edams officier slaas; Russisch kreeg pak Internationaal incident voor rood verkeerslicht as MET DE X15 TOT 48 KM. HOOGTE Tachtig auto's betrokken bij botsingen rond Gouda Nieuwe deken van Amsterdam Ondanks slecht weer toch isme grote steden hotels en pensions vol bezet Drie doden bij brand op kustvaarderBloemgracht' VAN AMERIKAANSE SOLDATEN goodwill Onder verkeersslachtoffers van Paasdagen drie Duitsers en vier Japanners Druk bioscoop- Het weer en theaterbezoek Mgr. J. A. G. van der Hoogte PTT-tarieven ten dele omhoog? August Defresne overleden Twee opvarenden Groninger coaster over boord gevallen en verdronken DINSDAG 4 APRIL 1961 Abraham van der V ies overleden Nu en dan regen Onstandvastig iveer Het weer in Europa i Herberekening na de revaluatie BRAND IN CAFE, SCHADE EEN TON 14 pagina s FRANKFORT, 4 april (U.P.I.) Vier Amerikaanse soldaten, in de leeftijd van achttien tot twintig jaar, hebben op eerste Paasdag een Russische officier een pak slaag gegeven. Zij trokken hem zijn auto uit, gaven hem een aan tal stompen en duwden hem daarna zijn auto weer in. De Amerikanen hadden te veel g^j dronken. Voor zover bekend had den zij voor hun vreemde han delwijze, die waarschijnlijk zal leiden tot een fel Russisch pro test bij de Verenigde Staten, geen enkel motief. Op aanwijzingen van de Russen, die het nummerbord van hun auto hadden genoteerd, zijn de vier G.I.'s door de Ameii- kaanse militaire politie opge spoord en in verzekerde bewa ring gesteld. Aangereden door auto Advertentie BINNENYERlNG BE D SCHUIMRUBBERBED DEN HAAG, 4 april De druilerige, vrij kille paasdagen hebben toch nog een vrij redelijk toeristisch bezoek opgeleverd. De A.N.V.V. blijkt alleszins tevreden met het resultaat, ook al staat dit niet in de schAduw van het recordbezoek van Pasen 1960. Nog geen bollenzondag Door trein gegrepen •Extra treinen Op de Theems HET NIEUWE DAGBIAD Vanmorgen vroeg, enkele uren nadat het nieuws over het incident in Bonn bekend was gemaakt, was nog met dui delijk of dit Kussisch-Amerikaanse in cident door de Kussen hoog opgeno men zal worden of niet. Het opperbevel van het Amerikaanse leger in Duits land, dat is gevestigd in Heidelberg. 7.al 70 spoedig mogelijk een verklaring over het gebeurde publiceren. Van wel- ten is moet worden opgevat als een „in ternationaal incident", De mishandelde Russische officier een luitenant-kolonel van het Rode Le gei', die is ingedeeld bij fische militaire missie in IranKtort. Hij reed op eerste Paasdag in zijn auto door Frankfort en moest op een gege ven moment wachten voor een \er keerslicht. Zijn chauffeur zette de wa gen pal voor de streep naast een per sonenwagen, waarin de vier Amerikaa - se soldaten, die behoren tot de deide Amerikaanse Pantserdivisie, zaten. Toen de Yanks de Russische auto zagen, herkenbaar aan liet opschrift. Soviet Military Mission", verlieten enkelen hen hun eigen auto, trok ken het achterportier lan de Rus- sche wagen opensleurden de lu,te nant-kolonel er uit. stompten hem en duwden hem daarna weer naar bin: nen. Onmiddellijk daarna reden zij snel weg. De Russische chauffeur had reeds het nummer van hun auto opgenomen. Dit nummer werd later doorgegeven aan de Amerikaanse M.P., voor wie het toen niet moeilijk meer was de da ders op te sporen. De Amerikaanse legerleiding heeft tot op heden elk commentaar op deze affaire geweigerd. Ook het Amerikaan se ministerie van defensie in Washing- tong weigerde vragen van journalisten over het gebeurde in Frankfort te be antwoorden. GOUDA, 4 april Op de rijksweg Den .Haag-Utrecht, tussen Zoeterineer en Woerden, is gisteravond tussen zes en acht uur een complete verkeers chaos ontstaan, waarbij tachtig perso nenauto's werden beschadigd of ver- nield. Acht personen, waarvan een ern stig gewond, zijn naar ziekenhuizen in de omgeving overgebracht. De verkeersgroepen Leiden, Den Haag en Utrecht van de rijkspolitie werden ingezet om orde te