Verhouding Washington- Bonn vertroebeld TOISON 1 GEVECHTEN TUSSEN V.N.- EN CONGOLESE TROEPEN' T Bokma gp'^IE ■b Oriënlatiebezoek ambulante ambassadeur Harriman m wil van partyen Rijdend hulpje voor vrouwelijke postbodes DO Dokkumer wielen Jaarbeurs verrijkt Zestig jaar in dienst Doorman' ark van Noë 9 Juiste huurprijs van woningen Abbé Louis Jamin overleden Europa en de Hammarskjöldgeweld zal voortaan met geweld beantivoord worden NA FINANCIËLE ADERLATING Stunt van Stewart Granger >4nME.- 3 maart (UPI) De Ameri- Jh "Imspeler Stewart Granger, die ^atste G °Ptreedt voor de film ,,De ^agen van Sodom cn Gomor- W een stuntman, die de plaats «ai., van de Britse akt.eur Stanley laten zien v V TOCH IN ^IliGHEIDSRAkD Huuradviescommissie? hadden druk jaar Leider Gebedsunie O.L.Vr. van Banneux Provocaties van Moboetoes soldaten Hongarije bestelde bij Werkspoor spoor - wagons Nieuw tankschip voor L.P.G. Zeepost Fregat „Evertsen" V B ZATERDAG 4 MAART 1961 PAGINA 7 Veelzijdigheid, verantwoordelijkheid en leiderschap zijn de kenmerken van een officierscarrière bij de Koninklijke Marine. KON I N K L IJ K A R I N E De Waerdye biedt U een kans de geldontwaarding te ontlopen door levensverzekering op basis van belegging in aandelen buitenlandse KRONIEK L/ V-/ (Advertentie) Reeds van oudsher heeft de Koninklijke Marine ten opzichte van haar officieren hoge maatstaven aangelegd. De reden hiervoor is duidelijk, zij moeten leiding geven en reeds op jeugdige leeftijd grote verahtwoordelijk- heden dragen. Om bij de tegenwoordige snelle ontwikkeling van wetenschap en techniek zekerheid te hebben dat officieren van de Koninklijke Marine aan de hoogste eisen blijven voldoen, verschaft de 3-jarige opleiding bij het Koninklijk'instituut voor de Marine te Den Helder een wetenschappelijke vorming op brede basis, terwijl voortgezette studie van oificiercn bij in richtingen van hoger onderwijs zoveel mogelijk wordt aangemoedigd. De studie wordt, behalve door oefenreizen met oorlogsschepen ook afgewisseld met het beoefenen van alle takken van sport zoals zeilen, schermen, hockey, atletiek en tennis. MEDISCHE VOORKEURING Voor eindexamencandidaten Gymna sium of H.B.S. of voor hen. die dit diploma al bezitten en die opgeleid zouden willen worden tot beroeps officier bij de Koninklijke Marine, bestaat de gelegenheid zich reeds in april medisch te laten keuren. •li VEREISTE DIPLOMA'S Voor zeedienst (w.o. mede begrepen marineluchtvaartdienst), technische dienst en elektrotechnische dienst: Gymn.-/3 of H.B.S.-B; voor het korps marinier-s en administratie: Gymn. oc of -/3 H.B.S.-A ot-B. Wend U voor inlichtingen tot de secretaris van de aonnemingscommissie adelborsten Departement van Defensie, Lange Voorhout 7 - Den Haag •touu^ 4 maart Rj,a( kanselier, ilr. >ia b.naar verluidt De Westduitse Konrad Adenauer, morgen in persoon •«Hjjw I v,« V, 'hinfi vliegveld Walm nabij de bonds- vaJ "stad om daar de speciale afgezant "e „?resident Kennedy van de Verenig- \V v^ten. de ambulante ambassadeur tw^rell Harriman, te begroeten. Dit tew, one eerbetoon tekent de grote be- 1,18 die men in Bonn aan het Ame- Advertentie) de Gta camera's, hoe hij hem, later in de lucht zou gooi- jhaa"nger kreeg de stuntman omhoog, man dreigde onprettig te val- kt' Nu "li Gfrange w^.gt hij r r ving'hem daarom op. hij met een ontwrichte rug- teh v i 'n ded> voor tenminste drie da do's 9Jsens de arts die de röntgen- eeft laten maken. De stuntman 'waar geweest.. (Advertentie) JG COOLSINGEL 57 - ROTTERDAM l maart H l'O - O, jjJld v»»" liberie zal de veiligheids il.."iai,w' de Verenigde Naties vrijdag a "naai-, creiugue ivaues i ijuag is i, half elf des voormiddags, dehat i v'i' 's middags onze tijd, -dij.'», '"'ghinen over de Portugese Jv Angola in Afrika. e elf ht fk, en 'eden van de raad zullen uit- vvh z'-i een volwaardig debat zul- aan "e onlangs voorgevallen Uugese incidenten in Angola. rikaanse oriëntatiebezoek toekent. Dit temeer, omdat Adenauer zelf zich ook kan oriënteren ten aanzien van zijn be zoek, medio deze maanu, aan president Kennedy, waarvan politieke figuren voorspellen, dat van beide zijden de spaanders er af zullen vliegen. Harriman blijft twee dagen in Bonn en zal maandag twee besprekingen heb- bij met bondskanselier Adenauer.Voorts ontmoet hij de vicekanselier en minis ter van economische zaken, prof. Lud- wig Erhard, cn de minister van finan ciën Franz Etzel en dit wijst er wel op, dat ook het gecompliceerde pro bleem van de Westduitse steun aan de Amerikaanse betalingsbalans en de Westduitse participatie aan de ontwik kelingshulp twee volkomen separate kwesties,'' die de bondsregering teza men rond acht miljard mark in 1961 zullen kosten aan de orde zullen ko men. Tenslotte z'al Harriman nog een gesprek voeren met de minister van buitenlandse zaken. Heinrich von Bren- tano, terwijl het niemand zal behoeven te verbazen, wanneer ook nog de West duitse minister van defensie, Franz-Jo- sef Strauss zich met militaire (in het bijzonder N.A.V.O.) zaken in de discus sie mengt. De verhouding tussen Washington en Ponn, die na het financieel zo kost bare bezoek van minister von Brentano aan president Kennedy scheen te zijn verbeterd, is inmiddels opnieuw ver troebeld door de weigering der regcring- Kennedy om de gedurende de oorlog in beslag genomen Duitse vermogens in Amerika (tot een bepaald bedrag) te restitueren, zoals de Eisenhower-rege- ring had toegezegd. Verder is men in Bonn wat nerveus geworden over de verklaring van de Amerikaanse rege ring dat zij de conventionele Amerikaan se en bondgenootschappelijke troepen in Westeuropa wil versterken, terwijl het zwaartepunt tot dusverre altijd heeft ge legen op versterking van de atomaire uitrusting. DEN HAAG, 4 maart De huurad viescommissies kregen in 1960 rond 256.000 verzoeken te verwerken. Hier van werd in hetzelfde jaar 82 pet. af gedaan. Op 31 december 1960 waren nog ongeveer 46.500 verzoeken in be handeling. Het getal van 256.000 bestaat uit rond 47.000 verzoeken om advies over de juiste huurprijs van woningen en bedrijfspanden, 32.800 verzoeken van huurders om ^vervallenverklaring van de huurverhoging in verband met ge breken aan woningen of onderhouds- achterstand, 169.900 verzoeken van verhuurders om de huurverhoging (e kunnen toepassen op woningen met huren beneden de huurgrenzen en ten slotte 6400 verzoeken om intrekking van reeds ingewilligde verzoeken van huurders en verhuurders. Bij de algemene huurverhoging van 1, april 1960 is de taak van de com missies uitgebreid met de behandeling van de verzoeken van huurders en ver huurders om afgifte van een verklaring over de toestand van woningen welke vóór 5 mei 1945 zijn gebouwd. De huur- commissies hadden daardoor een druk jaar. Deze verklaringen zijn beslissend 'bij de vraag of de huurverhoging, in verband met de toestand van de wo ning, al dan niet mag worden toege past. MAASTRICHT, 3 maart Precies op de 28e verjaardag van de laatste verschijning van O.L. Vrouw in het Bel gische bedevaartsoord Banneux is al daar op 63-jarige