„Eichmann handelde heel zijn Eindeloze opsomming van onbegrijpelijke misdaden met hart en ziel Gomoelka wint verkiezingen Moordrobot EXPLOSIEVE SCHRIJFMACHINES? WO&tSMa-TlP Kreymborg D M RUSLAND STEUNT CUBA IN VERENIGDE NATIES Adlai Stevenson ontkent dat zijn land medeplichtig Ei FELLE AANKLACHT VAN HAUSNER Verdachte had grote macht Verraad wordt gewroken Servatius tekent hoger beroep aan 1 i - m i mm 1 Marian laat zich niet van de wijs brengen „Liquidatiedrift" Amerika krijgt de schuld is Holland Festival in Scarborough Bloeiende polder Elektriciteit onmisbaar in huis V B Kardinaal Wyszynski heeft niet gestemd KOOLZAAD 1961 DRONTEN DINSDAG 18 APRIL 1961 PAGINA 7 55 JERUZALEM, 18 april (U.P.I.) De openbare aanklager in het proces tegen Adolf Eichmann, Gideon Hausner, heeft tijdens de zitting van gisteren welbewust afgerekend met het door velen geloofde verhaal, dat de man in de beklaagdenbank de Joden alleen maar heeft vervolgd „van achter zijn schrijfbureau". Haus ner behandelde, zoals wij reeds hebben gemeld in een deel van onze vorige oplaag, de eerste hoofdstukken van de aanklacht tegen Eichmann. Heel zijn betoog bestond uit de opsomming van een eindeloze reeks gruweldaden, die door de nazi's tijdens de twee de wereldoorlog tegen de Joden zijn bedreven. Terwijl de verdach te in zijn kogelvrije bank roerloos toeluisterde, liet Hausner ver scheidene malen duidelijk uitko men dat Eichmann niet alleen maar administratief werkzaam is geweest. Zes uur lang klonk de stem van de aanklager door de doodstille zaal, een fel staccato van woorden die zich aaneenvoeg den tot een afschuwelijk relaas van onbegrijpelijke misdaden. buitenlandse! Castro heelt zijn On langs hebben wij in ons blad een serie reportages over Cuba gepubli ceerd van een redacteur van Infor mations calholiques internationales' 1 Iet thema van deze artikelen was: "Cuba wordt bedrogen De schrijver heioogde, dat vele Cubanen tot bet hesef waren gekomen, dat Caslro de "lealen van de Revolutie bad verra- 'b'ii, en dat bij een werktuig van bel "iternationale communisme was ge- Worden. Om competentie van de rechtbank te bepalen - i - P - Jongensshort 8 jaar DU 5*^ 25 xaicem in Nederland de niet be de „Deze man is een nieuw type moor denaar, die met zijn handen de strop van de beul heeft geknoopt, die zjjn slachtoffers heeft vastgebonden in de caskamers, die iedereen die was ver- jnoord eigenhandig in het massagraf heeft geduwd", zei Hausner met bewo- Ken stem. „Zes miljoen vingers wjjzen "aar deze glazen verdachtenbank, zes niiljoen aanklagers staan vandaag in deze rechtszaal. Wij hebben in onze ge schiedenis wel eerder Adolf Hitiers ge kend, maar nooit eerder zijn zij gehol pen door mannen als Adolf Eichmann. Van afzijdigheid of alleen maar amb telijkheid was bij deze man geen spra ke. Eichmann nam deel aan de slach ting in het volle bewustzijn van het- Zoals Fidel Castro ruim twee jaar Beleden liet bewind van Fulgencio Batista omver beeft geworpen, zo wordt er nu ook een poging gedaan bet Castristiscbe regime ten val te brengen. Batista was een gehate dic tator, en bet Cubaanse volk Leeft vcel geleden onder zijn terreur. 1 oen Castro op 26 juli 1955 zijn anti-Batis- tische beweging lanceerde, kreeg Lij Weldra aanzienlijke steun. De revo lutionaire leider moest echter spoedig naar Mexico vluchten, maar toen bij 'n 1956 met een groep mede-strijders heimelijk op Cuba landde cn zich in de Sierra Maeslra verschanste, groei de onder de Cubanen de hoop op de bevrijding, Op 51 december 1958 werd de Revolutie inderdaad voltooid en moest Batista de fijk nemen. Maar (landgenoten bitter teleurgesteld. Zag J men hem aanvan kelijk als de bevrij der van Cuba en als de man die de democratische rechten van de Cuba- hen zou herstellen, nu weet men dal dit een illusie w as. De invasie.op Cuba die gisteren hegon, is niet door Batistische ele menten georganiseerd, maar door Cu banen die indertijd bun vertrouwen °P Castro hadden gesteld. De leidei ^an de Cubaanse Revolutionaire Laad, Cardona. die de huidige op hand tegen Castro leidt, wil niet te- rug naar bet Batistische tijdperk. Hij 's in 1959 zells premier onder Castro geweest. O! de invasie slagen zal, x,|h op bet ogenblik dat wij dit sclirij- Nf,|i nog niet te voorspellen. Maar gillen de opstandelingen Castro ver- I',iln. dan zullen zij bet snel moeten 0pn. I loe langer de strijd duurt, hoe jrto'er bet gevaar, dat Moskou of Pe- 'ng zicli in bet gewapend conflict h'enBt, bijvoorbeeld