„Woorden spel in onze Vormmgsprogramma van „Ons LeekenspeF DOLLARS VOOR HONKBALLER HERMAN BEIDSCHAT NEDERLAND-DELTALAND Uitstekend filmpje over de strijd tegen het water FULLSPACE.. Kamerorkest van Moskou treedt op in ons land Hl Veersegat gaat in april dicht Secretaris van Mill ontslagen Groussard eerste in Saint Etienne Voorzitter N.K.S. wordt per 1 mei cursusleider N.O.C. vergadert op 7 april li Jour de Java is ongenaakbaar V 8 Afsluiting begint op 11 april om 17.31 Mendel-college blijft onder Augustijnen UW TAFELDRANK M^agen over de zaak- v. d. P. IJshockey te Innsbruck in 1964 nog onzeker Rit naar de zon9 VOETBAL IN HET BUITENLAND Duitsland België UW TAFELWATEB Griekse sportacademie wordt internationaal Schaakkoorts in Moskou ENSEMBLE VAN SOLISTEN ONDER LEIDING VAN RUDOLF BARSJAI Ook Ze fa sterk in courses Hilversum West Duitsland uit ijshockeyverbond? Veertien gegadigden voor de damtitel Patterson wint weer van Johansson DINSDAG 14 MAART 1961 PAGINA 9i1 Conrector naar Schiedam Voor familiëgebruik, in i/i literschroefflessen Mr. Kranenburg vraagt °nderzoek door bekwame krachten vooronderzoekt te vorderen®la» aaaart. euKennnacnines mixers haardrogers Prognoses voor de courses te Hilversum Jefke Janssen ploegleider in Ronde van de Toekomst Indeling tenniscompetitie Gisteravond is per KLM de 21-jarige Haarlemmer Herman Beidschat naar Amerika vertrokken. Beidschat gaat naar de V.S. voor een honkbaltraining van vijf weken. Hij krijgt deze training in het oefenkamp Jacksonville waar hij zich zal aan sluiten bij de reeds enige maanden in training zijnde Pitts burgh Pirates. Dit alles is mogelijk gemaakt door het Leo van der Kar-fonds. Herman, die in dienst is, heeft tot 1 mei verlof gekregen. Daarna zal hij weer als korporaal terugke ren naar de school voor militaire lichamelijke opvoeding om er zijn opleiding als sergeant-sportinstructeur te voltooien. Bij zijn vertrek werd Beidschat door dr. Posthuma, de voor zitter van de K.N.H.B., namens het Van der Kar-fonds 250 dollar aangeboden als zakgeld. Frankrijk Voor familiegëbruik, in ï/i literschroefflessen Ook Nederlandse student naar experimentele cursus BERNHARDHAL STAND 7130 Zes prominente schakers in Ritmeester-toernooi BUSSUM, maart De stichting I daarom verschillende van haar cursus- Eeekenspel heeft haar vormings- I sen gepland in excentrisch gelegen programma I8S1 bekend gemaakt, on- plaatsen, zoals Groningen, Leeuwarden oer de. titel „Woord en spei in deze en Bergen op Zoom. In de Paasweek, van 4 t.m. 7 april, liet programma is gericht op verbe tering en stimulering van he,1 amateur toneel en het lekenspel en het bestrijkt sowel de repertoirekeuze ais de wijze Jan ten uitvoer brengen De verschil lende cursussen en bijeenkomsten zijn nestemd voor onder ijzers, leraren, pe dagogen, jeugdleiders, regisseurs en spelershet streven van de stiehting js in de loop van de komende jaren in her gehele land een kader var deskun- j''Eo en enthousiaste spelleiders aan te kweken. In het bijzonder bij het jeugd toneel bestaat cr een groot tekort aan goede 1 iders, terwij! men mag ver wachten dat tengevolge van de werk- "Jdsverkorting het aantal speelgroe- Pon steeds meer zal toenemen. De stichting is landelijk; zij heeft (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 14 maart De Delta dienst van Rijkswaterstaat heeft thans tot °P de minuut af het tijdstip vastge steld, waarop de afsluiting van het Veersegat gaat beginnen, namelijk dins dag U april a.s. om 17.31. Op dat uur Wordt in het sluitgat van het Veersegat het sein gegeven voor het tot zinken brengen van de eerste van de zeven doorlaatcaissons. Ook het verdere tijdschema van deze operatie heeft de Deltadienst van rijkswaterstaat reeds vastgesteld. Het js mogelijk doch