Reg< ering toch akkoord met kortere werkweek? Stichting van den Arbeid raadt kabinet aan toe te geven Neus MGR. JANSEN BEZOEKT KEUKENHOF 1 m I Prof. S. Gerbrandy eens met advocaat der Meulenbelts A\ Kinderen waren zoek ..Kaartenhuis Eetgelegenheid I m voor fijnproevers Alles over hout in zeven talen D mm ARBEIDSTIJD BOUWBEDRIJF Inbewaringstelling in een krankzinnigengesticht Oostenrijkse baby moet terug Felle brand in klooster m Idee van neef Hans en oom Johan 1( SCi (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 april De minister van sociale zaken en zijn staatssecretaris hebben gisteren avond gedurende twee en een half uur overleg gepleegd met de Stichting van den Arbeid over een eventuele gedeeltelijke afwijzing varr de wensen van het bouwbe drijf tot verkorting van de arbeidstijd tot 45 uur. Zoals reeds eerder werd bericht, speelt het kabinet met de gedachte een nieuwe algemene aanwijzing voor de loonspelregels te geven. Deze aanwijzing zou er dan toe moeten leiden, dat in de bouwsector voor lopig geen 45-urige maar een 461/2-urige werkweek tot stand komt. Met deze aanwijzing zou de regering de eenstemmigheid, wel ke tussen werkgevers en werkne mers in de bouwsector enerzijds en vertegenwoordigers van het col lege van rijksbemiddelaars ander zijds reeds was bereikt, dus door kruisen. De Stichting van den Arbeid heeft daarom de bewinds lieden tijdens het gisteren gehou den overleg een dergelijke stap ontraden. m 00. Dom. Van Dijk legde eerste steen voor kapel in Kenya VELPON heb ik in de kast. Daarmee plak ik alles vast. Schipper vermist in IJsselmuiden Vermiste jongeman in Maas verdronken Nederlandse pleeg ouders spannen kort geding aan tegen de Staat Hervatting onderzoek ramp ,Hugo de Groot' Prof. Krijgsman overleden Te Baarlo J 5? Dr. W. Boerhave Beekman Ni Sn d <e'le R De algemene reilen, welke de rege ring tot haar afwijzend pogen heeft ge bracht, is het al te onstuimige verloop, dat de verkorting van de arbeidstijd dreigt te nemen. Vermoedelijk wordt de regering momenteel in verwarring gebracht door de consequenties, die dit verloop voor de gemeenten met zich gaat mee brengen. De gemeenten moeten immers bij hun eisen tot ar beidstijdverkorting de trend van het bedrijfsleven volgen. Wanneer het in de bouwsector tot een 45-urige werk week komt, heeft dat bij het ver spreide karakter van deze sector waarschijnlijk voor een zeer groot aan tal gemeenteambtenaren gunstige ge volgen, welke de regering echter als ongunstige gevolgen ziet. De regering schijnt bovendien van mening te zijn, dat de situatie op de arbeidsmarkt in de bouwsector zoda nig gespannen ,s, dat ieder produktivi- teitsverlies voorkomen moet worden. Zij huldigt dit standpunt met temeer klem daar zij meent, dat de ruimte in het bouwbedrijf geen verdere ver betering van de arbeidsvoorwaarden toelaat. Daar dit laatste argument op zichzelf eigenlijk reeds voldoende zou moeten zijn voor het afwijzen van de wensen in de bouwsector schijnt de re gering daarmee haar plan om niette min tot een „algemene" aanwijzing speciaal voor het bouwbedrijf te ko men tijdens de vergadering wel wat ondergraven te hebben. Het is boven dien begrijpelijk, dat een pleidooi ten gunste van produktiviteitsverhoging on der de huidige omstandigheden weinig indruk kan maken. In feite wordt im mers in de nieuwbouw met materië le toestemming van de arbeidsinspec tie reeds op zeer veel plaatsen vijf dagen gewerkt. Waar er bovendien zo grote eenstemmigheid tussen werkge vers en werknemers heerst, zou het terugdraaien van de situatie ongetwij feld sociale onrust veroorzaken. In Den Haag overheerst thans de mening, dat de regering haar plan tot het opstellen van een nieuwe al gemene