Prijsbeleid en revaluatie Weer deel van „Hazenpad voor verkeer opengesteld V ierbaanswe langs Arnhem Zo'n heerlijke reep cadean IWATTA voor 10 Kwatta-soldaatjes Teg en internationaal bekende inbreker vier jaar geëist I Raadsman Van der P. laat zaak-Oudewater niet varen Minister blijft vertrouwen op defensiesteun van V.S. Opslag van - noodzakelijke - atoomwapens geen gevaar LANDPACHTERS IN ACTIE tegen PACHTPRIJSBELEID naar Londen Manchester Birmingham Snellere verbinding met Duitsland DOOR FRAAIE NATUUR Extra-stimulans voor spaarders Buit moet zeker twaalfduizend gulden hebben bedragen Meeste stemmen gelden „Onderzoek en uitspraak auditeur militair wekken bevreemding Gezinsbijdragen voor de Missie genootschappen Boeren op lichte gronden verdienen helft minder dan hun arbeiders Student die man neerstak: IV2 jaar V B DONDERDAG 9 MAART 1961 PAGINA 5 i mmÊ Regeling op komst Premies overheids personeel belastingvrij WERKMEESTER ten onrechte ontslagen A mbtenarengerecht vernietigt besluit B R 1 T t s H EUR.0P E A N A 1 R W A Y S Inlichtingen en boekingen bij Uw passagebureau of bij de BEA, Leidseplein 29, Amsterdam-C. Tel. 64848 Verdachte blijft ook in hoger beroep ontkennen ■^^;g^auass.vsuiffS OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM Kindsheidkrijgt nieuwe naam Bakkers bestuderen diepvriesbrood Vergadering katholieke patroons in Den Bosch Rechtbank Groningen Beroep op noodweer verworpen (Advertentie) Natuurlijk heeft ook minister Zijl- s^ra tijdens het Kamerdebat over de Evaluatie de gevolgen van deze Maatregel niet anders dan tastender- vv'js kunnen aanduiden. Dal niette ai'n de K amer in liet algemeen wel de maatregel van de regering Jyas ingenomen, toont aan. dat de Kamerleden niet zo zwaar tillen aan e nadelen welke inderdaad vooi s°niniige export-industrieën te ver dachten zijn. Men telt althans de v°ordelen zwaarder dan de nadelen r" dat weerspiegelt rij nauwkeurig stemming welke de maatregel in ,pl bedrijfsleven vooralsnog over hel geheel genomen heeft veroorzaakt. Dat de PvdA het overigens de be windslieden, en met name minister Ue Pous nogal lastig maakte, is niet f1leen uit oppositionele motieven ver klaarbaar. Men verwijt de minister van economische zaken, dat hij nog "'et zo lang geleden in december '960 namelijk in alle toonaarden ontkend beeft, dat ons land aan een 'Undamentele onevenwichtigheid Jhank zou gaan. Het was bij die ge legenheid, dat de gehele regering in een sfeer van verweer tegen de loon eisen van de metaalindustrie verkeer de. De socialisten stelden destijds nat de Nederlandse lonen en prijzen 'undamenteel naar beneden afweken :an het buitenlandse peil en dat de "etalingsbalans wel een stootje kon vprdragen. Minister De Pous is toen 'h zjjn verdediging nogal somber ge feest, zowel over de groeikracht van °"Ze export als over de situatie van loon- en prijsniveau. Gisteren ®h>est hij echter met de minister van '•"ancien verdedigen, dat er eigenlijk tepds tien jaar lang een fundamentele onevenwichtigheid groeiende is. De Duitse revaluatie heeft dat aldus Minister Zijlstra als bij een bliksem- 'traal duidelijk doen zien. Daarmee Was minister De Pous in een wat on behaaglijke SauIus-Paulus-situatie ge dacht, waaruit hij zich ook met ••Pouselijke" grapjes niet geheel kon tedden. Hoe zal in bet beleid van iedere f|a8 de revaluatie merkbaar zijn? Het ®e\vijsmateriaal voor de noodzaak van binnenlandse prijsverlagingen lijkt v°or de deur van het departement van économische zaken en masse te zijn ^'geleverd. Het schijnt sommigen v°or te komen, dat de minister van économische zaken slechts een rond schrijven hoeft te richten aan alle be drijven die geïmporteerde grondstof- én venverken, waarna hij voor zijn prijsbeleid de ene winst na de an- ete moeiteloos binnen kan halen. Zo gemakkelijk zal het echter wel niet 'ggen. Terecht heeft de socialist Roe iers vorige week bij de behandeling ^a" de begroting van sociale zaken geconstateerd, dat minister De Pous lri het verleden de Ioonakkoorden heeft gebruikt als een dwangmiddel voor |'f;t bereiken van prijsstabiliteit. Deze """akkoorden inclusief werktijd- éfkorting kwamen echter op 'ctizelf reeds vaak onder de %vang van de arbeidsschaarste °f stand. De loonpolitiek kon, éde dank zij haar eigen cijfermatige ^volkomenheden, met „beleid ge- °erd Worden. Het zal van de econo- 'sche en sociale omstandigheden af- .