leeftijd abbé Louis Jamin, directeur-generaal van de inter nationale gebedsunie ter ere van O.L. Vrouw, Maogd der Armen, en lid van het kathedrale kapittel van Luik, over leden. Op zijn sterfdag had abbé Jamin 's morgens nog in zijn woning zittend een H. Mis gelezen, de derde sinds hij in september van verleden jaar door een hartaanval werd getroffen. De overle dene die in 1898 te Luik werd geboren was pastoor te Banneux, toen aldaar O.L. Vrouw aan een van zjjn parochia nen, Mariette Béco, verscheen. Tot nu toe was hij de geestelijk leidsman van de zienares. Abbé Jamin heeft de devo tie tot O.L. Vrouw Maagd der Armen sterk gepropageerd. Door de bisschop van Luik werd hij aangesteld tot be heerder van de heiligdommen. Onder zijn leiding werden de diverse gebou wen o.a. enkele kapellen en het zieken huis gebouwd en de grote esplanade aan gelegd. Bovendien stichtte abbé Jamin de internationale gebedsunie ter ere van O.L. Vrouw Maagd der Armen, die thans reeds meer dan twee miljoen le den, verspreid over heel de wereld en verdeeld over 78 naties telt. Het aantal Nederlandse leden bedraagt niet min der dan 400.000. Dinsdag 7 maar a.s. zal om elf uur op het Esplanadeplein te Banneux de plechtige uitvaart van abbé Jamin plaatsvinden. Met extra bussen zal ook een grote groep Limburgse ver eerders van O.L. Vrouw te Banneux vanuit Maastricht naar Banneux rei zen. In de internationale praktijk zal men, om tol een juiste interpretatie van twijfelachtige verdragsteksten te komen, trachten de wil van partijen op te sporen. Het is van belang dit vast te stellen, nu de openbare ge- darbtenwisseling over bet bewogen verloop van ,,de kleine topconferen tie die de Europese Zes vorige maand in Parijs bebben gebouden. voorduurt. Men beeft opgemerkt, dat bet communiqué, zoals dat door president 13e Gaulle en bondskanse lier Adenauer onderling was gecom poneerd, een zeer aanzienlijke rela tivering belefcende van de Europese voorslellen. waarmee bet franse slaatshoold vorig jaar is Lorrien aan dragen cn die toen in Europees-ge zinde kring zoveel onbehagen beb ben gewekt. Aan liet overleg op Rambouillet tussen Adenauer en De Gaulle is liet te danken, dat o.m. bet woord ..confederatie is vermeden, dat hel politieke secretariaat is gere duceerd lot een commissie ter bestu dering van de samenwerking, dal bel overleg van de regeringsleiders op een niet-permanente, ongeregelde basis is geplaatst en dat inzonderheid de consultaties van de ministers van defensie ai literwege blijven. Als er over cleze dingen, zwart op wit, geen enkele twijfel mogelijk is, dan beeft bel natuurlijk geen zin goed- of afkeuring te lalen afbangen van redenen, die builen het voor stel I iggen. zoals bijvoorbeeld ecu hypothese van wat liresident De Gaulle in feile ten aan zien van Europa wil of bedoelt. Maar is er inderdaad geen twijfel mogelijk? Hadden de beren Adenau er en de GauIJe op Rambouillet wer kelijk een waterdichte overeenstem- j ming bereikt? De bondskanselier - zegt, dat hij bet politieke secreta riaat onder de tafel beeft gewerkt. Maar Parijs meent, dat bet denk beeld aanvaard is, zij bet dan onder een andere naam. Voor deze interpre tatie is wat te zeggen. Het valt ten minste moeilijk in te zien, boe een commissie ad boe van ambtenaren, die telkens de agenda van de verga dering der regeringsleiders moeten op stellen, niet de gedaante van een se cretariaat zal aannemen, indien blijkt, dat de regeringsleiders zonder bewijs baar opzet tóch geregeld bij elkaar komen. Bonn meent, dat er