FOTOGRAFEN TREFFEN VOORBEREIDINGEN IN EVIAN Niet bang voor Khroesjtsjev Herstel van betrekkingen Brussel - Leopoldstad Gizenga eist diplomatieke erkenning door liet westen Burgerluchtvaart in 1960 overal sterk toegenomen Schoolreisje 5 H ALGERIJNSE OORLOG NOG GEENSZINS AFGELOPEN Zaterdag vrij, wat nu? Oscar" Bungalows Wasbeer Tweelingbroers Veiligheidsquiz m m Jacht op Adolf Eichmaim" Dodelijke val Nachtelijke brand te Margraten Atlantisch vervoer 25 hoger Mislukt komplot in Turkije Verklaring van Hamel Boumendjel Gevaar van mislukken wanneer de Fransen de Sahara willen houden V B Loemoemba's diplomatieke breuk geheeld SALOMON BUIZEN JOHAN SCHMITZ THEATER" naar Gezin met negen kin deren dakloos Brand in Eygelshoven met opzet ontstoken Onrust onder belas tingambtenaren Salarisproblemen MAANDAG 27 MAART 1961 BUITENLANDSE KRONIEK b, speciaal in teak v/h. W.M.V. GURP Man omgekomen bij poging om vuur in kleren te doven F De aankondiging, dat vertegenwoordigers van de Franse regering en van het Algerijnse Bevrijdingsfront in Evian gaan onderhandelen over de toekomst van Algerije, heeft tol een omvangrijke activiteit geleid aan de oevers van het meer van Cenéve. Men ziet hier enkele cameramensen, die proberen na te gaan welk punt zich het beste leent voor het vereeuwi. gen van de aankomst der Algerijnen. De internationale politiek geeft ons 'oms een onplezierig aarclrijkskmicle- lesje. Wie wist er hier in Nederland elf jaar geleden waar Korea precies lag, en wie kon tol voor enkele maan den nauwkeurig vertellen, waar men Laos moest zoeken? Zullen we in 1961 met de geografische positie van Laos net zo vertrouwd raken, als we sinds eind juni 1930 met de kaart van Ko rea vertrouwd zijn geworden? Laten "We hel niet hopen, want dat zou be- tekenen, dat na Korea nu ook Laos het toneel wordt van een oorlog waar bij grote mogendheden zijn betrokken. De president van Amerika hoopt ook een oorlog in Laos te kunnen voorkomen, maar niet tot iedere prijs. Hij is nu ruiiTV twee maanden aan het bewind, en hij heeft in die pe riode zijn uiterste best gedaan voor Vermindering van de spanningen tussen oost en west. Hij heeft, langs verscheidene diplomatieke ka- nalen, Khroesjtsjev trachten te over tuigen van Ameri- ka's verlangen naar vrede. Hij heeft zich bereid ge loond tot ernstige on ^erl ïandelingen over de voor naamste wrijvingspunten lussen de Russische en de Amerikaanse poli tiële. Maar Kennedy wil niets weten van „appeasement d.w.z. van het soort verzoening waarin Chamberlain geloofde. In dit tijdperk van kernwa pens hebben we meerreden te ver- 'angen naar „peace in our time" dan drie en twintig jaar geleden, toen men nog slechts een oorlog met „conven tionele" wapens moest vrezen. Maar ^ve hebben ook geleerd, dat men de expansiedrang van totalitaire mogend heden niet met concessies moet aan moedigen. Truman heeft in 1930 niet geaar zeld drastisch in te grijpen, toen Zuid- Korea gevaar liep een communistische s'aat te worden. Zo wil Kennedy nu n'et tolereren, dat Laos een satelliet Nvordt. Het geval-Laos is voor de Amerikaanse president een test voor Pe herhaalde recente verzekeringen van Khroesjtsjev, dat hij streeft naar een radicale verbétering van cle be- Rekkingen tussen Moskou en Wash- jngton. Omgekeerd geeft de kwestie- -aos Je Russische premier de moge- 'Ikheid Kennedy's moed en vastbe radenheid te testen. Khroesjtsjev zal 'atussen wel ontdekt hebben, dat de |iJeuwe Amerikaanse president niet aog is voor de Russen. Kennedy heeft de Sovjet-heerser duidelijke waarschuwing gegeven. 