William Averell Harriman, reizend ambassadeur, een ervaren staatsman Hij heeft vroeger voor Franklin D. Uoosevelt en Harry S. Truman gewerkt bejaardenverzorgsters dienen «parte opleiding te krijgen H O RUSSISCHE AUTO'S IN UTRECHT Prijzen Johan Wagenaar- stichting uitgereikt Senaat toont waardering voor nota van minister Concurrentiekracht door revaluatie verminderd Ontspanning op arbeidsmarkt in lijn der verwachting „T rouble-shooter" Oversten van zustercongregaties bijeen in Ammerzoden Verontrusting over plan toeloop tot kweekscholen af te remmen 3V4°/o Uien en peren naar Frankrijk KENNEDY'S DIPLOMATEN Nederlandse vrouw in Genua aangehouden „Wegens bedelarij UITBREIDING WETENSCHAPPELIJK ONDERWIJS Salariëring inspecteurs onvoldoende geacht Exploitant gok automaten staat terecht Zeepost JAARBEURSVOORZITTER Zusters J. M. J. gaan ook in Afrika werken VRIJDAG 10 MAART 1961 h, De Amerikaanse president, John F. Kennedy, heeft onlangs la ten bekendmaken, dat hij het minstens tot juli te druk heeft voor buitenlandse reizen. Maar ook daar na zal hij waarschijnlijk heel wat minder vaak op reis gaan dan zijn voorganger, Eisenhower, die vooral in zijn laatste ambtstermijn heel wat buitenlandse hoofdsteden be zocht heeft. Kennedy en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, zijn het er over eens, dat de presi dent van de Verenigde Staten zijn land zo min mogelijk moet verlaten, en dat hij zijn werk vooral in Was hington moet doen, dichtbij zijn per soonlijke adviseurs, zijn regerings departementen en het Congres. Ken nedy wil voor zijn contacten met an dere regeringsleiders een meer in tensief gebruik maken van de nor male diplomatieke kanalen. De Ame rikaanse ambassadeur in Moskou, Llewellyn E. Thompson Jr., heeft dan ook al direct na Kennedy's in auguratie hoogst belangrijke op drachten gekregen. Deze diplomaat speelt óp het ogenblik een zeer ge wichtige rol in Amerika's buiten landse politiek. Kennedy heeft echter ook enkele peciale vertegenwoordigers naar be langrijke gebieden van de wereld ge stuurd. Hij heeft Adolf A Berle Jr. naar Latijns-Amerika gezonden, hij laat onderminister G. Mennen Wil liams besprekingen voeren met Afri kaanse premiers en hij laat William Averell Harriman de situatie in de voornaamste West-Europese hoofd steden opnemen. FELISOL écht kleurecht Kleuteronderwijs Tekort ulo-leerkrachten INTERUNIE" VOOR VERANTWOORD BELEGGEN IN AANDELEN Vraag Uw bank of commissionair nadere gegevens over INTERUNIE Participatiebewijzen holland fund William Averell Harriman, Amerikaans reizend ambassadeur. (Ad ontie) Met een spaarrekening bij de NHM bouwt u aan uw welvaart. Over uw spaarsaldo tot maximum f 30.000.- ontvangt u een rente van Zonder opzegtermijn kunt u effecten kopen en be lastingaanslagen in ter mijnen laten betalen. U spaart veilig, u spaart voordelig bij de NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ Sr, HAAG, 10 maart1 Nadat de geruime tijd gesloten is geweest, \v6el,eri do Franse autoriteiten thans Uii v, besloten de invoer van uien o.a. Nederland toe te staan. Reeds di- UiBp hooft dat bericht heel wat drukte kiar.?"toracht op de Nederlandse uien- tlfta en er zijn reeds flinke partijen p Frankrijk verladen. vasf"arikrijk heeft voorts een contingent diè a?j°gd 1 ,oor de invoer van peren afkomstig zijn uit de landen van !ur,(jConvertibiliteitsgroep w.o. Neder- ,^eods thans kunnen de Franse 'UvQp eurs aanvragen indienen voor de '1 v- van deze peren en deze zullen ueu 0|gorde van binnenkomst worden 3j bdeld. Ze zullen geldig zijn tot SU'. Er wordt niet direct verwacht t,ranl®r.. veel Nederlandse peren naar tsöen zullen gaan, want de voor- m ons land zijn niet groot meer. II Williams en Harriman zijn beiden vurige Democraten en zij zijn ook alle bei miljonair. Terwijl Williams uit een familie van zeepmagnaten komt, heb