V. N. in de zonder Congo geld? Hammarskjöld wijst op de hopeloze toestand FLE A BIRMESE AMBASSADEUR IN LONDEN Den Haag rekent op meer steun van Australië WITTE MUIZEN TERUG UIT DE RUIMTE raak is elke streek •n Sunny Seat J Bestand in de Oostprovincie Volop fleur in de Bollenstreek Overleg in Peking over crisis Laos Het weer De aanslag op de imam van Jemen Complot ontdekt in Guatemala Levenslang voor kidnapper OLIE gevonden in de Sahara Tanganyika eind 1961 zelfstandig Verkiezingen op 15 augustus Ook geen Amerikaan naar opening van Australische adviesraad Meisjes blijven in arrest Vreemd gevoel Nu Frankrijk ook niet betalen te luieren Opnieuw regen Lagere temperaturen In lustrnlië IN ISRAËL OPENING NIEUW-GUINEA-RAAD lekker lui om DONDERDAG 30 MAART 1961 Zaak-Peugeot NEW YORK, 30 maart (Rtr., U.P.I.) „Elementen, waar de Verenigde Naties geen vat op hebben, zijn er schuld aan, dat er moeilijkheden in de Congo ge schapen zijn, die in het huidige ontwikkelings-stadium onoverko melijk zijn". Dit verklaarde de secretaris-generaal van de volke renorganisatie, Hammarskjöld, gisteravond tijdens de voortzet ting in de Algemene Vergadering van het debat over de toestand in de Congo. Hammarskjöld had bij zijn verklaring speciaal de aan vallen op het oog, die gedaan zijn op het beleid van de V.N. in de Congo, „ter bevordering van eigen doeleinden", aldus de secre taris-generaal, die onmiskenbaar de Sovjet-agressie op het oog had. vi',?,burE jP'saingen Op Witte Donderdag vieren wij de instelling van de Eucharistie. Hierboven: een van de oudste afbeeldingen van dc communie-ritus uit de christelijke kunst. Zij is ontleend aan de Codex van Rossano 6de eeuwen stelt de communie der apostelen voor. Op de bovenste afbeelding: de communie onder de gedaante van broodbeneden: communie onder de gedaante van wijn. Advies in New Delh Pc Franse reg;criiiK hecft inmiddels een officiële verklaring geven voor haar weigering (in een deel van onze editie van gisteren reeds vermeid) om bij te dragen in de kosten van bet optreden van de V.N. in de Congo. Frankrijk wei gert te betalen omdat de V.N. in de eerste plaats een fundamentele fout ge maakt heeft door troepen van „belang- LISSE, 30 maart Zelden zijn er in de Bollenstreek zo vroeg zo veel bloeiende velden geweest als dit jaar. De bloei, welke twee weken vroeger is dan normaal, is door het koude weer van de laatste week wat afgeremd, zo dat men ook tijdens het komende week end nog grote velden narcissen en kleu rige veldjes tulipa's kan bewonderen. De vroege hyacinten bloeien reeds en de overige hebben slechts oen paar warme dagen nodig om ook hun kleur en geur ten toon te spreiden. Zowel in de streek als op de Keuken hof zal dus tijdens de Paasdagen zeer veel moois te zien zijn. In de grote verwarmde kassen van Keukenhof bloeien nu reeds meer dan tweehon derd soorten tulpen in alle mogelijke kleuren en vormen. WASHINGTON, 30 maart (U.P.I.) Indische diplomatieke kringen in de Amerikaanse hoofdstad hebben gisteren meegedeeld, dat in Peking momenteel tussen Russen en Chinezen overleg wordt gepleegd om te komen tot een staakt het vuren in Laos. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen veel bewolking met af en toe enige regen. Overwe gend matige wind in hoofdzaak tus sen west en noord. Lagere tempe raturen. Morgen: Zon: 6.19-19.11. Maan: 18.25-6.16. De BILT, 30 maart Aan de noord- Bank van een hogedrukgebied bij de Golf van Biscaye waaien krachtige wes- w'ijke winden, die vochtige en tamelijk lachte lucht aanvoeren. Een hogedruk gebied boven Groenland evenwel brengt koude arctische lucht naar het zuiden. Deze storingen brengen de koude lucht geleidelijk verder naar het zuiden. In Verband hiermee komt de temperatuur 'n ons land morgen op een wat lager ,.lveau. De regenkansen blijven tame- Jk groot. s,atu,n V ^en Hekier *-eicle 5* Bijt i^ente y'Odhtwen Lirr bure fh;ckh."m m sterdam P'iisse) 'Uxernburs pHriir renoble k*e Ï'r-Hln frankfort -M"nchen N 11 rich Cllev e 'Oearno »^uen max min neersj eer temp temp afgej gisteren 24 uui regen 10 8 3 regeri 10 9 6 regen 9 9 2 regen 11 8 4 regen 10 8 7 regen 10 8 6 regen 11 8 8 motregen 9 7 2 sneeuw 7 -1 7 onbewolkt 3 -3 .9 onbew. 8 4 2 regen 12 10 0.5 regen 10 8 4 geli. bew. 9 7 4 sneeuw 9 5 1 geh. bew. 13 10 0 mist 17 0 0 licht bew. 17 -1 0 zwaar bew. 16 7 0 regen 9 9 3 regen 11 8 0.1 regen 12 9 0.4 regen 13 6 0.1 zwaar bew. 16 5 0 onbew. 16 0 0 zwaar bew. 10 5 0 hebbende Europese landen" uit de Con go te weren, en ten tweede laakt de regering in Parijs het, dat de V.N. de regering van president Kasavoeboe niet behoorlijk erkend hebben. Het beleid van de .N. heeft de Congolese crisis verlengd, in plaats van opgelost, aldus de Franse autoriteiten. Zoals bekend weigeren ook de communistische lan den en enkele arme Latijns-Amerikaan se landen mee te betalen en heeft Ham- harskjold gewaarschuwd dat de V.N. \oor een bankroet staan, wanneer er geen geld komt. De kwestie van het geld voor de V.N.- a ,In de 'Congo werd tijdens het As semblee-debat van gisteravond ook ter sprake gebracht door Jean N'Scle, de Congolese gedelegeerde, d'e aankondig de, dat zijn land andere landen om hulp zou vragen, indien de V.N. die niet kun nen verlenen. Dit laatste staat min of meer tegenover het standpunt van de Veiligheidsraad, die met name bezwaar maakte tegen eenzijdige Belgische of bovjet-hulp aan de Congo. De Congolese gedelegeerde vestigde er de aandacht op, dat nog honderdduizenden van zijn landgenoten aan een hongerdood ten prooi dreigen te vallen. LEOPOLDSTAD Vertegenwoordi gers van de beide tegenstrijdige Congo lese legers, het Loemoembistische on der de generaal Loendoela en het aan de regering in Leopoldstad getrouwe onder generaal-majoor Moboetoe, heb ben gisteren overleg gevoerd, dat tot een officiële bevestiging kan leiden van het staakt-het-vuren in de Oost-provin cie, dat overigens in feite al een maand aan de gang is. CAIRO, 30 maart (AFP) „Er zal een militaire rechtbank worden samen gesteld voor dc berechting van de per sonen, die gepoogd hebben mij te ver moorden, toen ik uit liet ziekenhuis kwam", aldus heeft de imam van Je men in een radioboodschap tot zijn volk verklaard, waarvan de tekst ook door radio-Caïro is weergegeven. In de boodschap is ook tot uiting ge komen dat de imam zelf slechts licht werd gewond, zulks in tegenstelling tot de min of meer ernstige verwondingen, die leden van zijn gevolg bij de moord aanslag opliepen. GUATEMALA, 30 maart (AFP) Officieel is meegcdeld, dat de inlich tingendienst van Guatemala woensdag een samenzwering tegen het bewind van president Ydigoras heeft ontdekt. Bij het complot zouden drie kolonels, een groep jonge officieren en leden van politieke oppositiepartijen, „die heulen met de Gastro-communisten", betrokken