Europees Parlement: positie landarbeiders verbeteren NIEUWE VERKEERSBRUG OVER DE MERWEDE Congolese topconferentie begonnen zonder Gizenga Kasavoeboe twist met Tsjombe maar gesprekken zijn geheim Jarige veldornitholoog tomatensap Portugees protest bij Stevenson Haagse eist van gemeente een half miljoen Op deze film heeft de wereld gewacht! „Apartheid" nog niet ter sprake V B DONDERDAG 9 MAART 1961 PAGINA 11 tomatensap Zin in Nu dubbel nodig M. s Hot' Schadevergoeding voor woonruimtevordering (Advertentie) De schepping en de wereldomvattende distributie van de film „De Bekroning" zal als één van de grote gebeurtenissen van deze tijd de geschiedenis ingaan. Rajmohan Gandhi Een film, - nee; een GEBEURTENISdie u MOET beleven Bespreek tijdig uw plaatsen Tel. 723653 PREMIÈRE: 10 MAART 1961 - 8 UUR Daarna dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.30 uur. Zondag: 1.30, 3.45, 7.15 en 9.30 uur. Gewone prijzen, 'In, cognac fine champagne v.s.o.p. '"■y l/ru/z» ^°Gnac Remy Martin levert uit sluitend één, kwaliteit, een zéér oude Fine Champagne: V.S.O.P. Vraag daarom Rémy Martin - dan kunt U er verzekerd van zijn, steeds dezelfde volmaakte Cognac te krijgen. BOELEN TELEGRAMMEN NAAR NEW YORK journalisten worden gehoord. Er Leger van Indonesië doodt 64 rebellen Toenemende pendel uit west-Brabant Brits Gemenebest Onderscheidingen Mr. J. Kist (Advertentie) MAART De „r" is nog steeds in de maand. Juist nu dreigt vitaminentekort. Voorkom dit met Hero tomatensap, verrukkelijk en... zo vitaminenrijk! Heró kijkt niet op wat tomaten meer, als het.om dat heerlijke sap gaat. Dat is uw Hero kwaliteitszekerheid. Daarom neemt u Hero! WIM.r fljOpese Parlement heeft zich woens- IfrjJ "i een mei algemene stemmen aan- l"fl"nen resolutie uitgesproken voor liin |etering' van de sociale positie der tl:,rheiders in de zes landen van de jj°Pese Economische Gemeenschap. <\V,e resolutie was opgesteld door de C^andse afgevaardigde C. J. van li,, ploeg (KVP), na een debat, dat het >.e ,°Pese Parlement in januari aan de- H-ostie had gewijd en waarbij de ^tin Van ('er Ploeg was opgetreden als Porteur van de sociale commissie. Europese Parlement consta ntie 'n de resolutie, dat de sociale po- iri Jr van de landarbeiders in loondienst v^n i a'gemeen ongunstiger is, dan die de industrie-arbeiders, ook al zijn bekkenen die op verbetering wijzen. In (i^'dsel dienen de lonen van landarbei- s vergelijkbaar te worden met de lo- vrin de industrie. Het parlement JiJk i?t om een krachtig gemeenschappe- b0u oeleid ter verbetering van de land- b0 Structuur, omdat ook in de land ed'- de sociale situatie direct van de ATSBURG, 9 maart Het Sp'tt Ut, :6t anische toestand afhankelijk is. parlement stemt volmondig in .,n plannen van de E.E.G.-commissie In dit jaar vermoedelijk in Rome \vj| Sociale partners in de landbouw, dat 1,0M-Ze88en vertegenwoordigers van 1 ip S?yers en werknemers, over socia- k^°t stelt als beginsel, dat deze socia 'e l' severs en weiKnemers, over socia- j,ahdhouwproblemen te laten spreken, lp p stelt als beginsel, dat deze socia- W?,ar'riers in eerste aanleg verant- loi,„ deljjk zijn voor het vaststellen van !n en andere arbeidsvoorwaarden. kpn's zij echter geen overeenstemming bereiken, dienen de regeringen Ipi^lijke procedures vast te stellen, die tih, n tot redelijke, gegarandeerde mi- 'dtnlonen. De E.E.G.