m Uw reserves deskundig belegdaandelen Vereenigd Bezit van 1894 Verona gedurende enkele dagen „groene hoofdstad van Europa" 1 Het Nederlands is niet indrukw D Waarom nog emigreren als men liet in Nederland goed heeft In Italië nu ze tractoren als in 1948 D Reclame A m Drie oorlogsboeken samen D INTERNATIONALE LANDBOUWTENTOONSTELLING PAASVERRASSING VOOR SLEUTELAARS OLAKDA Maakt voor Uw zaak Ongeschoeide dief in Waddinxveen f 0PENING kamperen Potest «mode TWEE MISLUKKINGEN BIL. Kop uit steiger Jaar en zeven maanden voor recidivist BUITEN KANSEN caravans reizen sport Johan van Oldenbar- nevelt Bijna 3 maal omtrek aarde afgelegd „Centrale" stofzuiger D NSC NDC DINSDAG 28 MAART 1961 PAGINA 15 - <-> WiÊÈÊm&Mim mm f. ,-i - (Van onze Romeinse correspondent) VERONA, maart e toerist, die mocht denken, dat het seizoen der vakantie gangers Verona's hoogte Punt betekent, vergist zich deer lijk. Ieder jaar in maart is Vero na negen dagen lang de koningin Van de landbouw, de „groene hoofdstad van Europa", wanneer P® internationale agrarische ten toonstelling tegen de driekwart ^iljoen bezoekers trekt. Deze Jaarbeurs is op zijn gebied de Svootste van Europa. Het vorig Jaar was het aantal exposanten 2758, waarvan ruim dertig pro cent buitenlanders uit 25 staten. Er werd voor 21 miljard lire om gezet. De belangstelling neemt el ke keer toe en de huidige 63e ten toonstelling, de 14e salon voor landbouwwerktuigen tevens, over at alweer haar voorgangster. Verona is dezer dagen stamp- y°l. de hotels en logementen heb- en geen bed meer vrij. Tot laat P de avond is het op de piazza ir^a een gaan en komen van (voor |talië) woordkarige boeren. De -oemen der prille lente zijn van andere soort, dan die van de ,°nieroogst! Een paar kilometer ^Uiten de muren ligt het 280.000 ,ierkante meter grote terrein van Fiera di Verona. Wie meent eaar een soort Gentse Floralie of N Keukenhof aan te treffen, ag Romeo's woorden herhalen 'Ev is geen wereld buiten Vero- ba s Wal, slechts vagevuur en mar- ng, ja hel, teli (Van onze correspondent in Australië) „Waarom zou men emigreren, als men het in Nederland nog goed heeft"' is een vraag, waarop hel antwoord schijnbaar erg eenvoudig is en ook vele schijnbaar eenvoudige antwoorden gegeven worden. Niet alleen door „de man in de straat", doch zelfs door sommige regeringspersonen wordt emigreren onder de huidige omstandig heden soms overbodig geacht. Bij de schaarste aan arbeidskrachten wordt zoal niet beperking van emigratie, dan toch wel eens beper king in de wat men dan noemt „propaganda" bepleit, zoals nog tijdens de jongste Kamerdebatten in Nederland gebeurde. Toch gelden thans heel andere motieven voor emigratie, dan toen deze aanving. BEURS VOOR WOENSDAG 29 MAART - 1 UUR ïr» het Ahoy' gebouw ROTTERDAM Een interessante beurs met attractieve stands op het gebied van AHOY' GEBOUW </m 4 April mc ¥J ï>M*n m rv'j- dra met afzonderlijke kamer- aansluitingen U .V Het Nederlands paviljoen op de internationale landbouwtentoonstelling in Verona Verona's summer hath r.ot such a flower" (Borneo and Juliet, Act I). heclHwerne landbouw is gemechaniseerd Una- Jf.en daarom is deze tentoonstel- !eeh„ee,n machinepark, één orgie van dn Stalen dynosaurussen steken fcan» ge llalzen in de lucht. Grijp- ^etto .dfeigen, een hefschroefvliegtuig ?eh>t g over de gebouwen, men StU,„aan oorlog- Onze eeuw gaat de '^(j^jmet bulldozers _te lijf en de ijdie an van Horatius-Tollens ivchtf eIcen<^ en vrÜ in vaderlandsche "ij „T °P eigen bodem aamt, r;ien zün kudde kleedt, h(j, wien \»i"Serds drenken l|t z«n akker voedt en graan tast oh schuren vCringt heden Moeder Aarde haar 8evpr.jfn met een gasmasker op in een vat> 1 tswagen. Het enige echte groen w Uet ja: f J- Sinds eeuwen werden in Verona halfjaarlijkse streekmarkten gehou den. Een archiefstuk uit 1632 van de Serenissima