Minister: huren werkende bevolking niet te hoog Na-oorlogse bouw is over CONIMEX CARMELITESSEN WILLEN LEVEN .MODERNISEREN L-4>* Gouden „olie-jubileum het algemeen niet UITBREIDING Behoud van liturgische dag indeling algemeen gewenst Robson" SP0RTSHIRTS Nederlandse jongen bezoekt president Kennedy vrije sectoi niet ongev jnst BEVRIJDT U Bodemschatten in Suriname Aanpassing aan nieuwe eisen „Hij is precies zoals ik had verwacht Tegen inbrekers 2V2 jaar geëist Eindhoven wordt stedebouwkundig gesaneerd Geen Nederlands onderzoek naar ramp met zuiger Pseudo-o ff icier verdwijnt met huurauto C. van de Poll V B MEMORIE VAN ANTWOORD VOLKSHUISVESTING Vijfdaagse werkweek Loonbelasting-tabellen worden herzien Gestreefd wordt naar beperking voorarrest Belangen verdachten en belang onderzoek Contract voor lucht- geofysisch onderzoek Ruimere verstrekking vreemdelingpas poorten in overweging RIJSTTAFEL - RECEPTENBOEKJE MAARTEN ENGWIRDA UIT HOORN Rechtbank Breda Echtgenoten wegens heling gestraft Plan „Het Paradijs" Lake Fithianvoer onder Franse vlag Door Interpol gezochte oplichter op pad Brand in warenhuis te Alkmaar Schade twee ton :'UT öe» mei u„ ÏIETS ttuS® DINSDAG 28 MAART 1961 PAGINA 5 Huurvraagstuk •Jen Woningbouw vrije sector Voor Ambonezen Advertentie schrijf Uw naam en adres op een briefkaart. Plak daarop in totaal 3 postzegels van 12 ct. Adresseer aan CONIMEX, Baam. Binnen enkele dagen heeft U dan het kleurige receptenbos'tje in Uw brievenbus. Alle recepten kunt U zelf maken, want Uw winkelier verkoopt de - ingrediënten, die CONIMEX in de handel brengt. HET ALLERBESTE VOOR DE RIJSTTAFEL VA jaar geëist Id (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 r^—'t „In het algemeen is het woonpoU voortdurend Verbeterd en worden op grote schaal Voortreffelijke volkswoningen gebouwd, ®ok al zullen het gehalte van het ontwerp on de kwaliteit van de uitvoering niet steeds dezelfde graad van perfectie be reiken." Dit merkt de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid op in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting voor 1961. De bewindsman zegt dan ook de bezorgdheid over de kwaliteit en de grootte van de woningen voor de toe komst niet te delen. „Slechts indien men de criteria van eenvoud en soberheid en die van ge matigde huur zou laten vallen zou nog een 'aanzienlijke stijging van woonkwali teit en grootte kunnen worden bereikt. Hit is echter een onaanvaardbaar uit gangspunt," aldus minister Van Aart sen. Ook met de zienswijze, dat de na oorlogse woningen over het algemeen slecht zijn als gevolg van bezuinigin gen die zouden voortvloeien uit het door de regering gevormde prijsbeleid is de bewindsman het niet eens. „Zeer vele uitstekende woningcomplexen bewijzen, dat binnen dit prijsbeleid wel goede woningen tot stand kunnen komen als bjj ontwerper, toezichthouder en aan nemer de nodige deskundigheid en de juiste mentaliteit aanwezig zijn." De minister vindt echter wel, dat de geluidsisolatie en de verwarmingsmo- maar deze toetsing strekt zich in het algemeen terecht niet uit tot tal van details, die meestal pas tijdens de bouw worden vastgesteld." Minister Aartsen acht het dan ook niet oppor tuun om strengere en verder strekken de eisen voor te schrijven. Wel zou het volgens hem mogelijk zijn de aan sprakelijkheid van de ontwerpers en de uitvoerders te vergroten. In de vakwe reld wordt hieraan reeds aandacht be steed. Mr. Van Aartsen stelt in zijn me morie van. antwoord, dat bij de uit eindelijke oplossing van het huur vraagstuk ook in het bijzonder met het loonbeleid rekening gehouden zal moeten worden. De bewindsman zegt