DE STERRENHEMEL IN DE MAAND APRIL enkele MANNEN Plan voor aromatenfabriek op terrein aan de Botlek noenen f voor uw trouwste vriend Geen kernwapens voor de NAVO BANKETFABRIEK W. KESTER N.V Korter werken bij de N.S. Investering voor f 75 miljoen door Esso Priesters voor Lati j ns- Amerika Wat zou het u kosten Waslijnen redden jongensleven De krant kimt U niet missen Grootste in Europa Jongen ernstig gewond bij aanrijding Herdenking gevallenen op 4 mei Bejaarde vrouw in brand Onofficiële koers Volkswagen aandelen sterk gestegen WOENSDAG 5 APRIL 1961 PAGINA S M Wees eens eerlijk, hoe vaak gebeurt het niet dat we hem een „kliekje" voor zetten. Afhankelijk als hij van ons is v/erkt hij dat dan wel naar binnen. Hij weet niet, dat we hem tekort doen. Wij moeten echter wél weten dat ook onze hond - evenals een kind - récht heeft op het juiste voedsel. Slechts dan blijft onze trouwe viervoeter een gezond dier, waar we niet alleen van hou den, maar ook trots op kunnen zijn! Doggy komt u hierbij te hulp! Doggyheet het nieuwe hondenvoedsel. Doggy bevat in gecomprimeerde vorm de complete, uitgebalanceerde maaltijd voor uw hond. Doggy is klaar voor gebruik, in drie tellen ||f|| uit het blikje in zijn bakje. Poolster?! •o' - sry*mp^ - jMpi Meer dan u denkt! en Catty voor uw poes Een complete, uitgebalanceerde maaltijd.Catty bevat vis (eiwitten), meelspijzen en vitaminen. Pols gebroken bij val van tien meter DEN HAAG, 4 april. Esso Nederland deelt mee dat zij zich gaat begeven op het terrein van de vervaardiging van chemische produkten. De maatschappij zal op haar raffinaderij-terrein in het Botlekgebied bij Rotterdam een nieuwe fabriek bouwen van aro matische basisprodukten ten be hoeve van de chemische industrie. Deze produkten zijn o.a.: benzeen, tolueen en xylenen, zoals paraxy- leen. Van steenkool naar olie Gunstige ligging Nog maar één geestelijke voor 4.500 gelovigen Op zondag 16 april a.s. hopen onze geliefde Ouders C. A. VOLLEBREGT en M. B. VOLLEBREGT— SCHOENMAKERS de dag te herdenken, dat zij voor 25 jaar elkander het H. Sacrament van het huwelijk toedienden. Tot hun intentie zal op die dag om 9.45 uur een H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen, in de parochiekerk van O.L. Vrouw van de H. Rozen krans, Singel 104. Hun dankbare kinderen Schiedam, april 1961. Marconistraat 55 b. Gelegenheid tot felicite- teren 's middags van 3-- 4.30 uur in Het Wijkcen trum, Dr Wibautplein 129. J. M v. Velzen, Batkkerijgrond stoffen N. V, Waranda 44. Schie dam vraagt meisjes voor gezel lig groepswerk in de fabriek. Aanmelden dagelijks aan boven staand adres van 8 tot 17.30 uur of tel. 64172. i Gevraagd aankomende en leer ling-naaisters. Aanmelden: Wor- telboer's Confectiebedrijf, Nieu we Binnenweg 310, tel. 34080.^ Kunsthandel „Rosa", Broersveld 28, tel. 63837. De Speciaalzaak voor schilderijen, etsen en inlijs tingen. Ook geven wij K.E.S.-ze- gels. Voor schilderen, witten en be hangen is het voordeliger en ver trouwdste adres toch altijd: G. J. J. Ponjé, gedipï. vakman, Schaperlaan 61. tel. 64019. Schie- am. Vraagt vrijblijvend advies stalen. Schoonmaak! Schoonmaak! Laat nu uw haard vakkundig schoon maken! Prijzen vanaf 6,50. Specialisten op dit gebied: N.V. ,,Rola", haardenfabriek, afd. Ro- lista. Noordvestsingel 89, telef. Schoonmaak! Schoonmaak! Laat nu uw schoorsteen elektrisch ve- fen, geen roet of stof meer. lektr Schoorsteen veegbedn.if „Rolista", Noordvestsingel 89, telefoon 687Ö6. J. M. v. Velzen, Bakkerijgrond stoffen N.V., Warande 44 Schie dam vraagt enige werkkrachten. Ervaring strekt tot aanbeveling Aanm. dagel. aan bovenstaand adres van 8 tot 17.30 uur of tel. 64172. Schoonmaak! Achoonmaak! Laat nu uw oliehaard of kachel vak kundig schoonmaken. Oliespecia listen N. V. Rola, afd. Rolista, Noordvestsingel 89, tel. 68788. Voor trouwreportages en foto's aan huis. Foto K. v. Vuuren, Hoogstraat 106, tel. 66720. Pas foto's in 1 dag klaar. Locostar rijwielen van Locomo tief rijwielfabriek, v.a. 135,-. Ook