door „vrijwilli- rs naar Cuba te sturen. De Cit- aanse burgeroorlog zou gemakkelijk pen interaalmv»*! «aeiLfct kunnen geen hij deed. Hij was niet apathisch. HU handelde, met heel zjjn hart en met heel zjjn ziel." Nadat de rechtbank zich bevoegd had verklaard Eichmann te berechten be gon het eigenlijke proces gistermorgen pas goed. De gehele procesdag werd in beslag genomen door de redevoe ring van Hausner, die overigens nog niet klaar kwam met zijn betoog. Zijn toon werd steeds feller, de inhoud van zijn beschuldigingen steeds schokken der. ..Nog altijd gelooft deze Eichmann dat hij met het vernietigen van miljoe nen .Toden juist heeft gehandeld. Als de hakenkruisvlag opnieuw zou worden gehesen, als opnieuw de hysterische kreten van de Führer zouden klinken, dan zou Eichmann opstaan, salueren en terugkeren naar zijn werk van on derdrukking en slachting. Heydrich werd destijds aangewezen om de uit roeiing van de Joden voor te bereiden. Hij benoemde voor dit werk een wreed en fanatiek man, Adolf Eichmann. De ze Eichmann maakte eens een tournée langs de concentratiekampen. Hij keek toe, terwijl de naakte Joden in de rij stonden voor de gaskamers. Hij zag het bloed spuiten uit de graven als uit een bron, om zijn eigen woorden te ge bruiken. Het: direkte doodschieten van Joden voldeed hem niet. Hü zei dat deze methode niet elegant was. Hij moest een nieuwe methode vinden. Hij vond die in de gaskamers en de ovens van de uitroeiihgscentra, die hij bij een aantal gelegenheden bezocht om instructies te geven. Hij zag hoe de lij ken werden verbrand. Toen de centra doelmatig functioneerden belastte hij zichzelf met het leveren van de slacht offers." „Eichmann kende te allen tijde de identiteit van hen die werden gedood en van hen die zich in de kampen be vonden", zo vervolgde Hausner. Hy gaf soms gedetailleerde instructies en stelde vast wanneer bepaalde personen naar de gaskamers gezonden moesten worden. Waarlijk, men kan met de Bij bel zeggen: Waar de doden zijn, daar is hij." Hausner vertelde (ook dit /weidden wjj gisteren reeds in een deel van on ze oplaag), dat Eichmann eens eigen handig een Joodse jongen heeft dood geslagen, omdat die fruit had gestolen uit de tuin van Eichmanns huis in Boe dapest. Het ging om perziken. Overi gens gaf de openbare aanklager toe, dat dit, voorzover bekend, de enige keer was dat Eichmann persoonlijk heeft gedood. Ook de bespreking aan de Wannsec in januari 1942 over de definitieve op lossing van het Jodenvraagstuk („End lösung der Judenfrage") werd door Hausner uitvoerig besproken. Op deze conferentie werden de hoofdpunten voor de „Endlösung" vastgesteld. Eich mann speelde hierbij een belangrijke rol. Hij had veel grotere bevoegdhe den dan zijn rang zou doen vermoe den. Zonder tussenkomst van zijn supe rieuren overlegde hij met Himmlcr, Heydrich en Kaltenbrunner. Zijn advie zen werden soms als belangrijker be schouwd dan die van Alfred Rosenberg, die verantwoordelijk was voor de be zette oostelijke gebieden. ,,Wii zullen bewijzen", aldus de open bare aanklager, „dat Eichmann ver der is gegaan dan zijn instrukties hem bevalen. Hü deed ijverig wat hü als zijn roeping beschouwde. Hij was niet de geestelijke vader van het plan tot uitroeiing van de Joden, maar wel voerde hü het met toewijding uit." Als voorbeeld van de grote macht die Eichmann had noemde Hausner „het woord dat tienduizend mensenle vens kostte". Een ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken bel de Eichmann op om te vragen wat er moest gebeuren met een bepaalde groep van tienduizend Joden. Eich mann antwoordde met één woord: „Doodschieten!" Daarmee was het lot van deze tienduizend Joden bezegeld. Een ander voorbeeld: Eichmann ver nam eens dat voor een aantal Joden in het Nederlandse Westerbork Zuida- merikaanse paspoorten waren gekocht. Op persoonlijke order van Eichmann werden deze paspoorten onderschept. Niet één Jood kreeg er een in zijn be zit. Hiermee was ook hün lot bezegeld. Hausners stem trilde toen hij sprak over het doden van tienduizenden Joodse kinderen. „Hun bloed werd in Europa vergoten alsof het water was. Zij werden van hun ouders ge scheiden en voor de ogen van hun moeders aan stukken gereten. Hun hoofden werden verpletterd tegen mu ren. Zij werden in het bijzijn van hun moeders uit vrachtwagens gegooid of in de lucht, geslingerd om te worden opgevangen op de punt van een ba jonet. U zult horen over kinderen die uit de ramen van een