CONTACT Songfestival, een farce DE SCHAT VAN SCHARLAKEN RACKHAM Kuifje en Bobbie n A I DE VLAMMENDE GESEL 11 Alfredo I IN DE 1 1 GREEP VAN I DE ANGST I i MAGAZIJN INRICHTING Evenement van geen enkele betekenis Trouble in Tahiti Radio-Vaticana Loonsverhoging in landbouw? D.A.F. breidt uit Gemeente Utrecht heit weer Huidgenezing FULLSPACE ARCHIEF naar V B MAANDAG 20 MAART 1961 PAGINA 3 fuistjej verdrogen door Purol-poeder Vanavond Hou je aan je woord Wij kijken naar Landbouwschap akkoord: A antal vrije zaterdagen Volkswagen Aangeboden kapitaal 66 pet. overtekend Ziet U we! ..'k Heb 't U gezegd.Uw duikerpak is vol water.Dat moet Ziezo En nuin - dien U lust hebt, moogt U weer dui ken...Haar, vergeet uw helm met! 88 TEKST EN TEKENINGEN VAN HERCÉ bij Uiig. Casterman /ooruilEn jullie, rare kwasten, pompen zo - lang 'ttegendeel niet be volen wordt., .Begrepen? Goed, in orde, we pompen En'hop, weg is hij weer. ERIC- DE NOORMAN 57 Stremming op de Maas St.-Franciscus Xaverius 1 door KARL UNSELT BUSSUM, 20 maart Wat iedereen, die niet ziende blind was, in de loop der jaren heeft kunnen zien aankomen, heeft zaterdagavond in Cannes zijn beslag gekregen: het Eurovisie Song festival is verworden tot een farce. Daar namen ditmaal zestien Europese landen deel, maar l et is nauwelijks met een pen te beschrijven welk een triest dieptepunt op het gebied van de lichte muziek zij gezamenlijk en in ver eniging wisten waar te maken. „Wat een dag"' zou men in dit verband ge neigd zijn te zeggen. Wjj achten ons, na het alles onder gaan te hebben, ontslagen van de moeite om elk der zestien liedjes aan een kri tisch onderhoek te onderwerpen. Ver reweg de meeste ervan kwamen daar voor in geen enkel opzicht in aanmer king en de machteloosheid van dege nen. die ze voordroegen, was daaraan vrijwel adequaat. Het winnende liedje „Nous les amoureux", gezongen door de Luxemburger Jean Claude Pascal, stak enigszins boven het grauwe gemid delde uit, zoals dat het geval was mee Aioons les enfants", ten gehore ge bracht 'door Colette Dereal uit Monaco, en ..Printemps", dat tot ons kwam door toedoen van de Fransman Jean Paul Mauric. Maar het zou een koud kunstje zjjn enige dozijnen bestaande chansons op tc noemen van aanzienlijk betere kwaliteit. Daar was ons nochtans gesuggereerd dat dit Euro-Songfestivai representatief zou zijn. Dat is het echter nergens. Het is een publiek geheim, dat de cory feeën onder de hedendaagse chanson- nières en chansonniers weigeren aan het periodieke festijn deel te nemen. Zij kunnen zichzélf dc (financiële) scha de en schande van het te verliezen niet aandoen, ofschoon het inmiddels dus wel zover is dat het nauweiyks min- (Advertentie) fuidzuiverheid Huidgezondheid HILVERSUM, 20 maart Ruim twee jaar geleden heeft de KRO-tele- visie in een veelbesproken uitzending de kwestie van de „paranormale be gaafdheid" aan de orde gesteld. Ben Mettrop komt vanavond onder het mot to „Te zien of nief te zien" nog eens op dit onderwerp terug. Uit de Singer- Concertzaal te Laren geeft hij een reportage van het optreden, van het pseudo-telepatische wonder Urkas uit Apeldoorn, dat zal aantonen, "hoe gemakkelijk goedgelovigen zijn te im poneren. Na zyn optreden volgt onder leiding van mevr. dra. Th. Govaert een gesprek over het bestaan van de „pa ranormale begaafdheid" en het ge bruik, dat er eventueel van mag wor den gemaakt. Aan dit gesprek nemen enerzüds deel de heren dr. B. Delf- gaauw