ben de Harrimans hun geld met de spoor wegbouw verdiend. „Soapy" Williams is overigens bijna een generatie jonger dan Averell Harriman, en de beide di plomaten hebben verder ook weinig met elkaar gemeen. Terwijl de ex-gouverneur van Michigan, die nu onderminister van buitenlandse zaken voor Afrikaanse kwesties is. tot voor enkele weken nog geen ervaring had op het terrein van de buitenlandse politiek, zat de oud gouverneur van New York al twintig IVan een verslaggever) Ni*»?1, BOSCII, 10 maart Te Ara- lhgtUen 's gisteren een grote hijeen- 3(1 gehouden van algemene oversten i.congregaties van kloosterzusters, tweehonderd verschillende katho- i!.vér ,u'zen bejaarden verzorgen. De- K'Ch< Typering is georganiseerd door de Franciscaanse Bejaardenzorg. 'arbp, Grocnlo en Bergen op Zooin. v'-":orn|' yan de bijeenkomst was de on- °P ,e heffen, die al enige ja Cit wSfnot i i j tnat over het opleidingsprogram gsters en vooral om kh bn, over het vfl h0 aardenverzorg Ai Besprek hierover het bestuur e congregaties de gelegenheid te L "V"6*C50 WA bun stem rj yyei stern doen horen. koHveer dadelijk is gebleken, dat In ^j»a'v,tilnliefee bejaardenhuizen vooral V'0sts verzorgsters ""dis ztln. ZUslers, in bejaardenhuizen ?i'm°eten niet deelnemen aan h,J binH" voor bejaardenhelpster, maar a irrilen een degelijke opleiding tot v,Tl;i. _,f!nverzorgsters volg;en. Uit- 1 'ik en met aller instemming A:--i,"iet moet worden overladen - het dat de cursus bejaarden- A'ij' het onderscheid tussen be- ku^°ri(io®lpste.r en bejaardenverzorgster [Adinu verloren gaat, hetgeen de des- 'lr,>Sr,npn d en de toewijding van het V, ''M p 'n bejaardenhuizen en dus U ;"8 voor de bejaarde mens ernstig lip. "'de'eo. 's gebleken en het is ook het hg r)' 'n gevoelen van de vergade rt een ziekenverpleegster niet zonder meer geschikt is voor een taak in het bejaardenhuis. Toch moet er iemand zijn, die verantwoordelijkheid kan dragen voor de verpleegkundige arbeid in zo'n tehuis. Daarom wordt gedacht, een verdere opleiding te ont werpen voor de besten uit de bejaar denverzorgsters en uit die ziekenver pleegsters die interesse hebben voor bejaardenzorg. Er is geen behoefte aan gelijkstelling van de bejaardenverzorgster met de ziekenverzorgster. De vergadering er kende veel overeenkomst met het leer- program voor beide functies, maar om dat bejaardenzorg en ook de zorg voor zieke bejaarden geheel ver schilt van ziekenzorg vraagt de vor ming tot bejaardenverzorgster een op leiding, die van het begin af op de be jaarden is gericht. Alle aanwezige oversten en de ande re aanwezige deskundigen betuigden hun volle instemming met deze pun ten, die nu ook zullen worden voorge legd aan de katholieke studiecommis sie voor opleiding tot bejaardenzorg. Deze commissie was overigens zij het niet qualitate qua voor een be langrijk deel ter vergadering aanwe zig en onderschreef de besproken pun ten. Het vertrouwen is gerechtvaardigd, dat hiermede de onzekerheid over de opleiding tot bejaardenverzorgsters tot klaarheid komt en dat uit de hier ge noemde punten een voor alle groepe ringen aanvaardbaar landelijk stand punt is te formuleren. jaar geleden in de diplomatie. Kenne dy is al de derde Democratische presi dent voor wie Harriman belangrijke buitenlandse opdrachten vervult. Hij heeft een grote reputatie als „interna tional trouble -shooter"*). Williams heeft onlangs een diploma tieke blunder begaan, toen hij in Nairo bi, in het bijzijn van blanke ministers van Kenya, de leuze „Afrika voor de Afrikanen" gebruikte. Aan een derge lijke ontactische uitlating, zal een zo er varen staatsman als Harriman zich niet bezondigen. De 69-jarige Harriman heeft in zijn lange diplomatieke carrière ge leerd zeer voorzichtig te zijn in zijn openbare verklaringen. arriman, die in Yale gestudeerd heeft, werd in 1941 door Franklin