Rotterdamse politie doorboorde mist met portofoons MIST EIST LEVENS MINISTER: HOUDING PvdA IN STRIJD MET WOORDEN N D N H B Voorzitter II. A. Giesen tevreden over afgelopen jaar Weinig verkeer in witte wereld Verduistering van tienduizenden guldens Jongen ernstig gewond door draaiende rol „Weekloners' op maandsalaris Veedol-opslag in Europoort Kethelse arts reed door mist misleid in sloot EXECUTIES OP CUBA HERVAT LEERZAME ILLUSIE Safety-belts Twee nieuwf bladen Vlieg-auto In 75 jaar auto Daimler-Benz-museum in Stuttgart Kinderen Grote samenwerking over gehele linie PAGlNAi Weinig aanrijdingen Boekhouder bekent: Bij gemeente Jaarvergadering V AG A-accountan ts in Rotterdam Boj mians-v. Beuningen looft beloning uit Vrijdag besluit Buckingham of hij Ajax verlaat JUSTITIE IN EERSTE KAMER In Rotterdam in Amerika Brommend in buitenland COÖPERATIE L.T.B. FranQoise Sagan moet doktersrekening be tak'11 D K D NDC DONDERDAG 9 MAART 1961 ROTTERDAM, 9 maart. Portofoons brachten uitkomst toen twee politieagenten, die op' de Vondelingenweg waren ingezet om het verkeer te regelen, door de dichte mist het contact met elkaar kwijt raakten. De een kon de ander niet meer onderscheiden en fluitsignalen hadden geen effect door het lawaai van de vrachtauto's en de trei nen. Beide mannen werden aaarom uitgerust met een klein radio zendertje met koptelefoon, zodat zij elkaar mondeling op de hoogte konden stellen van de verkeersaanvoer. Over de resultaten van deze proef die noodzakelijk werd door het uitvallen van de verkeers lichten op de Vondelingenweg, is de politie zeer tevreden. Wellicht zal men in de toekomst vaker een beroep doen op dit techni sche hulpmiddel, dat bij dichte mist althans enige uitkomst kan bieden. Veel bekeuringen Weinig scheepvaart Veerboot aangevaren Gestolen jianeel nog niet terug Huishoudboekje Overgangsmaatregelen ROTTERDAM, 8 maart. De Amerikaanse oliemaatschappij Ti dewater Oil Company heeft be sloten, een terrein in Europoort te huren. Dit besluit past in zijn plan nen voor de toekomstige ontwikke ling van havenopslagplaatsen in Europa. Pessimistisch? E WIE .w.vvWSWK-y- Bijzonder veel aanrijdingen heeft de dikke mistdeken, die vannacht en van morgen over Rotterdam hing. overigehs niet veroorzaakt. De weggebruikers de den het kalmpjes aan en gaven hun ogen dubbel de kost AVel is de 41-jarige kantoorbediende L. van Gils op de Kromme Zandweg met zijn auto in de sloot gereden, nadat hij door de mist was misleid. Hij liep geen letsel op. Met behulp van een takelwa gen werd de auto weer op het droge gezet. Talloze automobiliisten blijken nog steeds niet te weten, dat bij mist met groot licht dient te worden gereden. Een korte controle in Rotterdam-Zuid lever de 46 bekeuringen op aan weggebrui kers, die niet met de passende verlich ting reden. Vanmorgen vroeg was de mist zo dicht, dat de politie de surveil lance met radiowagens moest staken. Op de Waterweg heerste tengevolge van de mist weinig drukte. Wel voer van nacht om tien voor half een de „Duke of York" van de lijndienst Hoek van Hol land-Harwich uit, maar daarna werd het opvallend stil. Vanmorgen verlieten slechts vijf schepen de Hoek. Gehoopt werd, dat de drukte 's middags na het optrekken van de mist., zou toenemen. Ook op Zestienhoven heerste praktisch geen activiteit. Gistermiddag nam het scheepvaart verkeer op de Waterweg iets toe, maar de mist van gisteravond maakte daar aan spoedig weer een einde. Omstreeks tien uur gisteravond was er op som mige delen van de Waterweg nauwe lijks drie meter zicht. Enkele schepen, die er in geslaagd waren een loods te krijgen, liepen bij Hoek van Holland bin nen en werden met behulp van radar installaties zoekend en tastend naar een veilig plaatsje gedirigeerd. Gistermiddag om kwart over drie is de veerboot „Hoofdingenieur van Elzin- VEENENDAAL. 