EUROPA HONDERDDUIZEND JAAR TERUG: Alleen primitieve vuistkeien bleven over van de voorouders VRIJE ZATERDAG zonder problemen HASSAN II. MAROKKO'S ervaren JONGE KONING Sportief, strateeg, politieus EEN NIEUWE ARABISCHE VORST waar U misschien nooit aan had gedacht... Neushoorns en hyena's hielden van de tussen-ijsti j else warmte J. C. van Lieshout Zn.n.v. Oorlogsschip botste op tanker Niet altijd zo koud De mens H. APON schrijf t over pre-liistorie Vuistkei Bitter weinig Tussen-ijstijd ZATERDAG 4 MAART 1961 Levaillois.afslag Levallois. Zes doden, drie en veertig gewonden BUENOS AIRES. 3 maart DE 1.382 Koning Hassan II, toen hij als kroonprins de militaire operalies in het Rifgebied legen de opstan dige Kabylen leidde, een staf kaart bestuderend' DUIZEND EEUWEN TERUGEr hangt een vochtige damp in ^et bos, en druppels tikken ais ze van hlad tot blad vallen. De merels de lijsters zingen hun jubelend lied, zoals altijd na een regenbui. In de verte kinkt het roffelend geklop van een specht tegen een boom, k'rwijl van tijd tot tijd een Vlaamse gaai zijn schrille roep laat horen •ds hij van de ene boom naar de andere vliegt. De plantengroei is weelderig. Prachtige hoge eiken, rijk vertakt, vor. 'hen de meerderheid van de bornen, maar er zijn ook haagbeuken, sparren en linden. De bodem van het bos is aan het oog onttrokken door een dichte massa struikgewas van elzen en hazelaars. Varens e'i allerlei kruiden vormen dc begroeiing van de meer open plekken. Er leven niet alleen vogels in dit bos, maar ook andere dieren. Heel ü'ole dieren kelk. «nar is in de eerste plaats de woudolifant. Met rijn •©houders bereikt hij een hoogte van wel drie meter en bovendien anderden in bossen en we van een echt u v rvt I warm klimaat mogen spreken. Deze war- *°Ucit C16ZC knaap UT een paar reusachtige stoottaiiclen op na^ Uit me fasen van het Pleistoceen worden nu dier, dat in kleine kudden leeft, dwingt door zijn geweldige gestalte ^'el bet nodige respect af. Een andere reus uit dit bos is de neushoorn. Evenals de bosolifant is dit grote zoogdier een liefhebber van een ^arm klimaat en zijn aanwezigheid in de gemengde eikenbossen 0liderstreept nog eens de weelderigheid van de plantengroei, die Cveneens het gevolg is van een warm en vochtig klimaat. Nog andere dieren leven hier, vaak in grote aantallen: edelherten en damherten, 'Waar ook leeuwen en hyena's. In de buurt van de rivieren is het ^veer anders. .°ort, Claclon-afslag Muge. Er OUD-PALEOL1TH1CUM. Links een vuistbijl Wijnjeterp, rechts Levallois-af slag IS eer' HET VERHAAL GAAT IN MAROKKO, dat de huidige koning, Hassan II, als jongen niet erg van leren hield. Hij volgde thuis de lessen, zoals die op een Franse lagere school gegeven werden, maar zijn vorderingen waren niet bepaald hoopvol. Vermaningen van zijn Franse en Marokkaanse leermeesters hielpen niet veel. Geen hunner voelde er iets voor, zijn vader, de toenmalige sultan Sidi Mohammed ben Yoessof van het gebrek aan leerlust van zijn oudste zoon cn ver moedelijke troonopvolger, op de hoogte te stellen. Men meende, dat ernstige vermaningen op' den duur wel zouden helpen. Ze hielpen evenwel niet en tenslotte trok een hunner de stoute schoenen aan, om de sultan mede te delen, dat het hem en zijn collega's onmogelijk was, prins Moulay Hassan er toe te brengen, zijn lessen te leren. woninginrichters seden 1817 •-'K'j: de zware taak op zich