zijn. Advertentie de lak vloeit glanzend strak de kleuren weerspiegelen jarenlang uw Flexa-schilderfecst VRAAG DE 85 KLEURSTALEN VOOR 10 ct Gekleed in de traditionele gcivaden van zijn land verlaat U Hla. Maung, ambassa deur van Birma in Londen, onlangs benoemd, Buckingham Palace, waar hij zvn geloofsbrieven heeft aangeboden. SYDNEY, 29 maart (UPI) De 34-jarige Stephen Lesley Bradley is wegens ontvoering van en moord op de acht jaar oude Graeme Thorne door een rechtbank te Sydney veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Dit is <le zwaarste straf die de Australische staat Nieuw Zuid-Wales kent; de dood straf bestaat er niet. De jury had zich drie uur beraden voordat de beslissing, „schuldig", kon worden uitgesproken. Rechter Glancy veroordeelde Bradley daarop. In dc rechtszaal aanwezige vrouwen juichten toen zij het vonnis hoorden. Bradley had Graeme Thorne ont voerd om van diens vader een losprijs te krijgen van 20.000 Australische pon den. De heer Thorne had kort tevoren een hoofdprijs van 80.000 ponden gewon nen in de Australische staatsloterij. Bradley bracht de jongen om het leven toén deze na de ontvoering huil de. Na zijn daad vluchtte h\j. Nadat het lijk gevonden was kon Bradley in Co lombo, op Ceylon, worden aangehou den, toen hij met vrouw en kinderen aan boord van het passagiersschip „Hi malaya" onderweg was naar Engeland. ALGIERS, 29 maart (UPI) Ame rikaanse geologen hebben op 40 kilo meter ten noorden van Ouargla, in het noorden van de Sahara, een groot nieuw olieveld ontdekt. Op het ogen blik wordt nagegaan wat de precieze omvang van de vondst is. in geologen verrichten hun explora- tiewerkzaamheden voor een Franse oliemaatschappij. Het hoofdkantoor- van deze onderneming in Parijs heeft bevestigd dat een nieuwe olièlaag is gevonden. Volgens in Algiers ontvan gen berichten is er sprake van een „belangrijke" vondst. DAR ES SALAAM, 29 maart (Rtr.) In Dar Es Salaam, de hoofdstad van Tanganyika, is officieel bekendgemaakt, dat dal land op 28 december 1961 onaf hankelijk zal worden. De volledige on afhankelijkheid zal worden voorafge gaan door een periode van „volledig binnenlands zelfbestuur", ingaande op 1 mei van dit jaar. Tanganyika, dat vroeger deel uitmaak te van Duits Oost-AlTika, werd na de eerste wereldoorlog door Engeland be stuurd als beheerschapsgefjicd namens de oude Volkenbond en later namens de Verenigde Naties. Engeland zal nu aan dc Verenigde Naties voorstellen de be- hccrschapsoverecnkomst te beëindigen. Tanganyika heeft een bevolking van bijna negen miljoen zielen, van wie ruim 20.000 Europeanen. JERUZALEM, 29 maart (UPI) Het Israëlische parlement heeft dinsdag In laatste lezing liet wetsontwerp aan genomen dat voorziet in ontbinding van de volksvertegenwoordiging in baar huidige samenstelling en het houden van algemene verkiezingen op 15 au gustus. DEN HAAG, WASHINGTON, 30 maart (UPI) Welingelichte krin gen in Den Haag hebben gisteren verklaard dat de Nederlandse regering rekent op meer diplomatieke steun van Australië nu door dc weigering van de Verenigde Staten om waarnemers naar de opening van de Nieuw-Guinea- Kaad te sturen, Indonesië een groot diplomatiek succes heeft behaald. Deze kringen hebben meegedeeld dat dc Nederlandse regering nog niet be schikt over de argumentatie van Ame rika voor dit besluit dat volkomen on verwacht is gekomen. In dit verband speculeert men in Den Haag op twee mogelijke beweegredenen: 1. De Verenigde Staten wensen zich op grond van de reeds bestaande con- flict-stituatie in Laos niet in mogelij ke nieuwe conflict-situaties te ver wikkelen. 