Burgemeestersechtpaar opende tennispark van Los Bigotes hIJ ..mm Excelsior wint verdiend met 3-1 van de Mnssehen L Vrijdag vierde feestelijk zilveren zangers i Nieuw complex bij Beatrixpark van 150 volkstuintjes gening en in gebruikneming van wijkgebouw Wit Gele Kruis Vreugde ook hij Kethelse Groene Kruis-vereniging I?#. m r- Clubkampioenen bij Rennersclub Schiedam UIT HET POLITIERAPPORT Kinderen gooiden eend half dood DHS leed gevoelige nederlaag tegen Wilhelmus DRZ-ODI0-2 Martinit-Cromvliet 2-2 Hillegersberg-SVDFW 3- Geschenk voor jubilerende vereniging: Maar deel oude terrein moet verdwijnen Burgerlijke stand Afdeling Rotterdam (Zie vervolg stadsnieuws elders in dit blad) NSC MAANDAG 17 APRIL 1961 PAGINA 3 f 4rd> - r - J RENAULT' agent j NIEUWE DAGE JAP .J Eergerlijke dierenmishandeling .2 iöllip§ii f,t -V ..g. j -,v's- ,v SCHIEDAM, 17 april De katholieke tennisclub Los Bigotes heeft zijn eigen 'ennispark. Een complex van drie rode Kravelbanen omgeven door een plastic ffaashek, bekroond door een charmant (nog niet geheel afgewerkt) clubhuis niet kleedkamers lag zaterdagmiddag Maar voor de officiële opening. Het was hïevrouw Pcek-Linthorst, die de officiële °Pening verrichtte door een vrouwelijke bezigheid: het doorknippen van een lint. öat gebeurde nadat haar echtgenoot, burgemeester .1. W. Peek, de openings speech had gehouden. Talrijke leden van ^eze grootste stedelijke tennisclub wa- fcn aanwezig bij de opening, ook be stuursleden van zusterverenigingen, de ['eken en andere geestelijken, de wet houder van sportzaken mr. V. Bochove, ['e commissaris van politie Rijpma, de heer Bronneman van de sportraad, de directeuren van de beide particuliere (onnisbanen ter stede gaven acte de pre sence. Vrolijke marsmuziek van enkele leden vart het muziekkorps St.-Ambrosius ver welkomde de heer en mevr. Peek op het terrein. Aan de ingang bood in ten- h'skostuum gestoken jeugdig lid Ine ke Leenders. mevrouw Peek een fraai hoeket anjers en fesia's aan. De voorzitter van Los Bigotes, P. Vre debregt, hette op het zonnige terras van het. clubhuis het burgemeestersecht- baar welkom. Hij toonde zijn vreugde °ver het park. dat na drie jaar onafgebro ken enthousiasme en doorzettingsvermo gen tot stand is gekomen. Hij dankte iedereen die er aan meegewerkt had. De heer Vredebregt wees op het vele dat in de ambtsperiode van burgemees ter Peek aan sport-voorzieningen tot stand is gekomen: de sportparken Har- Sa en Thurlede, bad Groenoord en nu ook het volkspark als tenniscentrum. Burgemeester Peek zei zich thuis te voelen in de tennissfeer. Niet dat hij een R°ed tennisspeler geweest zou zijn. maar °mdat hij in zijn geboorteplaats zelf op lichter en voorzitter is geweest van een 'ehnisvereniging. In deze jachtige tijd, Waarin het probleem van de groeiende }*rije tijd zich opdringt, doet zich de be hoefte aan sport steeds meer voelen. jTaarom heeft de gemeenteraad, zij het Jhet enige aarzeling, deze grond be- )chikbaar gesteld, aldus de burgemees- iCr- Op de tennisbanen aan de Spierings- d°ek was Los Bigotes in het nauw kekómen door het groeiende aantal le- Geen wonder dat u verlangde naar en eigen sportpark, zo zei mr. Peek. Dat Advertentie q.^CHIEDAM, 16 april De Renners- ..Schiedam" hield een wedstrijd om lp clubkampioenschap 1961. Andere ja- i 'i Werd deze wedstrijd over drie rit- 11 verreden, t.w. over de lange - en rM' afstand, alsmede een tijdrit, tphfet wat overladen programma maak- (j het nu noodzakelijk om de titels in in-, diverse klassen op een dag in te zet- parcours was weer uitgezet in A-].,°mgeving van de Gustoweg. In de p'klasse wercj 60 km. gereden. Eerste (j tevens clubkampioen werd J. van Stolk, 1 uur, 37 minuten; 2. P. v. 5 Whsveen en 3. J. Kambeel. A-junioren, V hm.: 1. D. Valk, 40 minuten; 2. J. ;V Biemsdijk. B-klasse, 18 km.: 1. H. 3 £sbach, 31 minuten; 2. E. Lepolder; Kambeel. ^est in de tijd van 1 uur en 39 minu- 2. R. Meeldijk. B.