ieuw-Guinea-Raad is advies gevraagd over zelfbestuur Regering vastbesloten voor waarden daartoe te scheppen HJ Ridderlijk wandelen Nederland teleurgesteld over afwezigheid U.S. Bij opening Nw.-Guinea-Raad Culemborg stelt aannemer ultimatieve voorwaarden „Eurowerken" als loodsman voor de super-zeeschepen Nieuw peilschip met twee schroef propellers als aan winst voor ROTTERDAM |M A PROF. DE QUAY IN RADIOTOESPRAAK: m Door giftig spuit- middel omge komen Gesprekken met topfiguren Kolenprijzen veranderd [ongetje overreden Ongerustheid over stagnerend bouwplan voor 54 woningen Enorme magneet velden in Leids laboratorium Kind door trein gegrepen Dank van Nw.-Guinea- Raad aan koningin Papoea's hier te lande bijeen voor reportage uit Hollandia PRESSURE-COOKER r-rr GEEN FRAUDE bij gemeente Culemborg Rapport signaleert wel grote ondeskundigheid MINISTER LUNS IN NEW YORK Tegenover verhogingen verlagingen gesteld Ongelijke huren voor gelijke woningen Randschrift op z'n kop bij vele rijksdaalders Woning in Zierikzee uitgebrand DONDERDAG 6 APRIL 1961 Himiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiniiiiiiminniiuiiimiiiim leuiv-Guinea-liaad v Raad sc o m m issie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Als U, meneer, met een dame wandelt - aan welke kant loopt U dan? Meestal aan haar linkerzijde. Maar als het trottoir niet breed is en het verkeer raast rechts, dan kiest U ridderlijk de kant van dat verkeer! Bij het oversteken blijft U ook de cavalier: U loopt aan de kant waar het verkeer vandaan komt; als U even kans ziet wisselt U dus op het midden van.de straat. Een beetje won derlijk? Ja, maar ook leuk ouderwets ridderlijk! Later, als U veilig ergens zit, biedt U natuurlijk een sigaret aan. Bij voorkeur Gladstone, want Gladstone - met of zonder filter - is de sigaret die iedereen voldoening schenkt. king A size VOORNAAM EN AANGENAAM Vraaggesprek zin in Ga eens gezellig naar de kermis in Miniatuurstad MADURODAM Den Haag Scheveningcn Verzet tegen verhoging blijft mogelijk Evenveel stroom nodig als de stad voor verlichting Wmk 1 pug i mm DEN HAAG, 5 april (ANP) De installatie van de Nieuw-Guinea-Raad „is voor het volk van Nederlands- Nieuw-Guinea een nieuwe stap op de weg naar zelfbeschikking", zo heeft de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, in een radiotoespraak via de Hilversumse zenders gezegd. „Voor dit forum worden van vandaag af de be langrijkste zaken van het eigen land in het openbaar behandeld door de eigen vertegenwoordigers van dit volk", zo vervolgde hp. ,,Het Nederlandse volk, -van oudsher gewend aan zijn demokratische instellin gen, kan zich er terecht over verheu gen, dat de bewoners van NieuwrGuinea thans definitief op weg zijn naar zelf beschikking. Uit de samenstelling van de Raad blijkt reeds overduidelijk dat hier sprake is van een bewust streven naar de vestiging van een eigen volks vertegenwoordiging. De Raad die in totaal 28 leden telt, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiiiiiimiiiiitiiiiiiimiimiiitiiiiiiiiuiHi DEN HAAG, 5 april De voorzitter van de Nieuw-Guinea-Raad heeft de ko ningin een telegram van de volgende inhoud gezonden: „Mede namens de leden van de Nieuw-Guinea-Raad is het mij een voorrecht uiting te mogen geven aan onze oprechte vreugde over uwer ma- jesteits treffende en bemoedigende woorden, uitgesproken in het konink lijke adres, dat zojuist aan ons in plechtige openingsbijeenkomst verza meld, ten gehore werd gebracht. Uwe majesteit vergunne onze dank voor hare gelukwensen vergezeld te doen gaan van de betuiging van diepe aan hankelijkheid aan uw huis en van ge voelens van sterke verbondenheid met het Nederlandse volk". DEN HAAG, 6 april In Den Haag zijn gisteren ongeveer dertig hier te lande studerende Papoea's bijeengeko men om te luisteren naar de uitzen ding van de installatie van de Nieuw- Guinea-raad. 