Omzet Hoogovens steeg in 1960met 23, winst met 53 pet. Vertrouwen in afeetmogelijkheden voor producten Revaluatie zal winstmarges verkleinen Hoogovens hebben eind 1964 19.000 thans14.500) mensen nodig Interessante studie over Franse priesterroepingen mmm GEEL TJE KANARIE GAA T -DE WIJDE WERELD IN- BASKENLAND A G A O i H 9000 werknemers aan te trekken Missionarisleven is nog favoiiet -De vergulde kooi springt open- V B Techniek DE PRIESTER EN DE LEEK Nobelprijswinnaar prof. Bordet overleden .mmmmmsm GRIJSJE, het ijdeltuitje ZATERDAG 8 APRIL 1961 De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken be haalden in het jaar 1960 een omzet aan derden van f 697 miljoen tegen f 566 miljoen in 1959 een stijging van ruim 23%. Het voordelig saldo bedrijfsrekening bedroeg in het afgelopen jaar f 172,5 miljoen tegen f 123,3 miljoen in 1959, een stijging van bijna 40%. De winst steeg met niet minder dan ruim 53% tot f 96 tniljoen tegen f 62,6 miljoen in 1959. Van de winst wordt in bedrijf gehouden f 68 (45) miljoen of 70,8% (71,9%), zodat is te verdelen f 28 (17,6) miljoen, zoals bekend wordt weer 20% dividend uitge keerd evenwel over het verhoogde gewone kapitaal van f 128.965.000 (77.334.000). Ook in 1960 waren bijna alle produktie- en afzetcijfers Van de bedrijven in IJmuiden aanzienlijk hoger dan het vorig jaar, aldus de directie in haar jaarverslag. In vrijwel alle bedrijfsonder- delen werd op maximale bezetting gewerkt. Het verheugt de directie te kunnen constateren, dat de capaciteitsvergrotingen, die in het Verleden hebben plaats gevonden, zo produktief werkzaam Konden zijn. Gemeten aan de ruwijzer- en ruwstaalproduktie was de bedrij vigheid 18% resp. 17% hoger. De omzet steeg met 23%, de kosten Per ton zijn voornamelijk door de grotere produktie gedaald, met het gevolg dat de winst met 53% toenam. De naoorlogse groei ging dus ook in 1960 onverminderd door. Revaluatie Produktie en afzet 278 met Financiën v.ask?nis' va" U"i0" ,des S Nieuwe Beeldzegels Een verdere vergroting van de ca paciteit tot 1,9 min. ton ruwstaal per Jaar (in 1962 te bereiken) is in uitvoe ring. in het jaarverslag over 1959 werd reeds vermeld, dat met naar Verhouding geringe investeringen de staalcapaciteit vergroot zal kunnen Worden tot ca. 2,7 min. ton per jaar, Welk cpfer echter volgens de laatste Vizichten gesteld kan worden op ca. min. ton per jaar. Als eerste fase biertoe werd eind 1960 besloten de ruw- aalcapaciteit te vergroten tot 2,45 riun. ton per jaar (in 1964 te bereiken). (Joals bij de aankondiging van deze uit breidingsplannen destijds uitvoerig is uiteengezet, houdt de stap van 1,9 baar 2,45 min. ton een wezenlijke ver andering van het produktenassortiment m, nl. het betreden van het gebied der met-platte produkten. De gevolgen gulden, zijn op het moment waarop van de revaluatie van het verslag geschreven werd nog slechts ten dele te overzien. De direc tie meent, dat tengevolge van deze maatregel de winstmarges voor de Hoogovens, die zowel in de E.G.K.h. ais m de export naar derde landen con currerend moeten blijven, over het ge heel genomen kleiner zullen worden. ni6n zo Ja welke voordelen voor de onderneming hier tegenover staan, kan men nog niet beoordelen. De produktie van de Hoogovens blijkt hit de volgende staat: 1959 1960 1.142.464 1.347.253 141.081 161.773 1.376.777 936.139 440.638 27.894 345.199 1.609.399 974.099 635.300 29.573 403.635 IS (in tonnen) fhwijzer w.v. voor export stalen blokken W.v. martinstaai oxystaal «cgoten buizen b'kke platen Saslevering Gemeenten (min. m3) 220 Gedurende het verslagjaar ïfr hoogovens geproduceerd. De ruw- zerproduktie steeg met 18 pet., het begrote deel van de stijging was he- ^kti voor* verhoging van de staalpro Zowel op de binnenlandse ruwijzer- ?olrkt als in de export ondervindt men sp ~teeds de