^"gen in hoeverre minister De Pous t .ziin prijsbeleid deze dwang- en é'dselementen uit de eerste fase in*1- gedifferentieerde loonpolitiek ?tin prijzenbeleid gaat terugvinden. afj "getwijfeld zal het mede daarvan v la"gen hoe het met de loonpolitiek V er verloopt. Nu wij, in navolging Duitsland, een rem op de over- ^■Pansie gelegd hebben door het be- Mij ken van de export, zou een jérker vastklampen aan de spelregels j°°r de onderhandelende partijen arvan wel een gevolg kunnen zijn. V6 j1!iT8e waarbinnen „beleid" ge- aerd kan worden is immers krapper ter^° en- Daarmee staat de barome- Vp V°tr focnouderhandelingen op ci éanderfijk. De twijfel die aan so- j' 'stische zijde gisteren geuit is over mogelijkheid van belastingverla- ngen in 1961 is daarvan wellicht de rmornde voorbode. (Van onze correspondent) ARNHEM, 9 maart Gisteren heeft de directeur-generaal van de Rijkswa terstaat, ir. A. G. Maris, het vijftien kilometer lange vierbaans traject Arn hem-Zevenaar voor het verkeer open gesteld. Dit traject is een onderdeel van rijksweg 12 (Den Haag-Duitse grens), het Hazenpad. Het snelverkeer gaat nu voortaan in een wijde boog en door een ongewoon fraai landschap AMSTERDAM, 9 maart Er is een wettelijke regeling in voorbereiding, waarbij de premies, uitgekeerd krach tens de premiespaarregelingen voor het overheidspersoneel worden vrijge steld van loon- en inkomstenbelasting. Zolang de betreffende wet nog niet tot stand is gekomen, zuilen de uitke ringen krachtens de premiespaarrege ling aan de heffing van loonbelasting onderworpen zijn en tot het inkomen over 1961 worden gerekend. De re gering heeft er evenwel geen bezwaar tegen, dat met de uitbetaling van de premies wordt gewacht tot de wets wijziging een feit is geworden. UTRECHT, 8 maart Het Ambte narengerecht heeft het ontslagbesluit van de minister van justitie tegen de werkmeester J. F. de Wilde van het Rijks Jeugdinternaat te Amersfoort ver nietigd en bevolen, dat alle kosten van het geding door het Rijk zullen moeten worden vergoed. Het Ambtenarengerecht kon zich niet verenigen mtt de door de minister aan_ gevoerde ontslagredenen, volgens wel ke de betrokken werkmeester wegens onbeheerst optreden tegenover de pu pillen van het instituut ongeschikt voor zijn functie zou zijn. Slechts in één ge val achtte het Ambtenarengerecht de mogelijkheid van een te ver gaande ac tiviteit aanwezig. Op die bewuste dag had de werk meester echter reeds driemaal in een moeilijk geval moeten optreden en bo vendien was hij door de opstandige jon gen in het gezicht geslagen. Bij de uitspraak werd ernstig reke ning gehouden met de over de werk meester door zijn vroegere superieuren gegeven gunstige beoordelingen, met de conclusies van een psychiatrisch on derzoek, en met de omstandigheid dat de heer de Wilde steeds te hulp werd geroepen bij situaties waarmee ande ren geen raad wisten. Zwitserland De Zwitserse minis ter van buitenlandse zaken, Max Petirpierre, die president van Zwitser land was in 1950, 1955 en 1960, heeft gisteren medegedeeld, dat hij zich met ingang van 30 juni a.s. uit de politiek zal terugtrekken. (UPI) (Advertentie) Ir. Maris geeft het sein tot de opening van het weggedeelte Arnhem-Zevenaar in Rijksweg 12. om Arnhem heen en mijdt daarbij te gelijk de kommen van de