Commissarissen R.T.M. eisen garanties voor krediteuren GROTE RAVAGE bij een gas ontploffing te Maasland PROCES tegen valse munters ANDERE ZAKEN HIELDEN AFFAIRE-VAN DER P. OP Achthonderd jongens met natte handen in Ahoyhal Bloed in de ijskast Zeeman en vrienden beschuldigd van verzet tegen politie £1 NA HET BOD VAN 500 PROCENT Tot aftreden gedwongen Miljoenen valse Franse francs voor 'Algerijnse opstandelingen Examens vakdiploma aannemer Nieuw luchtvaart- gesprek met V.S. Jongen overleed op raadselachtige wijze Eindje fietsen werd eafétocht Na mishandeling vrouw Twee personen liepen brandwonden op DE ONTPLOFFING IN ASSENDELFT De keuken in de kombuis Journalist vrij gesproken Voor Walletjes-incident Nederlandse zeelui ver dochten methylalcohol Stockholm, is april. (T.t.) Elf Mr. Hermunt antwoordt op Kamervragen Deense vliegtuigen in botsing Den Haag bestudeert Amerikaanse nota Jongetje nas zoek o Monteur slipte tegen personenauto N S C—N D C DINSDAG 18 APRIL 1961 PAGINA1 Ook gewond meisje overleden ONTWERP GEREED Uitleveringsverdrag Benelux-landen "au op A fcfe -t— ROTTERDAM, 18 april. Het energieke bestuur van de Rotterdam- sche Tramweg Maatschappij heeft „op de valreep" nog éénmaal een krachtig Pleidooi gevoerd om van de gemeente Rotterdam groot aandeelhoudster In de R. T. 31. gedaan te krijgen, dat de verplichtingen aan crediteuren (314 pet. obligatiehouders en houders van restanthewijzen) ten volle zullen borden nagekomen. Voordat op de aandelen R. T. M. het bekende bod ad 500 pet. werd uitge bracht was t.a.v. de uitstaande restant- bewijzen bepaald, dat deze stukken per 1 januari 1960 tegen 2% pet. rentedra gend werden, voorzover echter de liqui diteitspositie van de vennootschap toe mat rente te voldoen. Voor de 3% pot. °bligaties werd bepaald, dat aflossing uiterlijk 1 januari 1993 moest zijn vol tooid. De drie commissarissen (W. Vro- Hik, D. de Iongh Wzn. en J. G. van Neerven), die tezamen het commissaris- Sencollege vormden wilden hun man daat niet neerleggen, waartoe zij door de gemeente Rotterdam uitgenodigd ^aren, alvorens zij de redelijke ver pachting konden koesteren, dat de be hangen, welke zij vele jaren hebben ge diend, ook in de toekomst goed behar tigd zouden worden. Ten aanzien van aandeelhouders was aan die zekerheid door het bod van 500 pet. reeds voldaan. Voor houders van obligaties en res tanthewijzen echter nog lang niet, aan gezien in het commissarissencollege de 2°rg en „angst" bestaat, dat door de structuurwijziging van de R. T. M. (van Particulier bedrijf tot semi-overheids- bedrijf) de liquiditeit op den duur ryet •heer zou toelaten, om op de vennoot schap rustende verplichtingen aan cre diteuren na te komen. Daarom werd aan de gemeente Rotterdam het voor- stel gedaan, dat obligatiehouders en bouders van restantbewijzen in de ge- ^genheid zouden worden gesteld hun stukken om te wisselen in obligaties ten taste van de gemeente Rotterdam. De gemeente Rotterdam en de Ned. Spoorwegen lieten weten, dat zij op de Sedane suggesties niet konden ingaan en deelden daarbij mede, dat de juridische Verplichtingen, die de R.T.M. in het ver deden heeft aangegaan, stipt zouden Worden nagekomen. Commissarissen waren echter hiermede niet geheel be vredigd. Zij verbonden aan hun vrij willig heengaan de uitdrukkelijke voor- Waarde, dat vooraf onmiskenbaar moest Vaststaan, dat de gemeente Rotterdam 6en beleid zal bevorderen, dat er op gerioht is de rechten van alle credi teuren ten volle na te komen. Wat de restantbewijzen