en dr. J. J. C. Marlet en ander- zyds dr. D. Uitterdyk, arts en mr. dr. F. Brink. De avond wordt besloten met de zesde les in de serie „Onze ar me rjike taal", waarin tv-docent J. A. de Ridder de „nieuwe spelling" behan delt. I In het radioprogramma van de NCRV speelt vanavond het Conserva torium Orkest van Parüs onder leiding van Jean Martinon da op grammofoon platen opgenomen ouverture ,,Le Cor- sairc" bpus 21, van Berlioz, waarna Rudolf Firkusny in de vijfde aflevering van de serie „De grote vier van het klavier" de aan hem opgedragen Fan- lasie en toccata (1940) van Martinu en Moments musicaux nos. 1, 2 en 6. opus 31, van Flothuis speelt. Het betreft hier opnamen van het concert, dat Firkus ny op 24 oktober van verleden jaar heeft gegeven in het Amsterdamse Concertgebouw. Advertentie) der (artistieke) schande betekent dit vocaal toernooi te winnen. Maar ook naar de andere zijde is het niet representatief. Het is natuurlijk wel een aardig moment als aan het slot van het festijn alle mogelpke jury's in Madrid, Stockholm, Parijs en Bussum worden opgeroepen. Maar mogen wij onderhand misschien eens weten uit welke elementen, de wijdvertakte „in ternationale jury" eigenlijk bestaat? Zijn het competente lieden? Wij menen dat grondig te mogen betwqfelen, sinds wij gisteravond de ramp mochten be leven dat zü het Engelse „Are you su re" zo geschreven op het Europese nozemdom als tweede klasseerden. En dat het gekweel van de twee brave jongens die zich „The Allisons" noem den nog niet ruimer werd beloond, was alleen maar te danken aan het feit, dat er gaandeweg de telling om niet opge helderde redenen enkele punten van hun totaal werden' afgetrokken. Neen, flit songfestival vertegenwoor digt niets; naar welke zijde men ook omziet. Wat wil men er eigenlijk mee? Bestaat het geheel bij de gratie van eventuele mercantiele mogelijkheden? Eaat men dat dan zeggen. Dan kun nen wij ons er van afwendem En de grammofoonplatenindustrie blijft dan toch nog wel bestaan. Zoals d° zaken nu liggen Cannes 1961 heeft het drastisch bewezen heeft het evenement geen enkele be tekenis. Een Euro Songfestival kan aardig zijn, maar dan zal men het naar opzet en aard ingrüpend moeten reorganiseren. En men zal dat moeten laten doen door lieden, die beseffen dat men ook de lichte muze niet straffeloos kan bedu velen. Zü verliest er haar goed humeur by. H.Hn. HILVERSUM, 20 maart De muzi kale eenacter Trouble in Tahiti van Leonard Bernstein die de KRO gister avond uitzopd, leent zich uitstekend voor radio-recording, omdat de muziek zeer gemakkeiyk aanspreekt en de han deling de visuele uitbeelding licht kan ontberen. Het stuk heeft weinig preten tie, zeker in muzikaal opzicht, waar de melodiek zeer overzichtelijk en eenvou dig gehouden is, en de koelheid van de Amerikaanse inslag aanmerkelijk ver zacht wordt door uitgesproken Europe se invloeden. Insiders zullen byv. in de thematiek bepaalde reminiscenties aan Mahler (nr. 3 uit de Kindertotenlieder) en aan Wagner (Meistersinger) zo duide lijk gevoeld hebben alsof het citaten be trof. Compositorisch-technisch valt het op hoe Bernstein in de dialogen vooral de canonisehe vorm met veel succes beoefende. Het Amerikanistische in het werk vindt natuurlijk muzikaal vooral uitdrukking in 'de ritmische constella tie maar universeel ook in de wijze waar op zowel in de handeling als in de mu ziek het alledaagse ingang vindt. Een onderhoudend en met vakmanschap