9 maart In de dichte mist is gisteren bij Veencndaal de 37-jarige ambtenaar bij de Rijkswa terstaat, de heer V. uit Maarsbergen. met zijn motor geslipt en ais gevolg daarvan overleden. Een achteropkomen de vrachtauto kon hem niet meer ont wijken en sleurde hem vijftig meter mee. Het slachtoffer was op slag dood. Hij Iaat een vrouw en vier kinderen na. Op de onbewaakte overweg op het baanvak Kengelo-Enschede in de buurt schap Deningen, werd een tractor door een trein gegrepen, die vanuit de rich ting Hengelo kwam. De bestuurder van de tractor, de heer G. Borghuis, 35 jaar, ongehuwd, werd daarbij gedood. De heer G. Wansink, 40 jaar, uit Weersclo, die ook op de tractor zat, liep zeer ernstige verwondingen op en is in het katholiek ziekenhuis in Hengelo opgenomen. De blokpost waarhij het ongeluk gebeurde, werd beschadigd De dichte mist heeft op de onbewaak te overweg nabij de Kettingweg te Vught het leven gekost aan de 32-jarige melk rijder F. v.d. Aker uit Esch. Hij reed daar met een tractor waarachter een platte wagen met melkbussen hing. De tractor werd gegrepen door de met grote snelheid passerende sneltrein Eindhoven- Amsterdam. Ze werd zodanig vernield dat de brokstukken ervan tot een kilome ter in de omtrek gevonden werden. Het slachtoffer werd in de spoorsloot langs de baan geslingerd en was op slag dood. Van het treinstel werd het voorste dee) zodanig beschadigd dat ter plaatse voor zieningen moesten worden getroffen. Het spoorwegverkeer had op dit baanvak een uur stagnatie. ROTTERDAM, 9 maart Een 48-jarige boekhouder heeft zich gisterenavond aan het hoofdbureau van politie gemeld, waar hij vertelde zijn werkgeefster, een trans portcentrale in de binnenstad, voor enige tienduizenden guldens door verduisterin gen te hebben benadeeld. De recherche stelt een onderzoek in naar de juiste omvang van de gepleegde tiaar, de gepleegde malversaties en de periode waarover die zich hebben U't.ce strekt. De boekhouder A. D. is in verze kerde bewaring gesteld. ROTTERDAM, 9 maart. De 10-jarige Eric de ^ange is gistermiddag ernstig ge wond, toen hü btf het spelen op pier 2 van de Waalhaven bekneld raakte tussen een 130 kg zware draaiende rol. De knaap was met zijn vriendje, de eveneens 10-jarige Tonnie van de Poort, naar de rol gelopen, die dient voor dé geleiding van een kabel. Plotseling wer den zij beiden gegrepen door het rond draaiende wiel. Tonnie kwam er betrek kelijk goed van af, maar Eric liep zeer ernstige verwondingen aan het gezicht en zware inwendige kneuzingen op. Zij zijn beiden in het Dijkzigtziekenhuis op genomen. gen. die gemeerd lag aan de veer- stcigcr in Maassluis aangevaren door de kustvaarder „Geestdam", die met behulp van radar de haven van Maas sluis wilde binnenlopen. De veerboot werd aan het stuurboord achterschip vrij ernstig beschadigd. Bo ven de waterlijn ontstond een gat van ongeveer een meter in het vierkant. Enkele voertuigen die op de veerboot stonden werden eveneens beschadigd. Het kustvaartuig, eigendom van rederij Waling van Geest en zonen uit 's-Gra- venzande, werd aan het voorschip licht beschadigd. Na een uur kon de bescha digde veerboot de dienst op Rozenburg hervatten. ROTTERDAM, 9 maart. De leden van het personeel der gemeente gaan in april allen 'n maandsalaris ontvangen, zodat er geen wcekloners meer zullen zijn. Dit „past in een ontwikkeling, welke leidt tot opheffing van de maatschappe lijke verschillen tussen hoofd- en hand arbeiders, waarbij voor een afzonderlijke betalingswijze geen plaats meer is", schrijven B. en W. bij hun voorstel aan de raad. Men ziet het bezwaar, dat deze wijzi ging de ambtenaren, maar vooral hun echtgenoten, die voor haar huishoudelijke uitgaven aan een weekbudget gewend zijn, voor de noodzaak stelt om het sala ris over een langere periode te verdelen, „Dat daarbij spanningen zullen optreden behoeft geen bevreemding te wekken", maar. schrijven B. en W. verder, „de om standigheid dat elders, waar tot bedoel de overschakeling werd overgegaan, ern stige sociale moeilijkheden zijn uitgeble ven, wettigt de verwachting, dat de in voering van de maatregel voor het Rot terdamse gemeentepersoneel evenmin op onoverkomelijke moeilijkheden zal stui ten". Om de overgang per 1 april te verge makkelijk willen B. en W. op 7 april aan de ambtenaren op