genomen, het werk van zijn vader voort te zetten, die de eerste moderne heerser van Marok ko is geweest. Evenals deze staat ko ning Hassan II een bemiddelingsrol tus sen het Westen en de Arabische wereld voor ogen. Als kroonprins heeft hij eens schertsend verklaard, zich ten deze te voelen als een man met twee vrouwen, een Westerse en een Oosterse Intussen blijft het belangrijk, dat de ze Arabische vorst in belangrijke mate Westers georienteerd is, het Westen goed kent en tot samenwerking daarmede be reid is. Het zal interessant zijn af te wachten, welke rol Koning Hassan in de nieuwe ontwikkeling in Noord-Afrika zal willen spelen. In ieder geval een dynami sche persoonlijkheid, deze koning Has san II van Marokko -K. H. en onregelmatiger bewerkt dan die van het Acheul. Wanneer we beide soorten vuistkei met elkaar vergelijken, is er een duidelijke vooruitgang te bespeuren. ton metende Argentijnse tankboot „Shell Nave", eigendom van de Estrella mari- tima de Argentijnse dochtermaatschap- Pij van „Shellmex". jS in de mc.nding van de rivier de Parana ter hoogte van de kust van Uruguay in botsing geko. men met de Uruguese torpedobootja- ger „Uruguay". Aan boord van de met naftaline ge- laden tanker deden zich twee ontploffin gen voor waarna het schip in brand vloog en aan de grond liep. Zes vah de opvarenden zijn om het leven gekomen, 43 anderen werden gewond. Het schip moet als vemlóren worden beschouwd. De „Urugay" werd beschadigd, maar wist OP eigen kracht de haven Coloma op twaalf mijl afstand te bereiken. Het begin van het pleistocene ijstijd vak ligt niet minder dan 600.000 jaar achter ons, het einde ervan kunnen we stellen op 10.000 jaar geleden. Het hele ijstijdvak heeft dus meer dan een half miljoen jaren geduurd. Nu is gedurende deze half miljoen jaar de temperatuur niet steeds even laag geweest, maar er vonden allerlei temperatuursschomme- lingen plaats, waardoor dus het klimaat ook niet altijd even koud was. Het ge volg daarvan was dan weer, dat in de wat warmere perioden het ijs aan de rand sneller smolt, dan het in de bergen aangroeide, waardoor het landijs als het ware ineenschrompelde en de gletsjers zich terugtrokken. Ja, soms werd de tem- ijs Sn9p grote afstanden van elkaar door- «Uden de rivieren de uitgestrekte wou- ®n- Hun beddingen zijn zeer breed, kilo- j^elers 'breed vaak. Hun stroomsnelheid 's gering en het water is ondiep. Öp tal- 'Jke plaatsen komen grint- en zandban- boven de oppervlakte van het wa- Pr uit en daar tussendoor stroomt dan rivier, verdeeld tot een wijd stelsel w -"'ZW*, IVb l-V.ll WiJU O sm kronkelende rivierarmen. En aan ,eerskanten van de enorme rivier ver- zich het machtige, moeilijk door- uringbare oerbos. Dit waterrijke gebied is het domein vsn de nijlpaarden, de bevers en moe rasschildpadden, maar ook het domein Van de mens. Ja, de mens. In kleine groepjes trekt hij langs de oevers en beddingen van de rivieren. Want ?aar kan hij zich het makkelijkst en "et vlugst voortbewegen. Daar ook Wndt hij zin voedsel in de vorm van ue grotere dieren, die naar de rivier ko eten om er te drinken. Want deze mens 's een jager. Hij voorziet in zijn be hoefte aan voedsel door de jacht. Een .lager op groot wild is hij, maar hij be- aagt zijn prooi niet met een geweer, Zelfs niet met pijl en boog, maar met ten houten speer. Of de dieren wor den gevangen in grote valkuilen, al of hiet met houten spiesen, die