D. Roosevelt belast met de uit voering van de Leen- en Pacht wet, het Amerikaanse hulpverlenings- irogramma aan de bondgenoot Rus and in de strijd tegen Hitler. In die functie reisde Harriman naar Moskou, waar hij, namens F.D.R., met Stalin onderhandelde. Harriman heeft later van zeer' nabij meegemaakt hoe de Sov jet-Unie zich van bondgenoot tot tegen stander en potentiële agressor van Ame rika ontwikkelde. Hij was namelijk van 1943 tot 1946 Amerikaans Ambassadeur in Moskou, en in die kwaliteit heeft hij deelgenomen aan de conferenties van Yalta en Potsdam. Men heeft zich wel afgevraagd, of hij tijdens de con ferentie van Yalta Roosevelt niet be ter had kunnen inlichten over de ware aard van Stalin. Maar al is het de vraag of Hamman tijdens zijn Moskouse tijd niet tekort ge schoten is, hij heeft zich in ieder geval zeer verdienstelijk gemaakt voor de voorbereiding en de uitvoering van het Marshall-Plan; eerst als Amerikaans minister van Handel en later als rei zend ambassadeur voor het Europese Herstelprogramma. Harriman is, tijdens de eerste ambtstermijn van Truman, ook nog korte tijd ambassa deur in Londen geweest, en in 1951 trad hij op als bemiddelaar tussen Enge land en Iran om het olie-geschil op te lossen, dat door de fanatieke Mossadeq was veroorzaakt. A Is Kennedy's „Ambassador-At-Lar- ge" maakt Harriman nu een tour JT\. langs de steden Londen, Parijs, Bonn en Rome. Hij is eind febru ari uit Washington vertrokken, en hij zal eerst in de tweede helft van deze maand in de Amerikaanse hoofdstad terug zijn, om de president rapport uit te brengen over zijn bevindingen. De missie van Harriman is niet los te zien van de speciale opdrachten die Thomp son in Moskou en Williams in Afrika hebben te vervullen. Thompsons activi teiten zouden bij Amerika's Atlantic sche bondgenoten de vrees kunnen doen ontstaan, dat Kennedy met Kroesj- tsjev afspraken maakt, waar de ande re westerse mogendheden buiten ge houden worden. Het optreden van Wil liams in de jonge staten van Afrika zou het wantrouwen van Engeland en Frank rijk kunnên opwekken ten aanzien van het Amerikaanse anti-kolonialisme. Harriman heeft tot taak de West-Euro pese mogendheden te verzekeren van de goede trouw van Amerika. Intussen moet hij zich ook oriënteren over nete lige kwesties als de Britse opvatting over de toelating van Rood-China tot de V.N., de Duits-Amerikaanse financiële moeilijkheden, en de Gaulle's plannen voor Europa. Tijdens zijn besprekingen in Londen, die over enkele dagen her vat zullen worden, moet Harriman een basis leggen voor de komende ontmoe ting van Macmillan en Kennedy in Wash ington. Vóór Kennedy aan een nieuwe topconferentie van oost en west denkt, wil hü eerst binnen het Atlantisch bond genootschap tot zo groot mogelijke eens gezindheid komen. Zijn reizende am bassadeur moet nu de bestaande tegen stellingen in het Westerse kamp analy seren, om vervolgens suggesties te doen voor een beter gecoördineerde wes terse politiek ten aanzien van de Sovjet- Unie. Of Kennedy er goed aan doet een zo onervaren diplomaat als Williams naar Afrika te sturen valt te betwijfelen, maar de Amerikaanse president heeft in ieder geval wijs gehandeld door een „elder statesman" als Harriman naar Europa te zenden. (Williams zou voor figuren als Macmillan, de Gaulle en Adenauer geen party geweest zijn). Harriman, die tweemaal tevergeefs gedongen heeft naar de Democrati sche kandidatuur voor het Amerikaan se presidentschap, is nu te oud gewor den om nog ooit kans te maken op het Witte Huis. Maar in de vertrouwenspo sitie die hij nu bekleedt, zou hij zijn in drukwekkende staatkundige loopbaan kunnen bekronen met belangrijke di plomatieke prestaties. Met Dean Rusk, Chester Bowles en Adlai E. Stevenson behoort hij tot de kern van Kennedy's team voor de buitenlandse politiek. H. Br. Een „trouble-shooter" is in Amerika een man van de storingsdienst van de telefoon. Men is de term ook gaan ge bruiken voor een staatsman die politie ke moeilijkheden uit de weg ruimt. Advertentie Let op, mevrouw! Textielgoederen met hetFELISOL-etiket zijn kleurechtI Let U dus voortaar op FELISOL. GENUA. 