Partijraad K VP ongerust over integratie-gesprek in Bonn Motie vraagt om constructieve I bijdrage van minister Luns tv- Katholieke Onderwijzers: Voorlopig GEEN vijfdaagse schoolweek rsena en Veerse afscheid vissers van de PRINSES IRENE OP RECEPTII Groep infiltranten moet zich overgeven Chef van het protocol corgresstad Goede vissers vissen\niet achter 't net BOaSlEEDia Jongen gedood door molenrad m Ouden van dagen willen meer AOW Om goede nieuws voorziening over Concilie Tien man volledig uitgeput bij Geelvinkbaai gearresteerd els IN NEDERLANDS NIEUW-GUINEA Reddingboot te Veere overgedragen (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT, 25 maart De ij Partijraad van de K.V.P. heeft j zich de tweede dag ook intens met J de problemen rondom de Europese I integratie beziggehouden. Het debat heeft geleid tot een motie, waarin de Party raad de verwach- j ting heeft uitgesproken, dat de regering op constructieve wijze zal deelnemen aan de onderhande lingen ter voorbereiding van de conferentie die in mei te Bonn zal worden gehouden tussen de regeringsleiders en ministers van Buitenlandse Zaken als vervolg van de bespreking te Parijs. Bezitsvorming ROTTERDAM Verzoek namens bonden aan de SER Hoofdredacteuren wenden zich tot Algemeen Secretariaat iiii.Wl" KLEURECHTHEIDSMERK VAN WERELDVERMAARDHEID Mr. R. B. Baron van Lynden (ClOARETTESjj' Advertentie Mj -v. Zoals bekend heeft minister Luns zich bij deze laatste bespreking verzet tegen de pogingen van president De Gaulle en bondskanselier Adenauer, om het overleg tussen de zes landen een vorm te geven, die naar het oordeel van Nederland beslist niet gewenst, is. Men zag daarbij de Franse opvattin gen van een „Europa van de vader landen" weer opduiken en minister Luns vreesde dat de bestaande econo mische gemeenschappen, die reeds een supra-nationaal karakter hebben, door de voorstellen van De Gaulle in de knel zouden komen. De KVP-fractie heeft de minister in de Tweede Kamer gelijk gegeven, maar er is sindsdien toch een toene mende onrust ontstaan, dat Nederland een te negatieve houding zal gaan aan nemen, wanneer de onderhandelingen 19 mei in Bonn zullen worden hervat. Van die onrust heeft mr. F. Crijns op de Partijraad blijk gegeven. Met name vroeg hij waar nu het ontwerp blijft voor het standpunt dat onze regering in Bonn denkt te verdedi gen. Hij wees erop, dat de tijd van voorbereiding tot de bijeenkomst in Bonn reeds half verstreken is en dat er nog steeds ook geen Benelux- standpunt is bereikt. Tevens is hij verontrust over het feit, dat van Ne derlandse zjjde het standpunt is ver dedigd, dat er geen intergouverne menteel overleg meer moet worden gevoerd zonder Engeland. Namens de fractie heeft mr. Blaisse hem geantwoord, dat het standpunt van minister Luns, dat deze laatste in Parijs heeft ingenomen, door de frac tie het enig juiste wordt geacht. Ook van Franse zijde is achteraf de methode waarbij vier van de zes lan den van de Europese Economische Ge meenschap in Parijs voor niet gecon cretiseerde concepties werden gesteld, onhandig genoemd. Van de andere kant moeten wij ons op het gebeurde niet blind staren en inderdaad moet de periode die ons nog rest worden benut om constructief bij te dragen aan po gingen om intergouvernementeel over leg op politiek zowel als economisch terrein mogelijk te maken. Mr. Blaisse kan zich heel goed ver enigen met de gedachte, dat wan neer men dan een stap terug zou moe ten gaan op de weg naar het geïn tegreerde Europa en er geheel los van de bestaande gemeenschappen een intergouvernementeel overleg zou moeten komen, er alle