niet waarschijnlijk dat dit schema in zijn geheel een dag ver schoven wordt. Het verdere schema, dat de Deltadienst in principe voor de „ope ratie schuiven dicht" heeft vastgesteld, «iet er als volgt uit: 18 april tot zinken orengen van de tweede caisson, 20 april derde caisson, 21 april vierde caisson, •papril vijfde caisson, 23 april zesde caisson en maandag 24 april het tot zin ken brengen van de zevende en laat je caisson. Drie dagen later, donderdag 27 april tussen 7 en 10 uur v.m. zullen de schuiven in de zeven doorlaatcaissons definitief gesloten worden. Het sluiten van de schuiven in de doorlaatcaissons Wordt gezien als de officiële gebeur tenis. HAARLEM, 14 maart Sinds enige tijd hoort men het vermoeden uitspre ken dat de paters Augustijnen zich ge ldelijk zullen terugtrekken van het Mendel-college in Haarlem-Noord. Dat «°u samenhangen met het feit dat de ^■Ugustijnen het St. Liduina-lyceum te J>chiedam hebben overgenomen.Zo luist is pater drs. R. Uyterwaal, con- j.cctor van het Mendei-college, in ge- luke functie bij het Liduina-lyceum benoemd. Naar aanleiding van deze benoeming werd ons van bevoegde zijde medege deeld, dat het bestuur van en het recto- aat over het Haarlemse college in han- blijven van de paters Augustijnen, wel ligt het in de bedoeling het aandeel an de paters-leraren in het docenten- Ho-- r - - is er te Bussum een werkbijeenkomst: „Spri en Regie", met onderwerpen als: Het improviseren op bijbelse thema's met kinderen. De speler en zijn rol, De regie bij het amateur- en lekentoneel, Pantomime voor kinderen en volwasse nen. In de vakantiemaanden zal nog een dergelijke werkbijeenkomst belegd worden. Op 15 april te Nijmegen en op 22 april te Amsterdam starten de cursussen voor regisseurs en spelleiders, die gegeven worden op vijf zaterdagmiddagen en waarin de verschillende facetten van de spelleiding zullen worden belicht. Tenslotte zullen er op zes plaatsen in het land speeldagen worden gege ven. Tijdens deze dagen brengen jeugd groepen werkstukken uit „Speel, werk blad voor expressie in gebaar en klank" voor het voetlicht: de verschil lende opvoeringen zullen gevolgd wor den door een nabespreking. De plaat sen, waar de speeldagen gegeven wor den, zijn: Groningen, Leeuwarden, De venter, Rotterdam, Roermond en Ber gen op Zoom. De stichting heeft voor de realisering van dit programma een uitgebreide staf van medewerkers aangetrokken. Nadere inlichtingen kan men aanvra gen bij de stichting „Ons Leekenspel" te Bussum. Advertentie hi, rPs te verminderen en in verband n-ermede is het bestuur, voornemens ri®t conrectorschap te laten vervullen coor een leken-docent. 14 maart De gemeenteraad Mm en St. Hubert heeft vrjjdag- G ')U<1 besloten de' gemeentesecretaris rtp ?ntslaan. Reeds eerder in de verga dering yan 6 februari besloot de raad gemeentesecretaris te schorsen. ^Aanleiding hiertoe was een reeds ge- hen e *Üd tussen de burgemeester de te* G' H. M. Hofmans en de gemeen- bettcretaris' hrs. J. P. van de Geijn, hert moeili)k:heden. Deze moeilijk- gart n- badden korte tijd voor de ver- g?aering waarin tot schorsing werd over tel3"11' een climax bereikt. De gemeen- bur is weiger<le toen namelijk de <le jgemeesterskamer te verlaten, toen neer Hofmans hem daarom verzocht, t&ri l-egenstclling burgemeestersecre- huilS tot gevolg, dat ten gemeente- War van Mm moeilijke verhoudingen VonGn ontstaan, die hinderlijk waren ge,? de goede gang van zaken bij de se aeente. Bovendien had de gemeente- gern aris in het openbaar en buiten het hür'ntehuis zich denigrerend over de jjlemeester uitgelaten, leena ontslag werd niettemin toch ver- raJ%n met het predikaat eervol. De steiS besl°ot hiertoe met algemene zittinm0n' na kwartier in gesloten 'nS te hebben gediscussieerd. °hd, HAAG, 14 maart Is de in kleur van de rijksrecherche die het geci '20ek in de zaak-van der P. heeft biet?