-klasse: 55 km: IfBM üffi R .p ra «rtirniÉ 83ste Jaargang No. 24571 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 590943 ADVERTENTIES 0.15 per mm-hoogte. Bij contract 6Peciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN 0.30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. KAMPIOENEN Plaatsing geschiedt 10 ct. per m.m. hoogte. Kampioenen kunnen over 1 of 2 kolommen gezet worden. Alle advertentie-orders worden afge sloten en uitgevoerd overeenkomstig Regelen voor het Advertentle- ^vezen. f abonnementen 7.40 per kwartaal; f 2 54 per maarid K-, ttvveii tctdi i i h f 0.59 per week. is tot stand gekomen in een bewonderens waardige vorm door uw durf, doorzet tingsvermogen en initiatief de zware fi nanciële verplichtingen en risico's te dra gen. De leden staken zelf de handen uit de mouwen. Burgemeester Peek memo reerde de activiteiten van deze leden: het rooien van dertig bomen, het maken van de tekeningen, het egaliseren van de grond, het verven en op het laatste mo ment, zaterdagmorgen, het leggen van d gazons. „Er is nog zoveel te doen op sportge- boed in onze stad," aldus de burgemees ter, „daar is veel geld voor nodig. Maar als men dit initiatief van Los Bigotes overneemt ligt veel binnen het bereik". De burgemeester hoopte, dat de ver eniging, geleid door het bekwame en energieke bestuur, in deze zelfgeschapen sfeer de vleugels uit mocht slaan en dat het park aan de hooggespannen verwach tingen mocht voldoen. Na een kort dankwoord van voorzitter Vredebregt nodigde deze de heer en me vrouw Peek uit naar het lint te komen, dat voor de ingang van de banen gespan nen was. Op voorstel van de burgemees ter knipte mevrouw Peek het lint door, een plechtigheid, die door luid applaus onderstreept werd. Tot besluit van deze officiële opening speelden de tennis cracks Goris en Herock een voortreffe lijke set tennis. SCHIEDAM. 17 april Op de Westvest kwamen zaterdagmorgen omstreeks negen uur de bromfietsberijdster mej. A. W. en de heer S. V., die eveneens op een brom mer reed, met elkaar in aanraking. Mej. A. W. liep bij de aanrijding een hersen schudding op en moest naar het Gemeen teziekenhuis worden vervoerd. Uit de kantine van de RKSV Excelsior zijn zaterdagnacht o.a. 6 flesjes jus d'oran- ge, 60 lepeltjes, een rol hansaplast, een schaar, suikerzakjes en een lantaren ont vreemd. De dader heeft zich via een raam toegang tot de kantine kunnen verschaf fen. M. G. liep zondagmorgen om 9.45 uur een hersenschudding op bij een aanrij ding. Hij is door de GG en GD naar het Gemeenteziekenhuis gebracht. G. reed in zijn auto op de kruising Mgr. Nolenslaan- De Wildestraat en merkte daar te iaat de wagen van P. J. v. H., die iets links van de weg reed. Bij de aanrijding, die toen volgde, werden ook beide voertuigen ern stig beschadigd. Het 11-jarige meisje Willy van B., ver miste gisteren uit haar kleedhokje, nadat zij in het Sportfondsenbad was gaan zwemmen, haar bril, ter waarde van 45,50 en haar petti-coat. Mevr. Peck knipt het lint door en opent daarmee het tennispark van Los Bigotes. Burgemeester en voorzitter Vredebregt kijken toe. SCHIEDAM, 17 april Een bewoner van de Parallelweg heeft zatermiddag een wilde eend uit het water gehaald. Het dier was verlamd, doordat kinderen er met stenen naar hadden gegooid. De bewoner heeft uil mcdcijjdwen de vogel uit zijn lijden verlost, door haar af te maken. De eend had ongeveer tien jongen. Deze zjjn met veel moeite gevangen en In de Gem. Kwekerij door de heer Kroon opgenomen. SCHIEDAM, 16 april Een gevoelige 3-1 nederlaag van derde klasser DHS te gen Wilhelmus heeft de strijd aan de kop van afd. 3B nogeens verscherpt. Leider Leonidas leed eveneens een nederlaag en samen met DHS en Westlandia, dat met verder dan een gelijkspel kwam moet in de nog resterende wedstrijden uitgemaakt worden wie de kampioens- vlag mag gaan hijsen. HDS had in het treffe nmet Wilhel mus evenals vorige week tegen Leonidas danig met de zenuwen te kampen. Dat het een 3-1 nederlaag is geworden kan hieraan toch niet worden toegeschreven. Integendeel, Wilhelmus wist in tegenstel ling tot de DHS'ars doelrijpe kansen te benutten en behaalde daardoor een ver diende zege. Enigszins tegen de verhouding - DHS was voortreffelijk met een offensief ge start - scoorde de huisclub al na vier minuten het eerste doelpunt, toen de linksbuiten een voorzet van zijn rechter- collega voortreffelijk inkopte. 