H. Vader over ruimtevaart Beiaardiers voelen weinig voor het lichte genre keelpijn .Veilig riideen .Veilig remmen Honor exploitatiesaldo bij DE SPAARNESTAD Dividend 19 (18) procent „GOED KAMP" IN VOLLE OPBOUW DIERENVRIENDEN Hondse lijst HEITJE voor een schone „Expomast" Onbetwist de beste/ in alle opzichten! ATTENTIE! U mag de lente niet missen in de DONDERDAG 6 APRIL 1961 PAGINA 7 Directiewisseling bij Philips Drukbezochte receptie Als de apostelen nü zouden leven D Vaticaanstad, g april <knp; Walvisvangst wordt opnieuw besproken -BERNARD DRUKKER- kan collega's niet overtuigen snel en doeltreffend N.V.PHlllPS-DUPHAR Prins Bernhard bij Engels petekind V olkswoningbouw in Suriname V;nister voert besprekingen in Nederland Balans Gememoreerd wordt de uitgifte van Dochterondernemingen AANBESTEDING COEN- TUNNEL 26 MEI 's werelds grootste bloemenpracht in Lisse Advertentie Groot was de verrassing van ir. P. F. S. Ottfn. oud-president-directeur van Philips, toen de- Raad van Elf uit zijn woonplaats Valkenburg m vol ornaat op de afscheidsreceptie in de jubileumhal in Eindhoven kwam. In nieuwe president-directeur ir. F. J. Philips. EINDHOVEN, 6 april Meer dan duizend belangstellenden hebben gister avond afscheid genomen van ir P. F. S. Otten, tot voor kort voorzitter van de raad van bestuur van de n.v. Phi lips gloeilampenfabriek, en zijn opvol ger ir F. J. Philips gelukgewenst met ztin benoeming. De receptie werd gehouden in de ju bileumhal, die stemmig was versierd niet vele kleurige bloemen. Onder degenen die de heren Otten en Philips de hand kwamen drukken, wa ren onder meer de secretaris-generaal van het departement van Algemene Za ken, mr Fock, die de minister-president Prof. J. de Quay vertegenwoordigde, de directeur-generaal van het departe ment van Defensie, de heer Dujjver- man, burgemeester en wethouders, de garnizoencommandant, de directeuren van de D.A.F.-fabrieken, mr. Meijnen van de A.K.U., de oud-deken van Eind hoven, mgr. H. Heezemans en vele ver tegenwoordigers van sportverenigingen. Tijdens de receptie overhandigde het bestuur van het Philips pensioenfonds aan de heer Otten diens pensioenboekje. De receptie werd voorafgegaan door een kranslegging door een deputatie van buitenlandse Philips-directeuren het standbeeld van dr. A. F. Phi- ups. Nadien werd in het hoofdkantoor \an het Philips concern aan ir. Otten ■J1 .hoe1'? overhandigd met bijdragen Uit de 55 landen, waar zich Philips-ves- tigingen bevinden, in de Philips-schouw- burg is gisteravond een concert aange boden. Onder leiding van prof. dr. B. Paumgartner gaf het Salzburger Ca- merata Academica-orkest een uitvoe ring van werken van Mozart. Een diner, in de Philips jubileumhal waar meer dan 450 personen aanzaten, besloot deze dag. e Paus roerde gisteren in een PSPraak tijdens zijn wekelijkse alge- "lp«e audiëntie voor meer dan tien- ""'-id gelovigen de mogelijkheid dan, dat binnen afzienbare tijd een Dbmtesehip het heelal zal wor4en in- tjostuurd, waardoor reizen van de aar- e naar andere planeten mogelijk zou- Word m. De paus klaagde over de hiatcrialistisehe geest, waarmee velen ontdekkingen van deze moderne interpreteren. De H. Vader keerde h geenszins tegen deze moderne uit- "Ulingen, maar betoogde dat de '"'all apostelen, indien zij in deze tijd «ouden hebben geleefd, de moderne ,e ''"'ek zouden hebben gebruikt voor o Verbreiding van het geloof. do!" ieder geval, zo ging de paus ver- rW, m°eten de christenen zich me laf r de schittering van de moderniteit mol betoveren. De Heer is in de he- en de hele wereld is in zijn hun- en Alleen van Hem komt het heil O bet ware geluk van de mensen. C a,'„ zou de doorsnee-duur van de mi,, ,e bke levens gestegen zpn, dar oinn ebben deze levens eenmaal een o oe en in het hiernamaals wachten ven vreugden van het onsterfelijke le- 11 dat de Peer naar verdienste Advertentie PERUTZ-COLOR films Kleuren-fleur I TOKIO. 