Neem uw teenager mee naar de winkel Kindergordijnen van Dikkertje Dap Pippèloentje en Jip en Janneke Pleidooi voor het eigene Wordt geen ontheemde in uw eigen huis -Smaak is besmettelijk keukens uit Zweden WOON- EN WERKMILIEU GROEIEN NAAR-ELKAAR KEUZE UIT TWEEDUIZEND ONTWERPEN IN ZES KLEUREN INTERTEST GUARANTEE Een bescheiden modevorming DINSDAG 21 MAART 196. PAGINA 8 (Van een verslaggever) Een schilderij van Karei Appel wil nog wel eens kreten van afschuw ontlokken, maar een gordijn van Karei Appel is zo'n kleurenver- rukking dat men het innig zou willen omhelzen. „Dat is zo," zegt ons de fabrikant die deze hevig besnorde verfspatter gordijnen heeft laten ontwer pen, „dat is zo, ze zijn mooi, maar ik verkoop er bar weinig van. En dat is nog logisch ook." De in koper van gordijnstoffen van een groothandel ont sluiert het geheim. „Dat is het soort ontwerpen dat je, na een avond ergens op bezoek te zijn ge weest, doet zeggen: hoe de gastvrouw eruit zag, weet ik niet meer, maar de gordijnen waren mooi." Gordijnen, dat hoeven wij niet te vertellen, moe- ten de intimiteit van het huiselijk leven bescher men, maar even belangrijk is ook het stemmings accent dat ze aan het interieur kunnen geven. Met dat laatste moet men echter voorzichtig zijn, niet pretentieus willen doen, het decor geen hoofd rolspeler laten worden. Wie dit in acht neemt, kan wonderen met gordijnen verrichten. Kleine kamers kunnen voor het oog worden verruimd, hoge vertrekken verlaagd, holle zalen verkleind, stijve, vierkante vormen verzacht. Het kan nog sterker. Men kan de bloeiende natuur in zijn stads woning halen, een inspirerende kracht in zijn werkkamer, een kleurig vertrouwd sieraad, een „Gemoedsontspanner" in zijn woonvertrek, enzo voort. Het internationale goedkeuringsmerk op karpetten en tapijten. Geeft 11 zekerheid bij 't kiezen van een goéde vloerbedekking. Nauwkeurige berekeningen en experimenten hebben er in Zweden toe geleid dat voor de huisvrouw een keuken werd ontworpen, waarin uiterst doelmatig wordt gewerkt. Zo'n super-keuken ziet men op de foto van de keukenhoek met het raam tussen de vastgestrikte gordijnen. Het klaarmaken van de maaltijden geschiedt op een naast el kaar gelegen serie arbeids-oppervlakken, bestaande uit aan recht met voldoende werkruimte, een elektrisch fornuis en ruimte voor het klaarmaken van de gerechten. Om de inrich ting niet al te uitgebreid te maken, kan hetzelfde arbeids-opper- vlak voor verschillende doeleinden gebruikt worden. Zo fun geert bijvoorbeeld het vlak dat de hoek vormt tussen fornuis en gootsteen; niet alleen voor het opstapelen van gebruikt vaat- werk, maar ook voor het wisselend bewaren van het afgewassen serviesgoed, dat in het druiprek geplaatst, vanzelf droogt. De hoogte van de arbeids-oppervlakken bedraagt ongeveer 85 tot 90 centimeter. Boven de aanrecht bevindt zich een gemakkelijk te bereiken wandkast, waarin de benodigde kommen, schalen en het servies een plaats krijgen, juist zo verdeeld, dat zij ge- mhkkelijk grijpbaar zijn van da plaats, waar men ze moet ge bruiken of het servies, met een enkel handreiken na de afwas weg te zetten. De maximum-hoogte van de kasten is 190 cm boven de grond. Tot de keukenuitrusting behoren een geventi leerde provisiekast en een ingebouwde koelkast. De uitvoering van de gehele installatie in metaal maakt het schoonhouden tot een weinig tijdrovend karwei. Elektro-helios heeft met deze aanrecht-fornuis combina tie, die men heeft kunnen zien op de Jaarbeurs in Utrecht, de taak van de huisvrouw