gem. betaling. Motor- en rij wielhandel Engelen, Celslus- straat 42 hoek Prof. Kam. On- nesiaan, Schiedam. Huurt voor uw feesten etc. mo derne klapstoelen en tafels. Glas werk, kop en schotels, koffieke tels 10 liter enz. bij de le Schie dam se verhuurinrichting, Si mon Rosman, Frans Halsplein 43-45. Tel. 65800. Voor alles op fotogebied. Pas foto's ontwikkelen, afdrukken en vergroten, in één dag gereed bij Foto Wamsteker, Passage 12, te- lef. 82924. ^13 ;ji;i cSMjjIe^M VOO» uw WATERSLANS Slechts 52ef per blikje. Verltrijgboor bij kruideniers, slagers, vishandelaren, dro gisten en de speciaalhandelaren. als u zelf erop uit zou moeten trékken om uw zo goed als nieuwe auto aan de man te brengen of uw nog in goede staat verkerend gasfornuis te verkopen? Om de kaart te richten moet men ze boven het hoofd houden, en het N laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 april te 21 uur, Midden-Europese tijd. Voor vroegere tijdstippen, de kaart draaien in de richting van de wijzers van een uurwerk, voor latere waarnemingen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele avonden aangegeven; de getallen duiden de dag van de maand aan. De plaats van Uranus (U) is aangeduid, alsook de schijnbare loop van Venus (V) en Mars (M). De stippellijn die door de Zwaan en de Voerman gaat duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestippelde lijn is de ekliptika (Dierenriem of Zodiak); de zon, maan en de voornaamste planeten bevinden zich steeds in de nabijheid van deze lijn. Catty en Doggy zijn kwaliteits- produkfen, gegarandeerd door Quaker Oats, de grootste fabrikant van katten- en hondenvoer in de Verenigde Staten van Amerika. Wat kost een „KAMPIOEN" in „Het Nieuwe Dagblad"? Aanzienlijk minder dan (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 april Een 15-jarige scholier is gistermorgen van tien meter hoogte gevallen in de tuin achter zijn huis in de Usselincxstraat alhier. Zijn val werd gebroken door enkele waslijnen en de zachte aarde in de tuin. De jongen brak alleen zijn pols. Hij is opgenomen in het ziekenhuis aan de Zuidwal. De knaap had een bal van het dak gehaald en toen hij zich van het dak op een kolenkist op het balkon van de bo venste etage liet zakken het evenwicht verloren. LONDEN, 5 april De Verenigde Staten hebben besloten het voorstel van de regering-Eisenhower tot vor ming van een onafhankelijke NAVO- kcrnmacht „kalm te begraven", zo schrijft de Britse „Sunday Times". De nieuwe Amerikaanse regering van pre sident Kennedy zou hiertoe o.a. zijn gekomen op grond van de overweging, dat de kosten voor Europa te groot zul len zijn. Bovendien beschikken de V.S. over méér dan voldoende macht om een eventuele tegenstander te vernietigen. VRAAGT voor haar ploegendienst (ook nachtarbeid) (gepensioneerden komen ook in aanmerking) Aanmelden op ons kantoor Broersveld 67. VOOR KANTOOR Aanmelden op cns kantoor Broersveld 67. De Amerikaanse regering is wel be reid een deel van deze macht speciaal te bestemmen voor de verdediging van Europa. Dit geschiedt in de vorm van duikboten met Polaris-raketten. De Amerikaanse autoriteiten voelen niet voor het denkbeeld, dat alle vijf tien NAVO-landen „een vinger aan de trekker van de voorgestelde kernmacht" zullen hebben. Voorts zijn de Amerika nen, volgens Brandon, gekant tegen een onafhankelijke afschrikwekkende macht in de vorm van kernwapens voor West- Duitsland, waarvoor de Westduitse mi nister van defensie Strauss, de voor naamste pleiter Is. Amerikanen, die de laatste tijd contact hebben gehad met Westduitse politici, zouden onder de in druk zijn gekomen van het geringe en thousiasme in deze kringen voor het plan. DEN HAAG, 5 april Pogend de par tijen welke onderhandelen over de werk tijdverkorting bij de Nederlandse Spoor wegen tot elkaar te brengen, heeft de Stichting van de Arbeid het Comité van Rijksbemiddelaars in overweging gege ven per 28 mei dat is met ingang van de zomerdienstregeling in te stemmen met dc invoering van een werkweek van 