'Onder leiding van oud-gouverneur S. L. J. van Waardenburg, adviseur in studie-aangelegenheden voor de in Ne derland studerende papoea's, is eerder een excursie naar Amsterdam gehou den. Op het programma stond onder meer een rondleiding door het konink lijk instituut voor de tropen, een be zoek aan Artis, een filmvoorstelling en een tochtje door de havens. De excursie zowel als de bijeenkomst van gisteren hadden ten doel het con tact te verstevigen tussen de hier te lande op kosten van missie, zending en particulieren studerende Papoea's. wordt n.l. gevormd door 22 Papoea's en zes vertegenwoordigers van het niet- autochtone deel der bevolking, waarvan vijf Nederlanders. In den vervolge zul len bestuur en wetgeving van Neder- lands-Nieuw-Guinea uitsluitend met me dewerking van de Raad mogelijk zijn". De premier merkte voorts o.m. op dat de Nederlandse regering vastbe sloten blijft naar vermogen de voor waarden te scheppen, die de bevolking in staat zal stellen zo spoedig mogelijk tot zelfbestuur en zelfbeschikking te ko men. Daarom heeft de regering de Raad thans formeel uitgenodigd om van ad vies te dienen over de wijze en even tueel ook het tijdstip waarop het zelf beschikkingsrecht voor de inwoners het beste kan worden gerealiseerd. „De samenstelling van de Raad staat er borg voor dat aan dit advies zeer grote betekenis door de Nederlandse re gering zal kunnen worden gehecht". De minister-president zei in zijn ra diotoespraak o.m. dat grote delen van Nederlands Nieuw-Guinea nog moeterv worden opengelegd en onder bestuur ge bracht. „Maar de vele duizenden lands kinderen, die met het onderwijs, de mo derne techniek en al datgene wat het westen aan opbouwende elementen te bieden heeft, in aanraking ziin gekomen, voelen zich thans moderne burgers van een land in stormachtige ontwikkeling. Daaraan meehelpen bouwen is hun op rechte wens. De Nederlandse regering streeft er naar deze wens te verwerke lijken. Naast het daarvoor onmisbare begrip en de positieve steun van alle naties, aan wie niet slechts in woord maar ook metterdaad het recht van al le volkeren op zelfbeschikking en voor uitgang ter harte gaat, vraagt zulks van zelfsprekend allereerst de positieve be langstelling en steun van het Nederland se volk. Voor de ontwikkeling van dit minder ontwikkelde gebied zijn vele krachten nodig. Hier liggen mogelijk heden voor jonge mensen om hun ener gie te geven voor een goede zaak, con form de doelstellingen van het handvest van de V.N.". De minister-president besloot: „Moge God het volk van Nederlands Nieuw- Guinea èn ons de inspiratie geven om deze taak tezamen met allen die van foede wille zijn tot- een goed einde te rengen". V ;>v---is (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 6 april In Hoede- kenskerke op Zuid-Beveland is de 40- jarige mevr. D. J. ter H. overledbn, waarschijnlijk tengevolge van een para tion-vergiftiging. 'Paration is een ver gif, dat gebruikt wordt om bomen te bespuiten. Het vermoeden bestaat, dat mevr. Ter H. bij vergissing het vergif heeft ingenomen. ARNHEM, 6 april Medio juni van het vorig jaar werd de gemeen teraad van Culemborg in kennis ge bracht van het feit dat de jaarstuk ken 1956 en 1957 niet door het Verifi catiebureau van Nederlandse gemeen ten waren getekend. Op aandringen van de raad werd toen een commissie van onderzoek ingesteld om de oorza ken van deze ongewone gang van za ken op te sporen. Thans is de commissie gereedgeko men en heeft dit in de vorm van een meerderheids en minderheidsrapport aan G.S van Gelderland doen toekomen. De rapporten wijken op essentiële punten niet van elkaar af maar de minderheid is scherper op bepaalde punten. Vastgesteld is allereerst dat er op geen enkel gebied sprake is van frau duleuze handelingen. De kern van de moeilijkheden ligt in de persoonlijke verhoudingen van de hoofdambtenaren der verschillende diensten. Zeer ernstig