Ronde tafel-conferentie over Europese problemen Geen tweelingbroers Sehastopol vrij voor toeristen Geen tweede Anti-Amerikaanse demonstraties Europese pleidooien in Rome GHANA BEPLEIT VERKIEZINGEN IN DE CONGO Produktiecijfers van de Willem Barendsz Fusie tussen Amstleven en Arnhemsche gaat door In LISSABON DINSDAG 28 MAART 1961 ties terug. In 1831 namelijk gaf ko ning Willem m reeds toestemming tot het noemen van zijn naam bij de aanbeveling van het eerste Neder landse standaardwerk over het vruchtboomassortiment. In 1911 en in 1937 gaf koningin Wilhelmina van haar belangstelling blijk door bezoe ken aan Boskoopse tentoonstellingen. De voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer H. J. Grooten- dorst, deeld" gisteren mee, dat nog niet eerder geëxposeerde creaties van de boomkwekerijen zullen worden getoond. Rhododendrons en aza lea's vormen de hoofdschotel. Doch ook andere nieu\ve sierheesters, ro zen, clematis en coniferen zullen er te zien zijn. Honderd jaar geleden is de eerste azalea mollis uit zaad in Nederland gewonnen. Op de tentoon stelling zullen in dit verband de kweekresultaten te zien zijn, die door selectie en hybridseren met deze ou de kleinbloemige azalea werden be reikt. De organisatoren verwachten veel belangstelling uit het buitenland, met name van Duitse zijde. ~\Jog steeds tast Nederland zoekend naar een oplossing van het probleem hoe het steeds toenemende aantal ouden van dagen het beste aan een J, T gelukkige levensavond kan worden geholpen. Tot nog toe zocht men dat in de bouw van rusthuizen aan de zoom van de stad, in een gordel van groen, waar de rust van de natuur domineerde. De „St. Hubertusstichting" te Harlingen heeft daar nu radikaal mee gebroken. Zij bouwde een nieuw, zeer modern ingericht rusthuis in het midden van de 'stad, aan de Zuiderhaven, tegenover de scheepswerf „Welgelegen". Er is altijd drukte in deze haven. Visserschepen varen af en aan, cQasters lossen er hun houtlasten en voor de werf aan de overkant liggen gemiddeld tien tot twintig kustvaarders, waarvan een deel steeds op de werf zelf. Het lied van de arbeid daar klinkt praktisch dag en nacht door tot de overkant. Het nieuwe rusthuis telt 55 kamers, waarvan de meeste aan de zonkant met uitzicht op de haven. De kamers waren bij de ingebruikneming van het tehuis al dadelijk alle verhuurd en er is zelfs al een flinke wachtlijst. Vooral de negen tweepersoons kamers blijken zeer in trek. Alle kamers hebben eigen toilet en eigen kookruimte. Regel is echter, dat de maal tijden gezamenlijk in de eetzaal worden gebruikt, aan aparte tafeltjes, zodat men bediend wordt als in een hotel. De oudjes zijn zeer ingenomen met het prachtige uitzicht vanuit hun kamertjes, met het steeds wisselende aspect, dat het bonte verkeer in de haven hun biedt. Op de hoger gelegen etages zien de kamertjes zelfs op zee uit. Ongeveer de helft van de pensiongasten bestaat uit inwoners van Harlingen. De anderen komen van overal uit Friesland en Nederland. Het is voorts niet een tehuis uitsluitend voor katholiekenook hier ligt de verhouding fifty-fifty. De verzorging van de oudjes geschiedt door religieuze verpleegsters van St. Jozef uit Amersfoort. De plaats w.aar het gebouw is verrezen is van een historisch karakter. In vroegere eeuwen zetelde er de Friese Admiraliteit, later waren de landsmagazijnen er gevestigd en weer later werd er de RHBS in ondergebracht. Het oude gebouw moest echter tot de grond toe worden afge broken om plaats te maken voor het nieuwe bejaardentehuis. Het nieuwe gebouw is rwel wat minder markant dan het oude, doch