ongetwijfeld belangrijk verlicht. Een meer eenvoudige keuken-installatie, eveneens van Zweed se origine en door dezelfde industrie uitgevoerd, is een eenheid van fornuis en aanrecht. Het bovenste gedeelte bestaat uit één stuk en is, zoals ook de volledige Zweedse keuken, van roest vrij staal. Het fornuisgedeelte heeft drie kookplaten, met werk ruimte aan de voorkant en ruimte voor het wegzetten van de pannen aan de achterkant. De kookplaten worden snel heet. Alle schakelaars hebben 7 posities, waardoor telkens de juiste warm te kan worden verkregen. De oven is geplaatst op een gemak kelijke hoogte en is voorzien van een regelbare thermostaat- Het onderste gedeelte, ook vervaardigd van metaal, is prak tisch ingericht met kastjes en laden voor het opbergen van het keukengereedschap. Door de toepassing van gummiplaatjes en glijknoppen van nylon kunnen de laden en kastjes vrijwel Qe~ ruisloos worden geopend en gesloten. Laat u het plezier om zoveel mogelijk kinder gordijnen te bekijken niet ontgaan. iiiiiiiiiiiiimiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiii /n een onstuimig industrialiserende provinciestad hier te lande is een firma gevestigddie zich, vóór de onstuimigheid begon, annonceerde als ..meuoei- handel". zich kort na de intrede van de modernere tijd aanduidde ais „woninginrichting", om bij het doorzetten van de nieuwste geschiedenis in naamgeving te evolueren tot „interieurverzorging". En nu hopen wij maar dat die evolutie inderdaad alleen de naamgeving betreft, want interieurverzor ging en zeker woninginrichting zijn ons inziens geen zaken die men kan of mao overlaten aan een firma, hoe hoogstaand, esthetisch gevormd en vakkundig onderlegd haar medewerkers ook, mogen zijn. Een woning richt men zelf tri, zoals men zijn leven voorzover dat in ons geordende land mogelijk is zeij inricht. Beide inrichtingen vallen trouwens goeddeels samen, want het interieur van ons eigen of gehuurde of ondergehuurde huis is een van de weinige, maar kardinale zaken die we in bijna volkomen vrijheid nog zelf mogen opbouwen. Dat gebeurt heel geleidelijk aan en we komen er nooit mee klaar, want heel ons leven gaan we door met praktische en minder praktische, maar voor ons aa:n- trekkeiijke zaken te verzamelen en te rangschikken zoals het onszelf goeddunkt. Dit laatste is de enige norm, maar een norm die wisselt naargelang onze leejtija, de samenstelling van ons gezin, onze smaak etc. En bij al dat verzamelen komen we herhaaldelijk bij.... de meubelhandel, natuurlijk, maar misschien even raak op een openbare verkoping, bij een oud wordende oud-tante, bij boeren in de omgeving van onze vakantiekampeerboerderij, op het Waterlooplem en m allerlei moeizaam te ontdekken winkeltjes in de buitenlandse vakantieoorden. Altijd speurt ons oog naar dingen die in onze kraam, ons interieur en onze portemonnaie te pas komen en hoe ruim gesorteerd een zaak moge zijn, ..complete woninginrichting" is een contradictie, een volslagen onmogelijkheid, althans voor de niet zeer armen van geest. Boze brieven en protesten van het bondsbestunr riskerend gaan we zelfs zover, te stellen dat ook. de uitbesteding van de WONINGinrichting aan binnenhuisarchitecten een kwalijke zaak is. Men krijgt dan, in het gunstigste geval, wel een interieur dat verantwoord is en dat uw bezoekers door moderniteit en raffinement en anders toch door de beroemde naam die u achteloos laat vallen imponeert, maar zult u zich na enicie tijd, na het vertrek van uw bezoekers, niet gaan terugtrekken in een angst, vallig