's Moskou niet meewerkt aan het ot stand brengen van een wapenstil stand in Laos, zal Washington dras- d?che militaire maatregelen nemen. et beleid van Kennedy en Macmil- an in de Laotiaanse kwestie heeft o'ets te maken met westers „imperia- lsme" of „kolonialisme": twee termen Warmee Moskou en Peking zo kwis- '8 strooien. De westerse Grote Iwee WIen Laos immers neutraliseren, en X'in bereid met cle communisten te 0,1derhandelen over garanties voor de jWtraliteil van Laos. Zij willen ech- er Laos niet aan de communistische Wgend heden prijsgeven, omdat dit rj?rraad zou zijn aan de bevolking van A b'nd, alsmede aan de bewoners het aangrenzende 1 hailand, die e volgende slachtoffers van de com- Puisten zouden kunnen zijn. Tru- aU besefte indertijd, dat als men de i Helmisten de vinger geeft zij de j hand nemen. Kennedy is daar 0 Van overtuigd. In zijn inaugurele ^J^xei hij, dal Amerika niet be- i «v» to nixrlorkjiorlplen. BRUSSEL, 27 maart (ALP, ANP, Rtr., "PI) Naar in officiële kringen wordt vernomen kan een dezer dagen het herstel van de diplomatieke betrek kingen tussen België en de Congo wor den verwacht. De besprekingen, die hierover tussen afgevaardigden van beide regeringen zijn gevoerd, zijn vrij wel met succes bekroond. De betrekkin gen werden vorig jaar juli door de toen malige regering-Loemoemba verbro ken. Van officiële zijde is in Brussel medegedeeld, dat ,,de betrekkingen tus sen beide landen niet alleen weer cor rect zijn geworden, maar zelfs vriend- schappelijker en getuigend van meer vertrouwen". Er werd voorts de nadruk op gelegd, dat na de hervatting van de diplomatieke betrekkingen „de verle ning van technische bijstand door Bel- Advertentie) Alle soorten hardhout ruw of in bestek leverbaar N.V. HOUTHANDEL EN ZAGERIJ STIELTJ ESSTRAAT 42 R'DAMj TEL 70767 AMSTERDAM, 25 maart Öp 7 april, in de week, dat het proces tegen, Eichmann begint, komt de film „De Jacht op Adolf Eichmann", een pro- duktie van Allied Artists, gelijktijdig in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht in vertoning. Het begin van de film laat zien, hoe Eichmann en zijn trawanten de massa moord op Joodse mannen, vrouwen en kinderen in Auschwitz, Bergen-Belscn, Dachau en Buchenwald voorbereiden en uitvoeren. Drie jaar lang werken de ze vernietigingskampen op volle toeren, maar als de geallieerden naderen, neemt Eichmann de vlucht naar Spanje. Dan pas begint het: eigenlijke filmverhaal, dat de vijftien jaar durende jacht op deze oorlogsmisdadiger toont, die leidde tot zijn arrestatie in Buenos Aires door agenten van de Israëlische geheime dienst. Werner Klemperer, een Amerikaanse acteur van Duitse origine en zoon van de beroemde dirigent Otto Klemperer, speelt de rol van de beruchte SS-er, on der regie van R. G. Springsteen. HILVERSUM, 27 maart De 58-ja- rige weduwe D. Lugten-Looman, houd ster van het café Hoge Larenseweg 28, viel gisteravond omstreeks negen uur in haar café van de keldertrap. Zwaar gewond bleef zij op de keldervloer lig gen. Tijdens het vervoer naar het dia- conessenhuis is zij overleden. De caféhoudster ging naar beneden om de voorraad in de tapkast aan te vullen. Zij struikelde op de trap en kwam met het hoofd op de stenen vloer van de kelder terecht. f Advertentie) ROTTERDAM PERSOONSHAVEN 68 TEL. 77515 (2 lijnen) maar dal het ook niet onderbandelen