concurrentie van Engel ce'm^bidnfrikaanse en Spaanse procl - v> en van enkele landen ten oosten 19rJ> het ijzeren gordijn. In de loop van de hevigheid van deze concur- afzii echter afgenomen waai door de liikl Van ruwijzer t.o.v. 1959 gemakke- stanf werd. De uitbreiding van de oxy- iuph Pr°duktie in vele landen is hierop öp 0 van invloed geweest, omdat bu u!1 Pr°cédé in vergelijking met het bry'^nprocédé veel ruwijzer wordt ge stekt Produktie van de buizengieterij hoiïii Km..»11, hoeveelheid staal werd het Het jdeeI aan Breedband /ele'v'®^' trouwt nierm rh- andere deel ging naar de waise- verslag van Hoogovens. J v°or dikke platen. 1 De staalmarkt in het E.G.K.S.-gebied in 1960 kan over het algemeen als goed worden bestempeld. De vraag naar walserijprodukten was groot, terwijl de prijzen stabiel bleven. Een uitzon dering hierop vormden de prijzen voor scheepsplaat, die in verband met de verminderde vraag daalden. Dienten gevolge heeft men de lijstprijs voor scheepsplaat half november j.l. ver laagd met 35 per ton. Daarentegen waren de afzetmogelijkheden van ove rige dikke plaat in de Gemeenschap in 1960 bevredigend. De export van wal serijprodukten naar de zgn. derde lan den, met uitzondering van blik, ging in de loop van 1960 kwantitatief ach teruit bij dalende prijzen. Hierbij moet worden bedacht de E.G.K.S.-lan- den in 1959 bijzonder grote hoeveelhe den in derde landen konden afzetten, voornl. tengevolge van de staking in de Amerikaanse staalindustrie. Tegen het eind van 1960 en in de eerste maanden van 1961 zijn de exportprijzen, in ver band met de inmiddels stérk toegeno men opdrachten, weer gestegen, met uitzondering evenwel van de prijzen van dunne plaat. De afzet van scheepsplaat en dikke plaat op de Ne derlandse markt is in verhouding tot 1959 toegenomen. De daling van het aandeel van de Nederlandse markt in de totale afzet van dikke plaat is daar door vrijwel ongedaan gemaakt. De af zet van dikke plaat beliep in 1960: 405.000 ton tegen 361.000 ton in 1959, hiervan werd 79 (72) pet. afgezet in Nederland, 2 (onv.) pet. in overige S.G.K.S.-landen en 19(26) pet in de derde landen. Mede op grond van de gang van za ken in de eerste maanden van liet lo pende jaar heeft men vertrouwen in de afzetmogelijkheden voor de produkten in 1961. Vooral tengevolge van vergrote gas levering aan Amsterdam steeg de to tale gaslevering met ca. 27 pet. in 1960. De prijs van het gas onderging een niet onbelangrijke daling. De. omzet van Hoogovens, Breedband, Mekog en Cemij bedroeg in 1960, incl. onderlinge leveringen, 1.390 (1.126) min. en exol. onderlinge leveringen, 988 (796) min., en die van Hoogovens en Breedband excl. onderlinge leveringen 895 (715) min. De produktie van Me kog bedroeg in 1960 (zuivere stikstof in kunstmeststoffen) 104 877 (98.643) ton en van Cemij 731.853 (607.322) ton ce ment. De investeringen in de fabriek, ge richt op een ruwijzerproduktie van 1.4 min. ton en een ruwstaalproduktie van 1,6 min. ton per jaar, zijn in 1960 vol tooid. De uitvoering van het begin 1960 aangekondigde investeringsprogramma ter verhoging van de ruwijzer- en ruw staalproduktie tot resp. 1,7 min. en 1,9 min. ton per jaar verloopt naar wens. In december werd, zoals be kend besloten verdere uitbreidingen ter hand te nemen. Voor Hoogovens en aangesloten on dernemingen werden in 1960 voor ruim 200 min. aan bestellingen geplaatst, waarvan meer dan de helft in Neder land. Bepaalde hypothesen als uitgangspunt nemend, worden de daarbij behorende investeringen in vaste activa in de jaren 1961 t.m. 1967 geschat op rond 1 miljard. Hierbij is tevens rekening gehouden met de noodzaak van normale vervan gingen en onderhoud der bedrijfsinstal- laties, die belangrijke bedragen zullen vergen. Voorts heeft men een raming gemaakt van de bedrijfskapitalen, die met