betreft gaat bet hier om de 2% pet. rente en het dearlijks ter beschikking stellen van 20.000 voor inkoop, resp. uitloting a Pari. Ten aanzien van de 3% pet. obli etjes handelt het voornamelijk om het baarlijks ter beschikking stellen van 45.000 voor inkoop, resp. uitloting a Pari. Deze verplichtingen behoeft de Vennootschap slechts dan na te komen, indiende de liquiditeit zulks toelaat, dit ter beoordeling van de Raad van Com missarissen. Het nu afgetreden college van com missarissen eiste de garantie, dat het in de R.T.M. te voeren beleid zou worden afgestemd op normale be- drijfs-economisohe principes, geldend voor een particuliere vervoersonder neming. Dit impliceert, dat in het t.o.v. crediteuren te voeren beleid geen wijziging moet worden gebracht, zodat crediteuren niet kunnen lijden onder bepaalde specifieke oogmerken, welke de gemeente Rotterdam en de Ned." Spoorwegen in de R.T.M. zou den willen verwezenlijken. Het principiële gezichtspunt is hier bij, dat crediteuren destijds belang heb ben verkregen bij een particuliere ver voersonderneming en er staat op moe ten kunnen maken, dat de gelden der N.V., voorzover afhankelijk gesteld van de liquiditeit der vennootschap, be schikbaar komen in -overeenstemming met de normale bedrijfs-economisohe principes, een particulier vervoersbe drijf eigen. Deze garantie werd gewei gerd, waarop de commissarissen ge dwongen werden hun ontslag te nemen. Dit ontslag geschiedde eervol met 990 stemmen (van de gemeente Rotterdam) vóór en 1 stem tegen. De heer de Iongh Wzn. wees er nog op, dat de liquiditeit, die nu nog aan wezig is door de gewijzigde structuur zeer binnenkort zal verdwijnen en voor een verlies zal plaatsmaken, want „iets, dat op een verkeerde basis staat, moet noodzakelijkerwijs tot verkeerde gevol gen leiden". De belangen van de RTM zullen ondergeschikt gemaakt worden aan die van de RET, die haar dienst verlenende taak boven de commerciële functie stelt. Daarom hebben wij om een garantie gevraagd. Het gaat slechts om 80.000 (65.000 voor aflossing en 15.000 voor rente op restantbewijzen), aldus de heer de Iongh. De enige outside-aandeelhouder kon digde aan, dat hij via de Ver. v. d. Effectenhandel gf zelfs via interpel laties in dé Kamer zou trachten de ga ranties voor crediteuren te bewerkstel ligen. Do vertegenwoordiger van de ge meente Rotterdam, de heer mr. N. J. Bink, verklaarde dat dé wijziging van de bedrijfsvoering slechts beoogde de RTM gezond en levenskrachtig te ma ken door toepassing van moderne ver- voers- en bedrijfsmetfhoden. Vandaar het voorstel om de raad van commis sarissen uit te breiden en de plaatsen in hoofdzaak te doen bezetten door verkeersdeskundigen De zeven nieuwe commissarissen, de heren ir. N. A. Bogtstra te Rotterdam, N. Hortensius te Bennebroek, mr. P. R. Leopold te Zeist, J. U. Schilthuis te Rotterdam, J. C. Timmermans te Rotterdam, N. de Vries te Rotterdam en drs. D. J. Wan- sink te Utrecht werden met 990 stem men vóór.gekozen en met 1 onthouding. Als zyn persoonlijke visie gaf de vertegenwoordiger van de gemeente Rotterdam nog te kennen, dat de drie oude commissarissen (eervol ontslag) gedwongen werden tot aftreden, omdat „op hun enigszins irreële, de vennoot schappelijke verhoudingen miskennen de suggesties bezwaarlijk kon worden ingegaan, afgezien van het feit, dat het niet tot de taak van de gemeente kan worden gerekend onverplicht de schul den van een naamloze vennootschap op zich te nemen. De gemeente kon voorts moeilijk inzien, waarom zij