moest uit vrees. Als bet westen zicb door Moskou laat intimideren, raakl de vrije wereld langzaam maar zeker in de communistische invloedssfeer. gië aan cle Congo aanmerkelijk zal wor den vergemakkelijkt". LEOPOLDSTAD Antoine Gizenga, de Loemoembistische premier van de Congolese regering in Stanleystad, die in liet kabinet-Loemoemba vice-premier was en zich thans beschouwt als diens opvolger, eist thans ook diplomatieke erkenning door Nederland, West-Duits- land en Denemarken. Hij heeft de con suls van deze landen verzocht dit aan hun regeringen mee te delen, en de ambassades, thans in Leopoldstad ge vestigd, naar Stanieystad over te plaat sen. De consuls zijn naar Leopoldstad vertrokken, voor nader overleg. In Stanleystad zijn alleen Engeland en Frankrijk vertegenwoordig door pro fessionele consuls, die door Gizenga mondeling uitgewezen zijn. De Neder landse consul zou (volgens U.P.I.) Christian Lamkin genaamd zijn. Op merkelijk is echter, dat de dezer dagen verschenen Gids voor het Departement van Buitenlandse Zaken deze honorair- consul niet noemt, zodat aangenomen mag worden, dat Nederland in Stanley stad niet vertegenwoordigd is. Hoe deplorabel de feitelijke toestand in de Congo nog altijd is, blijkt weer uit liet periodiek verschijnende rapport van de afdeling civiele operatie? van de V.N., wier werk veelal onmogelijk ge maakt wordt door de onderlinge gehar rewar. Dit geldt bijvoorbeeld het onder wijs, de medische verzorging en do landbouwvoorlichting. Overal in het land, behalve in Katanga, komt de pro- duktie tot stilstand en bestaat er ge vaar voor inflatie door de te hoge be stedingen. In een maand tijds is de na tionale schuld van 70 miljoen tot 90 miljoen dollar gestegen. De toestand is vooral zorgwekkend in de geïsoleerde Loemoembistische gebieden, Kivoe en de Oostprovincie. 75 - AMSTERDAM, 25 maart De acteur Johan Schmitz, die verbonden is aan de Ned. Comedie, deelt ons mede voor het volgend seizoen geëngageerd te zijn door de toneelgroep „Theater" in Arn hem. MARGRATEN, 27 maart Vermoe delijk tengevolge van kortsluiting is in de nacht van zaterdag op zondag om- strecks half vier brand uitgebroken in de uit 1618 daterende boerderij van de heer P. van de Berg in de buurtschap 1 Groot-Weisden alhier. De bewoners, het echtpaar Van de Berg en negen kinderen, in leeftijd va- riërend van zestien jaar tot zeven maanden bleven ongedeerd. De com mandant van de plaatselijke brand- weer, de heer J. van Laar redde met gevaar voor eigen leven de in het huis achtergebleven baby van zeven maan den. De brand, die in de keuken ontstond, verwekte grote paniek, omdat liet echt- 1 paar Van de Berg aanvankelijk in de mening verkeerde, dat hun zieke j twaalfjarige zoon, die in een kamer achter de keuken sliep, in de vlammen zou zijn omgekomen. In werkelijkheid was hij het, die de brand het eerst bemerkte en door een raam buiten wist te komen. In pyjama en op blote voeten ren de hij al schreeuwend om het huis. Zijn ouders hoorden hem niet, wel de bu ren. Zij wekten tenslotte de overige leden van het gezin die nog net op tijd hot brandende huis konden verlaten. De bijna bouwvallige woning brandde grotendeels uit. Het gezin werd elders ondergebracht in afwachting van het gereed komen van een nieuwe woning. EYGELSHOVEN, 27 maart In een put achter het dezer dagen alhier uit gebrande huis van de heer L. is zater dagmorgen diens stoffelijk overschot aangetroffen. Hiermee is de