scheppen in de onoverzichtelijke situatie. Vooral hij Waarder, Reen wijk, Waddinxveen en Zoetermeer ontstonden vele botsingen tijdens een ongewoon druk verkeer op deze rijksweg. Voor bijzonderheden omtrent deze massale kettingbotsing zie men elders in dit blad. DEN HELDER, Twee Duitse per sonenauto's zijn zaterdagavond op de Afsluitdijk bij Den Oever frontaal met elkaar in hotsing gekomen. Bij dit on geluk werd een persoon gedood en vijf werden gewond. De bestuurder van een grote perso nenwagen, waarin vier Japanners za ten, wilde op ongeveer vier kilometer ten oosten van Den Oever een scco- terrijder inha'en. toen van de tegen overgestelde richting een auto naderde, bestuurd door de 23-jarige Duitser J. De Amerikaanse testpiloot Joe Walker is boven de luchtbasis Edwards in dev Amerikaanse staat Californië met een X-15 raketvliegtuig tot een hoogte van 48 kilometer gestegen. Dit is de grootste hoogte, welke een mens ooit heeft bereikt. De foto toont Walker breed grijnzend voor zijn vliegtuig na de recordvlucht. het beste bed ooit gemaakt met versterkte middensector fabrieken tevenbergen ROTTERDAM, 4 april In zjjn woning alhier is maandagavond op 61- iarige leeftijd overleden de heer Abra ham van der Vies, een der directeu ren van het Rotterdams Toneel. Hij was bij dit gezelschap in hoofdzaak belast met de zakelijke leiding. In verband met dit overlijden is de première van .,Irma la Douce", die vrij dag zou worden gegeven in de schouw burg alhier, uitgesteld tot zaterdag 15 ap.il. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met nu en dan re gen. Matige wind aanvankelijk oos telijk, later uit zuidelijke richtingen. Zachter. Zon: 6.07-19.20. Maan: 8-36. DE BILT, 4 april. Nederland oevindl zich al enkele dagen in het overgangsgebied tussen polaire lucht eii lucht van oceanische oorsprong. De fronten van al deze sto ringen schuiven over NedeHand heen en weer. We bevinden ons dientenge volge afwisselend in koude pola e betrekkelijk zachte lucht. In delijke provincies daalde de gelopen nacht de temperatuur tot 1 graad onder h EenrieSgecSmpliceerd lagedrukgebied op de oceaan beweegt m de richting van Ierland. Waarschijnlijk maakt zien hieruit een Ifzonderlijke storing Hos, die vanavond Nederland zalP H onstandvastige weer duurt daarom voort. Advertentie) Station Weer Den Heldei rpetiburg vüsstngen gelde Öe Bilt Twente JEincLhoven zw. bew. zw. bcw. regen geh. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. max min leersi temp temp *tgei gisteren 7 4 ui -Lin? bur* regen Stockholm sneeuwbui Oslo sneeuwbui Kopenhagen halfbew. aeu regen Amsterdam zw. bew. «russel regen Luxemburg regen ^arris zw. bew, Kice geh. bew. 9 8 8 9 9 10 10 7 5 6 9 2 6 -1 2 2 5 6 -1 -4 1 5 1 6 9 8 12 0.4 3 7 0.4 3 2 Van Goede Vrijdag af is een gestadige, zeldzaam drukke stroom n vreemde linge?" voor weekend-verblijf Nederland binnengereden. Vooral <le belangstel ling uit West-Duitsla nd was groot, naast die uit noord-Frankrijk en Bel gië en van de Skandinavische landen vooral uit Denemarken. Daarnaast kwamen vele geallieerde militairen de paasdagen in Nederland doorbrengen. Het dagbezoek van buitenlanders, voor al per autobus is nog aanzienlijk ge weest. Do logies informatiediensten van de twintig VVV's en de ANVV hebben be paald niet stil behoeven te zitten al was het aantal touristen geringer. Verleden iaar bracht deze dienst 40.000 vreemde lingen onder dak, dit jaar 15.000 In de grote steden met inbegrip van Utrecht, Groningen en Arnhem, kreeg men flink dl handen vol. De hotels geraak ten vrijwel bezet, terwijl in Amster dam. Rotterdam en Utrecht naast de pensionaccommodatie ook particuliere adressen moesten worden ingeschakeld. In Den Haag was tot zondagavond nog wel ruimte. Met buitenlandse bezoek richtte zich in de eerste plaats op de bollen streek. De Keukenhof kreeg in vier dagen bijna 70.000 kijkers. Hoewei er de Paasdagen een onafgebroken stroom auto's en bussen door de Bol lenstreek reed, kon toch niet worden gesproken van topdrukte. Het was geen echte bollenzondag; slechts hier en daar vielen wat hyacinthen en vroege tulpen te bespeuren, terwijl de meeste narcissen al waren afge sneden. Indien het weer deze week wat zachter wordt zal de komende zondag misschien ,,de" bollenzondag worden. In de badplaatsen is de drukte, on danks de gur.