- dezelfde die zich reeds zo lang hoUd de schrootfraudes heeft bezigge- der7l?d> eveneens zonder dat zijn on heet A tot enig bevredigend resultaat v Dit kunnen leiden? Aran Vraagt het Tweede-Kamerlid mr. 0°rloff oud-staatssecretaris van Jaar aan de minister van justitie, en 'Jfnlciding van de zaak-Van der -[Zint de Oudewaterse „aanranding". <?ratin de minister, zo vraagt de heer dan ?nburg voorts, geen aanleiding om Seanjr® bemoeiingen van de procureur- v"nha bij het gerechtshof te 's-Gra- fiiksre v, en bedoelde inspecteur van de hen vcderche in verschillende strafza- JUstWipC primair bij een officier van rto muishoren, een einde te maken ?h g6 tot nu toe mislukte recherches [j'Oojiod.za-ken alsnog onder de verant- tie .-(ikheid van een officier van jus- »i'erdn°°r bekwame krachten te laten althans voor zover deze laat- aanleiding ziet om een ge- (Van onze kunstredactie) DEN HAAG, 13 maart Op initia tief en met medewerking van het Minis terie van Verkeer en Waterstaat is een korte film vervaardigd, die de Delta werken tot onderwerp heeft. Deze film, „Dam the Delta", genaamd, is een kor te documentaire (vertoningsduur 12 min.), die een op het buitenland ge richt beknopt overzicht geeft van onze waterbouwkunde. Een Nederlandse ver sie is in bewerking onder de titel „Ne derland-Deltaland", waarvoor de tekst geschreven wordt door Max Dender- monde. (Advertentie) GENEVE, 14 maart De president van de internationale ijshockey-federa- tie, de Engelsman Ahearne, heeft ver klaard dat de federatie nog niet heeft besloten om aan de Olympische winter spelen 19G4 te Innsbruck te zullen deel nemen. Hij achtte de voorgestelde data, van 30 januari tot 8 februari, na melijk ongunstig voor een olympisch Vjshockey-toernooi Arie de Vroet, oud-international en thans trainer van Be Quick, heeft be sloten zijn contract met de Groningse club niet te verlengen. (Van onze paardësportmedewerker) HILVERSUM, 14 maart Woensdag avond worden op de Gooise baan drave rijen gehouden. Onze tips hiervoor lui den: Beatrice R-prijs, (2040 m.): Zippora, Zambesi, Zippy Erebus. Benita van Hagheweijdo-prijs, heat. (2000 m.): Yankee, Hanover, IJpermoron, Wish you were here. Barutie-prijs, (onder de man) (2040 m.). Victor van Oranje, Victress H., - Quick Jimmy. Bate-prijs, (2400 m.). Xaverius II, Witty Hanover, Washington. Baronesse Rosa-prjjs, (2000 m.): Upper Ten, Jour de Java, Ugoldman K. DEN HAAG, 14 maart De Neder landse amateurploeg in de „kleine Tour de Franco", de Ronde van de Toekomst, die van 2 tot en met 16 juli wordt ge houden, zal onder leiding staan van Jefke Janssen. Janssen, die 41 jaar oud is, kan bogen op een grote erva ring in het wieler-métie. Hij maakte in L947, 1948, 1950 en 1953 deel uit van de Nederlandse Tour de France-ploeg. DEN HAAG, 13 maart De indeling van de tenniscompetitie voor het sei zoen 1961 ziet er voor de hoogste klassen als volgt uit: HOOFDKLASSE A: Thor-RW, Lei- monias, DDV en Hilversumse LTC. B, AFD 1: Joy, DDV, Eindhovense LTV en Thor-RW II. AFD 2: Toeg- Hillegersberg, Enschedese LTC, Quick (Nijm) en Hilverheide. -EERSTE KLASSE; afd 1: Groninger LTB, Alta, Festina en Heerlense LTC. AFD 2: Kennemerland, Arnhem se LTB, Oranje TC en Victoria. AFD 3: Rhynauwen, Racketeers, Oranje TC en Philharmonie. AFD 4: Dash, Metselaars, ICC (Iwoo-Comes-Combi- natie) en Tilburgse TC. Vanmiddag is in het Haagse eer - n- temuseum de Engelse versie ?.;i <;.t Deltafilmpje ten doop gehouden, j.t gebeurde ter gelegenheid van de offi ciële opening van de tentoonstelling „Kunstenaars zien de Deltawerken", een expositie, waarvan de werken wer den vervaardigd in opdracht