Y.V.D. blijft vechten tegen huidig omroepbestel Nota over een tweede t.v.-net moedig en goed stufc" GENIET VAN 'N é2li Gemeente Dantumadeel in financiële zorgen Verkeer eist drie levens Vrijetijdsprobleem onder de jongeren niet urgent Teveel volwassenen vullen hun tijd met louter amusement Vanaf 15 mei vijfdaagse werkweek in de mijnen Aanwezigheidspremie wordt nu verzekeringsplichtig loon DE EERSTE BLOESEMS LUNDIA KASTEN 3? LADEN KASTEN „Geen menings verschillen' Toeslag export- boter verhoogd Lectric Shave Rijk vordert voorschotten terug 80.000 deelnemers in drie nachten Mijnindustrie besluit: Vijftien kalveren bij brand gedood m ETAGE MAGAZIJNEN WILLIAMS PROF. DR. A. L. JANSE DE JONG: I V B MAANDAG 20 MAART 1961 BERNHARDHALSTAND 7130 Partij convent A.R.: BEGIN ER NU MEE l ijfatJ LUNDI'A BERNHARDHAL 7130 §m§üiÉ U KUNT ZICH SCHONER UITSCHEREN MET UW ELECTRISCH SCHEERAPPARAAT. als IJ vóóraf Lectric Shave pre-shave lotion gebruikt! [b"ö n" Zend proefflacon voor 11 I week. Hierbij ingesloten 30 cents I i aan postzegels voor verzendkos» I I ten etc. Ag In Tilburg ent vecht half uur met dronken man Honderden toeschouwers bleven passief Drie personen gewond Stille Omgang Benoeming bisdom Rotterdam Nasleep van fraude door ambtenaar M zonecht indanfhren tCt£ttS&2*»3BOSMERK*!M* WERELDVERMAARDHEID AOW-overeenkomst tussen Nederland en West-Duitsland TT T - BH r WËnMÈÉm i P k - prof: dr. a. l. janse de jonge In Barneveld Ook branden in Den Haag en Fries dorpje Baart UiT leze week uW FIETS narie* Hogere verpleeg- tarieven Zaalverpleging in acade mische ziekenhuizen IMpËi f mm (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 20 maart „Het hui dige omroepbestel is een stuk conser vatisme, dat moet worden doorbroken. Ik ben overtuigd, dat ook deze burcht eenmaal zal vallen". Met deze woor den vatte mevrouw G. van Someren- Downer. lid van de Tweede-Kamerfrac tie van de V.V.D. zaterdag haar me ning samen omtrent het huidige om roepbestel. Zij sprak haar rede uit op de tweede daz van de algemene vergade ring van de V.V.D. Een belangrijk deel van deze dag was gewijd aan de ra- Advertentie) dlo- en televisieproblemen. Hetgeen mevrouw Van Someren en haar collega in dc Eerste Kamer, mevrouw J. .F Schouwenaar-Franssen, over beide on derwerpen te berde brachten, leverde echter geen nieuwe V.V.D.-visie op. Eens te meer bleek, dat de V.V.D. zich de enige partij noemt, die de strijd te gen de huidige omroeporganisaties blijft voortzetten. Na een breed historisch overzicht kwam mevr. Schouwenaar tot de con clusie, dat de coördinatie van de pro gramma's via de N.K.U. niet geslaagd is, dat de huidige omroeporganisaties cultureel niet representatief, niet demo cratisch en niet economisch werken. Er is te weinig inzicht in de smaak van het publiek, geen audience re search" en ook geen „public service." Mevr. Schouwenaar, zei, ondanks het besef dat de V.V.D. in het parlement tegen een overmacht strijdt, toch de in druk te hebben, dat er nog wel hoop is, dat de ideeën van de V.V.D. verwer kelijkt worden. Dit naar aanleiding van de debatten, die reeds in het parlement zijn gevoerd, de V.P.R.O.