minder be trouwbaar zou zijn, dan vorige aan deelhouders van de RTM. Voorts zij nog vermeld, dat over 1960 een voordelig exploitatiesaldo werd be haald van L070.659, hetgeen vol doende is om een dividend van 6 pet. voor te stellen. MAASLAND, 18 aprn Maandagmor gen omstreeks halftien verstoorde een harde knal de rust in de Stationsstraat. Bij net aansluiten van een nieuwe fles gas, veroorzaakte uitstromend gas een aanzienlijke ontploffing, waarbij mevr. Gouma vrij ernstige brandwonden op liep aan beide benen en ook de gasle verancier de heer V. uit Maasland brandwonden aan de arm kreeg. De ontploffing veroorzaakte een enorme ravage m de keuken en aangebouwde ser re, waarvan overigens geen ruit heel bleef. Door de enorme knal waren beide aan wezige personen tegen de grond gesmakt en werden kozijnen en deuren ont wricht. De gealarmeerde brandweer be hoefde echter geen water te geven en hield zich onledig met het opruimen van de grote chaos. Dokter van der Berg verleende inmiddels de eerste hulp aan beide patiënten. ASSENDELFT, 17 april De achtja rige Jopie Verwer uit Amsterdam, die zondagmorgen bij de ontploffing in een woning te Assendelft met ernstige brand wonden naar het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam moest worden overgebracht, is aan de gevolgen van deze brandwon den overleden. Haar negenjarige zusje verkeert nog in levensgevaar. OSNABRüCK, 18 april. Voor dc rechtbank te Osnabriick is vandaag het proces begonnen tegen een 49-jarige Ne derlander, een 58-jarige Duitser en een 28-jarige Algerijn. Zij worden ervan be schuldigd in de door hen ingerichte druk kerij in Osnahrück voor een bedrag van 96 miljoen aan valse Franse (nieuwe) francs te willen drukken, die bestemd waren voor de Algerijnse vrijheidsorga- nfsatie FLN. -.Amsterdam, is april Het Am- Ardarnse gerechtshof acht het niet be- >i6Jen dat de 31-jarige journalist A. B. CK op 3 juli 1960 opzettelijk als re- oercheur heeft uitgegeven, toen hij in L,1! hotelletje op de Amsterdamse wal- Jes inlichtingen trachtte in te winnen 'Gf i"»OW van een een poging tot wurging gjvuW. Daarbij zou hij zich hebben gele- J'hieerd met zijn perspenning, waarbij J^zou hebben gezegd dat hij van de - ,2°u hebben gezegd dat 5C^oerche was. Dc journalist^ is zijn on- ?01d steeds blijven volhouden. Geëist was een voorwaardelijke gevan- hjsstraf van veertien dagen en een geld ig6 van 50 subs- 10 dagen. De Vn otbank veroordeelde B. destijds tot een V«?rWaardelijke gevangenisstraf van ioi, tien dagen. Tegen dit vonnis was de Urtialist in hoger beroep gegaan. J'eedse arbeiders in de haven van ih mö zijn in een hospitaal opgeno- JA nadat ze methylalcohol hadden Aonken, die ze aan boord van een Jderlandse kustvaarder uit Delfzijl Wden gekocht. Drie van hen ver- *etl in ernstige toestand. Het valse geld zou in oude biljetten van 10.000 francs met en zonder opdruk en in nieuwe van 100 fr. worden ver vaardigd. De drukkerij leverde F.L.N. reeds 700 (valse) Franse legitimatiebe wijzen, 500 (valse) werkvergunningen en 10Ó (valse) loonafrekeningen van een Franse automobielfabriek, waarmede de Algerijnse agenten hun verblijf in Frank rijk plausibel konden maken. Het proces in Osnabrück dat waarschijnlijk vier dagen zal duren staat in nauwe samen hang met de arrestatie in Amsterdam van de Nederlandse drukker 7.de Griek se ingenieur R. en de redactiestenograaf S~ Toen de Westduitse recherche op 10 juni van het vorig jaar een inval deed in dc drukkerij te Osnabrück was daar net alles klaar om met