10 Dit was voor DHS een stimulans alles on de aanval te zetten, maar geen enkele stormloop op devijandige veste had succes. Kansen deden zich wel voor. maar Krommenhoek, anders een voor treffelijk schutter, had wat dat betreft een volkomen off-day. Pas zeven minu ten na de hervatting smaakte Van -Boukum het genoegen uit een algeme ne uitval de gelijkmaker te scoren, 1—1. De geelzwarten zetten na dit succes aiies op de aanval, en dit zou hen de nederlaag kosten. De snelle buitenspe lers van de thuisclub kregen wat meer bewegingsvrijheid en de tegenstoten van Wilhelmus waren hierdoor dubbel zo ge vaarlijk. In de twintigste minuut leidde dit tot een hevige aanval en uit de on overzichtelijke scrimage voor het DHS- doel doelpuntte de rechtsbinnen van de gastheren. 2-1. DHS zette niettemin door maar werd gehandicapt toen Roozen na een botsing met de Wilhelmus-doelman het veld moest verlaten. Vermoedelijk met een lichte hersenschudding werd hij uit Voorburg naar Schiedam vervoerd. Zeeman nam zijn plaats in, maar ook hij kon niet voorkomen dat de Voorbur gers met een derde doelpunt de strijd in hun voordeel beslechtten, 3-1. SCHIEDAM, 16 april DRZ heeft het niet kunnen bolwerken tegen koploper ODI. die door een 20 zege zijn fraaie positie nog eens verstevigde. Beide doel punten ontstonden echter doordat de ver dediging een steekje liet vallen. Eerst was het de ODI-rechtsbinnen en kort voor rust was de eindstand al een feit door een tweede ODI-doelpunt. Hiervoor had B. Molendijk al een prachtkans ge had om gelijk te maken, maar op het beslissende moment faalde hij. DRZ trad na de rust met enkele wij zigingen aan en slaagde er hierdoor in de acnterstand tot 20 te beperken. De voorhoede zag echter geen kans meer het doel te vinden. SCHIEDAM, 16 april De twee laat- sten van de ranglijst in de vierde klas D bekampten elkaar in een spannende en sportieve strijd. Door het gelijke spel, dat het resultaat was blijft de situatie ongewijzigd, met Martinit op de laatste plaats en. Cromvliet daarboven met pen j puntje voorsprong op onze stadgenoten. I Dc zenuwen speelde in dit treffen een zo grote rol, dat de perste - geliikop- gaande - helft zonder doelpunten bleef. Martinit was de ploeg, die een kwar tier na de hervatting het initiatief nam door een treffer van Post. Cromvliet liet echter niet lang op zich wachten en scoor de prompt de gelijkmaker, 1-1. Even la ter keek Martinit zelfs tegen een 2-1 achterstand aan. Toen zagen de Schiedam- j mers de kritieke toestand echter pas j goed voor ogen en een hevig offensief leidde tot een doelpunt van T. Koppen- hagen. Ondanks enkele voor beide ploe- gen goede kansen kwam onder grote spanning een einde aan deze door scheids rechter H. Kip voortreffelijk geleide ont moeting. SCHIEDAM, 16 april Excelsior '20treft. maar wel wanneer het aankomt heeft zich in Rotterdam bij De Mus schen uitstekend van de moeilijke op- op de afronding van de aanvallen. De zwartwitten kwamen er steeds beter in gaaf de na 20 minuten opgelopen 1-0 en niemand kan beweren, dat het tegen achterstand goed te maken gekweten.dé verhouding was toen linksbuiten Van Niet alleen viel al na tien minuten na Buijtenen na een half uur Excelsior met de hervatting de verdiende gelijkmaker, een fraaie boogbal de leiding gaf. l-~. het overwicht op de thuisclub stelde Alsnog trachtte de thusclub n ne Excelsior zelfs n staat nog tweemiaal resterende kwartier de bakens te ver te doelpunten. Met een verdiende 3-1 zetten maar toen Van der Huls zeven overwinning werd de thuisreis aanvaard, minuten voor tijd een keurige solo-actie met de wetenschap dat het degradatie-beëindigde met een voor doelman v. ^a. gevaar minder ernstig is geworden. Niet Griend onhoudbaar tikje was de zege wn alleen door deze zege, maar ook door- Excelsor een voldoingen feit. dat Vriendenschaar in Rotterdam met 1-0 door Overmaas werd geklopt. SCHIEDAM. 