reden voor is om dat niet zonder Engeland te doen. Dat past juist heel goed in dat overleg-oude-stijl. Wij zijn ons daarbij echter wel bewust, dat het een gevaar voor deze gemeenschap pen zou betekenen, aldus mr. Blaisse. Hij is er wel van overtuigd, dat Ne derland in Bonn niet „nee" kan zeggen en zekere concessies zal moeten_ doen, maar evenzeer was het hem duidelijk, dat men van minister Luns op dit ogen blik niet kan verwachten, dat hij al zal gaan mededelen welke dat zullen zijn. Wij moeten niet vergeten, aldus de heer Blaisse, dat er in Bonn kei hard onderhandeld zal worden. Onder zulke omstandigheden geeftmen tevo ren geen geheimen prijs. Ook meent hij zich niet te moeten verdiepen in de taktiek van minister Luns wat Engeland betreft. Zijn con clusie was, dat er na hetgeen de mi nister in de Tweede Kamer heeft ge zegd geen twijfel hoeft te bestaan om trent diens oprechte wil, om in Bonn de gevraagde constructieve bijdrage te leveren. Ook Is het hem duidelijk, dat Nederland een reële plaats in dat over leg moet krijgen en dat wij ons niet de papieren moeten laten presenteren. Na deze uiteenzetting die algemene bijval ondervond, heeft voorzitter mr. Van Doorn niettemin voorgesteld de mo tie aan te nemen, die nog eens duide lijk om een constructieve bijdrage van de Nederlandse regering vraagt. De vergadering was het met de in houd daarvan eens. Enige malen zijn in de Partijraad ook de problemen van land- en tuin bouw ter sprake gekomen. De heer De Hey voerde een levendige discussie met de heer Janssen, die in de Tweede Ka mer over de revaluatie heeft gespro ken. Daarbij werd nog eens duidelijk naar voren gebracht, dat de situatie voor land- en tuinbouw er vanwege de felle concurrentie met het buitenland na de revaluatie niet gemakkelijker op is geworden. De heer De Hey vond o.m. dat de heer Janssen de plicht van de industrie, om aan prijsverlaging mede te werken, daar men na de rgvaluatie over goedkopere grondstoffen kan be schikken, maar slapjes had aangeduid. Ook bleek hij van oordeel, dat in het debat in Je Tweede Kamer de voorde len (in verband met deze prijsverlaging) van revaluatie voor de vergeten groe pen niet voldoede uit de verf waren ge komen. De neer Janssen bleef ten aan zien van de revaluatie echter gereser veerd. „Er is mij uit de geschiedenis geen enkel geval bekend", zo merkte hij op, „van een revaluatie die suoces heeft gehad". De lieer Groeneveld wees op het achterblijven van de landbouw in dc algemene welvaart. Ook de beer Hen driks uit Den Bosch vroeg om meer aandacht in het regeringsbeleid voor deze zaak. Dr. Droesen wees erop, dat juist op het gebied van de prijzen de regering steeds door de fractie aan de tand wordt gevoeld. Namens de kring Den Helder is er op gewezen dat het standpunt van minister Zijlstra, om voorlopig geen staatslandbouwgronden meer te ver kopen, omdat de prijs na doorwerken van de EEG wel zal stijgen, moeilijk te rijmen valt met het algemeen be lang en eigenlijk neerkomt op specu leren in grond door de staat. Ook werd er aangedrongen op een hoger bedrag voor investeringen na ruilverkaveling dan de 2.000 a 2500 gul den per ha., die thans worden gegeven, met name wanneer het om de volle tuinbouwgrond gaat. De heer Engelber- tink zei dat de fractie ter zake diligent zal blijven. De hr v. d. Ploeg heeft namens de fractie 't bezitsvormingsbeleid verde digd tegenover de hr v. Dijk, die vond dat het tot dusver bij .kruimelgoed zou zijn gebleven. Het Kamerlid wees erop, dat spoedig het wetsont werp tot uitbreiding van bijdragen dooi werkgevers in behandeling zal komen, dat