Produktie-capaciteit van KLM in één jaar 30 pet. toegenomen Vissen, wandelen en lezen toekomst van pres.-directeur BCOEIC FERRY OFFERMAN SHOWT Slim-line én I JAARBEURS IN UTRECHT Gevarieerde Russische en Zweedse inzending 16e HUISHOUDBEURS Senaat pleit voor parkeermeters Zandschip gekapseisd Man poogt baby- sit aan te randen i Man bekent negen aanrandingen Natuurkundige onderzoekingen ALER GEEFT STERK GEGROEID BEDRIJF OVER en Invoering bromfiets- vergunning gewenst Geen persoonlijke ongelukken Prof. dr. G. Efolst DINSDAG 14 MAART 1961 PAGINA 5 sierlijk so Ir. I. A. Aler lieeft maan dagmiddag in Den Haag zijn laatste persconferentie als president-direöteiir van de KLM gegeven. De heer Aler in gesprek met zijn opvolger drs. E. H. van den Beugel. Zien we u straks ook op de in het nieuwe R.A.I.-gebouw? (van 16 t/m 26 maart a.s.) In Den Helder (Advertentie) De gulden omhoog, de prijzen omlaag! (Van een verslaggever) Den HAAG, 13 maart De K.L.M. Raat de nieuwe zomerdienst in met een produktiecapaciteit, die in één jaar "'et dertig procent is verhoogd. Het zal moeilijk zijn de inkomsten te verwer- P'n die tegen deze ongekende groei gunnen opwegen. Naar verwachting gullen de inkomsten met bijna twintig Procent toenemen. Het was K.L.M.'s President-directeur I. A. Aler, die dit >'ertelde, op de traditionele persbijeen komst voor het begin van het zomer seizoen. Voor de heer Aler was het zijn aatste, want in mei geeft hij de lei- »JlnK van het bedrijf over aan drs. r'.r.Hst H. van den Beugel, die niet als ('JU voorgangers in het luchtvaartbe drijf is opgegroeid, maar in de com mercie en de diplomatie is geschoold. - e heer Aler stapt eruit met dezelfde ,d op.ieke beheersing, waarmee hij in- !ertijd als chef luchtmachtstaf ver dween en zeven jaar geleden het kan oor van de roemruchte Plesman be- oDe. „Het afscheid kost mij geen moeite", zei hij ons. Hij is nog kern gezond, voor zijn 65 jaar opmerkelijk rn8:. Zijn buitenhuis in Gorssel bevalt ,.001 uitstekend. Hij heeft al een |Unie voor zjjn drie kinderen en elf p'eiiikimleren in voorbereiding, hoopt ,R.ri beetje te vissen, te wandelen, met leze motor',ootje te varen en veel te Toen hij het bedrijf van ruim 18.000 indertijd overnam, legde de .-■LM. elke dag een afstand af van dat6 lteer om de aardbol. Vandaag is ot 250.000 kilometer, zesmaal om de Den Toen werd er slechts met pro- dp.vliegtuigen gevlogen. Drukt men a? vücgproduktie van zeven jaar gele- jU1 uit in tonkilometers, het werkgetal rederijen, dan lag dat onder de ia a miljoen. De zomerdienst van dit 85n gaat in me<: een produktie van k: miljoen tonkilometers. En drie- ög ®rt daarvan wordt door de jet- en Ve Propjet-vliegtuigen verzorgd. De ze- ZiiiF 8s' die in de vaart gebracht Gn rl o triif fi'e Hita or van rl n en de vijf DC 8's, die er van de ver nog bijkomen (met nog groter zelmogen en actieradius) spelen in de- Produktieaanwas de grootste rol. kei 1® hierdoor ,,bij" gebleven in de hai? art der groten, maar uiteraard fjPgt het werkelijke succes af van de VliPnifr waarop men de verhoogde hgjVprequenties, de verdubbelde snel- tc" d en het verdubbelde laadvermogen hutte maakt. De twaalf Electra's hebben een mcuur" ondergaan, nadat in Amerika l^et dit type ongelukken waren ge- „"mrd. Ze komen weer in de vaart der de naam Electra II. j Vanaf 1 april vliegt de K.L.M. P twintig uur met de DC 8 twee keer Per week naar