-brochures, het „droit de repos" waarover de Radio- raad gunstig geadviseerd schijnt te heb- kan dienen voor een verdere verande ring in het omroepbestel en ten slotte de werkzaamheden van de studiecommis sie, die staatssecretaris mr. Y. Schol- ten in het leven heeft geroepen. „Wat de V.V.D. wil is geen staats omroep, ook geen liberale omroeporga nisatie, maar een omroepbestel zonder monopoliepositie der vier bestaande omroeporganisaties, waarbij de verhou ding individu-overheid opnieuw en nauw keurig bekeken moet worden, langs lij nen der evolutie en niet der revolutie". Mevrouw Van Someren noemde de no ta betreffende een tweede t.v.-net van de staatssecretarissen Scholten en Veldkamp een „moedig en goed stuk, verstandig en nuchter". Zij wees er verder op, dat degenen, die menen via deze commerciële tele visie schatten te kunnen verdienen, het mis hebben; overwinsten zullen aan cul turele doeleinden ten goede komen. Men zou hiermee b.v. een Nederlands Dans theater prachtig hebben kunnen helpen. Mevrouw van Someren, die zelf jour naliste is geweest-, toonde zich niet on gerust over een daling van de adver tentieomzet der dagbladen. Ook in an dere landen is na invoering van de com merciële t.v. de krantenreclameop brengst in absolute zin niet gedaald. Voor plaatselijke reclame blijft de pers zelfs net enige medium. Zonder dat er door beide inieidsters maar een enkel goed woord was ge zegd over de kwaliteit van de Neder landse radio- en t.v.-uitzendingen, kwam de conclusie, dat de huidige opzet te kort doet aan de werkelijkheid, de rijk dom van ons geestelijk leven en onze (Advertentie) SIGAAR ■«•--V-.vyrSK ben7 het Tot stand komen van een on- j levensvormen, de verdraagzaamheid en afhankelijke t.v. die als katalysator het op en staan voor eikaars ideeen. UTRECHT, 20 maart Het partij- convent van de Anti-Revolutionaire par ty heeft zaterdag hier een besloten ver gadering gehouden. Het convent heeft zich bezig gehouden met de actuele politieke situatie. In een door het cen traal comité van de Anti-Revolutionaire party verstrekt communiqué wordt over de bespreking het volgende meegedeeld. „De voorzitter der party, dr. W. P. Berghuis, gaf een analyse van de poli tieke ontwikkeling voor en na de cri sis van december. De voorzitter der Tweede-Kamerfractie, dr. Bruins Slot, deed statutair verplicht verslag van de werkzaamheden der Tweede-Kamerfrac tie. Ook de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aart- sen, en de minister van Financiën, prof. dr. J. zyistra. voerden het woord. Na een openhartige discussie, die op de re feraten van de heren Berghuis en Bruins Slot volgde en waaraan velen deelna men, bleek opnieuw dat er tussen de A.R.-bewindsleden, de A.R.-Tweede-Ka merfractie en de partyleiding, géén principiële of persoonlijke meningsver schillen bestaan, en dat men met ver trouwen het beleid van het kabinet-De Quay in de nog komende twee jaar te gemoet ziet. Uitdrukkeiyk werd eveneens het vertrouwen in de Anti-Revolutionai re Tweede-Kamerfractie bevestigd. Het partijconvent sprak tenslotte uit, dat de partij eensgezind haar arbeid voortzet. Het slotwoord werd gesproken door de ere-voorzitter van het centraal comité, dr. J. Schouten. DEN HAAG, 20 maart Het pro ductschap voor zuivel heeft de toeslag op geëxporteerde boter verhoogd van 68 tot 98 cent per kilogram. Voor En geland is dé verhoging ingegaan op 13 maart, voor andere in aanmerking ko mende landen op 17 maart. Tot de verhoging van de toeslag met dertig cent is besloten, omdat de prijs van de Deense boter op de Engelse markt met dat zelfde bedrag is om laag gegaan. De prijzen van Neder landse en Deense boter liggen ook nu nog boven die van boter uit andere lan