weekloon een extra uitkering verlenen van één week loon, nadat op 31 maart de loonbetaiing over de laatste week van maart, op de gebrui kelijke wijze heeft plaats gevonden. Op 14 april vindt dan de uitbetaling plaats van het loon over april. Voorts willen B. en W. op 14 april aan de betrokken ambtenaren een voorschot verstrekken van 75,dat als een ze kere reserve moet dienen om hen in staat te stellen de bestedingsmoeillijkheden ge durende de overgangsperiode te overwin nen. Deze maatregelen brengen f 1.400.000 - aan kosten mede, waar weer tegenover staat, dat de administratieve en econo mische besparingen staan die op f 150.000 per jaar worden geschat. Tidewater Oil Company brengt thans zijn produkten onder de naam „Vee- dol" in de handel in 81 landen, ver spreid over de ge-hele wereld. De Deense dochtermaatschappij, Dansk Veed-ol, is vrijwel gereed met de bouw van de eerste olieraffinaderij in Denemarken. De verkoop van Veed-ol- produkten wordt op het ogenblik uit gebreid over Scandinavië door middel van een netwerk van nieuwe haven opslagplaatsen. ROTTERDAM, 9 maart Tijdens de jaarvergadering van de V.A.G.A.. ver eniging van academisch gevormde ac- countans. welke 25 maart in de Nauti luszaal van het Holbeinrestaurant te Rot terdam wordt gehouden, zal prof. L van Kampen Jr., buitengewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, een voordrachth ouden over de Functie van de accountant en haar weerspiege ling in de beroepsvoorschriften. De voordracht zal gevolgd worden door een gedachtenwisseling waarbij prof, A. A. de Jong. buitengewoon hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam en de heer A. L Brok lector aan de rijksuniversiteit te Gronin gen, hun visie zullen geven op de be schouwingen van prog, van Kampen. j ROTTERDAM, 9 maart Dc directie van Museum BoymansVan Beuningen heeft een beloning van 2500,uitge loofd voor het verstrekken van aanwijzin gen of inlichtingen welke zouden kunnen leiden tot de terugkeer van bet op 27 de cember va„ het vorige jaar uit dat mu seum vei-dwenen 15e>-ccuwsc paneeltje ,,dc geboorte van Maria" v%i de schil der Jan Provoost. Dit zeer kostbare paneeltje het zal echter geen handelswaarde vertegen woordigen meet 33 bij 17 centimeter. Het werd gestolen de dag na kerstmis tussen half een en een uur op een ogen blik dat er minder bewaking was dan anders, omdat het personeel om de beurt koffie dronk. Het paneeltje werd uit de lijst gedrukt en is door de dief vermoe delijk in de binnenzak gestoken en onge merkt buiten het museum gebracht. On middellijk na de ontdekking werd alarm geslagen en iedereen die zich in het mu seum bevond werd zorgvuldig gefouil leerd. Er werd ook in het museum zelf een grondig onderzoek verricht. De Rot terdamse politie heeft een bijzonder uit gebreid onderzoek ingesteld en is hier ook nog voortdurend mee doende zonder tot nog toe enig succes te hebben ge. boekt. SCHIEDAM, 9 maart. Door snel op te treden heeft de 12-jarige Pleter van der Kuy niet alleen zijn eigen leven kun nen redden, maar ook dat van zijn vader, de bekende dokter Van der Kuy uit Kethel, zijn zusje Cari en haar 2 vrien dinnen. Het gezelschap reed In de wagen van dokter Van der Kuy naar Vlaardin- gen voor een feestje van het lyceum. Door duisternis en dichte mist misleid reed de arts gisteravond om 9.40 uur met ziin auto van de Vlaardingse weg af en kwam in een twee meter lager liggende sloot terecht. De wagen kantelde en kwam met de wielen naar boven in het slootwater te liggen. De 12-jarige zoon van de arts trapte onmiddellijk met zijn schoen de ruit van een der portieren in, terwijl het water naar binnen drong kon hij het portier openen. De een na de ander kon toen door het water en de modder de wagen verlaten en op het droge komen. De 14- jarige Cari, die in de benardste positie zat moest door anderen uit de auto ge trokken worden. Zij liep schrammen op aan het gebroken portierglas en was erg van streek. Lopende hebben de Van der Kuy's en de beide vriendinnen Marijke de Lange en Ineke Verboon het huis van dokter Van der Kuy in