6 april Op de bomende conferentie over de walvisvangst te Vancouver zullen waarschijnlijk op nieuw pogingen worden gedaan Neder land te overreden de voorstellen voor de verdeling van een totaal vanglimiet in de zuidelijke IJszee te aanvaarden, zo heeft een woordvoerder van de Ja panse visserijraad gisteren medege deeld. De voorstellen, dio oorspronkelijk zijn gedaan op de in februari gehouden con ferentie te Londen, behelzen de volgen de verdeling tussen de vijf landen, die in de zuidelijke ijszee walvissen van gen: Japan 33 pet, Noorwegen 32 pet, de Sovjet-Unie 22 pet, Groot Brittan- nië 9 pet en Nederland 6 pet. Sinds de terugtrekking van Noorwe gen en Nederland uit de internationale walvisvangstcommissie in 1959 wordt niet meer de hand gehouden aan de door de commissie vastgestelde vang limiet van 15.000 walvissen. De vijf landen werken met limieten, die zij zich zelf hebben opgelegd, aldus de woord voerder. Als gevolg hiervan bedroeg de totale vangst in het pas geëindigde sei zoen 17.780 walvissen, het zelfde aan tal als in het vorige seizoen. Verwacht wordt, dat de uit drie man bestaande commissie van „neutrale partijen", de Verenigde Staten, Nieuw Zeeland en de F.A.O.. op haar vergade ring in deze maand te Londen de vanglimiet zal vaststellen op 12.000 tot 13.000 walvissen, maar dat de vermin dering in etappes zal geschieden. (Van onze correspondent) ENKHÜIZEN, 5 april „Is het geoorloofd de beiaard aan te wenden voor het in brons gieten van melodieën van het lichte genre?" Deze vraag kwam aan de orde wij berichtten over deze strijdvraag al eerder op de studiedag voor beiaardiers Ons land telt er plm. 150 waar, behalve beiaardiers ook componisten, klokken gieters en „luisteraars" aan deel namen. De meerderheid van de deel nemers voelde er maar weinig voor; slechts de voorzitter, mr. Romke de Waard en zijn hoofdstadgenoot Ber nard Drukker verklaarden zich voor repertoirevernieuwing in deze geest. „De taak van de beiaardier is hoog verheven in meer dan een opzicht", verkondigde de heer Chris Bos uit Utrecht; hij zei van mening te zijn dat de beiaardier oen opvoedende taak heeft en geen buiging mag maken in de richting van het publiek. Iets milder in zijn mening was de beiaardier van Bolsward, Sneek en Joure, de heer Flucie van Bergen, die beweerde zelf niet veel voor dat lichte genre te voeleti. Omdat echter de beiaardier speelt voor iedereen eji niet voor een uitgelezen gezelschap moeten de pro gramma's ook weer niet te zwaar zijn. Hij zei dat het begrip, dat van kerk torens af slechts „passende" liederen mochten weerklinken, verouderd was. Uit een enquête onder leerlingen van middelbare scholieren wa. hem ge bleken, dat deze wel degelijk een opinie hebben over beiaardmuziek. Bernard Drukker, een man, die 35 jaar in het amusementsbedrijf zit doch een klassieke opleiding had, kon de ongeveer zestig aanwezigen met zijn Advertentie) suggesties, op de piano gegeven, „hoe mooi stukjes als Blue Moon, Summer time en Never on Sunday wel op een carillon kunnen klinken", niet over tuigen. Mr Romke de Waard stelde, dat in de vloedgolf van populaire melodieën wel degelijk stukken .met muzikaal-intrinsieke waarde voor kwamen en dat het jammer zou zijn als men deze met het badwater weg zou gooien. (Later speelde hij op de Zuidertoren o.a. „The Old Lamp lighter"). Hoewel er dus geen eenstemmigheid over de repertoirevernieuwing was, kwam er toch een conclusie uit de bus, waarin gezegd werd, dat de program- makeuze zo veelzijdig mogelijk moet zijn en de beiaardier de keuze van zijn programma naar geweten dient te be palen en zich daarbij niet moet laten leiden door valse fatsoensnormen. De mogelijkheden van het klokkenspel moeten worden uitgebuit; ook dienen de beiaardiers voor ogen te houden, dat dé straat nu eenmaal geen con certzaal is. ZUIG LONDEN, 6 april (UPI) Prins, Bernhard en prinses Irene hebben gis- teravond in Bracknell, Berkshire, een repetitie bijgewoond van het dramati sche stuk „Random Harvest". De prins was speciaal naar deze plaats gevlogen om de 17-jarige Gay Furber, zijn pete kind, te zien, die de hoofdrol speelde. De vader van Gay, dr. Stanhope Fur- ber, is een goede vriend van de prins, sedert zjj elkaar tijdens de tweede we- reldoorlog in Engeland hebben ontmoet. (Advertentie) schenkt. baü?" audiëntie, tijdens welke de Xiir °en bet bezit van paus Leo 0nt, sl-ammende Paasstola droeg, nam Een oen grote groep Hollanders deel Ah, Sfote groep schoenmakerr uit de n-m-zzen overhandigde de paus .