detoneert zeker niet op de haven. Architect Van Oerle uit Leeuwarden is er in geslaagd het zeer goed bij de woon stijl van deze havenwijk aan te passen. Kardinaal Siri, aartsbisschop van Genua. deze wordt terstond belast door het meelopen van de fascisten. De ongeluk kige regering-Tambroni heeft doen zien, wat daar de gevolgen van kunnen zijn. Niet in de laatste plaats is de D.C. ervan overtuigd, dat dan de sociale klok wordt teruggezet en dat een rechtse coalitie alle voet geeft aan de vorming van een breed volksfront. Dat betekent bij de volgende verkiezingen rijke winst voor extreem links. Het aansieii van onze landmacht en luchtmacht in het buiten land zal niet weinig verhoogd worden door een pas versche nen order, tlie het militairen mogelijk maakt om tijdens verlof en bewe gingsvrijheid aldaar de uniform te dragen, eventueel met het bij de te nue behorend wapen. Wel moeten ge gadigden hiertoe een schriftelijke toe stemming van de minister van De fensie krijgen. Uiteraard geldt deze vergunning niet voor militairen die in verband met de uitoefening van hun dienst buiten de landsgrenzen verblij ven, ook niet wanneer zij daar verlof genieten. MOSKOU, 23 maart (UPI) De ma rinevesting Sebastopol, die sinds de tweede wereldoorlog voor Bussen en buitenlanders verboden terrein is ge weest, zal binnenkort worden openge steld voor toeristen. Een groep ambassadeurs uit het wes ten is reeds uitgenodigd om een rond reis te maken door het gebied waar de marinehaven is gelegen. De reis ge schiedt onder auspiciën van het minis terie van buitenlandse zaken. Sebasto pol, eens het toneel van enige der bloe digste slagen uit de Tweede Wereldoor log. werd m die tijd vrijwel met de grond gelijk gemaakt. Na de oorlog werd de stad geheel herbouwd. Tot vorig jaar was de stad zelfs voor gewone burgers uit de Sovjet-Unie verboden terrein. De stad ligt op betrekkelijk korte afstand van Balaclava, eens de plaats waar tij dens de Krimoorlog en de charge of the light brigade, door Tennyson ver eeuwigd, werd gestreden. |niniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii)iiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiMiiiiiiiiiitH belangrijke verdikkingen. Deze zjjn ontstaan omdat er dikke steenlagen tegenaan gemetseld zijn, die ook nu nog een belangrijk deel van de funda menten uitmaken. Het grondwater heeft echter wel veel schade teweeg gebracht. De muren vertonen daar door grote scheuren. Mede daarom durft men de historische fundamenten niet geheel uit te graven. Een onder zoek wordt nog ingesteld, of de fun damenten uit de dertiende eeuw, die gedeeltelijk met turfsteen zijn be kleed, wellicht steunen op resten van vroegere datum. In het vooral door Duitse toeristen veel bezichtigde plaatsje Oostmar- sum is men zeer onlangs begon nen met de voorbereidingen voor de bouw van een ambachtsmuseum. Het wordt een verzameling oude be drijven, zoals een leerlooierij, een kui perij en een smidse, weike de vele toeristen, die het stadje jaarlijks be zoeken, een indruk zal g, ven van de bgoefening van het Twentse ambacht en boerenbedrijf in vroeger eeuwen. De gebouwtjes zullen verrijzen rond eij zogenaamd „Lös Hoes", een uit leem opgetrokken Saksisch boerderij tje, zoals men deze vroeger in Twen te veelvuldig aantrof. Mens en dier leefden daarin bijeen in één ruimte. Het museum verrijst aan de zuidzij de van het stadje, dicht bij het cen trum. Bij de samenstelling wordt ad vies gegeven door het openluchtthea ter te Arnhem. Over enkele weken zal met de bouw van het „Lös Hoes", het giootste project van het plan, wor den