Celeerden willen doordringen in de vele geheimen van de aarde NIEUWE RIOOLWATERZUIVERING DEN HAAG de om zee investeert schoon te veertig miljoen houden Fanatieke strijd met Delfland Ir. J.G.W. Bolomey drinkt gereinigd rioolwater als Jus dWange Mens leeft op een zuurstofplateau99 OP EEN VERKEERDE MANIER MET SCHWAB „BIJ DE DUIVEL TE GAST" *#k (Van onze Haagse redactie) Verleden maand kwamen de kranten met het bericht, dat een vlet van gemeentewer ken van Den Haag, varende op de Noordzee tussen Hoek van Hol land en Scheveningen, werd ver mist. De ontknoping was mindèr dramatisch dan zij had kunnen zijn: het bootje was overvallen door de mist en toen zijn koers kwijtgeraakt. De volgende mor gen werd het door een mijnenve ger gevonden en de twee opva renden konden worden opgepikt, De vraag, die bleef, was: Wat doet Gemeentewerken zo ver van huis? Het geven van een ant woord hierop is een blik gunnen op een strijd, die al jarenlang met ongekend grote hardnekkigheid wordt gestreden in Den Haag en omgeving: het vraagstuk van de rioolwaterzuivering. Een strijd met talloze aspecten. Projecten van tientallen miljoenen guldens zijn er mee gemoeid, maar ook Prestige- en competentiekwès- ties, de tuinbouw, het toerisme, de volksgezondheid, de industrie. Tientallen gemeenten, commis sies, instanties, personen zijn er bij betrokken, en alle vechten zij voor hun standpunt met inzet van al hun krachten. Geen wapen wordt geschuwd om ook maar een strobreed voordeel te behalen in de deels wetenschappelijke touw trekkerij van „welles en nietes". ^°'n wapen was ook de vlet. totnfe Kijkduin en Öckenburgh „Ster der wonderen" Nieuw portret Duivelsdans Voor de jeugd J-*'j e mens verkent nu wel de ruimte en maakt grootse plannen om naar de maan en de planeten te reizen, maar er is nog altijd een planeet heel dichtbij die ook nog tal van geheimen niet heelt prils gegeven, n.I. onze trouwe moeder Aarde. De be langstelling voor onze eigen wereld is thans sterk verhevigd nu bekend ge maakt is dat de Amerikaanse nationale academie van wetenschappen dit voor jaar opnieuw een onderzoek gaat in stellen naar het binnenste, der aarde. Dit zal gebeuren van een schip al bij het eiland Guadeloupe aan de westkust van Mexico, waar men door het water van de Grote Oceaan heen een gat in de aardkorst gaat boren. Die is daar ter plaatse het dunst; een laag gesteen te van slechts vijl kilometer dik. Over het algemeen is de aardkorst onder de oceanen twee maal zo dik, terwijl ze onder de continenten gemiddeld een doorsnee heelt van 35 km. Eigenlijk nog een dunne schil als men beselt dat de aardstraal 6400 km groot is. De kennis van het binnenste der aar de hebben de wetenschapsmensen tot Schoon, schoon water a.u.b..' nu toe verkregen o.m. door middel van de seismologie. Men zendt dan schokgolven diep de bodem in en uit de teruggekomen trillingen is iets af te lezen van de samenstelling van de aar de. Ook vulkanische uitbarstingen brachten de geleerden een eind op weg. Men weet nu dat de aarde bestaat uit een harde korst waarop wij leven, met scherp gescheiden daaronder een man tel, die reikt van 35 km tot ongeveer 2700 km diepte. Die mantel wordt voor namelijk gevormd door de elementen zuurstof, magnesium en silicium welke onder hoge druk en temporatuur staan. Het is, niet bekend in welke kristalvorm deze elementen, waarvan zuurstof de voornaamste is, in de mantel voorko men. Vast staat wel dat ze in vaste toe stand verkeren. Onder de mantel zit een tweedelige kern: de buitenkern die tot 5.000 km diepte en de binnenkern die tot 6400 km gaat, tot het middelpunt der aar de dus. Aangenomen wordt dat de kern voor negentig procent uit ijzer en silicium en voor tien procent uit he uitleg, die dTitt tbehoeft, brengt ons midden in het strijdgewoel. De '?t was uitgestuurd door een van de r.'hgslieden in de voorste linie, ij. J. r- W. Bolomey, directeur van de Haag- vo Semeen te werkenEen man, die tori?' met een vuur, dat de gewone amb- plichtsbetrachting mijlenver te .oven gaat voor de taak die hij zich Snu Besteld: het schoonhouden van de rto veningse stranden. De badstran- ttki' die een dikke pijler zijp van de Ian ®se economie. De vlet nu was be- de i? met een groo't aantal roodgeverf- vL outen schijven die bij de monding en? .de Nieuwe Waterweg waren uit- on ten die door de vlet nauwlettend dat j n drijfaocht worden gevolgd, tot- 1 de mist dit onmogelijk maakte. Wat Een overzicht van de werkzaamheden voor het grote project. miljoen liter per etmaal via een buisleiding op slechts 400 meter uit de kust in zee wordt uitgebraakt. Hoewel het bezwaar hiervan niet behoeft te worden overschat (het reinigend vermo gen van de zee is groot) is het toch een weinig bevredigende situatie, die zijn psychologische uitwerking niet mist. Daarom ook bevindt de heer Bolomey zich in een moeilijk parket: enerzijds moet hjj met argumenten alles op haren en snaren zetten om vervui ling van de stranden te voorkomen, an derzijds mag hij de Hagenaars en de duizenden binnen- en buitenlandse toe risten niet te veel afschrikken. Zegt hij dus in een vaktijdschrift dat uit (zee) waterproeven is geble ken, dat voor de kust grote aantal len colibacteriën voorkomen (die een indicatie zijn voor de aanwezigheid van menselijke afvalstoffen) dan haast men zich in een toelichting voor het publiek er aan toe te voegen, dat dit in het geheel geen belemmering hoeft te z(jn voor zijn frisse, gezonde bad m zee, waarvan het water heel wat be ter is dan van vele bekende badplaat sen buiten ons land." Enigszins triom- Men kwam, na enkele uren debat teren, nog niet tot eer. besluit. Er werd (weer) een commissie benoemd, die zich op dit ogenblik nog steeds aan het beraden is. Wie in deze commissie geen zitting heeft is ir. Bolomey. Wat eek ter met betekent, dat hij gelaten af wacht wat de conclusie van de (breed samengestelde) commissie zal zijn. Hij zette zijn drijfproeven met de enorme dobbers voort en legde zijn conclusies („Verontreiniging van de Nieuwe Wa terweg is verontreiniging van de stran den") als een soort tijdbom neer onder de tafel waaraan de commissie verga dert. Hjj publiceerde ze namelijk uitge breid in de (vak)tijdschriften „De Inge nieur" en „Land en water" in de over tuiging, dat ze gelezen zullen worden door hen die hij wil bereiken. Het gaat de heer Bolomey niet zozeer om de graad van vervuiling van de Nieuwe Waterweg door lozing van het afvalwa ter het meeste gaat immers naar Den Haag maar om het principe „Er mag niets meer bij". Hji is er van overtuigd, dat het vuil vanuit de riool- mond als een „ondoorzichtige muisgrij ze massa" de Nieuwe Waterweg af zal hit ook dep de acht werd ers wer- ooj,?erdere proeven bekend was, de„ ?en weer bewezen: de drijver t de Nieuwe Waterweg ooor room meegevoerd en zes tot Op a?r later op de kust geworpen Vef,?e kust van Terheijde en het Sche- tien En rï'* en kilometer noordelijker dus. r»*-. wilde ir. Bolomey nu met zijn en aantonen: vervuiling van de vervul- uciiuonen: vervuumg lin» Waterweg betekent ook i}u- an de Scheveningse badstranden. ders' ?,Wus de heer Bolomey, geen ver- hu nietr?U'^n® meer van de Waterweg, en nooit. voor!?ieiding tot de proeven was het radp„ Ir'en van dijkgraaf en hoogheem- de r?