de bedrijf sspaarregelin- gen hand over hand toenemen, ter wijl de winstuitkeringen verruimd zijn. Volgens hem is er dus duidelijk sprake van een klimaatsverbetering. De heer Verdijk vroeg om een dui delijk onderscheid tussen hetgeen de fractie op het gebied van de emigratie voorstaat en wat daarover door het Centrum voor Staatkundige Vorming is gepubliceerd. Dr. De Kort gaf hem de verzekering, dat de fractie alle re denen ziet om het beleid van de rege ring te steunen. Voor regering en frac tie i§ thans het wachten op het rap port van de commissie uit de Raad voor de Emigratie. Mr. Van Doorn heeft de heer Smeele de verzekering gegeven, dat de fractie waakzaam is ter zake van de toene mende criminaliteit en de noodzakelijke mentali teits verbetering. De partijvoorzitter noemde in dit verband ook de strijd tegen de slechte lectuur. (Advertentie) Voor congressen, vergade ringen enz. - regionaal of landelijk is de Maasstad uitermate geschikt. Bij Café-Restaurant (Van onze onderwijsredacleur) DEN HAAG, 26 maart In zijn j.l. zaterdag gehouden vergadering heeft het verbondsbestuur van het KOV zich beraden over het interimrapport inza ke de vijfdaagse schoolweek, uitge bracht door een commissie van de Al gemene Nederlandse Onderwijzers Fe deratie. Zoals vorige week werd gemeld wordt in bedoeld rapport gezegd, dat de school bij de invoering van de vijf daagse schoolweek niet een vooruitstre vende positie dient in te nemen. Wan neer echter lokale of regionale omstan digheden de invoering van de vijfdaag se schoolweek wenselijk maken zouden volgens het rapport de vervallende les uren van de zaterdagen het best ge compenseerd kunnen worden door ver lenging van de schooltijden op de an dere dagen van de week met handha ving van de vrije woensdagmiddag. Het bestuur van het Katholiek On derwijzers Verbond stelt met alle waar dering voor het genoemde rapport de zaak enigszins anders. In overgrote meerderheid kwam het verbondsbe stuur tot de conclusie, dat het advies van de Katholieke Schoolraad gevolgd dient te worden. Dit advies luidde: handhaaf voorlopig de status quo. Bij de bespreking in het verbondsbe stuur rees de vraag of het wel zeker is, dat de ouders in meerderheid ge porteerd zijn voor een vrije zaterdag op de scholen. Vooral in de steden kun nen zich voor de gezinnen moeilijkhe den voordoen. Alvorens definitief een beslissing te nemen zou deze zaak met de ouders doorgepraat dienen te wor den. Een essentieel punt is of de vijf daagse schoolweek in het belang van het kind geacht moet worden. Men be schikt nog niet over wetenschappelijke gegevens over de rustperioden, die ge wenst zijn met het oog op de vermoeid heid der leerlingen. Men kwam in de discussie tot de bevinding, dat het uitge sloten moet worden geacht dat de les uren van de vrijkomende zaterdagen zonder meer zouden vervallen. Er moet dus een compensatie gevonden worden, maar men weet nog niet of het raad zaam is het interimrapport met zijn suggestie tot verlenging van de school tijden op de andere dagen te volgen. Het is aan twijfel onderhevig of de laatste uren van de verlengde school dagen effectief besteed zullen worden-. Een en ander leidde tot de conclu sie, dat verdergaande onderzoekingen gewenst zijn en dat men geen overhaas te beslissingen moet nemen, ook al niet omdat het nog een vraag is hoe het met de vijfdaagse werkweek in het bedrijfsleven zal gaan wanneer de con junctuur eens zou omslaan. Het ver bondsbestuur heeft de kwestie van de vijfdaagse schoolweek op de eerste plaats bezien met het oog op de belan gen van de kinderen en de gezinnen; de