Aantal doden bij ramp op tank schip tot zeven gestegen Verwaarloosde baby stierf van ellende Zo'n heerlijke reep cadeau KWATTA Op 10 april start de 5e Performance Test Met auto naar water I IN ,hf Si A^toóFHVIgE MOKKA. S voor 10 Kwatta-soldaatjes Gasturbine I van B.M.C. weer open MATR MATRASSEN DONDERDAG 6 APRIL 1961 PAGINA 5 Machinekamer werd dodelijke gaskamer ROTTERDAM, 6 april. Hui lende ambulancewagens, geëscor teerd door motoragenten baanden zich gisteren, toen de ramp op de Werf van de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij bekend was ge- Worden, een weg door het Rotter, damse verkeer. Het doel was de 31 bannen, die op genoemde werf door koolzuurgas waren vergiftigd, zo snel mogelijk in veiligheid te brengen. Voor enige slachtoffers kwam zoals gisteren reeds ge meld de hulp te laat. De machi nekamer van het 8800 br. reg. ton metende Liberiaanse olietankschip „Mathieson" is voor zeven hunner door het plotseling in werking tre den van de koolzuurgas-brandblus- installatie, een dodelijke gaskamer geworden. Perfecte ziekendenst Telkens verlaat een ambulance- nuto met slachtoffers van de gas- Vergiftiging het werfterrein; bui ten cle poort gist men naar aan tallen en namen. Geruchten Onverbiddelijk is de schei ding lussen wat zich op en buiten de werf bevindt. Slechts voor hulpbiedende instanties gaat de slagboom open. Oorzaak nog onbekend FINEST Onderbouw Haring- vlietbrug gegund Ontploffing op tankboot Vijf doden, zes en twintig gewonden Aclil jaar voor roof overval in de Purmer Liever naar Crooswijk dan naar de dokter Verpleegster afgewezen Man arbeidsschuw Congres over kinder- en jeugdboeken De eisen ANTI-HERNIA L ATI UT SCHUIMRUBBER Zuinig rijden als wetenschap Sportjasje voor Volkswagen Gids praat automatisch Afkeuringen op rijbewijs 34.000 maal: hoe is de weg? 100.000 auto's gestolen Rechts houden in Zweden? 's»^ weegt in de^ herfst een wets- i TVT a mw>4*>w«jw3 Waarschijnlijk tengevolge van een o-njuiste manipulatie spoot het gas plot seling in de ruimte, waarin ongeveer veertig man aan het werk waren. Juist met het oog op ongelukken is het gas geparfumeerd. Enkele mannen roken het en konden nog bijtijds naar het dek vluchten. Onmiddellijk werd er alarm geslagen. Brandweerleden en mannen van de Cj-G.D. snelden te hulp en gingen, voor dien van zuurstofmaskers, de machine kamer binnen, om de slachtoffers op brancards naar buiten te dragen. En toen begon het meest efficiënte en sneIIe massale ziekentransport, dat zich °°it in Rotterdam heeft afgespeeld. Al- Rotterdamse politiemannen ook zij •be aan de lunch bezig waren werden gealarmeerd. AI het gemotoriseerde materiaal rukte uit- Tien ambulancewagens werden naar de R.D.M. gedirigeerd. En telkens, wan neer een ziekenauto de poort verliet, stond er een motoragent klaar om het transport snel van de Heyplaat (in Rot terdam-Zuid) naar een van de Rotter damse ziekenhuizen te brengen. Op alle belangrijke kruispunten stonden politie mannen om het verkeer te regelen en de ziekenwagens een vlugge doortocht te verzekeren- Omdat de meeste transporten naar het westelijk stadsdeel voerden, werd een buis van de Maastunnel geheel vrij gemaakt voor de ambulances. De zie kenauto-chauffeurs, de artsen van de G-G-D-, en de politieagenten kregen or der met vol licht te rijden, opdat men helpers en zieken-convooien terstond zou kunnen herkennen. Voor de poort van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij dromden hon derden mensen tezamen. Vrouwen en kinderen kwamen angstig informeren of vader tot de slachtoffers behoorde. De antwoorden van de werf kwamen moeizaam door. Berichten en geruchten konden door niemand worden bevestigd of ontkend. Journalisten mochten het terrein niet betreden- Het ongeluk is omstreeks kwart voor twaalf gebeurd: om half twee wist men nog niet of er doden zijn. Het af- en aanrijden van de ambulance-wagens gaf aanleiding tot overdreven geruchten Dodenlijst Dan, later op de middag, komen de officiële meldingen. Drie doden, vijf do den. Het totaal loopt op tot zeven. Pas 's avonds kunnen de namen van de slachtoffers worden bekend gemaakt. Het zijn: J. Goris, 60 jaar, bankwer ker uit Rotterdam; L. J. Wildeman, 58 jaar, bankwerker uit Rotterdam; W. Nieuwpoort. 