gemeenten Rheden, Westervoort, Duiven en Zeve naar. Hiermee is een eind gekomen aan de tijdrovende, ingewikkelde en ge vaarlijke route door de stad Arnhem en het tergende oponthoud aan de een- richtingsnoodbrug over de IJssel bij Westervoort. Vooral op Duitse vrije da gen, in de bollentijd en tijdens het toe ristenseizoen kwam het in Arnhem voortdurend tot opstoppingen, waar door het vaak meer tijd kostte uit Arnhem te komen dan van Arnhem naar Utrecht te rijden. Van nu af gaat het snelverkeer over de strakke, krui- singvrije betonbaan van de Apel- doornseweg in Arnhem naar de Does- burgseweg in Zevenaar. Het nieuwe traject sluit aan op de rijksweg Utrecht-Arnhem. Om Arn hem rijdt men door een beboste val lei. Na het viaduct over Velperweg en spoorbaan daalt de automobilist in een wijde boog het Velperbroek in en stijgt vervolgens naar de nieu we, 5GO meter lange brug over de IJssei. Op dit stuk beleeft men de sensatie van Nederlands grootste verkeersplein met een middellijn van 300 meter. Over dit plein komt mettertijd een 300 meter lang via duct, dat het oost-west-verkeer krui- singvrij over het circuis van wegen zal leiden. Van het plein naar de [Jsseibrug versmalt de rijweg onverwachts daar de tweede overspanning van de IJssei brug nog niet klaar is en het verkeer tot eind van- het jaar nog slechts de beschikking heeft over twee rijba nen. Het thans opengestelde traject telt zeven viaducten en heeft 15 mil joen gulden gekost. Dit is één miljoen gulden per kilometer, ongerekend de bedragen, die voor de oorlog reeds in het Hazenpad werden geïnvesteerd. Alvorens het nieuwe traject symbo lisch voor het verkeer open te stellen, herdacht ir. Maris tijdens een bijeen komst in Royal de juist onder zijn ogen in de mist omgekomen opzichter Ver laan, die de dood vond bij een verkeers ongeluk nabij Veenendaal. In zijn toespraak zei ir. Maris, dat de grote verkeerswegen thans bewust om de gemeentekommen heen gelegd worden, al is het nog niet lang geleden, dat sommige gemeentebesturen waar onder Arnhem daar verzet tegen aantekenden. De feestelijke ontvangst op het gemeentehuis te Zevenaar be wijst, dat ook de kleine gemeenten in zien, hoe nodig deze omlegging is. Ir. Maris noemde het een historisch ogenblik, dat hij thans de voorlaatste étappe van de verbinding Randstad- Roergebied kon openstellen. Naar schatting zullen per dag ongeveer vijf duizend auto's van het nieuwe traject gebruik maken. Dit aantal wordt na tuurlijk nog veel groter, wanneer in 1962 ook de laatste étappe van het Hazenpad aan Nederlandse en Duitse zijde zal zijn voltooid. (Advertentie) Kies bij Uw winkelier uit: melk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Biskie (20 ct) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 9 maart De procu reur-generaal van het Hof heeft gis terenmiddag een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek geëist tegen een internationaal bekend staande inbre ker, die ervan verdacht wordt in Rot terdam, Den Haag en Amersfoort te hebben ingebroken. De totale buit zou ruim twaalf duizend gulden hebben be dragen. De rechtbank in Rotterdam had de man veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie jaar met af trek. De officier had vier jaar geëist. De 32-jarige Frans-sprekende ver dachte is volgens Interpol in Italië ge boren; zelf zegt hij uit Finland afkom stig te zijn. Ook beweert hij de Franse nationaliteit gehad te hebben, maar nu statenloos te zijn. De man zou tegen een agent, die hem na zijn arrestatie begeleidde gezegd hebben in Neder land minstens honderd inbraken te hebben gepleegd. Zowel voor de recht bank als voor het Hof ontkende de ver dachte dit. Ook aan de hem ten laste gelegde inklimmingen, een in Rotter dam, een in Den Haag en drie in Amersfoort beweerde hij part noch deel te hebben gehad. Tijdens de vier uur durende