een ander team en wees een als bekwaam bekend staand scheidsrechter aan om de wedstrijd te leiden. Hij zou dit moeten doen onder het wakend oog van vierhonderd colle ga's die waren uitgenodigd om over het fluiten van de uitverkorene een oor deel te vellen. Maar de „rechters" lie ten hun collega aardig in de steek. Zij bleken het namelijk allerminst eens te zijn met diens leiding. Alleen zijn verschijning werd door allen correct ge vonden. Voor het overige hadden de vierhonderd ieder een verschillende op vatting over de arbitrage van de wed strijd. Zouden de scheidsrechters dan toch altijd ongelijk hebben? Als aanstaande zaterdag de ster voetballers van Tottenham Hot- Spurs per vliegtuig naar Londen terugkeren na de wedstrijd tegen Sunderland zullen hun bestuursleden in ieder geval één geruststelling hebben. De voetballers zijn verzekerd voor de indrukwekkende som van 600.000 pond, waarbij dan de officials zijn meegere kend. Hoewel de vliegtocht maar ander half uur duurt heeft Tottenham niet geaarzeld de verzekeringsmaatschap pij royaal in te schakelen. Er zullen 20 personen met het vliegtuig mee gaan, zodat elke speler en official voor 30.000 pond verzekerd is. De vliegreis van de leidende club in de Engelse league is een unicum in de Britse competitie. Tot voor kort was het verboden voor wedstrijden in het eigen land het vliegtuig te gebruiken, omdat het dikwijls gebeurde dat de weersomstandigheden zulk een reis en dus de wedstrijd volkomen in de war deed lopen. Nu is dat verbod kenne lijk opgeheven en Tottenham heeft er dankbaar mee ingestemd. De reis van Sunderland naar Londen duurt per trein langer dan acht uur. Begrijpelijk dat men de vliegreis prefereerde. Balkaniade is het nieuwe woord dat in een gedeelte van Europa al een bekende klank heeft gekregen, hoewel het bij niemand herinne ringen oproept. Maar in 1965 wordt dat anders. Dan zal in Boekarest de eerste Balkaniade gehouden worden, die be doeld is als een soort Olympische Spe len voor een bepaald aantal landen. In Athene is het besluit gevallen dit speciale festijn te organiseren en het niet bij een keer laten. Telkens wan neer de „normale" Olympische Spelen geëindigd zijn willen landen als Roe menië, Joegoslavië, Bulgarije, Turkije, Albanië en Griekenland een jaar later hun eigen Olympiade ten tonele voe ren. Het zal een massaal sportfeest worden, zei men in Athene, en de pres taties zullen de wereld met verbazing vervullen. (Advertentie) BERLIJN, 2 maa.rt In I et nagenoeg geheel uitverkochte Berlijnse sportpa leis er waren 6300 toeschouwers is woensdagavond het toernooi om het wereldkampioenschap zaalhandbal of ficiéél geopend. Als eerste wedstrijd werd in Berlijn gespeeld Duitsland-Nederland voor groep b. Nadat de Duitsers bij de rust reeds een voorsprong hadden van 11-3, wonnen zij tenslotte van onze landgeno ten met 33-7. De uitslag van de wedstrijd spreekt duidelijke taal over het krachtsverschil tussen de beide ploegen. Reeds bij de rust hadden de Duitsers de overwinning ingepalmd en toen in de 43e minuut de stand was opgevoerd tot 17-7, stort te de Nederlandse ploeg volledig ineen. Nog slechts een team speelde er, dat van Duitsland. In de nog resterende ze ventien minuten verdubbelden de Duit sers bijna de score met een gemiddelde produktie van een doelpunt per minuut. De stormloop van de Duitsers was niet meer te keren, welke middelen onze landgenoten hiertoe ook in de strijd wierpen. Topscorer in de Duitse ploeg was de Oostberlijner Haberhauffe met acht doelpunten. Voor Nederland doel puntten Ridderbos (3), Gillissen (2), Mulder en Rinus Botterman elk een. De Nederlanders trachtten naar beste vermogen de aanvalsgolven te keren, waarbij vooral de beide doelverdedigers, Van Noesel en