mysterieuze brand van woensdag opgehelderd. Volgens de po litie heeft de eigenaar van de woning, de zestigjarige L., die sinds de dood van zijn vrouw enigermate geestelijk ge stoord was, in een vlaag van verstands verbijstering zijn huis in brand gesto ken. Daartoe had hij overal in huis brandhout opgeslagen, dat hij overgo ten had met petroleum. Alvorens dit te doen gaf de man op een station in de buurt een koffer in bewaring. Hierin bevond zich, zo bleek later, een kort tevoren aanzienlijk verhoogde brandpo- lis. Aanvankelijk meende men, dat de be woner van de uitgebrande woning spoor loos was, maar deze veronderstelling is zaterdag onjuist gebleken. Gemeentear beiders troffen het stoffelijk overschot van de man achter het huis in een wa terput aan. De politie neemt aan dat de kleren van L. in brand waren geraakt en dat hij bij een poging om het vuur te doven, door verdrinking is omgeko men. DEN BOSCH, 27 maart Een brand die zondagmiddag op de grens van de gemeenten Veghel en Erp een boerderij in de as heeft gelegd, is veroorzaakt door het vonken van een auto-uitlaat. De zoon des huizes heeft de in het achterhuis staande auto, waarvan de uitlaat in het hooi stak, gestart en is een eindweegs weg gereden. Toen hij bij een bocht in de weg naar de boerderij keek, stond deze al in lichterlaaie. Bij de brand zijn ongeveer 15.000,- aah bankbiljetten verloren gegaan, de opbrengst van vee, dat de heer Tim- mers onlangs >ad verkocht. Brand weerlieden hebben getracht op aan wijzing van de huisgenoten het geld uit het brandende woongedeelte te halen. Zij zijn daarin niet geslaagd. AMSTERDAM, 26 maart In Am sterdam, Rotterdam en Nijmegen heb ben de provinciale afdelingen van de Nederlandse christelijke bond van over heidspersoneel zaterdagmiddag voor lichtingsvergaderingen gehouden in ver band met de onrust, die er bij de mid delbare en lagere belastingambtenaren bestaat over de promotiemogelijkheden en de salarisproblemen. Uit de vergadering in de hoofdstad gingen vele stemmen op om ten spoe digste de onderhandelingen over de sa larissen te openen. Ook een voorstel om vóór de algemene vergadering van de N.C.B.O. een vergadering van de vakgroep belastingambtenaren te hou den werd met applaus ontvangen. Vorige week werden soortgelijke oriënterende bijeenkomsten gehouden in Utrecht, Enschede en Groningen. O het vervoer van passagiers door de lucht in de westerse wereld (met inbe grip van de cijfers van Polen, Honga rije en Tsjecho-Slowakije), in 1960 met tien procent toe. Het Amerikaanse vakblad Aviation Week heeft de jaarlijkse cijfers oVer de burgerluchtvaart in de Verenigde 'staten gepubliceerd. Daaruit kan men berekenen dat de twaalf maatschappij en die i de zgn. „Domestic trunk" lijnen vliegen in 1960 met elkaar niet minder dan 45,4 miljoen passagiers vervoer den. ANKARA, 27 maart (Rtr.) Gene raal Goersel, het staatshoofd van Tur kije, heeft zaterdag op een perscon ferentie melding gemaakt van een mislukt komplot om Istanhocl te le- zetten en de leiders van het vorige be wind. die op het eiland Jassi gevangen zitten, te bevrijden. Het plan zou zijn opgesteld door extremistische volge lingen van de ontbonden democrati sche partij van oud-premier Menderes, die zich op Jassi in hechtenis bevindt. Volgens generaal Goersel zouden de samenzweerders, als hun actie succes zou hebben gehad, hun geestverwanten op het eiland niet meer in leven heb ben aangetroffen. Het staatshoofd maak te