belangen van de onderwijzers zijn hierbij nog niet aan de orde gekomen. L. april zal het interimrapport bespro ken worden in het bestuur van de Al gemene Nederlandse Onderwijzers Fe deratie. in het machtige Groothan- delsgebouw (vlakbij het Centraal Station) is ruim schoots gelegenheid voor het houden van congressen, enz. Veertien zalen staan ter beschikking, diners tot 600 personen zijn mogelijk. Voor eventuele uitstapjes of excursies verlenen wij gaarne onze bemiddeling, ofschoon het uitzicht vanuit het dak paviljoen ook zéér uniek is. ENGELS-Tel. 010-11 95 50 Stationsplein 45 Het verbondsbestuur van het KOV heeft zich in zijn jongste vergadering verder "o.m. bezig gehouden met de sa larisverbetering van de kleuterleidsters en de margeverbetering van de onder wijzers, bij welke onderwerpen teleur stelling werd geui' over de trage gang van zaken. BLESKENSGRAAF, 26 maart Za terdagmiddag is alhier de vijftien-jari ge Marinus De Jong door het kamrad van een korenmolen gegrepen en op slag gedood. Tisgi - Wie Arsenal rookt, heeft „beet". Die heeft de juiste sigaret aan de haak geslagen! Geniet van het koninklijke formaat en de kostelijke melange. k Overal, bovenal, Arsenal (Van een verslaggever) VEERE, 25 maart Het hart is deze saterdag uit het schone Veere gesneden. Zo zei burgemeester ;jhr I. F. den Beer Poortugaal en zo voelden allen het die in het verenigingsgebouw verzameld wa ren voor liet afscheid van de sissers. Het gelovige, karaktervaste Vcere ver goot tronen van droefenis, maar met heel de trots van zijn gemoed. In twee bussen waren de Arnemuidense issers met hun vrouwen naar Veere gereden; voor elke vissersvrouw twee plaatsen, want ze waren op hun allerdeftigst. Zo eenvoudig als de mannen met hun zwart lakense pak, hun zwarte hoed of pet en hun donkerblauwe trui het gebouw bin- tientraden, zo pronkzuchtig de vrouwen met telkens voor enige duizenden gul dens aan goud, bloedkoralen en grana ten, zo groot als knikkers, aan stoffen en hagelwitte, kanten kappen. Het werd doodstil tijdens de woorden van de bur gemeester. De mannen vergaten hun sigaar. De vrouwen staarden strak, maar met vochtige ogen voor zich uit. Vissers, uit angst voor oen herhaling van do watervloed, wordt Veere door de dijk van de zee afgesloten, zei de bur gemeester bewogen. Veere is het slacht offer van de angst, maar zoals het vers op de foudraal van de bokaal die Maxi- miliaan van Oostenrijk aan Veere heeft geschonken, vermeldt, is alleen God de behoeder van 's mensen welzijn. Het is een kwestie van geloof, maar de dijk alleen kan ons niet redden. De dijk hij is en blijft asfalt op drijfzand en daar voor moeten de vissers verhuizen naar Colünsplaat,. Wij hebben een sluis ge vraagd in de dam, maar vergeefs. Een dam zonder sluis is voor Veere een kruis. Helaas zal het zijn kruis te dra gen krijgen. Laten wij waardige kruis dragers zijn, dat zal respect afdwingen. Vissers, jullie worden verjaagd als Adam en Eva uit het paradijs. De zonde van het eerste mensenpaar plant zich voort door alle eeuwen. Van alle mensen op de wereld waar deer ik boeren, vis: ers en schaapher ders het meest. Zij zijn de filosofen op aarde, zei de burgemeester. „En daar om zuilen de vissers niet bij hun treu rige lot blijven neerzitten. In het diepst van de nacht, verspreidt het licht zijn kracht. Wij moeten leien los te laten. Uit nacht rijst morgenrood, de morgen uit de dood." De burgefrieester citeerde nog verscheidene lofzangen op Veere, en ook uitvoerig de grote reportage in ons blad. Men zal zich moeten verenigen met. de tachtigduizend aanbidders die