in de oodem zijn gezet met het doel het d'er bij zijn val in de vangkuil te doden. Om hun pas verworpen jachtbuit open t„ Sn'jden, de huid te villen het vlees s verdelén, en de botten schoon te "rappen, maken de op-groot-wild-jagen- o mensen gebruik van stenen. Maar dan Jm stenen, waaraan zij scherpe kanten J maakt hebben door er met andere enen stukken af te slaan. interglaciale fasen genoemd. En onder de glaciale fasen verstaan we dan de tijden, waarin de temperatuur op z'n laagst was, en het landijs zijn grootste uitbreiding bereikte. Er waren nu gedurende het hele ijstijdvak vier van die glacialen of ijstijden, afgewisseld door drie warme tijden daar tussenin, de interglaciale of tussen-ijstijden. Na deze uiteenzetting over de indeling van het ijstijdvak in koude en warme perioden keren wij nog eenmaal terug naar ons Eem-interglaciaal. Het is de laatste tussen-ijstijd van de drie die er zijn gewest. Dat het echt een warme tijd was, is ons gebleken uit het voor komen van de eikenbossen met hun warmteminnende dierenwereld van neus hoorn, nijlpaard en bosolifant. De sa menstelling van het bos is ons bekend geworden uit het onderzoek van stuif- meelhoudende aardlagen en afzettingen, die in die tijd werden gevormd. Want elke soort plant heeft zijn eigen stuif- meelvorm. De dierenwereld kennen .wij door de vondsten van fossielen in die zelfde. toen gevormde grint- zand- en kleilagen. Op 24 maart wordt er in het Schie dams Museum een belangrijke ten toonstelling geopen over de pre historie. Op deze tentoonstelling zal getracht worden in beeld te bren gen, hoe de mens, hoe de wereld er uitzag in voorhistorische tijden. Niét alleen zal daartoe een belang rijk aantal voorwerpen tentoonge steld worden van een vorig jaar te Leiden gehouden expositie, maar ook de belangwekkende voorwer pen. die men van de Vlaardingse en Kcthelse Kelten onlangs heeft ge vonden, zullen te zien zijn. Zo krijgt de tentoonstelling een heel eigen Maasmond-aspect. Naar aanleiding van deze tentoon stelling hebben wij de heer H. Apon bereid gevonden in „Het Nieuwe Dagblad" een serie van vier arti kelen te schrijven over de prehis torie. De heer Apon is een enthou siast lid van de archeologenwerk- groep Helium, die in Schiedam en Vlaardingen zulk opvallend werk heeft verricht en op wier naam vele interessante vondsten uit de pre historie geschreven kunnen worden. Vandaag geeft de heer Apon een beschouwing over de allereerste be woners van Europa. De mensen, die tussen d® grote ijstijden hier geleefd moeten hebben. Zij legden de grond slag heel primitief nog voor alle latere ontwikkeling. In de vol gende artikelen zal de heer Apon ook speciale aandacht besteden aan de vondsten, die in deze omgeving zijn gedaan. En het is de archeoloog, de prehis- toricus, die op zoek gaat naar de vuurstenen gebJuiksvoorwerpcn die hij -ook al weer in diezelfde lagen - kan vinden en die hem vertellen over de levenswijze van de mens, die hier in een ver, zeer ver verleden zijn werktuigen heeft achtergelaten. Een heel opval- land, veel voorkohiend werktuig is dr zogenaamde vuistkei of vuistwig. Zo'n vuistkei werd gemaakt door van een flinke grote riviersteen een aantal stuk ken af te slaan, en wel zodanig, dat d( overblijvende kern tamelijk plat werd. puntig toeliep en natuurlijk scherpe kanten rondom had. Met dit voorwen kon van alles worden gedaan: snij den, schrapen, eetbare