het niet eens te zijn met de opvat ting, dat in het algemeen de huren van alle woningen die in de verschil lende sectoren worden gebouwd, te hoog zouden liggen ten opzichte van het inkomen van de onderscheiden bevolkingsgroepen. Gezien de huidige inkomens van de arbeidsbevolking acht hij de huren van de woningwetwoningen en premiewonin gen in de goedkope categorie geen on redelijk zware belasting van het bud get. Het is volgens de bewindsman uitermate bezwaarlijk een uitspraak te doen over de vraag welk deel de wer kende gehuwden van hun loon voor hun woning zouden moeten betalen. „Aan een dergelijke bepaling van over heidswege van de wijze, waarop het gezinsbudget moet worden besteed, zit ten ernstige bezwaren vast." Het lijkt de minister onaanvaardbaar om op grond van statistische gegevens te komen tot het stellen van normen voor de toekomst, tenzij men bereid is veel verder te gaan en het gehele bc- stecsingspatroon der gezinnen op een dergelijke wijze vast te leggen. (Zoals bekend namen de werknemers bij het onlangs uitgebrachte SEE-advies het standpunt in, dat de huren niet moeten stygen boven 15 procent van het ge- gelijkheden dringend verbeterd moeten worden. Voorshands zal dit echter met middelde arbeidersinkomen.) op grote schaal kunnen gebeuren omdat deze voorzieningen doorgaans kosten verhogend werken. Over do hinder, die men in vele woningen heeft ondervon den van zware stormen en regens merk te de bewindsman op, dat deze bij verschillende woningcomplexen mede te wijten is aan onjuist ontworpen con structies en/of minder goede uitvoering. »De verantwoordelijkheid daarvoor ligt t>ii de desbetreffende architecten en bou wers van deze woningen. Weliswaar worden de ontwerpen door gemeentelijke bouwtoezichten getoetst, Advertentie van reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neem daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat kan baten, waar andere falen. Togal zuivert de nie ren en is veilig voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 28 maart De tabel len voor de heffing van loonbelasting °P uitkeringen krachtens de ziektewet en ongevallenwetten worden thans her ben. Dit is nodig geworden omdat van Werknemers, voor wie een vijfdaagse Werkweek geldt, door toepassing van een op zes dagen gebaseerde dagtabe! ®en met onaanzienlijk hoger bedrag aan loonbelasting zou worden ingehouden. Set Tweede Kamerlid Bakker (CPN), die nierover vragen had gesteld aan staats secretaris v. d. Berge, had hierbij be hagen van één a twee gulden per week Benoemd. (Van onze Haagse redactie) pEN HAAG, 28 maart Het gerech telijk vooronderzoek in de zaak van de ^fïvalste Franse identiteitskaarten is ^gesloten, zo heeft minister Beerman 7®h het Tweede-Kamerlid Lankhorst vpSP) meegedeeld. De heer Lankhorst had vragen aan de bewindsman gesteld °ver de lange duur van het voorarrest ah de twee verdachten in deze zaak. De minister herinnert in zijn ant woord aan wat hij reeds aan de Eerste ^hftier had medegedeeld. Bfl voorlopi ge hechtenis moeten steeds de belan de11 van de verdachten worden afge wogen tegen het belang van een onge hoord onderzoek. Er wordt naar ge beefd de duur van de voorlopige hech- jpis zoveel mogelijk te beperken; van- aaar dan ook, dat de rechter zich vol- ?ehs ons strafprocesrecht er periodiek genschap van moet geven of verlen ing nodig is. j De minister voegde daar aan toe dat J? het onderhavige geval inlichtingen ü't enkoio onrloro landen moesten wnr- enkele andere landen moesten wor- ingewonnen. hi Paramaribo, 27 maart De mi- jjpler van Opbouw, dr. ir. F. Essed, aJ-R een contract ondertekend met de hal r'kaanse onderneming Internatio- Ur, Aeroservice Corporation voor een dele'geofysisch onderzoek van de bo- ln Suriname. Dit aerofysisch onder- At .