Veere als recreatie-oord kan krijgen, maar als wordt gevraagc. „Mijn liefje wat wil je nog meer?", dan zou de burge meester als wijs willen opwerpen: straks de vissers op Colijnsplaat mogen opzoe ken als hun eeuwenoude bedrijf nieuwe bloei heeft gevonden. Overigens meende de burgemeester in de geest van de vissers te hebben gehandeld door bij bet versturen van de uitnodigingen voor deze bijeenkomst de namen van de directeur-generaal van Rijkswaterstaat en het hoofd van de Delta-dienst te vergeten. De voorzitter van de vissersvereni ging „Draagt elkanders lasten", de heer Mari Sierevelt, zei ernstig, dat de vis sers met angst en vreze verhuizen. „Het Veerse gat was voor ons iets buiten- bezonders. Als wij daar kwamen waren wij gered. Nu krijgen wij verschrikkelijk grote moeilijkheden, maar wij kunnen niet keren. Wij leven voor de zee en wensen de zee te bevaren. Wij willen geen sluisknecht of bruggewacht wor den." Er 'waren er nog veel meer, die her inneringen ophaalden en hun goede wen sen meegaven, de marktmeester, de voor zitter van de neringdoende middenstand, die de vissersvereniging een fraai schil derij ten geschenke gaf, enz. Er was blaaismuziek van de muziekvereniging en ook nog een vleiend woordje van de filmer Bert Haanstra, die het voor el kaar kreeg, dat de vissers zich met hun vrouwen naar het haventje begaven en daar voor het oog van de camera oen laatste, deftigste promenade langs de samengedrongen hoogaarzen en bot ters maakten. „Dit komt nooit weerom", zei lpj verklarend, maar wij moeten ge loven dat zulk een staatsievol beeld zich nog nimmer voor het gevelfront van Veere heeft vertoond. Do zoon van de burgemeester heeft daarna nog kleurendia's vertoond, die veel commentaar ontlokten in de vorm van „Da's Piet, da's de Tholenaar en da's de ARM 15". De bovenmeester DEN HAAG, 25 maart Het cen traal orgaan samenwerkende organisa ties (c.o.s.o.), vertegenwoordigende de Algemene Bond van ouden van dagen, de Bond voor staatspensionering. de fe deratie van bonden van ouden van dar gen en de Unie van katholieke dioce sane bonden, heeft aan de sociaal Eco nomische Raad schriftelijk verzocht de regering te adviseren om de grondbe- dragen van de a.o.w. te verhogen. De uitkering krachtens de a.o.w. is onvoldoende voor een menswaardig be staan, zo zegt het orgaan. Velen moe ten op 65-jarige leeftijd de hulp inroe pen van Sociale Zaken, waardoor zij worden gedegradeerd tot armlastigen. De bedrijfspensioenfondsen zijn nu nog zo laag, dat zelfs zij die dit. pensioen trekken nog een onvoltooid inkomen ge nieten. Het orgaan stelt voor, om de kosten die door verhoging van de uitkering wor den veroorzaakt, uit de algemene mui- delen te betalen, Zoals ook is gebeurd bij de algemene werkloosheidsverzeke ring. Verhoging van de a.o.w.-premie wordt namelijk voor velen bezwaarlijk rrC£lCht. Een afschrift van de brief is gezon den aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de voorzitters van de fracties in de Tweede Kamer. DEN HAAG, 27 maart (KNP) „Om een goede nieuwsvoorziening vóór en tijdens het Algemeen Concilie te Ro me mogelijk te maken, dienen de aan wezige verslaggevers en commentato ren in hun verantwoordelijk werk ge steund te worden door een goed geoutil leerd voorlichtingsbureau, dat kwanti tatief en kwalitatief aan redelijk te stel len eisen voldoet." Dit is de kern van een resolutie, welke door de hoofdredacteuren van de katholieke dagbladen in Nederland is opgesteld tijdens een door de Ka tholieke Nederlandse Journalisten Kring georganiseerde bijeenkomst Ier bespreking van de nieuwsvoorziening over