geen mili taire commissie meer komt. Parijs zegt: zij komt er wel, maar zij zal zich uitsluitend met logistieke kwes ties bezig houden. Wat tenslotte bet lot van de Europese gemeenschap pen in Franse handen zal zijn, kan o.m. aan het eind van dit jaar blij ken. als weer de leden van de uitvoe rende organen worden benoemd. Als de regeringen bijvoorbeeld inplaals van onafliankel ijke politieke figuren te benoemen hoge ambtenaren in de executiev en zouden zetten, dan wa- ven de gemeenschappen opeens, zon der dal er aan de verdragen één let- ter zou zijn veranderd, gereduceerd tot technische apparaten. Indien dus mocht blijken, dat bel Frans-Duitse beginselbesluit, waarte gen mr. Luns storm heelt gelopen, vager is en meer grond tot twijfel op levert dan aanvankelijk wel gedacht is, dan wordt de wil van partijen weer de moeite van het opsporen waard. Sinds enige tijd heeft de P.T.T. speciaal voor de vrouwelijke postbodes, een „bestelwagenlje" als proef in gebruik. Het heeft vier wielen en is opvouw baar. In Amerika, waar ze al lang rijden, is men er best tevreden over. De Nederlandse posterijen zijn van plan, wanneer de doelmatigheid genoeg is bewezen, deze handige rijdende hulpjes in grote serie te laten maken bij de Amerikaanse firma, die het ontwerp op zijn naam heeft staan. iiiiiiiimiHiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiimim (Advertentie 'n cfroomo wnr r 'IT stifthouders tot in de punt verzorgd! Imp Pupltr Bodk M.Y. Amsttrdim Het is misschien een wat vreem de uitspraak, maar in dat D.A.F.-je, dat daar zojuist bjj u door de straat reed, reiken Eindhoven en Dokkum elkaar de hand. De auto komt namelijk uit Eindhoven, de wielen werden echter in Dokkum gemaakt. En dat laatste kon alleen maar, omdat de heer P. Prins geen boer wilde worden. In de landerijen bij Betterwird aan de rand van Dokkum staateen boer derij, waar de lieer Prins omstreeks veertig jaar geleden werd geboren en waar hij nu boer had kunnen zijn, als hij had gewild. De heer Prins heeft z\jn agrarische carrière in feite beëin digd na twee dagen landbouwschool. Hij werd krullenjongen en ging met de timmerman op karwei. Menigeen schudde er het hoofd over; „die jon gen kan toch waarempel wel wat be ters worden", zo zei men. Wel, hij, is wat beters geworden, maar van het begin van de n.v. Prins Wielenfabriek en Metaalverwerkingsindustrie heb ben slechts weinigen iets bemerkt. Zijn carrière als industrieel begon nog in de boerderij van pa. Dat kwam door de oorlog. Zoon Prins begon in de schuur van de boerderij landbouw machines te repareren, hetgeen hem ai gauw niet genoeg was. Toen ging hij metalen landhekken maken en kruiwagens. Er werden lasapparaten in de boerenschuur gesleept, maar dat werd vader Prins toch te gevaarlijk en hij maakte een eind aan de werk zaamheden in de boerderij. Daarmee waren de activiteiten van de heer Prins echter niet in de kiem gesmoord. Hij bouwde een kippenhok bij de boerderij en ging daar rustig verder. Het werd een compleet clandestien bedrijf, waarin tenslotte veertien on derduikers werkten, die na de oorlog met de heer Prins boven water kwa men. Toen had hij andermaal de kans om boer te worden, doch hij had nog minder lust dan tevoren en wilde niets meer en niets minder dan zelf een metaalverwerkende industrie bouwen en wel in het volgens velen zo excen trisch gelegen Dokkum. En, aangezien de heer Prins plan nen waardeloos acht zolang ze niet zijn uitgevoerd, begon hij direct na de oorlog met zijn fabriek, die aan de rondweg van Dokkum