- zal geschieden om na te gaan of ïiln llet lan^ bodemschatten aanwezig laaS vliegende toestellen is het, boó j bepaalde radarinstallaties aan mogelijk vast te stellen waar ziir> n en andere delfstoffen aanwezig tèn veldgeologen zullen daarna moe- tan nagaan of een economische exploi- Ue mogelijk is. De bewindsman zegt overtuigd te blijven van de noodzaak nieuwe wo ningen, tegen de tijd dat de schaarste zal zijn opgeheven, in het algemeen weer zonder subsidie te bouwen. De gedachte, dat het huidige huurniveau wel eens het evenwichtsniveau zou kunnen blijken te zijn, als de span ning op de bouwmarkt zou vermin deren, acht de minister, indien men dit betrekt op alle woningen, uiterst speculatief. Hij wil echter niet ont kennen, dat voor bepaalde catego rieën dit evenwichtspeil wellicht al is bereikt. Voorzichtigheid bij het op trekken van de huren van oude wonin gen ook al is dit noodzakelijk blijft volgens hem derhalve geboden. Verder merkt minister Van Aartsen op, dat zijns inziens de bouwkosten gezien de winsten van aannemers en bouwondernemers ten aanzien van de gesubsidieerde woningbouw op liet ogenblik niet ongemotiveerd hoog zijn. Het effect van de subsidies wordt vol gens de bewindsman niet door te hoge winsten teniet gedaan. De mogelijkheid om buitenland se bouwvakarbeiders aan te trek ken voor ons land acht mr. Van Aartsen gezien de situatie in de bouwnijverheid in de aangrenzende lan den voorshands niet groot. Voor de werving van geschoolde en ongeschool de arbeiders in Italië bestond in het bouwbedrijf weinig belangstelling, al dus de bewindsman. De trek van Ne derlandse bouwvakarbeiders naar Duits land is volgens hem niet zo zeer het gevolg van de werkgelegenheidssitua tie in ons land, maar wel van de hogere lonen die in Duitsland worden be taald. „In de zomer van het vorig jaar werkten in Duitsland ruim 7200 Neder landse bouwvakarbeiders. Onder hen waren er echter 3.000, die daar al meer dan tien jaar wonen en verder nog een onbekend aantal, dat daar eveneens al geruime tijd woont en werkt." Door middel van het goedkeu- ringsbeleid wordt getracht te bereiken, dat ook in de grensgebieden geen on derbezetting op de bouwmarkt optreedt. Minister Van Aartsen acht het over het algemeen een verheugend verschijn sel, dat de bouw in de vrije sector in het laatste jaar een grote vlucht heeft genomen. Over de bouw van de rela tief dure en luxueuze woningen is de bewindsman echter minder enthousiast. Hij stelt verder, dat een overschrijding van het geraamde aantal van 15.000 woningen in de vrije sector niet onmo gelijk en niet ongewenst is. De uitbrei ding van de vrije sector vormt volgens hem geen bedreiging voor de aantallen woningen, die met rijkssteun zullen wor den gebouwd. „Het voor 1961 aangegeven aantal te subsidiëren woningen is in ieder geval verzekerd. Het uitlopen van de vrije sector is daarmee geen kwestie Tijdens het bezoek dat een aantal jon geren uit verschillende landen aan pre sident Kennedy brachten bood het Deense meisje Kirsten Runge de presi dent een model van een Deens schip aan. Op de achtergrond tegen de deur leunend, de Nederlandse scholier Maar ten Engwirda uit Grootebroek. van prioriteit in de woningbouw, maar in de bouwnijverheid. Indien in enige sectoren van de bouwnijverheid ont sporingen zouden dreigen, zal de re gering niet aarzelen in te grijpen. Eventuele maatregelen zullen echter geen enkele invloed hebben op het aantal woningwetwoningen en andere gesubsidieerde woningen. Voorts stelt de bewindsman, dat het niet in de bedoeling ligt het vraagstuk van de belastingverlaging en de even tuele verhoging van het aantal ge subsidieerde woningen voor het jaar 1962 in materiële zin aan elkaar te ver binden. „Gezien het feit, dat de beslis sing over beide onderwerpen in de eer ste helft van dit jaar zal moeten val len, kan de behandeling daarvan prak tisch ongeveer gelijktijdig plaatsvinden." De minister zegt het te betreuren, d?