van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. De film geeft Nederlands merkwaardig gevecht tegen het water weer, beginnend bij de terpen van het verre verleden en eindigend met de vol tooide Zuiderzee- en Deltawerken van de nabije toekomst: het jaar 1980 vol gens menselijke berekening. Aan zo'n filmpje heeft men bij Rijks waterstaat al jarenlang behoefte ge voeld, omdat bij vertoningen in het bui tenland van films over Deltawerken, Zuiderzeewerken of andere Nederland se waterbouwkundige prestaties herhaal delijk bleek, dat het publiek niet vol doende op de hoogte was van de zeer bijzondere problemen, waarvoor het wa ter de lage landen bij de zee stelt. Om dit soort films voor buitenlandse be langstellenden lichter verteerbaar te ma ken zal men voortaan het nieuwe film pje als hors d'oeuvre kunnen vertonen. De getekende vorm werd het meest ge schikt geacht om het filmpje te doen beantwoorden aan zijn doel: in korte tijd duidelijke en exacte informatie ge ven met een minimum aan commen taar. Het is geproduceerd door de Ne derlander John Fernhout, die opge groeid is in Westkapelle en mee aan de camera heeft gestaan, toen Joris Ivens voor de oorlog zijn Zuiderzeefilm maakte. Regie en script zijn van de Engelse mej. Joy Batchelor en de ba sistekeningen zijn gemaakt door de Haagse schilder Herman Berserik. Het is een goede documentaire ge worden, licht verteerbaar en toch van voldoende zwaarte om er iets van op te steken. Berserik, een knap en gees tig tekenaar, stapt met een beminnelij ke humor door de waterrijke geschie denis van de lage landen. Hij heeft een groot gevoel voor vormen, die zich le nen voor filmrijmen. De kleur is bij zonder mooi, het gesproken woord juist voldoende. (Advertentie) 9? SAINT ETIENNE, 14 maart De Fransman Groussard is de winnaar ge worden va n do vierde etappa van de wegwedstrijd Fargs-Mice. Hij behaalde de zege door in de eindsprint zijn mede vluchter en landgenoot Henri Anglade te verslaan. Negenendertig seconden na de winnaar arriveerde in Saint Etienne een groepje van acht renners waarvan onze landgenoten Coen Niesten en Piet van Est resp. de zesde en zevende plaats wisten te veroveren. Het peloton kwam binnen met een achterstand van één minuut op Groussard. De rit was „gemaakt" door Rik van Looy die na het aan de haal gaan met een groepje van zeven renners, waar onder Geïdermans, heel zijn „gezel schap" in de steek liet en begon aan een solo die hij achtentwintig kilome ter volhield. Na zelfs één minuut voor sprong te hebben gehad werd hg echter door het jagende peloton achterhaald. Daaruit ontsnapte tenslotte, met meer succes, kort voor de finish het winnen de duo Groussard en Anglade. Na de vierde etappe is de algemene rangschikking: 1. Groussard (Fr) 15.21.50; 2. Simpson (GB) 15.22.20 3. Desmet (Belg) 15.22.23; 4. Sorgeloos (Belg) 15.22.24; 5. Anquetil (Fr) 15.22.36; 6. Stablinski (Fr) z.t.; 7. Planckaert (Belg) 15.22.48 8. Lefebvre (Fr) 15.22.50; 9. Niesten (Ned) 15.22.50; 10. Van Looy (Belg) z.t.; 15. Geldermans 15.23.50; 40. Stolker 15.33.12; 41. De Roo 15.33.51; 42. P. van Est 15.33.59; 44. De Haan 15.34.18. Noord: Hamburger-St.-Pauli 2-2, Conc. Hamburg-Werder Bremen 1-4, Berge- dorf-Hildesheim 3-1, Hannover-Heider 0-0, Holstein Kiel-Bremerhaven 4-1, Braunschweig-Oldenburg 3-1, Neumün- ster-Liibecr- 1-2. West: Rotweiss Oberhausen-Schalke 1-1, Alemannia Aken-Marl Hüls 0-2, FC Köln-Westfalia Herne 4-2, Bor. Mön- chen Gladbach-Viktoria Köln 3-0, Mei- dericher-Bochum 2-C, Bor. Dortmund- Hamborn 5-0, Sodingen-Preussen Mini ster 2-3, Rotweiss Essen-Duisburger 3-0. Zuidwest: Saas Saarbrücken-Tura Lud- wigshafen 1-2, Mainz-Phoenix Ludwigs- hafen 3-0, Wormatia Worms-Bor. Neun- kirchen 4-1, Frankenthal-Sportfreunde Saarbrücken 1-0, Ludwigshafen-Nieder- lahnstein 4-1, Eintr. Trier-Pirmasens 1-1, FC Saarbrücken-Kaiserslautem 2-3, Neuendorf-Eintr. Kreuznach 2-0. ZuidSchweinfurt-Eintr. Frankfurt 1-2, Reutlingen-Mannheim 2-0,Ulm- Karlsruher 0-1, Frankfurt-Neunbérg 2-1, Stuttgart-Kickers Offenbach 2-1, Wald- hof-München 0-2, Fiirth-Regensburg 3-1, Bayern München-Bayern Hof 2-2. BerlijnHertha Zehlendorf-Viltoria 1-1, Hertha BSC-Tennis Borussia 0-0, Spandauer-Berliner 0-1, Tasmania-Sud- ring 3-0, Kickers-Wacker 04 1-4. Advertentie Ere-divisie: Union St.