Kethel bereikt. Een ver schrikte mevrouw Van der Kuy kreeg het gezelschap, dat van top tot teen onder de modder zat op zijn gemak te stellen. Voor hen ging het lyceumfeestje niet door. Eerst vanmorgen is de auto door een takelwagen uit de sloot gehaald. HAVANNA, 9 maart (UPI) Pre mier Fidel Castro van Cuba heeft een afschrikwekkend voorbeeld gesteld vvoor de toenemende ondergrondse activiteit tegen zijn bewind door dinsdag twee jongemannen te laten doodschieten, dia in de Cubana-gevangenis waren opgeslo ten wegens contrarevolutionaire activi teiten De executies van Rigoberto Hernandez Esteves en Rolando Tamargo Guiterrez waren de eerste die de krijgsraad van Lj Cabana sinds 20 januari heeft ge last. Op die datum werden de terecht stellingen opgeschort als een bew"* van goede wil tegenover de nieuwe Ameri kaanse regering van president Kennedy. Estevez en Gutierrez werden beschul digd van verboden wapen- en munitie- bezit „hun verstrekt door de Ameri kaanse centrale inlichtingendienst". AMSTERDAM, 9 maart Er bestaat een grote kans, dat Vic Buckingham, de trainer van Ajax, het volgende seizoen in dienst komt van Plymouth Argyle. Buckingham, wiens trainerscapaciteiten in Engeland hoog staan aangeschreven, r>.a. doordat hij in 1954 West Bromwich Albion winnaar van de Cup maakte, heeft de leiders van Plymouth beloofd vrijdag aijn besluit kenbaar te maken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 8 maart De houding van de P. v.d. A.-fractie, die tegen het toto-ontwerp heeft gestemd alleen om de regering dwars te zitten, heeft de parlementaire democratie geschaad. Dat was het tegenverwijt van mi nister Beerman tegen de stelling van prof. Samkaiden (P. v.d. A) gisteren tjjdens het justitie-debat in de Eerste Kamer dat de minister bij de be handeling van het toto-ontwerp loze dreigementen had gebruikt. Minister Beerman haalde de verkla ring aan van mr. Burger in de Tweede Kamer, dat de voorstellen van het ka binet op zakelijke mérites zouden wor den beoordeeld en dat de P.v.d A geen oppositie om de oppositie zou voeren. De houding van de socialistische frac ties in de Tweede en de Eerste Kamer is hiermee in strijd geweest, meende mr. Beerman. Hij herinnerde er ook aan dat van socialistische zijde is meege werkt aan de voorbereiding van het to- to-ontwerp. De voorbereiding van het nieuwe B. W. zal nog veel tijd vorderen, zei minister Beerman. In Duitsland en Zwit serland duurde de opstelling van de bur gerlijke wetboeken overigens meer dan twintig jaar. Er wordt echter hard aan gewerkt en de invoering van de eerste boeken zal niet behoeven te wachten tot het geheel is voltooid. Uit de woorden van de bewindsman bleek wel, dat er nog geen oplossing is voor het vraagstuk hoe de lichtvaardige echtscheidingen moeten worden tegen gegaan. De minister verklaarde dat mct grote ernst naar een oplossing wordt ge streefd. die de instemming van de gro te meerderheid in de Kamer kan krij gen. Er ligt wel een reeds door de Kamer aanvaarde wet tot het tegen gaan van lichtvaardige echtscheidingen, maar er Is sindsdien zoveel gebeurd in de meningsvorming, dat invoering van de wet thans „iet opportuun zou zijn. Er zijn gisteren van verschillende zij den opmerkingen gemaakt over de even tuele wenselijkheid van een regeling van het stakingsrecht. Minister Beerman was zeer voorzichtig in zijn antwoord. Hijvraagtzichafof er niet eerder moei worden gesproken van „stakingsverscho ningsrecht" voor de individuele arbei der, omdat hij zich op overmacht zou kunnen bereoepen. De beoordeling van ieder afzonderlijk geval is afhankelijk van de feitelijke verhoudingen. Een dui delijke illustratie is het verschillende oor deel van de presidenten van de recht banken in Amsterdam en Rotterdam. „Niet zo „verbijsterend" als de heer Van Meeuwen meent," aldus de be windsman. Hij had reeds een gesprek met de centrale organisaties van werk gevers en werknemers naar aanleiding van het onlangs verschenen rapport van de studiecommissie van vier hoogleraren Hoewel in de Kamer van alle zijden was aangedrongen op