*, 1?®? urgente vraagstuk van de uitbreidingsmogelijkheid van de Haag se agglomeratie nog niet is opgelost. „De Kamer zal echter pas een beslis sing kunnen nemen, als het wetsont werp klaar is. Ook bij een belangrijke vergroting van de bestaande kernen, waarvoor de gemeenten alle gelegen heid hebben, blijft er behoefte bestaan aan het creëren van een nieuwe vesti- gmgsmogelijkheid in het gebied ten oos ten van de Haagse agglomeratie en aan de westzijde van Zoetermeer." Over de ontwikkeling van de Rand stad Holland merkt de bewindsman op, dat hij zo spoedig mogelijk een verdere concretisering van de beleidslijnen in de Raad voor de Ruimtelijke Ordening aan de orde zal stellen. Daarbij zal hij ook de vraag betrekken hoe het behoud van de gewenste openheid in de struc tuur van de Randstad kan worden ver zekerd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 28 maart Tussen de ministeries van Buitenlandse Zaken en van Justitie is overleg gaande over de mogelijkheid van ruimere verstrek king van vreemdelingpaspoorten (waar in geen nationaliteitsaanduiding is opgenomen) aan Ambonezen. Op vragen uit de Tweede Kamer heeft minister Luns meegedeeld, dat in deze kwestie „een zo welwillend mogelijk standpunt behoort te worden ingeno men." in NIJMEGEN, 27 maart (KNP) De afgelopen dagen zijn te Heerlen besprekingen gehouden van de ge schoeide Carmelitessen in Nederland, waarbij ook een afvaardiging van de zelfde orde uit België (Vilvoorde) aanwezig was. Na inleidingen van de paters dr. Anthonius van Galen en dr. Valerius Hoppenbrouwers hebben daarop de oversten en novicemeeste ressen een groot aantal vragen en wensen uit de praktijk van het Car- melitessenleven besproken, aan de hand van onderwerpen, die door de zusters zelf waren voorgedragen. In openhartige geöachtenwisselingen hebben de oversten zich daarna uitge sproken voor een beroep op de hogere oversten, teneinde verlichting te krij gen in een aantal bijkomstige zaken. Daarbij echter heeft voorop gestaan een uitdrukkelijke en algemene wens, de wezenlijke opdracht van het contem platieve leven beter te kunnen vervul len. Het verlangen was algemeen het nachtkoor, het bidden van de Metten in de nacht te behouden, omdat de Car melitessen hechten aan de liturgische dagindeling. Wijzigingen van een andere aard, de dagorde betreffend, waren er nochtans wel. Ook bestond het ernstige verlangen de stilte in de Carmel te beschermen, welke wordt bedreigd door de arbeid voor het levensonderhoud. Advertentie frisse ruitdessins prima wasbaar Speciaal verlaagde J. M. prijs Kleine stijging per maat. SCHIPHOL, 28 maart Maarten Engwirda uit Grootebroek, de ze- ventien-jarige leerling der hoogste klasse van het Westfriese lyceum uit Hoorn, is op bezoek geweest bij pre sident Kennedy. „Hij is precies zoals ik had verwacht", vertelde hij na af loop van het onderhoud in het privé- kantoor van de president in het Witte Huis te Washington. „Ik geloof, dat hij voor Amerika veel goeds zal kun nen verrichten." Met ruim twintig middelbare scholie ren uit andere landen behoort Maar ten tot de uitverkorenen, die dankzij een goed opstel over de V.S. drie maanden