Curacao. De Venezo- «anse luchtvaartmaatschappij Viasa, r.aarmee de K.L.M. een samenwer- vLnS is aangegaan, vliegt daarenbo- k" r ?let een gecharterde DC 8 van de p-D-M. twee keer per week tussen Varacas en Europa. De dagelijkse zi!2st van de DC 7c bli'l£t ongewij- >,Wij geloven dat wij met Vene- ri ma goede zaken zullen doen", zei ue beer Aler. ih augustus vliegt de K.L.M. (Advertentie) 1-1 keer per dag heen en weer, zodat men bijna van een uurdienst kan spreken. Bovendien zullen er vanuit Rotterdam wekelijks twintig vluchten naar Londen worden gemaakt. Met ingang van 10 april zijn de bij de I.A.T.A. afgesproken vrachtta rieven vervallen. Evenals de meeste andere maatschappijen is de K.L.M. nu gedwongen tot tariefsverlaging over te gaan. Sprekend over de revaluatie van de gulden zei de heer Aler, dat ook de K.L.M. hierdoor een fikse strop be zorgd wordt. „We zuiien echter trach ten de negatieve effecten te compen seren". Met de Europese partners, waarmee de K.L.M. tot vorming van een Air- Union poogt te komen, hoopt men ge leidelijk overeenstemming te verkrij gen over de vorm en de strekking van een samengaan. Nog steeds is er geen bericht over hernieuwde besprekingen met da V.S. over landingsrechten voor de K.L.M. in Los Angeles. Gevraagd is de be sprekingen te hervatten. Volgens verscheidene studies blijven de supersonische vliegtuigen tot onge veer 1970 waarschijnlijk wel buiten de burgerluchtvaart. Het plaatsen van or ders zal, volgens de heer Aler, over een jaar of vijf beginnen. (Advertentie) over de Pool met een DC 8 naar Biak, waardoor Nieuw Guinea in 24 uur te bereiken is. De frequentie op de lijn Amster dam-New York wordt opgevoerd tot 43 vluchten in de week, waarvan 10- 12 vluchten in charter of voor vracht vervoer. Verhoogde frequentie ook op de lijn Amsterdam-Londen. Voor de helft door de BEA verzorgd, vliegt men ALMELO, 14 maart Twee jongens hebben gisteren in een sloot bjj een boerderjj het lijkje gevonden van een pasgeboren baby, een meisje. Het ljjkje moet ongeveer twee maanden in het water hebben gelegen. DEN HAAG, 14 maart De Eerste Kamer H]kt over het algemeen voor stander van zo spoedig mogelijke in- voerig van de parkeermeters. Ook blijkt uit het verslag op de begroting var. Verkeer en Waterstaat, dat een be langrijk deel van de senaat de'invoe ring wenst van een bromfietsvergunning. Een dergelijke vergunning zou na het constateren van een overtreding kunnen worden ingetrokken. Een nieuwe ver gunning zou dan slechts worden ver strekt, nadat de bromfietser een ver- keersexamen met goed gevolg heeft afgelegd. Vele senatoren pleiten in hetzelfde verslag voor verbetering van de openba re vervoermiddelen in de steden, waar na de binnenstad dan althans op be paalde uren voor het wegverkeer zou moeten worden afgesloten. De gel den, die thans voor de verbetering van het stratenpa troon in de binnensteden worden uitgegeven, zouden beter kun nen worden gebruikt voor de aanpas sing van het openbaar vervoer, menen zij. •'Advertentie) (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 14 maart Drie be manningsleden van de 550 ton metende zelflossende zandzuiger „Maria" hebben gisteravond op de Westerschelde voor Vlissingen een angstig avontuur beleefd. Plotseling bemerkten de mannen, dat hun met zand geladen vaartuig begon te kapseizen. Schipper J. W. de Reus had nog juist de tijd om een reddings