Republica Veneta bewijst dat. De huidige „Fiera" werd ge sticht in 1897 en wel voornamelijk als paardenmarkt. Deze bestaat nog, maar kwam van de kern in de perife rie terecht en gaat met de mechani satie van de landbouw steeds verder achteruit. De witte os en het paard verdwijnen door de agrarische ach terdeur naar het folkloristisch erf, door de voordeur komen de motor van congressen en bijeenkomsten plaats, van de XXXe nationale ver gadering van landbouwingenieurs tot studiedagen van jonge-boeren clubs toe, de bijeenkomst van zaadhandela ren zowel als die van „plattelands vrouwen" (hier veelal uit de bergen komende!). Er zijn bekroningen op het terrein van de voedseltechniek, van uitvindingen aan land- en tuin- bouwwerktuigen en anderzins. Ver schillende landen hebben een natio nale dag. Van Nederland, dat een groot expor teur naar Italië is, kan gezegd worden, I dat het een mooi paviljoengebouwtje heeft op een spectaculaire plaats. Bin nen hangen foto's aan de wanden, er staan wat sierplanten en een tafel met pootaardappelen. Met het informatie centrum is dan de kous af. De koeien stal is leeg en leeg zijn de vers ge timmerde hokken, die landvarkens en schapen hadden moeten herbergen. Bij geen koe een poot binnen de dur zetten; wij waren in nagenoeg gelijke omstandigheden. Maar het Belgische paviljoen deed het en trok, het Neder landse had iets weg van een zondagse kerk-na-de-dienst, als de koster met rammelende sleutels tot weggaan maant. Toch is het een zakelijk be ginsel om ook in de tijd, dat het goed gaat, propaganda en reclame te ma ken. Dat de pluimveehouderij het beste beentje voorzet in Varese, waar de jaarlijkse grote tentoonstelling op dat terrein is, begrijpt men. Maar om ver stek te laten gaan op de grootste Europese landbouwtentoonstelling, lijkt erg vreemd. Aan de kosten kan het niet liggen. En wanneer zorgt ons bloemen- land nu eens voor bloemen, als een gul visitekaartje? Van de Nederlandse fabrikanten van landbouwwerktuigen lieten een tiental firma's in de „machinehallen" hun pro ducten zien. I960khpi oiïïSÏ- ItaH8 ta l! Plui™Xeehouder« Kon er geen kip, 1960 het aantal traktoren met 26.000 vergroot en kwam het trekkerspark op 250.000 (Nederland 1960: 81.733). Dit betekent een verzesvoudiging sinds 1948. Het totale vermogen der gemotoriseerde landbouwwerktuigen bedraagt heden in Italië elf miljoen paardekracht. Italië maakt veel goede landbouwwerktuigen, vooral voor het kleme en middelgrote land- en tuin bouwbedrijf. Het is de grootste Euro pese producent van rupstrekkers. Door de ontginningen in de nog ach tergebleven gebieden en door de mo dernisering van de landbouw in het algemeen vindt het nationale product een gerede afzet in het eigen land. Van de genoemde 26.000 nieuwe trek kers bijvoorbeeld waren er 21.000 van Italiaans maaksel. Voor de export liggen de prijzen hoog, maar de ge meenschappelijke markt werpt zijn schaduw vooruit. Dat bewijzen ander zijds ook de reusachtige inzendingen op heel het gebied der techniek uit het buitenland. Vijfentwintig landen nemen deel aan de Veronese tentoon stelling. Tien daarvan hebben een eigen paviljoen, o.w. België en Neder land. expositieterrein is de patent- few Pr-- "Oct! P de rupstrekkers en de plastiek- Jes van Pirelli! e natuur zelf_ gaat (veredeld) schuil in de binnenkamers. Daar liggen de proeven van zaden en voedergranen, van zaai- en poot- goed, daar staan de voortbrengselen der boom- en bloemkwekerijen. Voor het zo belangrijke onderdeel der var kens- en koeien-expositie (met annex handel) is de 63e jaarbeurs een mis lukking geworden. In Italië heersende mond- en klauwzeer deed de veterinaire leiding van de tentoonstelling een ver bod van overkomst uitvaardigen. Op het laatste nippertje hebben verschillende paviljoens noodvoorzieningen moeten treffen om de lege plaatsen