-commissie zal toe moeten zien, dat de regerin- °P dit punt niet in gebreke bleven, parlement pleit voor een streven W1 redelijke arbeidstijden, goede be- k-rJ^opleiding en verbetering van de bepaalde produkten. De landbouwpro ducten zullen namelijk tijdens de over gangsperiode naar de volledige ge meenschappelijke markt aan compen serende heffingen worden onderworpen om hun prijsverschillen te overbruggen. Wil dit stelsel goed werken, dan zullen er ook heffingen moeten komen op pro dukten, waarin deze landbouwprodukten zijn verwerkt, zoals brood, melk, dran ken, suikerwerk en dergelijke. Verenigde Staten In april I960 woonden in de Verenigde Staten 18.871.381 negers, zo heeft het Ameri kaanse bureau voor de statistiek be kend gemaakt. De negers maken tien en een half procent van de Amerikaan jaren. (Reuter). NEW YORK, 9 maart (UPI) In een brief aan de voorzitter van de Vei ligheidsraad heeft de Portugese ver tegenwoordiger bij de Verenigde Na ties, Vasco V. Garin, krachtig gepro testeerd tegen het besluit van de Vei ligheidsraad om de toestand in Portu gees Angola te bespreken. Niettemin zal de Portugese delegatie deelnemen aan deze bespreking, die morgen be gint. In zijn brief aan de Amerikaanse de legatieleider Stevenson, die deze maand de Veiligheidsraad voorzit, ver klaart de Portugese afgevaardigde, dat Angola een volkomen binnenlandse aangelegenheid van Portugal is. „In dien de situatie in Angola voor het in ternationale forum wordt gebracht word daarmee een zeer ernstig precedent ge schapen, dat de meest ernstige gevolgen kan hebben voor alle leden van de Ver enigde Naties", aldus de brief. DEN HAAG, 9 maart Een inwoon ster van Den Haag eist van het gemeen tebestuur een bedrag van bijna een half miljoen gulden schadevergoeding, we gens onrechtmatige woonruimte, vorde ring. Gisteren werden voor de civiele kamer van het gerechtshof in deze zaak1 de pleidooien gevoerd. Ruim tien jaar geleden had de vrouw met haar toen nog in leven -ijnde echt genoot de bouwplannen en de nodige vergunningen gereed om de begane- grondverdieping van het pand op de hoek van de Reinkenstraat en de Obrechtstraat te verbouwen tot vier be drijfsruimten. Er zou onder meer een garage gevestigd worden. Het echtpaar zou op de eerste verdieping van het pand gaan wonen. Toen vorderde de ge meente deze etage voor een ander ce- zin, zulks ondanks het feit, dat de Ka mer van Koophandel de etage bedrijfs ruimte verklaarde te zijn, aangezien er een verbinding binnenshuis was tus sen de etage en de bedrijfsruimte er onder. Over deze vordering heeft het echt paar jarenlang met de gemeente gepro cedeerd. Tenslotte besliste de Hoge Raad in 1958, dat de vordering door de ge meente oprechtmatig geweest was en dat het echtpaar recht had op schade vergoeding. De echtgenoot Is inmiddels overle den. Zijn weduwe eist thans van de gemeente een schadevergoeding van 468.000 gulden, wegens de gestegen kosten van de uit te voeren verbou wingen en wegens gederfde inkom sten van de bedrijven, die zij er had willen vestigen. De gemeente bood aan een bedrag van 1000 gulden uit te keren. De rechtbank besliste echter, dat de vrouw recht heeft op 5000 gulden. Voor het gerechtshof hand haafde de weduwe gisteren evenwel haar eis van bijna een half miljoen. Het Hof zal op 12 april arrest wijzen. kleinzoon van Mahatma Gandhi mm du midi APOLLOLAAN 4 AMSTERDAM (reeds geheel bezet) Produktie Morele Herbewapening Uitgebracht door N.V. City Film The Crowning Experience - m-a -mm "Selegenheid in de landbouw en het iwfit aan op instelling van een raadge- Soia comité voor sociale landbouwaan- hen Senheden, waarin organisaties bin- zes van alle categorieën landar- v. 'erg en landbouwers in de E.E.G. Qwgenwoordigd zijn. t, et SCb'cd van de tandDOUW "een V^rope-se Parlement voorts nog ge- hjrn^s.n over een voorstel van de E.É.G.