„inan delfland de vervuiling van door iandse wateren tegen te faa" ïdeentL afvalwater van een aantai ge- de hn®n niet langer meer te i°ze7n°p D°ezem maar in de Nieuwe Water- We& t ~*"*1 Auaur in uc - tuuriiii pdit voornemen vonden zp na- Weé' w, htK van8' Want ^UrlWljT' t vuuuieuicn i_liv, - Uk hoofdingeland Bolomey op. hun vaiï'h"ant juist om de verontreiniging geroet strand tegen te gaan had de inen ie kien Haag een besluit geno- sec:ii zeer vergaande financiële con- ■het h? es- dat nu door de plannen van d^el t heemraadschap voor een groot B8sl-t niet dreigde te worden gedaan. voert ®n was namelijk om langs het af- B°4es"aal van het een I n. j rioolwater, in de stalij. van Poot bij de Houtrustweg, tnologischo rioolwaterzuiveringsin- ?a atie te bouwen, een project van bij ,5 ,n miljoen gulden, dat het grootste De-, ztih soort van geheel west-Europa. 11stallatie er wordt al druk Vip, de voorbereidingen gewerkt »- ,-i„?en einde maken aan de onbevre- 'oê de huidige toestand, waarbij on- .stelbare hoeveelheden rioolwater helder regenwater, maar ook vies ..- 'Snoudeltjk en Industrieel afvalwater Den jfikig en omgeving, ruim 100 fantelijk wordt ook geconstateerd, dat het water van onze watersportcentra, waar duizenden zwemmen, coli's be vat, en dat niemand daar bang voor behoeft te zijn. Aan de ergste verontreiniging die door het Haagse rioolwater zal dus. over enkele jaren, als de zuiverings installatie gereed is, een einde worden gemaakt. Grotere vervuiling van de Nieuwe Waterweg zou echter, blijkens de resultaten van de drijfproeven, weer een stap terug betekenen voor de bad stranden. Vandaar dat het er in die vergadering van hethoog-heemraadschap Delfland, waarop dit voorstel ter tafel kwam, ongekend fel toeging. Zo fel, dat ir. Bolomey gedwongen werd zijn excu ses aan te bieden aan het college voor zijn uitlatingen in het vuur van de woor denstrijd gedaan, en dat de notulen moesten worden „bijgewerkt". Zo fel ook, dat het burgemeester Bogaardt van Rijswijk deed opmerken: „Hoewel ik het met de zakelijke argumenten van de heer Bolomey volkomen eens ben, moet ik wel zeggen dat een raadslid, dat zich op deze wijze zou uitdrukken, in elke gemeenteraad het woord ontno men zou worden". Een belangrijk aspect in het debat was ook de positie van het Westland, dat voor zijn tuinbouwjaarlijkse op brengst 200 miljoen gulden, waarvan 80 procent voor de export alleen maar belang heeft bij uitstekend wa ter Vandaar dat sommigen zich onom wonden uitspraken voor stopzetting van lozing op de boezem en zich ach ter het voorstel plaatsten van het col lege om het afvalwater naar de Nieu we Waterweg af te voeren. „Wie be weert dat dit de stranden benoor den Hoek van Holland verontreinigt, zaait ongemotiveerde onrust". varen, zich slecht zal mengen met het zeewater en gedeeltelijk koers zal zet ten naar Scheveningen. Nu even terug naar de installatie, die Den Haag gaat bouwen. Ook over de plaatsbepaling is vroeger al heel wat te doen geweest? Men had de installatie eerst gepland aan de Leyweg, van waar het tot 95 a 98 procent gezuiverde water, het effluent, gelooid zou worden op Delflands boezem. De strijd „hoe schoon" dit effluent wel is, is ook bij zonder groot geweest. Delfland voelde er namelijk niets voor de boezem door dit effluent te laten verontreinigen. Ook hier liet ir. Bolomey niets na om aan te tonen, dat dit bijna geheel gezuiver- i' water volkorrjer onschadelijk is. Toen zijn argument, dat proeven nadden uitgewezen dat schoon water in een maand tijd bederft, maar effluent dan nog fris is, te weinig indruk maak te, haalde hij een stunt uit die de vergadering van het hoogheemraad schap met stomheid sloeg. Met een veids gebaar haalde hij een flesje Tfluent uit zijn zak en dronk het met deine teugjes leeg als was het een ;laasje jus d'orange. Hij liet een leetje achter voor laboratoriumonder- mek. Vele aanwezigen vroegen zich Uleen maar af hoe lang ir. Bolomey ïog zou blijven leven; dat hij dood -,ou gaan stond voor hen vast. Door gewoon door te gaan met leven, wist hij deze overtuiging te ontzenuwen. Niettemin kwam de