den, zoals Nieuw-Zeeland. De toeslag op de export van room i naar Venezuela heeft het produktschap verhoogd van 63 cent tot 1,17 per pro cent vet per honderd kg. room. Advertentie (Advertentie) Doe enkele druppels Lectric Shave op Uw gezicht en Uw shaver scheert 10 x beter en pneller zonder dat U harder hoeft te drukken zonder ingewikkelde scheermethode... Want Lectric Shave Is een zeer speciale vinding van Williams ean oer grootste specialisten ter wereld in toilet-artikelen voor mannen; Lectric Shave richt de baardharen op smeert de huid verwijdert transpiratie 'NAAM: ADRES: PLAATS: .Zend deze ben aan Kuypers&Co. j iNV, Pcn'Hns S002, Arasterdam l Afd. no. TM- 3 TILBURG, 20 maart Een 24-jarige terrazzo-werker en een agent van po litie hebben zaterdagavond op het Ros- moienp'.ein alhier een half uur lang slag geleverd, terwijl zeker honderd toe schouwers passief stonden toe te kijken. Ook reageerde het publiek niet op het verzoek van de agent om op te bel len voor assistentie. Tenslotte heeft een militair de knoop doorgehakt en naar het hoofdbureau getelefoneerd, waarna de terrazzowerker werd ingesloten. De politie deelde mede zeer ontstemd te ziin over de houding van het publiek. „Dit keer ging het nog om de aanhou ding van de man. die wegens een over vloedig biergebruik gevaar opleverde voor het verkeer, doch hij had ook heel iets anders op zijn kerfstok kunnen heb ben en ook dan zou de medewerking van het publiek stellig achterwege zijn gebleven", zo zei de politie'. De agent moest zich na het gevecht onder geneeskundige behandeling stel den. DRIEBERGEN, 20 m-.art In de Hoofdstraat nabij het station Drieber- gen-Rijsenburg, is zaterdagmiddag een frontale aanrijding gebeurd tussen een NBM-bus en een personenauto. De be stuurder van de personenauto, de 66- jarige neer J. van der Helde uit Utrecht overleed ter plaatse. Zijn echtgenote werd met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis in Zeist vervoerd. BREDA. Óp de rijksweg Breda- Roosendaal is zondagavond een per sonenauto in botsing gekomen met een busje. De chauffeur van het bus je, de 25-jarige J. C. van Batenburg uit Sprundel kwam hierbij om het leven. Het busje zwenkte voorbij de Gastel- se weg plotseling naar links en werd in de flank gegrepen door de perso nenauto, die op betrekkelijk korte af stand volgde. De heer Van Batenburg werd uit de wagen geslingerd en direct daarna overreden door een auto, be stuurd door een Roosendaalse arts. De inzittenden van de auto, die het busje aanreed een jongeman en een meisje, werden licht gewond. ECHT. Gistermiddag zyn op de ryksweg drie kettingbotsingen voorge komen. In totaal waren er twaalf auto's by betrokken en een motorryder. Deze ongelukken waren het gevolg van plot selinge hagelbuien en slagregens, waar door het wegdek glad was geworden. Er kwamen geen persooniyke pngeval- len voor. Wel was er veel materiële schade. EINDHOVEN. Zaterdagmiddag is de j.2-jarige A. M. Bos op dé Bosch- djjk met haar fiets tegen een trekker met oplegger terechtgekomen en op slag gedood. Met meisje gleed met haar voet van de pedaal. Toen zij trachtte haar evenwicht t.e bewaren, viel ze naar links, juist toen haar een trekker met oplegger passeerde. Het meisje over leed ter plaatse. AMSTERDAM, 19 maart Tjjdens de laatste Stille Omgang van dit jaar zijn 8000 deelnemers met 16 extra trei nen en een evengroot aantal met 190 bussne naar Amsterdam gekomen, ter wijl ook 25 Amsterdamse parochies de Stille Omgang maakten, zodat het to taal aantal deelnemers op 25.000 mag worden gesteld. In totaal hebben tij dens de drie nachten ongeveer 80.000 personen aan de Stille Omgang deelge nomen. niet meegeteld liet grote aan tal dat in do week op eigen gelegen heid of in kleine groepen de Stille Om gang heeft gemaakt. De algemene indruk van dit jaar is dat de belangstelling vooral onder de jongeren zeer is toegenomen. Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bis schop van Haarlem, heeft zondagmor gen de Stille Omgang gemaakt en daar na oen pontificale H. Mis met preek in de Begijnhofkapel opgedragen. Ook buitenlanders hebben aan de Stil le Omgang deelgenomen: een groepje Duitsers is per auto van Oldenburg naar Groningen gereden en heeft zich daar aangesloten by de 500 Groningers, die per extra-trein naar Amsterdam zyn gereisd en die onder leiding stonden van mgr. G. G. P. v. Dük, vicaris-generaal van de bisschop van Groningen en de ken van Groningen. Grote groepen kwa men ook uit Friesland, Zuid-Limburg, Den Bosch, Utrecht, Delft, Betuwe, Alkmaar en omgeving, Volendam en Monnikendam, Waalwyk en Oost-Gel derland. Een groepje wandelaars kwam helemaal uit Wervershoof in West- Friesland. LEEUWARDEN, 20 maart De ge meenteraad van Dantumadeel heeft zich vrijdagavond in een langdurige beslo ten zitting bezig gehouden met een kwestie, die voor do gemeente zeer on aangename gevolgen zal hebben. Het rijk heeft namelijk een bedrag van 465.000 gulden teruggevorderd, dat als voorschot aan de gemeentelijke ienst voor sociale zaken was verstrekt maar dat tengevolge van fraude op onjuiste wüze is besteed. De fraude werd gepleegd door een ambtenaar van sociale zaken die des wege onlangs door de rechtbank alhier werd veroordeeld tot een vryheidsstraf. Hp kreeg de by naam „Sinterklaas van Dantumadeel", omdat hy grote bedra gen zonder meer had uitbetaald als voorschot op uitkeringen aan mensen, die daarom kwamen vragen. Ook het beheer van de gemeenteiyke werkplaats voor minder validen in Dantumadeel zou niet volgens de voorschriften van het rijk zijn uitgevoerd, zodat het ryk ook hiervoor een aahzieniyk bedrag zal willen terugeisen, dat verleend is als voorschot op de lonen van onrechtma tig tewerkgestelde mensen. Aan de gmeenteseeretaris van Dantu madeel is met ingang van 12 juni op eigen verzoek op de meest eervolle wij ze ontslag verleend na een periode van 43 jaar in de gemeentelijke dienst. Dit ontslag werd vrijdagavond door de ge meenteraad verleend. Naar wy verne men 'estaat er geen direct verband tussen de gepleegde onregelmatighe den en het ontslag van de gemeente secretaris. ROTTERDAM, 20 maart (KNP) Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft benoemd tot kapelaan te Zoeterwoude.H. Joannes Onthoofding, de weleerw. heer A. H. F. Planken, die kapelaan was te Leidschendam-H. Pe trus en Paulus. (Advertentie) O N ■mr te/ Onovertroffen wmcht zonocht weerecht HEERLEN, 20 maart Tijdens een zaterdag gehouden besloten vergade ring heeft de Münindustrieraad een voor het mUnpersoneel belangrijk prin cipebesluit genomen, te weten ile In voering van de vijfdaagse werkweek en de omzetting van de bijzondere premie (aanwezigheidspremie) in verzekerings plichtig loon. De definitieve vaststelling van de verordeningen, waarin deze ver beteringen zullen worden vastgelegd, zal geschieden in een vermoedelijk op 25 april te houden openbare M.I.R.