16 april Hetgeen wel verwachten was, heeft eerste klasser SCHIEDAM, 16 april y-In deze voor zowel Hillegersberg als voor SVDPW be langrijke ontmoeting heeft de thuisclub tenslotte een benauwde 32 zege be- haald. SVDPW heeft zich uitstekend ge weerd en bij de stand 32 kwam pas na enkele spannende .minuten het einde van een goede wedstrijd. Hillegersberg heeft door deze puntenwinst haar kan sen op het kampioenschap aanmerkelijk vergroot. Via de binnenkant van de paal bracht de thuisclub na tien minuten de stand op 10 en hoewel Voets weer tien minuten later gelijk maakte werd het vijf minuten voor rust nog 21. Tiidens een hevig offensief van SVDPW maakten de gastheren dankbaar gebruik van het slechte wegwerken van de ver- j dediging en verhoogden de score tot 3—1. Een onstuimig offensief van SVDPW leverde tenslotte nog een treffer op van Van Dijk, die een toegekende strafschop achter 'de Hillegersberg-doelman plaat ste. 32. Het gelukte de Schiedammers echter niet meer de nederlaag te ont gaan, echter niet nadat menig spannend moment was gepasseerd. SCHIEDAM, 17 april De klokken van de II. Hartkerk hadden zondagmor gen een blijder klank en aan de gezich ten kon men het zien, de gezichten van de vele kerkgangers, die zich naar de Hoogmis spoedden, dat er in de paro chie iets bijzonders aan de hand was. De heer L. Vrijdag, een van de pa rochianen, vierde n.l. het feit. dat hij voor vijfentwintig jaren toetrad als lid van het parochiaal kerkkoor en zon feest heeft hier (hoe zou het ook an ders kunnen in een huurt met zo n sterk gemeenschapsgevoel) de algemene be langstelling. Het is dan ook een vierjng geworden in grote stijl. Deze begon in de kerk waar aan het rijkversierde altaar de plechtige Hoogmis werd opgedragen tot intentie van de zilveren jubilaris. Celebrant was de Zeereerwaarde Heer Pastoor, die geassisteerd werd door zijn beide kapelaans. Het zangkoor voerde onder leiding van de organist-directeur A. Vredenbregt op verdienstelijke wijze de „Missa Sine Nomine" uit van Gie- zen en hierna „Haec Dies" van Schel- lekens. Na de Mis werd de feestviering voortgezet in het eveneens fraai ver sierde parochiehuis, onder de kerk. Daar troonde de Heer Vrijdag, met een zondags gezicht, te midden van zijn SCHIEDAM, 17 april Schiedam krijgt er een complex van 150 volks tuinen bij in de buurt van het Beatrix park. Daarop zal tevens een gemeen- sehapsgebouw, een recrcatiegebouw ge bouwd worden ten behoeve van de volks tuinders. Over enkele weken krijgt de gemeenteraad van Schiedam het desbe treffende raadsvoorstel te behandelen. Met deze min of meer sensationele me dedeling kwam wethouder v. d. Berg op de zaterdag gehouden receptie van dc jubilerende voikstuindersvereniging „Klein Babberspolder". Dit jubileumge schenk van de gemeente had echter één schaduwzijde. Het nieuwe complex Is immers voor de helft bestemd voor tuinders, die hun tuinen aan de Vijfslui zen moeten verlaten, vanwege de aan leg van de Beneluxtunnel en -weg. Het speet wethouder v. d. Berg, dat hij nog niet met positieve feiten kon ko men, omdat een en ander nog afhan kelijk is van de ministeriële beslissing. Evenmin was iets definitiefs bekend om trent de plannen tot aanieg van een weg van de Vijfsluizen naar de weg Schie dam—Vlaardingen. Onderhandelingen zijn daarover gaande. Of deze plannen de jubilerende vereniging als een ramp zou den treffen, was de heer v. d. Berg tot zijn spijt nog inet bekend. Voorzitter J. v. Rosmalen toonde zich dankbaar voor de aankondiging van het nieuwe complex, maar wees er op, dat de behoefte aan volkstuintjes groter is dan ooit. Voor de oorlog waren er meer dan 2000 volkstuinders in Schiedam, nu niet meer dan dc helft. De manier van de woningbouw maakt het noodza kelijk, aldus de heer v. Rosmalen, dat er meer tuintjes komen. Vele migran ten uit plattelandsgemeenten in Gronin gen en Friesland, die in Schiedam ko men