OFFICIER BLIJFT BIJ EIS: LEVENSLANG VOOR Dr. O. Bekl.'s geestelijke toestand geen aanleiding geacht „tot opleggen van andere straf' Minister LUNS opvolger van Spaak hij „Om Nederlands verzet tegen De Gaulle te verzwakken" 8U8*8 dient zich aan Kamer wil meer financiële arm slag voor gemeenten „Hoger percentage opbrengst rijksbelastingen voor fonds" FRISSE MODESHOW OP DE HUISHOUDBEURS" Charleston-idee komt terug i Voortgezet proces in Leeuwarden Uitspraak 30 maart VOLGENS„FRANCE SOIR" Opbrengst loterij-actie voor twintig katholieke instellingen Garage stort in in Dinteloord Nu „objectieve normen" in wetsontwerp Machine werd verwijderd Tegen stelende politieman twee jaar geëist Jongensbende ontmaskerd Jongen vindt dood in liftschacht Twee Nederlandse schepen in aanvaring Evangelist Johannes tie Heer overleden Politie-inspecteur blijft ontslagen Een arbeider gewond 39.75 Poplin 56.- Nylon Bewogen Beweging Omvangrijke diefstal van radio-onderdelen Aan boord van een schip Mist op Schelde V B VRIJDAG 17 MAART 1961 ^Driebergen, 16 maart Op 94- Verd.: „Juridisch erg simpel" Raad van beroep: IN REGENMANTELS Dri-sil Niagara-Plastics" Vaagheden In Heerlen (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 17 maart De rechtbank alhier heeft zich gistermid dag drie uren lang in een zitting met gestoten deuren beziggehouden met liet psychiatrisch rapport, dat door prof. Baan en zijn medewerkers over de 44-jarige voormalige Berkelse arts O. is uitgebracht. O. wordt ervan verdacht zijn 34-jarige medegedeti neerde A. Lodder op 5 februari 1958 in de strafgevangenis te Leeuwarden met cyaankali om het leven te heb ben gebracht. Na hervatting van de openbare zit ting, waarvoor weinig publieke belang stelling bestond, afgezien van een flink aantal persvertegenwoordigers, onder ivie enkele van buitenlandse bladen, Persiteerde de officier van justitie mr. M. H. Gelinck in zijn requisittotir bij zijn ook vorig jaar reeds gestelde eis van levenslange gevangenisstraf. Van het 152 bladzijden tellende psy chiatrische rapport zjjn de eerste 83 door de verdachte zelf gevuld met zijn levensgeschiedenis. De president van de rechtbank mr. H. J. van Maanen merkte hierover op, dat tot verwonde ring van de rechtbank hierin voor de eerste keer door de verdachte wordt gerept over een op heterdaad betrap pen van zjjn vrouw met een andere man. In het deel van het rapport, dat door prof. Kempe, hoogleraar in de cri minologie te Utrecht, is uitgebracht, was het de rechtbank opgevallen dat O. in zijn gesprekken met de professor geen enkele keer heeft gesproken over de relatie van zjjn vrouw met zekere Piet Berger. Dit zou volgens O. de val se naam zijn, waarvan Lodder zich be diende. Mr. Gelinck zei over de levensbe schrijving van O., dat hjj het boeien de hierin vond de manier waarop de verdachte zjjn eigen visie geeft op al les wat met de zaak te maken heeft. Vrijwel alles wat kon worden gecon troleerd was verdraaid of onwaar. Zou men alles geloven, dan kon men zich geen edeler mens voorstellen dan O., aldus de officier van justitie. Van de niet controleerbare feiten noemde hij typerend dat verdachte er gens zegt, dat het altijd zijn bedoeling is geweest als arts in de tropen te le ven en even verder, dat hij graag als arts op het platteland had willen wer ken en nog weer verder, dat het altijd zijn ideaal is geweest om kinderarts te worden. Aan het slot van zijn negen minuten durende requisitoir zei mr. Gelinck, dat het op grond van het rapport wel vast- (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 17 maart De Atlantische bondgenoten zijn zoals men weet nog biet tot