op te vul len. De kip, het piepkuiken en het pre- piepkuiken in het broedei voeren er wel bij. Zij vertegenwoordigden de levende have. De Fransen toverden hun stallen om in een bloeiende tuin, hetgeen een weldaad voor het (moede) oog is. Het koebeest hield haar eer en positie slechts hoog door een enkele malen levensgroot facsimile, dat honderd me ter boven de begane grond aan een ballon gebonden, langzaam draaide met de wind. De Fiera di Verona werd geopend door de minister-president Fanfani en de minister van Financiën, senator Trabucchi, die sinds jaren de presi dent der tentoonstelling is. Gedurende de jaarbeurstijd vinden in Verona tal geen kuiken en geen ei af. Dit jaar neemt ons land in abstracte zin deel aan de Veronese tentoonstelling door niets ten toon te stellen. Dat de beesten niet konden komen, is niet onze schuld. Maar er werd niets gedaan om van de nood een deugd te maken, waft ver schillende andere landen wel gelukte. Ook de Nederlandse dag kwam dit jaar te vervallen. Het komt ons voor, dat zich hier de al te rigoreuze opzet onzer jaarlijkse deelneming wreekt. In 1957 schreven wij: „Verona ligt niet in een strenge Friese polder, maar in Italië De benaderingswijze moet hier een an dere zijn." Onze Belgische buren, die pas voor de tweede maal aan de expositie meedoen, hebben het psychologisch heel vat beter verstaan. Z(] gaven in hun paviljoen eerst, „als een prest:ge. zaak", een klein beeld van Belgische hoogwaardige voortbrengselen op land- en tuinbouw- en zuivelgebied Voorts lieten ztf proeven zien van hun exportartikelen en tegen dit de cor de eigenlijke tentoonstelling van reproductiemateriaalpootaardappe len, broedeieren, kuikens en kippen. Ook bij hen mocht geen varken, Het zij onomwonden erkend, dat dege ne, die thans emigreert, er voor het ogenblik slechter op wordt. Dat wil zeg gen, hij moet niet alleen thuis raken in een nieuw land met alle moeilijkbeden van dien; hij moet ook weer een woning zien te krijgen benevens alle luxe, waar mee hij zich thans in Nederland omringd ziet. Dit alles moge zo ruim 10 jaar ge leden, toen de emigratie in ons land op gang kwam en die luxe en comfort voor velen ontbraken, een punt van overwe ging zijn geweest, thans kan dat alle maal nauwelijks meer gelden Waarmee, ik allerminst wil beweren, dat een immigrant in Australië ei op den duur in financieel opzicht niet beter aan toe zou zijn dan indien hij in net vader land zou zijn gebleven. Maar goed; hij kan het er thans in Nederland royaal mee doen. Waarom zou hij emigreren? Te vo) Het motief der „overbevolking" van Nederland speelt voor vele adspirant- emigranten niet zulk een sterke rol. In dien hijzelf geen hinder van die „volte" ondervindt, kan hij het ruimte maken rustig aan anderen overlaten, zolang hij zelf een dak boven het hoofd heeft. Dat „ruimte maken" is meer een pro bleem voor de regering dan van het in dividu. En dus kan dat individu tevreden zijn met het plaatsje onder de Nederlandse zon. Voor de kinderen Eén van de veel gebezigde motieven voor emigreren is dat inzake de toe komst van de kinderen. Al moge die mo menteel ook in Nederland al aardig ver zekerd zijn, niemand weet wat zelfs de naaste toekomst kan brengen. En in het jonge, nog lang niet tot ont wikkeling gekomen, zonnige Australië, djn voorshands de mogelijkheden onbe- oerkt. Moge dit motief al heel sterk zijn vooral voor kinderrijke gezinnen, wel haast belangrijker en voor een ieder geldend is de beweegreden om eigen initiatief te kunnen ontplooien. Vooral dit motief is in de emigratie praktijk belangrijk gebleken. In Neder land zijn allerlei beperkingen, regelin gen en maatregelen getroffen, waar door veel initiatief wordt gedood Een timmerman zal meestal zijn le ven lang timmerman dienen te blijven; een kantoorbediende stil achter ziin bu reau blijven zitten