uitbreiding van de toelating van spijtoptanten, heeft mr Beerman de indruk gekregen dat de tegenstellingen niet meer zo scherp waren als in het verleden. Een beoordeling van ieder afzonderlijk geval blijft nodig en is extra-moeilijk ge worden, omdat er geen diplomatieke dienst meer is in Indonesië De minister zei dat er - toegelaten - spijtoptanten zijn, die thans weer terug willen naar Indonesië. Er zijn gevallen die '„tussen de wielen raken", maar er zijn ook ge vallen waarin de klachten sterk over dreven werden. „Enige gereserveerd heid over de inhoud van verzoekschrif ten is wel gewenst", zei minister Beer-, man. De persoonlijke verhoudingen met de individuele Indonesiërs zijn vaak lang niet slecht. De minister verwacht geen enthousiasme van de Kamer, maar het toelatingsbeleid is in ieder geval rui mer dan het ooit is geweest. Mr. Beerman verklaarde opnieuw ern stig verontrust te zijn door de misdrij ven van sexueel gestoorden. De veilig heidsmaatregelen zijn verscherpt cn de minister heeft de psychiaters voorgehou den dat zij dc gestoorden niet moeten beschouwen als „particuliere patiënten". Maar wij moeten ook gebruik maken van de vorderingen van dc psychiatrie, aldus minister Beerman. Dreiging met strenge straffen beeft op deze geestelijk gestoorden weinig in vloed. Hij wilde ook niet voor zijn ver antwoording nemen, dat het Openbaar Ministerie opdracht zou krijgen om in alle gevallen strenge gevangenisstraf- fenteeisen, ook als de verdachten niet toerekeningsvatbaar blijken. Het 'S een kwestie van afwegen van de rechten van het individu op passende be handeling en de belangen van de open bare veiligheid Tenslotte zei de minis ter, dat degenen die zo positief afwij zend willen staan tegen het gratiebeleid voor oorlogsmisdadigers, ook alle om standigheden moeten kennen, de innerlij ke veranderingen in de betrokkene, de straf van hun directe superieuren e.d. Hij vond het onredelijk om te zeggen „Wij hebben nu nog vier Duitsers en nou is het op" Het gratiebeleid is een zaak van ernstig wikken en wegen. De staat New York heeft octrooi verleend aan een voertuig van de Bellfabriek, dat zich met een snelheid van 25 km per uur voortbeweegt op een luchtlaag van ongeveer ze ven centimeter boven de grond of het water. In het voertuig is een horizontaal schoepenrad aangebracht, dat wordt aangedreven door een 65 p.k. motor. Het Ameri kaanse leger heeft a' jaren lang proeven genomen met „vlieg-auto's" en Je Engelsen ontwikkelen een dergelijk „voertuig" in het groot om er straks het Kanaal mee te kunnen oversteken. mee gem Re- otor'' ver- De automobilist achter het stuur krijgt dit beeld voor ogen, zonder diepte en een weinig vaag (overeenkomstig het ztcht op de weg bij invallende duisternis), maar zeker voldoende om zich „echt" op de ¥weg te wanen. lucht aarmate er derlanders seerd op de weg - ,e schijnen stijgt' snel belangstelling voor vervoe middelen en verkeer. uitgeverijen hebben ''j® p,i een aanleiding gezien met nieuw blad on de markt komen, waarin het n dl voor het rijdend publiek worden verwerkt. In F,,- ari verscheen de eerste ofj vering van het maandbw ..Rijdend Nederland". wa"j,e van redactie en administrf' ne.vestigd zijn bij de K"""1 bike Uitgeverij Erven J- Till N.V. te Zwolle. AaW>' kondiod werd, dat dit nummer in een oplage 450.000 exemplaren zal w° den verspreid. De thon" mentsnrijs bedrarrt 3"P 0 e vorige week is in stoomwals uit de Rotterdam gedemon- vlak voor onze auto te laten neerstrijken, hetgeen met alleen een wonderlijk ef fect opleverde, maar tevens een goede test mag heten voor de reactie-snelheid van de chauffeur, al zal hij een identieke situatie in de praktijk dan ook zelden tegenkomen streerd met een nieuw F.ngels „droogzwem- apparaat" voor automobi listen: een home-trainer, die meer dan dat in het verleden het geval was de man achter het stuur de illusie kan geven, dat hij zich met zijn auto op de weg bevindt. In een stil staande auto bedient de leerling het stuur, de ver- snellingshandel en de rem men. Zijn verrichtingen worden doorgegeven aan