de vereiste eenstemmigheid kunnen geraken aangaande de benoe- hiing van een nieuwe secretaris-gene raal van hun verdragsorganisatie, in °pvolging van de weer in de Belgische binnenlandse politiek gedoken Paul- Uenri Spaak. Het Franse avondblad '«France Soir" bevatte gisteravond een beknopt overzicht van de aan de gang ''.inde intrige of intriges, waaraan wij bet volgende ontlenen, een en ander uiteraard geheel voor verantwoordelijk- beid van genoemde krant latende. De best geplaatste kandidaat is mr. D. U. Stikker, elf stemmen van de veertien gaan naar zijn naam, waar onder die van de Verenigde Staten. ■Edoch, president Kennedy's reizende Ambassadeur, Averell Harriman, heeft Vldens zijn jongste voorbijkomen te Pa- r'js niet kunnen bereiken dat de Italia- geh Stikkers voornaamste mededinger r.rosio, Italiaans ambassadeur te Was hington, uit het strijdperk terugtrok ken. Dit zou daarmede samenhangen, nat Brosio, zo hij niet als secretaris generaal van de NAVO naar Parijs kan komen, hij dat zou willen doen als Ita- haans ambassadeur, geaccrediteerd bij Jre Franse regering, een post die binnen kort eveneens vakant komt. Maar op deze mnctie heeft reeds zijn oog laten vallen ■j'essandrini, momenteel Italiaans ge delegeerde in de NAVO-raad. Brosio, Secretaris-generaal van de NAVO, be- '°kent voor Alessandrini uitschakeling van een belangrijke rivaal naar de post van ambassadeur te Parijs. "Brosio's kandidatuur", aldus France ?0m „blijft dus gehandhaafd. En zij Peeft de steun van Frankrijk, dat vast- tp j en is de kandidatuur van Stikker dwarsbomen". „France Soir" ge- diaagt dan van een Franse berekening, bet „tamelijk subtiel" noemt en als V(%t uiteenzet. "De voornaamste tegenstander van 1 ,.®Faal de Gaulles project voor de Politieke organisatie van het Europa er zes ;s ,je Nederlandse minister van «uitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. -nis. Ongetwijfeld zou deze het secre- «■"laat-generaal van de NAVO niet wei- indien om de impasse op Stik- "rs naam te doorbreken, zijn naam ,]kar voren wordt gebracht. Luns zou Veil belangrijke internationale post „^krijgende, Den Haag verlaten en lanl neemt aan> tlat alsdan de Neder- De« °PP°s'tie tegen Frankrijks Euro een i P°'itiek, in het bijzonder tegen lipj te Parijs gevestigd Europees poli- k secretariaat, zou afzwakken". der-fv. tactiek van Stikker's tegenstan- Ce bestaat, nog steeds volgens „Fran- koir", er eveneens in de formatie re„ wachten van de nieuwe Belgische 6af®r.jng. Spaak zal, zo neemt men aan, ken S Himster van Buitenlandse Za- Vqo worden. Daar hij niet doorgaat dan a vnencl van tukker, zal deze definitief opzij worden geschoven. (jc; lge leeftijd is vanmiddag overleden da .,evansebst Johannes de Heer, re- V'ajj 6Ur van "ttet Zoeklicht" en leider <jo de „Maranatha-beweging". Hij is Zi0,SarnensteiIer van een zang- en mu- 6tl dadel, die op vele samenkomsten ln vele huisgezinnen zeer bekend is. tijn" aPril 1924 hield de heer De Heer VQo aorste geestelijke radiotoespraak toen" "Hilversumse Draadloze Om- t«\Ve Deze uitzending is de aanloop Chrkt van de oprichting van een Mchti bjbe radiovereniging, en de op- VgJ,l'bg van de NCRV 15 november Hd v= ïaar. De thans overledene was F®hfV 'let hoofdbestuur van de NCRV. heerveie radiotoespraken neett ae f°on i G Heer ruim vijftig grammo- rdim 1 met zanS en toespraken en Wten'Z!stfg boeken, brochures en trac- °P zijn naam staan. De gewezen secretaris-generaal is zij nerzijds van mening, dat slechts de vertegenwoordiger van een grote mo gendheid „daar kan slagen, waar hij zelf gefaald heeft". staat dat O. geestelijk gestoord is, doch