tot zijn pensioen hem daar achter vandaan haalt. In de emigratie-praktijk is gebleken, dat er zo ontzettend veel emigranten zijn, die kans hebben gezien een vol maakt andere wending aan hun leven te geven. Ontplooing Het nieuwe land heeft de mogelijkheid gegeven zich te ontplooien. Dezer dagen sprak ik een vroegere mijnwerker wiens vader en grootvader hun leven in de mij nen hadden doorgebracht. Hij is nu de eigenaar van een florerende bakkerij met „milkskake bar" en gaat in zijn woonplaats een filiaal openen. Een chauf feur heeft een vrachtrijderij met 6 auto's en een vroegere boerenarbeider z'n eigen bedrijf. Ai deze mensen en vele anderen kon den en kunnen in volle vrijheid een nieu we richting kiezen, waarvoor in het va derland geen mogelijkheid meer is. Het afsluiten of zelfs maar beperken van die mogelijkheid, zou welhaast misdadig zijn. En de beperking van de voorlich ting zou voor dezulken enorme govcen oproepen. Het is allerminst noodzakelijk, om de genen, die het tot zelfstandigheid brach ten, als „geslaagde emigrant" op te voe ren. Het gezin, dat in tevredenheid ge niet van,het rijke klimaat en de prachtige natuur in Australië is minstens zo goed geslaagd en zo zijn er vele duizenden. ROTTERDAM, 28 maart - Met een straflijst van in totaal twintig jaar ach ter zich, stond veertien dagen geleden de 64-jarige koopman-boekbinder P. F. S. voor de rechtbank beschuldigd van diefstal. In de nacht van 21 op 22 No vember 1960 had hy sluipend op zijn sokken uit een winkel in Waddinx- veen een grote partij heren-mode-arti kelen gestolen. Verdachte had een vol ledige bekentenis afgelegd. S. was op 1? juli 1959 voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Zijn zwakke gezondheid ïundc-rde hem in de uitoefening van zijn heroep en van de steun, die hij kreeg, kon hij niet rondkomen, zo zei hij. De officier van justitie eiste tegen verdachte een gevangenisstraf van 1 jaar en negen maanden met aftrek. De rechtbank veroordeelde hem vanmor gen tot 1 jaar en 7 maanden met aftrek. De 30-jarige classificeerder H. J. B., huisbaas van P. F. S.. die tien overhem den en een aantal handschoenen van Weer terug Het valt niet te ontkennen, dat er emi granten zijn, die minder goed of in het geheel niet slaagden. Die weer terug kwaé men naar het oude vaderland Dochh et aantal van hen, dat voor de tweede maal wegtrok, omdat zij toch niet meer in de vaste tred en regelmat van het Nederlandse leven konden wennen is zeer groot. Emigratie is niet meer in de eerste plats voor degenen, die een dadelijke positie-verbetering of ruimer levensbe- staan zoeken, doch voor mensen, die ruimte om zich heen wensen; die in het oude vaderland geen kans zien le- Een echte Paasverrassing is de Enz- mann 506 Spider met een plastic-koets werk voor Volkswagen-chassis, gebouwd m Denemarken op licentie uit Zwitser land. Het plastic koetswerk is zeer liclit en pa.st op iedere Volkswagen van 1952 en later. De Spider is een two-seater ■zonder deuren en de prijs bedraagt on geveer f S00. De plastic carosserie kan door iedereen in een paar avonden op het chassis gemonteerd worden. Met Pasen komt de Enzmann 506 Spider op de Deense automarkt. vensidealen te verwezenlijken. De prak tijk der emigratie in de loop dor ja ren heeft aangetoond, dat het motief daartoe veel minder „materialistisch" is geworden en meer „idealistisch" en wie met onze immugranten in het nieu we land spreekt, hoort bijvoorbeeld veel minder het motief der „zware belasting'' aanvoeren dan eertijds het geval was. Daar schijnt men nu wel tegenop te kunnen! Het gewijzigde motief geeft ook „gezonder" emigranten dan dege nen, voor wie alleen de kwestie „zolang met het nog goed heeft" de doorslag inzake hun emigratie geeft. (Advertentie) MODELKAMP VAN DE PADVINDERS Dagelijks GRATIS SHOW van bacl- en vaeantiekleding 4 shows per dag:'14.30 16—19.30 en 20.30 uur Geopend van 13 22 uur. Zondags gesloten 2e PAASDAG GEOPEND VAN 10-22 UUR ENTREE 11.