de dan tot 3 miljoen ton ruwstaal per jaar gestegen produktie netto cor responderen, alsook van de financiële consequenties verbonden aan de toene ming van de behoefte aan woonruimte voor het personeel. Rekening houdend met een zekere daling van de liquide middelen zal het saldo van de muta ties in deze posten naar schatting te verwaarlozen zijn. De totale behoefte aan nieuwe geld middelen blijft, dus in de orde van grootte van f 1 miljard. Door de in vesteringen zullen de afschrijvingen, berekend volgens het normale schema, in deze periode niet onaanzienlijk stij gen. Aangenomen, dat de afschrijvin gen verdiend worden, zal dit een bedrag van ca. f 500 min., dat is 50 pet. van de het in deze jaren in vaste activa te investeren bedrag, ter beschikking doen komen; in de afgelopen 7 jaar bedroeg dit percentage 40. De resterende ƒ500 min zal uit andere bronnen moe ten worden gefinancierd, een kwantifi cering daarvan mag men thans niet ver wachten, daar deze o.m. een concrete ka ming van winst en winst-besteding n voorts een prognose van de belasting wetgeving over een periode van zeven toekomstige jaren zou inhouden. Toch, aldus de directie, geeft het voorgaande wel een beeld van de orde van grootte van de eventuele financieringsbehoefte, leze blijft onder de geschetste omstan digheden tot aanvaardbare proporties beperkt. Eind I960 werkten bij Hoogovens en aangesloten bedrijven 14.500 personen of ca. 1200 meer dan per uit '59. In het kader van de aangekondigde uit breidingen zal dit aantal per uit. 1964 ca. 19.000 diener te bedragen. Beke ning houdend met het verloop bete kent dit dat men naar raming tot eind '04 ongeveer 9.000 werknemers zal moeten aantrekken. Deze werving zal veel inspanning vergen, doch men ver trouwt hierin te zullen slagen, aldus n.pARl,jS) apri, (KNP) Men kan km ,7'®KSen dat het persoonlijk contact «net priesters bijzonder intens heef? ?chts ('rie van de honderd leken een 'n «even ernstige relaties met Dm, Cr,ester". Dit stelde Jeaii-1 ierre T^ois-Dumée, onder-directeur van de informations Catholiques Internationa le rid en:; een conferentie van pries- »r- en reliff-ieiizpn in Toulouse. Onüei ■J® Benoor waren vele aartsbisschoppen b «Shoppen uit MUldeii-KranUryk. pp, i Van het congres (de jaarUik. J n s.!'' onderzoeken wat door P"®®1®™ ckloosterlingen gedaan kan w®rden itw meer 'oepingen voor het geesleUlI-e la, 1 te kweken. Dubois-Dumée ging in op de bestaande mening on- L, f de gelovigen over het pnester- HI°o»tei leven. Vn?;e journalist ,die zijn enquates en cr- zoi gen ui Frankrijk ter sprake bracht, p®'. dat voor de Fransman de priester ..sympathieke, eenvoudige en be gaafde mens" is. Ruim tachtig pro* oent van de ondervraagde gelovigen Vertelde nooit enige ontgoocheling van priester te hebben ondervonden. UOK was men in het algemeen van oordeel, dat de Franse priesters voor hun taaK berekend zijn. Maar men was wel vrij f'gemeen van opvatting, dat de pries- zich te veel van alles afzijdig houdt. Et) moet zich meer onder de anderen begeven. Moet hij nu ook zijn toog ver wisselen voor burgerkleren? Neen, men hecht veel waarde aan die toog, ten de le als symbool, ten dele ook als „folklo ristische aardigheid De onderzoekingen hebben ook aange toond, dat de roepingen voor het mis- sionarisleven nog altijd in de meerdei- beid zijn. Vooral de landelijke milieus ziin bijzonder begaan met de eenzaam heid die de plattelandspastoors ten deel valt' Dat is waarschijnlijk een van de redenen dat roepingen in kleine pa rochies zo zeldzaam zpn. Nu komt daar in verbetering ten gevolge van een ver andering in de maatschappelijke struc tuur. Dubois-Dumée is van mening, dat men bij het spreken over klooster en pries terroepingen te veel naar de menselijke en liefst nog naar de romantische kant kiikt en het bovennatuurlijk