lang bij Amerikaanse fami lies zijn ondergebracht. Zij zijn de gas ten van de New York Herald Tribune, die 24 maart in New York haar jaar lijkse jeugdforum hield, en van de Pan American World Airways, die de jon gens en meisjes uit alle windstreken naar de V.S. hebben gebracht. Vorige week kregen zij de gelegen heid de president te ontmoeten. Hij be groette hen in de conferentiezaal en nodigde hen vervolgens uit in zijn pri- vé-kantoor, waar hij zich twintig mi nuten lang met hen onderhield. Hij sprak rustig en probeerde tot ieder der leerlingen iets te zeggen. Van hun kant stelden zij hem vragen over zijn plan voor een vredeskorps, waarbij jonge Amerikaanse vrijwilligers naar het bui- 'enland worden gezonden. Het bezoek aan het Witte Huis vorm de de climax van een vijfdaags verblijf in de Amerikaanse hoofdstad. Met de andere leden van het jeugdforum zat Maarten aan lunches aan met de se natoren van Hawaii, New York en Road island en gebruikte het ontbijt met le den van het Amerikaanse congres uit Galifomië en Pennsylvania. De Paki staanse ambassadeur nodigde hen uit voor een diner. Nadat Maarten terugkeert uit Hagers- town, Maryland, waar nij nu met enkele andere forum-leden een week vertoeft, gaat hij nog enige tijd logeren bij een familie in Yonkers, een plaatsje dicht bij New York, vóór hij met een Boeing- straalvliegtuig naar Schiphol terugreist. Aanpassing van de vastenpraktijk, teneinde de lichamelijke en geestelijke gezondheid te bevorderen, leek van zelfsprekend. Sport en spel, die reeds geruime tijd zijn toegestaan, zouden moeten worden uitgebreid met kamer gymnastiek. En daarmede houdt ook weer verband de wens om de kleding te vereenvoudigen en aan te passen. Om te komen tot de best mogelijke menselijke verhoudingen binnen de kleine gemeenschappen van 30 perso nen, leek het nodig de oversten der kloosters bredere volmachten te ge ven, zodat het contact met de fami lieleden soepeler kan verlopen en ook zieke zusters, die buitenshuis moeten vertoeven, bezocht kunnen worden. Tijdens de noviciaatsjaren zou men graag meer aan de eigen-persoon- lijkheidsontwikkeling willen doen, er zouden ook theologische cursussen moeten worden gevolgd, de oversten zouden iets meer vrijheid tot onder ling contact moeten hebben en cursus sen buitenshuis kunnen volgen. Het bleek een algemene wens te zijn, dat de zusters zelf meer betrokken wer den in de benoeming van functionaris sen als een biechtvader, zij zouden meer gehoord moeten worden over con stituties, ceremonieboeken enz. De pro vinciaal, die de opening en sluiting van de studiedagen bijgewoond heeft, is be gonnen zover dat binnen zijn bevoegd heid lag, aan een deel der wensen tege moet te komen. Andere voorstellen, die binnen de bevoegdheid van hogere over sten liggen, zijn aan het ordebestuur te Rome overgebracht, dat zelfs enkele punten aan de Congregatie der Reli gieuzen zal hebben voor te leggen. De Carmelitessen verwachten echter, dat de voorgestelde wijzigingen de no dige goedkeuringen zullen verwerven. BREDA, 28 maart Tweeëneen half jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van justitie bij de rechtbank gis teren geëist tegen twee Tilburgers, die ervan waren beschuldigd zich te heb ben schuldig gemaakt aan een reeks in braken en diefstallen. 