zitting verschenen maar liefst acht getuigen voor het hekje, onder wie een taxi chauffeur, die de verdachte naar Rot terdam heeft gereden op de avond, dat daar een inbraak is gepleegd in een rusthuis. Hierbij werd een bedrag van 4500 gulden gestolen uit een geld kistje. De inbreker is daar wel zeer brutaal te werk gegaan. In de kelder van het gebouw heeft hij namelijk met een schroevendraaier het geldkistje opengebroken. De schroevendraaier is later gebruikt bij sorteerproeven en de honden wezen daarbij de verdachte aan. De man ontkent echter de bewus te avond in Rotterdam te zijn geweest. De sorteerproeven hebben in deze zaak een belangrijke rol gespeeld, want op alle adressen, waar de ver dachte zou hebben ingebroken werd iets gevonden. Zowel de raadsman als zijn cliënt bestreden de deugde lijkheid van deze proeven. Tussen de arrestatie van de man en de in braken was volgens hem zoveel tijd verstreken, dat de honden onmogelijk nog door de voorwerpen op het juis te spoor zouden kunnen zijn ge bracht. Aan een paar Haagse meisjes heeft de verdachte in de nacht, dat er in die stad een inbraak werd gepleegd in de Thomas Schwenckestraat, waar bij een bedra.. van achtduizend gul den verdween, drie bankbiljetten van duizend gulden en een aantal coupu res van honderd laten zien. Het gesto len geld bestond uit precies dezelfde coupures. De verdachte ontkende niet, dat hij de bankbiljetten had laten zien, maar verklaarde nu: „Die heb ik verdiend met juwelensmokkel". De procureur-generaal merkte in zijn requisitoir op, dat het directe be wijs wel niet aanwezig is, maar dat er voldoende duidelijke aanwijzingen zijn om de man te kunnen veroorde len. Het Hof zal 21 maart vonnis wij zen. (Advertentie) Stel voor: U gaat uit met z'n vieren. Bioscoop? Drie willen er lachen met Danny Kaye, maar U wilde eigenlijk liever treuren met Vivian Leigh. Wees sportief en doe mee met v Danny; de volgende maal gaan 1 Uw vrienden wel met U mee om tranen weg te pinken. Etentje? Eén wil er graag Italiaans dineren, de anderen Chinees. Wat doet die ene minestrone- minnaar? Met een wijze glim lach overstappen op tjap-tjoy en haaievinnesoep. Nóóit spel breker zijn, dat maakt het uitgaan licht en vrolijk. En presenteer vooral zo nu en dan een Gladstone, want Gladstone - met of zonder filter - is de sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING A 20 STUKS F I.- AMSTERDAM, 9 maart De Am sterdamse advocaat mr. N. J. Geleijn- se heeft met grote verbazing kennis genomen van het feit, dat de auditeur militair bij de krijgsraad te velde- west, mr. W. J. Smits, geen strafver volging zal instellen in de zaak Oude water. De heer Geleijnse, die de belan gen behartigt van de technische hoofd ambtenaar van het ministerie van De fensie, de heer F. H. van der P. uit Bussum, is van mening dat naar aan leiding van hetgeen de auditeur-mili tair mr. Smits op 6 maart heeft mede gedeeld, enkele feiten in een nader commentaar moeten worden gememo reerd en enkele vragen gesteld. Zoals bekend heeft op 8 januari 1960 de heer Van der P. bij de rijkspolitie te Oudewater aangifte gedaan van een geënsceneerde aanranding. Kort daar op hoorde de rijkspolitie de zegsvrou we van Van der P. Zij wees als dege ne die het voorstel voor de aanran-» ding aan haar zou hebben gedaan, een met name genoemde sergeant, die bij zijn verhoor categorisch ontkende. Naar aanleiding van een en ander rijzen bij mr. Geleijnse onder meer de volgende vragen: „Waarom is deze zaak van 27 januari 1960 tot omstreeks midden december 1960 niet onderzocht; waarom leidde hier de procureur-gene raal zelf het onderzoek en niet, zoals te doen gebruikelijk is, de officier van justitie: waarom maakten de procureur- generaal en diens ondergeschikten geen gebruik van het aanbod van Van der P. het bij hem voorhanden zijnde bewijs- aan boord hadden