aankloppen bij de vereniging om tuintjes moeten teleurgesteld worden. Het was ook een wens van de ver eniging, ..dat. op het .terrein aan de Vijf sluizen een inkooploods en conversatie zaal gebouwd zou worden. Hij wees er op dat een gemeenschapsgebouw er niet al leen is om te schuilen. Hij haalde als voorbeeld aan, dat vorig jaar geen bloem stukken voor de bejaarden en zieken ge maakt konden worden omdat het regen de en men geen schuilplaats had om de bloemen te schikken. Dat dc aanleg van de Beneluxweg de vereniging tui nen zal gaan kosten, zag de voorzitter inderdaad als een dreigende zwarte wolk. Namens het hoofdbestuur van het Alg Verbond van Volkstuindersverenigingen in Nederland sprak de heer J Visser. Hij was blij met de mededeling van de wethouder over de nieuwe tuinen. Schie dam stelde volgens hem een landelijk voorbeeld. Hij overhandigde een enve loppe met inhoud De voorzitter van de Rotterdamse vereniging A. M. Tem? overhandigde een wisselbeker voor di Schiedamse volkstuinder, die het best< zijn tuin heeft onderhouden. De heer J Vlieger van de Haagse Bond gaf eei enveloppe met iphoud voor de inrich ting van het nieuwe gemeenschapshuis De penningmeester van „Klein Bab berspolder" de heer Robberegt, gal voorzitter Van Rosmalen namens be stuur een boekenbon vanwege het feit. dat de voorzitter ruim twintig jaar zijn beste kachten aan de vereniging heeft ge geven. Onder de gelukwensen, die bin nenkwamen. bevond zich een schrifte lijke felicitatie van de burgemeester. SCHIEDAM, 17 april GEBOREN: Koert, z. v. F. B. van Gelder en P. Haver kamp; Wind, d. v. H. van Loon en P. A. van der Lee; Francisca J. d. v. F. A. van Vliet en A, P. van der Kooij. OVERLEDENi P. J. M. Hersbach, .81 jr, H. van Gaagelen. 62 jr. groot gezin (vrouw, veertien kinderen, benevens aangehuwde kinderen en klein kinderen). Daar werd hij het eerst toe gesproken door pastoor Kragtwijk, die de jubilaris huldigde om zijn trouw, zijn yver en algehele toewijding, gedurende de lange reeks van vijfentwintig jaren getoond door geregeld repetitiebezoek en stipte dienstvervulling. Hij verklaarde het zeer op prijs te stellen, zulke zan gers te bezitten vooral in deze tijd, waarin de liturgische beweging zich zo inspant omde Hoogmis weer te ma ken, tot wat deze vroeger was in het le ven. n.l. het hoogtepunt in de zondag viering. De pastoor dankte de jubilaris voor dit alles ook namens de geestelijk heid en het kerkbestuur, waarna hij hem ae gebruikelijke onderscheiding, de „zil veren Caecilia" op de borst speldde. Na ae Pastoor sprak vice-voorzitter, H. v.d. Meer. Hij prees de feesteling als ie mand, die ook weet te luisteren en die altijd bereid is, nog wat te leren. Hij dankte hem voor zijn steeds nederig dienstbetoon, zijn vriendschappelijke geest en zijn altijd zonnig karakter. Hij memoreerde het feit, dat zowel zijn vrouw, als zijn kinderen en enkele aan gehuwde kinderen deel^ uitmaken of heb ben uitgemaakt van diverse parochiële zangcorporaties. Intussen wel een bewijs, dat de liefde voor de vocale kunst de familie Vrijdag in het bloed zit! Natuurlijk waren er ook dc nodige cadeaus. Van het kerkbestuur was er een grote fruitmand, van de collega s en pijp met tabaksvoorraad. Up de receptie zagen we nog de bei de kapelaans, de leden van het kerkbe stuur, het college van collectanten en de besturen van de andere stedelijke kerkkoren, die hun gelukwensen deden vergezeld gaan van stoffelijke blijken van belangstelling. Tot slot vermelden wij nog, dat de receptie werd opgeluisterd door een fleu rig bandje van de familie Govaart. Toch zag het er na een twintigtal; minuten in de eerste helft niet naar uit dat het begrijpelijk grotere enthousiasme bij Excelsior de doorslag zou geven. De j Demos"in" de'"thuiswedstrijd tegen Radio voorhoede had op geen enkele maniergeen risico willen lopen en de gasten blijk gegeven van haar schotvaardigheid een gedecideerde 5-0 nederlaag toege en het was dan ook bepaald niet opwek- j b-acht Doelpunten van C. Tettero - dit- kend voor de Excelsioraanhang toen maal weer van de partij en een tref- doelman Van Veen na 20 minuten de fer van debutant Freij bezorgden de Rotterdamse midvoor, Lauwers. door een j r0od-7warten reeds in de eerste helft een fünke blunder de gelegenheid gaf te ve,ji?e 3-0 voorsprong. Na de thee brach- sroren. Wel trachtte Excelsior's nieuwe TFn deze zelfde spelers de stand op 5-0 en uitstekende rechtsback Van Deven- V/aarmede C Tettero tevens een hat ter het onheil nog te voorkomen, maar ir;(.k verrichtte er blek echter geen redden meer aan. 1-0. Tot aan de rust gelukte het aan wa nervfl!