Mastenbroek, zich uit stekend weerden, zij kwamen van de Nederlanders tot de beste prestatie. De grote fout in het Nederlandse spel was, dat het te individualistisch was dit in tegenstelling tot het spel van de Duitsers, dat gebaseerd was op ploeg- verband. De sterke Duitse verdediging had met de individuele Nederlandse aanvalsacties weinig moeite. De vloei ende Duitse combinaties hebben de fei len in de Nederlandse ploeg op onbarm hartige wijze bloot gelegd. De trainer van de Nederlandse ploeg, de heer C. M. Agterdenbosch, zei het na afloop: Het was voor ons een leerzame wed strijd. We hebben hierop gerekend. Wij verheugen ons erover, dat het zo'n bij zonder sportieve wedstrijd is geweest. De uitslagen van de andere wedstrij den luiden: ZwedenNoorwegen 15-11, Tsjechoslowakije—Japan 38-10, Dene markenIJsland 24-13. ROME, 2 maart De Italiaanse voetbalbond heeft de Europese voetbal- Unie doen weten, dat men afziet van de organisatie van de finale van het toer nooi om de Europese beker voor natio nale kampioenen, waarvoor de keuze dit jaar was gevallen op Rome. Als reden van hun besluit geven de Italianen op „nationale en internationale moeilijkhe den ten aanzien van de datum". SIMCA DELFT Garage J. H. Preuninger - 01730-25775 SIMCA DORDRECHT - Garage Th. J. van Duren 01850-7777 SIMCA GOUDA - „Centraal Garage" T. P. v. Loon Zn. - 01820-5000 SIMCA DEN HAAG - Auto Imp. Marten Rosier N.V. - 070-720153 SIMCA LEIDEN - Garage Bierman - 01710-34403 SIMCA ROTTERDAM - J. H. Willemse Autoservice N.V. - 010-131638 SIMCA VLAARDINGEN - Autobedrijf C. van Roon - 010-69896 SIMCA ZWIJNDRECHT - J. van Namen's Garagebedrijf -01850-6666 ANTWERPEN, 2 maart Het Ne derlandse jeugdelftal heeft door een be tere techniek en een meer doortastend aanvalsspel een verdiende overwinning behaald op de Belgische jeugdploeg, die vooral in het begin als zand aan elkaar hing. Het rammelde bij de Bel gen in alle linies, niet in het minst in ue verdediging, en onze jeugdige land genoten profiteerden hiervan door reeds na twaalf minuten de leiding te ne men door de midvoor Van der Graaf (Hermes DVS)01. Gevaarlijke aanvallen golfden in het eerste kwartier op het Belgische doel aan, maar de Belgen wisten de schade voorlopig tot dat ene tegenpunt te be perken. Langzamerhand trad bij de „Rode Duivels" het herstel in. Zij kwa men tot meer georganiseerd tegenspel en nu ook tot goed opgezette aanval len, die voorlopig echter alle stuk liepen op de hechte Nederlandse ver dediging. De Nederlanders lieten zich echter evenmin onbetuigd en de links binnen Keizer (Ajax) kwam zelfs dicht bij een doelpunt, maar zijn schot stuit te af op de lat. Gesterkt door dit mee vallertje ondernam België een felle aanvalsactie, die in de 21e minuut be kroond werd met een doelpunt van de rechtsbinnen Peeters: 11. De Belgen bleven ook hierna in het offensief, maar door gebrek aan stoot kracht in de voorhoede leverde dit geen tastbaar voordeel op. Uit een te genaanval slaagden onze landgenoten er echter in voor de tweede maal de Analyseert men de literatuur over de medische aspecten van het invoeren van arbeidstijdverkorting, dan komt men al spoedig tot de ontdekking, dat er vrijwei geen wetenschappelijk ver antwoord opgezet onderzoek verricht is. Tot deze conclusie komen dr R. L. Ziel- huis en dr. W. Winsemius in een door het „Nederlands Instituut voor Praeven- tieve Geneeskunde" aan de arbeids tijdverkorting gewijde pubiikatie. Een conclusie, die ieder zal verbazen, die meent, een onbeperkt vertrouwen te kunnen stellen in de grondigheid, waar mede de sociale problemen worden be studeerd, alvorens de polit'eke en ad ministratieve instanties tot concrete maatregelen komen. In het geval van de arbeidstijdverkor ting ontbraken daarvoor