aanwijzing zal laten varen. Zekerheid daarover bestaat echter nog geenszins. De beslissing zou van daag of morgen moeten vallen. Als er geen nieuwe aanwijzing komt mag worden aangenomen dat het college van rijksbemiddelaars morgen zal toe stemmen in de werktijdverkorting tot 45 uur. Intussen moet worden afgewacht wat voor gevolgen een eventuele nederlaag van de regering op andere gebieden teweeg zal brengen. Binnenkort moet minister Van Aartsen beslissen over de vraag of de situatie op de bouw markt gunstig is voor een toelaten van de bouw van 2500 gesubsidieerde wo ningen boven het huidige program. Die beslissing zou niet gemakkelijker wor den. Een andere moeilijkheid is, dat de ambtenaren zich in hun positie ver sterkt zullen voelen door de wijze waarop de regering zich ten aanzien van de bouwsector van haar plannen tot afremming heeft laten afbrengen. Tenslotte mag evenmin worden ver geten, dat vrijwel niemand ontkent, dat de arbeidstijdverkorting in een te snel tempo over ons heen komt. Als mede tengevolge hiervan de conjunc tuur een gespannen verloop gaat ver tonen zal weldra de hier en daar reeds heersende mening versterkt kunnen worden, dat onder die omstandigheden een belastingverlaging niet tot de meest verstandige beslissingen be hoort. Toen ik de restauratie afdeling van de trein bin nenkwam ging ik zonder on- of omzien op de eerste de beste vrije plaats zitten wachten op koffie. Ik deel de het tafeltje met drie struise mannen, die zó van hun bagger- of metsel- werkzaamheden ik weet, het nóg niet kwamen. Maar op een gegeven ogenblik ontdekte ik dat de tent gesloten was en ik stond dus op om mij naar het voorste treinstel te begeven, waar, naar ik vermoedde, wél koffie voorradig zou zijn. Nauwelijks had ik mij verheven of ik hoorde een van de mannen op ran cuneuze toon zeggen: „Wij stinken zéker te veel naar modder". Ik moet u verklaren dat ik op dat moment zeer gegriefd was, en dat ik op het punt stond op mijn schreden terug te keren om te antwoorden: „Neen, ik stink te veel naar druk inkt.". Maar ik besefte nog net bijtijds dat zulk een polemische houding alleen maar verwarrend zou werken en ik liep dus door. Bovendien had' ik, zo als gezegd, trek in koffie: Maar het onverdiende verwijt bleef in mijn oren dóórklinken. En ik nam, innerlijk mopperend, plaats in de voorste restauratie-. Voor den drom mel nog an toe, hield ik de inmiddels onzichtbare tegenstander voor, het behoort tot de grondrechten van de mens dat hij waar dan ook naar stinkt. Al zal het naar lelietjes van dalen wezen. Wat kan mij dat sche len? Zie ik er uit als iemand, die mensen beoordeelt naar het luchtje, dat zij met zich meedragen? Stinken staat vrij; behalve het stinken naar valse idealen. En modder verspreidt een fijne lucht. Enfin, inmiddels reed de trein en was de koffie gekomen. Toen trad ineens een vage kennis binnen en ging tegenover mij zitten. „Hallo", zei hij. „Hallo", zei ik. „Hoe gaat het?", vroeg hij. „Goed", antwoordde ik, „hoe gaat het met jou?" „Goed", zei hij, maar wat kijk je nijdig?" Ik keek ongetwijfeld nijdig, maar een mens wil dat nooit weten op het moment dat hij er op betrapt wordt. En ik riep dus vertwijfeld uit: „Kan ik het heipen dat een of an dere aftandse douairière in het jaar 1743 haar neus voor haar koetsier heeft opgehaald?" Ik moet zeggen: hij heeft niet aan de noodrem getrokken. zinnigengesticht of in een andere (Van een medewerker) HAAG, 18 april TILBURG, 18 april Gisteren is uit Afrika op Schiphol gearriveerd dom Van Dijk, abt van het Trappistenkloos ter Koningshoeve. Dom Van Dijk is naar Kenya geweest om er de eerste steen te leggen voor de kapel van een in 1958 vanuit Nederland gevestigd Trappistenklooster. Het