- issie om een „invoerbelasting" in onderlinge verkeer in te voeren op (Advertentie) COGNA^ "port Woensdag zal koningin Juliana de nieuwe verkeersbrug over de Merwede bij Gorkum openen. Nederland zal dan een snellere verbinding rijker zijn tussen Amsterdam, Utrecht, Breda en Antwerpen. De foto laat zien hoe twee arbeiders de laatste hand leggen aan de fraaie brug. TANANARIVE, 9 maart (AFP, Rtr, UPI) De rondetafelconferentie van Congolese politieke leiders op het eiland Madagascar is, zoals wij reeds hebben gemeld in een deel van onze vorige oplaag, gisteren begonnen zón der Antoine Gizenga, de leider van liet Loemoembistische bewind in Stanley- stad. De eerste zitting duurde vijf tiur en resulteerde in een door alle deel nemers ondertekend communiqué, waarin Gizenga's afwezigheid wordt betreurd. Ook werden telegrammen gestuurd aan Dag Hammarskjöld. secretaris-generaal van de Verenigde Naties, en aan de Algemene Vergade ring van de V.N. In deze telegrammen wordt er op aangedrongen, dat de V.N. zich van alle acties en maat regelen ten aanzien van de Congo zul len onthouden totdat de resultaten van het overleg in Tananarive bekend zul len zijn. Vanuit Caïro heeft Gizenga gisteren een communiqué uitgegeven, waarin hij zich distaneieert van de conferentie te Tanarive. Gizenga erkent Kasavoe boe als president van de republiek de Congo „zolang deze niet formeel ont slagen is door het parlement". Gizenga dringt aan op spoedige bij eenkomst van het parlement en ver klaart, dat hij in de plaats getreden is van de vermoorde premier Loemoem- ba. In de regering van Loemoemba was Gizenga vice-premier. Waarnemers achten het van belang dat de telegrammen aan de V.N. waren ondertekend door „J. Kasavoeboe, pre sident van de republiek de Congo" Kasavoeboe is het ook, die de zittin gen van de conferentie presideert. Verscheidene malen is het in de conferentiezaal tot harde woorden wisselingen gekomen tussen Kasa voeboe en Tsjombe. Hun boze stem men konden buiten de zaal door waren in het geheel geen Europea nen in de zaal. Op een gegeven ogenblik stuurden de deelnemers een boodschapper naar buiten om een exemplaar op te halen van het Handvest der Verenigde Naties. Tijdens de besprekingen wer den door bedienden onafgebroken ver versingen binnengebracht tot cham pagne toe. Waarover de discussies handelden werd niet bekend gemaakt. In de Congo zelf is de situatie verwar render dan ooit. Met name is het on duidelijk hoe de verhouding is tussen de autoriteiten van de Verenigde Naties en de regering in Leopoldstad. De verovering door de Congolezen van de havenplaats Matadi en de militaire basis Banana blijft een oorzaak van grote wrijving. De VN-vertegenwoor diger Dayal heeft Kasavoeboe een telegram gestuurd waarin hij eist, dat de V.N. over beide plaatsen weer de beschikking krijgen. In de straten van Leopoldstad nemen de meeste Congo lese burgers een vijandige houding aan tegen alle blauw-gehelmde VN- soldaten. Inmiddels zijn de eerste eenheden Tunesische versterkingen voor de VN- politiemacht op het vliegveld van Leo poldstad aangekomen. Zij werden ver voerd in Globemasters van de Ameri kaanse luchtmacht. Deze week worden ook de eerste afdelingen verwacht van een gevechtsbrigade uit Indië (4700 man), die door premier Nehroe ter beschikking van de V.N. is gesteld. Uit Djakarta komt het bericht, dat de regering van Indonesië overweegt een nieuw infanterie-bataljon naar de Congo te sturen, ter vervanging van het bataljon dat deze week uit Leo poldstad zal vertrekken. DJAKARTA, 9 maart (Rtr.) Vol gens een communiqué van het Indone sische leger hebben afdelingen van de regeringstroepen in Midden-Sumatra 64 opstandelingen gedood, onder wie een „minister van volksgezondheid" van de opstandelingen. Een „generaal-majoor" van de opstandelingen, Mohammad Ali Sjufri, is gevangen genomen en heeft, volgens het communiqué, tijdens een verhoor meegedeeld, dat hij procureur- generaal was en president van het mi litaire gerechtshof van de „revolutio naire repbuiiek". STEENBERGEN, 9 maart Tydens een persconferentie, die gistermiddag hier is gehouden, hebben de heer J. Crebolder van het Economisch Techno logisch Listituut, de planoloog H. Bo- gaarts en burgemeester