ge schreven stuk dat van een voortreffe- lyke en technisch vrijwel probleemlo ze uitvoering o.l.v. Albert Catell kon profiteren. B.G. Vóór het Euro Songfestival gister avond aan bod kwam bracht de AVRO voor de tweede maal „Hou je aan je woord", een „amusementsprogramma over woorden", waaraan zulke naar aard onderling variërende literaire cory feeën als Hella Haasse, Godfried Ro mans, Harry Mulisch en Victor van Vriesland deelnemen. En amusant is hun woordenspel dan ook wel, al wa ren ditmaal de opgaven, die zij te ver werken kregen, niet zo, dat zy konden inspireren tot briljante geestigheid. Maar, al of niet voorbereid, biyven de vier participanten (alsmede voorzitter Karei Jonckheere) mensen, die elk voor zich goed zijn voor een genoeglijke glimlach en dus ook voor een aange name tydpassering. De zin van de vreemde interventie van prodpktieleider Karei Prior aan het slot van het programma hebben wy echter niet helemaal kunnen vatten. Men laat zyn gasten zoveel mogeiyk hun eigen gang gaan, dachten wij. H.Hn. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m AVRO 7.00. Nws .71.0 Gym :7.20 Gram V.PRO 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. ■0.00 Gyinn v. d. vrouw. 9.10 De groente man. 9.15 Gram 9.115 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 9.55 Boekbcspr. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Pianospel .11.15 V. d .zieken .12.00 Zang en piano. 12.20 Regerlngsuitz.V d. landb. 12.30 Land- en tuinn. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws., meded. en beursber. 13.30 Prome- nade-ork. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 v. d. vrouw. 15.30 Kamermuz. 16.00 Voordr. 16.15 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.2u Lezing. 17.30 Lichte muz. IS.00 Nws IS. 15 Pianospel. 18.30 R.V.U.Techniek en de structuur van de samenleving: Het platteland. 19.00 V. d. kleuters 19.05 Pa ris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nws. 20.U5 Arnus progr. 21.05 Literaire quiz. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nws., beursber. v. New York en metled. 22.45 Journ. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 m KRO: 7.00 Nws 7_15_ Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gr.im 7.45 Morgengebed en overweging. S.uO Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 'J.40 Schoolradio. 10.UU V. d. kleuters. 10.15 Licntbaken. 10.25 Gram. 11.00 V d. vrouw 11.30 Gram. 11.50 Praatje 12.00 Middag klok - ooodklok. 12.04 Ben je zestig 12.30 Land- en tuinb. meded 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Blatonnieuws. 13.40 Dansmuziek. 14.05 Schoolradio. 14.35 V. d. piattelandsvrou- %en- 14.45 Gram. 15.30 Klassieke muziek. 10 v. d. zieken. 16.30 Bidstonde voor de Vasten. 17.00 V d. Jeugd. 17.40 Beurs- oencht. 17.45 Regeringsuitz.Een functie van het bestuur in Nederlands Nleuw- 18-°0 Lichte muz. 18.20 Gram. V- <1- jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.-5 Vastenmed. 20.00 Gram. 20.30 Avond college 21.00 Don Giovanni, opera. 22.25 v!™ «re,t Nederland B-België B. 22.30 S?.1 2 0 Lezing. 22.55 C^baretprogr. 23.2o Gram. 23.55-24.00 Nieuws. mEI^,5,LAND. BBC Home Service 330 m vo d- Ork. cone. 16.30 Lichte muziek. dóne. 08^36 KameirouSek"1 21'3° °r"' en£?47Em^?'3,BS? Uf?ht- Pr°sr- l50ü 11 li Pmsr H ilmprogr. 13.00 Gram. 17 31 MerVsaDa7"Z' ïïfl KT/ mu?'enra^: te muziek Gram. 23.40 Lich- in^?umW?ïH1530r^: 1300 Muz' v" blaas" im i™r.m «rnkf,COnc" "00 Filmmuz. 