installatie niet aan de Leyweg. Zij wordt nu vlak aan de kust gebouwd, vanwaar het effluent naar zee wordt afgevoerd. Het „biologische mammoetpian", zo als de nieuwe zuiveringsinstallatie on langs in de raad genoemd is, bracht ook veel bijkomende werkzaamheden met zich mee. Er moesten nieuwe pers leidingen gelegd worder: en voor de uit breidingswijken werden rioolgemalen ge bouwd, die aan de nieuwste inzichten o dit gebied zijn aangepast. Bij deze kosi bare projecten werkt men vanzelfspre kend op de toekomst De capaciteit is voldoende voor vijf keer de droogweer- afvoer, die in 1980 verwacht kan worden. De werking van de installatie „elf is bui tengewoon interessant. De enorn hoe veelheden rioolwater worden eerst ge mengd met reed^ gezuiverd water om een homogene samenstelling te krijgen. Het water word* opgevangen in acht bassins, vijftig meter lang, dertien meter breed en drie meter diep. Vandaar gaat het water naar de beluchtingsbek kens, waar de eigenlijke biologische zui vering plaats vindt. Deze wordt bewerk stelligd door miljarden bacteriën, die in onbezoldigde gemeentedienst zijn. Zij talen niet naar vijfdaagse werkweek of loonsverhoging Het enige wat zij vragen om hun werk goed te kunnen doen is zuurstof, veel zuurstof en daar wordt door zes compressoren voor ge zorgd. Dan doen zij ijverig wat van hen verwacht wordt het omzetten van on oplosbare en opgeloste, doch niet be- zinkbare stoffen in stoffen die wel be zinken. Na deze behandeling stroomt het water naar de nabezinkingsbassins en vervolgens gaat het aldus vrijwel ge heel gezuiverde water naar het effluent gemaal, waar het wordt verdeeld in een gedeelte dat via de bestaande perslei ding en rioolmond op zee wordt geloosd en een ander, kleiner gedeelte dat weer dient om het nieuw aangevoerde riool water te verdunnen. Voor de verwijdering van het ver kregen slib zal het door een n0g aan te leggen buis van geringe diameter naar zee worden afgevoerd op een af stand van maar liefst tier kilometer buiten de kust. Door uitgisting zullen eerst de schadelijke kiemen uit het slib worden verwijderd. Bij deze uitgis ting wordt waardevol methaangas ge wonnen, dat za) worden gebruikt voor de opwekking van voor de zuivering oenodigde energie, wat een spectacu laire.vorm van „zelfbediening" mag vorden genoemd. De (overdekte) bassins en andere wer ken zullen vrijwel allemaal ondergronds komen e liggen zodat het geen enorm complex grauwe gebouwen wordt. De afdekking van deze gebouwen zal wor den ingericht als parkeerterrein met ruimte voor 500 auto's, een voorziening waarmee vooral het naastgelegen Hout- rustcomplex gediend zal zijn. Bovendien is rnen van plan royaal met „groen en bloemen" te gaan werken zodat het geheel een aantrekkelijk aanzien zal krijgen. De mogelijkheid van reukbe- j zwaren (zeggen de deskundigen en hopen de omwonenden) is vrijwel uitgesloten. De voorbereidingen voor de bouw z(jnj al vergevorderd. 2000 dennen, esdoorns en eiken moesten er aan geloven om I 'plaats voor de installatie vry te maken. Enorme putten zijn er gegraven om ruimte ve scheppen voor de grote bas sins. Als men denkt dat iedereen zich inmidde's bij de plannen heeft neerge legd, heeft men geen idee van de wijd- vertaktheid van het probleem. Het is een miljoenenzaak, vooral voor de in dustrie. Zo is er in Delft een fabriek, die in zijn eentje per jaar afvalwater afvoert dat vergeleken kan worden met de hoeveelheid van bijna alle inwoners van Den Haag samen of, zoals het b(j deskundigen heet, „de fabriek produceert een half miljoen inwoners-equivalenten" De industrie zai aan Den Haag 2gul den per jaar per equivalent moeten be- "alen, wat voor de betrokken fabriek :-en kapitaai betekent van 1.250.