bekend dat politieke partijen met in gang van 1 april hun activiteit mogen hervatten, maar er blijven bepaalde be perkingen. Met name moet alle poli tieke activiteit binnenshuis geschieden. DEN HAAG, 27 maart Nu de „In ternational Air Transport Association" (IATA), de organisatie van bujrger- lueht va art maatschappijen, de vervoers cijfers voor I960 over het noordelijk ge deelte van de Atlantische Oceaan heeft gepubliceerd, en inmiddels ook de* on officiële gegevens over I960 voor de burgerluehtvaartmaaischappijen in de Verenigde Staten beschikbaar zijn, blijkt dat het vervoer door de lucht overal nog aanzienlijk is toegenomen. De bij de IATA aangesloten maat schappijen die diensten onderhouden tussen Noord-Amerika en Europa heb ben in 1960 ruim 1,9 miljoen passa giers vervoerd, bijna vierhonderddui zend meer dan in 1959. Niet alleen het aantal passagiers steeg (met 24,7 pro cent), ook het vrachtvervoer en het postvervoer op dit voor de maatschap pijen zeer belangrijke traject en wel resp. met 28,7 procent en 28,9 procent. Met. het in gebruik nemen van meer straalvliegtuigen, die meer passagiers en vracht pet' keer kunnen meenemen dan de toestellen met zuigermutoren, steeg het aanbod van zitplaatsen en vrachtruimte, maar daalde het aanta) vluchten. t 1-Iet aantal transatlantische vluchten was in 1960 853 minder dan in 1959. Het aantal chartervluchten was in 1960 16,2 procent minder dan in 1959, het aantal passagiers op deze vluchten 7,9 procent lager. Het vrachtvervoer met chartervliegtuigen daalde met niet minder dan 78 procent. De ICAO, International Civil Avia tion Organization, heeft onlangs bekend gemaakt dat in de gehele wereld, voor zover haar bekend, in 1960 rond 108 miljoen passagiers door de burgerlucht vaartmaatschappijen in de westerse wereld zijn vervoerd. Voleens de ciifers van de ICAO nam De redactie van het blad „Den Haag en wij" (een uitgave van de gemeente 's-Gravenhage voor haar personeel) heeft een kleine honderd willekeurig gekozen ambtenaren geïntervieuwd me de be doeling te achterhalen wat zij gaan doen met hun vrije zaterdag, die hen met ingang van 6 mei ten deel valt. De conclusies wilde de redactie neer leggen in cijfers en feiten. Toen men echter de uittreksels van de korte ge sprekjes eens overlas, zag het journa listieke oog direct dat elke „verwer king" hiervan doodjammer zou zijn. Vandaar dat men de mehingen zon der meer heeft gepubliceerd. Een ver standig besluit, want het is kostelijke stof: Tuinman: „Sport natuurlijk en vooral thuis bij mijn vrouw. Dat klinkt misschien gek maar dat vind ik fijn. Hoe we liet zullen inhalen is een gewichtig punt; we beginnen nu al 's zomers om 7 uur." Schrijver, dame: „Ik schiet er niets mee op, want door de week kom ik veel later thuis." Ambtenaar B: „Ik zal op zaterdag morgen huishoudelijk werk doen, bij- voorbeeld de vloeren boenen, dat is voor mijn vrouw te zwaar." Ambtenaar C. dame: „Altijd leuk, een vrije zaterdag. Er wordt te veel ge piekerd over wat de mensen zullen gaan doen. Het loopt heus wel lós. Ze hebben de mensen toch ook niet gevraagd wat ze met de zondag gin gen doen?" Bureauchef: „Eenmaal in de week minder de rit van huis naar kan toor en terug met alle gevaren in het verkeer is mij heel wat waard". Adj.