boei te grijpen en overboord te springen. De twee andere bemanningsleden, de bakkenstuurman J. A. Koljjn en de kraandrijver J. J- de Leeuw, beiden eveneens uit Terneuzen, kwamen ook in het water terecht en konden zich red den door op de kiel van df gekapseisde zandzuiger te kruipen. Een sleepboot heeft de mannen uit hun benarde posi tie bevrijd. Ook de ronddrijvende schip per werd door een sleepboot opgepikt. De „Maria" is kort daarna gezonken. Boven de plaats waar het vaartuig in de golven verdween is een wrakkenboei geplaatst. Advertentie Meer ruimte, meer bewegingsvrij heid, dus prettiger kennismaken met het laatste nieuws in: Keukens, woninginrichting, koeltechniek, was- behandeling, verwarming, voedings middelen, kinderverzorging, huis houdelijke apparaten. Demonstra ties, mode-shows, camping-show, Lente-Flora, Heren-hobby-atdeling, stands voor verkeer en tourisme. dagelijks geopend van 10-17 en van 19-23 uur,toegangsprijs f 2.- p.p. (incl. belasting) HUISHOUDBEURSt WELBESTEDE GEZELLIGHEIDI EXTRA ATTRACTIE: DEMONSTRATIE 25.000.— MILJONAIRSBED AMSTERDAM, 13 maart n zijn riante bui tenhuis in Vin- keveen ontving Ferry Offerman vandaag de mode- pers om zijn dertig ste collectie te to nen die hij zoals dat zijn gewoonte is weer heel hoffe lijk „la belle hol- landaisc" noemde. De show opende met de gezamenlij ke binnenkomst van een tiental teen agers voor wie de droom van hun le ven in vervulling ging. Zonder enige „loop-ervaring" maar met de nodige flair en brutaliteit, hun leeftijd eigen, doorstonden zij dit debuut zonder blik ken of blozen. Via een oproep in een van de ochtendbla den had Ferry Of ferman hen geselec teerd uit meer dan 350 gegadigden. Zij droegen allemaal uit de collectie voor tcen-agers de jurk die zij zelf het mooiste vonden waarbij overduide lijk hun voorliefde voor grijze katoen bleek. En voor pet- ty-coats hetgeen niet bepaald in overeenstemming is met de modelijn die Parijs nu voorschrijft. De overige modellen uit deze. lente- en zomercollectie zijn echter wèl geïnspi reerd op deze slankmakende lijn. Ken merkend voor de huidige mode zijn: korte jasjes voor tailleurs met bijbeho rende strakke rok; cape-ruggen in man tels, verbrede schouders en een soepele, enigszins vage taille. Bij de tailleurs oriënteerde Ferry Of ferman zich o.a. op Dior voor een kort jasje en een rok met een brede niet ingestreken stolp-plooi middenvoor en op Balenciaga voor een recht jasje waar onder uit een brede rand witte piqué van de blouse zichtbaar werd. Het enige getailleerde pak uit deze collectie is eveneens aan deze couturier ontleend. Lanvin Castillo is de geestelijke va der van een zwarte mantel met bijzonder mooie cape-rug waaron der een wuivend chiffon jurkje werd gedragen in allerlei tinten groen. Zuiver zijde wordt verwerkt tot geheel geplooide blouses en japonnen, ooms met een glad middenstuk. Jersey voor een mantel met pakje in zacht blauw met gestreepte blouse erbij. De mantel heeft als enige garnerin; zakken van grove tricot. Nappa dient voor jakjes behoren de bij linnen ensembles en een op een maliënkolder lijkend grof weefsel t.w. een breisteek met tegenvoering van zijde voor een deux-pièces zijn nog enige de tails van deze collectie. Andere; een soort zijden schortje op een donker blauwe strakke japon en een dubbele rand van losse cirkels stof die in hun midden onder op de rok zijn vastge maakt: zo dicht bij elkaar dat h lijkt op een opengevouwen feestelijke guir lande. G. S.