8 december van het vorig jaar for ceerde het tweetal in een Tilburgs be drijf een muurkluis met een snijbran der. Ze stalen een geldkistje, waarin zich 720,- bevond. De mannen werden vrij snel gearresteerd. Na hun aanhouding bekenden zjj nog inbraken en diefstallen in Berkel-En- schot, Tilburg, Reusel, Bladel en Zalt- bommel te hebben gepleegd. De echtgenoten van de twee inbre kers moesten zich verantwoorden we gens heling. Zij hadden gestolen geld van hun echtgenoten aangenomen. Tegen haar eiste de officier een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk. Zij werden conform de eis veroordeeld. MAASTRICHT, 28 maart De offi cier van Justititie bij de rechtbank, mr. J. van Mierlo, heeft gistermiddag anderhalf jaar gevangenisstraf geëist te gen een 27-jarige koopman uit Sittard wegens een inbraak op kerstavond ln het „Burfina"-kantoor in Sittard (buit 1250,-). De rechtbank zal 10 april uitspraak doen. (Van onze correspondent) EINDHOVEN, 27 maart Het ge meentebestuur heeft een aantal stede- bouwkundige maatregelen ter visie ge legd, een zogenaamd plan „Het Para- dijs". Het saneringsplan voorziet in een aanpassing van het zuidelijk en westelijk deel van de binnenstad aan de groeiende behoefte van cityvorming. Deze aanpassing betreft zowel de be stemmingen als de verkeerscontacten van de binnenstad met de wegen die de binnenstad omgeven dan wel haar doorsnijden. Het centrale element van het plan wordt gevormd door het be stuurlijk centrum van de stad en zijn omgeving met ruimten en gebouwen van grotere schaal. Dit gedeelte wordt getype .-d door een ordening van ruim ten rond het stadhuis, de St.-Catharlna- kerk, het Van Abbemuseum, katholiek leven en het kantongerecht In de toe komst zullen buiten de twee hoofdver keerswegen door de binnenstad (Vest dijk en Wal-Keizersgracht) een aantal randwegen een belangrijker functie verkrijgen. Verscheidene parkeermoge- lijkheden zijn in het plan opgenomen. Voorts wordt de mogelijkheid gescha pen het Van Abbemuseum in de toe komst de uitbreidingen te geven die het nodig zal hebben. De situering van het nieuwe stadhuisproject brengt met zich mee dat het bevrijdingsmonu ment verplaatst moet worden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 28 maart Minister Korthals ziet niet direct aanleiding om een onderzoek te laten instellen naar de oorzaak van de ramp met de zui ger „Lake Fithian", die 18 november in Indië is gekapseisd. Zeventien leden van da bemanning, onder wie twaalf Nederlanders kwamen daarbij om het leven. Op vragen van het Tweede-Kamer lid JBorst (CPN) zet de bewindsman uiteen dat de zuiger wel door de Am sterdamse Ballast Maatschappij werd gebruikt, maar dat het vaartuig onder Franse vlag voer. De Nederlandse overheid heeft geen bevoegdheid om onderzoek in te stellen naar een p, die aan een onder buitenlandse vlag varend schip in het buitenland is overkomen. Er zou in het onderhavige geval alleen aanleiding zijn tot een strafrechtelijk onderzoek als er aanwij zingen zouden worden gevonden van een door Nederlanders begaan mis drijf, dat ook door de Indische wet als strafbaar feit wordt aangemerkt. Door de Indische autoriteiten wordt thans een onderzoek naar de ramp in gesteld. Als de Nederlandse minister van Justitie de beschikking zou krijgen over de resultaten van dit onderzoek zal hij aan de hand van die gegevens laten onderzoeken of voor een straf rechtelijk onderzoek hier te lande aan leiding is. Intussen wordt door de regering het belang erkend van wettelijke voor schriften ten aanzien van materiaal en personeel voor baggermateriaal, zui gers e.d. Aan dit vraagstuk wordt de nodige aandacht besteed bij het ia be werking zijnde ontwerp voor een bin- nenschepenwet, aldus de ministers Korthals en Beerman. (van onze correnpondent) BERGEN OP ZOOM, 28 maart Enige dagen geleden vervoegde zich bij een Automobielbedrijf alhier een als officier geklede man die voorgaf gele gerd te zijn in de Cort Heijligers- kazerne