-Gilloise-Stand- dard 0-0, Brugge-Truiden 2-0, Water- schei-Charleroi 5-0, Lierse-FC Luik 1-1, Eysden-Verviers 3-2. Eerste divisie: Monaco-Reims 2-0, Va- lenciennes-Troyes 1-0, Racing-Grenoble 2-0, Rennes-Lens 4-2, Le Havre-Nice 3-2, Nimes-Rouen 3-1, St.-Etiënne-Limo- ges 3-1, Stade Frangais-Angers 1-0, Nan- cy-Toulouse 1-0, Sedan-Lyon 2-1. (Van een verslaggever) DEN BOSCH, 14 maart De voor zitter van de Ned. Kath. Sportbond, de heer H. Thien, is zaterdag afgetreden en tegelijkertijd door het dagelijks be stuur van deze bond benoemd tot alge meen cursusleider. Op 1 mei a.s. zal de heer Thien in dienst treden van de N.K.S. De heer H. W. van Turnhout zal tot de komende algemene jaarvergade ring die eind mei gehouden wordt, het voorzitterschap waarnemen. Het natio naal bestuur van de N.K.S. is heden van deze besluiten in kennis gesteld. De taak van de algemeen cursuslei der heeft betrekking op de planning, de uitvoering en het stimuleren van het cursuswerk in alle geledingen van de N.K.S., dus zowel het zogenaamde sportonderwjjs op de opleidingsscholen als de cursussen welke door de lande lijke, diocesane en districtsbesturen worden gehouden. De samenstelling van de cursussen blijft in handen van de commissie sportonderwjjs van de N.K.S. Daarom is hij de benoeming van een cursusleider niet als eis gesteld, dat de gegadigde een deskundige is op on derwijsgebied, maar wel is gelet op or ganisatietalent en het kennen van de N.K.S. De heer Thien zal 1 mei ook aftre den als vice-voorzitter van de Ned. Sport Federatie. Zwitserland Vorig jaar zijn er 16 miljoen overnachtingen van vreemde lingen geregistreerd, dat was 1,03 mil joen meer dan het jaar daar voor. (Rtr.) DEN HAAG, 13 maart De buiten gewone ledenvergadering van het Ne- derlandsch Olympisch Comité, die oor spronkelijk op 17 december zou wor den gehouden, doch op verzoek van de sportbonden werd uitgesteld, is thans bepaald op vrijdag 7 april. Voorgesteld wordt tot voorzitter te benoemen jhr. H. A. van Karnebeek, te herbenoemen tot vice-voorzitter ir. A. Paulen en tot secretaris-penningmeester dr. J. N. van den Houten. De heren drs. Ch. E. van der Ploeg, A. Schroder, mr. H. W. Vliegen en J. de Vries worden kandidaat gesteld voor bestuursfuncties. Dit is het resultaat van de vergadering, die enkele maan den geleden door de bij het N.O.C. aan gesloten sportbonden is gehouden. Men wilde meer zeggenschap in Olympi sche aangelegenheden. Daarom gingen zp niet akkoord met de kandidatuur van de heer Van Houten (deze heelt zich daarna uit alle sportfuncties terugge trokken). Bij een stemming tussen de heren C. Kerdel, Van der Ploeg, Schro der, Vliegen en De Vries werden de vier laatstgenoemden als kandidaten van de sportbonden aangewezen. Het ligt in de bedoeling de vier door de sportbonden aangewezen bestuursle- den om de vier jaar, dus na de Olym pische Spelen te vervangen. DEN HAAG, 13 maart De Olym pische comite's van Griekenland en Duitsland hebben het initiatief genomen tot het stichten van een Olympische aca demie ter gelegenheid van het gereed komen van de restauratie van het an tieke stadion in Athene. Ook de verga deringen van het Internationaal Olym pisch Comité en het IOC-congres, welke tussen 15 en 22 juni worden gehouden, vallen