niet zodanig, dat dit voor de recht bank een aanleiding zou kunnen vor men een andere straf op te leggen dan levenslang. In een ongeveer tien minuten du rend pleidooi stelde de verdediger mr. H. Schootstra voorop, dat net als vo rig jaar de zaak juridisch erg sim pel ligt, want de rechtbank heeft slechts de vraag te beantwoorden of het bewijs voor hetgeen ten laste wordt gelegd geleverd is. Uit de rapporten is duidelijk naar vo ren gekomen, dat men zich geen oor deel kan vormen over het werkingsbe- reik van de geest van verdachte. Mr. Schootstra stelde evenals in zijn plei dooi van vorig jaar enkele vragen: wie gaf O. het adres van de familie D. in Voorburg (waar cyaankali zou moeten komen), wie informeerde enkele keren naar pakjes met medicijn bij de fami lie D„ wie liet er geen twijfel aan het middel bestaan dat hij voor zijn zelf moord zou gebruiken, wie voorkwam dat de bewakers werden gealarmeerd na het innemen van de cyaankali, ter wijl hij wel de tijd voor deze handeling had? Op al deze vragen en nog enkele an dere gaf mr. Schootstra het antwoord: Lodder. Er blijkt hieruit dat Lodder zelfmoord gepleegd heeft en dat dus dokter O. aan zijn dood niet schuldig is, aldus mr. Schootstra. Hij vroeg vrij spraak. De uitspraak is bepaald op 30 maart. Uit een der rapporten is ge bleken, dat O. tijdens het psychia trisch onderzoek 25 pond in lichaams gewicht is toegenomen. Hij was in de gevangenis eerst van 140 pond tot 100 pond vermagerd. Prof. mr. dr. P. A. H. Baan, de hoog leraar in de psychiatrie te Groningen, die de opdracht tot het uitbrengen van het psychiatrisch rapport van de recht bank ontvangen had, beklaagde zich tij dens de zitting over de voortijdige en onjuiste berichten in de pers over de conclusies van het rapport. UTRECHT, 17 maart De centrale raad van beroep te Utrecht deed gis teren uitspraak in de zaak van de ge wezen politie-inspecteur W. F. J. van D. De raad bevestigde de eerder door het ambtenarengerecht te Utrecht ge dane uitspraak, waarbij het beroep van de betrokken functionaris tegen het hem gegeven ontslag wegens zijn ver houding met een andere vrouw onge grond werd verklaard. De centrale raad achtte de uitspraak van het amb tenarengerecht juist en op goede gron den genomen. UTRECHT, 17 maart Een vrien delijk lachend meiske, dat de naam draagt SUS-8, nodigt ons op vele plaatsen uit deel te nemen aan een weer door de heer A. M. Bergers in samenwerking met de K.R.O. ge organiseerde loterij-actie tot leniging van de geestelijke en stoffelijke no den onder het katholieke volksdeel. De gelden worden verdeeld over niet minder dan twintig katholieke instel lingen, die even zo veie facetten bie den van dringend nodige sociale, cul turele en hygiënische voorzieningen of van apostolaatszorg. Met goedkeuring van het Episcopaat heeft de betreffen de commissie haar keuze gedaan. Vandaag is op ruim 15.000 adressen met de verkoop van 2.100.000 loten be gonnen, waarop voor 250.000 gulden aan prijzen zullen vallen. Zondag is er een verkoop aan de kerken. Ditmaal als hoofdprijzen geen huizen, maar 35 Austin-Seven-auto's. De trek king is gesteld op 30 april, doch de hoofdprijzen worden op de gebruikelij ke wijze bekend gemaakt tijdens vijf radio-taptoe-uitzendingen en wel: dins dag 2 mei van 20 tot 21 uur; zaterdag 6 mei, zondag 7 mei en dinsdag 9 mei gedurende dezelfde tijd, tenslotte op vrijdag 12 mei van 20 tot 21.45, welke uitzending gedeeltelijk per televisie ge schiedt. In het tijdvak van 4 tot 10 april wordt in een oplage van 3.200.000 exem plaren een krant huis aan huis bezorgd, waarvan enige kans op een prijs geven buiten de