-commies: „Voor mij is het geen plezier. Ik kom moeilijk het bed uit. Mijn moeder moet mij wekken. Op een vrije ochtend lig ik zeker wel tot eif uur in bed, dan ontbijten en dan is die ochtend meteen voor bij." Boekhouder D: „Ik ben niet blij voor het werk. De uren moeten toch er gens vandaan komen, bijna de hele winter hebben we al overwerk. We moeten snellere machines hebben." Anonymus: „Ik verschuif mijn avond- bijverdienste naar de zaterdagmor gen. Bijverdienste is noodzakelijk. Maar schrijf dat alsjeblieft niet op." Administratief ambt. Ci „Ik ben bang, dat de zaterdagmorgen ge bruikt zal worden voor zaken waar voor hij niet gegeven is: bijbaantjes, Over mijn vrije zaterdag wens ik mij niet uit te laten. Daar heeft niemand iets mee te maken." Bureauchef C: „Ik ben bang dat het drankmisbruik in de hand zal wor den gewerkt. Ze moeten meer aan dacht besteden aan de recreatiemoge lijkheden. Geef de mensen op zater dagmorgen vrije toegang tot de mu sea of iets anders, waar ze wat aan hebben. Anders wordt het een volk van langslapers." Werkster: „Ik heb er niets aan want ik ga deze zomer met pensioen." Typiste: „Fantastisch! Sport, tennis, zwemmen. Inhalen liefst 's mor gens vroeg." Technisch hoofdambtenaar: „Over een jaar of tien, misschien wel eerder, zal men gaan praten over de vrije vrijdagmiddag. Wil de mensheid niet steeds meer geld. meer genieten en minder werken? Dit confronteert ons met de bijbelteksten: „In het zweet des aanschijns zult gij uw brood verdienen" en „Ledigheid is des duivels oorkussen." Hoewel niet opgetekend uit de mond van een ambtenares wordt toch ook een opmerking van een huisvrouw vermeld, omdat zij wellicht een pro fetische blik in de toekomst slaat. „De vrije zaterdag van mijn man? Prachtig, nu is tenminste het dienst bodenprobleem van de baan." I choolreisjes behoren tot de grote evenementen in het leven van onze zwoegende leerlingen op lagere en iets hogere scholen. Een trip door de bloeiende Betuwe, een bezoek aan de Efteling of een speurtocht langs Hollands stede- schoon, daar blijft het meestal wel bij. Maar hoe bescheid! ook, zo'n tochtje bevrijdt even uit de schoolse sleur, en blijft lang verwijlen in de herinnering van de deelnemers. Hoe zal het dan wel de achthonderd Engelse jongens en meisjes vergaan, die volgende maand op een volwassen zeeschip, de ruim twaalfduizend ton metende „Dunera", het ruime sop zuilen kiezen voor een reis langs de voornaamste Europese havens? Ook Nederland staat op het program van de te bezoeken landen, en verder Spanje, Italië, Portugal, Noorwegen en Denemarken. De schoolkinderen maken op deze drijvende school tien tot veertiendaagse reizen, gedurende welke zij de beschikking krijgen over alle denkbare comfort. Daartoe be horen een cafetaria voor 300 per sonen, een zwembad, een recreatie zaal en een winkel. En, o ja, er zijn ook nog enkele leslokalen, want men moet tenslotte de schijn ophouden, dat hier wel degelijk van een school sprake is. Het is nu wel duidelijk, dat het met "ie schoolreisjes bij ons wel erg behelpen is, tot dusverre. V'::; m' V 2 v' - '«f JE ?vs v. - f - v' - v Een foto van Joan van der Keuken bij een verhaal van Roeli Meyer over bruiden en trouwen. Zelfs een verregende trouwauto kan een sfeervol plaatje opleveren. Over reclame gesproken, wij hebben de indruk dat „Oscar" de scheiding tussen redactionele bijdragen en pure reclame volledig heeft uitgewist. Enfin, de tieners hebben weer een nieuw blad. Het lijkt ons eenzijdig en oppervlakkig, maar dat schijnt nu eenmaal de formule van het succes. En succes, nietwaaT? Zie Sinatra... Er is weer eens een „maandblad