2. Indonesische diplomatieke druk heeft er toe geleid dat Amerika zich heeft teruggetrokken. In deze kringen verklaart men voorts (lat ongeveer een maand geleden ten tijde van het bezoek van premier Men nes aan Kennedy de Verenigde Staten nog steeds van plan waren wel een de legatie naar Hoüandia te sturen. Dit voornemen is blijven bestaan tot de tijd dat de ZOAVO-conterentie bijeen kwam. Men vermoedt thans dat op de ze conferentie de kwestie ter sprake is geweest. In Den Haag heeft men vertrouwen in de Australische politiek die, zo verklaart men, de Nederlandse poli tiek zeer veel steun geeft. Zo heeft ondermeer de Australische regering herhaaldelijk bij de Verenigde Sta ten aangedrongen op steun voor Ne derland en de Nederlandse zaak be pleit Dit moet volgens deze kringen het laatst tijdens het recente bezoek \an premier MenZies aan Kennedy zijn gebeurd. Het Verenigd Koninkrijk, zo verluidt voorts in deze kringen, heeft, rekening houdend met zijn verplichtingen in het Gemenebest ook een zekere mate van steun en begrip voor het Nederlandse standpunt te kennen gegeven. Voorts wijst men er in deze kring nogmaals op dat -er thans geen enkele aanwijzing is dat eventuele militaire ac ties van dc zijde van Indonesië op komst zijn. ln diplomatieke kringen werd giste ren melding gemaakt van een advies dat Indië de Verenigde Staten zou heb ben gegeven ten tijde van het bezoek van de reizende ambassadeur Harri- raan aan New Delhi. Volgens deze me dedelingen zou dit advies aan de V.S. geweest zijn zich niet met de Nieuw- Guinea-kwestie in te laten. Dit zou er mede toe hebben geleid dat de Ameri kaanse regering op het aanvankelijk genomen gunstige besluit is terugge komen. Het schijnt, aldus verneemt UPI van egslieden in Washington, dat het Am ri- kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken ook geen Amerikaanse vertegen woordiger wil zenden naar de opening van de Australische adviesraad in Port Moresby, Nieuw-Guinea, op 10 april. In ambtelijke kringen in de Ameri kaanse hoofdstad zegt men in dit ver band, dat dc Amerikaanse regering wenst te vermijden, dat het zenden van een vertegenwoordiger wordt opgevat als en afwijking van de politiek van neutrali teit ten opzichte van de kwestie Neder lands Nieuw-Guinea. U.T.I. meldt nog uit Manilla: Het Philippijnse ministerie van Buitenlaud- se Zaken en de Nederlandse ambassa de in Manilla hebben gisteren laten weten dat zij niet op de hoogte zijn van een uitnodiging aan de Pliilippijn se regering zich hij <le installatie van de Nieuw-Guinea-Raad te doen verte genwoordigen. De Nederlandse zaakgelastigde mr. Gelpke zei het echter niet uitgesloten te achten, dat de uitnodiging is ge daan via de Philippijnse diplomatieke vertegenwoordiging in Den Haag. Maar een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Manilla verklaarde dat op het minis terie geen uitnodiging was ontvangen. Men bad aangenomen dat alle acht leden van de ZOAVO uitgenodigd wa ren voor de installatie van de raad jn Hollandia, op 5 april. Duitsland Wegens medeplichtigheid aan massa-moord in het concentratie kamp Danzig-Stutthof is de 64-jarige Otto Haupt. een voormalige SS-er, aan gehouden. Hij zou als ziekenverpleger tussen 1940 en 1944 ongeveer honderd z'cken door inspuitingen met benzine hebben gedood. (DPA). VERSAILLES. 