met deze gebeurtenissen samen. De organisatie van deze heropenings ceremonie, die zich „Antikes Olympia" noemt en onder leiding staat van leider van de Duitse sporthogeschool in Keu len Carl Diem, heeft alle nationale Olympische comité's uitgenodigd een student in- de lichamelijke opvoeding naar Athene te zenden om van 14 juni tot 2 juli aan een experimentele cursus op de Olympische academie deel te nemen. Het Nederlands Olympisch Comité heeft de rectoren van de vijf academies voor lichamelijke opvoeding in Neder- land verzocht ieder een kandidaat voor uitzending naar Athene aan te wijzen. Het NOC-bestuur zal nadien en keuze maken. MOSKOU, 14 maart De schaak koorts heeft de Russen in de greep. Men kan bijna niet meer wachten tot de grote dag, woensdag, wanneer de wereldkampioen Mikhail Tal uit Riga en de uitdager Mikhail Botwinnik uit Moskou aan het bord zullen plaatsne men. De revanchewedstrijden zullen thans twee maanden in beslag nemen. Er zullen 24 partijen moeten worden ge speeld. In de Sovjet-pers wordt melding gemaakt van wedden -chappen welke op het ogenblik reeds worden afgeslo ten. De meeste luiden 3-1 in het voor deel van Tal, die half zo jong is als zijn 50-jarige tegenstander. De loting welke gisteren werd verricht heeft uit gewerkt dat Botwinnik zal beginnen met wit. AdvertentieI VEENENDAAL. 14 maart Aan de schaakzeskamp, die in het kader van het dertiende Ritmeester-toernooi wordt gehouden, zullen de volgende spelers deelnemen: C. B. van den Bere (Am sterdam), N. Cortlever (Almen), J. H. Donner (Amsterdam), T. D. van Schel- finga (Beverwijk), mr. E. Spaniaard (Utrecht) en II. L. Tar, (Indonesië). Er wordt gespeeld op 17, 20, 21, 23, 24 en AMSTERDAM, 13 maart De laat ste tientallen jaren zijn kamerorkesten, die in hoofdzaak werken van 17e en 18e-eeuwse componisten uitvoeren, steeds meer In de belangstelling van de muziekliefhebber komen te staan. De klassieke muziek in de specifieke betekenis van het woord ondergaat op die manier een grote opbloei van po pulariteit. Vele van deze kamerorkes ten genieten een wereldvermaardheid. Het beroemde Kamerorkest van Mos kou zal in ons land een drietal concer ten geven en wel zondag 19 maart in Amsterdam in het Concertgebouw, op maandag 20 maart in het Gebouw van K. en W. in Den Haag en op dinsdag 21 maart in de Rivièra-hal m Rotter dam. De eerste openbare uitvoeringen van dit orkest in het voorjaar van 1956 rie pen meteen levendige bijval en sym pathie op bij het muziekpubliek. In 1957 werd het orkest een Staats-ensem- ble en van die tijd af begon het gere geld te concerteren. De vaste leider van het orkest is sinds de dag van oprichting Rudolf Barsjai, prijswinnaar van het interna tionale concours voor uitvoerende mu sici te Boedapest. Hij werd in 1924 ge boren en ontving zijn opleiding aan het Moskouse Conservatorium. Barsjai ver wierf in de USSR en in het buitenland bekendheid als solo-altist. Hij heeft een jsok&conoftrt-oitgavftn en -bewerkingen voor kamerorkest op zijn naam staan, zoals das Musikalische Opfer en de Kunst der Fuge van Bach, het Stabat Mater van Vivaldi, Vergankelijkheid van Prokowjew, Preludes en Fuga's van Sjostakowitsj e.a. Het orkest telt 23 kunstenaars. In meerderheid zijn het jonge musici, die het Moskouse conservatorium hebben afgelopen. Verscheidenen van hen won nen prijzen op internationale- of Sovjet muziekconcoursen en festivals. Het Moskouse Kamerorkest werd van meet af aan gevormd als een ensemble van solisten en zodoende worden aan de le den zeer hoge beroepseisen gesteld. Elk der musici kan worden belast met het uitvoeren van een solo-partij op een con cert. De oorspronkelijke kern van het orkest, het vaste bestanddeel, is een strijkersgroep van 14 man. Andere in strumenten nemen