verborgen gehouden vertrek met bloemetjesbehang, om temidden van koneren prullen en bloesemende landschapjes in uw gemakkelijke stoel mei balpoten een goede sigaar te gaan roken, gezellig weggedoken onder de enorme kap van uw ouderwetse schemerlamp? ~g~ T itgangspunt voor de inrichting van uw EIGEN huis is niet de smaak van I een bekend binnenhuisarchitect, maar uw eigen behoefte. Uw eigen, weldoordachte behoefte. Want dwalend langs de met groot raj- finemem verzorgde etalages meent men al gauw behoeften te voelen, die in werkelijkheid alleen maar een appreciatie zijn van de expositie. Vooral de beginnende woninginrichters: de jonge paren, moeten zich bij hun wandelingen langs de etalages hoeden voor opwellingen, die ze een mensenleven lang of toch zo'n jaar of vijftien zullen betreuren. De eerste aankopen zijn net aller belangrijkst en het allergevaarlijkst: wie eenmaal zit, gaat met een gevoel van onafhankelijkheid langs al het geëxposeerde schoon, soms alleen maar om met voldoening te constateren, dat hij alle dure zaken die er te pronk staan, niet nodig heeft. Dat laatste geldt in het bijzonder voor_ de apparaten. Toen wij trouwden begonnen we op dit gebied met een stofzuiger, die speciaal m ver trekken met vaste vloerbedekking onmisbaar is; een naaimachine, die dank. zij de creatieve gaven van onze betere helft, deze laatste en onze kinderen volstrekt aparte kledij oplevert en daarbij zichzelf ieder jaar een keer terug verdient; en een strijkijzer. Bij de tweede baby is daar een toen onmisbaar geworden wasmachine bijgekomen en toen we verhuisd zijn naar een plaats waar draadomroep was, hebben we ook nog een radio moeten aanschaffen, met riet nadeel van een slechtere ontvangst, maar het onpeilbaar grote voordeel van onafhankelijkheid ten opzichte van dq zendstations, door de mogelijkheid van platen draaien. O ja, we hadden natuurlijk ook een gastoestel, maar dat kun je haast geen apparaat noemen, en in het huis zat een huurgeiser, die nu is opge volgd door een dito boiler. In een onbewaakt ogenblik is er toen ook nog een elektrisch broodrooster in huis geraakt, dat nu sinds jaar en dag in de kast staat, omdat een broodmaaltijd in een gezin met kinderen nooit zo geruis- en probleem loos verloopt, dat men zijn aandacht kan concentreren op de snel zwartblakerenae sneetjes. Verder heeft sinds kort een gierende koffiemolen zijn betreurde intrede gedaan, omdat we ten onrechte hebben gemeend, het comfort van de elektriciteit boven de gezelligheid van onze gesneuvelde handmaler te moeten stellen. Sindsdien hoeden we ons angstvallig voor nieuwe, dreunende, gierende of jankende rustverstoorders die allerlei gezellige karweitjes als het kloppen van slagroom dat doen we toch niet iedere dag en wat een voldoening als het spul bij de edele handarbeid begint op te stijvenI van ons afnemen om ons daarvoor in de plaats alleen wat vervelend extra schoonmaakwerk te bezor gen. De industrie slooft zich nu verder vergeefs «oor ons uit: we slaan ons eitje gewoon met een m,es de kop af. zetten de harde boter gezellig op de schoorsteen, warmen de babyfles op in een pannetje met water en glimlachen hooghartig tegen alle glimmende machientjes in de welvaartsetalages. Heel af en toe, als we een apparaat geëxposeerd zien waarvan we de functie niet kennen, stappen we zo'n blinkende winkel.binnen om te informeren waartoe het dient; waarna we steevast buiten wandelen met 'een intens blij gevoel, omdat wij datgene, wat dat nieuwe apparaat doet, al jarenlang zonder apparatuur en