37 jaar, koperslager uit Pernis; H- de Hoop, 44 jaar, electromon- teur uit Rotterdam; Ph. J. Loonstijn, 57 jaar, ketclbikker uit Rotterdam; E. Stroppa, 30 jaar, leerlingmachinist op de „Mathieson" uit Italië; B. van Rerkel 44 jaar, classificeerder uit Rotterdam. De slachtoffers waren werkzaam bij de R.D.M.. met uitzondering van het Italiaanse bemanningslid en de electro- monteur De Hoop (van het electrotech- nisch installatiebedrijf N.V- De Hoop) en de ketelbikker Ph- Loonstijn (van de firma C. van der Ploeg). Van de dertig gewonden, die In de Rotterdamse ziekenhuizen werden op genomen, konden er negen s avonds naar huis gaan. Ook de anderen zijn buiten levensgevaar. Onder hen bevin den zich zes Italianen, bemanningsle den van het schip. Tot de autoriteiten, die zich 's mid dags naar het terrein van de ramp heb ben begeven, behoren burgemeester G. E. van Walsum van Rotterdam en de Rotterdamse hoofdcommissaris A- Wol- ters. Ook was aanwezig mr- J. M. van Leeuwen, de officier van Justitie, die het gebruikelijke onderzoek zal leiden. Omdat alle ambulance-wagens waren ingeschakeld voor het reddingswerk bij de R.D.M., kregen de in de stad pa trouillerende politiewagens de opdracht zoveel mogelijk voor het „normale" ziekenvervoer zorg te dragen. Geluk- kig deden zich gistermiddag in Rotter dam geen andere ongevallen voor. De Rotterdamse Rivierpolitie vervoerde twee slachtoffers over het water naar een ziekenhuis in Schiedam. Hoe het mogelijk is geweest, dat de brandblusinstallatie zo plotseling in werking trad en het dodelijke koolzuur gas onder hoge druk in de machineka mer kon spuiten, is nog niet bekend. Gezien de beveiliging van de installa tie wordt er evenwel ernstig rekening mee gehouden, dat iemand per ongeluk de installatie in werking heeft gesteld- Het is immers moeilijk voorstelbaar dat de apparatuur uit zichzelf kan gaan werken. Ook is niets gebleken van een breuk in de leiding. Het Liberiaanse schip is eigendom van de Ormet Ship ping Company in Monrovia en lag voor reparatie in dok acht van de R.D.M. (Advertentie) IMP. OUD HAARLEM HOFLEVERANCIER MIDDELHARNIS, 6 april. Het ver vaardigen van de' onderbouw van de brug over het Haringvliet bij Numansdorp en het maken van de basculekelder is ge gund aan de laagste inschrijver, de n.v. tot Aanneming van werken, v.h. H. J. Nederhorst te Gouda. Deze had ingeschre ven voor f. 8.713.000,-, minder dan Rijks waterstaat begroot had. ®fes bij Uw winkelier uit: molk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Biskie (20 ct) TAIPEH (Formosa), 5 april (Reuter) Aan boord van de 4.200 ton metende tankboot Koeang Loeng, die door de Na- tionalistisch-Chinese „Chinese Petroleum Corporation was gehuurd van de Ameri kaanse Mobile Company, heeft zich van morgen, terwijl de tanker in de Zuid- formosaanse haven Kaohsioeng voor an ker lag, een ontploffing voorgedaan, die aan tenminste vijf opvarenden het leven heeft gekost. De 26 andere bemannings leden werden gewond. De toestand van tien hunner is ernstig. Bemanningen van Amerikaanse en Na- tionalistisch-Chinese oorlogsschepen, die zich ook in de haven van Kaohsioeng bevonden, nemen deel aan het blussings- werk op de Koeang Loeng, maar het schip is zinkende. De tanker had een lading van twee duizend ton benzine met een hoog octaan gehalte. AMSTERDAM, 6 april De gebroe ders G. en F. T. uit Velsen, die van daag precies tien jaar geleden drie be jaarden bewoners van een boerderij in Monnikendam ernstig mishandelden zodanig dat een va nhen, de 76-jarige heor P. Laan, aan de gevolgen daar van overleed en er daarna met een portemonnaie met 30 gulden vandoor gingen, zijn vanochtend door het 'ge rechtshof te Amsterdam beiden ver oordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek. De