voor jonge mensen" verschenen. Het heet „Oscar" en het wordt uitgegeven door de drukkerij en uitgeverij v.h. C. de Boer, Hilversum. Wie het doorbladert, ontdekt vrij wel onmiddellijk een pluspunt in vergelijking met sommige ande- dere ..tienerbladen." Het is niet opzettelijk grof, het scijnt zijn kracht niet te zoeken in aanstoot gevende foto's, het beoefent geen ex hibitionisme en het taalgebruik is ook voor ouderen toegankelijk. De formu le komt echter met die van de meeste andqre overeen. Ook „Oscar" gaat uit van de onbewezen stellirfg, dat de in teresse van jonge mensen zich beperkt tot showbusiness, moderne kunst, mo de, film, sex, astrologie, televisie en nog een aantal aanverwante' zaken. Dientengevolge moet de lezer van het eerste nummer zich door een ellen lang verhaal over Frank Sinatra wor stelen. liij moet een hele verhandeling over Lou van de Burg voor lief ne men en de goede Mirhel van dei- Plas draaft zelfs op als reclame-agent van de musical „West Side Story." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiHiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii Wie tegenwoordig nog een vossen staart als versiering op zijn brommer meevoert, is hopeloos ouderwets. Het moet nu een wasberenstaart zijn, zo hebben de mode-ontwerpers in de bromfietsen wereld bevolen. En dus kopen we er een. De prijs valt mee, gelukkig, zoals men in de uitstalling van een Amster damse handelaar kan zien. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat er in 1958 5,8 miljoen va kantiegangers in Nederland wa ren. Er was toen al een gebrek aan vakantieaccommodatie. In 1980 zal het aantal vakantiegangers naar schatting 11,6 miljoen bedragen. Het aanbod van vakantie-woningen (uitge drukt in aantal bedden) zal met 75.000 moeten toenemen om aan de vraag te kunnen voldoen, hetgeen een investering van tweehonderdmiljoen gulden zou vragen. De heer J. van Breukelen in Utrecht die zich recreatie-adviseur noemt, heeft nu een plan ontworpen voor de 1 stichting van een coöperatief bunga low-centrum, waarmee begonnen zal worden op Terschelling. Op grond, daarvoor door de Ned. Heidemaat schappij beschikbaar gesteld, zal in april begonnen worden met de bouw van 22 bungalows en later komen er nog 18 bij. De leden moetwi een bepaalde som storten en de rente-vergoeding zal be staan in het gebruik gedurende een week van een der huisjes. De exploi tatie zal bekostigd worden uit de huur opbrengst, wanneer niet-leden de bun galows betrekken. Voor leden zal slechts acht tveken tevoren reserve ring nodig zijn. De bedoeling is ook elders tien der gelijk bungalowéentrum te stichten, in de toekomst zelfs in het buitenland, waarvoor afzonderlijke coöperatieve verenigingen in het leven geroepen zullen worden. Deze coöperaties /ui len elkaar in een federatie vinden, waardoor het mogelijk wordt, dat de leden desgewenst ook op andere plaat sen een bungalow betrekken. De 61-jarige landbouwer A. J. de Bru.vne heeft onlangs een ont moeting gehad met een even oude man, van wie hij aan neemt, dat deze zijn tweelingbroer is. Beiden dragen dezelfde voornamen. De tweede A. J. de Bruyne is een sto ker in Amsterdam en toen deze naar Canada wilde emigreren, zou bij het nazien der papleren aan het licht zijn gekomen, dat hij een brom: in Utrecht had wonen. Volgens de gegevens zijn beiden geboren in Valburg in de Be tuwe en op tweejarige leeftijd uit el kaar gegaan, omdat een van hen bij pleegouders in huis