aspect ver waarloost. Hij is ook van opvatting, dat de plicht tot gehoorzaamheid voor jon- „pns en meisjes een essentieel beletsel vormt om priester of religieuze te wor den Voorts meent hij dat meer aan dacht aan roepingen van broeders en kloosterlingen niet-prlester moet worden ^Ziirf conclusie voor Frankrijk was, dat de malaise in de roepingen veel meer ta wüten is aan het gebrek aan helder inzicht dan aan het gebrek aan kracht: dadise middelen. Vandaar dat zelfs bp hen die het meest afkerig zijn, altijd een' vraagteken, een waarom en een min of meer bewuste afwachting blijven bestaan. Naast de reeds in dienst zijnde 150 Italianen, heeft men besloten nog een 200-taJ aan te trekken. De woningcon tingenten zijn onvoldoende om aan de gestegen behoefte te voldoen. De snel le ontwikkeling van de IJmond, aldus de directie kan alleen op bevredigende wijze worden gerealiseerd, indien de gemeenten voor de uitvoering van hun taak voldoende steun en middelen ont vangen van de landelijke overheid Men denke hierbij niet alleen aan wo ningen, doch ook aan voorzieningen die voor een harmonische opbouw van de gemeenten en de streek verbindingen no dig zijn. De personeelskosten bij Hoogovens hebben in 1960 bedragen 80,9 (66 0) min. en bij Hoogovens en aangesloten bedrijven (Mekog, Cemij en Breed band) ƒ118, 3 (96,4) min. In deze cij fers zijn niet begrepen de statutaire uitkering aan het personeel, buitenge wone dotaties aan de pensioenfondsen etc. De loonkosten zijn t.o.v. het vorig jaar, voornl. als gevolg van de grotere personeelsbezetting, gestegen. Medio 1961 zal bij het bedrijvencom plex de normale werktijd maximaal 45 uren per week bedragen. Teneinde de hieruit voortvloeiende lasten te com penseren, zijn bedrijfsorganisatorische maatregelen genomen. Verder heeft men op grond van de ter zake ge maakte afspraken de medewerking van het personeel ingeroepen om in de kortere werktijd evenveel te presteren met name door gezamenlijk te streven naar verhoging van de produktiviteit. De ondernemingsraad heeft daarbij zijn volle steun toegezegd. BRUSSEL, 7 april (ANP) De Bel gische hoogleraar Jules Bordet, die in 1919 de nobelprijs voor geneeskunde won, is donderdagmiddag in zijn wo ning in Elsene bij Brussel overledpn Prof. Bordet werd in 1870 in bet Bel gische plaatsje Zinnik geboren. Na ziin promotie tot doctor in de geneeskunde aan de Vrije Universiteit alhier was hij vele jaren verbonden aan bet Pas teur-instituut eveneens alhier na van 1894 tot 1901 te hebben gewerkt op het Pasteur-instituut in Parijs. Zijn wetenschappelijk werk was vooral gericht op de studie van be- smettingselemenlen en de reacties van het organisme op microben. Hij is de ontdekker van de microbe van de kink hoest alsmede van de hemolytieke se rums en de serodiagnostiek van de be smettelijke ziekten. Albanië Ex-koning Zog van Al banië is gisteren naar een ziekenhuis in Suresnes, een voorstad van Parijs over gebracht. Hij lijdt aan een leverkwaal en maagzweren. Volgens de artsen is zijn toestand ernstig. Ex-koning Zog, die in 1939 zijn troon verloor, is 66 jaar oud. (UPI). ÜJ i In een prachtig vergulde kooi woonde een geel vogeltje, dat Geeltje Kana rie heette. Hij had een licht en vro lijk stemmetje en als hij aan het zingen was, hielden de mensen hun mond. De mensen hielden var. Geeltje Kanarie. Daarom hadden ze hem zo'n mooie kooi gegeven Daarom kreeg hij iedere dag lekkere zaadjes om te eten en fris water om te drinken. Maar Geeltje Kanarie keek naar bui ten, waar de hoge pereboom stond. Hij zag in de verte de kerktoren met het gouden haantje erop. En hij dacht: wat moet het heerlijk ztfn in de w(jde wereld waar de pereboom al zo groen is en het haantje van de kerktoren van zuiver goud. Kon ik toch maar weg uit mijn kooitje. Kon ik toch maar de wijde we reld in. En op