de druk van d" valse miljoenen francs te beginnen. Het zou de grootste valse munterij zijn geworden sinds de z.g. „Actie Bernard toen gedurende de oorlog Hitier opdracht gaf tot vervaardiging van een miljard valse pondsterling-biljetten. Het zal er vooral op aankomen, of het openbare ministerie zal kunnen be- wijzen, dat de verdachten inderdaad reeds vele valse francs hadden gedrukt, of dat zij alleen nog maar de voorbereidingen daartoe hadden ondernomen. In het eerste geval zullen de verdachten hoogtens twee jaren tuchthuis in het laatste twee ja ren gevangenisstraf kunnen krijgen. Raadselachtig is de rol van de Neder landse drukker H. Ook hij werd gearres teerd tegelijk met het drietal, dat nu te recht zal staan. Hij werd evenwel over de grens gezet. In West-Duitsland neemt men aan, dat hij in dienst was van de Ne derlandse geheime dienst en de autoritei ten heeft „getipt". Het Osnabrückse proces houdt zich al leen bezig met de strafrechtelijke zijde van de. zaak. Natuurlijk zal echter ook de achtergrond van de politieke activi teit der FLN in West-Düitsland en el ders in West-Europa tijdens de behande ling ter sprake komen. ROTTERDAM, 18 april Speciaal voor directies van rederijen en scheeps werven houdt Elektrohelios N.V. aan de Westblaak te Rotterdam van van daag tot 29 april een tentoonstelling van scheepskeukens. Zoals te begrijpen is de inrichting van een kombuis een geheel andere als die van een keuken in een woon huis, terwijl bij levering en montage ook bijzondere vraagstukken moeten worden opgelost. Een schip dat b.v. een nieuw fornuis nodig heeft, heeft voor aflevering en montage meestal slechts enkele dagen beschikbaar, zodat de leverancier voor de puzzel staat, op stel en "sprong voor dit schip een ap paraat geheel „op maat" te maken! Elektrohelios N.V. is een Zweeds be drijf, waarvan het hoofdkantoor voor Nederland te Rotterdam is gevestigd. Vestigingen in verschillende haven plaatsen over de gehele wereld zijn in voorbereiding. DEN HAAG, 18 april Een Neder lander zal in België of Luxemburg als getuige kunnen worden gedagvaard en daar dan moeten verschijnen alsof net een dagvaarding in Nederland betrof als een nieuw ontwerp voor een spe ciaal Benelux-verdrag voor uitlevering cn rechtshulp in strafzaken van krac.it wordt. Ook zullen onder de nieuwe verhou dingen Nederlandse opsporingsambte naren bij de achtervolging van perso nen, die verdacht worden van een mis drijf waarvoor uitlevering bestaat, Je grens mogen overschrijden. De solida riteit in de Benelux gaat echter niet zover, dat uitlevering mogelijk wordt voor politieke misdrijven. «ij'*°TTERDABI, is april Vandaag 'hi 8.02 candidaten uit geheel Ncdcr- *0r, dc Ahoy-hal te Rotterdam be- V^-n aan de schriftelijke examens Nfc ''e ^ad van Bestuur Bouwbedrijf. HjJ cx'amens duren drie dagen- Om- half jvii tot half juli volgen In tv., mllende plaatsen de mondelinge hicns. deze 802 candidaten komen er tij 'n de vakken voor grond-, weg- VR at®rbouw, de overigen in die voor Veef'ijke en utiliteitsbouw. ei* iaar slaagde 64 pet van de ^aten, hetgeen werd beschouwd tij- Verr, zeer hoog cijfer; de examens e van gemakkelijk. Opmerke- x J' dat de candidaten, die tevoren emerscursus van de Rqad van Bestuur Bouwbedrijf hebben gevolgd, heel wat beter op deze examens zijn voorbereid dan zij, die deze kennis op andere wijze hebben verworven. Van de 802 candidaten van dit jaar zijn er ongeveer 700, die deze cursus hebben gevolgd. De vooropleiding is voor velen een lagere technische