rechtbank had hen in eerste instantie tot zes jaar met aftrek veroordeeld. Het vorig jaar pas, negen jaar na het gebeurde, kwam vast te staan dat de gebroeders T. de daders waren van de ze roofoverval. Bij de behandeling van deze zaak voor het Hof ontkende G. hardnekkig dat hij deelgenomen zou heb ben aan de geweldpleging. De procu reur-generaal had tegen beiden ne«en jaar gevangenisstraf rnet aftre* geëist ROTTERDAM, 6 april. Voor de Rot terdamse rechtbank moest het echtpaar M. zich vanmorgen verantwoorden voor de omstandigheden, waardoor zijn jongste dochtertje Egberdina was gestorven. Pri mair werd de vader en de moeder door de officier ten laste gelegd, dat zü liet meisje, dat op 21 januari 1960 werd ge boren, opzettelijk 'hadden verwaarloosd, zodat het ernstig ziek werd en tenslotte op 5 november aan een longontsteking overleed. Medische behandeling, als zui gelingencontrole etc. hebben zij, aldus de ten laste legging, willens en wetens ver waarloosd, verhinderd en afgewezen. Meer subsidiair werden man en vrouw beschuldigd van grove schuld aan de dood van hun dochtertje. Volgens de over hen uitgebrachte rap porten werden zowel man als vrouw niet, althans verminderd toerekeningsvatbaar geacht. Het reclasseringsrapport meldt over de vrouw, dat rij op haar mam er niet slecht voor het kind was, doch dat haar intelligentie niet verder reikt dan een zeer primitieve binding. In een rap port van het Deltaziekenhuis wordt ver klaard, dat zij aan toevallen lijdt als ge volg van een ongeval in haar kinder jaren. De man, die vier veroordelingen achter zich heeft, vreesde, zo luiden de rappor ten, meer de ontzetting uit de ouderlijke macht dan de dood van zijn kind. Twee kinderen werden namelijk reeds aan zijn toezicht onttrokken. Hij wordt beoordeeld als een licht debiele psychopaat, die niet in staat is zich maatschappelijk te hand haven, en zowel moreel als materieel een gevaar voor zijn gezin oplevert. „Ik breng het kind liever naar Crooswijk, dan naar een dokter" zou hij hebben gezegd. De vrouw, 37-jarige M. A. M-F., ont kende schuld te hebben aan de dood van het kind. Zij betoogde, dat haar man geweigerd had een dokter te raadplegen. Een zuster van het Groene Kruis, die kort na de geboorte van het meisje^ aan de deur was geweest, werd door haar man de deur gewezen. Op 11 mei had de dokter het kind voor het laatst bezocht, toen het aan een bronchitis leed. Na enkele dagen was de baby hiervan her steld. Nadien kreeg de vrouw, zo ver klaarde zij, geen toestemming van haar .man meer het advies van de dokter in te roepen en was zij daartoe niet meer in de gelegenheid, daar zij in verband met haar ziekte de straat niet meer op mocht. In oktober was zij echter bij de dokter ge weest naar aanleiding van een aanval van epilepsie. Pres.: Toen had u toch de gelegenheid de dokter te vragen naar het kind te komen kijken. Verd.: Ik wist niet, dat het zo met het meisje zou aflopen, want het lachte en kraaide toch nog altijd. Pres.: Maar de buren zeggen toch, dat het kind er slecht uitzag. Verd. De buren kunnen zoveel zeg gen De vrouw verklaarde, dat haar man nog altijd koffiemelk voor het kind haal de. Daarnaast kreeg het, zo zei zij, Liga- kaken en sinaasappelsap. Leveranciers, waar de boodschappen werden gehaald, verklaren, dat er grote hoeveelheden le vensmiddelen in blik, zoals haring en makreel etc. werden gekocht alsmede koekjes en snoepgoed. De 48-jarige P. J. M., los werkman van beroep, beweerde, dat een maand van te voren nog een dokter bij het kind was -ge weest. De man, die als arbeidsschuw wordt ge kenschetst, lag 's morgens tot een uur of elf, twaalf in bed. „Ik mocht niet wer ken". vertelde hij. Schriftelijke oproepen tot keuring had hij meermalen ver scheurd. eenmaal zelfs onder de ogen van de betreffende ambtenaar. De enige keu ring, waaraan hij zich had onderworpen, oordeelde hem arbeidsgeschikt. Op de dag van het overlijden had zjjn oudste zoon uit zijn eerste huwelijk hem