een electronisch oog op een rolletje, dat achter het scherm op een maquette de gekozen weg volgt, met behulp van een zoemertje op botsingen reageert en op het scherm het beeld tovert, dat de automobilist te zien zou krijgen wanneer hij in werkelijkheid de gekozen weg zou volgen. De ervaringen, welke wij tijdens een ritje van enkele tientallen „kilometers" met de Sim-L-Car opdeden, waren wonderlijk. Het pro jectie-scherm biedt inder daad een acceptabele illu sie en het geeft de bestuur der de speciale sensatie, in een stilstaande auto zélf zijn weg te kunnen kiezen. De meer ervaren auto mobilist realiseert zich na enige tijd, dat hij enkele vertrouwde elementen mist, zoals de druk van de zitting in de rug bij het remmen, het uitzicht naar de zij kanten en diepte in het wegbeeld. Maar voor meer gevorderde rijders is 1 et ap paraat ook niet bedoeld. De hometrainer werd spe ciaal ontworpen voor de eerste lessen. De leerling zal er aan moeten wennen stuur, remmen en ver- snellingshandel automatisch te bedienen, terwijl hij al zijn aandacht nodig heeft voor de weg. De draaiende maquette achter het scherm biedt vele mogelijkheden. In de eenvoudige fabrieksuitvoe- ring wordt het cirkelvor mige parcours „schoon" afgeleverd. De instructeur kan er evenwel alles van maken. Hij kan verkeers borden plaatsen op de kruispunten, hij kan kleine plastic autootjes langs de bermen parkeren en voor „tegenliggers" zorgen door de wagentjes voort te duwen of te blazen. Ook kan hij een „aanrijding" veroorzaken door een auto tegen het elektrisch oog te laten botsen. Kortom, het is fantastisch speelgoed. Tijdens een proefrit bleek het zelfs mogelijk een adat de eerste Volvo's met veiligheidsgordels als standaard-uitrusting op de weg zijn versche len, hebben nu de vyf grote Vmerikaanse aulofabrieken Ford, General Motors, Chrys- er, American Motors en Stu- iebakcr Packard bekend ;emaakt, dat zij hun wagens ran safety-belts zullen voor den. De nieuwe voorziening geldt voor de 1962-ers. oi voor de eerste '2 nu mm Het blad heeft het tormf van een halve krantenvttdv en richt z<ch tot a He getno' viseerde Nederlanders. OP maart verscheen ook - .e Automobilist", eer uitP" n uan W earner's Cowf" L, Concern N.V. te ApeldO" r. en dat speciaal is bedot' roor de avdogebruikers. n blad kost 1.90 gld. per kwd taai m wordt volgens a Wtnevers oedrukt in oplage van 100.000 exemp' ren. Hoofdredacteur is Heneman. die van plan is het auto-nieuws populair te havde'en. Ook ..De Automm bi Hst" verschijnt in het maat van een halve dagbwc' pagina. T oor de wereldten!"01] stelling hebben dc °e. gen hard gewerkt de verbetering van h"_ wegennet: speciaal de weg. -r. ïd'8 Schets van het apparaat, waarmee rijlessen op het droge kunnen worden gegeven. De maquette bevindt zich achter het scherm. Een mobiel elektronisch oog (aan de hengel) volgt het parcours dat de automobilist zelf kiest en werpt op het scherm het beeld, dat de verkeerssituatie in het. groot cn in kleuren weergeeft. De maquette is naar alle kanten draai baar om vanaf elk punt op het parcours projectie mogelijk te maken. rond Brussel werden gr"1 gemoderniseerd. Niette'"' telt het land thans nog sle®n - 200 km autosnelweg (Nede iand 700 km'. De Bdg®J hebben daarom besloten in eerstkomende 20 jaar 100 flflj, jard frank (7,5 miljard den) te investeren in de zal dernisering van het weg-n. ontstaan door ting van het samensmel- bedrijf van Karl Benz en het bedrijf van Gottlieb Daimler alle modellen Mercedes. Grote foto's van autopio niers en hun mobiele eer stelingen herinneren aan de dagen, waarin de auto nog een vreemd, stinkend en slechts zeer matig gewaar deerd verschijnsel was. net. Als het programma zijn uitgevoerd zal de.le"|L; van de autosnelwegen in 13 tot 1500 km zijn uitgebre' Tussen Brussel en Antwerp® zijn vier- en achtbaanswegr geprojecteerd. De p!ann® voorzien ook in een nietn* aansluiting van deze weg Pr de verbinding Antwerpei^ Breda, maar het zal wel '-L worden -"-cor men met a bouw van deze weg gaat "ri ginnen. Grootste priority heeft de autoweg van