10 maart (UPI) Een Nederlandse qnderw'/zeres die gisteren door de politie in Genua is aangehou den wegens bedelary, zei, dat zü in de straten van deze Italiaanse stad om liefdadigheid had moeten smeken om dat haar bagage was gestolen. De vrouw wier naam werd opgege ven als Maria Gonmers, zou 64 jaar oud zijn. Zij 's uit Rotterdam afkom stig. De politie zei dat zy reeds bezig was met het onderzoek naar de diefstal, en dat men aan het Nederlandse consulaat had gevraagd voor de thuisreis van de onfortuinlijke Nederlandse zorg te dragen. Zy is echter in staat van beschuldi ging gesteld wegens bedelary en het niet aanvragen van een tydelyke ver- biyfs vergunning. De Sovjet-Unie toont op de Voorjaarsbeurs in Utrecht de nieuwste aanwinsten van de Russische auto-industrie. De voorste auto op deze foto is de Moskwitz (vier personen), daarachter ziet men de Wolga (vijf personen) en helemaal achter aan de Tsjaika (zeven personen). De Voorjaarsbeurs zal maandag worden geopend. DEN HAAG, 10 maart Burge meester mr. H. A. M. T. Kolfschoten heeft gisteravond tijdens een in de raadzaal gehouden bijeenkomst de door de Johan Wagenaarstichting toe gekende muziekprijzen uitgereikt. De Johan Wagenaarprijs is, zoals gemeld, ten deel gevallen aan Alexander Voor molen (oud-leerling van Johan Wage naar), de Willem Pijperprijs aan Ro bert de Roos en de Sem Dresden-prijs aan Bertus van Lier. In het juducium over Alexander Voormolen, die be kroond is voor zijn gehele oeuvre, zegt het bestuur onder meer, dat de meest saillante eigenschappen in de kunst van deze „Rotterdammer met het Haagse hart en de Franse esprit" zyn: helderheid, geestigheid, kleurig heid en een gallische verfijning, zo wel in de melodiek als in harmonie en klankcoloriet. Dat zijn oeuvre zich ondanks zyn warsheid van het experimentele in de Nederlandse mu ziek als een geaccrediteerde waarde handhaaft, rustig temidden der woe lige baren, pleit te meer voor zyn kwaliteit, aldus het bestuur. Over Bertus van Lier, die de prys heeft verworven met zyn „Hooglied voor drie soli, kamerkoor en kamer orkest", zegt het bestuur dat hij bü het componeren van deze gewyde tekst een adequate muzikale uitdruk- aing heeft gegeven aan de meest uit eenlopende aspecten van dit verheven stuk poëzie: aan zyn gepassioneerde lyriek, zijn allegorische mystiek, de dramatiek van zijn dialogen en zijn milde levenswysheid. Sprekende over het nu bekroonde „Strykkwartet nr. 3" van Robert de Roos, wiens prys in ontvangst werd Bij de uitreiking van de muziekprijzen van de Johan Wagenaarstichting ziet men hier van links naar rechts: burgemeester Kolfschoten, Alexander Voormolen, mevrouw E. du Perron, de zuster van Robert de Roos, en Bertus van Lier. t AdverteritU)) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 10 maart De Eerste Kamer heeft de nota over de uitbrei ding van het Wetenschappelijk ender wijs met waardering ontvangen. Men heeft, zo blijkt uit het voorlopig ver slag over de begroting van het ministe rie van O.K. en W„ met „grote be langstelling" en „instemming" kennis genomen van de nota, die „qua opzet en uitwerking tot de zeer goede door het departement samengestelde stukken gerekend kan worden". Vele leden spreken hun waardering uit voor de wijze, waarop de minister in dit stuk heeft rekening gehouden met de kri tiek, die de laatste jaren op een aan tal rapporten over het wetenschappe lijk onderwijs is geuit. Over de „athenea" zyn de meningen verdeeld. Vele leden hadden graag ge zien dat de bewindsman in zyn nota een beschouwing