® nin geen van de voorhoedes ook maar een i 0,p ei"en grond tegen concurrent B ij- van de dikwijls toch goede kansen te ™rf met vardeJ van een Puntloze draw benutten komen. De boys waren technisch de j i meerderen van hun tegenstanders maar J de tweede helft pakte Excelsior debet Schiedamse geschut was ditmaal wel zaken wat energieker aan en na tien 7veT onzuiver ingesteld. Jongeneel en de nnnuten stelde /an der Huls de nog-;jong zagen hun schoten over de lat ver- eens opgestelde rechtsbuiten Van derdwijnen., terwijl Bonte vanaf de doellijn Ven m staat gelijk, te maken. 1-1. Het - bleef niet bij deze ene, ditmaal benutte kans. Aan beide zijden werden de ver dedigingen duchtig beproefd en het waren hierbij wel de zwartwitten die er na een vergelijk het beste afkwamen. Wel loonde doelman Van Veen zich bij Excelsior van een tamelijk zwakke kant. spil Zuiderwijk. voortreffelijk geassisteerd door v. d. Kemp en Van Deventer rie pen De Musschen steeds bijtijds een halt toe. Aan de overzijde bleek nogeens dat Theo Bierhuizen toch echt geen mid voor is, niet wat zijn enthousiastme be tegen de staander knalde. De gasten vochten voor de punten, maar wisten Ide hechte Schiedamse verdediging niet te verontrusten. Eenmaal moest doelman v.d. Berg handelend optreden bij een vrije schop hetgeen hem echter uitste kend afging. Lineke van Winden, 3 maanden end en J/580 gram zwaar, was de eerste baby die in het Wit-Gele Pruis gebouw werd gewogen. Wethouder Sabel controleerde het wegen bij wijze ran officiële ope ningsdaad. KEtHEL, 17 april Begunstigd met zonnig voorjaarsweer, de nationale- en kruisvlag aan de gevel, het Wit-Gele Kruis embleem fonkelnieuw boven de hoofdingang, het doelmatige royale te geltrottoir, dc laatste dagen vakkundig gelegd door de werklieden van dc ge meente dit alles was de proloog van een voor Kethel vreugdevolle dag. het be gin van een, ofschoon ceremonieel, toch gezellige bijeenkomst. Deken A. F. J. L. v.d. Boog, wethou der H. Sabel, Wethouder van sociale za ken te Schiedam. De heren F. v. Kam pen en M. Wuyster, resp. Pastoor van de St.-Jacobus- en van de St.-Marti- nuskerk. Verschillende medici, promi nente figuren op 't gebied van de volks gezondheid. o.a dokter P. v.d. Kuy, de medische adviseur van de vereniging. Verder zagen we nog, de heer .1. Kor- pel, voorzitter van het Groene Kruis te Kethel, de heer H. Marcus, dc architect van het gebouw, met zijn assistent voor dit project dc heer A. v.d. Drift. Dan nog de vele medewerkers, betaalden of vrijwilligers, de meesten met hun da mes. Het bestuur van het W. G. Kruis was voltallig aanwezig. Om twee uur heette de voorzitter van het W. G. Kruis, de heer A. Bouwens de aanwezigen hartelijk welkom, speciaal de heer Muis, van de fa. Muis en de Winter, die een som geld beschikbaar stelde, als bijdrage voor het bouwfonds van het Wijkgebouw. Hij sprak zijn vreugde uit over deze mijlpaal, die de afdeling bereikt had, dankte iedereen, de harde werkers uit zijn bestuur en de autoriteiten voor hun aandeel in dit suc ces, vroeg zich zeiven af hoe de Maagd van Schiedam, de H. Liduina, wier sterf dag juist de vrijdag hiervoor gevierd werd, was bijgestaan door familie en buren in haar jarenlange hulpbehoevend heid, dit in vergelijking tot het huidige Kruiswerk en verzocht daarna aan de heer Deken om het gebouw in te ze genen Iedere aanwezige kon de gebeden van de inzegening volgen en antwoorden omdat er stencils waren uitgereikt waar