gewone loterij om. Er is nóg een speciale attractie voor de kinderen aan verbonden, waarvoor een kleine waarde of als men wil ïeer aan postzegels op een briefkaart geplaktmoet worden, waarvan de opbrengst in niet- verschuldigde porti ten goede komt afm de Stichting Sterke Helpende Handen te Malden. Bovendien hebben de groten nog iets aparts via deze krant, waarbij geraden moet worden wat de totale opbrengst is geweest van alle tot nu toe door de heer Bergers geleide acties. De afwijkingen, waardoor geluk-ge- vende kranten gekenmerkt zijn worden 16 april door radio Luxemburg bekend gemaakt. De K.R.O. zal 18 april een „niet-commerciële" herhaling geven. Het gaat immers om advertenties van bedrijven. Wanneer men tien loten tegelijk koopt met de bedoeling die verder te distri bueren, ontvangt men een medewer kerscoupon, waarmee men kan mede dingen naar een der geldprijzen in to taal 20.000 gulden voor een vakantie reis. De prijzen variëren van 400 tót 1000. Een anders stunt is het uitreiken van folders van Austin op vijf verschillen de plaatsen. Stuurt men de aangehech te kaart in, dan kan men zonder meer meedingen naar 5 extra-wagens, die Op de uitzendavonden verloot worden. DINTELOORD, 16 maart Terwjjl de vijf werknemers van een aanne mingsbedrijf uit Etten de laatste hahd legden aan een garage, die zij alhier bouwden, stortte het gebouw in elkaar. De mannen waren bezig de pannen op het dek te leggen. Een werknemer, de heer Machieisen uit Etten, kon de ste nen niet ontwijken, de andere vier ont kwamen er aan. Een arts achtte het noodzakelijk, dat het slachtoffer per ambulance naar huis vervoerd werd. Advertentie fijne katoenen gabardine in zonnige voorjaarstinten Prachtige zomerkwaliteit, modieuze tricot-garnering de grote mode voor deze zomer 32.50 exclusief voor P C 5. 90 (Van onze parlementaire redacteur) De experts op het gebied van de ge- meentefinanciën in de Tweede Kamer zijn begonnen aan de behandeling van een wetsontwerp, waarin de regering na vele jaren van voorbereiding een poging doet om tot gezondere financiële ver houdingen tussen Rijk en gemeenten te komen. In het algemeen was er waard-ring voor deze opzet, die tevens een terug keer betekent naar wat meer financi ële zelfstandigheid van de gemeenten. Dit laatste moet nog nader in een apart wetsontwerp geregeld worden, maar de deur wordt opengezet. Het is duide lijk, dat daarbij geen sprake kan zijn van het herstel van de absolute finan ciële autonomie der gemeenten, zoals die honderd jaar geleden in ons land heeft bestaan en ook in een meer pri mitieve maatschappij heel goed kon be staan. Toen in 1929 het Gemeentefonds werd ingesteld was het hoog tijd, dat daarin verandering kwam. Dit fonds, dat ook in de nieuwe wet gehandhaafd blijft, maakte een eind aan de maatschappelijk hoogst ongewenste toestand, waarbij AMSTERDAM, 17 maart In een uithoek van het imposante glazen RAI-paleis, dat momenteel onderdak verschaft aan de zes tiende Huishoudbeurs, toont de firma Voss, zoals te doen gebruikelijk, haar voorjaars- en zomercollectie. Be zoekers van de beurs kunnen er enkele malen per dag hun moe-gedrentelde be nen strekken en alvast een indri.k op doen van de manier, waarop de mode ontwerpers ons het komende seizoen gekleed willen zien. De show is weer grotendeels inge steld op de garderobe van de teena gers en de twens. Voor de strandkle ding en de „hobby-wear" zijn er voor haar de bedrukte katoenen blouses, ruimvallend en met lange splitten op zij, te dragen op terlenka of serge pan talons, die de komende zomer vooral in het wit gezien zullen worden; strandensembles van badstof