betreft ..Our Lady of Victory" (naar het nabijgele gen Victoriameer)gelegen in de buurt van Lumoa in het bisdom Kisumu. De communiteit telt thans 23 paters, on der wie tien Nederlanders en negen Afrikanen. De voorlopige overste is pa ter Godfried Looyaard, die aangesteld is door de CisterciënZen abdij alhier. DEN HAAG, 18 april Terug grijpend op een door mr. P. en mr. R. P. Kokosky, de laatste als advocaat van het echtpaar Meulenbelt, gevoerde discussie over de toepassing van art. 14 der Krankzinnigenwet heeft prof. mr. S. Gerbrand.v, hoogr leraar aan de Vrije Universiteit, in hei nummer van 15 april van het Ned. Juristenblad een beschouwing over dit onderwerp gepubliceerd, waarin hij tot de conclusie komt, dat de inbe waringstelling geen zelfstandige maat regel naast de plaatsing (in een krankzinnigengesticht) is, waaruit moet volgen dat de verlenging van de inbewaringstelling niet kan geschieden om haarzelfs wil, maar uitsluitend indien zulks geboden is met het ,oog op de voorbereiding van het verzoek tot plaatsing. De hoogleraar stelt, dat het hem geenszins in het systeem der wet schijnt te passen, dat de officier nóch rekwireert, nóch vrijlaat, maar eenvoudig de bewaring verlengt omdat naar zijn oordeel een tijdje gedwongen isolatie (op welke rechtsgrond?) wel goed zou zijn voor de betrokkene of de maatschappij. Uit de woorden van art." 14 leidt prof. Gerbrandy af. dat de officier een algemene bevoegdheid heeft om in de gevallen in het .artikel genoemd tot in bewaringstelling rver te gaan, van welke bevoegdheid hij gebruik moet maken; wanneer een van deze'gevallen zich voordoet. Uit het systeém der wet leidt hij af. dat de inbewaringstelling niet bedoeld kan zijn als een maat regel op zichzelf, doch veel rnedr als een maatregel van. urgentie, die ver bonden is met de daarop volgende rekwirering tot plaatsing, waarop de rechter al dan niet instemm'fend be slist. De schrijver wijst erop, dat het artikel is opgenomen in de paragraaf die over de plaatsing handelt en is ingeklemd tussen artikelen, die be palen wié het initiatief mógen nemen voor de plaatsing ih een krankzinni gengesticht. Dit maakt, volgens de schrijver, bepaald niet de indruk, dat de wetgever aan de rnaatregel^ van inbewaringstelling een aparte: figuur naast de -plaatsing heeft willen geven Veeleer komt het hem .aannemelijk en rationeel voor de inbewaringstelling uitsluitend te zien als iets,-dat met de plaatsing in nauw verband staat. H\j meent daarvoor in de historié van de wet steun te vinden. y Er staan nu twee opvattingen "tegen over elkaar, aldus prof. Gerbrandy De eerste wil de mogelijkheid erken nen, dat iemand bij wijze van - spoed maatregel van zijn vrijheid wordt be roofd en opgenomen in een krank- daarvoor in aanmerking komende Meyes Plaats «onder rechterlijke tussenkomst De andere opvatting aanvaardt die mogelijkheid uitsluitend met rechter lijke tussenkomst, zij het dat die, van wege de spoed, achteraf moet komen. De hoogleraar zegt te hopen weinig tegenspraak te ontmoeten, wanneer hij verklaart, dat de tweede opvatting verre de voorkeur verdient maar ook stukken beter past in ons staatkundig bestel en de algemene beginselen van onze wetgeving. Prof. Gerbrandy staaft zijn opvat ting yerder met een citaat uit het on langs verschenen tweede deel van het leerboek „Psychiatrie" onder redactie van prof. dr. H. C. Rümke, waarin mr. U. J. de Jong, bibliothecaris van de psychiatrische universiteitskliniek te Utrechteveneens de inbewaring stelling opvat als te doen in afwach ting van de door de rechter te geven machtiging tot plaatsing. Voorts haalt hij een uitspraak aan van de rechtbank te Amsterdam in een zaak, die in 1960 heeft gediend. Het