> wind, over het algemeen nogal meegevallen. Velen kwamen naar het Noordzeestrand, bleven er een tijd je hangeh en speurden naar een ver blijf voor de zomervakantie. Vooral Duitsers namen aan deze sport deel. In Zandvoort kwamen meer vreemdelin gen dan men verwacht zou hebben, maar zij konden gemakkelijk onder dak worden gebracht. Ook in Sche- veningen behoefde geen beroep te wor den gedaan op particulieren. Tal van bedrijven hebben goede za ken gedaan, andere ondervonden teleur stelling, zo bijvoorbeeld de Amsterdam se en Rotterdamse rondvaartboten. Het museumbezoek is tijdens de Paasdagen over het algemeen goed geweest. De be langstelling kwam vooral van Neder landse zijde. Anders was het gesteld met het drukke bioscoop- cn theaterbezoek; de indruk bestaat, dat hieraan ook veel buitenlanders deelnamen. Madurodam in Den Haag ontving ondanks het slech- j i te weer nog ongeveer 30.000 bezoekers. Dit was liet beeld dat Keukenhof vrijwel steeds op de I aasdagen bood. paiaplus Schneider uit Schneverdingen. De wa gens, die elk een snelheid van onge veer honderd kilometer per uur had den, vlogen met een ontzettende klap op elkaar en werden totaal vernield. De jonge Duitser werd levenloos uit het wrak van zijn auto gehaald. Een hem vergezellende dame, eveneens uit Schneverdingen, werd in ernstige toe stand opgenomen in een ziekenhuis in Den Helder. Hier werden ook de vier Japanners allen in Dusseldorp werk zaam opgenomen. Hun toestand werd gisteravond vrij bevredigend ge noemd. Zij hebben armbreuken en her senschuddingen opgelopen. DOETINCHEM, Op de niet be veiligde overweg aan de Denneweg alhier is zaterdagmiddag de 17-jarige Duitse motorrijder Jurgen Dressel uit Waltrip tegen een trein gebotst. Zeer ernstig gewond is hij overge bracht naar het Wilhelminazieken- huis. De Duitser was waarschijnlijk een toerist, die de Paasdagen in Nederland wilde doorbrengen. Na de botsing werd zijn motor tweehonderd meter door de trein meegesleurd. IJMUIDEN, In het St. Antonius- ziekenhuis is zondagmorgen de 82-jari- ge heer P. ter Voort overleden, die de avond tevoren op de spoorwegovergang in de Middenduinerweg in Santpoort door een van IJmuiden komende trein werd aangereden. De lieer Ter Voort was op een fiets om de gesloten halve ovprwegbomen gereden. AI MULO Tweede Paasdag 's mor gens is op de onbewaakte spoorweg overgang van de Steffensweg een per sonenauto door de Scandinavië Ex press gegrepen. De beide inzittenden de 46-jarige mevr. E. H. Verenhuis- Veneklaas en de 47-jarige C. van Ro- sendaal, heiden uit Almelo, werden hierbij gedood. De auto werd bestuurd door mevr. Verenhuis, die rijles ont ving van de heer Van Rosendaal. UTRECHT, Zaterdagavond is een trein uit de richting Amsterdam, tussen Baant cn Amersfoort, op een met knip perlichten beveiligde overweg op een auto gereden. De auto was met afge slagen motor op de overweg blijven staan. De twee. inzittende» konden zich ,n veiligheid stellen. De eerste as van het voorste truck- stel van cie trein ontspoorde. De auto moest met- snijbranders worden losge brand. Waarschijnlijk is een trein uit de richting Amersfoort even eerder te gen de auto gebotst. Deze trein is met enige beschadigingen in Baara gear riveerd. MAASTRICHT, 4 april In de nacht van zaterdag op zondag is de hoofd agent van politie H. P. Mast, 40 jaar oud, gehuwd en vader van drie kin deren, op de Wilhelminabrug van ach teren door een auto aangereden. De heer Mast, die zich na de beëindiging van zijn dienst per fiets naar huis be gaf, moest