een morgen, toen het raam wijtl-open stond, morrelde Geeltje Kana rie net zolang met zijn snavel aan het deurtje tot het plotseling openwipte. Toen vloog Geeltje Kanarie zijn vergul de kooitje uit en hij voelde zich heel blij, want de wijde wereld lag voor hem open. In de pereboom zat juffrouw Merel. Hallo, zei Geeltje Kanarie uitgelaten. Maar juffrouw Merel zei: ben jij niet dat vogeltje, dat altijd in dat vergulde kooi tje bij de mensen zat? Zeg eens vriend je, mag jij zomaar naar buiten vliegen? Weten de mensen daar van? O ja, ik heb mijn vrije zaterdag van daag, zei Geeltje Kanarie, want daar had hjj bij de mensen de laatste tijd nog al eens over horen praten. Waar moet het naar toe, als zelfs de gele vogeltjes een vrije zaterdag gaan houden? zei juffrouw Merel. En ze vloog kop-schuddend weg. Daardoor zag ze niet, dat er wat vreemds gebeurde met het gele vogeltje. Het had voor het eerst van zijn leven gejokt en van schaamte kreeg het een vuurrode kleur. Nu was Geeltje Kanarie plotseling een rood vo geltje geworden. Maar beneden, onder aan de pere boom, kwam een grote, grijze kat aan geslopen. Hij had Geeltje Kanarie daar zien zitten en hij dacht: zulke wonder lijke vogeltjes vang ik niet alle dagen. Daarom sloop hij op zijn zachte pootjes dichter en dichterbij. Toen nam nil een grote sprong en kwam op een laaghan- fn11, van de Pereboom terecht. Viakbp Geeltje Kanarie met zijn rode kleur. Wat schrok Geeltje Kanarie. Het scnerpe klauwtje van de kat was ai vlak bu hem. toen hij nog nèt op tijd zijn vleugeltjes uit kon spreiden en wegvli'e- J i'oets... en van schrik werd Deeltje Kanarie toen helemaal bleek, f^en wit Geeltje Kanarie streek even la ter op de dakgoot neer. Maar gelukkig, ar kon de kat hem toch niet pakken. Nu ben ik dus eindelijk in de wyde we reld, waarvan ik al zolang gedroomd heb, zei Geeltje Kanarie in zichzelf. Ik voel me nog wel wat witjes van de schrik, maar dat zal wel overgaan. En kijk eens op dat balconnetje daar! Een klein meisje is daar broodkruimeltjes aan het strooien. Eerlijk gezegd heb ik best trek. in heb mijn bakje met zaadjes vanmor gen gemist. Geeltje Kanarie, die nog steeds een wit vogeltje was, vloog naar het balcon netje. Maar jammer genoeg was Geel tje niet de enige, die het meisje met de broodkruimels had gezien. Plotseling kwamen er van alle kanten mussen aan gevlogen. Scheer je weg j(jriepen ze boos tegen Geeltje Kanaj-ie. Die krui mels zijn voor ons en niet voor vogel tjes als jij die in vergulde kooitjes thuishoren. Ze pikten naar Geeitje Kanarie met hun scherpe snaveltjes. 2e sloegen met hun vleugels. En Geeltje Kanarie riep: dat is gemeen, met jullie allen tegen ni;j. Je hebt hier niets te maken, schreeuwden de mussen brutaal. En ze prikten en sloegen nog veel harder, t oen moest Geeltje Kanarie wel weg vliegen. Maar boos als hij was, bóós! Paars van boosheid was Geeltje Kana rie geworden. Zulke lelijke mussen, mop perde hij, om zó met hun allen tegen mij te keer te gaan. Paars Geeltje Kanarie vloog verder over de wijde wereld. Hij zag mooie bloemen in de parken. Hjj zag hoge hui zen. En hij zag ook drukke straten met allemaal auto's erin. Daar was Geeltje Kanarie een beetje bang van. Ze maak ten zoveel stof en zoveel herrie. Maar hoe later het werd, hoe meer honger Geeltje Kanarie kreeg. Hij moest telkens aan zijn volle bakje met zaadjes denken. y, o, en dan liep het water uit zijn bek je. Groen van de honger werd Geeltje Ka narie op het laatst. Helemaal groen. Maar hij durfde nergens wat eten weg te pikken, want overal waren brutale mussen, die hem boos aankeken. Toen vloog Geeltje Kanarie naar de kerktoren, waar het gouden haantje stond. Mag ik bij jou komen wonen? vroeg Geeltje Kanarie. Gerust, zei het gouden torenhaantje. Het is hier gezellig- Je hebt een prach tig uitzicht over de