kennelijk de tijd en gelegenheid. Zij kwam uit het buitenland overgewaaid en wist hier aanvankelijk slechts matig enthousias me op te wekken zelfs onder de ar beiders. Sedert ongeveer een jaar schijnt er echter geen houden meer aan en 't is al veel, wanneer nog enigs zins aan het compensatie-criterium wordt vastgehouden. Een belangrijke vraag is, op welk punt de eenmaal op gang gebrachte be weging tot voorlopige, resp. definitieve rust zal komen. Voor België meent dr. L. van Outrive van Het' Centrum voor Sociale Studies aan de Universiteit van Leuven, dat. men daar met de vijf en veertig-uren- en de vijf-dagen-week in de opvatting van de arbeiders een ab solute grens van de verkorting van de arbeidsduur heeft bereikt. De sociale vooruitgang zou van nu af aan uitslui tend dienen te worden georiënteerd op verhoging van de levensstandaard. Let wel „in de opvatting van de arbeiders". Van onze nogal voortvarende zuider buren zou het beslist meevallen, wan neer deze visie niet te optimistisch mocht blijken. De Belgische „Société d'Economie Politique" publiceerde een statistiek, waaruit blijkt, dat in de laatste honderd jaar de wekelijkse arbeidsduur met een gemiddelde van circa drie uur per tien jaar is teruggelopen in een vrijwel recht lijnig verlopende reeks. Verenigde Staten Europa 1850 72 uur 84 uur 1870 66 78 1890 60 69 1910 54 60 1930 48 56 1950 40 48 Het is typisch, dat Europa in doorsnee acht uur op de ontwikkeling in de Ver enigde Staten ten achter bleef. De heer G. G. van Blokland van het „Ne derlandse Institüut voor Praeventieve Geneeskunde" is van oordeel, dat deze ontwikkeling zich in de toekomst zal voortzetten. Deze verwachting is geba seerd op het feit, dat het tijdperk van kernenergie en geautomatiseerde pro duktie (de zogenaamde tweede indus triële revolutie) nog slechts in een pril beginstadium verkeert. Amerika kent plannen voor een vijf en dertigurige en een dertigurige werkweek van vier da gen. De vijfdaagse werkweek van vijf en dertig uur is daar reeds in een aan tal bedrijfstakken (mijnen, drukkerijen, kantoren) verwezenlijkt. In Duitsland streeft men naar een vijf en dertiguri ge werkweek, o.m. voor ondergronds mijnpersoneel. De heer van Blokland twijfelt er niet aan, dat Nederland de zelfde weg op gaat en wü dus zowel een veertig-uren-week, een vijf en der- tig-uren-week, als een dertig-uren-week zullen invoeren. Het is alleen maar de vraag, of dit alles binnen tien, twintig of vijftig jaar zijn beslag zal krijgen. in Duitse wetenschappelijke kringen is men tegenstoom gaan geven tegen de vrijwel algemene adoratie van de vijf daagse werkweek. In het bijzonder prof. dr. Hif.tmair van de universitait te Inns bruck verklaarde zich op grond van on derzoekingen tot een fel tegenstander, omdat er geen sprake van zou zijn, dat de arbeiders in twee dagen beter op hun verhaal komen dan in één dag. De vrijkomende uren wil deze hoogleraar dan ook besteed zien aan een zo mo gelijke verdubbeling van de jaarlijkse vakantie. Alles op medische gronden. Wat de verlenging van de vacanties be treft, vond hij een gezaghebbend bond- fenoot in prof. dr. Graf uit München, ie nochtans vooral voor arbeiders in de industriegebieden een vijfdaag se werkweek nuttig acht, maar niet een van vijf maal negen uur! Dit acht hij aanzienlijk te lang, zodat zijn plei dooi tendeert naar een veertig-urige werkweek. Na China, Japan, Joegoslavië, Aus tralië en Egypte had Nederland in 1958 de langste gemiddelde feitelijke werk tijden. („Hours of work", I.L.O. Genè- ve). Men mag hopen en vertrouwen, dat onze plaats in de ranglijst sedert dien aanmerkelijk is verbeterd. Tenslotte bevat de studie ook een in ternationale vergelijkende statistiek van het aantal vakantiedagen en