school met daarop volgende praktijkopleiding, maar ook abituriënten van ulo of zelfs van hbs of gymnasium. Meestal zijn het zoons van aannemers, die zich verder in het bedrijf van hun vader moeten bekwa men, maar vele aannemers laten ook hun uitvoerders aan deze examens deelnemen. Het vestigingsbesluit stelt het exa men verplicht voor vestiging als aan nemer. (geluidsband), dat zijn aangifte zou DEN HAAG, 18 april De officier van justitie te Rotterdam is, ter afron ding van zijn onderzoek in de zaak Van der Putten, alsnog bereid kennis te nemen van de geluidsband waarover de heer Van der Putten beschikt. Dit deelt minister Beerman mee in zijn antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Kra nenburg (PvdA). De minister zegt in zijn antwoord dat de procureur-generaal in Den Haag hem niet heeft verzocht om versterking van de rijksrecherche. Het is niet juist, dat het opsporings onderzoek naar aanleiding van de door de heer Van der Putten gedane aangifte ter zake van het vermoedelijke misdrijf van mislukte uitlokking van valse aan gifte geruime tijd zou zijn uitgebleven. Reeds in de maand, waarin de aangifte werd gedaan, heeft de rijkspolitie te Oudewater het desbetreffende proces verbaal afgesloten en toegezonden aan de officier van justitie, die na een on derhoud met de aangever geen termen vond om het onderzoek te doen voort zetten. Een nader onderzoek, dat later een inspecteur van de rijksrecherche in stelde, in opdracht van de procureur- generaal. was uitsluitend bedoeld ter persoonlijke informatie van de procu reur-generaal Als zodanig was het ondergeschikt aan andere, meer spoedeisende onderzoeken. De uitlating van de proc.-gencraal tegen over de pers dat hij het onderzoek we gens personeelsgebrek geruime tijd bad moeten laten liggen, moet niet worden opgevat als een klacht over ernstig per soneelsgebrek bij de rijksrecherche. Aangezien feij het nader onderzoek het vermoeden was gerezen, dat een met name genoemde militair bij de mise en scène was betrokken, heeft de officier van justitie te Rotterdam, aan wie ook het proces-verbaal ter beschikking was gestold, de militaire justitie geraad pleegd, zo vervolgt de minister. De auditeur-militair bij de krijgs raad te velde West gaf na kennisne ming van de stukken als zijn mening te kennen, dat niets was gebleken van een door een militair gepleegd straf baar feit. Na overleg met de proc.- gencraal tevens advocaat-fiscaal voor de zee- en landmacht, werd het dos sier aan de officier van justitie te Rot terdam geretourneerd. De minister heeft van het dossier kennis genomen. De heer Van der Putten heeft, blij kens het proces-verbaal, opgemaakt door de rijkspolitic te Oudewater, ver-1 Kruis Bloedbank Rotterdam werd ge klaard te beschikken over materiaal sticht. In het stichtingsbestuur namen DEN HAAG, 17 april Een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken heeft in antwoord op een vraag; meegedeeld, dat een Amerikaanse nota in studie is over hervatting van de luchtvaartonderhandelingen tussen Ne derland en de Verenigde Staten. Het document is vrijdag aan de Nederlandse ambassadeur in de V.S. dr. J. H. van Rojjen, overhandigd. Zoals gemeld heeft minister mr. J. M. A. H. Luns, onlangs in Washington over de kwestie van de landingsrechten van de K.L.M. aan de Amerikaanse west kust gesproken. Onderhandelingen over een lucht vaartverdrag zijn indertijd afgebroken, toen de Amerikaanse regering afwijzend bleek te staan tegen verlening van lan dingsrechten aan de westkust. In