ernstig gewond in het St. Annadalziekenhuis worden opgenomen. Hier is hij anderhalf uur-na aankomst aan de opgelopen verwondingen be zweken. Operatief ingrijpen mocht niet meer baten. De chauffeur, die het ongeluk ver oorzaakte, werd door de politie aan gehouden. Het bleek een in Born woonachtige fruitteler te zijn, af komstig uit Engeland. De man had diverse café's bezocht en verklaarde niets van *de aanrijding te hebben bemerkt. GELEEN Op de Rijksweg-Zuid alhier werd zondag het zesjarige meis je M. Dirks uit Roosteren door een auto aangereden. Zwaar gewond werd zij overgebracht naar het ziekenhuis te Sittard, waar zij tegen de avond is overleden. Voordat het ongeluk ge beurde was het kind samen met haar vader uit de bus gestapt. Het meisje rukte zich los en stak de drukke Rijks weg over. Voor de ogen van haar va der werd zij door een passerende auto overreden. HAARLEM 4 april (K.N.P.) Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard heeft aan mgr. G. P. J. van der Burg, deken van Amsterdam, op diens verzoek eervol ontslag verleend uit deze functie. Tot deken van Amsterdam heeft de bisschop benoemd mgr. J. A. G. van der Hoogte, die rector was van het St.-Elisabeth- gesticht te Amsterdam. Mgr. Van der Hoogte is 25 december 1912 te Amsterdam geboren en priester gewijd 11 juni 1938. Hij was kapelaan in De Zilk cn te Delft. In 19*7 is hij rector geworden van het Maagdenhuis in Amsterdam en in 1956 rector van bet St.-Elisabethgesticht. Mgr. Van der Hoogte was adviseur van het L.T.B. en bisschoppelijk commissaris van de Ka tholieke Centrale Emigratie Stichting. Hij was lid van de emigratieraad in Rome. 6 augustus 1958 benoemde de paus hem tot g^jieim kamerheer. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 april De PTT is aan het berekenen of de herwaardering van de gulden ook zal leiden tot een verhoging van een aantal tarieven in het internationale verkeer. Meji, is nog niet tot een definitieve beslissing ge komen. De publikatie van een tarie venlijst, die gewoonlijk elke maand ver schijnt, is ditmaal om deze reden ach terwege gelaten. AMSTERDAM, 3 april In de nacht van zaterdag op zondag is op 67-jarige leeftijd alhier overleden de schrijver regisseur August Defresne. Hij was au teur van vele romans, novellen en to neelstukken. H(j heeft o.a. de artistieke leiding gehad van ,,de Amsterdamse Toneel Vereniging", ,,het Amsterdams Toneel Gezelschap" en ,,de Toneelver eniging". De heer Defresne was lid van de raad voor de kunst en de Amster damse kunstraad en voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Toneelkun stenaars. De begrafenis zal in alle stilte geschieden. De restaurants en café's in de grolp steden waren zeer tevreden over hel weer. waardoor vele Nederlanders en buitenlanders het binnen zochten. Opmerkelijk is, dal het buitenlandse toerisme voor vat de verblijfplaatsen be treft. veel mobieler was dan voorheen. Vele honderden, wellicht zeifs duizenden op de eefste Paasdag in de kustprovin cies vertoevende Duitsers, trokken te gen de avond naar Utrecht, het Gooi, de Veluwe en Arnhem en brachten daar leven in de brouwerij. De Spoorwegen hebben vele extra- treinen laten lopen, maar ook veel nor- Samen onder de paraplu, maar mét slin- male treinen met één of meer wagens gers narcissen en het bollenland. uitgebreid. Advertentie en nog eens paraplu's, maar toch ook, in weerwil van de regen, opgewekte mensen die genoten van de bloemenpracht rondom. Het strand- en bloembollenverkeer per spoor is dit jaar opvallend lustig geweest. Het verkeer van en naar Rot terdam werd vrijdag n„ de vroege och tenduren druk, evenals dat van Den Hel der naar Amsterdam en van Amster dam naar het Gooi en Utrecht. In Breda viel vrij veel grensverkeer waar te ne men. Dit was ook het geval op de lijn AkenMaastricht. In de treinen rich ting Groningen moest dertig procent van de passagiers wegens plaatsgebrek staan. Zaterdag was er