aangespoord een dokter tc halen. Na zyn weigering had de jongen de dokter zelf gewaarschuwd. Verd.: „Ik ben zelf de dokter gaan ha len. Ik heb een fiets geleend en die trapte door Volgens de lijkschouwing heeft de slechte algemene toestand van de baby invloed gehad op de longontsteking. Het gewicht van het meisje was bij het over lijden slechts de helft van wat het volgens leeftijd en lengte behoorde te zijn. Als getuigen werden gehoord de agent van gemeentepolitie G. van D., die het proces-verbaal in deze zaak heeft opge maakt en de hoofdagent P.P., die op 21 oktober na een anoniem telefoontje een onderzoek was komen instellen. De laat ste had het dekentje, waaronder het kind lag, niet geheel verwijderd. Had hij dit wel gedaan, dan zou de sterk vermagerde toestand van het meisje hem zeker zijn opgevallen, meende de president, mr. J. C. Berenschot. Op de verklaringen van een buurvrouw reageerde de moeder van het gestorven kindje met de woorden: „Ik sta niet de hele dag aan de deur te praten". AMSTERDAM. 6 APRIL De com missie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek houdt op 18 en 19 mei a.s. in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam een congres, waar vraagstukken aan de orde zullen komen betreffende het kinder- en jeugd boek in ons land. Het is, aldus de commissie, in de loop der jaren duidelijk geworden, dat zeer veel groepen zich met het kinderboek bezig houden (auteurs, uitgevers, lees- zaalpersoneel, recensenten, onderwijzers, psychologen, pedagogen, enz.) maar dat er sprake is van vele soms strijdige op vattingen, die het bijzonder moeilijk ma ken de situatie van het kinderboek juist te- zien en het peil -ervan te verhogen. De commissie vindt het noodzakelijk dat er een gesprek op gang komt. waarbij alle stemmen kunnen worden gehoord. De bedoeling is op het congres zoveel mogelijk discussie uit te lokken naar aanleiding van de korte referaten, die prof. dr. J.G. Bomhoff. prof. dr. N.C.A. Perquin. Anne de Vries en Albert Welling zullen houden. Voor dit congres is een comité van aanbeveling gevormd bestaande uit mr. L.B. van Ommen, ds. N.O. Steenbeek, mevr. Miep Dieckmann. mej. J.R. Wolff, mevr A Rutgers vd Loeff-Basenau en de heer J. C. Brinkman. Dr. N. Beets is aangezocht op te treden als voorzitter van het congres. De officier, mr. B. van der Meulcn. achtte het overlijden tengevolge van op zettelijke verwaarlozing bewezen. Reke ning houdend met de rapporten, die over het echtpaar zijn uitgebracht, eiste hij te gen de man, die hij meer schuldig oor deelde dan de vrouw, een gevangenisstraf van een jaar met aftrek en onvoorwaarde lijke ter beschikking stelling van de rege ring. De vrouw is, zo meende hü, met re. classeringstoezicht nog wel te redden, mits zij niet bij haar man is. Tegen haar requireerde hij een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk, drie jaar proeftijd en toe zicht. Mr. G. J. Teeuwisse, verdediger van M achtte directe opzet niet bewezen, terwijl mr. P. J. Mackenbach, raadsman van de vrouw, eveneens opzet twijfelachtig vond. Uitspraak over veertien dagen. ubicfl ubicfl TOONZALEN TE AMSTERDAM, ROTTERDAM. UTRECHT. BREDA Th en bijzonder ingewik- f H kelde formule zal I J straks, op 15 april a.s., moeten dienen om de winnaar aan te wij- zen van de Vijfde Interr.a- tionale Performance Test, waaraan dit jaar 64 équi- E „es —waaronder 15 Neder- 1 landse deelnemen. De automobilisten zullen, na de start op 10 april a.s. in Scheveningen gaan probe- ren de route van 2243 kiio- meter (Parijs, Luxem- burg, Lübeck, Kopen- hagen) zo zuinig moge- lijk af te leggen, hetgeen intussen welhaast een wc- E tenschap is geworden. Denk immers niet, dat zuinig ry- den alleen maar een kwes- tie is van langzaam rijden en weinig accelereren: men I dient ook rekening te hou- den met de rolweerstand, I het wrijfeffect, banden- spanning, elektriciteitsver E bruik in de auto, lucht- i weerstand, gunstigste snei- heid, voorgeschreven moy- enne en een dozijn andere