wordt genomen de werkmethoden met de grondcalculatie. De commissie meent dat de betrokken ambtenaren wel in ernstige mate hun ondeskundigheid op dit gebied aan de dag hebben gelegd. Een juiste afbakening van de bevoegd heden en verplichtingen wordt raad zaam geacht. B;1 het niet gezond wor den van de onderlinge verhoudingen za! het college, dat aanvankelijk door de minderheid mede aansprakelijk wordt gesteld, ingrijpende maatregelen niet mogen nalaten. Advertentie) STUKS F U NEW YORK, 6 april (Reuter, UPI) Minister Luns is gisteren in New York aangekomen, op weg naar Washington. De bewindsman toonde openlijk zijn te leurstelling over de afwezigheid van Amerikaanse vertegenwoordigers bij de installatie van de Nieuw-Guinea- Raad, toen hij verslaggevers op de in ternationale vlieghaven van New York te woord stond. De minister zei dat de Verenigde Staten het enige lid van de Zuid-Paei- fic Commissie zijn dat niet hij de ope ning van de Nieuw-Guinea-Raad is ge weest. In antwoord op de vraag of de V.S. weloverwogen geen vertegenwoordigers hebben gezonden, zei de minister: „Ik ben er zeker van dat de Amerikaanse regering de kwestie van alle kanten bekeken heeft en dat het geen ver gissing was". Hij deelde mee een afspraak met president Kennedy te hebben voor tjiaandag. Ook zal hij met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, Rusk, spreken. De minister wees erop dat dit het eerste officiële contact zal zijn tussen de Nederlandse regering en de nieuwe Amerikaanse regering en voegde er aan toe dat het voor beide regeringen zeer belangrijk is nauw contact te on derhouden. Mr. Luns hoopt morgen Adlai Ste venson in New York te ontmoeten. Na zijn besprekingen in Washington zal hij naar New York teruggaan en de Ne derlandse delegatie van de V.N. leiden. Hij zal ook een ontmoeting hebben rnet secretaris-generaal Dag Hammar- skjöld. Reuter meldt nog, dat minister Luns zei met Amerikaanse regeringsautori teiten onder meer te zullen spreken ©ver de verhouding tot Indonesië, de NAVO als mogelijke vierde atoom macht, grotere bijdragen van Europe se bondgenoten van Amerika voor de conventionele bewapening, de mogelijk heid van een economische band tussen de Europese economische gemeen schap en de Europese vrijhan ciatie en het Amerikaanse standpunt in deze kwestie en het vraagstuk van landingsrechten te Los Angeles voor de KLM. DEN HAAG, 6 april Voor zijn vertrek uit Nederland heeft de corres pondent van de „New York Times" een vraaggesprek gehad met minister Luns die Dij die gelegenheid reeds sprak van „een blijj< van geringschatting" doelend op de absentie van een verte genwoordiger der V.S. bij de instal latie van de Nieuw-Guinea-Raad. Iets waarover de Nederlandse regering zeer teleurgesteld is. Minister Luns gaf de correspondent te kennen, dat hij in elk geval de volgende vraag in Washing ton zal stellen: „Wat verwachten onze bondgenoten, en in de eerste plaats de V.S. van ons met betrekking tot het Nederlandse beleid voor Nieuw-Gui nea?". (Advertentie) 61 V 3 Drink Hero! Hero Is zo fruitroyaal, Hero is zuiver en verrukkelijk èn... Hero heeft de smaak voor elke smaak. AMSTERDAM 5 april De Neder landse mynen hebben nieuwe prijslijs ten voor huisbrandkolen en voor enige industriesoorten bij de hoge autoriteit der Kolen en Staalgemeenschap inge diend. Wat betreft do huisbrandkolen Is de prijs van de afmeting nootjes IV naar gelang van de kwaliteit met twee a zeven gulden per ton af mijn ver hoogd. Tegenover deze prijsverhoging staan evenwel prijsverlagingen voor an dere soorten, met dien verstande, dat het prijsniveau van het gehele pakket huigbrandkolen op hetzelfde niveau is gebleven. De prijuen van nootjes IV heeft men gemeend te moeten verhogen omdat de vraag naar deze soort door het gebruik van de moderne kolenhaarden enorm is toegenomen. Anderzijds heeft men ge meend de vraag naar de grotere af