de laatste dagen van de regering van pre sident Eisenhower waren er echter aan wijzingen, dat de president nog vóór zijn vertrek een oplossing voor dit pro bleem wenste te vinden. Tot hervat ting van de onderhandelingen is het toen niet gekomen. Dadelijk na het optreden van de regering Kennedy heeft de Nederlandse regering opnieuw de aandacht gevestigd op de wenselijkheid van hervatting van de besprekingen, zo werd in Den Haag vernomen. ROTTERDA3I, 18 april Op de Bergse Linker Rottekade werd gister middag een vrachtwagenchauffeur door een hem tegemoetkomende automobi list gewaarschuwd te stoppen. Achter in de laadbak trof de chauffeur de 12- jarige Ferdinand Buys uit de Kabel jauwstraat bewusteloos aan. In het Bergwegziekenhuis bleek, dat de jon gen was overleden. Eerder op de middag maakte de knaap verscheidene ritjes met de vrachtauto mee, tot de chauffeur hem afzette, omdat hij een lange rif buiten de stad moest maken. Waarschijnlijk is de jongen toch op de wagen geklom- kunnen steunen. Daarbij sprak hij de men- ^en vermoedt, dat hij gevallen bereidheid uit om, indien nodig, dit is> toen de wagen over een oneffenheid materiaal aan de justitie over te leg- reed. De politie van het bureau Boezem gen. De officier van justitie te Rot terdam achtte zulks destijds niet no dig. Deze geluidsband werd ook aan de inspecteur der rijksrecherche aan geboden. doch deze heeft "van dit aan bod evenmin gebruik gemaakt. De heer Kranenburg had o.m. ge vraagd, of de inspecteur der rijksrecher che, die het onderzoek instelde, dezelfde was, die zich reeds zolang voor de pro cureur-generaal bij het Haagse rerechts- hof met de schrootfraudes heeft bezig gehouden. eveneens zonder dat zijn on derzoek tot enig bevredigend resultaat heeft kunnen leiden, en of de minister in het verloop van zaken geen aanlei ding zag om aan de bemoeiingen van de proc.-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage en insecteur van de rijksrecherche in verschillende strafza ken, die primair bij een officier van justitie thuishoren, een einde te maken en de tot nu toe mislukte recherches in deze zaken alsnog onder de verantwoor delijkheid van een officier van justitie door bekwame krachten te laten over doen, althans voor zover deze laatste geen aanleiding ziet om een gerechtelijk vooronderzoek te vorderen. De minister doet in zijn antwoord uit komen, dat het hier inderdaad dezelfde inspecteur betreft en merkt overigens op, dat uit het resultaat van een onder zoek geen conclusies kunnen worden ge trokken met betrekking tot de kwalitei ten van dat onderzoek zelf. Het opsporingsonderzoek in de onder havige aangelegenheid geschiedde on der verantwoordelijkheid van de officier van justitie te Rotterdam. De vraag mist dan ook in zoverre feitelijk^ grond, slag, aldus de minister. singel verzoekt de bestuurder van de personenauto, een grijze Renault, die later doorreed in de richting van Ter- bregge, en eventuële getuigen zich te willen melden. Telefoon: 11.57.20. ROTTERDAM, 17 april. Sinds zaterdag werd in Rotterdam door de politie ijverig gezocht naar een vijf jarig knaapje, dat met zijn buurman een eindje was gaan fietsen, maar niet meer thuis was gekomen. Het bleek, dat de buurman met zijn buurjongetje café in-café uit was ge gaan en tenslotte zo dronken was ge worden, dat in het laatste café een der gasten zich maar over het vijf jarige kereltje had ontfermd. Aange zien deze gast echter niet wist, wie het jongetje precies was, nam hij het mee naar huis en heeft het