vonnis, daf in kracht van gewijsde is gegaan, stelde de gerekwireerde in het gelijk, die, aangesproken tot betaling van kosten van verpleging in een psychia trische inrichting, betwistte dat hij hetzij vrijwillig hetzij anderszins con form de wet aldaar had verbleven. Een en ander, biedt volgens prof. Gerbrandy een veilige grondslag voor bezinning, die hem zeer gewenst schijnt. IJSSELMUIDEN, 18 april Sedert gisteravond wordt de twintigjarige schipper Toersen uit Heino vermist. Hij keerde na een bezoek aan een café in de Zande (gem. IJsselmuiden) per roeiboot naar zijn schip terug. Van morgen ontdekte men dat hij daar niet aanwezig was. Men vermoedt, dat hij verdronken i: VENLO, 18 april Sinds zondagavond wordt te Wellerlooi de 22-jarige Jan Toe- kook vermist. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen, nadat hij zondag avond een bezoek aan het aan de over zijde van de Maas gelegen Broekhuizen- vorst heeft gebracht. Te Grubbenvorst is op de Maas een onbeheerde roeiboot gevonden, waarin de fiets van de jonge man lag. Nasporingen van de politie hebben tot dusver geen resultaat opge leverd. ENSCHEDE De genjeenteraad heeft besloten de burgemeester van de Is raëlische steden Beersheba en Kiriat Gat op kosten van de gemeente uit te nodigen voor een bezoek aan Ensche de. Het gemeentebestuur beschouwt de uitnodiging als een bijdrage in de hulp verlening aan de ontwikkelingsgebieden. Maandagochtend heeft mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, een bezoek gebracht aan Keukenhof. Hij werd daarbij rondgeleid door de burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf. Rechts mevrouw De Graaf. UTRECHT, 18 april Aan de rijks universiteit alhier promoveerde de heer R. S. Kaltofen uit Apeldoorn, tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen, op het proefschrift, getiteld: „Het keren van de eieren bij kunstmatig broeden." DEN HAAG, 17 april - Voor de pre sident van de rechtbank alhier zal don derdagochtend 20 april een kort geding dienen waarvan de verblijfsvergunning van een Oostenrijkse baby Ce inzet is. De Katwijkse advocaat en procureur mi. W. M. A. Kalkman en het echtpaar S. de Leeuw uit Oeg'stgeest hebben de Staat der Nederlanden gedagvaard, om dat de minister van iustitie heeft ge weigerd de verblijfsvergunning te ver lengen van een baby, waarvan de heer Kalkman tijdelijk voogd is en de heer en mevrouw De Leeuw du pleegouders zijn. Het echtpaar de Leeuw bracht de baby, die 11 juni 1960 ir Oostenrijk werd geboren, enige tijd geleden mee naar Nederland. De minister verstrek te een verblijfsvergunning voor het kind. Thans heeft hij laten weten, dat deze vergunning, die vrijdag 21 april afloopt, niet zal worden verlengd. Aan de Oostenrijkse ambassade heeft het ministerie gevraagd maatregelen te treffen voor het terugbrengen van het kind naar Oostenrijk. De voogd en de pleegouders stellen, dat hier prake is van machtsmisbruik door de minister. Zij menen, dat de vreem delingenwet rnjuist wordt toegepast, om dat er in dit geval geen sprake van kan zijn, dat de betrokken buitenlander als eén ongewenste vreemdeling wordt be schouwd. A rlvprtewtiP DEN HAAG, 18 april Het nader on derzoek dat de raad voor de luchtvaart heeft ingesteld naar de oorzaak van de ramp van het KLM-toestel „Hugo de Groot" heeft 20.000 gulden gekost. De ze kosten zullen alsnog ten laste komen van de begroting 1960 van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat. Dit blijkt uit het ontwerp van wet tot wijzi ging van deze begroting. Zoals bekend werd vorig jaar april het onderzoek heropend naar de ramp met deze Superconstellation. De voor zitter van de raad voor de luchtvaart achtte dit noodzakelijk, omdat hij aan- wijzegingen