toen nog slechts een aarden baan verrees uit sloopstcncn van de Atlantic-wall Daar begon de produktie van land bouwwerktuigen, onder meer van land- bouwwagens op luchtbanden. Dat ging goed, totdat er op een kwaad ogen blik geen wielen meer te krijgen wa ren. Heel Nederland kon geen enkel wiel leveren en in Dokkum dreigde de produktie in bet jonge bedrijf te stag neren. Toen zei de heer Prins: „We gaan ze zelf maken". Dat was een historisch ogenblik, want pas later, toen de produktie al aan de gang was, hoorde de heer Prins bij het ministerie van Economische Zaken te Den Haag, dat alle wielen moesten worden geïm- verbruikt. „Ons Zeewezen", het orgaan van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging „Onze Vloot", geeft hier enke le interessante voorbeelden van. De 1250 opvarenden van het vlieg kampschip „Karei Doorman" moch ten ieder 250 gulden aan souvenirs be steden en van deze mogelijkheid is in ruime mate gebruik gemaakt. Zo bracht de bemanning vijftig pape gaaien mee, grote poppen uit Las Pal- mas, Koalabeertjes uit Australië, pij len, bogen, trommels en schildjjaddcn uit Nieuw-Guinea, kreeften uit Chili en half-edelstenen uit Rio de Janeiro. Dp „Karei Doorman" verstookte tij dens de reis 22.000 ton olie om tweemaal 25 miljoen schroefomwentelingen te kunnen maken. De vliegtuigen ge bruikten meer dan twee miljoen liter brandstof en de bemanning consumeer de ruim 372.000 blikken en flesjes bier, bijna vier miljoen sigaretten en tegen de honderdduizend broden. De scheepsbibliotheek leende bijna negenduizend boeken uit en er werden 264 filmvoorstellingen gegeten. De scheepsartsen zaten ook niet stil. zjj verrichtten elf chirurgische ingrepen en gebruikten 390 meter wondpleister. Met de Marijkehal, die 14 maart officieel door onze jongste prinses zal worden geopend, waarbij een matrozenkapel van de Kon. Ned. Marine voor muzi kale opluistering zorgt, heeft de Jaar beurs aan haar complex op het Croe- selaan-terrein een van de modernste hallen van Europa toegevoegd. Par terre en verdieping in het 12.75 m. hoge gebouw bieden tezamen een ex positieruimte van 14.313 vierkante me ter. De verdieping is zowel door vijf ge wone trappen als met twee roitraj> pen te bereiken, welke laatste een capaciteit hebben gezien de trede- snelheid van een halve meter per se conde van 9.000 personen per uur. De zijwanden bestaan uit glaspuien, waarin 10 aanvoerdeuren ter breedte van ongeveer 6 meter zijn aange bracht. In totaal werd ruim 3100 vier kante meter aan glas verwerkt. De hal van 96 bij 81 meter is een mooie lichte ruimte door een koepel met glaswan den van ongelijke hoogte. Er is een restaurant voor 400 personen. Een le vendig element vormen ook de balkons aan de korte zijde van de hal. Het gebouw werd ontworpen door de Rotterdamse architect Rein H. Fled- derus. De heer Joh. van Oostrum was dertien jaar. toen hij bij de fa milie J. P. Wolff, Eemnesser- weg 98 te Baarn in dienst trad als stalknechtje. Later was hij chauf feur. Nu is hij drieënzeventig en als tuinbaas-hovenier nog in dienst hij de zelfde familie, op dezelfde buitenplaats. Na de laatste wereldoorlog, waarin mevr. J. I'. Wolff-Casparis overleed (mijnheer was al eerder gestorven), kwam er geen auto meer en van die lijd af deed van "Oostrum de grote tuin voor de beide zoons de heren J.J. en P. N. Wolff. Toen de heide heren Wolff in 1960 overleden, dacht hij er aan ontslag te nemen maar zijn vrouw bracht hem van dit voornemen af. Nu zal deze „trouwe dienstknecht" het diamanten feest