-ver- R-adering. Behoudens goedkeuring van de minister van Economische Zaken zullen de verbeteringen met ingang van 15 mei van kracht worden. Al geruime tyd bestrad in de mijn industrie een gedeelteiyke arbeidstijd verkorting in de vorm van één vyi- daagse werkweek per vee. 'en dagen. Met de omzetting van de gedeelteiyke in een volledige arbeidstijdverkorting is een bedrag gemoeid van 21,7 miljoen. De op 24 oktober van het vorig jaar ingestelde commissie ad hoe heeft be rekend, dat verbeteringen voor het mijn- personeel te realiseren zyn tot een be drag van 27,5 miljoen, zodat alles zins ruimte is voor de invoering van de vyfdaagse werkweek, maar ook voor een omzetting van de huidige byzonde- re premie, de zogenaamde aa—wezigheids- premie, in verzekeringsplichtig loon. Deze premie, die vroeger alleen per gewerkte dienst werd verleend, zal voortaan ook over verlofdagen en by ziekteverzuim uitbetaald worden. Verwacht wordt, dat de vyfdaagse werkweek de produktie niet nadelig zal beïnvloeden, aangezien na gedeelte- ïyke invoering van de vyfdaagse werk week het effect van de ondergrondse produktie per acht uur een aanzienlijke stüging heeft te zien gegeven en wei van 1855 kg ln I960 tot 2000 thans. De voortschrydende mechanisatie is hier uiteraard niet vreemd aan en zal de stqging van het arbeidseffect nog wei doen aanhouden. ZAANDAM, 20 maart Op het con gres van „Vrije Tijd" uitgaande van de Katholieke Stichting Opbouw Zaan streek, van welk congres wij reeds in de editie van zaterdag melding maak ten, heeft prof. A. L. Janse de Jon ge van de Vrüe Universiteit te Am sterdam in de middagzittiiig een des morgens gestelde vraag van prof. dr. Kwant OESA uit Eindhoven be antwoord. Prof. Kwant had gesteld: „Bij het probleem van de vrije tyd, doet zich eerst de vraag voor: is er wel een probleem?" Prof. Janse de Jonge kon aan de hand van een onder zoek vanwege de Gereformeerde Ker ken verklaren, dat het vrOetljdspro- bleem onder de jongeren weinig ur gent is. Spreker vervolgde: „velen van deze jongeren besteden een groot deel van hun tyd aan het verwerven van di- iloma's, aan het werken in groepsver band in hun verenigingen en aan poli tiek gerichte ontspanning. Er is wel een ander probleem, dat van te wei nig vrij tijd". Uit het referaat werd wel duideiyk, dat het zogenaamde probleem van de vrüe tijd tal van geestelijk-hygië nische aspecten heeft en dat men via dit vraagstuk in aanraking komt met tal van interessante sociaal-psy chologische vraagstukken, aspecten die men moet toetsen aan het be grip vryheid. Noodzakelijk is analy seren van het motief. Welk motief wenst men toe te passen? Het mo tief van de ontspanning, de creativi teit of de bezinning? „Er ligt een eigenaardig tussengebied tussen dé inkeer, waar weinig mensen aan toe komen, en het opgaan in het amuse ment, waar wellicht teveel mensen zich aan overgeven. In dat tussen gebied is zeker plaats voor creativi teit, ontspanning en spel, mits men zoveel mogelijk individualiserend te werk gaat, juist om nieuwe massafi- cering van vryetydsbestedlng te ont gaan". Na nog te hebben gesproken over het curatieve, preventieve en het posi tieve aspect stelde prof. Janse de Jon ge, dat juist het positieve aspect het belangrykste is, omdat het de omstan digheden bevordert, waaronder de mens als persoonlpkheid zjjn eigen vorm- en zingeving kan vinden, ook en juist wat betreft