A'> werpen via Luik naar Duj" land, waarvan al een gedc®'., in gebruik is en die in 'ytj gereed moet zijn. Spec'3,1, aandacht gaat uit naai' de z-v ringbanen, die rond de AA' steden lopen o het rlotjt gaande verkeer buiten stadscentra te houden. et Verbond voor Veilig Verkeer heeft er bij de minister van Verkeer en Waterstaat op aan gedrongen de veiligheid van verkeersbrigadiertjes en over stekende kinderen zoveel mo gelijk te waarborgen. Bijzon der efficiënt vindt het Ver bond de speciale verkeers- brigadier-borden, die echter niet wettelijk zijn voorge schreven. Naast deze borden zouden, aldus het Verbond, overal zebra-paden moeten worden aangebracht om de veiligheid van overstekende kinderen te verzekeren. De Benz Velo uit 1894. Zeventigduizend auto liefhebbers per jaar gingen in het verleden over de drempel van het automobielmuseum in Stuttgart en liet ziet er naar uit, dat dit aantal in dc toekomst nog veel groter zal worden, nu eind vorige maand het nieuwe museum is geopend dat door Daimler- Benz tear gelegenheid van het 75-jarig jubileum werd ingelicht. Het nieuwe mu seum bevat drie verdie pingen en de bezoeker vindt er op de 3500 vierkante meter niet alleen een groot aantal automobielen, maar ook scheeps- en vlieg tuigmotoren. Het oudste voertuig is het historische vehikel uit 1886, waarmee Benz op 3 juli van dat jaar zijn eerste t.ocht maakte in cfe Ringstrasse in Mann heim, Ook bezit het mu seum de eerste Mercedes (uit 1901), zo genoemd naai de dochter van de Daimler- vertegenwoordiger in Oos tenrijk. Nadien doopte het Daimler-Benz concern j&xs dechts de sportieve modellen uit de periode 1005-1936. Op voorgrond de Daimler-besteiwagen uit 1898. romfiets-deskundigen uit overwegen, waarschijnlijk acht Europese landen hebben in Amsterdam van gedachten gewis seld over de problemen van de bromfiets. Daarbij bleek o.m., dat dc Fransen evenals dat enkele jaren geleden in Nederland is geschied, over wegen een constructieve snel heidsbeperking in te voeren De Fransen zouden echtei willen gaan tot vijftig kilo meter. De Zwitserse autori teiten zouden een nog dras te1 dertig kilometer per uur. In Duitsland is het v°^,i jaar de verkeerswetgeving ,e aanzien van het ultra-I'® A motorrijwiel dermate Se%\\. 7,igd, dat een z.g. „vijfde bewijs" werd ingevoerd. te verkrijgen is na het a''J. irrn van een theoretisch ncn. Dit rijbewijs geeft de 'itters van vijftig c.c. 1110 "ft fietsjes (een brommer "V voetsteunen in plaats va" 'A dalen) het recht zich tischer snelheidsbeperking het snelverkeer te mengen HAARLEM, 7 maart Gistermiddag heeft in het gebouw St -Bavo te Haar lem de ledenraad van de Centrale Coö peratie L.T.B. zijn jaarlijkse algemene vergadering gehouden. De voorzitter van het bestuur der L.T.B., de heer H. A. Giesen, sprak een openingswoord uit. Hij constateerde onder meer dat er in het afgelopen jaar, in een goede en pret tige sfeer werd gwerkt. Ook heeft het bestuur veel tevredenheid mogen inkas- seren, maar uiteraard ook nog de vele wensen, welke lang niet alle gerealiseerd konden worden. „Het bestuur tracht ge leidelijk aan de plannen uit te werken en in de behoeften te voorzien. Thans wordt in Koudekerk de uitbreiding voor bereid van noodzakelijk geworden grote re opslag- en siloruimten met veelzij- diger mogelijkheden. Verder zijn er voor bereidingen gaande ten aanzien van eveneens nodig geworden uitbreidingen van pakhuisruimte in Alkmaar, waar te vens een nieuwe droger met een kapa- citeit van vijf ton per uur geplaatst wordt. Voorts staat op stapel, de uit breiding in Poeldijk, welk plan geheel klaar ligt. De moeilijkheden in verband met vergunningen zijn opgelost. In het afgelopèn jaar traden weder om 200 nieuwe leden toe tot de L.T.B „Het bestuur heeft altijd verwacht, dat het in zijn omstandigheden het noodza kelijk vertrouwen zou willen, maar ook zou moeten verdienen en de ontwikkeling wijst erop, dat de ledenkring gestadig groter wordt. Meer leden en meer afne mers betekent evenewei, dat het produk- tie- en afzetapparaat moet worden aan gepast". Het moet