vieren in dienst van mejuffrouw Suze Wolff, die zesen tachtig jaar is en te midden van zijn zeven kinderen, waarvan de oudste P. van Oostrum de priesterlijke staat koos als pater S.V.D. Dat „trouwe dienaar", is niet zo maar een woord dat neergeschreven werd omdat Van Oostrum zestig jaar in dienst van de familie Wolff bleef. Het geldt ook in de letterlijke zin. In de eerste wereldoorlog bijv. werden, zoals in de tweede, de auto's geeon- fiskeerd, maar toen door de Neder landse militaire overheid. Van Oos- truin moest de wagen voor zijn pa- Iroon gaan inleveren, niaar ook Van Oostrum kwam niet terug. Als vrij- williger-chauffeur. mocht hij de Bre sier blijven berijden. Het kostte de PRINS porteerd, en dat hjj derhalve de stich ter was van de eerste Nederlandse wielenfabriek. Het is niet bjj wielen gebleven, want de heer Prins houdt er niet van om alles op een kaart te zetten. Dat doet een boer ook niet, zo weet hij als boe renzoon maar al te goed. Zijn bedrijf, dat gestadig werd uitgebreid, richtte zich op pers- en walswerk met als an dere specialiteit koudgewalste profie len, op butagas en l.p.g.-flessen en nog meer produkten. Naast de oude fabriekshal uit ste nen van de Atlantic-wall staat nu een grote fabriek, met een modern machi nepark. Er worden meer wielen ge maakt dan voor D.A.F.-jes en land- bouwwagens; er worden ook wielen gemaakt voor de export. En dat alle maal omdat een boerenzoon geen boer wilde worden en in het zicht van vaders boerderij een bijna Ameri kaanse carrière tegemoet ging. jijdens de wereldreis van smal deel 5, die duurde van eind mei tot 20 december van het vorig jaar, zijn grote hoeveelheden brandstof, dranken en levensmiddelen heer Wolff heel wat moeite, toen zijn wagen in de dienst was afgereden zijn ander „eigendom" Van Oostrom terug te krijgen. Enige tijd later nam hij trots plaats in zijn nieuwe Adler. (zie foto). LEOPOLDSTAD, 4 maart (AFP, Rtr, UPI) Dat de strijdmacht van de Ver enigde Naties in de Congo niet met zich Iaat sollen nadat de secretaris-generaal van de volkerenorganisatie, Hammar skjöld, de vrijheid heeft gekregen zo nodig geweld te gebruiken, zou kunnen blijken na het gevecht van gisteren tus sen Congolese troepen van generaal Mo- boetoe en Tunesische V.N.-militairen bij de militaire bases Banana en Ritona, nabij Leopoldstad. Na een spoedverga dering van twee uur met zijn advies raad voor de Congo heeft Hammar skjöld gisteravond de V.N.-militairen opgedragen geweld ie gebruiken om in liet bezit van beide bases te blijven of deze te heroveren. Kitona is een vroegere grote Belgi sche militaire en luchtmachtbasis. Banana, een havenplaats ten westen van Leopoldstad, is zowel marine- als luchtmachtbasis. De adviesraad voor de Congo in New York had berichten ontvangen dat Kito na werd aangevallen door zo grote aan tallen Congolezen, dat de V.N.-soldaten daar de basis wellicht niet zouden kun nen behouden. Uit andere berichten bleek dat Banana, vanwaaruit eerder iwerd medegedeeld dat gevechten aan de gang waren tussen Soedanese V.N.- soldaten en Congolezen, door granaat- vuur werd beschoten. De adviesraad was het erover eens dat de strijdmacht van de V.N. opdracht moest krijgen geweld te gebruiken om de bases te verdedigen en zonodig terug te veroveren. De Indonesische delegatie stemde erin toe dat onmiddellijk contact werd opgenomen met Djakarta, om machti ging te krijgen om de 1150 Indonesische troepen in de Congo die op transport naar huis wachten, opnieuw te mogen inzetten. Zij verblijven momenteel in Leopoldstad. India deed de toezegging 2.100 man troepen als versterking van de V.N.