14.30 G^. lsnxi Dansmuz. 16.00 Kamer- muz. 17.3(1 Kamermuz. n.« Amus muz 19.30 Gram. 20.00 Kamermuz, 33*35 Ork -one. 0.1.0 Dansmuz. ï.oo Weerber en ge varieerde muziek. Golflengten: 31,I0tn; 41,38m; 48,47m; 196m. Uitzencfing 22.15 uur. WOENSDAG 22 MAART Het Romeinse (boeken)forum. VRIJDAG 24 MAART Het pijnlijke vraagstuk van het menselijk lijden. (VI.) DAGELIJKS 21.00 UUR Gezinsrozenkransgebed in het Latijn o.a. 196m (N.B.: Programma-wijziging voor behouden vanwege aktualiteiten.) FRANKRIJK progr. III 280 en 235 m: 12.10 Ork. cone. 14.10 Solistenconc. 14.40 Meesterwerken v. d. vocale muz. 17.00 Kamermuz. 17.25 Gram. 18.30 Nieuwe opera-artisten. 20.15 Kamermuziek. BRUSSEL 324 m: 12.03 Gram. 12.15 Pianorecital. 13.15 Gram. 14.00 Operctte- muz 14.35 Gram. 15.00 Spaanse muziek. 16.21 Gevar. progr. 17.15 Kamermuz. 18.20 V. d. sold. 19.40 Gram. 21.30 Jazzmuz. 22.15 Gram. 22.45 Orgelconcert. 484 m: 12.31 Gevar. muz. 14.03 Gram. 14,46 Operamuz. 15.30 Orgelspel. 17.10 Ge var. muz. 18.30 Discographie. 20.00 Ork. conc. 21.35 Gram. NTS: 20.00 Journ. VPRO: 20.20 Docu mentaire tilm. 20.45 Speelfilm. DUITSE TELEVISIEPROGR 17.00 V. d. Jeugd. 17.30-18.00 Jeugdkron (Reglonaalprogr.NDR: 18.25 Progr nverz. 18.30 Die Nordschau. 19.25 Detec live der Industrie. WDR: 18.45 Hier und [leute. 19.25 Sportportret). 20.00 Journaal 20.20 Quizprogr. 21.05 TV-film. 21.30 Rep hokwedstr. 22.30 Nieuws. FRANS BELG. TELEVISIEPROGR. 19.30 Uitz. v. h. instituut v. Filosofie er, lekenmoraal. 20.00 Nws. 20.30 Toneelstuk ken. 21.50 Balletprogr. 22.35 Nieuws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 Waals boeket. 19.30 Docum. progr. 20.00 Nws. 20.25 Vrije politieke tribune. 20.40 Film. 21.10 Film over Bretagne. 31.30 Documentaire. 21.55 Interview. 22.15 Nieuws. (Advertentie) DEN HAAG, 20 maart n de hoofd afdeling Sociale Zaken van het land bouwschap is overeenstemming bereikt over een loonadvies voor de landbouw. Dit loonadvies komt neer op een ver hoging van de lonen met 3,3 procent. Het zal zo spoedig mogelijk ter goed keuring aan het College van Rijksbe middelaars worden voorgelegd. Daarnaast zal deze hoofdafdeling ad viseren tot een verkorting van de ar beidstijd in de landbouw met circa vpf- tig uur per jaar.' Hierdoor wordt ook voor de landbouw voorzien in de moge- ïykheid tot invoering van een aantal vrye zaterdagen. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 20 maart Hoewel de defi nitieve cijfers pas in de komende dagen kunnen worden berekend, staat reeds vast, dat 14 miljoen inleressenten heb ben ingetekend op aandelen in de Volkswagenfabriek. In totaal willen zij voor 600 miljoen mark aan Volkswa genaandelen hebben. Dat is het gehele voor de V.W.-Werke vastgestelde aan delenkapitaal, wafrvan de bondsrege ring echter maar zestig procent, d.w.z. 360 miljoen mark verkoopt, in het kader van de gedeeltelijke privatisering van West-Europa's grootste autofabriek, die een onderdeel vormt van haar bezits- spreidingspolitiek. De resterende 240 miljoen mark blijven elk voor de helft berusten bij de regering in Bonn en de landsregering van Nedersaksen in Han nover, die met de dividendopbrengsten daarvan de wetenschap willen bevor deren. Men heeft er in Bonn intussen al over nagedacht, wat men zou doen ingeval van een overtekening. die in het onderhavige geval zesenzestig pro cent bedraagt. Aanvankelijk wilde de bondsregering nog een deel van haar aandelenbezit vrijgeven. De landsrege ring in Hannover' zou dan moeten mee doen, maar is daartoe echter niet be reid. Er zal dus worden gedistribueerd, waarbij degenen, die voor één of twee aandelen (tegen een emissiekoers van 350) inschreven waarschijnlijk zullen krijgen, wat zij verlangen en degenen die intekenden op het maximum van vijf aandelen zich met twee of hoog stens drie V.W.