en die dringend behoefte had aan een huurauto. Hij toonde daarbij een rijbewijs dat op naam stond van O. G. Masschelein in Clinge, Zeeuws- Vlaanderen. Toen de garagehouder de wagen niet op tijd terug kreeg stelde hij zich telefonisch met Clinge in ver binding waarop hij te horen kreeg dat het rijbewijs gestolen was. De verhuurder wendde zich tot de po litie en hierop bleek dat de splinter nieuwe Opel Record afgegeven was aan een internationaal bekend staand oplich ter uit Hontenisse, in Zeeuws-Vlaande- ren. De man wordt door de politie van Nederland, België en door Interpol reeds twee jaar gezocht voor praktij ken die met de oplichterij in Bergen op Zoom overeen komen. Hij weet door be schaafd optreden en welbespraaktheid indruk te maken en maakt gebruik van verschillende vermommingen. De gestolen wagen draagt het kente ken BK 10-61. Het is een grijs-groene auto met rode bekleding en een gara geplaatje van het Bergen op Zoomse bedrijf. (Van onze correspondent) ALKMAAR, 28 maart Kantoorpeiv soneel, dat gisteravond overwerk ver richtte bij V. en D. in Alkmaar, con stateerde om negen uur, toen het naar huis ging, een brandlucht. Bij nader on derzoek bleek op de bovenste etage, waar de afdeling woninginrichting, bed den, enz. is ondergebracht, brand ta zijn ontstaan. Door de enorme rookontwikkeling kon de spoedig verschenen brandweer de vuurhaard eerst niet vinden. Via een magyrusladder begaven zich enkele brandweerlieden naar het dak, waar zij e.en paar ramen verbrijzelden om de dikke rookmassa vrij baan te geven. De vuurhaard bleek zich te bevinden mid den op de bovenste etage nabjj een scha kelkast, waar enkele rollen balatum en linoleum en enkele tapijten door het vuur waren aangetast. De brandweer wist het vuur toen binnen een half uur te bedwingen. De totale schade voorna melijk door het water, wordt op ca. twee ton geschat. Vanmorgen is de ver koop gewoon voortgezet. (Advertentie) Fijftig jaar geleden stelde de in olie-kringen zeer beken de heer C. van de Poll de directeur van een Arnhems reisbureau voor de toen nog moeilijke opgave om een reis te boeken voor Boekarest in Roe menië. De directeur heeft er vre selijk zijn best op gedaan, maar reserveerde prompt biljetten voor de verkeerde trein, zodat de 22-jarige Van de Poll 24 uur te laat op zijn plaats van bestem ming kwam. Hij was naar Roe menië gezonden door de Shell om daar met enige andere Ne derlanders de verkoop voor een dochtermaatschappij de „Astra Romana" te gaan verzorgen. Roe menië vond ik een zeer interes sant land. Hoewel het toen al on geveer vijftig jaar was bevrijd van de Turkse overheersing wa ren alle sporen daarvan nog lang niet uitgewist. Toch was hier en daar de invloed van het westen al duidelijk zichtbaar. Vooral in Boekarest, dat het Parijs van het oosten werd genoemd bestonden felle contrasten. Het was een cosmopolitische stad met een mondain leven, waar veel cor ruptie heerste. Voor mijn leef tijd had ik veel verantwoordelijk werk te doen. Ik moest niet al leen Roemenië maar ook omlig gende landen doorkruisen, zegt de heer Van de Poll. Hij vindt het nog steeds jammer dat hij maar vier jaar in het land („het is te vergelijken met Italië*) heeft kunnen blijven. „Bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog moest ik terug naar Nederland. De tweede wereldoorlog heeft mij belet het land, waarvan ik was gaan houden, terug te zien, ln 1940 was ik 25 jaar getrouwd en ik had mijn vrouw, die ik in Roemenië had leren kennen, beloofd dat we nog eens terug zouden gaan. De reis kon jammer genoeg niet doorgaan. Na de oorlog konden wij er ook niet naar toe in verband