kwam en de an der in een tehuis werd opgenomen. De gemeentesecretarie in Valburg be twijfelt echter heel sterk of deze bei de De Bruynes wel broers van elkaar zijn en gelooft eerder aan een naams verwisseling. ebben veiligheidsschoenen stalen of hard leren neuzenMoet bij autogeen, lassen de lasbril voorziën zijn van geharde of van donkere glazenMag de gasgeyser die aangesloten is op een afzonderlijk schoorsteenkanaal, in de badkamer zijn aangebracht of niet? Hoeveel centimeter moet een lad der die tot een stellingvloer toegang geeft, boven die vloer uitsteken? Allemaal vragen, en nog veel meer, die de afgelopen weken door ongeveer 15.000 leer lingen 'van lagere technische scholen zijn ingevuld op een formulier, dat het Veiligheidsinstituut onder hen haa verspreid. Deze enquête vormt het preludium tot de vierde bedrijfsveiligheidsbeurs, die van 17 tot 21 april in de Amsterdamse Apollohal zal worden gehouden. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer B. Roolvink, zal de opening verrichten. Voor de eindstrijd van deze quiz hebben zich tien scholen geplaatst, elk met een team van drie leerlingen. Het Veiligheidsinstituut heeft wel moeten constateren, dat er nogal wat fouten zijn gemaakt; het gemiddelde lag op 9 per inzending. 20 april is de grote dag van de finale. De groepen zullen daar strijden om de veiligheidsvlag, die als wisselprijs beschikbaar is gesteld. De beurs zelf tenslotte zal een over zicht bieden van het gehele terrein der bedrijfsveiligheid en -hygiëne. Ook buitenlandse vindingen en oplossingen krijgen de aandacht. CAIRO. 27 maart (AFP, Rtr., UPI) Hamel Boumendjel, leider van de delegatie van Algerijnse opstandelingen op het ..frikaaus volkscongres, dat gis teren in de Egyptische hoofdstad door president Nasser geopend is, verklaar de, dat de oorlog in Algerije nog geens zins afgelopen is. Hij wees, met het oog ook op de komende onderhandelingen, op het gevaar van mislukken, wanneer de Fransen hun „kolonialisme" ten aan zien van de Sahara zouden handhaven. Volgens de Algerijnse rebellen behoort dc Sahara tot Algerije. Bourmendjel ver tegenwoordigde de Algerijnse opstande lingen bij de mislukte onderhandelingen van vorig jaar te Melun. De raad van de Arabische Liga heeft, evenals president Nasser, de Algerijnse opstandelingen alle steun toegezegd bij hun onderhandelingen met Frankrijk, die volgens het Egyptische blad „El Achbar" 15 april zullen beginnen. Uit stel was nodig, aldus het blad, om het F.L.N. in staat te'stellen contact op te nemen met de leiders van hun leger in Algerije. Dit alles kennelijk om de onderhandelingspositie van de Algerij nen te versterken. Het doorgaans goed ingelichte Tune sische blad „Afrique Action" meldt dat Frankrijk de volgende agenda heeft voorgesteld voor de onderhandelingen met de Algerijnen: Een Frans-AIgerjjns economisch ver drag en toetreding van Algerije tot de Franczone; Een minderheidsstatus voor de Euro peanen in Algerije; De vestiging van vijf Franse militai re bases in Algerije en een speciale status voor de vlootbasis Mers-el-Kebir. Frankrijk zou tevens hebben voorge steld dat het zelfbeschikkingsrecht vol gend jaar van kracht wordt. Het blad noemt dit „een realistische en dyna mische benadering van het probleem, die niets te maken heeft met de illusies die worden gekoesterd door hen die slechts theoretische zelfbeschikking voorstaan". (Advertentie)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5