-aandelen tevreden zul len moeten stellen. Doordat intekenaren in de lagere in- komengroepen rabatten van 10 en 20 procent zullen krijgen, zal de gemid delde opbrengst van een Volkswagen aandeel ongeveer bij 300 mark liggen. EINDHOVEN, 20 maart De D.A.F.Habrieken hebben door de aan koop van enkele percelen grond thaffs de beschikking over 102 hectare aan eengesloten industrieterrein, dat zich uitstrekt langs de Geldropseweg. Op deze nieuwe grond, die dezer dagen verworven is, zal een aanhangwagen- fabriek worden gebouwd, een acht me ter hoge hal van 50 bij 160 meter als mede een twee verdiepingen tellend kantoorgebouw. UTRECHT, 18 maart Onder toe zicht van de deskundige van het labo ratorium voor grondmechanica in Delft, ir. W. C. van Mierlo, zijn vanmorgen de heiwerkzaamheden voor het ge meentelijk bejaardencentrum in Utrecht weer begonnen. Er zal, in te genstelling tot een eerder plan, minder diep geheid worden, terwpl er ook min der heipalen in de grond geslagen worden. Ook zullen dé palen verder uiteen worden gezet. Hierdoor wordt bereikt, dat het naastgelegen flatge bouw van Lisman's bouw- en aanne- mingsmaatschappü geen overlast on dervindt. Vice azuemxL 46. Met een grrjns van triomf slaat Tarok de twee machteloos worstelende gevangenen gade. Voor de krijgers om hem heen betekent deze terechtstelling niets meer dan het uit de weg ruimen van twee woudbewoners, vijanden van het volk der Hiung-Nu. Dat het voor hém, Tarok, een kwestie van leven of dood is, dat tweetal voorgoed het zwijgen op te leggen, weten alleen hij... en de twee slachtoffers zélf. Ruw worden Eric en Svein op de grote brandstapel gesleurd... maar dan horen allen ineens een rumoer aan de noordzijde van het kamp en schildwachten dringen zich door de verzamelde nomaden heeri. De rijen wijken uiteen en als aan de grond genageld staren allen naar de met bloed besmeurde gestalte van Bleda, die, ondersteund door de dwerg, naderbij strompelt. Alsof het hem onmenselijke moeite kost. poogt Bleda de arm op te heffen en zijn grauwe lippen vormen klankloze woorden. Dan, terwijl de krijgers ontzet toekijken, zakt Bleda ineen. Niemand dan Eric de Noorman heeft dq dodelijke angst gezien, die even op Tarok's gezicht verscheen. Nauwelijks echter is Bleda gevallen, of Tarok snauwt de krijger met de fakkel toe: „Wacht niet langer en steek de vlam in de stapel! Ikzelf zal zal Bleda Khan in zijn tent brengen". En alleen de twee machte loze gevangenen begrijpen wat de doortrapte nomade werkelijk van plan is. Advertentie MOCO ROERMOND, 20 maart Rijkswa terstaat deelt mode, dat vanaf vanmor gen vroeg tot en met 30 maart de scheepvaart op de Maas hier gestremd zal zijn voor de binnenscheepvaart.Ge durende enkele uren per dag. Dc strem ming houdt verband met de werkzaam heden aan do nieuwe Maasbrug, die hef volgend voorjaar ln gebruik wordt genomen. (Advertentie) PERSOONSHAVEN 68 TEL. 77515 (2 lijnen) WAGEN ING EN, 19 maart - Het be stuur van de katholieke studentenver eniging .Sint Franciscus Xaverius" is voor het veremgings.iaar 1961-1962 als volgt