-de W. Op de Russische stand op de Utrechtse Jaarbeurs wordt een elektronisch appa raat gedemonstreerd dat in staat ts slaap op te wekken. Het toestel is bedoeld voor oververmoeide mensen om de zenu wen in de hersens rust te geven. Na dat de „patiënt" het masker voor heeft gedaan en de stroom is ingeschakeld, krijgen de hersenzenuwen lichte elek trische schokken die na enige seconden een diepe slaap veroorzaken. Uit deze slaapkuur zal men aldus de Russen „herboren" wakker worden. UTRECHT, 14 maart In de Mer- wedehal op het Croeselaan-terrein van de Jaarbeurs, waar men de bui tenlandse afdelingen en verschillende voorlichtingsinstituten aantreft, neemt de Sovjet-Unie een oppervlak te van 500 m2 in beslag. Bovendien bezet zjj buiten een ruimte van 600 m2, waar men o.a. Russische auto's ziet. De wagens hebben een vrij con ventioneel model en zien er niet be paald sportief uit. Hun namen als „Tsjaika", „Wolga", „Moskwitsj— 407" en „Moskwitsj423" klinken als titels van weemoedige Slavische lie deren. Verder zjjn op het buitenterrein een olieboorinstallatie, een turboboor, mo toren en landbouwmachines opgesteld. Een expositie van de Sovjet zou niet volledig zijn als er niets getoond werd over de successen bij de ruimtevaart, zij het slechts met foto's. Een model, waarnaar wij vroegen, moest elders op een tentoonstelling geshowd worden, want de Sovjet-Unie organiseert per jaar zo'n 30 tentoonstellingen in 24 ver schillende landen, om de buitenwereld van haar industrieel potentieel te over tuigen. In werking is de moderne zetmachi ne, die op de wereldtentoonstelling in Brussel de gouden medaille verwierf. Er is voorts een grote ver scheidenheid aan televisie- en radiotoe stellen en natuurlijk een grote collectie bontvellen Ook op het gebied van foto toestellen en filmprojectieapparaten is een grote verscheidenheid. Verder za gen we grammofoonplaten, die zo zei men ons reeds naar ons land geëxporteerd worden. Zeer gevarieerd is ook de inzen ding van Zweden, waartoe niet min der dan 70 bedrijven hebben bijgedra gen. Het paviljoe-1 werd gistermiddag officieel met een toespraak in keurig Nederlands door de Zweedse ambas sadeur, Sven Dahlman geopend, die binnenkort ons land na een achtjarig verblijf gaat verlaten om een diploma tieke post in Caïro te bezetten. Hij heeft heel wat voor goede han delsbetrekkingen tussen Zweden en Ne derland gedaan en hoopte nu, dat spoe dig een goede oplossing gevonden zal worden in het kader van de Europese samenwerking. Er heeft tussen beide landen altijd een open markt bestaan. Zweden behoort nu tot de E.V.A.-lan den, terwijl Nederland bij de E.E.G. is aangesloten. Het onderlinge handelsverkeer neemt niettemin steeds toe. In het afgelopen jaar kocht Nederland voor een waarde van meer dan een half miljard gulden aan Zweedse produkten, hetgeen een stijging van meer dan 20 pet. ten op zichte van 1959 betekende. Het groot ste deel van deze import bestond uit z.g. bosprodukten, hout, papier, cellu lose enz. Ook de metaalindustrie draagt belangrijk tot de Zweedse ex port bij. De Nederlandse export naar Zweden bedroeg het afgelopen jaar ruim 725 miljoen gulden, wat eveneens een be langrijke stijging inhield. Nederland levert voornamelijk olie aan Zweden en levensmiddelen als groente, kaas en dergelijke artikelen. Tot