(100, Jen bedrag dat men voor de aandeel- 'ouders voor de wginig spectaculaire rost „afvoer van afvalwater" moeilijk ■annemelijk zei kunnen maken Vandaar at de industrie, hierin gesteund door '.et Haagse gemeenteraadslid mr. G. Ie Lint (prot. chr. fractie), nog steeds jvert voor een andere veel goedkopere -plossing: verlenging van de thans be- taande rioolmond tot vijf kilometer uit le kust. Ook deze mogelijkheid is inder- -jd uitvoerig overwogen maar verwor den, omdat zü geen blijvende, voor de 'randen veilige oplossing garandeerde. In Den Haag riet men de bezwa ren van de industrie niet als ge grond. Wanneer de industrie zelf pstingstanks aanlegt, zo liegt men kan de hoeveelheid afvalwater reeds tot slechts twintig procent worden teruggebracht. Bij deze gisting komt nok methaangas vrij dat gebruikt kan worden voor de opwekking van ener gie. Het is dan ook een investering, aldus Haagse berekeningen, die zich zelf ruimschoots betaalt. Kort gele den heeft de wethouder van openba re werken, de heer D. W. Dettmejjer de heer De Lint en de industrie dan ook duidelijk laten weten, dat men er niet aan denkt ag werkzaamheden stop te zetten: de zuiveringsinstallatie komt er. Ook het bedrijfschap Horeca, dat al le toeristische belangen met zorg koes tert, is blijkens een recent adres aan de gemeente niet content met de ge kozen oplossing, die toch een enorme verbetering betekent in vergelijking met de huidige situatie. Ook de Hore ca is voor verlenging van de rioolmond tot ver in zee omdat het effluent, dat bij zuivering vrijkomt zichtbaar zou af wijken van zeewater en omdat het on geschikt zou zijn als badwater. De heer Bolomey ontkent dit bij hoog en bij laag en met kracht van argumenten. Blijken zij niet overtuigend genoeg te zijn dan ligt het voor de hand, dat hij zich ook in deze kring tegoed moet gaan doen aan effluent Gezondheid! vloeibare nikkel bestaat. In de aard korst overheersen acht elementen, waarvan zuurstof zestig procent voor zijn rekening neemt. Zoals wij reeds zagen is ook de mantel in hoofdzaak een vorm van zuurstof, zodat men dus kan stellen dat wij op aarde op een soyrt zuurstofplateau leven. Aan de nieuwe Amerikaanse experi menten, die nog deze maand zullen be ginnen, gaat men straks ongetwijfeld tal van veronderstellingen op hun rea liteit toetsen. Dat is het grote belang van deze immense onderneming. Ook de vraag hoe oud de aarde precies is hoopt men juister te kunnen beant woorden. Volgens de geldende hypothe sen is het ruim 4,5 miljard jaar gele den dat de aarde haar kern en mantel kreeg en 2,8 miljard jaar terug dat zich een duurzame aardkorst vormde. De oudste rotsen hebben die laatste leef tijd, zo is met de nieuwste wetenschap pelijke „dateringsmethode" die met ra dioactieve koolstof werkt, aangetoond. Al deze interessante wetenswaardig heden nu volop in de actualiteit door de proeven bij Mexico hebben wjj geput uit de pas verschenen Elseviers wetenschappelijke pocket „Hoe oud is de aarde" van Patrick M. Hurley. Het boekje komt dus wel precies op tijd om de belangstelling voor wat gebeuren gaat, aan te wakkeren. Jammer is het alleen, dat Hurley zijn onderwerp te specialistisch heeft aangepakt. Hij overdondert de niet-ingewijde met for mules, berekeningen en vaktaal, die zijn betoog moeilijk te volgen maken. De leek die voor de aarde belang stelling heeft en wie heeft dat niet! kan daarom beter terecht bij het door de uitgeverij N.V. Standaard Boekhandel te Antwerpen-Amsterdam onder de suggestieve titel „Wij leven pas vijf seconden" verschenen werk en zich verdiepen in de twee hoofd stukken: „Vijf miljard jaren heelal" en „Ster der wonderen: de aarde". Toegegeven: het boek heeft de prijs van een aantal pockets maar daar voor heeft men dan ook een prachti ge uitgave van ruim vijfhonderd pa gina's met 32 foto's en meer dan 150 tekeningen in