voortreffelijk hebben gedaan. En intussen breit onze betere helft in de zon op ons terrasje geruisloos allerlei kindertruitjes, allemaal in een steek die niet op een machine kan, dat wel Echte verbeteringen zijn er maar zo weinig. Dat is niet de aardbeischoon maker, de tomaatsnijder en die la vol andere spullen, waarin een modern mens een half uur staat te grabbelen om tenslotte het ene keukenmesje te pakken waar het allemaal mee kanDat is niet de volautomatische vruchtenpers, die nog afwaswerk geeft als het even snelle handpersje al lang weer in de kast staat en die maar verleidt tot het persen van dure vruchten, waarvan het vlees zeker zo gezond is als het sap. Kortom ,we zijn tégen, ook al worden al onze opwerpingen deskundig weerlegd. Ons huis is geen fabriek, maar een oord van gezelligheid en vooral, voorzover de kinderen zulks toelaten, van rust. Laat ons heenprutsen, gewoon met de hand, in ons eigen tempo en in stilte. Nodig zijn natuurlijk een tafel, stoelen en een bed. Desgewenst kunt u ook Iets op de vloer leggen, maar, jong echtpaar, sufgezanikt door handelaren in parket, linoleum en vaste vloerbedekking, noodzakelijk is dit niet. Kom vrijblijvend eens kijken naar onze Oudhollands gebeitste vloer kosten 9.- aan „prachtbeits" (werkelijk!) waarop we alleen voor het effect een paar okergele, ruigharige matjes hebben neergevleid. Die tafel met stoelen is inder daad een belangrijke zaak. Wij hebben een ronde van kersenhout en daarbij met rood kunstleer overtrokken stoeltjes op ranke hertepootjes. U kunt ze ook met mooie, lichtgrijze wollen-stofbekleding hebben, maar daar tekenen de vette kinderhandjes zó uit de olie van de sardientjes natuurlijk wel meer op af. Als we nu nog moesten kopen zouden we het waarschijnlijk toch anders doen. De ranke hertepootjes zijn al eens kapot geweest, hetgeen, achteraf bezien, haast niet kon uitblijven, want het gewicht van de zittende drukt ze uit elkaar. Verder is kersenhout erg zacht, dus alle poppetjes die de kinderen in de loop van hun jonge jaren tekenen, worden vereeuwigd. Wat natuurlijk ook wel weer aardig is. Er zijn heel wat punten die beoordeeld moeten worden en wie alleen op uiterlijk koopt, kan bedrogen uitkomen, want uw huis is geen etalage. Helaas valt de degelijkheid van een constructie niet altijd door een leek te beoordelen. Die ranke hcrtèpootjes van ons hadden ook onverwoestbaar kunnen zijn, zoals de gevaarlijk uitziende constructie van ons bureau, dat op rondgebogen poten staat van laagjes op elkaar gelijmd en, geperst hout. Bij moderne meubelen moet men wel eens iets wagen, door te vertrouwen op het kunnen van een fabriek. Sommige firma's geven langdurige garantie en uit muntende service. De prijs is nauwelijks een maatstaf en zeker geen garantie voor kwaliteit. Dat wil zeggen: iets goeds is meestal prijzig, maar al wat prijzig is, munt nog niet uit door degelijkheid. Vaak betaalt men ook de exclusiviteit van het ontwerp en daar kan men ook bewust een bedrag voor over hebben. Maar men moet zich dan toch goed bedenken, want al te vaak kornet^ die „exclusieve" artikelen na enkele maanden voor spotprijzen in de grote warenhuizen, waar de kunst- afdelingen' op verheugende wijze floreren. Verheugend, omdat een steeds groter publiek belangstelling toont voor eigentijdse, mooie dingen. Dus toch? Natuurlijk, persoonlijk verfoeien wij balpoten en andere oneerlijke zaken. Maar dat doet geen êfbreuk aan onze oprechte mening, dat wie zich gelukkig voelt bij balpoten en bloemetjesbehang, beslist geen modern interieur