wortelen en knollen uitgraven, het vet van de die renhuiden krabben en hout maken tot puntige speren. De afgeslagen splin ters, vuursteenafslagen genoemd, kon den evengoed als mes of schraper worden gebruikt daar er even scherpe kanten aan zaten als aan de vuist keien. Ook deze afslagen worden in grote aantallen in de oude rivieraf zettingen gevonden. Al naar gelang de steenbewerkingstechniek zijn deze af slagen kort en dik of lang en smal. Beroemde vindplaatsen van al deze prehistorische stenen werktuigen zijn bij voorbeeld de riviergrinden van de Som- mc in Frankrijk en de Thames in Enge land, om er maar enkele te noemen. Het verspreidingsgebied van de vuistkeien is enorm geweest. Ze komen voor in ge heel Midden- en Zuid-Europa, geheel Afrika en in Azië worden ze aangetrof fen van Palestina tot in Voor-Indië. Ook in Nederland zijn ze gevonden, al is hun aantal niet groot. Het afgebeelde exemplaar is afkomstig uit Wijnjeterp in Friesland en het werd gevonden op een diepte van 1 meter onder het oppervlak. De laag, waarin de vuistkei zich be vond is waarschijnlijk gevormd in het laatste deel van het Eem-interglaciaal. De archeoloog noemt de tijd. waarin de vuistkeien zo algemeen voorkomen, het Acheul-tijdperk. naar de Franse vindplaats St.-Acheul aan de Somme, waar de prachtigste vuistkeien in grote hoeveelheden zijn gevonden. De archeoloog kent nog een tijdperk, voorafgaande aan het Acheul, namelijk het Abbeville-tijdperk, kortweg Abbevil le genoemd. De vindplaats Abbeville ligt ook al aan de Somme en u merkt wel, welk een rijk gebied voor het onderzoek van de oudste steentijd (het zogenaamde paleolithicum) zich hier bevindt. Het kenmerkende voorwerp uit het Abbeville is ook de vuistkei, maar hij is veel ruwer Maar deze vooruitgang is zeer lang zaam geweest, want de Abbeville-vuist- keien komen uit lagen, die gevormd zijr. in het éérste van de drie interglacialen. Dit eerste interglaciaal. het zogenaamde mensentype. Zijn gestalte was misschie; Cromer-interglaciaal, wordt gedateerd op 500.000 jaar geleden. Dat wil dus zeg gen dat er niet minder dan 400.000 jaa: moesten verlopen, voordat de ruwe er onregelmatige Abbeville-vormen ziel door 'n zeer langzaam vorderende stecn- bewerkingsrechniek hadden ontwikkeld tot de prachtig afgewerkte vuistwiggen van het Acheul. Het tweede- of Holstein interglaciaal (300.000 jaar geleden) laat vuistkeien zien, die wat vorm en afwerking betreft, het midden houden tussen die uit het Ab- bevile (Cromer-tussenijstijd) en die uit het Acheul (Eem-tussenijstijd.). Van de mensen, die de dragers waren van de vulstkei-culturen, weten we nog maar zo bitter weinig. Enkele schedel fragmenten zijn hier en daar gevonden en het lijkt wel alsof die mensen niet zo bijzonder veel afweken van het huidige Wat gedrongener, zijn kin weinig ontwik keld e« zijn voorhoofd naar achteren wijkend. Bezat hij het vermogen tot spre ken, zicli in een taal uit te drukken? Leef de hij in gezinsverband? Had hij een re ligieus besef? Wij weten het niet en het lijkt niet warschijnlijk dat wij het ooit zullen weten. Maar het is goed, kennis te hebben ge maakt met die mensen, wier materiële cultuur nog zo gering ontwikkeld was, maar wier prestaties en verrichtingen de kiem vormden voor verdere ontwik kelingen. Het was een langdurig begin, maar toch in ieder geval het begin. En in een volgend artikel zullen we trachten na te gaan