twee kleuren. De wijze waarop de samenstellers G. Popp en H. Pleticha vijf Duitse wetenschaps mensen populair „de natuur" lieten beschrijven, doet soms wat jongens achtig aan. De speurtochten langs de wonderen van het heelal en de aarde maar ook hoofdstukken als „Heer der schepping: de mens", en „Onze. toe komst: het atoom" in de vorm van een verhaal of in die van een soms wat schoolse verhandeling blijven echter jong en oud boeien. De opzet van het boek is zo ruim dat b.v. ook de geschiedenis van de blinde en doofstomme Helen Keiler, wier held- theorie onlangs weer aangevochten, zoals men heeft kunnen lezenover atomen e.d. Hij laat de macro- en mi crokosmos voor de ogen van de ver baasde lezer leven. Een serie prachtige foto's verlucht het boek. Om nog even op Je aarde terug te komen: het Amerikaanse weekblad „Life International" heeft in vier ar tikelen ruimschoots aandacht ge schonken aan de resultaten van het Geofysisch Jaar. De serie heette: „The new portrait of our planet" en gaf in tekst en beeld (en wat voor een beeld! de speciale reportages van Life zijn daarom bekend) een im posante indruk van de nieuwste ont dekkingen over de aarde. Wie zich over de vooruitgang door de eeuwen heen van de natuurwetenschap pen wil oriënteren bevelen wij aan „Het avontuur der wetenschap", met als on dertitel „Van de Babyloniërs tot Ein stein", een nieuwe uitgave in de twee de reeks van de Bibliotheek voor Alge mene Ontwikkeling (G. J. A. Ruys' Uit geversmij. te Bussum en Diogénes te Antwerpen). In deze bibliotheek zjjn al eerder heel interessante werken over onderdelen van de natuurwetenschap uitgekomen. De auteur van het nieuw ste deel, dr. F. Sherwood Taylor, oud directeur van het Londense Science- Museum, geeft een chronologisch over zicht van de ontwikkeling der weten schap, aangevuld met en dat maakt dit boek zo bijzonder citaten uit het eigen werk van de geleerden. Dit boei end relaas, opgesmukt met tal van prachtige foto's en historische tekenin gen, zal velen meer inzicht geven in de pogingen die thans worden gedaan om nog veel meer „natuurgeheimen" te onthullen. De wetenschap staat immers niet stil en een geschiedkundige ach tergrond kan bepaald verhelderend zijn. Beslist niet onthullend moeten wij het boek noemen, dat Güther Schwab, van geboorte een Tsjech en vroeger houtvester, meende te moeten schrij ven over de gevaren die de mens te genwoordig bedreigen door de techni sche en wetenschappelijke vooruitgang. „Bij de duivel te gast" (Der Tanz nnt dem Teufel) heet het en het is in een vertaling van John Kooy verschenen bq uitgeversmij. W. de Haan N.V. te Zeist. Schwab voert een aantal duivels ten tonele, die ondef leiding van op- perbeëlzebub Boss al sinds het be staan van de wereld bezig zijn de on dergang van de wereld te bewerkstel ligen en de laatste tijd „duivelse" re sultaten boeken. „De mens is bijna klaar met het graven van het eigen graf", is zijn waarschuwing en als ze kere stappen th deze „düivelsdans' voert hü o.a. aan: de chemische hulp middelen in de voedingsstoffen, het haftigheid getuigt dat ook de wil een van de wonderen der schepping is naast verhalen over ruimtevaart diepzeeduiken e.d. zonder geforceerd aan te doen, een plaats kon krijgen, Een ander boek over hetzelfde soort ondernemen kwam uit in de Forum- boekerij van Ad. C. M. Stok in Den Haag. Het heet „De mens tussen groot en klein" en het lijkt ons juist een van die werken die leken zoeken om op de hoogte te komen. De inleiding zegt het juist: niet voor de vakman die er alles van weten moet om er mee te kunnen werken is dit boek bestemd maar voor de totaal onkundige die er iets van moet weten om er mee te kunnen le ven. Daarom ook durven de uitgevers steeds opnieuw en in steeds groter ge tale deze soort voorlichtende