-00 het Sl'hoenen voor verdeling dooi iinlumpnp -m de de schoenen voor afh» Paslijk hulpwerk, alsmede e|ding van de patroon van Onder Sch, 'K v« aai, makers, St.-Crisp'jn. - aanweiogen bevond zich ook de Ame: It ,r:ise grootindustrieel He lT 'nat; g 'net zijn gezin. Henry Ford SCHIPHOL, 5 april - Dc Surinaam se minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid de heer E. M. L. Ensberg Is naar Nederland gekomen om te pro- .'!en enige technische bijstand te ver- "igen op het gebied van de volksge- fmdhoid, b.v. In de vorm van uitwisse- '"'S van verplegend personeel. Voorts de minister, naar hij bij aankomst D Schiphol zei, hier te lande een wtize *i financiering trachten te vinden de volkswoningbouw in Suriname. /Een moeilijkheid is dat de voorfinan- "«irring van de volkswoningbouw daar bet is opgenomen in liet Tien jaren-plan. daardoor w voor die bouw geen steun vooraf wor/fj verleend", aldus de be windsman. Zie hoe de lengtecurven en oderi- seergroeven bij de voortrollende bond zich sluiten en weer openen. Dit sluiten en openen perst het wa ter weg tussen band en straatopper vlak. "Beter dan op een droge weg kari een band nooit remmen." Het massief gesloten raakvlak zorgt voor stabiele wegligging en maxi male antislip- en remcapaciteit. In de Houtrusthallen in Den Haag wordt op het ogenblik met man en macht gewerkt aan de opbouw van de A.N.W.B.-kampeertentoonstelling „Goed Kamp", welke daar vrijdagochtend a.s. zal worden geopend. Gisteren rezen uit een voor leken volkomen onontwarbare chaos nog slechts twee tenten gaaf op. Er moest nog ontzaglijk veel gebeuren. lll||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHll|HIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIII!lllllllllllllllllllllillllllllll!IHIIIIIinilllllllllllllllllll Enige dagen geleden speelde zich in het kleine Friese dorpje Arum een waar klein drama af. Er zat een poes, hoog in een hoge boom, al drie dagen lang. Het klagelijke gemiauw van het diertje was niet meer om aan te horen. De dierenbescherming kwam er aan te pas en men poogde poes met een slang op de waterleiding er uit te spuiten. Doch het enige gevolg was, dat poes nog hoger klom, totdat ze voor de straal water onbereikbaar was. Op dat moment passeerden twee Arumer jongens, beiden 15 jaar oud en beiden wel belust op enig avon tuur. De een gaf de ander een zetje totdat hij de laagste tak kon berei ken, doch nog voordat hij zich daar behoorlijk op had kunnen werken brak de tak af en spartelde de redder in spe op de grond. Toen werd er een ladder gehaald en daar de een de an der de gehele eer niet gunde klom men beiden de boom in, enige malen halsbrekende toeren verrichtend als er weer een tak brak. Ze slaagden er echter in poes te bereiken en deze weer veilig op de grond te brengen, waar een dochtertje van de familie Klazema, van wie de poes was, met kloppend hart stond te wachten. Ze omhelsde de poes hartstochtelijk, ver gat de beide redders op slag, en holde naar huis... Natuurlijk kwam er een berichtje in de krant en dat bericht werd gelezen door de secretaresse van de Neder landse Vereniging voor Dierenbescher ming in Den Haag. Zij zond prompt twee lepeltjes met een poesekop en twee kalenders van de dierenbescher ming naar Arum, waar de beloningen nu aan de jongens zijn uitgereikt. Jan de Jong en Klaas de Boer wer- In de eens per week verschijnende Voorburgse Courant is de oorlog verklaard aan de hondenbezitters die niet weten te voorkomen dat hun dier trottoirs en plantsoenen be vuilt. Onder het kopje „Zo kan het niet langer" meldt de heer C. H. Voor hoeve dat het iets