factoren. En op de achter- grond dreigt daarbij steeds B De Formule. Ongeveer de helft van de H deelnemers rijdt mee voor de pret: de andere helft bestaat uit de wetenschap- pelijke benzinespaarders, die vaak weken van inten- se onderzoekingen achter E de rug hebben en voor wie méér op het spel staat dan de roem alleen, want goe de resultaten bij de Perfor mance test zijn plezierige argumenten bij het aanprij zen van een bepaald auto- type. Om alle gegevens voor De Formule bij elkaar te garen, worden niet alleen langs de gehele route con trole-posten ingericht, maar krijgt elke chauffeur ook een waarnemer toegewe zen, die er op let dat de man achter het stuur zich nauwgezet aan de verkeers regels houdt, de auto nor maal berijdt en dat er niet onder de motorkap wordt geknutseld. Het gewicht van deze waarnemer is erg belangrijk: als hij te zwaar is, kan hij het benzinever bruik beïnvloeden. Vandaar, dat de controleurs precies negentig kilo moeten we gen. Wie te licht is, wordt verzwaard met lood. Wie te. zwaar is, wordt onher roepelijk afgekeurd. Ver meldenswaard is in dit opzicht de prestatie van de heer De Jong uit Zeist, die enkele weken lang dertig kilometer per dag is gaan lopen, teneinde zeven kilo lichter te worden. Het is hem gelukt. Vermoeid maar precies ,,op gewicht" zal hij aan de rit kunnen deel nemen. Het startschot zal worden gegeven door burgemeester Kolfschoten van Den Haag. De organisatie is weer in handen van de Kon. Deen se Automobielclub. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Deense automobilisten, die in een Volkswa gen rijden en toch prfjs stellen op een bijzonder exclusieve sport- carosserie, kunnen nu nog voor geen driehonderd gul den een nieuw „sportjasje" kopen voor hun auto. Met Pasen is een nieuw plastic koetswerkje op de markt verschenen, dat op het chassis van iedere Volks wagen van 1952 en later kan worden gemonteerd en dat de auto het uiterlijk geeft van een sportwagen. Het sportjasje is zeer licht en wordt in Denemar ken gebouwd met Zwitser se licentie. De fabrikanten zeggen, dat een handige automobilist het koetswerk in een paar avonden op het chassis van zijn Volkswa gen kan monteren. Het plas tic omhulsel bevat géén portieren: de automobilist en zijn passagier moeten via een opstapje in de wa gen klimmen. Voör het raadhuis van Apnweiler in Duits land is een „automa tische vreemdelingen- gids" opgesteld: een appa raat, dat door middel van een geluidsband en luid spreker in het Nederlands, Duits, Engels en Frans uit eenzettingen van vier minu ten geeft over de geschie denis en de bezienswaardig- neden van stad en omgeving. Het vorig jaar is men in Straatsburg ook gestart met een derêelijk apparaat en wellicht zal de elektrische babbelaar binnenkort ook in Nederland zijn intrede doen. Dezer dagen zijn op de Ne- derlandse markt twee meu- we Fiat-bestelwagens gein- troduceerd: de Bianchina bestelwagen en de Fiat 615 diesel. De Bianchina is uit- gerust met de Flat 500 motor en heeft een laadvermogen van 250 kg. De dieselwagen heeft een laadvermogen van i 180Ö kg. Op de foto: de Bianchina. i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini""""""!'""'!"""" f n Engeland wordt over- 5 wogen, voortaan bepaal- X de verkeersovertredin gen op het rjjbewvjs te E registreren. Wie binnen drie jaar drie „afkeuringen krijgt, dient zijn rybewys voor een half jaar in te le- E veren. In Amerika wordt een soortgelijk systeem ook E gevolgd. Ook in uoK in Oostenrijk heeft E men de verkeersvoorschrif- ten strenger gemaakt. Lat dit wel succes oplevert, blijkt uit de cijfers in We- nen. In december van het vorig jaar deden zich in deze stad 1987 verkeerson- H gevallen voor, met 771 ge- wonden en 19 doden. In fe- bruari na het van kracht worden van de strengere i bepalingen registreerde men slechts 852 ongevallen met 465 gewonden en 4 do- den. twaalf jaar research heeft de British Mo tor Corporation thans een gasturbine uitge bracht. die op praktisch el ke goedkope brandstof