te slapen gelegd. Pas zonaag kon de identiteit van het knaapje worden vastgesteld en kon het weer naar zijn ouders worden terug gebracht. De buurman mag nooit meer met zijn buurjongetje uit fietsen gaan... ROTTERDAM, 18 april Ongeveer een jaar geleden richtte dr. C. Blanks- ma, geneesheer-directeur van het Dijk- zigt-ziekenhuis zich tot de afdeling Rot terdam van het Rode Kruis met de vraag, of het Rode Kruis zou willen mee helpen aan het oprichten van een bloed bank. Dit initiatief had tot gevolg, dat op 12 juli 1960 bij notariële acte de Rode ZETTEN, 18 april. Gisteren even over half twaalf zijn in de buurt van Zetten in de Betuwe twee vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen en neer gestort in de buurt van Eist. De piloot van een der machines is met zijn val scherm neergekomen op een rijwielpad bij de veiling Zetten-Andelst. De piloot van het tweede toestel landde mét zijn parachute onder Valburg; Het waren twee Deense machines van het type F. 86 IC, die voor een paar dagen gestationeerd waren op de vlieg basis Twenthe. Ze horen thuis op de Deense vliegbasis Aalborg. Het ene toestel is brandend neergeko men achter een boerderij aan de Brede- straat te Herveld. De tweede machine kwam evepeens brandend neer in de ge meente Valburg. De .brandweer van Val burg bluste de wrakken. Onderdelen van Gistermorgen om half twaalf zijn twee Deense vliegtuigen boven dc 'Betuwe met elkaar in botsing gekomen cn neergestort in de buurt van Eist De toestellen waren van het type T 33 cn afkomstig van het vliegveld Deden. Hter ziet u de afrcmyarachute van een der vliegtuigen, die in een boom bij Valburg terechtkwam. de twee vliegtuigen lagen verspreid over Zetten en Valburg. De luchtmachtvoorlichtingsdienst deelt nog mee, dat een van de piloten licht gewond is. toen hij aan de grond kwam. Voor het overige is het ongeluk goed afgelopen zonder dat materiële schade aan derden is toegebracht. Het ongeluk is gebeurd, toen de machines op een hoogte van ruim-6 km vlogen. ROTTERDAM, 18 april „Een vcr- kccrsovcrl reder, die vijftien, zesiicn i glazen bier heeft gedronken, is brood nuchter. Maar iemand die terecht staat wegens mishandeling, vertelt altijd, volkomen laveloos geweest te zijn en zich praktisch niets meer van het gebeurde te kunnen herinneren", merkte mr. R. J. Brunner. president van de Rotterdamse rechtbank, van morgen ironisch op. De vier verdach ten, die vanmorgen voor de rechtbank verschenen, maakten op deze regel geen uitzondering. Op 10 maart was het groepje op weg gegaan om werk te zoeken. Daar dit niet gelukte, bezochten zij enkele cafés om dc tijd te doden. Om ongeveer een ■uur slenterden zij i in dc richting van de Lage Erfbrug, waar op een bankje enkele vrouwen zaten. De jongste ver dachte, de 19-jarige zeeman Arie V., zou een dezer vrouwen gestompt hen- ben. Het slachtoffer waarschuwde daarop de hoofdagent van gemeente politie D. W. Deze wilde Arie over brengen naar het bureau aan het Mar- coniplein, waartegen de jongeman zich verzette. Zijn vrienden, de 25-jarige zeeman P. J- H„ de 40-jarige zee man H. P. en de 21-jarige los werkman J. E. H. V., broer van Arie, zouden zich daarna met de zaak hebben bemoeid en hebben getracht hun makker uit de greep van de agent te bevrijden. De hoofdagent B. G. kwam vervolgens zijn collega te hulp, hetgeen hij moest bekopen met een gekneusde rechterarm. Met de assisten tie van een derde agent slaagde men er tenslotte in het viertal voorlopig in het brugwachtershuisje onder te bren