J. van der Meer vraagstukken besproken op soci aal economisch terrein. Meegedeeld werd, dat de totale be volkingsgroei van het noord-westelijk zeekleigebied van Noord-Brabant 93.000 personen omvat. Bij een bestendiging van de huidige situatie zal praktisch de gehele bevolkingsgroei buiten het West- Brabants kleigebied een bestaan moeten vinden. Het pendelverschijnsel zal dan nog grotere vormen gaan aan nemen. Gesteld werd, dat de expansie in de toe komst progressief zal toenemen, vooral indien de economische mogelijkheden en het woonklimaat verbeterd zullen wor den. LONDEN, 9 maart Onder voorzit terschap van premier Macmillan begon gisteren in Lancaster House de confe rentie van de premiers van het Britse Gemenebest. Jawaharlal Nehroe open de de reeks van redevoeringen over de internationale toestand. De onderwerpen, die door de minis ters werden aangeroerd in deze ope ningszitting omvatteninternationale ontwapening, de toestand in Laos, de Congo, de mogelijkheid van een nieu we topconferentie, en de Verenigde Na ties. Mevrouw Bandaranaike, eerste minister van Ceylon, en de eerste vrouw die ooit deel heeft genomen aan een Gemenebestconferentie, maakte een goede indruk. De kwestie van Zuidafrikaanse apartheid kwam niet ter sprake en zal waarschijnlijk de eerste paar dagen niet in bespreking komen in de offi ciële zittingen. De besprekingen van gisteren werden gehouden in een vriendelijke atmosle die ertoe zal bijdragen de eerste ministers ervan te weerhouden de Zuidafrikaanse kwestie op de spits te drijven als het pijnlijk ogenblik aanbreekt voor een officiële bespreking over het toekom stige lidmaatschap van het Gemene best van Zuid-Afrika. Tijdens de algemene beschouwingen bleek, dat de meeste deelnemers van mening waren, dat communistisch Chi na bij e besprekingen over een alge hele ontwapening zou moeten worden betrokken. Naar verluidde zouden zowel de ln dlsche minister-president Nehroe als zijn Canadese ambtsgenoot Diefenba- ker er op hebben aangedrongen, dat de ontwapeningskwestie binnen de eerst komende maanden de volle aandacht krijgt. Men was het er evenwel ook over eens, dat de nieuwe Amerikaanse president Kennedy en diens regering de tijd moeten krijgen om hun politiek met betrekking tot deze kwestie vast te stellen. DEN HAAG, 9 maart De Griekse koning heeft mr. Henrik Scholte, secre taris speciale diensten vluchtprodukten K.L.M., onderscheiden met het officiers kruis in goud in de orde van Georg I, wegens zijn letterkundige verdiensten. De ambassadeur van Griekenland in Den Haag, de heer P. Verykios heeft de heer Scholte de versierselen behorende bij deze onderscheiding uitgereikt. DEN HAAG, 8 maart - Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw dr. P. A. M. van Philips, gewezen minister van Econo mische Zaken van Suriname. Om in de termen te blijven: iedere vogel zingt zoals hij ge bekt is. Vandaar dat mr. Jan Kist uit Den Haag, advocaat en procureur, maar niet minder veldornitholoog, al staat dat laat ste dan niet op zijn naambord, ons in zijn kantoor als eerste mededeling aanreikt het feit dat hij afgelopen zondag de koekoek heeft gesignaleerd. Voor de niet- ornithologen: dit is de vroegste datum ivaarop deze vogel ooit in ons land is waargenomen. Er wa ren drie data in maart bekend, maar allen later in de maand dan de 5e. „Dat komt door het krankzinnige weer, ook in de zuidelijkere landen. Daardoor heeft de koekoek zich eerder uit \frika laten lokken." Met het .krankzinnige" weer bedoelt de heer Kist dan het zonnige, voor de tijd van het jaar zachte weer Deze observatie „Jammer ge. noeg heb ik hem niet gezien, alleen maar drie keer gehoord, maar een vergissing is niet mo gelijk" zal als „groot nieuws" worden gepubliceerd in de tijd schriften van de Nederlandse Ornithologische Unie, een or ganisatie