aan de mogeiykheid voor het oprichten van dergelyke insti tuten zou hebben gewüd. Zy hopen dat de mogelijkheid alsnog zal worden ge schapen. Vele andere senatoren daaren tegen spreken hun voldoening uit over het feit, dat de minister een afwyzend standpunt over de instelling van de „athenea" heeft ingenomen. Zy vrezen dat een dergelijk instituut „vlees noch vis" zal blijken te zyn en dat de na delen voor het locale culturele leven groter zullen zyn dan de voordelen. Verscheidene leden vestigen er de aandacht op, dat velen na het afleg gen van een doctoraal examen niet komen tot het sehryven van een proef schrift. Wel blijkt uit artikelen, die veelal in vakbladen geplaatst worden, dat een aantal personen uitstekend wetenschappelijk werk verricht. De ze senatoren vragen dg bewindsman of het niet wenselijk is de mogelijk heid te openen de doctorstitel even eens te verlenen op grond van derge lijke wetenschappelijke publikaties. De salariëring van (le inspecteurs .oor alle schooltypen wordt onvoldoen de geacht. Vele leden vinden het be paald onjuist, dat de salarissen van de inspecteurs bij het v.h.m.o. lager zijn dan die van de directeuren en rectoren bij dit onderwijs en dat de inspecteurs bij het lager onderwijs minder verdie nen dan de directeuren van kweek scholen. Een groot aantal senatoren consta teert in het voorlopig verslag, dat de vergoedingen voor het kleuteronderwijs sinds 1956 niet vóór 1 februari van het dienstjaar van de begroting bij be schikking zijn vastgesteld, terwyl dit toch uitdrukkelijk is bepaald in de Kleu- teronderwyswet. Ook dit jaar zyn de bedragen nog niet bekend gemaakt. Op gemerkt wordt, dat de gemeentebestu ren by het opstellen van de begrotin gen ernstige vertraging hierdoor onder vinden. Door de grote onzekerheid ko men de schoolbesturen in moeilijkhe den by het beheer. Over de berekening van de bedragen die pêr kleuter en per lokaal zyn toegewezen wil men van de minister een uitvoerige uiteenzetting ontvangen. Deze senatoren menen, dat tenstygingen, die zich sinds 1956 heb ben voorgedaan. Een te lage vaststel ling van de vergoedingen betekent moeilijkheden en kosten voor de ge meentebesturen en besturen van by- zondere kleuterscholen, zo wordt ge steld. Een groot deel van de Eerste Ka mer toont zich verontrust over het te kort aan leerkrachten bij het ULO. Het is vele leden opgevallen dat sinds enige tientallen jaren het percentage geslaag den voor LO-akten vreemde talen onge veer veertig bedraagt. Men vraagt zich af hoe dit gezien de veie wijzigingen in de programma's, de wisselingen in examinatoren en veranderingen in de vooropleiding mogelyk is. Als de re gering radicaal zou ingrijpen, zoals zy dat vroeger heeft gedaan bij de omzet ting van staatsexamens voor onderwy- zers in schoolexamens, zou zy het tekort aan bevoegde leerkrachten bij het ULO aanzienlijk kunnen doen dalen, zo wordt opgemerkt. Zeer vele leden zeggen verder ernstig verontrust te zqn over het feit, dat de minister overweegt de toeloop tot de kweekscholen af te remmen. Gezien het ernstig tekort aart leerkrachten bij la ger en voortgezet onderwijs wordt het betwijfeld of een dergelijke afremming wel juist is. Alleen al de mededeling, dat een dergelijke maatregel wordt overwogen acht men schadelijk voor de werving, die volgens deze senatoren on verzwakt zou moeten doorgaan. Tegen een vermindering van subsidie voor de mensae zijn vele bezwaren in de Kamer gerezen. Men zou het betreu ren als ten gevolge van deze verminde ring de deelname aan de studentèneët- tafels zou afnemen. Over de nota over reclametelevisie zegt de Kamei alleen, dat daarvan ,met belangstelling is kennisgenomen" genomen door diens zuster, omdat hij zelf in Caracas verblijft, oordeelde het bestuur dat het byzonder getroffen was door het uitnemende gehalte van de thematische