waar deze mensen van het begin, deze voedselverzamelende mensen met hun vuistkeien, zijn gebleven, waar ze heen gegaan zijn en hoe zij zelf en hun gereedschappen, maar bovenal hoe hun gedachten en ideeën, zich ontwikkelden en ontplooiden gedurende de laatste, de vierde ijstijd, het Würm-glaciaal. De steen- v - die zich het beste leent tot het „TVaardigen van scherpkantige werktui- 8ep is de zogenaamde silex of vuur- ®en. En aan vuursteen is geen gebrek, beddingen liggen er vol van. Dat is arn °°'t weDicht één van de redenen - de en ls ürote gewicht van de ruwe \va Scherpe werktuigen - dat onze jagers veneer ze verder trekken, hun gebruiks- Ma°rVVerpen rustig achterlaten op de ®ats van vervaardiging en gebruik, sa- s f1 met de afgekloven beenderen en hta ve maal tij dresten van een buitge- v ahte en opgepeuzelde neushoorn of s°lifa:nt. worden al deze overblijfselen belT Cen ,aagjc nieuw aangevoerd grint flat en 10 blijven ze daar liggen, tot- ze door ons worden ontdekt in Krintgroeve ergens langs de tcgen- behhdis:e r'v'er- Honderdduizend jaar ben de vuistkeien in hun omgeving van grint gerust, samen met de been deren van sindsdien uitgestorven dier soorten, om door de mens van nu te worden opgeraapt en bestudeerd. Want de jagende mens, over wie daarstraks werd gesproken, leeft al sedert zeer lang niet meer. Evenals het landschap, waarin hij leefde en de dieren, waar door hij omringd werd, is hij vn het steeds veranderende aardtoneel verdwe nen. Het tijdperk, waarin de bosolifant (de wetenschappelijke naam is Elephas antiquus) en de rtDushoorn (Rhinoceros merekii) zich in de uitgestrekte eiken wouden ophielden, wordt door de geolo gen aangeduid met de naam Eem-inter glaciaal. Wat betekent deze naam eigen lijk? De letterlijke vertaling luidt: tus sen-ijstijd. Zoals u ziet, zijn we met onze datering dus terechtgekomen in het ijstijdvak. U weet natuurlijk, dat de naam ijstijdvak, ook dilivium of pleistoceen genoemd, is ontleend aan het feit dat er in die lang vervlogen tijden op onze aarde een lage temperatuur heerste, waardoor er op de bergen van Skandi- navië en het Alpengebied geweldige ijs massa's werden gevormd. Vanuit die gebieden werden grote delen van Europa door een uiterst langzaam vooruitdrin- Bijwerken op zaterdag was toch niet de bedoeling van de vrije zater dag", dit had de heer Corver (libe raal) in de Tweede Kamer opgemerkt. Minister van Rooy (Sociale Zaxen) .heeft .hem hierop antwoord gegeven. „Als rekening wordt gehouden met de 48 urige werkweek, is er geen be'.waar tegen, als de arbeidsbureaus bemid delen voor mensen, die op hun vrije zaterdag een uur of drie willen wer ken". „Wijze matiging" om prijsstijgingen te voorkomen, daar drong onder-mi nister Roolvink echter wel op aan en daar is wat voor te zeggen. U heeft natuurlijk al uit verschil lende advertenties kunnen lezen, dat de vrije tijd, waarvoor iedereen zo op de bres gestaan heeft, het verwerven nl van de vrije zaterdag, ook weer problemen dreigt te scheppen. Want er waren er, die hun vrije zaterdag be jubelden en er zijn er, die met al die vrije tijd blijkbaar geen raad weten. Dat zijn kennelijk de mensen, die totaal geen hobbies hebben. Dat ze des morgens langer dan anders op bed kunnen blijven liggen, weegt niet op tegen de uren van maar zitten en niets doen. Ze sjouwen misschien bereidwillig met boodschappentassen, maar voelen zich toch