metingen, die door deze verbruiksont- wikkeling enigszins in het gedrang zijn gekomen, te moeten stimuleren door prijsverlagingen, die variëren van één tot drie gulden per ton af mijn. Deze prijsverlagingen gelden voor de noot jes I en II, voör de magere kolen is de prfis met drie gulden verlaagd. De prijzen van nootjes V zijn met 0,75 per ton verlaagd. Deze prijsveranderin- gen, die dus bedoeld zijn om wat meer evenwicht in de vraag naar diverse soorten te brengen, zijn vastgesteld door de Nederlandse mijnen en gelden dus voor de handel. Wat de consequen ties zullen zijn voor de consument is een punt van bespreking tussen de fe deratie van branastoffenhandelaren en het ministerie van Economische Zaken. In de huisbrandsector heeft men voorts besloten tot een verlaging van de prijs van de soorten cokes, die voor centrale verwarmingen het meest wor den gebruikt, met 1 gulden per ton. De prijsveranderingen voor industrie soorten hebben betrekking op grove cokes voor hoogovens enz., die een gul den per ton ln prijs zijn verlaagd en op vetkolen, waarvoor zij lopen van 75 cent tot 1 gulden per ton. GRONINGEN, 6 april Aan de Pe trus Campèrsingel-hoek Damstersingel is gisteren een twaalfjarig jongetje, het zoontje van de familie Arends uit Gro ningen, onder de achterwielen van een vrachtauto geraakt en op slag gedood. Het jongetje heeft zich waarschijnlijk vergist in de manoeuvre van een vracht auto met aanhangwagen, die van de Damstersingel kwam. (Van onze correspondent) CULEMBORG, 5 april De gemeen teraad wijdde zijn vergadering gister avond hoofdzakelijk aan de gebeurtenis sen rondom het van -februari vorig jaar daterende bouwplan van een aannemer, die in Culemborg 51 woningen zou bou wen, waarvoor aiie gegadigden reeds een voorschot van 1.000,- hebben gestort, Oorspronkelijk lag het in de bedoeling, woningen met de' z.g. A-premie te bouwen, maar tegen het einde van 1960 bleek, dat in 1962 met de bouw van A-premie-woningen zou kunnen worden begonnen. De aannemer gaf toen de. voorkeur aan de bouw van de wonin gen in de vrije sector waardoor de prijs iets hoger kwam te liggen. De ge meente verzocht hij uitstel van het transport van de grond voor een be drag van 170.000,-. Dit laatste werd toegestaan tot 1 maart j.l. met de restrictie dat over dit bedrag rente moest worden betaald. 43 van de 54 kandidaten hebben de aannemer laten weten, dat ze niet be reid waren een duurdere woning te bou wen en voor zover tot nu toe bekend heeft één hunner de gestorte 1000,- terug ontvangen. Inmiddels hebben zich zeventien nieuwe kandidaten gemeld voor het bouwen van een huis in de vrije sector. Inmiddels ontstond er enige onge rustheid onder de adspirantkopers over het uitblijven van de bouw en toen de aannemer ook zijn afspraken met de gemeente niet nakwam werd alarm gemaakt. Het gemeentebestuur nam toen contact op met de aannemer hetgeen niet tot het gewenste resultaat heeft geleid. Teneinde nu de situatie ln de hand te houden, heeft de raad besloten voor waarden te stellen teneinde tot een defi nitief resultaat te komen. Het transport Advertentie (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 6 april Huurders, die verzuimd hebben zich bij een huurad viescommissie te verzetten tegen de huurverhoging van 1 april 1960, kunnen alsnog een verzoek tot de commissie richten om de verhoging vervallen te verklaren. Minister Van Aartsen heeft hierop nog eens de aandacht gevestigd naar aanleiding van vragen van het Eerste Kamerlid, de heèr G. H. Mae- nen (K.V.P.). De heer Maenen had ge zegd, dat in. sommige gevallen de huren van overigens gelijke woningen in één complex niet gelhk z;1n. Meestal heeft de ene huurder zich dan (met succes) tot de huuradviescommissie gewend, terwijl de andere dat heeft nagelaten, aldus de minister. Het komt echter ook voor dat een huur der zfin woning op eigen kosten heeft laten onderhouden of