waarschijnlijk worden geacht, dat de Coöperatie in de naaste toekomst ook wat dichter wordt gebracht bij het gebruik van binnenlands voer- graan. Belangrijke importen als aan vulling op de voorraden van eigen bo dem, worden uitsluitend gebruikt voor de z.g. veredelingsproduktie. In hoeverre deze produktie op den duur in ons land haar bestaan zal blijven handhaven, valt nog moeilijk te overzien, want ook met name in West-Duitsland ontwikkelt zich momenteel een sterke omvang van deze veredelingsproduktie: men heeft daar geconstateerd, -dat er nog zeer veel wordt ingevoerd aan varkens, pluimvee en eie ren, aan welke produktie de Bondsrepu bliek zelf deel heeft. De graanwaarde hiervan verhoudt zich als 7 10 ten op zichte van de reeële graan-importen Wanneer men zich daar in de naaste toekomst wil toeleggen op een grotere mate van zelfvoorziening, dan zou dit een belangrijke vraag, in hoeverre de conjuncturele ontwikkeling haar ver loop zal hebben, omdat deze het gebruik van vlees en eieren in belangrijke mate mede bepaalt. Bij dit alles staat even wel vast. dat wij in Nederland op onze quivive moeten zijn, want de kwaiteit van de voeders zal in hoge mate de kwa liteit van het vlees beïnvloeden. Het is daarom zo belangrijk dat de mengvoe ders van de Centrale Coöperatie de ga rantie van de C.I.O.-controle kunnen waarborgen en dat de samenstelling aan de hand van proeven en ervaringen wordt vastgesteld. PARIJS, 8 maart. De schrijf Franoise Sagan is gisteren in hoge' roep veroordeeld tot betaling van de kening van een miljoen oude frank van de Parijse chirurg, die heeft behandeld na het ernstige auto- geluk in april 1957, waarbij zij erIlS^. werd gewond. Zij vond de nota te h' L Een civiele rechtbank had de tT'U.-if Is er nu reden om in Nederland pes- I 900.000 frank toegewezen, doch het J1 ;-1-—i- <- <-*re* simistisch te zijn? Staan andere landen er dan zoveel beter voor? Vooral de laatste vraag kan zeker niet bevesti gend worden beantwoord. In Frankrijk wees nog zeer onlangs een toonaange vend landbouwblad op de zich thans laar voltrekkende revaluatie. „De boer zal zijn aandacht veel meer moeten vestigen op de afzet, vooral ook in :oöperatief verband, want de meeste landbouwers trachten hun inkomen op oeil te houden door verhoging van oroduktie, waarvoor evenwel nog een betere afzet moet worden gezocht" Ook de krediet verschaffing in de land bouw is in studie; het gebruik van werktuigen in groter verband dan hel eigen bedrijf, vindt steeds meer olaats en het gezamenlijk in- en vérko pen is een onmisbare schakel gewor den. Sinds verleden jaar wordt in de toppen van de C.I.V. en de C.B. sa mengewerkt ten aanzien van de fabri- kage van bestrijdingsmiddelen bij de Luxan in Eist. Op het terrein van pluimvee wordt s3 mengewerkt met de coöperatieve Pluim voor Nederland minder prettige gevol- vee Verkoop Vereniging waar de slacht- gen hebben, ook voor onze mengvoeder- kapaciteit zeer wordt ongevoerd Dit alles industrie. Bij dit alles is het echter ook!geeft een duidelijk beeld van coördinatie maakte er het volle bedrag van de - ning van, verhoogd met rente si'icls eerste aanbieding in 1957. dscl en samenwerking in de1 Nederlandse, landbouw, met name in de CoöP® jje om de boer sterker te laten staa'1 Centrale Coöperatie LT.B., neemt -|f1? al deze activiteiten deel, in een bep'" bg. verhouding en wel in de mate van et langrijkheid. „ei Na het openingswoord van de 1:)g Oicsen werd in het kort het jnm'V '^jj, doorgenomen, dat later in de ve?%0p' lende kringbesturen zal worden tleld: ook kwam de resultaten-rek ter sprake. ^r Zodra een vijftal, echter wél je kiezen oud-leden van het. bestuur e el~ raad van toezicht, herkozen waren. den de verschillende ingekomen voo ^rf len behandeld. Op de vraag van 0r('<> leden, welke invloed de pas aan ne je gekomen revaluatie van d.e gulden Tm®' Coöperatie kón hebben, zei het lid. drs. F. L. F N Russel da'|Cr) revaluatie alleen van betekenis iva'\ric' aanzien van de reeds besti«&e c° - ten met Amerika.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4