samengesteld: L. A. A. J. Eppink voorzitter. R. G Rens vice-voorzitter. C. W. van den Bogaert. sekretaris. II. J. van 't Klooster penningmeester A. J. Latijnhouwers 2e sekretaris. gjlllfHIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllilillllllllllllllllllllllllllll'X (Vertaling van Jean H. P. Jacobs) 106 Dat jij er tenminste nog bent dat jö er nog bent. Toen kwamen ze de kamer in en knikten Grabert stom toe. Hun gezichten droegen nog de sporen van de doorstane kwelling en hun ogen hadden die doffe uitdrukking van gevangenen, wier blik door de kou de, stenen muren rondom hen, iets afgestompts krijgt Braun wierp zyn pet op de tafel en Grabert consta teerde, dat de vlieg verschrikt weggevlogen was. Jonge jonge, fluisterde Braun en krabde zich achter zijn oor, terwijl hij angstig rondkeek. Die pet hoort niet op een tafel, zei mevrouw Braun afkeurend en keek haar man bestraffend aan Orde moet er zijn. Trots alles. Braun hing zpn pet gehoorzaam aan de haak naast de kachel en liet zich in zün rieten stoel vallen. U deed beter als u maakte dat u wegkwam, meende mevrouw Braun, zich half tot Grabert ke rend. 't Ziet er niet zuiver uit. Ze hebben ons over u het hart uit het lijf gevraagd. Ik ben er nog mis- seiyk van. Toen ging zy de keuken binnen en begon voor het middageten te zorgen. Hier, fluisterde Braun en overhandigde Trude een verfrommeld papiertje. Dat heeft een klei» meisje my vlak voor de deur gegeven. Moeder heelt het niet gemerkt. Trude vouwde het briefje open en la*: Om zes uur in de cantine. Wat staat er in? wilde haar vader bezorgd we ten. Niets bijzonders. Het is van Eva en zeker voor Grabert bestemd. Met die woorden gaf zij het papiertje aan Grabert, lie cr een vluchtige blik op wiepr en liet toen on verschillig bij zich stak. Komt in orde, zei bij alleen en begon aanstal ten te maken om afscheid te nemen. U kunt toch nog wel biy'ven om mee te eten. vond vader Braun. Dank u, meneer Braun. Ik moet heus weg. foen reikte hy hem de hand en riep door de open ■mukendeur: 'lot ziens, mevrouw Braun. Liever niet, bromde zy terwpl zij sparre- takken over haar knie ir stukken brak. Dat is beter voor u en voor ons, vooral voor Trude. Ik wens u het beste, meneer Grabert, en wees voorzichtig, want u zit tot over uw oren in de moeilijkheden. Ik weet het. mevrouw Braun. Vergeef' my, dat ik u zoveel onaangenaamheden berokkend heb. Dat is allemaal niet zo erg, meende Braun verlegen en klopte hem op zpn schouder. Dat komt wel weer goed. In hoofdzaak ging het immers om Hflde. Dus het beste ermee. U zult er zich we) doorheen slaan, daar ben ik niet bang voor. Grabert knikte hem toe en liep naar Trude. Weest u alstublieft verstandig en blijf by de politie, zei hij zachtjes. Maar ga niet naar de can- ar.e. Ik zal zien, wat ik voor Lüdecke kan doen. Aarzelend stak hy zpn hand uit, en toen hy een traan in haar oog zag, keerde hy zich plotseling qm en ging door de keuken, vlak langs mevrouw Braun heen, de tuin in. Trude liep naar het raam en kéék hem na, totdat hy achter de bijkeuken verdwenen was. Een fyne kerel, zei haar vader die achter haai stond, en na een poosje voegde hy er aan toe: Jammer. En in de keuken zuchtte zijn vrouw: Och, het is allemaal zo jammer. 