deel naar gelang van het uit te voeren werk. Voor het uitvoeren van polyfone muziek uit de 17de en eerste helft van de 18de eeuw is het meespelen van oude instrumen ten nodig: de viola da gamba en het clavecimbel, dat de basso continuo uit voert. Deze instrumenten maken de ka rakteristieke klank mogelijk,' die het or kest van die tijd van het latere, klassie ke orkest onderscheidt. De werken van zg. pré-klassieke periode (de tijd van Bach) worden door het orkest zonder dirigent gespeeld, zoals dat destijds de gewoonte was; de artistieke leider voert het ensemble aan, teiwöl hi) tegelijk Het Kamerorkest van Moskou. zijn altpartij uitvoert. Te beginnen met de werken uit de tweede helft van de 18de eeuw (Haydn en Mozart) komt voor deze uitvoeringswijze het dirige ren in de plaats. Bij het opbouwen van zijn repertoire heeft men zich ten doel gesteld een zo breed mogelijke sector muzikale wer ken te bestrijken uit verschillende lan den, tijdperken en stijlen. De grondslag van het repertoire wordt gevormd door de onsterfelijke scheppingen van Bach, Handel, Corelli. Vivaldi, Haydn en Mo zart en door werken van andere belang rijke componisten van die tijd: Purcell, Albinoni, Pergolesi, Couperin, Ra- meau, JBoccherini, JBortnjanski. Het or kest speelt niet alleen suites, symfo nieën, concerten en andere stukken der oude meesters, maar ook belangrijke vocale en orkestpartituren, zoals b.v. het Stabat Mater van Pergolesi en eni ge cantates van Bach en omvangrijke instrumentale cycli, zoals het Musika lische Opfer en de Kunst der Fuge van Bach en de Vier Jaargetijden van Vi valdi. Een grote plaats in de activiteit van de groep neemt de propaganda voor de beste specimina van de heden daagse muziek in. Er staan werken van Ravel, Strawinsky, Prokofjew, Bartok, Hindemith, Martin, Poulenc, en Brit ten voor strijkorkest of kamerorkest met blazers op het repertoire. c (Van onze paardensportmedewerker) HILVERSUM, 13 maart. In de finale Grote Winterprijs kwamen negen naarden in de baan. Nottelman bracht Siegneur Bascom aan de start, stal Geersen was vertegenwoordigd met Jour de Java en Ugoldman K. In Typhoon en Tabar mochten echter sterke outsiders worden gezien, terwijl het uit-1 komen van Klingsor en Haon in dit gezelschap ietwat vreemd aandeed. Seigneur Bascom nam het commando op zich, doch in de tweede ronde werd deze door Jour de Java overgenomen. Inmiddels was Typhoon naar de derde plaats gegaan. De anderen waren ver achter. Nottelman zag geen kans om Jour de Java, die de k.m. liep in 1.22.7 en een goede draf vertoonde, voorbij te komen, doch behield de tweede plaats voor Typhoon. In het openingsnummer liet Zéfa, on danks de vrij sterke wind, een k.m.-tijd van 1.27.4 afdrukken, hetgeen in deze driejarige de toekomstige Derby-win-1 naar van dit jaar doet zien. Zamboni volgde aanvankelijk goed, doch zag zich toch gepasseerd door Zephyr en Zibello Hanover K. Onder sterke bedreiging van W. H. Hollandia en Yvonne Heuy wist Geersen Yellowbird van Miramus als; eerste over de eindstreep te brengen. X Tello miste de start en met Xally is het nog steeds mis. In de lange afstand-koers over 2900 m. nam Wilma Zora de kop, gevolgd door Vizier. Washington werd al spoedig uitgeschakeld, terwijl Wilma fouten maakte. In de laatste ronde sto ven Winston Spencer en Windy Hanover op de finish af. William Z. stond te zwaar. Uppsala Pluto kon het derde geld bemachtigen. De uitslagen: Bona Dea Wilkesprijs, (2000 m.), 10 deelnemers. 1. Zéfa (A. Si- derius) 1.27.4, 1,60, 1.40. 2. Zephyr, 2,40. C 10.50. 3. Zibello Hanover K., 1,50. Kop pel; 4,-.. Bauda Bauda S.-prijs, (2000 m.), 7 deelnemers. 1. Yellowbird van Miramus (Geersen), 1.28.2; 2,60, 1,50. W. H. Hol landia 2,40. C 6,60. 3. Yvonne Heuy. Koppel: 14,20. Blauwe Druif B.