feestdagen. Ook hierop slaat Nederland geen bijster gunstig figuur. In Zweden beloopt het totaal hiervan vijf en een halve week, in Denemarken, Noorwegen en Finland vijf weken, in Zwitserland, Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk, Australië en Nieuw-Zeeland vier weken, in Engeland, Canada, de Verenigde Staten en Ne derland drie weken. Al zijn wij dan in dit opzicht hekken sluiters, voor het gezelschap, waarin wq ons bevinden, behoeven wij ons toch niet te schamen. Onder de vele gasten, die woensdag de openingsplechtigheid van de Tilburgse Schouwburg bijwoonden, was mevrouw Rika Hopper, die wij hier in gesprek zien met links de directeur van de schouwburg, de heer W. Bary, en rechts ■burgemeester mr. G. J. G. Becht van Titburg. KIROV, 2 maart De Russische schaatsploeg heeft in de landenwed- strijd tegen Noorwegen op de eerste dag reeds een grote voorsprong geno men. Na de eerste twee nummers, de 500 en de 5000 m, leiden de Russen met 123.5 en 86.5 punt. De belangrijk ste resultaten waren: 500 meter: 1. Grisjin (R) 42,1 sec. 2. Sjabarov (R-) 42,6 sec. 3. Stenin (R.), 43,5 sec., 4. Bettum (N.) 43,6 sec., 7. Kositsjkin (R.) 44.2 sec. 5000 meter: 1. Kositsjkin (R.) 8. min. 14.9 sec., 2. Seiersten (N.) 8.24.9., 3. Maier (N.) 8.26.2, 4. Jo- hannesen (N.) 8.29.8., 5. Stelbaum (R) 8.31,7, 6. Khabibulin (R.) 8.31.8. DEN HAAG 2 maart De Neder landse badmintonploeg, die op 10 maart te Bazel tegen Zwitserland uitkomt, be staat uit de dames Marloes van Swelm, mevrouw Els Robbe, mevrouw Wil Haye en uit de heren Pim Seth Paul, Broedelet, Meyer en Van der Sluys. Dit team zal ook deelnemen aan de internationale kampioenschappen van Zwitserland, die op 11 en 12 maart worden gehouden. OLAVARRIA, 2 maart Na de vijl de ronde van het toernooi om het we reldkampioenschap driebanden voor profs, was de stand: 1 Art Rubin, V.St. 8 punten, 2-4 René Vingerhoedt, (België), Ezequiel Navarra, (Arg.) en Joe Chamaco, (Mex.) 6 pnt„ 5. Juan Na varra, (Arg.) 4 pnt„ 6. Joe Procita (VS) 0 punt. leiding te nemen, wederom door Van der Graaf, die in de 36e minuut eerst de linksachter en vervolgens doelman Haerens te snel af was: 12. Voor de tweede helft waren in de Ne derlandse ploeg spil De Vries (Ensche- dese Boys) en de linksbinnen Keizer (Ajax) vervangen door respectievelijk Van Toledo (Sparta) en Jansen (ADO). Ook nu weer was het begin voor onze landgenoten, van wie Van der Graaf tegen de paal schoot. Het ant woord van de Belgen liet echter niet lang op zich wachten en het Neder landse doel kwam gevaarlijk onder druk. Vooral dank zij doelman Van Zoghei (DOS) kwam Nederland er heel huids vanaf, doch in deze periode de monstreerden de Belgen toch ook wel heel duidelijk hun eigen onmacht. On danks de Belgische pressie wist Neder land zijn voorsprong nog op te voeren, namelijk in de 25e minuut door Jan sen: 13, na goed voorbereidend werk van Van Toledo. In de eindfase kwam het spel in evenwicht en beide ploe gen zag men afwisselend in de aanval. Twaalf minuten voor het einde schoot de linksbuiten Vermeyen zijn ploeg uit een strafschop naar 23, met welke stand ook het einde kwam. Opneming in deze rubriek n' noodzakelijk een bewOt van i temming. CANBERRA, 28 febr. De „Sydney Morning Herald" wijst er in een hoofd artikel op, dat Australië zich ernstig bezorgd moet maken over de recente verklaringen van dr. Soebandrio en ge neraal Nasoetion. Zij wekken zeer sterk de indruk dat de Indonesische regering van plan is de Nederlandse versterkin gen te gebruiken ais voorwendsel om een gewapende rejjellie in West-Nieuw- Guinea aan te moedigen en actief te steunen. Het zenden van een Indone sische onderzeeboot naar de wateren van Nieuw-Guinea, blijkbaar met de opdracht „West-Irian te helpen