werken op de markt te brengen. Bunte schrijft heel bevattelijk en niet betweterig over het heelal, over Einsteins relativiteits- Voorbeeld van selectieve erosie, waarbij met stof en zand beladen krachtige winden in een woestijngebied deze pad- de stoeivormige rots gemodelleerd heb ben. (Illustratie uit de Elsevierpocket. „Hoe oud is de aarde?"). tergende lawaai, het teveel aan ge neesmiddelen, de van verontreiniging zwangere lucht en ga zo maar voort. Alle verworvenheden van de mens soms inderdaad verkeerd gebruikt, want wie herinnert zich niet in ons land de Planta-affaire? worden met een cavalcade van pseudo-we- tenschappelijke cijferlijsten, die zelfs de meest vasthoudende lezer doet duizelen en waarvan men niet kan nagaan of ze juist gehanteerd zon, in een slag gekraakt en als duivels aan gemerkt. Nergens, maar dan ook ner gens, wordt het argument, dat de we reldbevolking nog nimmer zo een laag sterfte- en ziektecljfer heeft ge kend als thans, aangevoerd. Natuur lijk niet, want dat kon Schwab niet gebruiken in zijn boek, dat beslist moest schokken. Het is een loze slag in de lucht geworden, dit boek, dat ook als roman onverteerbaar is. Aan één kant wel jammer, want het kan nooit kwaad te wijzen op be paalde gevaren die een „verweten schappelijkte" wereld bedreigen. Ech ter niet op een dergelijke verhitte ma nier als Schwab heeft gedaan. Tot slot nog in het kort enkele an dere populair-wetenschappelljke uitga ven. „Oud en nieuw" is een verzame ling verhandelingen over allerlei na tuurwetenschappelijke onderwerpen van de hand van prof. dr. H. D. Wester, een scheikundige van groot formaat. Uitgegeven door Buyten en Schipper- heijn, Amsterdam en bedoeld om meer algemeen begrip bij te brengen voor de dingen die in de natuur gebeuren. Korte in krantestijl geschreven, soms filosofisch getinte artikelen, die prettig leesbaar zyn. Geheimen van het mag- netisme" van Francis Butter (Elsevier pocket), een titel die voor zichzelf spreekt. „Het avontuur der natuurwe tenschap" van Emile Girardeau (Aula pocket): een boeiende historische ver handeling. „Zo leven wij morgen' door Pierre de Latil (Elsevierpocket): rea listische toekomstvoorspellingen. „Het wonderlijke neutron" van Donald J. Hughes, dat alles vertelt over dit on geladen atoomdeeltje (Elsevierpocket). „Geophysik": een werk in de Fischer- bücherei, waarin prof. dr. Julius Bar- tels de geofysica onder de Duits-gron dige loep neemt. „Fahrenheit 451" van Ray Bradbury: een bijzonder spannen de en sensationele toekomstroman-a la Orwell in de Prismareeks. De jeugd kan zo langzamerhand ook een eigen bibliotheekje met dergelijk soort boeken opbouwen. Bijzonder at tractief maar wel wat rommelig is „Door de wijde wereld" van uitgevers- mij Standaardboekhandel te Antwerpen, een verzameling kortte, rijk geïllustreer de, verhalen over onderwerpen ais zon- ne-energie, luchtvaart, dieselmotor, zes de zintuig der dieren, geboorte van vul kanen, vivisectie e.d. Kik Dierikv stel de dit boek samen. Voor jongeirs wel om van te smullen, lijkt ons. De bron der verhalen staat niet vermeld. Uit het soms gebrekkig Nederlands zou men opmaken, dat de artikelen uit een Vlaams tijdschrift gebundeld zijn. ,.1'er raket de ruimte in" door lester del Rey, is een geïllustreerde Prisma-juni or, 'die voor de jongelui niet alleen een wereld maar zelfs een heelal blootlegt. In de Illustrated Classics verscheen als extra-editie „Het atoom, in dienst der mensheid": een leerzaam beeldverhaal over vreedzame toepassingen van de kernenergie. Als tegenhanger van de krantelectuur over A.- en H.-bommen zeker aan te bevelen. Voor het Wereld in beeld-nummer: .Communie»Bemid delen: slagaders der samenleving" ook een lovend advies. J.W.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 9