's Namiddags ontving de oude mevrouw Lüdecke. de moeder van Georg Lüdecke, een brief. Zij hoor de hem in dc brievenbus vallen en liep onmiddellijk er naar toe. Het kon de post niet zijn. Toen zij dc gangdeur openmaakte, dacht zij nog iemand te horen lopen, die zich de trap afhaastte. Maar omdat '1 doelloos was nog te roepen, ging zij met de brief naar haar kamer terug! Hij was aan haar geadres seerd. Het handschrift kwam haar békend voor. Met een gevoel van onrust, dat zp zichzelf niet verklaren kon, maakte zij de enveloppe open en keek allereerst naar de ondertekening, waaruit bleek, dat dc afzender haar neef, minister Bertold Lüdecke was. Toen zette zij haar bril op en begon te lezen. Lang zaam aan begonnen de letters voor haar ogen te dansen en het vel papiei in haar hand te trillen. Haar neef schreef, dat hij door zijn tegenstanders zozeer in het nauw gedreven was, dat he :i als enige uitweg alleen de vlucht of de dood restte. De chef van de controlecommissie in het centrale bestuur, een zekere dr. Hager, had van hem verlangd, in het procos betreffende Ramdohr tegen beter weten in bezwarende verklaringen tegen deze af te leg gen. Een dergelijke leugen kon hij voor zijn gewe ten niet verantwoorden. Alhoewel generaal Koslof. met wie, hij zo goed bevriend was als men met een hoge Russische officier maar zün kon. hem te ver staan gegeven had, dat hij zyn best zou doen om Ramdohr vry te krpgen, was het toch onzeker, of hij niet voor de belangen van de SMA. die overeen kwamen met die van het Politiebureau en van het centrale bestuur, zou moeten buigen. Er waren tekenen, die er op wezen, dat dr. Hager door mid del van zijn agenten de lucht gekregen had van zijn gesprek met Kóslov en daarom maatregelen zou ne men of al genomen had, om een vrqlating te ver hinderen. zodat het showproces in alle geval zou kunnen plaatsvinden. Hager had dit voorbeeld voor de buitenwereld nodig, om op de broer van Ram dohr, de advocaat en een vriend van Georg. 'ofwel druk uit te oefenen of diens bezwarend materiaal te ontzenuwen door de bewering dal Lutz Ramdohi een saboteur en agent was. Mevrouw Ramdohr had by Koslov moeten komen, hetgeen als een goed teken te beschouwen was. Zij had met Koslov onder vier ogen gesproken, zonder tolk, maar hy wist niet wal er besproken was, daar de bewaking van hem en van mevrouw Ramdohr het hem onmogelijk gemaakt had, haar nog eens op te zoeken.. Hoe liet ook gaan mocht, hij waarschuwde Georg onder alle omstan digheden. voorlopig niet naar de oost-zone te gaari om eventueel Eva op te zoeken of een afspraak met haar te maken. Al scheen de belangstelling van Ha ger in de persoon van Georg niet zo groot, men dien de er toen rekening mee te houden, dat Georg de beide Ramdohrs zeer na stond, dat Hager of een an dere afdeling van de Veiligheidsdienst zich zeker van hem zou meeatermaken, wat helemaal niet moeilijk zou zijn, daar de familie Ramdohr voortdurend be spioneerd werd, (Wordt vervolgd) KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. smak; 4. neer-Jag- iievaar; 8. meisjesnaam: 9. bijwoord Turks bevelhebber: 11. familielid: A. i0- ooievaar; 8. meisjesnaam: 9. bijwoorm ambtshalve (afk.14. vogelproduct- blaasinstrument (mv.); 18. water in L1 burg; 19. wig. Verticaal: 1. verwijderd; 2 Bijbe is« jrrh9. 396' d! figuur; 3. koeiemaag; 4. plaats in 5'. deel van een breuk (mv.6. m 7 eens: 13. plaats; 16. boom: 17. hevi* Oplcssinf 17 maart j 1. zalm; 2. aria; 3. list; 4. n»«te' p; worm; 6. olie; 7. riet; 8. netz. c j4, i-, leie; 11. uier; 12. berm; 13. stil, toga; 15. iglo; 16. iaos. Advertentie) b- .mi *0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 2