-strijdmacht naar de Congo te zenden. De militairen van generaal Moboetoe, die ondanks rliens verzekering van het tegendeel, weinig gedisciplineerd moet- wezen, blijkens V.N.-rapporten, nemen men al sinds gerrime tijd een uitermate provocerende houding aan jegens de V.N. Zoals reeds gemeld is er zelfs sprake van een soort gewelddadige ontwape ningsactie, waarbij groepen V.N.-solda ten door Congolezen van hun wapens beroofd worden, waarna erstgenoem- den ontwapend weer hun gang kunnen gaan. Oude genever Bessenrood Citroen jenever OUDE BOEDAPEST, 4 maart De han delsbetrekkingen tussen Hongarije en Nederland verlopen alleszins gunstig. Deze mening heeft de president van de Hongaarse Kamer van Koophandel, de heer ödön Kallös uitgesproken op een bijeenkomst met een aantal Nederland se journalisten. Dit verloop schrijft de heer Kalles o.m. toe aan de bezoeken die handelsdelegaties van beide landen het vorige jaar hebben gebracht. De Hongaarse deskundigen bebben na hun bezoek aan Nederland de overtuiging gekregen dat er op tal van gebieden van de Nederlandse handel en industrie voor Hongarije voldoende mogelijkheden zijn om tot aankopen over te gaan. Dit be treft b.v. de machinebouw, de telecom- municatie-industrie en de chemische industrie en de textielnijverheid. De Hongaarse delegatie heeft op grond van haar bevindingen bij Werkspoor drie honderdtachtig goederenwagons voor de spoorwegen besteld. ROTTERDAM, 3 maart. In Japan wordt naar het ontwerp van Conch In ternational Methane (waarin de Konink lijke/Shell Groep participeert) een tank schip gebouwd voor het transport van vloeibaar petroleumgas in gekoelde toestand. Het schip zal een vervoers capaciteit hebben van 17.000 ton gas bij een temperatuur van -40 graden F en een vaarsnelheid van 17 mijl. Het was de beer Kallos bij zijn bezoek aan Nederland opgevallen dat. do in dustrie over het algemeen, zoals hij het noemde, „niet agressief genoeg" is. Als voorbeeld daarvan noemde hij de zijn delegatie gehoonde, voor aflevering gereed zijnde, autobussen, waarop wel het merk van de Britse motor viel te ontdekken maar geen enkele aandui ding te vinden was over de door een Nederlandse fabriek vervaardigde car rosserie. DEN HAAG, 4 maart. Met de vol gende schepen kan zeepost worden ver zonden. De data, waarop de correspon dentie uiterlijk moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: Montferland (5/3). Austra lië: Neckarstein (8/3), Strathmore (9/3). Brazilië: Montferland (5/3). Brits-Oost- Afrika: Europa (9/3). Canada: Rijndam (8/3)Queen Mary (9/3). Chili: Worms (2/3). Indonesië: Essen (5/3). Ned. An tillen: Oranje Nassau (7/3). Ned. Nw- Guinea: Perseus (9/3). Suriname: Jason (8/3). Unie van Z. Afrika en Z. W. Afrika: Athlone Castle (5/3), Japara (7/3). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpaketten geven de postkantoren. WILLEMSTAD, 4 maart (ANP) Met fregat „Evertsen", dat op 15 fe bruari uit Nederland naar Nederlands Nieuw-Guinea vertrok, is vrijdag op Curagao aangekomen. Het schip zal daar drie dagen blijven. Bij het bin nenvaren van de haven van Willem stad werd de „Evertsen" door vlieg tuigen begroet. Verder waren er een ere wacht van mariniers en een muziekka pel. De bemanning zal op Curagao kun nen passagieren en aan verschillende festiviteiten kunnen deelnemen. In de derde week van april wordt liet fregat '•op Biak vwasBflbt. ...a,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7