de geëxposeerde produkten beho ren kantoormachines, kogellagers, vei ligheidsgordels voor automobilisten, roestvrij staal bestek in moderne vorm geving, woningtextiel en fraaie kunstny- verheidsvoorwerpen. De dames zullen verrukt zijn van twee compleet ingerichte Zweedse keukens, een voor flatwoningen en een voor vil la's. Zy bevatten letterlijk alles, wat tot een moderne keukenuitrusting b;Toort. Aan het einde van de eerste dag van de voorjaarsbeurs had de buitenlandse dienst bezoekers uit 31 landen ontvan gen. Een van de „belles hollandaises" in een japon van Ferry Offerman. (Foto Hans Dukkers). 'l (Van onze correspondent) DEN HELDER, 13 maart Zater dagavond heelt een timmerman van de marine getracht een door hem bij de Babysit-centrale aangevraagde oppas aan te randen, maar heeft deze poging- gestaakt toen het meisje zich heftig ver- - zette. i De man had de centrale opgebeld en" gevraagd om een oppas van 8 tot 11" uur 's avonds bij een baby van 1' jaar. Hij gaf daarbij de, naar later bleek va,se, naam Klaassen op. Toen het achttienjarige meisje D. zich om acht uur aanmeldde, liet de man haar binnen, hielp haar uit haar jas en" nam haar mee naar boven naar de. slaapkamer, zogenaamd m de plaats waar de baby sliep te laten zien. Daar, aangekomen echter greep de man haar; vast en er ontstond een worsteling. Door' het heftige verzet van het meisje kwam" de man tot bezinning en hij liet haar los. Hij gaf haar zelfs water te drinken' en liet haar vertrekken. Het meisje' waarschuwde de politie, die kort daar-1 op de man arresteerde. Bij het verhoor vertelde de aangehou-' dene dat zijn vrouw met twee kinde ren tien dagen tevoren was weggelo-' pen. De man is aan de marechaussee overgegeven, die de zaak verder zal onderzoeken. O LEIDEN, 14 maart De politie heeft een 23-jarige ongehuwde maga zijnbediende aangehouden wegens het aanranden van vrouwen en meisjes in de afgelopen weken. De man pleegde de aanrandingen fh de avonduren in en buiten Leiden. Hy beeft tot nu toe ne gen gevallen bekend. AMSTERDAM, 14 maart Een 28-jarige Amsterdammer die op 9 maart jl. uit de psychiatrische inrichting in Franeker ontvluchtte, is op straat in Amsterdam aangehouden. De politie agenten kenden de man nog en zij wisten ook dat hij op zijn verjaardag uit Franeker waar hij werd verpleegd, was weggelopen. Daarvoor was hij ge detineerd geweest .in de strafgevangenis te Leeuwarden. „Wij hebben de interessantste tijd meegemaakt," zegt prof. dr G. Holst, die 20 maart vijfenze ventig jaar wordt, met een glimlach van voldoening. En hij kan dit met recht zeggen, want hij heeft als eerste directeur van het Natuurkundig Laboratorium van Philips de vlucht, welke de techniek de laatste vijftig jaar genomen heeft, van zeer nabij meegemaakt. Dat houdt in, dat hij daadwerkelijk heeft meege werkt aan de ontwikkeling van de radio, de gloeilamp, de rönt gen-, neon- en natriumbuizen en al wat men zich meer op dit gebied kan denken. Ook op an dere terreinen heeft prof. Holst zijn sporen verdiend. Zo heeft zich onder zijn leiding de plan- tenbestraling ontwikkeld. Tevens deed men, tijdens zijn directeur schap, biologische onderzoekin gen ten behoeve van medische preparaten. Prof. Holst raakt niet uitge praat over de verschillen tussen 1910 en 1961, „In 1910 wist men nog niets van de samenstelling van de stof en bijvoorbeeld van de straling van het licht en nu