doodongelukkig. Vanzelfspre kend, dat ze dan hier en daar gaan in formeren, of ze die vrije zaterdagmor gen niet bij een andere werkgever kun nen benutten. De illusie van het behaalde succes is dus verloren, de vrije zaterdag wordt niet gewaardeerd? Nee, dat is toch echt niet waar. gende stroom van uitgestrekte gletsjers zijn nog mensen genoeg, die de vreug- overdekt. De stukken van Europa, die de hiervan niet op kunnen. Die nu tij 1 niet onder dit landijs werden bedolvenhebben voor hun liefhebberijen, denk boden een kale aanblik met hun begroei ing van steppe- cn toendraplanten. Deze kale gebieden werden doorsneden door reusachtige, woest stromende rivieren, welker oorsprong gelegen was aan de rand van het landijs, waar door het af smelten van de gletsjers geweldige mas sa's smeltwater ontstonden. maar eens aan postzegelverzamelaars V aan de trouwe bezoekers van musea Ze maken er nu een gezellig wecken', van met bezoek van vrienden of fa milie in de tentoonstellingsstad! Ban den met de familie worden nauwe aangehaald, ook een winstpunt in deze egoistische wereld Nu er dus geen bezwaar tegen ar beid in die vrije uren op zaterdag be staat, zullen die kniesoren een v rol ij ker gezicht trekken. Een winstpunt dan voor de huisvrouwen, want ah moeten er tegenaan kijken. En vragen wü om een vrije zatei dagmorgen. Wij zwoegen maar! Zei u echt ieü Nee, hoor, we zijn best tevreden me „ons lot", als onze mannen dan ook maar een zonnig humeur behouden want dat is ons tenslotte alles waard Maar u heeft natuurlijk ook genootd dat we in geen 90 jaar zo'n zonnige warme februarimaand gehad hebben En dat komt dan beslist door al di vrije zaterdagen MIE KI Het gevolg was, dat Moulay Hassan I onderwezen werd. Hassan slaagde later ia enige tijd bij zijn vader geroepen glansrijk voor zijn eindexamen aan het i - V>-i nnvi ..„„ni.irMt Tr-io+iEnE dn DnVxnt ïirnnr V» i-i dn /J npint'C - werd, voor wie hij een grote verering m een even groot ontzag had. De sul- :an liet hem eerst een kwartier wach- en, vooraleer hij het woord tot hem •ichtte. Toen begon hij hem op ernsti- ;e toon te vertellen over hun beider voor- rader Moulay Slimane, die al zijn zonen ran de troon uitgesloten had, omdat ze liet hadden willen leren en tot onwe- ende. domme mannen waren opgegroeid Hij schetste voorts hoe de dynastie, waar toe ook Moulay Hassan behoorde, Ma rokko meer dan twintig goede sultans had geschonken, die het land welvarend hadden gemaakt en de onafhankelijkheid er van tegen de heerscharen van de Turkse sultans hadden weten te bewa ren Hierna had Sidi Mohammed weer ge zwegen, opnieuw een kwartier lang en Moulay Hassan bevolen, zijn lessen te gaan leren. Sindsdien bleek hij totaal veranderd. Hij werd een even goede leer ling van de lessen zijner Franse leer- I meesters als een ijverig leerling van de I Arabische school, waar hij in de Koran Institut de Rabat, waar hij de doctors titel in het recht behaalde en hij be kroonde zijn studies met een diploma voor hogere studies in het recht van de universiteit van Bordeaux in Frankrijk, zich tevens een grote algemene ontwik keling verwervend. Hij spreidde een gro te belangstelling ten toon voor de Fran se litteratuur en las bij voorkeur Ra cine, Molière, Victor Hugo en Chateau briand. Van de laatste heeft hij eens ge zegd: ze zouden me drie dagen met hem kunnen opsluiten en ik moment vervelen Met taaie energie heeft de huidige