gegevens, hun boeien de melodische, harmonische en rhyt- mische verwerking en ten slotte het meesterschap, waarmee het zo moei lijk hanteerbare klankmedium van het strijkkwartet werd dienstbaar ge maakt aan de muzikale idee. Naar de mening van het bestuur van de Johan Wagenaarstichting is dit strijkkwartet een der hoogtepunten in de Nederland se kwartetliteratuur. Nadat de burgemeester de pryzen had overhandigd sprak de heer Voor molen een treffend dankwoord, waar bij hij hommage bracht aan zijn grote leermeester naar wie de stichting ge noemd is en van wie hy zelfs een mu zikale vondst ten gehore bracht door deze gewoon te fluiten. Ook werd nog even gesproken door staatssecretaris drs. W. Schmeizer als „simpele zwoe gende leerling" van Johan Wagenaar, zoals hij zich noemde. Hy kwam tot de conclusie dat het in de politiek vaak gemakkelijker is tot een oplossing te komen, dan in de veel eerlyker mu ziek. Tijdens de byeenkomst werden er enkele Engelse liederen van de heer Voormolen gezongen door de bariton Laurens Bogtman en werd eveneens diens Sonata per viola e pianoforte, gecomponeerd in opdracht van de stichting, ten gehore gebracht en wei door Nelly Wagenaar, piano en Klaas Boon, altviool. (Advertentie) GRONINGEN, 10 maart In rond dertig cafe's in het noorden van het land stonden het vorige jaar felkleurige gokautomaten. Aangezien de spelers geen invloed kunnen uitoefenen op het uiteindelijke resultaat, was hier sprake van hazard-spel. Daarom werd tegen de exploitant van deze automaten, een 24- jarige inwoner van Oosterhogebrug, als mede tegen enkele caféhouders, een vervolging ingesteld. Gisteren stond de exploitant terecht, te zamen met een 50-jarige caféhouder pit Kloosterburen, beschuldigd van het ge legenheid geven tot hazardspel. De ex ploitant verklaarde niet te hebben ge weten, dat het verboden was. Toen dit uit de ingestelde vervolging bleek, heeft hij alle automaten teruggehaald en ze verkocht aan een firma in Rotterdam, die ze exporteert naar Engeland, waar ze wel mogen worden gebruikt. Hij im porteerde defecte automaten uit Duits land, repareerde ze en maakte ze ge schikt voor de Nederlandse munt. Re gelmatig ging hy de café's langs om de automaten te legen en de opbrengst met de caféhouders te delen. Aangezien er tegen de exploitant nog een soortgelijk zaakje loopt, werd deze zaak aangehouden voor onbepaalde tyd. Tegen de caféhouder eiste de officier van justitie honderd gulden subsidiair twintig dagen hechtenis. De officier zei zich te wllen beperken tot een geldboete, omdat verdachte geen kwade bedoelin gen heeft gehad met het plaatsen van het apparaat en niet heeft beseft, dat hij een strafbaar delict pleegde. Uit spraak 23 maart. DEN HAAG. 10 maart Met de vol gende schepen kan zeepost worden ver zonden. De data, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post mojt zijn be zorgd, staan tussen haakjes achter de n-am van het schip vermeld; Argentinië: Alberto Dodcro (14/3), Aludra (16/3); Australië: Willem Ruys (13/3), Alcor (15/3); Brazilië: Graveland (13 3). Aludra (16/3), Subra (16/3); Ca nada: American Gunner (12/3). Ophelia (15/3), Westerdam (16/3); Chili: Archi medes (15/3), Moselstein (16/3): Indo- nesiër Clytoneus (15/3); Ned. Antillen;'' Zeeland (12/3 Baarn (14/3). Friesland (16/3); Ned. Nw-Guinea: Willem Ruys (13/3), Neder Waal (15/3); Nieuw-Zee- land: Willem Ruys (13/?). Friesland (16/3): Suriname; Chiron (15/3)' Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: Edin burgh Castle (12/3), Alkes (14/3). (Advertentie) verschaffen een belang in onze groeiende nationale economie door deelneming in een zorgvuldig ge spreide portefeuille van uitsluitend Nederlandse fondsen. Koers ca f514. Nadere gegevens bij uw effectenhandelaar en bij de beheerders Labouchere&Co. n.v. en Hope Co., Amsterdam de stijging van deze