in de zo geliefde ,,poncho"-stijl en, heel apart, een strandpyama in de grote mode kleur bruin, opgevrolijkt met kleurige dessins. De blouses hebben ook enkele merkbare veranderingen ondergaan. De mouwen vallen wijd tot de elleboog en zijn soms voorzien van gepijpte stroken. Zeer in de smaak viel een wit te batisten blouse met een eenvoudige garnering van ruches. Ook het brode rie anglaise is nog steeds geliefd. Aanvankelijk een beetje aarzelend zijn de japonnen in de Charlestonstijl weer uit de oude mode-doos van de jaren twintig te voorschijn gehaald en in een wat gemoderniseerde versie op de markt gebracht. En net zoals vroe ger onze moeders en grootmoeders mis prijzend het hoofd schudden, kijken wij nu met lichtelijk opgetrokken wenk brauwen naar de strakke, zeer laag getailleerde jurkjes, met de uitsprin gende, kinderlijk korte rokken om tenslotte toe te geven, dat ze niet on aardig staan. Beslist leuk vonden wij zo'n exemplaar in vuurrood met een ma- trozenmotief. Het Charleston-idee zagen we ook te rug in de mantels, waarbij onder an- Ook in de mantels is de Charleston-stijl terug te vinden. dere een tweedmantel, afgewerkt met de donkere zelfkant van de tweed. Verder zijn er nog steeds de zo populaire suè- de jassen, zonder ceintuur en kraag en met de zakken heel laag ingezet. Regen jassen zijn er in de vorm van capes: ruimvallend en met grote insteekzakken opzij, jassen die we hopelijk niet no dig zullen hebben, maar die eens te meer bewijzen dat een vrouw er in een plensbui ook heel elegant kan uitzien. Prachtig zijn de witte flanellen man tels, met losse panden en afgezet met knopen, die bekleed zijn van de stof van de bijbehorende zuidwester-hoed. Het slot van deze frisse show was een parade van cocktailjurkjes en avondtoiletten, waarbij vooral een wit jurkje met een wijde uitspringende rok met stroken veel bewondering oogstte. T. v. T. juist die gemeenten, die door hun krach tigste uitbreiding de zwaarste lasten te dragen hadden, hoge belastingen moes ten heffen. Daarnaast waren er andere gemeenten, waar alleen gewoond werd en die geen last hadden van stormachtige ontwik kelingen. Zij werden ware toevluchtsoor den voor degenen die wilden profiteren van een laag belastingpeil, terwjjl zij juist tot de meest kapitaalkrachtigen behoorden. Het Gemeentefonds werd de algeme ne pot, waaruit de gemeenten voortaan hun uitkeringen ontvingen en zodoende ontstonden er weer gelijke mogelijkhe den, om het groeiproces van de maat schappij bij te houden. Ook dat systeem is echter op de duur vastgelopen en het huidige wetsontwerp is nodig om een eind te maken aan weer een ander kwaad. Dit bestaat hièrin, dat gemeen ten die hun financiën het best beheren, het minst door het Rijk worden bijge spijkerd. Zij komen niet in aanmerking voor z.g. „subjectieve uitkeringen", die nodig zijn om anderen, die stelselmatig enorme gaten in hun begroting slaan, uit de zorgen te helpen, die zij zelf vaak met groot gemak opwerpen. Het huidige wetsontwerp wil o.m. de weg openen naar meer verantwoordelijkheidsbesef ran de gemeentebesturen. De sfeer was de laatste tijd in veie gemeenten be paald ongezond, zoals verschillende sprekers in de Tweede Kamer vaststel den. De subjectieve uitkeringen zullen voor taan tot de hoge uitzonderingen moe ten behoren. Zoveel mogelijk wil de re gering voortaan met objectieve normen werken. Verhogingen wil zij afhankelijk stellen van de vraag, of de gemeente de mogelijkheid tot heffing van eigen belastingen voldoende benut. De overgang van de bestaande naar de nieuwe regeling brengt ook mee dat er nogal wat vaagheden in de wet te