30 maart (UPI) De Franse rechter die het onderzoek in de zaak tegen de ontvoerders van de kleine Eric Peugeot leidt heeft beslist, dat de twee minderjarige meisjes die zich in verband met de zaak in voorarrest be vinden, niet zullen worden vrijgelaten. Het verzoek tot voorwaardelijke invrij- heidsstelling wer daan rechter Michel Renard voorgelegd namens de voorma lige Deense schoonheidskoningin Inge- lise Bodin en het Franse fotomodel Ro land Niemezyk. De rechter bepaalde, dat de twee ne gentienjarige meisjes in het belang van het onderzoek in voorarrest moesten blijven. De meisjes werden ingesloten op verdenking van „medeplichtigheid en schuldheiing". De verdedigers van de vrouwelijke verdachten hadden hun verzoeken ingediend naar aanleiding van de getuigenissen van de ontvoer ders Raymond Rolland en Pierre Lar- cher, die hadden verklaard, dat de meis jes niets met de ontvoering van doen hadden gehad. itiiiiniiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiih Dat de V.S. geen vertegenwoordi ger zenden naar de installatie van de Nieuw Guinea Raad, is bijzonder vriendelijk tegenover Soekarno en niet erg vriendelijk tegenover Luns, maar het betekent niet, dat de V.S. ontkennen, dat bet principe van zelf beschikkingsrecht op de Papoea's van Nederlands Nieuw Guinea van toe passing is. Zij weigeren alleen maar steevast dit uitdrukkelijk te erkennen, m.a.w. zij houden zich neutraal. Moet Nederland daarom nu, zoals een pers bureau „diplomatieke kringen" reeds voorbarig liet verklaren, Nieuw Gui nea laten schieten? Neen, daarom zeker niet. Ook zonder de erkenning van onze rechten en die der Papoea's door de V.S. kan de status quo in Nieuw Guinea gehandhaafd blijven, zolang zij niet door gewelddadige agressie wordt omvergeworpen. Nu is nog steeds de Verklaring van kos ter Dulles niet ingetrokken, dat de V.S. een gewelddadige inlijving van grondgebied niet zullen dulden. Het niet-zenden van een Amerikaanse ver tegenwoordiger naar de installatie van de Nieuw Guinea Raad geeft geen reden deze verklaring van Dulles ver vallen te achten. Maar Nederland krijgt locli af en loe wel een vreemd gevoel bij de omgang met de Amerikanen. Wat gebeurt er nu als de V.S. moeien in grijpen in een poging tot geweldda dige inlijving van Nieuw Guinea? Worden ook dan nog niel openlijk ons goede recht en bet zelfbeschikkings recht van de Papoea s erkend? Gaan de. V.S. ook dan op dc grondslag van de neutraliteit-ten-principale mede be slissen over beigeen dan (ten behoeve van die neutraliteit?) moet gebeuren? In zoverre was de Amerikaanse weige ring aan de feestelijkheden in Hollan dia deel te nemen locli wel veelbete kenend. De verhouding binnenska mers moge dan nog zo goed zijn. in het openbaar zijn wij bet lieve kind, dat mijnbeer op straal maar liever niet moet groeten. iiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiMiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin ■Advertentie Vraag folder bij uw winkelier of ',3 SIROCCO N.V. ZUTPHËN - TEL. 06750-5741 Deze witte muizen hebben een reis gemaakt meteen Sovjet-ruimtevaartuig <n Cr, naar verluidt, geen nadelige gevolgen van ondervonden. HET NIEUWE DAGBLAD u

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1