in de morgenuren veel grensverkeer in Maastricht, Nijme gen en Hengelo, 's middags werd het daar aanzienlijk rustiger. Op de eerste Paasdag verschilde het spoorwegver keer in intensiteit niet van dat op nor male zondagen. Na vijf uur gistermid dag begon op alle stations weer een gro te toeloop van reizigers, die huiswaarts keerden. Uit Rotterdam vertrokken veel reizigers in de richting van Hoek van Holland. Maleise Federatie Premier Abdoel Rahman heeft gisteren verklaard dat de toestand rond Nederlands Nieuw Gui nea „voor de toekomst grotere gevaren inhoudt" dan de crisis rond Laos. (UPI). ALKMAAR, 4 april Zondagmor gen ontstond door onbekende oorzaak brand in het pakhuis van het café-res taurant annex kruideniersbedrijf van dc heer C. Bontje in De Goorn, ge meente Berkhout. De brandweren van Averhorn, Berkhout en Hoorn moesten er aan te pas komen om met twaalf stralen het vuur te bedwingen en te voorkomen dat de brand zou overslaan op de nabij liggende percelen met rie ten daken en de katholieke kerk. Een dubbel pakhuis, de toneelzaal en de kleedkamers brandden geheel, uit- Ook een bestelauto, een bromfiets en grote voorraden kruidenierswaren gingen ver loren. De schade bedraagt ongeveer een ton. Sovjet-Unie Premier Khroesjtsjev heeft een uitnodiging aanvaard om een bezoek te brengen aan de Afrikaanse republiek Mali. Een datum is nog niet vastgesteld. (UPI) HELSINKI, 4 april (Ktr.) Drie op- arenden van dc kustvaarder Bloem gracht zijn zondagmorgen om hel le ven gekomen bij een brand aan boord van het schip in de haven Turku in zuid-west Finland. Het zijn de vol-ma- trozen Donald van der Pal uil Alk maar, Johannes Gerhardus van den Berg uit Den Haag en de Spanjaard Jose Joyentine Quinanfs-Torrado. Twee bemanningsleden, Gerrit van Zanen uit Scheven in gen en Andreas Stoter uit Best zijn zeer ernstig gewond. De ouders van Gerrit van Zanen zjjn per vliegtuig naar Finland vertrokken. Zijn verwondingen zijn zo ernstig, dat men er rekening mee houdt, dat hij zeer spoedig zal overlijden. Ook de toe stand van Andreas Stoter is in hoge mate zorgwekkend, zo deelde men mee van de zijde van de rederij, de C.V. „Grachtmjj" in Amsterdam. Leden van de bemanning ontdekten de brand 's morgens vroeg.. Zij trachtten de brand weer op te bellen vanuit een telefoon cel op de kade, maar de telefoon was defect. De bemanning van een Fins schip heeft daarna de brandweer ge waarschuwd. De brandweerlieden troffen de twee ernstig gewonde mannen in de gang van het schip aan. Zij werden onmid dellijk naar het ziekenhuis overge bracht. Nadat de brand was geblust vond men de stoffelijkè overschot ten van de drie klachtoffers in de hut ten. De oorzaak van de brand is niet be kend, maar de politieautoriteiten ver klaarden, dat deze waarschijnlijk is ont staan doordat een der mannen onvoor zichtig is geweest bü het roken van een sigaret. De kustvaarder (500 bruto register ton) had in de haven van Turku een lading hout ingenomen bestemd voor Amsterdam. De brand heeft verschei dene uren gewoed en heeft in het ach tergedeelte van het schip grote schade aangericht. LONDEN Twee opvarenden van de Groninger kustvaarder Despatch het vier jaar ouile dochtertje van de kapitein én de 42-jarige kok van lit schip, zijn eerste Paasdag in East Greenwich op de Theems over boord gevallen en verdronken. Het zijn Afie- na Lugthart uit Groningen en Willem Frederik Post, vermoedelijk afkomstig uit Zwolle. De „Despatch" (199 ton) lag in East Greenwich voor anker. De slachtoffers werden door de sterke stroming stroom afwaarts meegesleurd. Een 56-jarige machinist van een Engelse douane sloep, Sidney Griffin, is geheel gekleed te water gesprongen, maar kon hen niet meer bereiken. De slachtoffers zijn la ter door een andere boot uit het wa ter gehaald. Zij werden naar een zieken huis overgebracht, waar men slechts de dood kon constateren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1