bijzonders is als men na een wandeling door Voorburg met schone schoenen thuis komt. Nu gebleken is dat de 1500 bazen niet al te best hebben willen meewerken aan het verzoek van het gemeentebestuur beter op hun hond te passen gaat de heer Voorhoeve zelf maatregelen nemen. Hij schrijft, heel geruststel lend, dat hjj in tegenstelling met de Duitsers in de oorlogsjaren „geen ge weld tegen het vreselijke euvel" zal gebruiken. Het wapen van de pen wordt verkozen boven dat van het zwaard: voortaan zullen in de Voor burgse Courant de straten worden ge noemd die het vuilst zijn. Helpt dit nog niet, dan wordt er een bepaald ge deelte uit die straat gesignaleerd en mocht zelfs deze duidelijke aanwijzing niet baten dan worden straten mèt huisnummers, die in een kwade reuk staan, genoemd. Iedere bewoner moet nu voor zijn eigen stoepje zorgen, zegt de heer Voorhoeve. En met opgehe ven vinger schrijft hij: „Hondenbezit ter: er wordt nu extra op u gelet." Over de jury, die moet beslissen wel ke straten, gedeelten van straten of stoepen in aanmerking komen gepu bliceerd te worden, wordt niet ge rept. Gisteren zijn de welpen, gidsen, ver kenners, padvindsters en padvinders weer begonnen aan het karweitje, dat een heitje moet opleveren. In Hilver sum ging men over tot een massale Jan de Jong en Klaas de Boer met de poes, die zij uit de top van een hoge boom hebben bevrijd. actie: het schoonmaken van de Expo mast en het voorplein van de Expohal. Het klimmen in de mast was natuur lijk het aantrekkelijkste deel van het karweitje. (Advertentie) PERUTZ-COLOR-film 36 prachtige kleuren-dia's. een ruime dotatie voor het personeel uitgetrokken. HAARLEM, 6 april Dc N.V. Druk- kerii De Spaarnestad meldt voor 19b0 pen saldo exploitatierekening groot f 5 "31 846 (4.700.139). Na afschrijvin gen op gebouwen ad 268.841 (197.239) en op inventaris ad 4.055.966 (2.640.404 alsmede na aftrek van ƒ1.480 (1.383) voor interest dividendreserve blijft een saldo winst groot 905.555 (861.111) Over 1959 weril nog ƒ1 min. naar de reserve vernieuwing en uitbreiding ge bracht. Van de saldo winst wordt f90.555 (86.111) aan de statutaire, re serve toegevoegd. Statutaire tantiemes vergen 140.000 (130.000). Op de pre ferente aandelen wordt 7 pet. (onv.) betaald, hetgeen 10.5.000 vergt. Op ge wone aandelen wordt 19 pet. (v.j. 18) voorgesteld, waarvoor ƒ570.000 (540.000) nodig is. De N.V. Vereenigd Bezit van Aandeelen N.V. Drukkerij De Spaarne stad stelt dezelfde dividenden voor. De papierprijzen bleven ook geduren de 1960 nagenoeg constant. De loon kosten daarentegen stegen, zoals ver wacht, niet onbelangrijk. Het is zeker dat in 1961 een verdere stijging zal optreden onder meer door de loonronde van 4 pet., welke met.ingang van 1 januari 1961 in de grafische industrie van kracht is geworden, alsmede als eevolg an het verder terugbrengen van de werkweek, en wel van 47 uur tot 46 uur. De exploitatie van de tijdschriften en boekon verliep ook dit jaar bevre digend. Het totaal van de oplagecij fers vertoonde een verdere stijging en de advertentiebezetting gaf een zeer gunstig beeld. De door de Belgische dochteronder neming de N.V. internationale Uitge vers Maatschappij te Antwerpen, bij de vennootschap gëplaatste drukor ders namen ook in 1960 wederom in be tekenis toe en droegen daarmede belang rijk bij tot de goede gang van zaken. De drukkerijen te Haarlem en Etten waren volledig bezet. Te Etten werd de tweede grote ro- tatiekoperdiepdrukpers in de loop van dit boekjaar opgesteld en in gebruik genomen. In verband met een belang rijke drukorder, alsmede met verdere uitbreiding van de omvang van de tijdschriften en toenemende kleurtoe- passing 'daarbij, blijkt de plaatsing van een derde grote rotatiepers met tien drukwerken aldaar noodzakelijk. Met de bouwkundige voorbereiding van de hiermede samenhangende uitbrei ding van het drukkerijgebouw is een aanvang gemaakt. 