bedragen geen ge- Voor een uiteindelyk oordeel wacht men lyke tred heeft gehouden met de kos- op de openbare beraadslaging. UTRECHT, 10 maart De voorzit ter van ile raad van beheer der Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs, dr. G. van der Wal, meent, dat de revaluatie van 4,74 procent van de Nederlandse gulden de concurrentiekracht van Ne derland als grondstofarm land met twee tot drie procent doet verminderen, om dat deze revaluatie slechts over de door ons land toegevoegde waarde behoeft te worden berekend. Waar ons exportpakkot plus minus 38 procent van de produktie der bedry- ven uitmaakt, heeft dit toch in totaal een belangrijk effect, ook al is door de regeringsmaatregel dit effect ten op zichte van onze belangryke handelspart ner Duitsland zelf niet direct beïnvloèd. Maar wel geldt zulks als men er re kening mee houdt, dat een verbetering van onze concurrentiekracht ten Opzich te van Duitsland door het volgen van de revaluatie aldaar onmiddellijk werd te niet gedaan en onze positie ten opzich te van andere landen op de Duitse markt nu relatief is verzwakt. Deze op merkingen maakte dr. G. van der Wal op de donderdagnamiddag gehouden persconferentie. Speciaal op de marginale exportmark ten zo vervolgde dr. van der Wal zal de concurrentie aanmerkelijk wor den versterkt. Concentratie van activi teit op de andere markten zal daar het gevolg van zijn. Dit alles zal van het Nederlandse bedrijfsleven extra inspan ningen eisen. Alles zal gedaan moeten worden om de arbeidsproduktiviteit ver der op te voeren en de opwaartse druk van de kosten, een normaal verschijnsel in een hausse, zoals wij tot nu >e beleef den, tegen te gaan. In zoverre kan de genomen maatregel ontnuchterend op overspannen conjunetuurgevoelens wer ken. Door de gedifferentieerde loonpolitiek en door de niet te stuiten om zich heen grijpende arbeidstijdverkorting, werd in tal van bedrijfstakken reeds een voor schot genomen op de toekomstige pro- duktiviteitssty gingen. Als een aanmaning tot matiging zal de revaluatie vooral gevoeld worden in die industrieën, die voor een belangrijk deel op de export georiëenteerd zijn én daar de drang naar verhoging van de lonen, voorzover deze van de onderne mingen zelf uitging, verminderen. In die zin kan enige ontspanning op de arbeidsmarkt worden verwacht, al ge looft dr. van der Wal niet, dat de om vang van het aanbod van arbeidskrach ten nu in belangryke mate zal toene men. Of door de revaluatie werkelijk biy- vende gevolgen zullen optreden, is aldus dr. van der Wal - niet alleen van Duitsland en Nederland afhanke lijk. Daartoe zal ook de ontwikkeling van pryzen en kosten in andore dolen van de wereld, in het byzonder in het dollar- en pondengebied, op de duur een woord meespreken. Dr. G. VAN DER WAL (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 10 maart Op ver zoek van mgr. Blomjous, zal de Congre gatie der Zusters van Jezus, Maria en Jozef (J.M.J.) van de Mariënburg haar werkterrein in de nabije toekomst ook gaan uitstrekken tot Afrika. In juni zul len negen zusters van deze congregatie vertrekken. Vier van hen zullen in Ki- bara de verpleging ter hand gaan ne men in een thans vrywel gereedgeko men ziekenhuis, de andere vyf, waaron der twee die uit India afkomstig zyh, gaan naai Mwanza, de bisschopsstad van mgr. Blomjous, waar zy onderwys zullen gaan geven aan een voorberei dingsschool voor het middelbaar onder wijs, die in januari zal worden geopend. In deze school zullen zowel Afrikaanse als Nederlandse en Indische leerkrachten wérken. Het bisdom Mwan za, waar van de 900.000 inwoners er 135 000 katholieke zijn, ontwikkelt zich snel en het is de bisschop zelf geweest, die de Congregatie van J.M.J. heeft verzocht aan die ontwikkeling haar ma» dewerking te geven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 9