-prjjs, (2900 m.) 8 deel nemers. 1. Winston Spencer (A Wage naar), 1.29.8; 5,10, 2,90. 2. Windy Hano- ver, 2,90. C 6,80. 3. Uppsala Pluto, 3,60. Koppel: 5,20. BernostaraprUs, (2400 m.) 7 deelne mers. 1. Xenon (Nottelman), 1.28.5, 1,30, 1,10. 2. Yucatan, 2,30. C 4,-. 3. Young Mo- menal. Koppel: 4,-. Boreas van Emstheemprijs (amateurs), (2020 m.), 10 deelnemers. 1. Xissy Nor ton (v. Schijndel), 1.25.9, 3,80, 1,70 2. Visuil s„ 1,60. C 6,10. 3. Ulrica B.. 2,-. Koppel: 8,30. Finale Grote Winterprijs, (2400 m.), 9 deelnemers. 1. Jour de Java (Vergay), 1.22.7. 2,30, 1,30. 2. Seigneur Bascom, 1.10. C 3,30. 3. Typhoon, 1,20. Koppel; 4,30. Breakaway Scott II-prRs, (2000 m.), 9 deelnemers. 1. Xautina Hollandia (Geer sen), 1.28.3, 1,90, 1,10. 2. Xelinotte, 1.30. C 5,60. 3. X Lady Hollandia, 1,20. Kop pel: 8,40 Bucephalusprjjs, (2000 m.), 9 deelne mers. 1. Weerlicht B. (Maring), 1.25.7, 2,10, 1,50. 2. Xema S„ 1,90. C 5,80. 3. Vau- rien, 1,80. Koppel: 5,60. Toto-omzet: 162.062,-. GENEVE, 14 maart Het bestuur van de Internationale IJshockey bond heeft besloten om het vraagstuk van de Westduitse terugtrekking van de we reldkampioenschappen, die te Geneve werden verspeeld, eind september op een te Moskou te houden bijeenkomst nader te bespreken. De Britse bondsvoorzitter Ahearne zei dat zich, volgens een van de bonds- bepalingen, het vraagstuk zou kunnen voordoen van een uit de bond zetten van West-Duitsland. Deze .jepaling luidt dat een nationale bond uit het internationale ijshockeyver bond kan worden gezet, indien blijkt dat deze bond in zijn land geen gezag laat gelden over het spelen van ijshockey. PaaJ ,°P be zondagochtend door het bondsbestuur gehouden bijeenkomst na mens West-Duitsland is gesproken door de voorzitter van de Westduitse sport federatie Daume en niet door een ver tegenwoordiger van de Westduitse ijs- hockeybond, bestaat de mogelijkheid dat de Westduitse ijshockeybond zal W0J"den beticht van hetgeen in het aan gehaalde artikel wordt verklaard, aldus de Brit Ahearne. DEN HAAG, 14 maart Veertien spelers zullen deelnemen aan de fina le van het toernooi om het persoonlijk dam-kampioenschap van Nederland, dat van 17 maart tot en met 8 april zal worden gehouden. De eerste vier ronden van dit titeltoernooi worden ge speeld in Utrecht, de overige negen in Apeldoorn. De veertien deelnemers zijn W. de Jong (Haarlem), J. M. Bom (IJssel- stein), F. Gordijn (Den Haag), ir. G. E. van Dijk (Bennekom) en P. Bergsma. Deze vijf hebben door hun resultaten in het kampioenschap van 1960 het recht op een plaats verworven. Verder spelen mee J. H. Ansems (Amsterdam) J. H. Beek (Weesp), H. F. J. Kinne gen (Den Haag), M. Bandstra (Leeu warden), B. Wiggers (Enschede), A. Kooymans (Utrecht), L. Anderson (Goes), B. Dukel (IJmuiden) en J. J. van Leeuwen (Leiden). MIAMI, 14 maart Na in de eerste ronde twee maal te zijn gevloerd heeft de Amerikaanse bokser Floyd Patter son maandagavond zijn titel van we reldkampioen zwaargewicht behouden door zijn uitdager, de Zweed Ingemar Johansson in de zesde ronde k.o. te slaan. Het was een van de spannend ste titelgevechten, die ooit in deze ca tegorie zijn gehouden. Johansson werd zelf ih de eerste ronde ook eenmaal neergeslagen, maar hij was een voort durend gevaar voor de wereldkam pioen, die hij tijdens dit gevecht twee maal in ernstige moeilijkheden bracht. Het is de tweede maal dat Patterson door een k.o. van Johansson gewonnen heeft. In juni van het vorig jaar werd de Zweed in de vijfde ronde uitgesla gen. Maar in juni 1959 zegevierde de Zweed. De scheidsrechter maakte toen in de derde ronde een eind aan het ge vecht om Patterson, die herhaaldelijk evloerd was, een verdere afstraffing te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 9