de vry'e tijd. Dat het begrip „vrije tijd" een om streden begrip is en voor velen een „persooniyk" dus geen algemeen probleem, bewezen de acht co- referenten in de middagzitting van het congres. Daar hekelde, onder instemming, het lid van de provinciale staten van Noord-Holland, de heer E. P. Clijnk, de maatregel van de landelijke over heid de gewestelpke arbeidsbureaus toe te staan werkzoekenden in te schrijven, die de drie uren, dat zij op zaterdagmorgen vrjj zjin, wensen door te brengen om méér geld te verdienen door opnieuw arbeid te verrichten. Hierdoor wordt het grote goed van de recreatie dus vrywillig om hals ge bracht. „Daarom" aldus deze spreker, „betwüfel ik of het vrijmaken van de zaterdag door het prqsgeven van de 8','i-urige arbeidsdag wel een sociale maatregel is, omdat de arbeidsdag in zeer vele gevallen tot 9 uur wordt ver lengd. Verkorting van de arbeidstijd is dan pas reëel, als dit geschiedt als gevolg van mechanisatie en automa tisering." DEN HAAG, 17 maart Tussen Ne derland en de Duitse Bondsrepubliek is een overeenkomst geslotetn betref fende de toepassing van de algemene ouderdomswet. De overeenkomst zal in werking tre den na goedkeuring der beide parle menten en terugwerkende kracht heb ben tot 1 januari 1957. Zü houdt in, dat Duitsers, die in de Bondsrepubliek of ln Nederland wonen en Nederlanders, die in de Bondsrepubliek wonen, recht hebben op een uitkering krachtens de A.O.W., indien zy van hun 59ste tot hun 65ste jaar in Nederland hebben gewoond en in dienst zyn geweest van een biyvend in Nederland gevestigde werkgever. Duitsers en Nederlanders, die aan deze voorwaarde niet voldoen, maar van hun 59ste tot hun 65ste jaar afwisselend in een van beide landen of alleen in de Bondsrepubliek hebben ge woond, kunnen aanspraak maken op een gedeelte van het pensioen, afhan- keiyk van het aantal jaren dat zy in Nederland hebben gewerkt by een Ne derlandse werkgever. Voorts is be paald, dat personen, die ingevolge de Nederlandse wetgeving recht hebben op A.O.W.-uitkering dit recht behouden, indien zij in de Bondsrepubliek gaan wonen. Deze bepaling is vooral van be lang voor personen in de grenscorrec- tiegebieden, welke ingevolge het grens verdrag tot de Duitse Bondsrepubliek zullen gaan behoren. ï- WW De planoloog en soeiograaf D. de Haan besprak het planologische as pect van de vrye tyd. „De mediteren de oosterling vertoont naast een mini mum 'aan handeling ook nog een be perkte keuze aan vormen van vrye tijdsbesteding en hy neemt genoegen met een zeer kleine ruimte. De wes terse mens echter heeft zo'n grote ver scheidenheid aan ontspanning, dat hy zelfs ruimte tekort komt. Het bezit van verkeersmiddelen bevordert het bermtourisme, en het massa-bezoek aan massa-recreatie-oorden. Planologie is het verdelen van ruim te, ruimte voor bioscopen of schouw burgen, ruimte voor tuinen en plant soenen, ruimte voor voetbalvelden of volleybalterreinen, maar ook voor wegen en parkeerterreinen. Wie geeft de criteria aan waar de verdeling naar zal geschieden? In een bepaalde stad had iedere volkstuinder de beschikking over 420 m2 grond, iedere voetbalier 135 m2 en iedere zwemmer minder, dan een m2. Er waren 410 volkstuinders, ruim 1800 voetballers, doch naar schatting 68000 personen, die enige malen een bezoek aan een zwembad brachten, aldus de heer De Haan. Hij constateert een drang tot verplaatsing by de huidige mens, waardoor de vraag