ze in het Nederlands op stonden. Daarna ging de heer H. Sabel over tot de eigenlijke ingebruikstelling. Het was hem een vreugde om aan het ver zoek van het bestuur te voldoen omdat, naar aanleiding van de toekomstige uit breiding van de bevolking, bijzonder in Kethel de Kruisverenigingen oog gehad hebben voor haar taak. Ook al, omdat hij voorzag dat er in de toekomst nog we meer taken bij zouden komen. Hij dacht hier o.a. vooral aan de zorg voor de bejaarden ('n taak, die het Groene Kruis b.v. al intensief in studie heeft). Hij wist, dat de bevolking van Kethel veel belangstelling heeft voor het Kruiswerk hetgeen bewezen werd door 't plaatselijke groot aantal leden. Dit mocht dan voor het bestuur een prikkel zijn, 'n aanmoe diging om nog waakzamer en actief te blijven. Hij hoopte dat het gebouw ja renlang aan de verwachtingen zou vol doen en verklaarde daarna, met de ge lukwensen namens het Gemeentebestuur liet gebouw voor geopend. Hierna werd de levendig spratelend baby Lineke, van mevr. V. Winden- Bcuwens op de weegschaal gelegd. Het gewicht, door de wijkverpleegster vast gesteld, door Wethouder Sabel gecontro leerd, van dit driemaanden oud zijnde mensenkind was 4580 gram. De geneeskundige hoofdinspecteur voor volksgezondheid in de provincie Zuid-Hol land dokter A. in 't Veld gaf een kort his torisch overzicht van de groei van de zorg voor de volksgezondheid. Hij sprak over de vrome wijze vrouwen uit de Romeinse tijd, die toen al 'n gedeelte van hun huis be schikbaar stelden om de zieken onder de reizende vreemdelingen te kunnen ver plegen. De naam Fabiola is ons hiervan overgeleverd. Vandaar de oude naam „gasthuizen". Via de kloosterorden, de Hospitaal ridders, de ziekenhuizen van St. Vincen- tius ziet men nu weer een herleving van de lekenverpleging uit de oud-Romeinse tijd door het ontstaan van grote en bloeiende Kruisverenigingen. In zijn kwaliteit van hoofdinsp. v. d. Volksge zondheid. bracht hij daarna hulde en dank aan bestuur en medewerkers van de afd. Kethel die dit gebouw in het be lang van de bevolking gerealiseerd had den. Deken v.d. Boog memoreerde zijn tijd als kapelaan in Kwake, waar hij van een oude kastelein de vreselijkste verhalen hoorde over de ontstellende hoogte van de zuigelingen sterfte. Hij noemde het werk voor een gezond lichaam een van de voornaamste deugden. Omdat ziel en lichaam een twee-eenheid vormen be hoort bij een gezonde ziel een gezond lichaam. Door de medewerking van le ken, aan de gezondheid van zijn even mens, geven ze blijk van een hartelijk en royaal klaar staan voor anderen. Hij constateerde hierom met vreugde het succes van zeer veel Christelijk denken. Dc heer Oostvogel, voorzitter van de Bond van 't W. G. Kruis voor Z.H., ver heugde zich om een andere reden. Hij vond het prettig, dat de afd. in Kethel nu een eigen gezicht gekregen had. Sa menwerking met anderen voor de volks gezondheid, vond hij 't hoogste goed spre ker doelde op de innige samenwerking van de plaatselijke afdeling met het Groene Kruis te Kethel. Toch was de heer Oostvogel blij dat de afdeling nu een eer zelfstandig leven had gekregen. Namens de Bond feliciteerde hij ver volgens het bestuur v. 't W. G. Kruis. Dokter Schaars, kinderarts te Schie dam, die straks de zorg voor het Con sultatie bureau voor de kleuters op zich neemt, begon te vertellen dat hij ver liefd was op Kethel. Hij sprak over het HPW issiki - a veischil tussen de kleuters en hun moe der? uit de stad en de kleuters en hun moeders uit het landelijke Kethel. Hij zei zich wat unheimisch te voelen over de splitsing der wijkgebouwen. Strikt persoonlijk gezien kunnen we daar in komen. Het kan iemand, die zijn agenda vergeet overkomen dat hij soms in de verkeerde praktijkkamer terecht komt. Alle andere motieven moeten we als niet ter zake van de hand wijzen. Zoals steeds heeft men om de prettige manier waarop dokter Schaars vertelt, hartelijk moeten lachen. De heer J. Korne. voorzitter van het Groene Kruis te Kethel sprak een zeer hartelijk woord waarvoor het bestuur