bevrij den", kan alleen maar als een gevaar lijke en uitdagende maatregel worden beschouwd. Australië heeft er rechtstreeks belang bij erop toe te zien dat de vrede in Nieuw-Guinea bewaard blijft, „de gele genheid die het aanstaand bezoek van generaal Nasoetion biedt moet worden aangegrepen de Indonesiërs van dit belang te doordringen." Het onafhankelijke tweewekelijke blad „The Nation" herinnert er aan, dat de Maleise premier Abdul Rahman heeft verklaard, dat westelijk Nieuw-Guinea meer gevaar voor een uitbarsting op levert dan Laos. „Nieuw-Guinea is strategisch belang rijk, maar de vriendschap van Indone sië is een kwestie van leven en dood". Een vijandig Indonesië betekent neu tralisatie van de ZOAVO-bases als de fensiebuitenposten van Australië. De aanwezigheid van Indonesiërs in wes telijk Nieuw-Guinea zou lastiger zijn dan de aanwezigheid van de Nederlanders daar, maar niet rampzalig. De Indonesiërs kennen geen rassen scheiding, hun aanwezigheid zou er toe kunnen bijdragen dat nationalistische denkbeelden zich over het eiland ver spreiden. De communisten zouden een wettelijk erkende partij in het westelijk deel zijn. „The Nation" wijst er verder op, dat ingeval van een botsing tussen Indone sië en de Nederlanders, Australië di rect zou moeten pogen het conflict on der VN-controle te brengen. Na te heb ben betoogd, dat daarmee nu een be gin had moeten worden gemaakt, zegt het blad: „Internationalisatie van de kwestie is de juiste oplossing en Abdul Rah man heeft hierin steun nodig. Er zijn kleine groepen inheemsen in westelijk Nieuw-Guinea die voor Indonesië zijn er zijn andere, misschien groter in aan tal, die voor de Nederlanders zijn, de meerderheid heeft geen mening. Te zij ner tijd moeten allen zelf mogen be slissen over hun toekomst. De vesti ging van een V.N.-instantio en de be ëindiging van de Nederlandse soeverei niteit zou het grootste deel van het morele appel van Indonesië op Azië wegnemen. Dit zou op het juiste tijd stip de heftigheid van verantwoordelij ke Indonesiërs verminderen en zou h£t oorlogsrisico wegnemen." HAARLEM, 2 maart In het Ge meentelijk Concertgebouw heeft gister avond de installatie-bijeenkomst plaats gehad van de Filmdienst van de Neder landse Sport Federatie. Voor deze bijeen komst bestond zeer grote belangstelling. Het gemeentebestuur van Haarlem was vertegenwoordigd door de wethouders D. J. A. Geluk, W. F. Happé en J. A. Schippers. Vele autoriteiten uit de Ne derlandse sportwereld gaven acte de presence en het gezelschap zou niet voltallig zijn geweest, wanneer niet de Haarlemse bloemenmeisjes hun op wachting hadden gemaakt. Zij reikten aan (1e genodigden een kleurige corsa ge uit, hetgeen uiteraard ten zeerste op prijs werd gesteld. Na het welkomstwoord van de heer D. Beets, voorzitter van de Haarlemse Plaatsing van ingezonden stukken Brieven van Lezersbetekent niet noodzakelijk een bewijs van instemming, doch betekent slechts dat de hoofd redactie liet ingezonden stuk ter kennis van de lezers wil brengen. Het feit van de plaatsing onttrekt zich echter niet aan de verantwoordelijkheid, der hoofd redactie, die zich dan ook voorbehoudt een ontvangen stuk zonder opgave van redenen terug te zenden. In het alge- meen is ondertekening met naam en adres vereist, tenzij in een zeer bijzon der geval de hoofdredactie dwingende redenen aanwezig acht van deze regel af te wijken Wij allen herinneren ons in deze da gen de berichten van Radio-Oranje of van onze illegale bladen uit 1940-1945 over Duitse razzia's, willekeurige ar restaties en executies, mishandelingen en folteringen. Wij aanhoorden of lazen ze met bittere woede en verbeten vast beradenheid. Berichten zoals b.v. het volgende: „In sommige steden heerst een ver schrikkelijke