had gekregen, dat het toe stel op 14 augustus 1958 zou zijn neer gestort als gevolg van een aanslag. De ramp kostte 99 mensen het leven. Intussen is bekend geworden, dat de vliegramp vrijdag 28 april opnieuw door de raad voor de luchtvaart zal worden behandeld. KAAPSTAD, 17 april (Reuter) De zoöloog prof. B. J. Krijgsman, hoofd van de zoölogische afdeling van de uni versiteit alhier, is vandaag op zestig jarige leeftijd overleden. Prof. Krijgsman is in Nederland ge boren en heeft aan de rijksuniversiteit te Utrecht gestudeerd. Hij heeft negen boeken over zölogie geschreven en was internationaal vermaard wegens zijn speurwerk. (Advertentie) Door de verdwijning van twee kinderen is Almelo maandagavond in rep en roer geweest. Gistermiddag werden de 3Vz-jarige Lydia Cop- pens en haar 4-/z-jarige broertje Peter door hun ouders vermist. Na lang zoeken waarschuwden aezen de politie, die een uitgebreide op sporingsactie ondernam. Toen dit geen resultaat had,- werd het gehele politie-apparaat in werking gesteld. Nadat per geluidwagen was omge roepen, dat de kinderen waren vermist, kwamen zich vrijwillig tientallen -: automobilisten melden, zodat het politiebureau op zeker moment vol vrij willigers stond. De gehele stad werd uitgekamd, ook de buitenwijken wer den nauwkeurig onderzocht. Steeds meer mensen met fietsen, brommers en scooters namen aan de opsporingsactie deel. Tenslotte was half Almelo op de been. Ook de hulp van een helderziende werd ingeroepen; alles echter tevergeefs. Tot 's avonds om half elf het verlossende telefoongesprek kwam. De kinderen waren zonder medeweten van de ouders met hun autoped naar een ver familielid gegaan, een 89-jarige alleenwonende- dame, waar zij eens per jaar op bezoek gingen met hun ouders. Omdatdeze dame niets vermoedend verwachtte, dat de ouders hun kinderen zouden afhalen, liet zij, onbewust van de opschudding die was veroorzaakt, de buren opbellen met de vraag wanneer dat zou gebeuren. Het jongetje lag op de grond te slapen, iet meisje was in een stoei ingedut VENLO, 18 april Een hardnekkige brand heeft gistermiddag gewoed in hét twee eeuwen oude hoofdgebouw van het klooster „De Raay" aan de rijksweg te Baarlo. Loodgieters, die op het dak aan het werk waren, ontdekten omstreeks vier uur een sterke rookontwikkeling onder het dak. Zij spoedden zich naar bene den waar dé bewoonsters (Missiezusters van „De Heilige Familie") onmiddel lijk de brandweer waarschuwden. Bin nen een kwartier was de Baarlose brand weer aanwezig. Öe vlammen sloegen 'toen ai boven hot dak uit. Omdat de vuurhaard moeilijk bereikbaar was_, Waarschuwde' men:,dolt de Vehtpse brand weer, die met gróót materieel uitrukte. Hoewel !>et vumi, zich had genesteld m de rubbcroid bekleding van het dak, wist men uitbreiding tot de eronder lig gende slaapzaal van een dertigtal be woonsters te voorkomen. De zusters hadden bij wijze van voorzorg echter in grote haast reeds dekens, kussens en kledingstukken naar beneden ge worpen. Het dak van zeer grote afnm tingen moest vóór een groot deel wor den gesloopt om doorsmeulen te voor komen. Dank zij het zeer snelle optreden van de brandweren kon "een katastrofe' in het monumentale en zeer brandge vaarlijke hoofdgebouw worden* voorko men. Het gebouw is tegen brand "Ver zekerd. Naar keuze in fraaie poplin of solide keperflanel royaal model, contrasterende kraag en manchetten, prima wasbaar Speciaal verlaagde J.M leeftijd 4 jaar Kleine stijging per maat. kunt U genieten van zon, zee en van zalig nietsdoen. ROTTERDAM, 18 april Johan Kaart en diens neef Hans hopen nog voor Pinksteren onder het Cinerama- theater aan de Westblaak een bijzon der restaurant te kunnen openen. Het wordt een eetgelegenheid