- Kinderen f 0.60 s uitgeverij Moussault te Amster- I uitzagen naar redding door de Kerk. dam heeft drie oorlogsboeken te- De auteur schijnt het maar raar te gelijk uitgegeven, te weten Uit vinden, dat die bekeerlingen niet on- nacht en nevel, Een generatie middellijk in bescherming werden ge- zwijgt en Een huis in Praag. Echter: meer dan de oorlog betreffen zij gebeur tenissen uit de tijd van Hitler en die gebeurtenissen zijn meestal syno niem met oorlog. Eugene Heimler is de schrijver van het eerste boek, dat vertelt over de slachtoffers van Hitler's beruchte be sluit dat Nacht und Nebel werd ge noemd: een maatregel, die er op ge richt was, de verzetters tegen zijn wil op een bijzondere manier te straffen. De gevangenen werden weggevoerd zon der dat hun familieleden iets over hen te weten kwamen, terwijl zij blootston den aan vergeldingsmaatregelen. Zo zou hij mogelijke delinquenten afschrik ken. De schrijver, die zelf de tocht naar concentratiekampen heeft gemaakt, beschrijft de tocht op pakkende wijze, naar niet oorspronkelijk genoeg om de honderd andere boeken over het zelfde thema ook maar een ogenblik te doen vergeten. Hij heeft aan de lange reeks :en exemplaar toegevoegd, dat niet vol doende noodzakelijk kan genoemd wor den. Op bladzijde 54 en 69 komen enke le vriendelijkheden aan het adres van het katholicisme en de katholieke Kerk voor, welke vriendelijkheden meer de indruk wekken door persoonlijke grie ven te zijn geïnspireerd dan door het verlangen naar waarheid. Zij gaan over Joden die om hun hachje te redden tij delijk katholiek werden, n»U vergeert bet yolgepdei ..Beter nomen en vergeet of weet wellicht niet dat mannen als Faulhaber (ook in Ne derland aanwezig) in het openbaar heb ben geprotesteerd op een moment dat Nacht en Nevel duchtig in aantocht wa ren. De uitval herhaalt zich op bladzij de 72 en is ook daar lachwekkend. De verzorging van de roman Een ge neratie zwijgt heeft pretenties. Sommi ge bladzijden zijn op gekleurd papier ge drukt. Er wordt rijkelijk met cursief gewerkt, de stijl doet heel in de verte denken aan Heinrich Böll, maar ver valt machteloos in exclamaties. Dc al gemene strekking van de roman is het verwijt aan de generatie, die niet vol doende wil toegeven, schuldig te zijn geweest aan de gruwelen van Hitiers tijd. Niet zozeer de gebeurtenissen als wel de gesprekken, wederom met veel cursiefjes en haakjes, geven de ten dens aan, en hier overschreeuwt de auteur zichzelf voortdurend krampach tig met gebruik van grote woorden, die satirisch bedoeld zijn maar wei nig indruk maken. Ook hij, Christian Geissler, spreekt over de godsdienst op een wijze die ig- noranten herhaaldelijk doen vervallen in totaal verkeerde interpretaties (Wees gegroet Maria, de Heer gij zijt onder de vrouwen en de vrucht Jezus die...). Zulke zaken nodigen niet bepaald tot lezen uit, Wat voorts te zeggen van zo'n vader, smerig tuig, zoiets-sme- rig tuig, he? - Ja- Nee, ja, nee, God, nee!", waarin dan weer enkele woor den cursief gedrukt staan. Dit is een van de vele onnozele gesprekken, die in dit boek worden gevoerd en de aan dacht nauwelijks vasthouden. De verta ling van Johan Winkler wordt hier en daar ontsierd door het gebruik van mo dewoorden als bepaald, ergens, ple zierig enz. en van de beruchte haakjes, die de adjectieven betekenis moeten meegeven, die ze niet hebben, noch nodig hebben. We kunnen ons ook moei lijk voorstellen, dat een vertaler als Winkler veel genoegen aan zijn werk heeft beleefd. In de roman Een huis in Praag treffen we Joden en andere slachtoffers aan, die eenmaal een straat in Praag bevolkten en langzaamaan worden weggezogen door de Gestapo. De straat raakt Teeg. Wat de Tsjechen nooit hebben