het Concilie. Uit voorlopige berichten is de hoofd redacteuren gebleken, dat het Alge meen Secretariaat te Rome, dat met de voorbereiding van bet Concilie is be last. nog geen maatregelen genomen heeft om een goede nieuwsvoorziening te waarborgen. De hoofdredacteuren hebben hun verontrusting hierover in genoemde resolutie tot uiting gebracht. De resolutie is inmiddels aan de be trokken autoriteiten te Rome aangebo den. Van Boven liet zich prachtige filmpjes afdraaien en het slot van deze histori sche gebeurtenis kwam met Haanstra's film „En de zee was niet meer". Wij mogen verheugd zijn dat hij zijn liefde en vakmanschap ook aan de visserij van Veere heeft gewijd, want dit niet met v/oorden te vangen ten einde ge komen berlr'.if vol tonige kleuren en zilte geuren vindt zijn weerga niet. al bezoekt men St. Malo, Portofino of Vera Cruz. I Advertentie) Zaterdag is de zoon van Rotterdams burgemeester te Arnhem m het huwelijk getreden. Het bruidspaar mr. H. V. van Walsum en mej. G. D. Kieft werd vereerd met een bezoek van prinses Irene. -W [«aas UiIéoSAh HOLLANDIA, 26 maart (ANP) Een gecombineerde patrouille van marine en politie heeft zaterdag, dicht bij de kust van de Geelvinkbaai, het restant gearresteerd van de groep Indonesische militaire infiltranten, die 10 november aan de zuidkust bij de Etnabaai was geland. Commandant van deze groep was de TNI-luitenant H. Antalibaba. Het restant bestaat uit tien man van de oorspronkelijk 28 man sterke groep. In volledig uit geputte toestand bereikten zij vrijdag het Kustgebied van de (Jeelvlnkbaai, waar zü zich hebben overgegeven. De groep, die aanvankelijk zwaar bewapend was, trachtte na de landing in november vaste voet te krijgen in het Boeroe-gebergte. Zij werd daarbij ontdekt door de bevolking, die de politiepost aan de Etnabaai waar schuwde. Bij een eerste verkenning door Papoea-politiemannen verloren drie Infiltranten het leven en werd een groot deel van de uitrusting buit gemaakt. De infiltranten hebben zich hierna teruggetrokken in het woeste bergland. De marine heeft het gebied, waarin de infiltranten werden ver moed, afgeschermd. Door deze maat regel konden later vanuit de Kei eilanden gezonden versterkingen op 27 november worden onderschept. Het spaarzaam bevolkte bergland ten westen van de Wisselmeren, waar men zich gemakkelijk kan verbergen, maakte een georganiseerde achtervol ging bezwaarlijk. Marine en politie beperkten zich daarom tot beveiliging van de dichter bevolkte streken. Hier door waren de infiltranten genood zaakt., zich in een onherbergzaam terrein op te houden. Tenslotte zijn de Infiltranten op gespoord door Papoea rechercheurs van de politie, die de groep doorlopend Hierbij neeft dè plaatselijke bevolking veel steun op de voet konden volgen, de plaatselijke bevolking verleend. Met haar hulp wisten de re. chercheurs zich geleidelijk op listige wijze meester te maken van het f;rootste deel van de bewapening der nfiltranten. Enkelen hunner werden afgesneden van de hoofdgroep en ge vangen genomen. De overigen zijn overleden door uit putting of verdronken in woeste berg stromen. Het restant is vrijdag ge arresteerd. Onovertroffen wasecht zonecht weerecht VEERE, 7 maart In de Camp- veerse Toren is zaterdagmiddag een bijeenkomst gehouden van de Kon, Zuidhollandse Maatschappij tot red ding van schipbreukelingen. Doel van deze bijeenkomst, was de overdracht van de reddingboot Blankenheim aan Burghsluis op Schouwen-Duive- land. De reddingboot, die vijftien jaar lang gestationeerd is geweest in Veere, moet in verband met de af sluiting van het Veerse Gat