toestand. Zo bijvoorbeeld in Amsterdam. Zes ter dood veroor deelden wisten te ontsnappen dank zij de medewerking van Nederlandse be wakers. Soldaten die de gevange nis moesten doorzoeken mishandelden de gevangenen op ernstige wijze. De reactie bleef niet uit: twee soldaten van het bezettingsleger werden het slaehtoffed van een aanslag. Er volgde een tegenactie van ongekende omvang: 150.0 personen werden gearresteerd en moesten de hele nacht buiten doorbren gen; één voor één werden zij wreed mis handeld; kinderen noch vrouwen noch grijsaards bleven gespaard. Een algemene staking was het ant woord op deze onderdrukking." Het bericht is echter niet uit 1940-'45, en er stond niet Amsterdam en het gaat niet over de februari-staking van 1941 maar over een februari-staking in... 1961. Voor „Amsterdam" moet u lezen „Sétif" (in Algerije) en voor Ne derlanders moet u lezen „Mohamme danen"... Het bericht stond in een blad dat onder de oorlog een illegaal ver zetsblad tegen de Duitsers was n.l in Témoignage Chrétien (van 10 februari 1961) en dat niet ophoudt te proteste ren tegen de verschrikkelijke en zinloze oorlog in Algerije. Er blijft altijd werk voor hen die trouw willen zijn aan datgene waarvoor de stakers van februari 1941 streden. Ook in 1961. Drs. P. J. van der ZEIJDEN Amsterdam-O. Sportraad, verrichtte jhr. mr. A. Feith, voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie, met een korte toespraak de officiële installatie van de NSF-Filru- dienst, waarvan de taak door de heer P. D. A. van der Heijde, voorzitter vah de Filmwerkgroep, nader uiteen werd gezet. Hij verklaarde, dat de Filmdienst een dienstverlenende instantie is vocfr de gehele sport, voor zover het gebruik van films, filmstrips) dia's enz. betreft. „Vele clubs, die graag sportfilms voor hun leden zouden Willen vertonen, bé zitten geen materiaal, maar wij willsn met dit medium graag helpen om de sport verder te verbreiden", aldus heer Van der Heijde, die er voorts op wees, dat de Filmdienst zal trachten door het aanleggen van een catalogus een. overzicht te geven van wat er op het gebied van sportfilmmateriaal ter beschikking is of komt. „Met alle wensen van de verenigin gen zullen wü proberen rekening te hod den", zo besloot de heer Van der Heq- de. De verenigingen kunnen op het ogen blik een keuze doen uit een vijftal pro gramma's. De voorstellingen worden geheel door de Filmdienst verzorg^, hetgeen inhoudt, dat de NSF een ope rateur, filmdoek en projector beschik baar stelt. Het enige wat de verenigin gen hebben te doen is het reserveren van een geschikte zaal. Het filmprogramma dat deze avo werd vertoond bestond uit een drietal sportfilms van Duitse makelij cn eeti Nederlands produkt, le weten „De ge broken ruit een jeugdfilm die in op dracht werd vervaardigd van de Kei-, ninklijke Nederlandse Korfbalbond. De sportfilms gaven fragmenten te zien van de in Zweden gehouden wereldkam pioenschappen voetbal en de Olympi sche Winterspelen in Squaw Valley. Na de pauze draaide de film „Mensen, Me ters en Seconden", het filmverslag van de Europese atletiekkampioenschappen, (Advertentie) IMP. OUD HAARLEM HOFLEVERANCIER PARIJS, 2 maart tUPI) De Fran se regering heeft vandaag de bekendë dichter en toneelschrijver Jean Coc- teau bevorderd tot commandant van het legioen Hfcn eer. Het Schotse voetbalelftal, samenge steld uit spelers onder de 23 jaar, heeft woensdagavond te Middlesbrough een overwinning van 1-0 behaald op Engeland. De Spanjaard Federieo Bahamontes heeft de vierde etappe van de ronde van Sardinië gewonnen, met een voor sprong van zeven sekonden op de Belg Armand Desmet. Emile Daems be houdt. de leiding in het algemeen klas sement.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 11