begonnen. Het oude molenaars- huis, dat op het terrein staat, zal worden gerestaureerd. Volgend jaar zullen de andere bedrijfjes rond het „Lös Hoes" worden gebouwd. Onderbaas D. Rijkens van de afd. transistorenfabricage van Phi lips Stadskanaal is met het hoogste in dit bedrijf tot nu toe voor een idee uitgekeerde bedrag, na melijk 1250 gulden beloond voor zijn voorstel om een besparing toe te pas sen bij de vervaardiging van een be paalde transistor. In de maand februari heeft de cen trale commissie van Philips ruim ne genhonderd ideeën in de bus gevon den. Ongeveer 23 procent daarvan werd met in totaal 20.485 gulden be loond. NEW VORK, 28 maart (AFP, UPI) Een vertrouwd Loemoembistisch ge luid heeft de Ghanese afgevaardigde in de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties laten horen toen hij eis te, dat het Congolese parlement binnen twee weken bijeen dient te worden ge roepen. Mocht dat niet kunnen, aldus de Ghanees, de minister van buitenland se zaken, Ako Adjei, omdat er te veel afgevaardigden vermoord zijn, dan moe ten er maar nieuwe verkiezingen uitge schreven worden. Voorts keerde Ghana zich tegen Bel gië, dat nog altijd de resoluties van de V.N. zou negeren en tenslotte eiste de spreker, dat de V.N. met wapengeweld de bases, nodig voor de bevoorrading van de troepen en ambtenaren van de volkerenorganisatie zou veroveren. De Congolezen zelf pogen intussen nog steeds toenadering te zoeken met de machthebbers in Stanleystad. Generaal Loendoela zou 5 april deelnemen aan een conferentie voor Congolese politici in verband met de op Madagascar ge creëerde statenbond. AMSTERDAM, 28 maart De pro- duktiecfjfers van de „Willem Barendsz" waren, zo deelt de Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart mede, per 12 maart j.l. als volgt: traan 105.088 barrels (17.516 ton), spermolie 7.734 bar rels (1289 ton), vleesmeel 3127 ton, be vroren vlees 1563 ton en vlees voor Japans vriesschip 5187 ton. Vergelijken de cijfers van net vorige jaar zijn: traan 112.145 barrels (18.691 ton), sperm olie 1919 barrels (320 ton), vleesmeel 3821 ton en bevroren vlees 1330 ton. AMSTERDAM, 28 maart Van het aanbod van de Amstleven te Amster dam aan aandeelhouders der Arnhem sche Verzekering Maatschappij tot ver wisseling van hun aandelen in aande len Amstleven is in zodanige mate ge bruik gemaakt, dat de fusie tussen Amstleven en de Arnhemsche Verzeke ring Maatschappij doorgang vindt, zo deelt de Amsterdamse maatschappij me de. Een nieuw „verkeersbord"? Maar dan in ieder geval een dat niet ge- of verbiedt, doch vriendelijk verzoekt. In het fraaie lente weer móéten de vogels weer gehoor zaam voldoen aan de voorjaarsdrang: het zoeken naar een wijfje, het ver zorgen van de broedplaatsen. In de uitgestrekte rietvelden rondom de Nieuwkoopse plassen, een waar vogel dorado, dingen honderden kieviten met vervaarlijke duikvluchten naar de gunsten van een wijfje. De roepen de grutto's, de zingende leeuweriken, de wegschietende fazanten, de ture luurs, de plevieren, de karekieten, de watersnippen, de meerkoeten en de waterhoentjes, zij maken bij tiental len het wondermooie natuurgebied rondom Nieuwkoop tot een waar pa radijs. Namens hen heeft de Nieuw koopse Vogelwacht dit bord geplaatst. Mevrouw Anne Hall (links) en mevrouw Lucilla Cardwell maken een dagenlange fietstocht door Tanganjika. Zij zijn niet gewapend, omdat de dames niet van zins zijn op wilde beesten jacht te maken. Ze hebben bandenpech gehad, hétgeen niet verwonderlijk ie gezien de toestand van hef terrein.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7