zelfs verbeteren en als „beloning" daarvoor een verhoog de huur moet betalen. Minister Van Aart sen acht dit onbillijk. Hij is bereid om bi) de woningbouwverenigingen zijn in vloed pan te wenden, om hiervoor een oplossing te vinden. Dan moet echter wel vaststaan dat de huur voor de be treffende woning niet zou zijn verhoogd als de huurder verder niets aan het on derhoud zou hebben gedaan. De minis ter denkt voor dergelijke gevallen aan terugbetaling door de woningbouwver enigingen van de gemaakte kosten. Ook is het mogelijk dat de verhuurder eventueel tijdelijk afziet van de in ning van de huurverhoging. van de koopsom moet vóór of op 15 mei geschieden. Met de bouw moet uiterlijk 1 mei worden begonnen en de woningen moeten 1 mei 1962 worden opgeleverd. De aannemer zal opgave moeten verstrekken van de adspirant kopers met naam en bedrag dat zij hebben gestort. Wordt aan deze voor waarden niet voldaan dan zal na 15 mei bij exploit tenietdoening van de overeenkomst worden bewerkstelligd. UTRECHT, 5 april - Bij de Rijks munt komen de laatste tijd herhaalde lijk telefoontjes binnen van personen, die menen een zeer bijzondere nieuwe rijksdaalder in hun bezit te hebben. De ze rijksdaalder zou zich van de andere onderscheiden doordat het randschrift „God zfi met ons", wanneer men de beeldenaar bovenlegt, op de kop staat. 's Rijksmuntmeester, dr. J. W. A. va.n Hengel, deelde ons naar aanleiding hiervan mee, dat dit een gevolg is van de toegepaste munttechniek bij munten met inwaarts randschrift. Dit rand schrift wordt namelijk vóór de eigen lijke muntslag op de muntplaatjes aan gebracht. Bi) een aanzienlek percentage van de nieuwe rijksdaalders staat het randschrift op zijn kop. LEIDEN, 6 april In het Kamer lingh-Onneslaboratorium, dat onderzoe kingen verricht naar de vaste stof, is men bezig met het maken van enorm grote magneetvelden. Bedraagt de sterk te van een gewoon magneetveld onge veer 20.000 tot 30.000 „oersted", in Leiden wil men er een opwekken van 100.000 oersted. Tot op heden is men er niet in geslaagd om een grotere sterk te dan 60.000 oersted te bereiken. Het spreekt vanzelf, dat het werken met zo'n installatie enorm veel elek trische stroom vraagt, namelijk vier duizend kilowatt, dat is de hoeveelheid elektriciteit die de stad Lelden voor haar verlichting nodig heeft. Met welwillende medewerking van het elektriciteitsbedrijf is naar het Kamerlingh-Onneslaboratorium voor deze vierduizend kilowatt een speciale kabel aangelegd, maar het bewuste magneetveld mag alleen 's nachts wor den gebruikt en dan nog na een voorafgaande waarschuwing aan het elektriciteitsbedrijf omdat er anders moeilijkheden in de stroomvoorziening van Leiden zouden optreden. Om een deel van deze grote energie a' te voe ren, is in de kelder van het laborato rium een bassin aangelegd, waarin zich zestig kubieke meter water be vindt. Het grootste magneetveld ter we reld van 7.000 kilowatt bevindt .zich in Berkeley in de Verenigde Staten. Deze gigantische magneetvelden zullen niet alleen gebruikt worden voor het verkrij gen van zeer lage temperaturen, maar ook om atoomkernen te richten. Daarnaast wil men met F.O.M.-subsi- die nog veel grotere magneetvelden ma ken, namelijk van een half miljoen oer- sted, die slechts gedurende een honderd ste seconde gebruikt kunnen worden. Het Kamerlingh-Onneslaboratorium kampt sinds de oorlog et een nijpend gebrek aan ruimte. In dit euvel zal nu worden voorzien door de bouw van een nieuwe vleugel. Is deze eenmaal gereed dan zal men het onderzoek op het ge bied van de vaste stof gaan uitbreiden. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE, 6 april Door het ont ploffen van een fles met gas, waarbH ook een petroleumkachel in brand raakte, is gisteravond brand ontstaan in de woning van de heer De Graaf aan de Clerksweg, even buiten Zierikzee. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de brandweer niet kon verhinderen dat het huis geheel uitbrandde. UTRECHT, 6 april De zesjarige Anna van Erp uit de Heihoekstraat in Oss Is gisteravond de niet beveiligde spoorwegovergang in deze plaats over gestoken en door de trein Nijmegen- Den Bosch gegrepen. Het kind was op slag dood. Frankrjjk Alle ambtenaren van de Franse dienst voor Invoerrechten en accijnzen houden vandaag een staking van vierentwintig uur om kracht bij te zetten aan hun eisen tot loonverhoging. (Van onze speciale verslaggever) LISSE, 6 april Een korte, stevige boeg, een opvallend breed middenschip en een lage spiegel zijn zo op het oog de uiterlijke kenmerken van een bij zonder vaartuig, dat als de nieuwste aanwinst voor de haven van Rotter dam mag gelden. De afdeling gemeen tewerken heeft er meer dan honderd tachtigduizend gulden voor op tafel moeten leggen, maar bezit nu dan ook een hypermodern controle-schip, dat in de Europoort een speciale taak gaat verrichten als peilvaartuig. Het nieu we schip dat de toepasselijke naam draagt van „Eurowerken", wordt straks een soort loodsmannetje voor de enorme diepstekende super-tankers, die de Waterweg opvaren. Aan de hand van een zelf registrerend echolood-ap paraat en allerlei andere instrumenten kan men aan boord van de „Eurower ken" precies nagaan of de water stand voldoende is op plaatsen waar dat in verband met de vaart van zeer grote zeeschepen gewenst is en met Het nieuwe pronkjuweel voor de Rot terdamse haven; de Eurowerkeneen z.g. peilvaartuig dat in Lisse werd ge bouwd. grote nauwkeurigheid bepalen in welke delen van het vaarwater baggerwerk noodzakelijk is. De „Eurowerken" heeft de maiden trip gevaren van haar geboortegrond, de jachtwerf van Akerboom in Lisse, naar de Rotterdamse Veerhaven, waar volgende week woensdag de officiële overdracht is. De gemeentewerken van Rotterdam hebben het nieuwe schip ontworpen volgens een fascinerend lij nenspel, dat de jachtwerf in de bol lenstreek met veel waardigheid uit werkte. Het resultaat was een goed en degelijk schip van 18.85 meter lengte, 4.50 meter breedte en een maximale diepgang van 1.48 meter. Voor de voortstuwing zorgen twee GM-diesel motoren, met elk een vermogen van 154 pk bfi 1800 toeren. Beide motoren zfin voorzien van een uitschakelbare koppeling. Aan de „Eurowerken" ontbreekt de conventionele stuurinrichting. Het schip heeft geen roeren, maar be zit twee z.g. roer-propellers, die draaien kunnen. Het voordeel hier van is een buitengewone manoeu vreerbaarheid; het schip kan des noods een volledige draai maken. wk v Wffl Mi: De twee stuurwielen van de ..Eurower ken", onderdelen van het nieuwe stuur systeem. Een nadeel daarentegen is de grote Kwetsbaarheid van deze roer-propel lers. Men heeft daarom ter bescher ming sterke stalen bogen aange bracht, die allerlei obstakels in het water, zoals drijvend hout etc., van de kwetsbare schroefbladen moeten afhouden. Verder dient deze be scherming ook om de roer-propellers bi) eventueel aan de grond lopen niet te beschadigen. Het schip kan maxi maal met een snelheid van 21 km per uur varen en kan binnen de kortst mogelijke tijd vaart „afne men In het. ruime stuurhuis bevinden zich twee afzonderlijke stuurkolommen. Eik stuurwiel daarvan bedient een der roer propellers. Verder is het mogelijk een van de heide stuurwielen te blokkeren, zodat met één roer-propeller gestuurd kan worden. In het schip is een kan toortje ingericht, waarin een ambte naar van de gemeentewerken de diep tepeiling kan uitwerken. Een loudhai- ler-installatie stelt hem in staal om met de schipper aan het stuurwiel te spreken of andere schepen en de wal te praaien. Een omvangrijk zoeklicht op liet stuurhuis, met een onderdekse bediening stelt gemeentewerken in staat om 's avonds en 's nachts van de diensten van dit buitengewone schip gebruik te maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4