weet men er tamelijk veel van. Er is op het ogenblik een totaal andere wetenschap dan vijftig jaar geleden. In die tijd waren er op mijn gebied alleen goede vakmensen, die wel wisten hoe alles moest, maar die nog niet Vroeger gaf men de verklaring vanuit de dingen, die men kende, terwijl men nu, van de dingen zelf uitgaat," vertelt hij. „Vroeger ging men proef ondervindelijk te werk. Nu analytisch." Hij is van mening, dat we' ook nu nog maar. heel weinig weten, als men naar het „waarom" vraagt. „De kwestie is alleen: hoe ver moet men gaan met het zoeken naar de oorsprong?" n™find van die vraag komen we op het vraagstuk van het specia- S/2'. imefn', c£at men d00r het specialisme is gekomen tot een absoluut kan zien. In de tijd, dat men nog de all-round apsbeoefenaar kende, wist men van veel zeer weinig, terwijl het io» biet zich meegebracht heeft, dat men op een beperkt gebied f JfVft „s°"l£e kennis heeft gekregen. Gezien deze overwegingen be treurt prof. Holst het specialisme allerminst. Prof. Holst werd in 1886 in Haarlem geboren. Hij studeerde aan de Technische Hogeschool te Zürich; aanvankelijk voor elektrotechnisch inge nieur, maar hij zwaaide na enige tijd om naar de faculteit der Wis- en Natuurkunde. Gedurende een jaar was hij in Zürich assistent van orofessor Weber, waarna hij naar Nederland terugkeerde. Nadat hij eerst enige maanden assistent aan de T.H. te Delft was geweest, werd hij in 1910 assistent te Leiden bij de beroemde professor Kamerlingh Onnes. Onder diens leiding heeft hij onderzoekingen gedaan over het absolute nulpunt. In 1911 deed hij een opzienbarende ontdekking. Tijdens weerstandsproeven bemerkte hij dat kwik bij 269 graaen onder nul geen weerstand meer heeft. Prof. Holst vermoedt dat deze ontdekking eerst over een tiental jaren gebruikt zal kunnen worden: waarschijnlijk op het gebied van de elek tronische rekenmachines. In 1914 promoveerde hij te Zürich op een proef schrift, dat getiteld was „Les propriétés tehrmiques du chlorure du methyl et de l'amoniaque". In 1913 xverd hij directeur van het Natuurkundig Laboratorium van Philips. In die tijd bestond het natuurkundig onderzoek door industrieën zo goed als niet. Alleen een instrumentenfabriek in Utrecht had een natuur kundige in dienst. Na de eerste wereldoorlog nam dit onderzoek echter een grote vlucht. In 1923 werd er een speciaal laboratorium gebouwd in Strijp. Tijdens zijn directeurschap zijn verschillende grote ontdekkingen gedaan. Zo werd de penthode, een radiobuis, die nu van zeer groot belang' is, ont wikkeld. Ook de hogedruk-kwiklampen en de beschermde röntgenbuizen zijn tijdens zijn beleid uitgevonden. Van 1928 tot 1938 was prof. Holst hoogleraar te Leiden. In 1946 nam hij afscheid van het Natuurkundig Laboratorium, maar niet van' Philips. Gedurende tien jaren had hij nog zitting in de raad van commissarissen. Prof. Holst is ook op het gebied van het technisch hoger onderwijs zeer werkzaam geweest. Hij was president-curator van de T.H. te Delft, heeft medegewerkt aan de totstandkoming van de T.H. te Eindhoven en had bovendien zitting in de commissie voor de T.H., die in Enschede moet komen. Prof. Holst kan terugzien op een welbesteed leven, een leven waar hij zich zeer tevreden over toont en waar hij met een stille lach over kan :denken. tot het „waarom" waren doorgedrongen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5