46 H uur. De directie van de N.S. was van me ning, dat werktijdverkorting per die datum technisch niet te verwezenlijken zou zijn, althans zeker niet voor het personeel, dat aan het rooster van de dienstregelingen gebonden is. De Stich ting meent, dat dit probleem te onder vangen zou zijn door voor het rooster- De werknemers bij de N.S. waren van mening, dat de werktijdverkorting tot 45 uur reeds per 28 mei moest ingaan. De werkgevers meenden dat de datum van ingang van de werktijdverkorting 1 okto ber geschikter zou zijn. De investering hiervoor zal vijfenzestig miljoen gulden bedragen. De fabriek zal een begin-capaciteit hebben van 220.000 ton per jaar; zij zal één van de grootsten zijn die ooit voor de fabricage van aro maten werd gebouwd, en de grootste op dit gebied in Europa. Het ontwerp ervan is gebaseerd op speurwerk, verricht door de Esso Research Engineering Comp. Het voorbereidende werk is reeds be gonnen, terwijl met de bouw van de fa briek nog dit jaar een aanvang zal wor den gemaakt. Het project zal midden 1963 Igereed zijp. De vraag naar aromatische chemicaliën neemt in Europa sterk toe, daar deze pro dukten gebruikt worden als grondstoffen voor de vervaardiging van plastics, kunst vezels, wasmiddelen, harsen, insecticiden, enz. Thans worden deze aromaten hoofd zakelijk vervaardigd uitgaande van steen kool. Aangezien de steenkoolverwerkende industrie echter niet kan voldoen aar de sterk stijgende vraag, is het logisch en economisch verantwoord dat de olie-in dustrie zich steeds meer aan de vervaar diging van deze produkten gaat wijden. De ontwikkeling van nieuwe fabricage processen door de Esso Research Engineering Company maakt bet moge lijk, zo wordt van de zijde van het be drijf medegedeeld, deze aromaten te ver vaardigen door catalytische omvorming van bepaalde aardoliefracties, gevolgd door hydro-dealkylatie. Deze processen kunnen economisch worden toegepast ais zij gekoppeld worden aan een grote raf finaderij. Rotterdam werd gekozen als vestigings plaats omdat goede transportmogelijkhe den en een net van waterwegen beschik baar zijn. De aromaten zullen niet alleen afzet vinden in Nederland, maar zullen helpen voorzien in de groeiende behoefte in andere Euromarkt-landen, zomede in Engeland en Scandinavië. Tot het gereed komen van de fabriek in de Botlek zul len deze produkten in beperkte mate be- schikbaar zijn van andere Esso-bedrijven in Europa en de Verenigde Staten. De verkoop zal in de diverse landen in han den zijn van de Esso-organisatie in het desbetreffende land. Bij de bouw van de fabriek zal zoveel mogelijk gebruik worden gemaakt van Nederlandse werkkrachten en voor zover mogelijk van Nederlandse materialen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 april Op de Rijswijk- seweg even voorbij de brandweerkazerne is vanmorgen om vijf over half acht de 14-jarige J. Grafhorst uit de Beetsstraat alhier aangereden door een vrachtauto. De jongen is met zware verwondingen aan het onderlichaam opgenomen in het ziekenhuis Westeinde. Zijn toestand is zeer ernstig. Het slachtoffer, dat op zijn fiets in de richting van het Rijswijkseplein reed, is door nog onbekende oorzaak in aanra king gekomen met het voorspatbord van de vrachtauto, die hem passeerde. De jon gen kreeg het rechtervoorwiel over het qnderlichaam, Plechtigheden op de Dain AMSTERDAM, 4 april. Met in stemming en met medewerking van de raad van ministers zal, in samenwer king tussen de commissie nationale her denking en het comité nationale her denking militaire gevallenen, donder dag 4 mei een nationale herdenking worden gehouden ter nagedachtenis aan allen, die sinds 10 mei 1940, hetzij als burger, dan wel al^ militair zijn gevallen. Na voorafgaande bijeenkomsten, waarin Israëlitische-, protestantse- en r.-k. geestelijken voorgaan, zal om on geveer vier uur bij het nationale monu ment een herdenkingsplechtigheid ge houden worden. De Koningin en Prins Bernhard hebben toegezegd hierbij aan wezig te zullen zijn. De nationale herdenking vormt de inleiding tot de plaatselijke herdenkin gen in de avonduren. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 april In het zieken huis aan de Zuidwal is gisteren een 79- jarige vrouw met ernstige brandwonden opgënomen. Vermoedelijk was zij, toen zij op bezoek was bij haar schoondochter in de Kalkoenstraat en de radio wilde aan zetten, te dicht bij de kachel gekomen, waardoor haar japon in brand raakte. De bejaarde dame gn haar schoondochter, die nog tevergeefs geprobeerd had de vlam men te doven, renden gillend de straat op. Een 55-jarige man, die. zijn auto stond te wassen, bluste de vlammen met het schuimblusapparaat uit zijn wagen. Naar aanleiding van enkele verzoeken om inlichtingen geven we hieronder tegelijk als algemene informatie doel van het college voor Latijns-Amerika en de omstandigheden in het betrokken ge bied min of meer uitvoerig weer. Een derde van alle katholieken leven in Latijns-Amerika, maar beschikken slechts over 9 pet. van de priesters. Latijns-Amerika heeft gemiddeld één priester voor 4.569 katholieken, terwijl dit gemiddelde voor Nederland en het Groothertogdom Luxemburg 500 be draagt, voor België 563. voor Ier land 531, voor Italië 766, voor Frankrijk 751. Deze toestand wordt steeds erger, omdat de bevolking jaarlijks met vier miljoen toeneemt. Op herhaald verzoek van de Heilige Stoel besloot Zijne Eminentie de Kardi naal-Aartsbisschop van Mechelen, met goedvinden van de Belgische bisschop pen, in 1953 het College voor Latijns- Amerika op te richten, onder bescher ming van de Leuvense Katholieke Uni versiteit. Het College heeft zich tot doel gesteld diocesane priesters ter beschikking te stellen van de Latijns-Amerikaanse bis schoppen. De filosofische en theologische studies worden aan de Leuvense Univer siteit gedaan, terwijl het College de La tijns-Amerikaanse vorming van de stu denten verzorgd, om hen zo beter op hun toekomstige apostolaat voor te bereiden (talen, geschiedenis, aafdrijks- kunde, sociologie, pastoraal). Aanvragen moeten schriftelijk gericht worden, vóór 1 juli, aan de Secretaris -van het College voor Latijns-Amerika. Tervuursestraat 56, Leuven, vergezeld van de volgende dokumenten: doop- en yarmbawijs, geneeskundig - getuigschrift, levensloop, bewijzen van goed gedrag, afgeleverd" door de pastoor van de pa rochie en de directeur van het Collega (of godsdienstleraar) en rechtstreeks opgezonden naar de Secretaris, diplom® van humaniora, eventueel diploma's va» universitaire studies, een pasfoto. (Van onze correspondent in Bonn) FRANKFURT, 4 april De onofficiële koersen voor de nog niet eens in het bezi' van de intekenaren zijnde ..Volkswagen- aandelen'' de toewijzing zal pas in de komende dagen geschieden zijn i® Noord-Duitsland al gestegen tot 790. De emissiekoers van een aandeel va1"" Mark zal 350 bedragen. De beurshandel in V.W.-aandelen begi»' eerst 7 april. Officiële noteringen zijn et dus nog niet en de beursdirecties doe» hun uiterste best abnormale koersstijgin- gen te verhinderen, hoewel er reeds ve'e transacties schijnen te zijn gedaan. P* laagste „gesproken koers" ligt in iedef geval niet lager dan 650. Inmiddels hebben interessenlen-groepe» van intekenaren op de V.W.-aandelen ee» aanklacht ingediend- tegen de bondsrege ring vanwege de geprivilegieerde beha»' deling van dc rond 70.000 man van 't per' soneel der V.W.-Werke bij de toewijzing van de stukken. In de eerste plaats z dit personeel het eerst „aan bod" kome» en in de tweede plaats mag het een maxi' mum van tien aandelen betrekken. Ni? alleen, dat dit vijf meer is dan het ma*'- mum dat theoretisch voor de „vrije" in tekenaar ter beschikking staat (hij zal bij een overtekening tot rond 185 proce»' hoogstens twee krijgen), maar bovendien krijgt het V.W.-personeel ieder 10 aande len. Naar hel oordeel van de indieners va» de aanklacht druist dit in tegen de gelijk heid, di*de voorlopige Westduitse grond wet garandeert.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 8