en de aanwezigen hem Steeds erkentelijk zul len blijven. Eerlijk heeft de heer Korpel verteld, dat het plan voor een eigen wijkgebouw voor het W. G. Kruis hem en zijn be stuur niet lekker zat. Dat na een rustig overwegen de conslusie kwam: we kun nen er inkomen, dat onze partners op eigen benen willen staan. Dat nadien het Groene Kruis met genoegen de otit- widdeling van de plannen zien gebeuren. Hij hoopte dat de goede en vruchtbare samenwerking zal blijven bestaan en dat beide Kruisverenigingen in onder- veel mochten doen voor de gezondheid van de nu zijnde -n toekomstige bevol king van het oude grondgebied Kethel. Namens de ver. W. G. Kruis, in zijn functie van medisch adviseur, heeft dok ter P. v.d. Kuy de sprekers geantwoord. Hij wees er op. dat hij de bouw van dit wijkgebouw niet zo- zeer zag als 'n klaar staan voor de uitbreiding van de be volking, hij zag 't meer als een gevolg van de grote uitbreiding der taken van het Kruiswerk. Het eerste consultatiebureau voor zui gelingen is gestart in een zaaltje van het café van J. de Bruin te Kethel. De huur van dit zaaltje was 70.- per jaar. Niet ideaal, maar met de bemerking, dat deze ruimte uitstekend schoon gehou den werd. Dokter dankte Wethouder Sa bel, speciaal voor de sociale instelling van het gemeentebestuur, gezien de gro te financiële steun aan het Kruiswerk. Hij zei. dat hij zelf oorspronkelijk niet eens was met een eigen wijkgebouw voor beide verenigingen. Sprekers ideaal was geweest: één groot wijkgebouw voor alle werk v.d. volksgezondheid. Hii sprak over de zuigelingensterfte, aangehaald door de Deken. Deze sterfte kon pas op gevangen worden toen de wetenschap de samenstelling van de borstvoeding ge analyseerd had en dus daarnaast ook een doelmatige kunstmatige voeding kon ontwikkelen. Hij dankte alle medewer kers namens het bestuur, speciaal de heer H. Marcus. Veel hulde gaf hij aan de heren Hofman en Collenburg, de harde werkers op de achtergrond. Hij dankte de dokter A. in 't Veld voor zijn woorden en wees op de stevige banden die er al jaren waren tussen deze arts en het Kruiswerk in Kethel. Als voorzitter van de overkoepelende commissie der beide Kruisverenigingen onderstreepte hij de woorden van voor zitter J. Korpel over de blijvende sa menwerking. De zelfde contributie en dezelfde vorm van hulp zal blijven. Er zal straks niet minder, maar meer sa menwerking zijn. Hij dankte nog speciaal dc dames, die het wijkgebouw voor deze openingsdag scoongemaakt en ingericht hadden. Op de na de opening volgende re ceptie waren veel vooraanstaande fi guren uit het plaatselijke verenigings loven. Afgevaardigden van L.T.B. en de agrarische Jongerenorganisaties. Be stuursleden van K.A.B. en K.A.v. De I Boerenleenbank was vertegenwoordigd in de persoon van de heer Sturkenboom. IVp zagen een oude trouwe medewerk- 1 sier. mej. G. Olsthoorn. Mr. dr. I. van Praag, de heer Oostlander, dir. van net sociale bureau van de gemeente. Er waren vele prachtige bloemstukken geschonken door verenigingen, particu lieren, of leveranciers. Van de cadeaus vermeldden we reeds l-.et meubilair, geschonken door de Ke thelse Katholieke gemeenschap. Er was een fraaie verstel- en verplaatsbare on- dcrzoeklamp geschonken door do afd. S-hiedam en Vlaardingen van 't \V. G. Kruis en het Kraamcentrum voor Schie dam en omstreken. Een olectr. kook plaat van net Groene Kr. te Kethel. Een eiectr. klok door de fa. J. J. Verspeek. De zondag daarop, onderstreepten de collecten in de kerken nog eens het medeleven van de kath. gemeenschap cn er kwamen in de loop van de dag nog v^le giften binnen. Van half twaalf tot drie uur stroomden vele bezoekers binnen om het gebouw te bezichtigen. Hun namen vullen vele bladen van het receptieboek. Na sluiting bleven het bestuur en hun dames nog een uurtje gezellig napraten Men kan dit laatste een svmbolisch be gin noemen van de vele bestuursverga- cieiingen, die in deze ruimte, tot heil van de medeburgers zullen plaats vinden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 3