openblijft: moet men de beschikbare middelen In vesteren in het woonmilieu of in de recreatiesector. BARNEVELD, 20 maart Vöftle* mestkalveren zijn in de vlammen om gekomen of moesten wegens ernstige brandwonden worden afgemaakt, nada' zaterdag brand was uitgebroken in d« grote kalveropfokschuur van de hert Van Ee aan de Dronkelaarseweg a'* hier. In het hok waren honderd kalve ren ondergebracht. De brand ontstol»' bij de pijp van een der felbrandend® potkacheltjes, welke pijp loopt over d« zolder van de loods, waar stro opge slagen lag. In een ommezien stond da schuur in lichter laaie. Toen de brandweer arriveerde waj men bezig het kalverenfokvoer nart buiten te slepen. Onmiddeliyk beg°" men met het naar buiten brengen va» de kalveren. Een aantal dieren we' reeds gestikt door de rookontwikke ling. De ernstig gewonde dieren wer den later afgemaakt. De schuur is gr°" tendeels uitgebrand. De heer Van Ee was niet tege» brand verzekerd. De schade loopt in duizenden guldens. DEN HAAG In een achterkant van een woning aan de Nobelstraat, be woond door twee ambtenaressen, is terdagmorgen brand uitgebroken. b'J het afstoffen van de kachel zijn enke'8 gloeiende kooltjes uit de asla gevalle»; die een flinke binnenbrand veroorzaak ten. De brandweer, die snel ter p'aa;I se was, kon de brand beperken tot de ene kamer. De voorkant van hrt huis, waar een antiquiteitenwinkel g8" vestigd is, liep geen schade op. Zondagmiddag brak brand uit in t hofjeswoning aan de Parkstraat, be woond door een 77-jarige dame. brandweer, dlq het vuur met nev8'I spuiten bestreed, slaagde er in h8 vrouwtje, dat door de rook bewust8' loos was geworden, in veiligheid 18 brengen. Per ambulance werd zij nart het ziekenhuis aan de Zuidwal ver voerd, vanwaar zij later naar een rust huis werd gebracht. LEEUWARDEN In Baart heeft zaterdagavond een felle brand de ning van het echtpaar J. Mollema de as gelegd. Ook het aangrenzen» winkelpand van de heer J. Dijkstr® brandde grotendeels -it. De brand de woning werd ontdekt toen een op - bovenverdieping slapend kleinkind, da1 met zijn ouders in Baart logeerde, °e' gon te huilen. De zoldervloer stond toe. reeds in brand. De onmiddellijk waarschuwde brandweer van Mantg»». was spoedig ter plaatse en kreeg kt» daarna assistentie van de brandwere' van Leeuwarden en Wommels. woonhuis viel echter niet meer te re» den. De inboedel van woonhuis en wi» kelpand ging verloren. Het echtpa®. Mollema en het logerend gezin *'rt den voorlopig bij verschillende bew"^ ners in het dorp ondergebracht. (Advertentie) (Advertentie) DEN HAAG, 17 maart De oorzaak der verhogingen van de verpleegprys voor de zaalverpleging in het acade misch ziekenhuis te Leiden is gelegen in de grote discrepantie tussen de kost- prys en de verpleegprys. Dit deelt de minister van Economische Zaken mee op een Kamervraag van de heer Van Lienden (P.v.d.A.). Aan de academi sche ziekenhuizen in Groningen, Leiden en Utrecht en het Wilhelminakinder- ziekenhuis ln Utrecht is machtiging verleend ingaande 1 januari j.l. een zaaltarief te berekenen van 22,75 per verpleegdag. Overwogen wordt de twee de fase van de noodzakeiyke aanpas sing op 1 Januari volgend jaar te doen ingaan. .-WL a i De kalender staat nog op 20 maart, maar in Zuid-Limburg is het al vol°P ln het gehucht Moorslag tussen St.-Geertruid en Eysden staan de pruimebomen al in voüe bloei.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4