ko ning Hassan II als jongeman zich waar dig gemaakt, zijn vader op tc volgen. Dat merkwaardige onderhoud heeft hij nooit vergeten en de zeer bijzondere per soonlijkheid, die zijn vader was, moet hem steeds tot voorbeeld gediend heb ben. Desondanks is hij nooit een boeken wurm geworden en het is de vraag, of hij de grote bezadigdheid van zijn vader heeft weten te verwerven. Ofschoon hij dan niet meer, zoals eens, bijna al zijn tijd verdeed aan sport en spel, hij trok zich altijd slechts node in zijn studeer kamer terug. Een geboren sportsman, deze Moulay Hassan, uitstekend ruiter (als goed Marokkaan), een voortreffelijk tennisspeler en een bekwaam piloot, die zijn eigen vliegtuig bestuurt. Tevens een officier met strategische talenten, het geen hij bewezen heeft in de campag nes, welke hij enkele jaren geleden te gen de opstandige Rifstammen voerde en daarna tegen de Berbers van de Mid den-Atlas. Daar was de krijgshaftigste stam, die der Alt Ouaraïn onder aanvoering van de oude kaid Moha ou Hadou in opstand gekomen en zoals gewoonlijk hadden zich talrijke vechtlustige woestijnbewoners bij hem aangesloten. Bovendien vonden er in de woestijn concentraties plaats van troepen van het Arabische vrijheidsle- ger, dat tegen elke samenwerking van Marokko met de Fransen was. Moulay Hassan sloeg zijn hoofdkwar tier in FG7, op en van daaruit leidde hij voortreffelijk uitgevoerde operaties, wel ke uiteindelijk tot een volledige pacifi catie voerden, zodat Moulay Hassan in 1955 kon zeggen dat het in zijn Marok ko veiliger was dan in Frankrijk. Later volgde zijn benoeming tot chef van de generale staf van het Marokkaanse leger. De Franse regering verleende hem het grootkruis van het Legioen van Eer. Het is genoegzaam bekend, dat Mou lay Hassan ook steeds grote belangstel ling voor de politiek heeft betoond. Hij speelde aanvankelijk een leidende rol in de ..Istiqlal", de Marokkaanse onafhan kelijkheidspartij. die sterk anti-Frans ge zind was. Vooral echter na de scheu ring daarin en het infiltreren van com munistische elementen nam Moulav Has san er steeds meer afstand van. Hij be gon zich trouwens op zijn taak als plaats vervanger van zijn ziekelijke vader voor te bereiden, werd door deze in 1957 ook tot erfprins aangewezen, waartoe overi gens de instemming van de regering, de partijen, dc ulema's. ofwel het Moham- medaanse kerkbestuur en van diverse zou me geen j groeperingen in den lancle nodig was. Reeds tijdens Sidi Mohammcds balling schap op Madagascar had de in 1929 in het paleis te Rabat geboren prins zich onderscheiden door een helder oordeel inzake politieke kwesties en was hij op getreden als adviseur van zijn vader. Na diens terugkeer in Marokko nam hij een steeds belangrijker positie in het poli tieke leven in, welke positie bijzonder relief verkreeg, toen hij op 26 mei van het vorig jaar officieel tot vice-prcmier werd benoemd van de door Mohammed V ingestelde regeringsraad. Hij heeft nu (Advertentie) Onze binnenhuisarchitecten maken yw gratiseen bijpassendeinterieurschets in kleuren van Uw kamer, wanneer U bij ons een bankstel, een eet- of een slaapkamer aanschaft. Verrassende ideeën en nieuwe vondsten voor de inrichting van Uw eigen woning waar Uzelf wellicht niet zo gauw aan zou denken! Fabriek Schermlaan 39 Toonkamers Mathenesserlaan 247 Telefoon 59775 (2 lijnen)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 9