2.000.000 4 pet. 15-jarige in gewone 'aandelen N.V. Vereenigd Bezit van Aandeelen N.V. Drukkerij De Spaar nestad converteerbare obligaties. Bij die gelegenheid werd gezegd dat mo derniseringen te Haarlem, alsmede uit breidingen te Haarlem en Etten van gebouwen en installaties onvermijdelijk zijn, teneinde de bedrijfsvoering zo ef ficiënt mogelijk te doen zijn, alsmede tegemoet te kunnen komen aan de aan de produkten gestelde eisen, en over een reservecapaciteit te beschikken voor zo nodig ontplooiing van nieuwe activiteiten in de uitgeverij. De totale in de eerstvolgende vijf jaren te realiseren extra-investeringen uit dezen hoofde worden op 8.500.000 ge taxeerd. Door de hiervoren genoemde uitgifte 'kreeg men reeds de beschik king over 2.000.000 aan extra midde len. Met betrekking tot de dochteronder nemingen, welke in deN.V. Vader- landsche Beheer-Maatschappij zijn on dergebracht, wordt het volgende mede gedeeld: De omzetten van de N.V. In ternationale Uitgevers Maatschappij te Antwerpen bewogen zich wederom in stijgende lijn. De zaken van de Inter nationale Clichéfabrieken „Pax-Holland" N.V. te Amsterdam, alsmede die van de N.V. Quod Bonum te Haarlem verliepen tot' tevredenheid. Het couranten- en drukkerijbedrijf te Amsterdam kon met een bevredigende winst afsluiten. In het kader van de zeer noodzakelijke vernieuwing van het machinepark vaii het Rotterdamse dag bladbedrijf werd een 48-zijdige couran tenpers besteld, welke in het najaar van 1961 in gebruik kan worden ge nomen. De personeelsdienst, waaronder be grepen de afdelingen personeelszaken, maatschappelijk werk en medische dienst, onderhield in 1960 zoals gebrui kelijk een zeer nuttig contact met het personeel en met die instanties buiten het bedrijf, welke zich op dit terrein bewegen. Als gewoonlijk werd over 1960 De investeringen in het afgelopen boekjaar waren belangrijk hoger dan in de beide daaraan voorafgaande ja ren, onder meer als gevolg van het feit, dat in 1960 de tweede grote ro tatiepers te Etten werd geplaatst. Dank zij de gunstige bedrijfsresultaten was het mogelijk de in 1959 mede voor dit doel gevormde reserve voor vernieu wing en uitbreiding ad 1.000.000 on aangetast te laten en te bestemmen voor de financiering van de inmiddels bestelde en hierboven reeds gememo reerde nieuwe rotatiepers voor Etten. De kosten van verbouwing en uit breiding van de gebouwen te Haarlem en Etten, in totaal groot 268.844 en de bedragen voor vernieuwing en uit breiding van de inventaris ad f 4.055.966 werden, evenals de vorige jaren, ten laste van de winst- en ver liesrekening geheel afgeschreven, zo dat de balansposten grond en gebou wen en inventaris beide wederom voor f 1 te boek staan. Ook de uitgeefrech- ten staan voor 1 te boek. In het de bet van de balans komen verder voor deelnemingen en rekening courant met dochterondernemingen ad f 1.109.682 (1.475.255). Voorraden on derhandenwerk en vooruitbetaalde kos ten en voor.-itbetaald op inventa ris belopen 5.427.099 (6.175.058) diverse debiteuren 3.937.833 (3.293.474) en effecten 15.526 (onv.). Kas, bank en giro's paraisseren ad f 4.090.538 (3.131.135). In het credit van de balans komen voor kapitaal 4,5 min. (onv.), statutaire reserve f 1.181.811 (1.091.255), dividend reserve 22.631 (21.150), reserve voor vernieu wing en uitbreiding ƒ1 min. (onv.), onbetaalde dividenden 1.526 (3.273), lening op lange termijn 1 (1,25) min. crediteuren - en voorzieningen en voor- uitgeboekte ontvangsten belopen f 6.059.713 (5.449.773) en uitdelingen 815.000 (775.000); telling 14,58 min. (14.09 min.). (Advertentie) PERUTZ-COLOR films Kleuren-fleur 1 (Advertentie) PERUTZ-COLOR-film Binnen 36 werk-uren weer ontwikkeld aan u retour AMSTERDAM, 6 april Op 26 mei zal de directie „Sluizen en stuwen" van de rijkswaterstaat te Utrecht de aan besteding houder^ voor de Coentunnel, de tunnel onder het Noordzeekanaal in i de omgeving van de Hembrug. den er verlegen van. Ze hadden het echt wel gedaan om die arme poes te helpen, maar ze hadden het toch ook wel- een spannend avontuur ge vonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7