moet bestellén, om daarna een ontheemde in eigen huis te zijn. den onder oogverblindende stoffen. U zult de smaak van de verkoopster moe ten trotserend Want hoewel zij waar schijnlijk wel kan zeggen dat u voor de keuken het best een simpel prie- gelpatroontje kunt kiezen, voor een kleine huiskamer wilde figuren moet ver mijden, voor de slaapkamer niet iets moet nemen waarvan u 's morgens schrikt of dat u onwillekeurig dwingt ingenieuze lijnen te ontwarren, weet zo niets van uw interieur, uw aard en uw smaak. Toch mag u niet met het eerste het beste tevreden zijn, want dan loopt u waarschijnlijk het gordijn mis waar aan u jaren oprecht genoegen beleeft, steeds als u er naar kijkt. Op het ge bied van kindergordjjnen is er ook zo veel ongelooflijk aardigs, dat U. zich hel plezier om er vele te bekjjken niet moei laten ontgaan. Om maar iets te noemen: de Annie Schmidt-verhaajtjes over Dik kertje Dap, Pippeloentje en Jip en Jan neke zijn door Win- Bijmoer en Fiep Westendorp tot gordijn-ontwerpen ge tekend en elk kind dat van de gram mofoonplaatjes of de boekjes deze ver tederende wezentjes kent, zal graag zijn lievelingen in zijn kamer hébben. In ge lijke geest is er echter nog veel meer leuks te vinden. Er zijn tegenwoordig ook speciale teenager-gordijnen op de markt. Laat ze uw dochter zien voordat u beslist en mogelijk zal zij zeggen: „Ik vind ze mieters, maar dan om er een rok van te maken." .Uit hetgeen wij nu over de gordij nen gehoord en gezien hebben, is het ons duidelijk geworden dat de tegen woordige collecties hemelsbreed ver schillen van die van een jaar of vijf geleden. Er is veel minder smakeloos heid op de eerste plaats, maar er is ook de laatste tijd een bewuste modevor ming in de gordijnen. De mode veran dert ,nog niet zo snel als die van do haute couture of van de Amerikaanse auto, maar er is jaarlijks wat nieuws, wat anders. Onze portemonnaie pro- testeert misschien maar er is iets voor te zeggen. Vroeger wachtte men tot de zilveren bruiloft eer men tot verandering van het interieur overging, maar nu zijn wij haastiger tot decorwisseling geneigd. Men hoeft er zijn meubilair niet voor aan de kant te doen, met gordijnen kan men nl een ingrijpende wijziging invoe ren, die volledig beantwoordt aan een gewijzigde smaak. iMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimmimiiuiiiiii Het beroep dat mij in dit blad doet toor. Hij is er zelfs van afkomstig, be- daarop ingerichte zaak een volledig schrijven voert mij ook binnen in dacht en gevormd immers uit behoefte arrangement te bestellen. Hij verraadt velerlei interieurs. Overzie ik aan de efficiency, die men functionali- iets meer aan individualiteit als hij de aan de efficiency, die men functionali- iets meer aan individualiteit als hij de deze in mijn herinnering dan teit noemt of verantwoorde vormgeving, kleine winkeltjes en de verkooplokalen blijkt het moeilijk een onderschtid te Wie de knap bedachte stijl van deze frequenteert, maar wie heeft daar tijd ontdekken tussen hotelkamer, woon- zakelijkheid heeft leren kennen schijnt voor om van doorzettingsvermogen vertrek en het kantoor in de regionen gemakkelijk de bekoring er van te geen gewag te maken. Trouwens, die van de solisten in een onderneming. Voor zover zij modern willen heten ademen zij een eendere stijl en een be paalde smaak. Zou dit onontkoombaar wezen? ondergaan. Nu vrijwel alle jonge vrou- oude dingen een modern aanzien geven wen voor hun huwelijk werken hoe door eigentijdse bekleding en frisse kleurtjes, dat is ook reeds eerder ie dan ook en waar davi ook is de in vloed van het werkmilieu aanwezig bij zien geweest, de keuze van hun toekomstig woon- interieur. Onbewust ten dele, maar be redeneerd ook bij de vrees voor te be- werkelijke kamers. Op een nog heel hadden de huiskamers en de salons an'dere manier groeien werk- en woon- !?