uit Veere verdwjinen. De president-directeur van de maatschappij, de heer Murk Leis, richtte zich In zHn toespraak tot de agent 'van de K.Z.H-R.M-, de bur gemeester van Veere, jhi. I. F. den Beer Poortugael en bracht hem dank voor de nauwgezetheid waarmee hij de belangen van de maatschap pij heeft gediend. Als dank hiervoor werd jhr. Den Beer Poortugael de zilveren legpenning van de maatschap pij toegezegd. Ook dankte de heer Murk Leis de oude bemanning van de reddingboot „Blankenheim" voor het groot aantal reddingen, dat in de loop der vijftien jaar, dat de boot in Veere was gestationeerd, was ver richt. Vervolgens werd de reddingboot overgedragen aan jhr. Röell, de bur gemeester van Westerschnmven, waar onder Burghsluis op Schouwen-Dui- veland ressorteert. e nieuwe directeur van hel protocol, die aan Buiten landse Zaken jhr mr, W. E. van Panhuys gaat op volgen, is mr. Rijnhard Bernhard baron van Lynden. Zijn of ficiële titel is chef van de directie kabinet en protocol en op l april zal hij zijn nieuwe functie aanvangen. De heer Van Lynden is een rasechte Hage naar. Hij is in 1912 in Den Haag geboren en studeerde in Utrecht, waar hij rector was van de senaat en in 1937 zijn titel haalde. Daarna deed hij in 1939 zijn diplomatieke examens. Toen begon hij zijn omzwer vingen langs de Nederlandse ambassad.es in het buitenland. Eerst als attaché in Parijs, maar nog hetzelfde jaar brak de oorlog uit en moest hij al de wijk nemen naar Zwitser land. Hij bleef toen vijf jaar aan de Nederlandse ambassade in Bern. In 1945 kwam hij naar ons land terug en werkte twee jaar op het ministerie van Buiten landse Zaken. Van '47 tot '50 was Rome zijn standplaats, tuin '50 tot '54 verbleef hij in Zuid- Afrika en van '54 tot '59 was hij attaché in Brussel. In 1959 kwam hij weer terug naar het ministerie als chef van dc directie Europa „Mijn mooiste jaren," zegt hij, „zijn in Rome geweest De directeur van het Nederlands Historisch Instituut aldaar heeft, mij Rome leren kennen. Vooral. In Zuid-Afrika heeft hij veel. gereisd. Dat moest, ook wel, omaai Zuid-Afrika een dubbele hoofdstad heeft: Pretoria als zetel van dc rege ring en Kaapstad als zetel van het parlement. In de maanden, dat het parlement bijeen kwam, moest dan het hele corps diplomatique naar Kaap stad verhuizen. Dan kwamen de verhuiswagens voor, moesten huurhuizen worden betrokken en moest er nieuw personeel worden aangetrokken voo de tijd dat. de sessie van het parlement duurde. Het bureau van de Contif'" Generaal werd clan de zetel van de Ambassade. Hij bezocht daar Zh'O' Rhodeslè, zag de Victoria-falls en trok door de Kalaliari-woestijn. wa nooit iemand kwam.. Men kon daar kamperen in hutten, maar hij U»s' niet, dat 's nachts de leeuwen rond de hutten snuffelden. Dat bemerkt hij pas de volgende dag. Hij vindt het prettig weer in Nederland te zV vooral ook voor zijn vijf kinderen, die hier studeren. Zijn nieuwe taak houdt in, dat hij nauw contact moet onderhoudt met het Corps Diplomatique en met het Hof, want al deze officiële contacts lopen via het protocol. Zo staat het ook in de taakomschrijving. „Het Vr0:^'a col behandelt de zaken betreffende het Koninklijk Huis, de briefwisseling tussen koningin en vreemde porsten en staatshoofden, de staats- en ofjtcie bezoeken, buitengewone zendingen, de zaken van de minister persoonlijk het ceremonieel." Het reizen en trekken is voor^de heer Van Lynden au voorlopig teneinde en een nieuwe taak, waarbij honderden protocollai details in acht genomen mo"ten worden, ligt nu voor hem

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4