is nog nooit een on vrijwillige explosie ontstaan. Over de financiële zijde van de defen sie zei minister Visser, dat de heer Moorman (KVP) terecht de voorwaar den had gesteld dat de lasten bin nen aanvaardbare grenzen moeten blij ven gezien ook de extra lasten van Nederland wegens de overbevolking, de strijd tegen het water e.d. Maar wij zullen ook bereid moeten zijn om te doen wat mogelijk is, meende hij. Het vertrouwen in de V.S. betekent niet, dat wij op een vaste bijdrage van dat land mogen rekenen, aldus de minis ter. Wij hebben geen „recht" op Ame rikaanse hulp. Absolute zekerheid kan hij dus niet geven, maar wel zei hij, dat we mogen verwachten, dat de groot ste deelnemer aan het Atlantisch bond genootschap ook in zijn eigen belang steun zal blijven geven. De minister kwam in conflict met de heer Koersen (KVP), toen hij zei, dat minister en staatssecretarissen naar zijn opvatting één zijn, voor zover het gaat om de politieke verantwoordelijk heid tegenover de Kamer. De heer Koersen had juist gezegd, dat er een duidelijke scheiding moet zpn m de taken en verantwoordelijkheden van mi nister en staatssecretarissen. Dat is dan uw mening, zei minister Visser, maar zijn opvatting is nu eenmaal^ an ders. In de verhouding tussen mij en de beide staatssecretarissen is het onmo gelijk, dat er een meningsverschil, tus sen de staatssecretaris en mij naar hui ten komt, zolang die staatssecretaris nog in functie is. De heer Koersen zal zeker nog wel commentaar hebben op dezè opvatting van de minister. Hij kreeg er echter gisteren niet meer de gelegenheid toe want de vergadering werd geschorst tot de volgende week. Vandaag vergadert- de Kamer niet in verband met de begrafenis van het de ken met vliegtuigen, die een kernwapen Law dagen overleden SGP-Md ds. Zandt, DEN HAAG, 9 maart Minister Vis ser heeft in zijn antwoord tijdens het defensiedebat in de Tweede Kamer zijn vertrouwen uitgesproken in de kracht van de NAVO en in de blijvende steun van de V.S. aan de partnerlanden in het Westerse bondgenootschap. Voor dat laatste kon hij zich beroepen op een duidelijke verklaring van president Kennedy. Dat er zich wel eens moeilijk heden voordoen bij de samenwerking van een groot aantal onafhankelijke staten is geen wonder, zei de bewindsman gis terenavond, maar door aanpassing aan de zich voortdurend wijzigende omstan digheden is de NAVO erin geslaagd de vrede en veiligheid te waarborgen. Minister Visser zei echter ook, dat voor de handhaving van de vrede noodzakelijk is, dat het westen be schikt over atoomwapens. Het is uitgesloten, dat wij alleen met nor male strijdkrachten een machtseven wicht met het communistisch blok zouden kunnen bereiken. Dat zou neerkomen op een permanente staat van mobilisatie en dat is voor het wes ten onaanvaardbaar. De communis tische landen moeten weten, dat wij indien de noodzaak ons daartoe dwingt van de atoomwapens ge bruik zullen maken. Ook in Nederland zijn atoomwapens opgeslagen en de minister ging uitvoe rig in op de mogelijke gevaren daar van in vredestijd. Die zijn te verwaar lozen, zo luidde zijn conclusie. Een atoombom kan niet „per ongeluk" ont ploffen. In Amerika heeft men het ge probeerd door dergelijke wapens in het vuur te gooien, van grote hoogte te laten vallen e.d. Maar wat men er ook mee uithaalde er gebeurt niets. De constructie van de wapens en de geno men veiligheidsmaatregelen zijn daar voor een waarborg. Ook bij ongeluk materiaal ter beschikking te stellen en waarom werd, nadat de bedoelde ser geant had ontkend, de Oudewaterse da me niet nader aan de tand gevoeld? Tenslotte vraagt mr. Geleijnse zich af hoe de auditeur-miiitair na nauwe lijks het volgens de Rotterdamse offi cier van justitie omvangrijke dossier onder zich te hebben gekregen, kon con cluderen dat van enig door een mili tair gepleegd strafbaar