stad. Wat ik vanaf mijn plaatsje allemaal al gezien heb! Ik zou er een boek over vol kunnen schreven. .Jaja, knikte Geeltje Kanarie, die nog altijd groen van de honger zag. Maar heb je soms iets te eten voor mij? Eten? zei het gouden haantje. Gou den haantjes eten met. Dat hebben wij niet nodig. O, zei Geeltje Kanarie en de koude noordenwind blies door zijn veertjes. Het is hier op de kerktoren wel frisjes, zei hp bibberend. Daar hebben gouden torenhaantjes geen last van, zei het gouden haantje. Maar ik ben helemaal blauw van de kou geworden, riep Geeltje Kanarie toen. Wat is dat voor een wijde wereld? Waar de kat op me loert, waar de mus sen me wegjagen, waar geen eten voor me Is en waar ik blauw word van de kou? Ben je vandaag soms ook rood ge weest? vroeg het torenhaantje. Ja, zei Geeltje Kanarie heel zachtjes. Omdat ik gejokt had tegen juffrouw Me rel. Toen draalde het torenhaantje driemaal in het rond en zei: ga terug naar huis, naar je vergulde kooitje by het raam, waar ik je altijd heb zien zitten. In de wijde wereld Is het niets voor jou ge daan. Heb je me heus gezien? vroeg Geeltje Kanarie. Ik jou ook. Wil je niet eens naar me zwaaien als ik weer thuis ben? Als je me belooft nu regelrecht naar huis te gaan, zei het torenhaantje En dat deed Geeltje Kanarie dan ->ok. Het vloog door het raam, dat nog al tijd openstond, naar binnen, roetste zijn kooi in en trok het deurtje achter zich dicht. Toen dronk het al zijn water op en at het zijn bakje met zaadjes hele maal leeg. En het zag er niets van, dat het gouden torenhaantje de hele tijd maar met zijn pootje stond te wuiven. Voorlopig had Geeltje Kanarie geen tijd om daarnaar te kijken. Hij keek pas, toen hij weer een gewoon geel vogeltje geworden was. Maar toen had het gouden torenhaantje zich juist omgekeerd. Maar nooit meer is Geeltje Kanarie de wijde wereld in gegaan. Zelfs niet om aan het gouden torenhaantje te vertel len, dat hi) onderhand toch wel 'ns even naar hem zwaaien mocht! LEA SMULDERS UlllllllIlllllllllUIIIIIIIDIlIIillllllHIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIillllltllllllllIIllllUllllinilllIIlHIHIIIIIIIIIIilllKIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllIlir Deze twee Marokkao,ntjes zijn tijdelijk ondergebracht in een onderkomen in de omgeving van de zwaar getroffen stad Agadir. Op 13 maart 1960 werden door een ver schrikkelijke aardbeving de Marok kaanse stad „AGADIR" en zes omlig gende dorpen verwoest. Dit natuurge weld, dat de gehele wereld door zijn onverhoedse verwoesting in beroering bracht, kostte niet alleen duizenden mensenlevens, maar liet ook een even groot aantal daklozen achter. De Ma rokkaanse regering deed een beroep op de mensheid zich mat moed en ver trouwen tegen deze uitdaging te weer te stellen, onmiddellijk werd aan deze oproep gehoor gegeven. Vele regeringen en een onnoemelijk aantal organisaties kwamen het Ma rokkaanse volk te hulp. Men begreep, dat het niet voldoende is alleen won den te helen, maar dat er naar ge streefd moest worden, een nieuwe stad „AGADIR" te bouwen, mooier en le vendiger dan de verwoeste stad. De opbouw van AGADIR is geen gemak kelijke taak en het heeft daarom de steun nodig van ieder mens, ongeacht zijn nationaliteit. Daarom stuurde de Marokkaanse regering, in overleg met de Marokkaanse Jeugdorganisaties, op roepen uit aan de jeugd over de gehe le wereld, met het verzoek om, teza men met de Marokkaanse jeugd, de grote taak, de opbouw van de stad ter hand te nemen, waarmede in de zomer van 1960 een aanvang werd gemaakt. Jonge vrijwilligers uit alle landen zul len worden uitgenodigd, om samen een jcugdstad te bouwen, waar een solide, tijdelijk verblijf voor de daklozen zal komen, die nu nog opeengepakt in ten ten hun enige tehuis wonen. Als aanvulling op het grote werk kamp in „AGADIR