voor de fijn proevers van nationale gerechten, een wensdroom van Hans en een vertrou- wensbelegging van oom Johan die in zijn vierenzestigste jaar een soort ver zekering voor de toekomst wil afsluiten. Beide directeuren van het „Kaarten huis" hebben veel fantasie, fiducie en pecunia in hun nieuwe gezamenlijk pro ject gestoken. De kelder van Cinera ma wordt geheel veranderd in een eet gelegenheid met een archaïstisch ka rakter. Er wordt op houten tafels ge geten, de zaal is gehuld in kaarslicht en als grote trekpleister zal de bezoe ker een gigantische grill aantreffen. Hieraan kunnen twintig personen tege lijk hun maaltijd roosteren. Chef-kok G. Arnouts zal ze de ingrediënten ver schaffen. Staande voor een batterij ke tels en paruien en een uitgebreide keus van vlees- en worstsoorten, specerijen en kruiden, zal deze adviezen geven of tegemoet komen aan de wensen van amateurkoks. Men kan daar dus zelf ten dele zijn maaltijd bereiden. Natio nale gerechten van Turkije tot Spanje, Denemarken tot Parijs zullen een rui me keuze bieden. Ambassades zullen indien nodig vaklieden en ingrediënten verschaffen. Aan de andere zijde van de kelder, die een soort sterrenplafond verlichting krijgt alles naar ontwerp van de chef-decorateur van het Rot terdams Toneel, Chiel de Mey wordt er een wijnkelder ingebouwd. Twee enorme vaten in een entourage van een grote hoeveelheid wijnflessen, zul len hier de achtergrond vormen voor het optreden van een zingende wijn tapper, een man die even gemakkelijk Italiaanse als Spaanse liederen zingt. Waarom de beide Kaarten dit ex periment zijn begonnen? „Ik heb „niggish" aan Rotterdam fekregen sinds „My fair lady", zegt ohan, die hier met hetzelfde succes zijn Kaartenhuis ten doop hoopt te houden. „Ik heb het idee hiervoor al jaren gehad", zegt operazanger Hans die enkele avonden in de week in Zijn restaurant hoopt te staan. Men kan het hem aanzien dat hij een liefheb ber is van exquise etentjes. „Gister nacht om drie uur toen ik uit Düg- seldorf kwam waar ik een gaströl zong, heb ik voor mijn vrouw nog een eetfantasietje klaar gemaakt", voegde hij er aan toe. Het is echter niet de bedoeling dat Johan dip tot juni volgefid jaar met „My faif lady" bezet is eh denkt over een roj in de nieuwe ni(®csar„01iver" én over gastrollen bj) fïaagSehe. Come- die -óf 'Rotterdams- .Toneel er 's avonds is. Hij kan he.t: eenvoudig niet.' 'Wel zal hij "er 's middags zijn. Zijn neef heeft mqer gelegenheid. Die heeft twee of drié avondefi per week gastrollen te vervullen. Bovendien zal de dochter, van-Hans, de negentien ja rige Gélly, dè' rol. van gastvfoüw ver vullen, De heer G. Sjerp wordt de .ma nager.. Een gevolg van het plan is dat de veelzijdige Hans Kaart ijverig aan het studeren is geslagen: binnenkort zal hij het examen van ondernemer in het Horecabedrijf gaan afleggen. De twee Kaarten ia hun wijnkelder. W. Boerhave Beekman (in de zijtak familie van dé Boerhave) kan u alles vertellen over hout. V hóeft maar een houtsoort te noemen en hij duikt in zijn zeer uitgebreid en bijzonder goed geordend archief en geeft u al le bijzonderheden. Mocht u met hétgeen hij uit zijn verzameling van vierduizend foto's en bijna evenveel boeken, tijdschriften en krantenartikelen heeft opge diept, niet tevreden zijn dan bestaat er een grote kans, dat hij u de gevraagde houtsoort kan tonen. In zijn huis aan de Be- noordenhoutseweg, heeft deze houtexpert, die vandaag zeven tig jaar is geworden, namelijk in ettelijke kasten zo'n drie- tot vierduizend houtmonsters opgeslagen. Alleen van Neder lands Nieuw-Guinea heeft hij al zevenhonderd verschillende TflOYlStCTS. De heer Boerhave is verknocht aan het hout. Zijn belangstel ling voor het hout