feit niet is ge bleken. (Van onze Haagse redacteur) 1 DEN HAAG, 9 maart De Natio-j nale Raad van de Pauselijke Missiege-, nootschappen heeft besloten tot een, structuurwijziging in de bijdragerege ling voor het Genootsehap tot Voort-, planting van het Geloof, het Sint Pe trus Liefdewerk en het Genootsehap der H. Kindsheid. De bestaande regeling, welke uitging van persoonlijke lidmaat schappen, blijkt in de praktijk vele moeilijkheden op te leveren. De gezin-1 non moesten meer keren voor bijdra- gen benaderd worden. Ter vereenvoudi ging van deze structuur wil men mei, ingang van 1 januari 1962 overgaan op gezinsbijdragen. De nieuwe opzet heeft' reeds de goedkeuring gekregen van het. Episcopaat. Het Nationaal Bureau van, de Pauselijke Miss'eaetie in Den Haag bereidt de uitwerking van de reorgani-, satie nu voor. Volgens de nieuwe regeling zal per; echtpaar een jaarlijkse bijdrage van mi nimaal vier gulden worden gevraagd. Hiervan gaat 2,50 naar de ..Voort planting van het Geloof' en 1.50 naar- het Sint Petrus Liefdewerk. Voor een gezin met kinderen komt er 1 bij voor het Genootschap der H. Kindsheid. Laatstgenoemd genootschap krijgt te vens een nieuwe naam: „Pauselijk Mis siewerk der kinderen". Deze naamsver andering moet echter nog juridisch wor-1 den vastgelegd. i DEN BOSCH, 9 maart. Zelden is er een collectie brood door bakkershan- den zo deskundig bevoeld en betast a!s! woensdagmiddag de broden cn brood jes die in de Casinoschouwburg op en kele tafels lagen uitgestald. Dat brood had, notarieel gecontroleerd, een week in de diepvrieskluis van Empel door gebracht. Nu werden op de Brabantse bakkersdag, de resultaten van dit diepvries procédé gedemonstreerd. Op deze bakkersdag was er voor de honderden bakkers, die er met hun echt genoten en winkelpersoneel aan deelna men. nog veel meer op het gebied van voorlichting te beleven. Er was een ten toonstelling van allerlei attributen, grondstoffen en hulpmiddelen voor het bakkersbedrijf, voorts demonstraties, onder meer betreffende het opmaken van paaseieren. Tijdens de algemene vergadering, die 's middags werd gehouden, maande bondsvoorzitter J. Hurkmans van de Katholieke Bakkers Patroons de deel nemers ten aanzien van de parellellisa- tie niet overijld te werk te gaan met het aantrekken van nieuwe artikelen, die aan de branche vreemd zijn. Voor zichtig en wijs beleid acht hij geboden. Betreffende het diepvriesprocédé, wees de voorzitter erop, dat dit, gezien de ontwikkeling van de werktijdverkorting, een noodzaak zal worden. Hij erkent, dat de kosten, die het procédé mee brengt, niet gering zijn, maar meent, dat deze toch niet onoverkomelijk be hoeven te zijn. Op de vergadering be lichtte de heer P. de Graaf f van de Koninklijke Gist- en Spiritnusfabriek te Delft de technische mogelijkheden en problemen van het diepvriezen van brood. AMSTERDAM, 9 maart De be staanszekerheid van de agrarische on dernemer bp de lichtere en minder goede gronden wordt bedreigd door de steeds stijgende pachtprijzen en lage re prijsgaranties. Dit is de mening van de ruim 7500 leden tellende bond van landpaehters en hypotheekboeren in Nederland. Deze bond wil een aetie gaan voeren tegen liet naar zijn me ning zeer onbevredigende pachtprijs- bcleid van de regering. In nota's aan de regering en de leden van het parle ment heeft de bond gepleit voor pacht- verlaging en vermindering van de hy pothecaire lasten, terwijl voorts het „starre beleid" van de dienst der do meinen op de korrel wordt genomen. Op een gistermiddag hier gehouden persconferentie heeft de lieer J. M. Jansma, voorzitter van de bond van landpaehters en hypotheekboeren, meegedeeld, dat de pachtprijzen van 1958 tot 1959 zes proeent zijn gestegen. Hoewel in de pachtwet is gesteld dat de pachtprijs in redelijke verhouding moet staan tot de bedrijfsuitkomslen, is