vinden zijn. Dit wordt door de Kamer minder op prijs gesteld. Dr. Van Hei voort (KVP) vraagt zich af, of er nu wel voldoende groei mogelijk zal zijn juist m.b.t. werzaamheden als sport, woningbouw, maatschappelijk werk, on derwijs en recreatie, die steeds meer eisen aan de gemeenten gaan stellen. Ook kan hij de uit de wet niet afleiden hoe de ongedekte tekorten van de ge meenten nu kunnen worden weggewerkt. Er is wel een systeem van verfijning aangegeven, maar gaat men daar ge bruik van maken, dan gaat dat toch weer ten koste van andere gemeenten. (Van een verslaggever) AMSTERDAM. 17 maart De officier van justitie mr. Tonckens en een substituut alsmede het hoofd van de Amsterdamse Zedenpolitie de heer H. G. Hagens en een hoofdinspecteur van zijn dienst, hebben de tentoon stelling „Bewogen Beweging" in het Stedelijk Museum te Amsterdam in ogenschouw genomen omdat er bij de officier klachten waren binnengekomen van bezoekers. Deze klachten betroffen in het bijzonder een inzending, die op zich niets ergerniswekkends had, maar waarbij door een betiteling een obscene suggestie werd gewekt. De machine is van de tentoonstelling verwijderd en er is een proces ver baal opgemaakt tegen de directeur van het museum,- jhr. Sandberg. De officier zei ons dat men dit proces verbaal niet te zwaar moest wegen. Hoofdzaak was dat de machine van de tentoonstelling werd verwijderd. De heer Sandberg was het daar ook wel mee eens. Algemeen werd gevraagd om een ho ger percentage voor de samenstelling van het Gemeentefonds door het Rijk. De regering heeft dit in het ontwerp op 12.53 procent van de opbrengst der Rijks belastingen gesteld. De heren Venver- loo (PvdA), van Heivoort (KVP) en Verkeer (AR) maakten rekensommen om de redelijkheid aan te tonen van een veel hoger cijfer. De heer Geertsema (VVD), die gaar ne het een en ander voor lief neemt in dit ontwerp, omdat het nu met ob jectieve normen komt, zei dat deze re kensommen nooit kunnen aangeven wat de gemeenten eigenlijk nodig hebben. Dit is een kwestie van doelmatigheid van wat zij ondernemen. Zijn uitgangs punt is het percentage zo te stellen dat de gemeenten voor hun baanbrekend werk voldoende ruimte krijgen. Mr. Beernink (CH) ziet liever een grotere uitkering uit het Gemeentefonds, om de gemeenten financieel onafhanke lijk te maken, dan de verwerving van een eigen belastinggebied. De beide ministers zullen het weinig concrete ontwerp de volgende week sterk moeten verdedigen. Met de moge lijkheid, dat de Kamer opnieuw monde ling overleg met de regering gaat voe ren en de openbare behandeling wordt gestaakt, wordt reeds rekening gehou den. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 maart J.Het is be droevend, dat een politieman, van wit het publiek verwacht, dat hij over hur eigendom zal waken, zich juist daaraai vergrijpt." Dit merkte de officier var justitie bij de rechtbank, mr. dr. J. C. Maris, vanmorgen op in een zaak vai een 36-jarige hoofdagent, die zich moes verantwoorden voor de diefstal var twee bromfietsen, twee fietsen en eer horloge. Mr. Maris eiste een gevange nisstraf van twee jaar met aftrek. De politieman verklaarde ter zitting dat hij door financiële moeilijkheden er toe was gekomen te gaan stelen Zijn vrouw kon namelijk niet met geld omgaan; zij kocht veel goederer op afbetaling en beleende deze dan, De verdachte had een buurvrouw ge vraagd zijn vrouw te assisteren bij het beheer van het huishoudgeld, maar de ze hulp had een averechtse uitwerking gehad. De zaak was aan het rollen gekomen toen de verdachte een bromfiets, die hij tijdens een nachtelijke surveillance had meegenomen