vermoed en altijd ontkend, is werkeiiikheid geworden. Waar de slachtoffers heengegaan zijn, kan men wel gissen maar zeker weet men het niet. M. Y. Ben-Gavriël is de schrijver van deze roman, die op begrijpelijke wijze zijn verhaal vertelt. De trieste sage van de Karpfengasse te Praag is enigs zins mysterieus maar goed verhaald en door Maurits Mok goed vertaald. Jaap Nieuwenhuis heeft enkele tekeningen voor het boek gemaakt, die voortreffe lijk aansluiten bij „de herinneringen aan de mensen van de stad, die de schrijver heeft gekend, toen zij nog het Gouden Praag heette", de stad van vtfl Hitler. Dbg. zijn huurder kocht voor een bedrag van f 100, moest zich verantwoorden wegens schuldheling. Tegen hem luidde de ejs: 3 weken gevangenisstraf. De uitspraak was 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en f 100 of twintig dagen. Wegens schuldheling in deze zaak stond ook terecht de 28-jarige chauffeui V. J. S. De rechtbank achtte het hem ten laste gelegde niet bewezen en sprak hem derhalve vrij. (Eis: 14 dagen voor waardelijk, 2 jaar proeftijd en een geld boete van f 75). AMSTERDAM, 28 maart. De Johan van Oldenbarnevelt" van de N.V. Stoomvart Maatschappij Nederland onder commando van kapitein P J. Groenland, is vanmorgen na een lang durige afwezigheid te Amsterdam terug gekeerd. Gedurende de lange reis werden op de diverse trejecten 8921 passagiers ver voerd, van wie 1131 op de reis Amster- dam-Australië, 6640 op de tussenreis SydneySingapore—Sydney en vier Trans Tasman-reizen en 1150 op de tra ject-richting AustraliëAmsterdam. Hierbij werden door het schip 33 havens aangelopen en totaal 50615 zeemijlen af gelegd, hetgeen een afstand betekent van twee en een derde maal rond de we reld. Als drijvend hotel met 1168 couchet tes voor passagiers is de „Johan" het best te vergelijken met het totaal aantal bedden (1190) van de 4 grootste Amster damse hotels Met een ongeveer gelijke keukenruim te ter beschikking dan die van het groot ste Amsterdamse hotel, heeft de civiele dienst aan boord 562.700 maaltijden voor passagiers en bemanning geserveerd. Het personeel moest gedurende de reis 2 miljoen borden. 1 miljoen kopjes en schotels en 1 miljoen drinkglazen af wassen. Het zoetwaterverbruik bedroeg ruim 30 miljoen liter, waarvan 23 miljoen in de diverse aanloophavens werd bijge laden en 7 miljoen door het schip zelf uit zeewater werd gedistilleerd. Onder de te Amsterdam debarkeren- de passagiers bevond zich o.m. het echt paar Kos uit Castricum, dat eind vorig jaar op uitnodiging van hun zoon, die in Australië een prijs in een loterij had gewonnen, per „Oranje,, naar hem toe reisde. Op de heenreis ging het via het Suez-kanaal, terug via het Panama-ka naal. Het echtpar Kos maakte op deze wijze tevens een rond-de-wereld-reis, Het steigerwerk rond de kop van de St.-Laurenskerk te Rotterdam is al ver dwenen. Langzamerhand zal men meer van de herstelde toren te zien krijgen, wanneer ook de rest wordt afgebro ken tot aan het benedenste gedeelte. Hier wordt de steiger gehandhaafd, om dat met het herstel van het onderste lid wordt gewacht, tot de aansluiting op het langschip van de kerk kan worden verkregen. Het zou in de zedoeling liggen op „Opbouwdag", 18 mei, het ver nieuwde carillon in werking te stellen. Een Engelse .firma brengt thans een nieuw huishoudelijk stofzuigersysteem uit, waardoor het niet meer nodig is om de stofzuiger van de ene kamer naar de andere te versjouwen. De stofzuig eenheid kan in een garage of op een andere plaats worden geïnstalleerd. In iedere kamer worden zuigpunten aan gelegd, die op plastic buizen onder de vloer worden aangesloten. Een allumi- niumbuis met een lichte flexibele slang wordt op de zuigpunten aangesloten. Een lichtverklikker toont, wanneer de zuig- pompt werkt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 15