volgens de heer Jansma gebleken, dat het arbeidsinkomen per onderne mer in 1959-1960 op de lichte gronden over de gehele lijn is gedaald tot 5600 gulden in de Friese wouden en 3500 gulden in Overijssel. „Vooral op de lichte gronden is geen sprake meer van pachtprijzen die in een redelijke verhouding staan tot de bedrijfsuit- komsten", zo klaagde heer Jansma, die voorts opmerkte, dat de onderne mers op de lichte gronden slechts de helft verdienen van het inkomen van een landarbeider. De hogere pachten zijn volgens de heer Jansma vrijwel geheel door de veel hogere gebouwenpachten tot stand gekomen, hoewel vrijwel niets aan de verbetering van de gebouwen wordt gedaan. Daar tegenover staan zeer onbevredigende garantieprijzen. De heer Jansma becijferde dat de nettopacht de laatste zeven jaar met ongeveer 70 procent is gestegen, een percentage dat naar zijn mening in schrille tegenstelling staat tot de be- drijfsuitkomsten. Ook de positie van de hypolheekboe- ren is volgens spreker niet rooskleu rig. „Wanneer de regering meent zeer krappe prijsgaranties te moeten vaststellen, zal zij ook aandacht moe ten besteden aan het kredietvraag- stuk". In dit verband vestigde de heer Jansma de aandacht op de be hoefte aan hypothecair krediet tegen matige rente. „De huidige maatregelen blijken gericht te zijn op een zo snel mogelijke ondergang van de boeren op onze lichte gronden". Het voornemen van de regering om de wet op de vervreemding van land bouwgronden niet te verlengen, zal volgens de heer Jansma leiden tot een snelle stijging van de grondprijzen, waardoor de bestaanszekerheid van de boeren nog verder zal worden vermin derd. Ook het uitgiftebeleid in de IJssel- meerpolders acht de bond niet in alle opzichten gelukkig. Hij is van mening, dat pachters, die door woningbouw activiteiten uit de buurt van de steden zjjn verdreven, als eersten voor een bedrijf in de nieuwe polders in aan merking moeten komen. Volgens de heer Jansma tonen de particuliere grondeigenaars zich soe peler dan de staal der Nederlanden, die met ongeveer tien procent van alle verpachte gronden de grootste grondeigenaar is. De dienst der do meinen vraagt op basis van de pacht wet steeds de hoogst toelaatbare prijs. De bond is van mening, dat een soe peler beleid mogelijk is door een nauw keurige taxatie van de grondwaarde, terwijl bovendien de doelmatigheids- eisen van de bedrijfsgebouwen scher per moeten worden getoetst. „Uit de verhoudingen met de dienst der domeinen blijkt niets van enige sociale bewogenheid omtrent het lot van de pachtersgezinnen", zo merkte de heer Jansma tenslotte nog op. Hij voegde daaraan toe dat in het welva rende Nederland de pachters en hy potheekboeren in de slechtste positie verkeren. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 9 maart De recht bank heeft vanmórgen de 26-jarige stu dent uit Eygelslioven J.M.D., die veer tien dagen geleden terecht stond we gens doodslag subs, zwaar lichamelijk letsel de dood tengevolge hebbend, ver oordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Het beroep op noodweer, noodweerexces, werd ver worpen. De officier van justitie achtte veer tien dagen geleden zware mishandeling de dood tengevolge hebbend, bewezen, maar vroeg op grond van art. 41 wet boek van strafrecht, noodweer, ontslag van rechtsvervolging. Het betreft hier het drama aan de Kruislaan te Gronin gen, dat zich heeft afgespeeld in de nacht van 1 op 2 juli van het vorige jaar. De student had omgang met de prostituée Zwaantje B„ tot misnoegen van de ex-echtgenoot, de 29-jarige schil der G.K.H. Deze wachtte de student die nacht op tezamen met de 30-jarige chauffeur J.D. „om hem eens flink te pakken te nemen". Verdachte raakte in paniek en stak met een mes om zich heen, de huisschilder in de buik tref fend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5