zullen er nu een aantal ploegen van vrijwilligers in de zes naburige, verwoeste dorpjes gaan werken. Jonge mensen, uit vele landen, zullen helpen om ieder dorp van nieu we huizen, een school, een gezondheids centrum en andere benodigdheden te voorzien. Alle inlichtingen verschaft het „Unes- co-centrum-Nederland". Oranje Nas- saulaan 5, Amsterdam. In de serie albums met beeldzegels, die het Amsterdams Schrift-museum in samenwerking met het Unesco Centrum Nederland doet uitkomen met het doel de belangstelling voor ons land te stimuleren en bij te dragen tot de bevordering van de internationale samenwerking isthans een nieuw al bum verschenen. Deze uitgave bevat 86 beeldzegels van de voornaamste bezienswaardighe den van Amersfoort. Apeldoorn, Deven ter. Dordrecht, Eindhoven, Den Helder, Leiden en Marken, en tevens 42 af beeldingen van Nederlands Nieuw-Gui- nea. Bij elk der beelden is een toelichten de tekst in het Nederlands en Engels afgedrukt. Het enige jaren geleden uitgekomen eerste album bevat 88 beeldzegels van karakteristieke punten in Amsterdam en in de elf provinciale hoofdsteden, voorts 18 afbeeldingen van Suriname en 24 van de Nederlandse Antillen. 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiii Grijsje is de ijdeiste poes van het Katerstraatje in Miermeledam. Als al le poezen hun mandje al hebben opge zocht zit Grijsje nog voor haar spiegel en wrijft haar snorharen schoon en poetst haar tandjes met echte tandpas- tel Nu loopt Grijsje deftig door het Ka terstraatje op en neer. Alle andere poe zen lachen en ondertussen denkt Grijs je hoe -e er nog deftiger uit kan zien. Ze zou een zwarte poes willen zyn maar ja ze was nu eenmaal grijs en niet zwart. 2e zuchtte en vergat bijna haar deftigheid. Opeens bedacht Grysje dat ze de hoed van „vrouwtje" die ze gisteren nieuw had gekocht wei eens op kon zetten. Vlug ging Grijsje naar huis en zette de hoed op haar kopje en ging naar bulten maar o wee. de eerste poes die ze tegen kwam begon zo hard te la chen, zo hard te lachen, dat Grijsje er van schrok. Ze wou gauw doorlopen maar daar kwamen nog mee poezen aangelopen en stonden in een kring om haar heen. O Grijsje, wat een rare hoed, o, wat gék klonk het van alle kanten. De tra nen drongen Grijsje uit haar ogen, maar moedig zei ze: „Bemoei je daar niet mee". Het huilen stond haar na der dan het lachen. Grijsje holde de grote weg op, hoe wel het vrouwtje het haar verboden had. Ze liet alle poezen lachend ach- ter. Maar Grijsje holde zo hard dat het mooie hoedje van haar kopje waaide en liet rolde pardoes in het slootje langs de weg. Arme Grijsje. Het hoedje dreef mid den in het slootje. Daar kwamen de andere poezen aan lopen. Grijsje duw de van schaamte haar kopje tussen haar pootjes en huilde dikke poezen- tranen. De andere poezen kregen me delijden en haalden het hoedje uit de sloot en droogden het in de zon. Geluk kig was het niet kapot. En Grijsje? Grijsje beloofde nóóit meer zo deftig te doen! LOES V.D. WIJNGAARD (11 jaar). SCHIEDAM Baskische volkstypen Eskual-Herri „het land, waar men Baskisch spreekt". Zo noemt de Bask zijn geboortegrond, die hij een liefde toedraagt die slechts is te vergelijken met de hartstocht waarmee de Corsi- caan zijn eiland bemint. Er zouden trou wens wel meer vergelijkingen zijn te trekken tussen Basken en Corslcanen. Beiden bewonen een gebied, dat in ve le opzichten afwijkt van de rest van Frankrijk en beiden spreken een eigen taal, zij het dan dat het Corsicaans met een beetje goede wil en wat oefening nog wel valt te begrijpen, terwijl ket Baskisch voor niet-Basken een welis waar welluidende, maar volkomen onverstaanbare taal is. Eeuwenlang heeft men gemeend, dat deze taal on mogelijk door een buitenstaander kon worden geleerd en dat men met een Baskisch spreken, hoewel hun wieg el- de