kan draaien en die reeds enkele seconden na het starten het volle vermogen (250 p.k.), kan leveren. De turbine weegt 408 kilo en is voorlo pig nog bestemd voor nood- aggregaten, waterpompen en schepen. Het is echter de bedoeling uit deze gas turbine een geschikte krachtbron voor het weg transport te ontwikkelen. Illllllllllliillllllllllllllllllllllilllllllllllllllll Het afgelopen wintersei zoen heeft de KNAC- wegeninformatiedienst ruim 34.000 telefoni sche vragen beantwoord van weggebruikers. In de winter 1959-1960 bedroeg dit aantal 29.000. Daarnaast kre gen vele automobilisten in de nachtelijkeuren via een automatisch antwoordap paraat informaties over de wegcondities in Nederland en andere Westeuropese landen. Ook werden ruim 300 radio-bulletins uitgege ven. De informatie-dienst be gint nu aan een zomersiaap. Tot 1 november a.s. zal al leen bij bijzondere gebeurte nissen worden opgetreden, zoals bollenzondagen, bloe- mencorso'k en belangrijke voetbalwedstrijden. De weg gebruikers zullen dan via de radio worden ingelicht. Hoewel deze service vrij kostbaar is, kunnen de weg gebruikers ook de volgende winter weer op de informa tiedienst rekenen. Het vorig jaar zijn in Duitsland niet minder dan 100.000 auto's ge_ stolen. Dit is medege deeld op de vergadering van de Duitse automobielclub in München. Het is niet uitgesloten, dat de Zweden zich in de toekomst tóch zullen aanpassen en het links-rijden afschaffen. mmmMF -m Mi De Zweedse regering over gelost. Toen sprak de^rneer- derheid^ vmj bevolking WÊÊÊÊÊUÊÊBÊm dit een dure ommezwaai" De stijgende vraag naar „mobiele" boten heeft binnen- en Pe Zweedse raad voor het buitenlandse ontwerpers geïnspireerd tot zeer vernuftige verKeer sci1®t de kosten op constructies. Vaak immers verlangt de koper niet alleen °nSeveer 700 miljoen gul een boot, maar ook een bijpassend aanhangwagentje, om het vaartuig overal mee naar toe te kunnen nemen. De i liclue polyester-boten lenen zich gemakkelijk tot het ver- /-I 71 71 C/D717TÏ voer over de weg, mits zij zijn voorzien van een degelijk zj-LtHJ I I LLVoL'LVI IL onderstel. Deze constructie was te zien op de onlangs in Rotterdam gehouden tentoonstelling „Buitenkansen": een twee-wielig onderstel met reserveband, dat met een hand beweging aan de auto kan worden gekoppeld. uiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiinimmiiiiiiiJimiiiiiHiiiiniiiuniiiimmiiiiii Voor de automobilist, die niet alleen zijn boot, maar ook zijn caravan wil meenemenis dit sleepjebedacht: een lage tent-slaapwagen met daar bovenop de boot. Overigens is een Duitse firma alweer een stap verder gegaan. In Karlsruhe startte men deze week met de produktie van de „Amphicar", een automobieltje voor vier personen, dat even veilig kan varen als rijden. Spegiaal in Amerika bestaat grote belangstelling voor de Amphicar", die op de weg een snelheid van 110 kilometer per'uur zal kunnen halen en op het water 14 kilometer per uur. Zaterdag voor Pasen is het Nationaal Mu seum voor de Auto mobiel in Drieber gen weer geopend. Tot de aanwinsten behoort een voorloper van de Intus sen sterk in de belangstel ling gekomen Wankelmo tor, die in 1929 werd gecon strueerd door de Neder landse ir. H. J. Brunklaus. Ook kan men er de oudste automobiel van Nederland, de Benz-Velo aantreffen, die in 1894 als eerste serie auto werd gebouwd, voor zover men de vervaardi ging van zestig stuks per jaar tenminste serie-pro- duktie mag noemen. De Ne derlandse Spijker staat glanzend naast de Mar- mon uit 1930 met zestien cylinders en, hypermodern, cylinderblokken van alumi nium. Een nieuwe zaal is ingericht voor de lucht vaart: o.m. kan men daar aantreffen een grote 18 cylinder Curtiss Wright motor, die is aangekocht bij de K.L.M. liiiliiiiililliiimiiiiillliiiiiliiliiiiimillliiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiHijiiiiiiiniiiiiiiiiiiinun iimiimpuuuumiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiui

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5