„s?re_ lLK e JCr „SS milieu trouwens naar elkaar toe. Zou den er nog veel huishoudens zijn. waar de avonden aan een wezenlijk ai.dere bezigheid gewijd zijn dan waarmede de dag omvliegt? Zijn dit niet de uren, waarin men achterstalligheden probeert in te halen of relaties ontvangt, die zich niet in het dagschema lieten in- - voegen, of wie men een intiemere ver- niseerd. Dit laatste betekent, dat de standhouding wil doen voelen dan kan- kamer-en-suite een grote ruimte toor of restaurant mogelijk maken? wordt, die men door groepering van Qgjjt dit doorgaans nog niet bij de meubelen vervolgens weer in twee eerste installatie van het huishouden, afdelingen splitst. Alle. nieuwigheden ^et jjoet zjcj1 bjjna steeds voor als een yan. de hS?CSCuSSSISvv-ÏSSSS.0 grotere woonruimte binnen het bereik komt en men toch tot herinrichting over moet gaan. Ongetwijfeld is smaak besmettelijk. In de tijd van onze grootmoeders vindt daar soms nu nog iets van terug in heel degelijke hotels. Het verschijnsel springt nu meer in het oog. In een oude stadswijk, die vroe ger wel deftig mocht heten, kan men dit waarnemen: de ruime woonhuizen raken twee- of driedubbel bewoond zo niet, dan worden zij gemoder- Aan de besmetting door de eigen tijdse smaak ontkomt men niet. Het uit de tijd geraakte interieur, als men dat het zijne mag noemen, maakt er niet immuun voor. Raakt er iets ver sleten, dan ervaart men bij vernieu wing dat men modern gekozen heeft. Wellicht ontbrak een andere moge lijkheid, maar wie, als hij de kans had, zou letterlijk hetzelfde gekozen hebben als hij had. Tenzij hij dit bij: zonder mooi vond, en dan zal hij merken, dat het weer modern is. Wel licht hebben wij zelfs ogenblikken, dat wij de oude porte-brisée weg wensen, alhoewel wij haar praktische bruikbaarheid op andere momenten zegenen. De gezamenlijke collecties der fabrikanten lopen in de duizenden. tectuur zijn daarbij beschikbaar de nieuwe „verantwoorde" kleurencom binaties, planten, verlichtingsorna menten, jonge 'glassoorten. Is men onbescheiden genoeg dan zou men na een gluurtocht door een straat in staat zijn het zonder verdere hulp na Volstrekte originaliteit is ons blijk baar ontzegd. Laten wij hier niet zwaar aan tillen. Beter dan „goed" wonen is s dit funest of zelfs maar betrcu- nog altijd prettig wonen. Meubels zijn renswaardig? Och. Men kan niet hierbij slechts van betrekkelijk belang stellen, dat er moed voor nodig is Zij hebben de eigenschap, dat zij zich om er tegen in te gaan. Menigeen opladen met de duizend en een dingen Men zou kunnen vermoeden, dat de Men heeft het globaal voor ons uit- interieurs heel stemmig werken, hoewel gerekend: in de tegenwoordige collecties ?e doorzichtig zijn. Men kan er liet f j harde effect van luxaflex mee verzach- ïs zeker een keus te maken uit tweedui- {en 0j men kan een deel van de ka- zend ontwerpen die nog eens; in min- mer rne^ Maar dit 7fc^ hfe/Xet geldTn E:" Voelt hij zich meer" verwant met meu- over tien jaar volkomen Mit"de tijd te stens zes kleurstellingen te krpgen zijn. soort loopt wel-m de prijzen. moet evenwel meer aan de hand zijn. beien, die men het gemakkelijkst met zijn. Toch heeft het niet eerst dan als Het wordt de koper even