lange, moeilijke woorden te kunnen uitspreken, maar dit blijkt toch niet he lemaal waar te zijn daar er enkele taalgeleerden bestaan, die vloeiend Baskisch spreken, howel hun wieg el ders stond. Zelfs deze wetenschapsmen sen echter zeggen, dat het Baskisch een van de moeilijkste talen ter we reld is, een taal bovendien die los staat van alle andere en derhalve geen en kel houvast biedt. Dit wetende klinkt de oude legende, die verhaalt hoe eens, in een heel ver verleden, de duivel zich In het riviertje de Nive stortte, wanhopig omdat hij geen Baskisch ver stond, niet eens meer zo onwaarschijn lijk. Veel is er reeds geschreven over de Basken, een volk waarvan de origine zich verliest in de nacht der tijden. Vruchteloos heeft men getracht ze te voorzien van een achtergrond. Zij zou den uit Japan stammen beweren som mige geleerden," maar anderen weer proberen te bewijzen dat Hongarije hun stamland was, terwijl er zelfs wordt gezegd, dat zij veel overeenkomst ver tonen met het ras der Indianen. De Basken zelf maken zich niet druk om al deze veronderstellingen. Zij zijn er heilig van overtuigd het oudste volk van Europa te zijn en dat is ze vol doende, zo lezen wij in „France", uit gave van het Frans verkeersbureau te 's-Gravenhage. Ze zijn landbouwers, die met noeste vlijt hun akkers bewerken, bijgestaan door geduldige blonde ossen, waarvan de horens verdwijnen onder een schaapsvacht, of herders, die om hun buitengewone kwaliteiten zeer gezocht zijn in Noord-Amerika (jaarlijks ver trekken honderden Baskische herders naar Amerika. Velen maken ginds for tuin en keren na jaren weer terug naar hun geboortegrond, waar ze een huis laten bouwen, dat zoals gebruikelijk na hun dood aan de oudste zoon of doch ter komt) of vissers, die met heimwee terugdenken aan de tijd toen hun voor vaderen op walvissen jaagden, die toen vlak onder de Baskische kust voorkwa men. Wanneer ze geen van deze be roepen uitoefenen zijn het kleine hand werkslieden, die leren wijnzakken vervaardigen of attributen voor de tra ditionele Baskische balsport of stevige sandalen met touwzolen. maar nimmer baretten, want hoewel de Bask ondenk baar is zonder dit hoofddeksel worden deze niet in de streek zelf gemaakt, doch ingevoerd uit andere delen van Frankrijk. Het is een taai volk met een beslist meer dan middelmatig uit houdingsvermogen. Van zijn geloof getuigen de kerkjes, simpel en blank, waar meer missen worden opgedragen dan in vele grote kathedralen. Ze vormen het hart van de verstilde dorpjes met hun tintelend- witte huizen, gedekt door helrode pan nendaken. Soms hangen strengen pe pers langs de muren, waartegen ze vreemd hel afsteken. De luiken zijn ge schilderd in frisse kleuren en op het kleinste lapje grond staan bloemen. Ja, het is een goed land. dat Basken land, vrolijk, doch niet uitbundig even als zijn inwoners. Er valt voor een toe rist veel te genieten. Daar is de kust met blonde, wijde stranden en een fel le oceaan, die vaker van kleur wisselt dan een kameleon en die nog altijd moeite schijnt te doen de grillige rots blokken te verjagen, die zich hier en daar hebben opgestapeld In de branding en op het strand. Daar is een plaats als Biarritz, mondain en luxueus met bloemenomzoomde boulevards, bruisen de galafeesten en weelderige villa's, maar ook een schilderachtig dorpje Clboure, waar kleurige visserbootjes op en neer deinen in het haventje, Bayonne met zijn Baskisch museum en zijn vestingwallen en Hendaye, waar lieden die zich dit kunnen veroor loven hun win terresidentie hebben. Dat men echter vooral het achterland niet vergete, waar dorpjes met ingewikkel de namen, snelstromende beekjes met zilverglanzende forellen, ronde heuvels en bergpieken elkaar afwisselen. §mmm y Boerenhoeve in het Baskenland.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 17