gen, waarna zij per politieauto naar het bureau werden vervoerd. Behalve Arie werden alle verdach ten al eens eerder veroordeeld. Jan V.s proeftijd na een veroordeling door de, politierechter was nog niet ver lopen, toen hij het feit pleegde, waar van hij thans beschuldigd wordt. Jong, vestigde er de aandacht op, dat De officier van justitie mr. J. D. de de laatste tijd het aantal openbare ge weldplegingen in sterke mate toe neemt. Hij achtte het tenlastegelegde wettig en overtuigend bewezen en eiste tegen Arie V. wegens mishandeling cn wederspannigheid een gevangenis straf van zeven maanden met aftrek. De overige drie verdachten hoorden1 Groningen, Leiden en Deventer is de allen zes maanden met aftrek tegen los staat van een ziekenhuis. Y'£nuit de bloed zitting alle geneesheren-directeur van de Rotterdamse ziekenhuizen. Tot voor zitter van het bestuur werd benoemd dr. G. Schalij jr., die tevens medisch lei der van de bloedtransfusiedienst is, en met de algemene leiding werd belast de heer A. W. Mellema, medisch direc teur van de bloedtransfusiedienst. Een deel van het Rode Kruis-pand aan de Westzeedijk 112 werd ten behoeve van de bank ingericht. Boven is de bloed transfusiedienst gevestigd, beneden de bloedbank. De in het pand aan de West zeedijk ondergebrachte administratie werd gedeeltelijk overgeheveld naar het Rode Kruispand aan het Koningin Emmaplein. Direct op aanvraag De bloedbank is opgericht, opdat zo snel mogelijk kan worden voldaan aan de behoefte aan bloed, dat direct nodig is. In dc bank kan dit van te voren wor den afgenomen en worden bewaard in een speciaal gebouwde ijskast, die tril- lingvrij is opgesteld. De donors kunnen na het afstaan van bloed op comforta bele wijze op verhaal komen. Bovendien is er nu centraal de gele genheid om moeilijkheden die bij bloed transfusie kunnen voorkomen, te regis treren en te onderzoeken. De ziekenhui zen hebben elk een klein depot. Per dag kan van 160 donors bloed worden afgetapt; op het ogenblik kan worden volstaan met een aantal van zestig. Het bloed wordt pér auto vervoerd in kisten, waarvan de vakken met schuimrubber zijn bekleed. In tegenstelling tot banken in ons land andere bloed- Amstcrdam, zich eisen. Uitspraak over veertien dagen. ROTTERDAM, 18 april. De 19- jaiige monteur L. D. II. de Prez uit de Vlinderstraat slipte gistermiddag op de Oostzeedijk met zijn brommer en botste vervolgens tegen een personenauto. D§ automobilist remde krachtig, maar kon niet verhinderen, dat de jongen tien meter werd meegesleurd. Met een kaakfractuur, een bovenbeenbreuk en vermoedelijk enige gekneusde ribben is hij naar het Dijkzigtziekenhuis ver voerd. De brommer werd niet bescha digd. centrale plaats distribueert zij het i aan dertien ziekenhuizen. De opening In een korte plechtigheid werd gis termiddag de bank officieel geopend. De burgemeester mr. G. E. van YVal- sum, getuigde van zijn bijzonder grote waardering voor degenen, die zich altijd weer bereid verklaren, bloed berschik- baar te stellen, en voor hen, die achter deze organisatie staan. De heer W. Pluygers, voorzitter van het bestuur van de afdeling Rotterdam van het Rode Kruis, wenste de nieuwe stich ting veel succes en overhandigde de her Schalij een klok. Als laatste spre ker trad naar voren prof. dr. A Pond man, oud-hoogleraar te Groningen die ongeveer dertig jaar geleden een' der oprichters is geweest van de Rotter damse bloedtransfusiedienst, welke de eerste In het land was. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5