gemakkelijk Zo ml moeten wij u toch aan uw Misschien dit complex. De smaak van dan onderscheidt Ktatiis-svmhr.nl afsedaan Het laat *Hn - J-rtV» A will Cl ic.gc.11 JJLI IC gaan. lYtciiigccu ujjruuc 11 i, vit. uuilcuu cu cui unig» te maken, zo de handvaardigheid cr siechts wat hem prettig lijkt. De van het gezinsleven, en dit wordt ge- collectie, die hij voorgeschoteld krijgt, maakt door de mensen en mensjes, die moge ruim zijn, in feite vertoont zij er in thuis horen. Een interieur, dat slechts variaties op dezelfde smaak, vandaag modern is, loopt grote kans ir verwant met meu- over tien jaar volkomen' uit de tijd te _2t gemakkelijkst met zijn. Toch heeft het niet eerst dan als antiek" aanduidt, dan onderscheidt status-symbool afgedaan. Het laat zijn als moeilijk gemaakt. Zucht u versla- lot overlaten. Wij weten het: hoe langer wat men goed wonen heet is zeker zijn smaak zich nauwelijks als persoon- eigenaar door de mand zakken, als hef gen? Een aardig, in de praktijk getest u zoekt, hoe meer u bedolven zult wor- binnengedronger in het moderne kan- lijk, wanneer hij volstaat met bij een nie. bij zijn persoonlijkheid past. R- en waardevol bevonden advies geven wij gaarne door aan ouders met kinde ren van de teenager-leeftijd. Neem uw teenager-zoon of -dochter mee naar win kel of warenhuis en laat ze 'tussen het vele iets van hun'smaak kiezen. Ze heb ben er een wonderlijk instinct voor en halen iets te voorschijn waarvan u na enig.dubben waarschijnlijk moet toe geven, dat het er gezellig en leuk uitziet. Men heeft voor gordijnen velours, weefstoffen, damasten en drukstoffen. Velours is op de duur zelden licht-echt, damast ook niet, dus dat moet men in mimmiimiimiiniiiiimiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKIII het oog houden. Voor sommige inte rieurs zijn ze echter bij uitstek geschikt, zoals byvoorbeeld damast van een ver fijnde stijl schitterend kan hangen in een verzorgd, klassiek interieur. In de geweven stoffen kunnen ook fraaie ef fecten bereikt worden, maar de weef- techniek heeft zijn beperkingen, dwingt vaak tot statische ontwerpen. Bij deze stoffen moet men ook bedacht zün op het gevaar dat ze kunnen krimpen of lelijk uithangen. De drukstoffen bieden fantastische mogelijkheden. Men kan vrij goedkoop terecht (voor ƒ4.50 per meter) en men kan het duur doen (ƒ12,50 per meter), maar steeds is er een overvloed aan keuze. Men kan ze wassen (liefst niet in de wasmachine) en ze krimpen niet. miimmiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii en kan ze drogen (maar niet in de zon) en ze verkleuren niet. Sinds kort liggen ook zgn. duo prints in de winkel. Ze zijn aan\ beide zijden bedrukt en dat is voor de straat een gezelliger gezicht dan die gebruikelijke bleke vlokken, vooral als men overdag de gordijnen wil sluiten. De meeste drukstoffen hebben het na deel, dat ze het buitenlicht niet goed afsluiten. Dat is vervelend als men overdag een tukje wil doen of als het jongste kind een uurtje naar bed moet. Een volledig katoenen stof laat het minst licht door. Deze stof valt ook mooi in zware soepele plooien. Verschei dene fabrikanten experimenteren nog met kunststoffen, maar tot nu toe is al leen polyester (dus o.a. terlenka, dra- Ion) een bruikbaar materiaal gebleken. Nylon bijvoorbeeld is overgevoelig voor zón (verschieten!) en brandgevaarlijk. Draion weefstoffen kunnen in sommige Alles is makkelijk grijpbaar. Ingebouwd fornuis met werkruimte aan voor- en achterkant. (Advertentie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 8