met het ijzeren gordijn. Boven dien zou het weinig zin gehad hebben want we wisten wel zeker, dat het weerzien ons zou teleurstellen. Er was te veel veranderd en vele van onze oude vrienden waren er niet meer. Sommigen waren door de Russen gedood of weggevoerd. Eenmaal terug in Nederland heeft de heer Van de Poll bij de Shell in Den Haag snel carrière turn ge' geloof In 1939 benoemde de regering hem tot directeur van het rijksbureau voor aardolieprodukten, dat in verband met de oorlogsdreiging tdos opge richt. Deze benoeming betekende voor de heer Van de Poll een grote overgang van de commerciële naar de overheidszijde van de olie-industrie. In de twintig jaar dat hij voor de regering heeft gewerkt, heeft hij zich bijzonder verdienstelijk gemaakt voor een betere verstandhouding tussen overheid en bedrijfsleven. Gedurende de oorlogsjaren is hij op verzoek van de regering aangebleven als directeur van het rijksbureau, dat evenals de andere bureaus van de Duitsers mocht blijven doorwerken. „Het was be- Sa* ji geen sinecure om iedereen tevreden te stellen. De Duitsers vonden dat ik te veel produkten aanvroeg, de bedrijven, dat ik te weinig distri bueerde. Ik zat dus tussen twee vuren. Ondanks de strenge controle van de Beauftragte „overigens was het geen ongeschikte man") wisten wij het schijntje, dat ons werd toegewezen nog behoorlijk te verdelen én wij be schikten over een geheime voorraad. Het was echter de kunst om net niet de indruk te maken dat de boel werd gesaboteerd. Ik voelde mij in die jaren bepaald niet op mijn gemak. Op mijn bureau, dat gevestigd was op de hoek van de Zeestraat en de Laan van Meerdervoort, had ik een geheime gang laten aanleggen, waardoor ik steeds verdween als er Duitse officieren naar mij vroegen. Een speciaal belletje waarschuwde mij voor dergelijk bezoek. In de meeste gevallen bleek het echter loos alarm, zij wilden alleen een benzinetoewijzing hebben. Via het huis van de buren kwam ik dan weer terug om hen op te vangen. In de tijd dat ik in een huis naast mijn kantoor woonde met mijn gezin („ons huis aan de Brusselselaan in Scheveningen hadden wij moeten ontruimen omdat het in de kuststrook lag") ben ik meer dan eens 's nachts in een geheime kast gekropen, als er een Duitse vracht wagen voor de deur stopte. Mijn zoon, die in verband met zijn leeftijd erg voorzichtig moest zijn dook dan onder de vloer." Het rijksbureau is pas in 1954 opgeheven. Na die tijd is de heer Van de Poll tot 1959 hij was toen zeventig jaar adviseur op olie-gebied van het ministerie van Economische Zaken geweest. Tot hetzelfde jaar was hij ook gedelegeerde voor oliezaken bij de O.E.E.S. en de N.A.T.Ó. in Parijs.. Bovendien is de heer Van de Poll voorzitter of lid geweest van vele com missies op energiegebied. In enige van deze commissies heeft hij nu nog zitting. Morgen zal de heer Van de Pcfll, die enige jaren geleden werd onder scheiden tot ridder in dt orde van de Nederlandse Leeuw, zijn vijftigjarig „olie-jubileum" vieren. In besloten kring. Hij heeft het niet officieel willen doen, want als al zijn relaties zouden komen opdraven, zou zijn ruime huis aan de Brusselselaan bepaald veel te klein zijn. iicni/uwii (.eTTAj? m iveaeriana rieejz ae neer van ae rou uy 'heil in Den Haag snel carrière gemaakt. Al gauw werd deze Arnhemmer geboorte algemeen procuratiehouder en niet lang daarna, („het was of ik in 1936") onderdirecteur. DEN HAAG, 27 maart Bij K.B. is H. Munnik, penningmeester van de Ver eniging tot christelijk hulpbetoon aan blinden, gevestigd te Utrecht, wonende te Hilversum, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5