en in een fietsenstal ling gezet, kwam ophalen. De politie was er nameljjk achterge komen dat de bromfiets, die al ge ruime tijd in de stalling had gestaan, gestolen was en had de rijwielbewaar der opdracht gegeven haar te waar schuwen zodra iemand de brommer zou komen halen. Tijdens het verhoor gaf de verdachte nog andere diefstallen toe onder meer ook van een horloge. De politieman had dit weggenomen toen hij in een juwe lierszaak, waar was ingebroken, proces verbaal had moeten opmaken. De raadsman van de verdachte stel de, dat zijn cliënt al erg zwaar ge straft is nu hij zowel zijn carrière als zijn aanzien bij het publiek heeft ver loren. Uitspraak 30 maart. HEERLEM, 17 maart Een ver keersovertreding, welke twee jeugdige Heerlenaren, 17 en 15 jaar oud, enkele weken geleden alhier begingen, bracht de politie op het spoor van een reeks van meer dan honderd diefstallen en kleine inbraken, welke sinds augustus 1960 door dertien jongelui, in leeftijd variërend van 15 tot 19 jaar werden ge pleegd. De verkeersoverteders bleken name lijk niet alleen weinig kenóis van de verkeersregels te bezitten, maar even min van de bromfiets, waarmee ze re den. Al spoedig kwam aan het licht, dat het voertuig gestolen was. Nader on derzoek bracht aan het licht een serie bromfietsdiefstaflen, gevallen van joyri ding, winkel- en marktdiefstallen en kleine inbraken. In totaal meer dan hon derd misdrijven, door dertien jongelui in enkele plaatsen van de Mijnstreek ge pleegd. Er werd nog een veertiende verdachte een 74-jarige man aangehouden. Hij had zich een bromfiets, die de jeugdige die ven voor zijn woning hadden neergezet, toegeëigend. Bovendien kwam de politie een naar het zich laat aanzien omvangrijke dief stal van radio-onderdelen door perso neelsleden van Philips alhier op het spoor. Twee personen werden aangehou den. Het schijnt, dat nog meer perso neelsleden zich aan diefstallen van hoofd zakelijk radiolampen hebben schuldig gemaakt. Deze zaak kwam aan het rol len toen een van de personeelsleden, een radiomonteur, in vakbladen voor radio-amateurs grote partijen Philips- lampen tegen abnormaal lage prijzen te koop aanbood. (Advertentie) vindt U óók ruimte om een kaartje te leggen of geconcentreerd een partij schaak te spelen. AMSTERDAM, 17 maart De 15- jarige magazijnbediende C. Koopman schap is gistermiddag in de liftschacht van een textielbedrijf aan de Leidse- straat in Amsterdam, waar hij werk zaam was, om het leven gekomen. Samen met de liftbediende had de jongen opdracht om de raampjes van de deuren, die op de schacht uitkomen, te lappen. In hun ijver wilden de jon gens daarna ook achter in de liftkooi zittende ruitjes schoonmaken. De 15- jarige koopmanschap klom daartoe in de schacht. Toen hij bezig was met de goederenlift ging de liftbediende met de onmiddellijk daarnaast liggende per sonenlift naar boven, niet wetende, dat het anderhalf ton zware contragewicht van deze installatie achter de goederen lift zat. Koopmanschap werd door het contragewicht getroffen en stortte do delijk gewond twee meter naar bene den in de schacht. ANTWERPEN, 16 maart (ANP) In een dichte mist zijn gisterchtend vroeg op de Schelde nabij Liefkenshoek de Nederlandse zeeschepen „Andijk" en „Aleor", beide op weg naar de ha ven hij Antwerpen, in aanvaring ge komen. De twee schepen liepen averij op hoven de waterlijn en gingen voor anker. De mist veroorzaakte gisteren weer grote vertraging in de scheepvaart op de Schelde. Tot in dc middag lag een zestigtal schepen in de Schelde op het optrekken van de mist te -wachten,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7