waarvan de heer Kist bestuurslid is. De heer Kist boorde de koekoek slaan in de Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen bij Numansdorp, waarheen hij zich met enkele metgezellen had begeven om vogels waar te nemen. Zoals hij zich elke vrije dag ergens in Nederland heen begeeft om vogels op te sporen, te observeren en te fotograferen. Zoals hij zich ook elk jaar naar het buiten land begeeft dit jaar naar Spanje om wille van zijn hobby. „Het is net zoiets als postzegels verzamelen, een liefhebberij," zegt hij. „Alleen is het gezonder, want je bent er altijd voor buiten." In de tweede klas van het lyceum is de heer Kist met de vogelkennis begonnen. Een leraar schreef een wedstrijd uit wie na een half jaar het meest van de vogels had opgemerkt. „Ik deed mee alleen maar omdat ik altijd alle wedstrijden wilde winnen en gaf het hockeyen er voor op." Nu. zoveel jaar later vandaag wordt hij vijftig is de heer Kist dan een van de meest vooraanstaande vogelkenners van ons land, bewerker van een Engels vogelboek en ontdekker van drie nieuwe vogelsoorten in Nederland, waaronder twee „piepersoorten". In z(jn vogelgids worden alle in Europa voorkomende vogels beschre ven, bij elkaar zo'n 500 stuks, variërend van huismus tot kortsnavetboom. kruiper en blauwwanpbijeneter. Ja, die namen. De heer Kist heeft ze voor zijn bewerking soms zelf moeten zoeken, en wel voor die vogels die in ons land niet voorkomen. Alle vijfhonderd vogels, kan mr. Kist, en hij niet alleen, in één oogopslag op honderden meters afstand herkennen, ook als hij hen nog nooit in levenden lijve heeft gezien. ..Je moet weten waar je op moet letten," zegt hij. De veldornithologen zijn uitgerust met sterke kijkers, waarmee de vogels van elf tot vijftien maal dichterbij gehaald kunnen worden. „Daardoor is het mogelijk een vogel aan zijn vliegbeeld tot op 500 meter te herkennen.' De grote vraag naar hel boek heeft bewezen dat er meer liefhebbers zijn van de „vogel in de natuur" dan men zou denken Maar de belangstelling staat in geen enkele verhouding met die in Enge land. Mr. Kist: „Daar zijn drie miljoen birdwatchers. Als je niet van vogels houdt kun je er geen admiraal worden." Al komt de heer Kist dan nog al eens in het buitenland, in Italië zal men hem. nooit kunnen ontmoeten. Dat land mijdt hij principieel Oorzaak: „Ze nebben er verleden jaar 85 miljoen zangvogels gevangen om op te eten En dat zijn ook onze roodborstjes, leeuweriken en zwaluwen. Ook in Spanje wordt er druk gepaft maar daar heeft men geen geld genoeg voor geweren," zegt hij. Al trekt het buitenland de Nederlandse ornitholoog aan. omdat daar naak andere vogels voorkomen dan hier, ook Nederland heeft wel iets te bieden De oost-Flevopolder bijvoorbeeld is langzamerhand een internatio naal befaamd vogelgebied gewordenHet is 's winters geen zeldzaamheid als er zo'n 200.000 eenden bijeen zijn. „Er wordt daar niet gejaagd en vogels weten die plaatsen direct te vinden Ze lijken wel telenatisrhMen kan er de heer Kist dan ook vaak ontmoeten, de benen in mbherlanrzen gestoken, de kijker op de borst, het geweer in de aanslag Een geweem Ja, maar bij nadere beschouwing blijkt, het een fototoestel te zijn, dat voor het gemak geschouderd kan worden. Er wordt dan ook mee geschoten, al zijn het maar plaatjes. Soms 72 van één vogel, zoals onlangs toen de heer Kist heel toevallig de uiterst zeldzame Ross' meeuw ontdekte De foto's werden tot in Engeland toe gepubliceerd. Maar ook vanachter zijn bureau in net kantoor midden in de stad beleeft mr Kist zijn hobby. „Als ik hier 's avonds werk hoor ik een hnsnil vlak in de buurt." Mr Kist is vermoedelijk de enige in dg hpip sirnni die dat geluid als zodanig herkent. Misschien is hij zelfs wel de enige die het hoort.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 11