is zeer veel zijdig. Zo heeft hij in zijn werk. kamer een aantal kunstvoorwer pen staan, die al verschillende keren, onder meer in het Tro penmuseum te Amsterdam ge ëxposeerd ^ijmDe meest «gaar- maar zijn ZOTgVUldig in de watten „in ieder geval zijn zij en een hë eft "hïf indertijd, gekocht 'van de hof antiquair van koning Faroek.V/at ZVerzekeioti. Hef pVSS"zijn werkkamer is een twee honderd iaur oude reisstoel van een sjah, een presentje van een Pprzische relatie Meer dan een half miljoen minuscuul kleine stukjes aoud -iin in dit gestoelte verwerkt. Met ivoor staat in de leuning %7cKr?veg0d! waaJghaeid van de stoel wordt bepaald door degene, die er iprzitBoerhav,e is min 0f meer bij toeval in het hout terechtgekomen, in 1Q11 werd deze geboren Assenaar als bouwkundige door een Kngels- ftplnis'ch katoenconcern uitgezonden naar Brazilië voor de bouw van kan. foren en woningen. Op zijn vraag waar het- hm'dïTmïaïhaltn" nrnAHaan meteen wijds gebaar naar de bossen: „Ga he. daar maar naien. De jonge bouwkundige liet zich hierdoor niet ontmoedigen. Hy bestelde in Belaië zaagmachines en trok zelf het oerwoud in om de Hfiste hout soorten uit te zoeken. Daar in de bossen van Brazilië werd zijn liefde vo° het hout geboren. Het bleek, dat hij er aardig kijk op hacl, maar op de duur ging het hem irriteren, dat hij, als dc werklieden van mening verschil den over een bepaalde houtsoort, zich als „leek" zich met in de discussie kon mengen. Toen dr. Boerhave in 1923 terugging naar Nederland Ite, hij zich direct inschrijven voor de Technische Hogeschool m Delft om de colleges te volgen van prof. dr. ir. G Iterson over de Hoezeer hij in die jaren en daarna zijn kennis van het hout heeft uitgebreid blijkt wel uit zijn boeken „Hout van oerwoud tot interieur „De wonderen van het hout" en zijn zesdelig werk ..Hout in alle tijden waarvan hij het eerste deel begon te schrijven tijdens zijn verblijf als gijzelaar t.n de kampen Haaren en St. Michielsgestel Hij was daar hoofd van hel „blok waarin ook prof. De Quay zat. Dr. Boerhave is een internationaal bekende en ook gewaardeerde hout kenner. Aan het hoofd van vijftig experts uit zeventien Mar shall-landen maakte hij na de oorlog onder auspiciën van de O.E.E.S. een reis naar de Verenigde Staten. Verder was hij voorzitter van de zesde sectie van he' Europese Produktivitelts Congres voor Bosbouw en Houtnijverheid, dat in september 1953 In Stuttgart werd gehouden. Als waardering voor zijn vele werk op internationaal gebied werd de houtexpert door het curatorium van de Internationale Academische Federatie voor Wetenschappelijk On derzoek in Azië, Afrika en Amerika benoemd tot doctor honoris causa in de dendrologische wetenschappen. Dat ook in ons land zijn werk hoog wordt aangeslagen blijkt uit zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje-N assau in 1957 en de toekenning van de Zilveren Molenprijs in 1959. Dr. Boerhave dié zich twaalf jaar geleden terugtrok uit de hout-im port, is op het ogenblik nog directeur van de Nederlandse Hout Academie ■in Amsterdam, die op zijn initiatief door het Houtvoorlichtingsiastituut in 1951 werd opgericht, en voorzitter van het Hout-Instituut T.N.O. Delft. Sinds enige tijd werkt de zeventigjarige houtexpen in opdracht van de O.E.E.S. aan eén zeventalig woordenboek over hout, bomen en bossen. Voor zover hij daar nog tijd voor heeft houdt de houtexpen zich bezig met het kweken van cypressen. cocos- p.n dadelpalmen en sinaasappelbomen In ons klimaat worden het maar „Ullputters" en dat is maar goed ook. want ze staan namelijk in gewone stenen potten voor het raam in de serre van zijn werkkamer. 'Ju %a 1 ^ens Z'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4