ziekenhuis werden gegooid omdat zij een parade niet hadden bygewoond. Wij zullen u vertellen over kinderen die bij hun terugkeer het ouderlijk huis leeg aan troffen, over kinderen die zich in de gaskamers zo heftig aan hun moe der vastklemden, dat zij aan de dood ontsnapten en van het lijk moesten worden losgescheurd. Hun schedel werd dan ingeslagen met de kolf van een geweer. U zult horen over kin deren, die Duitsers hoorden praten over de vraag wie het eerst moest werden gedood, de vader of de.zoon. U zult horen over kinderen die de dood tegemoet gingen met de woor den: „Hoor, o Israël," op de lippen „Het 1s geen wonder", zei Hausner, „dat Eichmann eens tegen een van zijn assistenten zei, dat hjj lachend in zijn graf zou springen in de weten schap dat hij vijf miljoen Joden had gedood". Bij een Amerikaanse verslag geefster rolden de tranen over de wan gen toen de openbare aanklager dit deel van zyn aanklacht beëindigd had Over het Duitse volk zei Hausner dat tienduizenden mensen in Duitsland hebben geprobeerd de Joden te helpen en dat. ook oen aantal soldaten lieeft ingegrepen. ,,Maar de beslissende meerderheid van het Duitse volk sloot vrede niet het regiem en was flegma- getuige van de verschrikkelijkste misdaad uit de geschiedenis van de mensheid. JERUZALEM, 18 april (UPI) In een onderhoud met United Press In ternational heeft dr. Robert Servatius, tf raa rn;ul van Adolf Eichmann, ver klaard dat hü voornemens is de be- snssm^ inzake de competentie van de rechtbank te Jeruzalem voor te leggen aan de Hoge Raad van Israël. Dr. Servatius zei, dat de twee ge tuigen die hij had laten oproepen niet meer nodig zijn nu de rechtbank zjjn argumenten tegen de competentie van de rechtbank afgewezen heeft. In het andere geval zouden de verklaringen van de beide getuigen een vlieger en een verkeersleider van de Israëli sche: luchtvaartmaatschappij „El Al" de stelling van dé aanklager grote schade hebben toegebracht, aldus Ser vatius. WARSCHAU, 18 april (UPI) Blij kens de voorlopige uitslag van de zon dag in Polen gehouden verkiezingen hebben 17,7 miljoen stemgerechtigde Polen, ongeveer 95,5 procent van het totale kiezerskorps, hun stem uitge bracht. De verkiezingen zijn dan ook „een enorm succes" geworden voor het Nationale Eenheidsfront, een combina tie van drie partijen die een communis tisch verkiezingsprograin voerden. Ver scheidene Poolse kranten meldden met enige nadruk dat zeer veel priesters en religieuzen aan de verkiezingen heb ben deelgenomen. Volgens de onofficiële uitslagen heeft de leider van.de communistische partij, Gomoelka, in Warschau 99,8 procent van de stemmen in zijn district gekre gen. In kringen van de communistische par ty werd vernomen dat kardinaal Wys zynski zich van stemming heeft ont houden. „Door deze onthouding heeft de kardinaal zich vervreemd van de mees te van zijn bisschoppen en de massa van de Poolse katholieken", aldus deze communisten. De toelichting, die de openbare aanklager gegeven beeft op de ten lastelegging in bet proces-Eichmann, was een dramatische samenvatting van de meest beschamende episode van de twintigste eeuw, zo niet van de geschiedenis der mensheid. Drie punten uit deze toelichting springen naar voren. Het eerste is de mede plichtigheid van het gehele Duitse volk aan de Jodenvervolging. Nu mo ge Adenauer wijzen op het verzet, dat ook in Duitsland tegen het nazisme heeft bestaan, dit beroep is zwak te genover de aanklacht van Hausner, die aanvoert, dat zowel de in 1955 begonnen boycot als de gewelddadige Kristallnacht van november 1958 openbare feilen waren, waarvan geen Duitser onkundig was cn waartegen verreweg de meeste Duitsers zich in het geheel niet verzet hebben, inte gendeel. Het geheime verzet van zeer weinigen wist de vrijwel algemene medeplichtigheid van de toen volwas sen generatie Duitsers niet uit. Het tweede punt is, dat Eichmann in de aanklacht van Hausner niet naar vo ren treedt als de moordenaar met schone handen, die alleen maar van achter zijn schrijftafel orders gaf, zonder uit eigen aanschouwing zicli een voorstelling te hebben gemaakt wat deze orders in dc praktijk uit richtten. I lij heelt wel degelijk per soonlijk de uitvoering van zijn ver nietigingsorders meegemaakt. De uit werking op zijn geweten was niet walging van zichzelf en van de taak, die hij op zich had genomen, maar bestond hoogstens uit wat men zou kunnen noemen een estetische cor rectie op de uitroeiingsmetbode, die haar alleen maar efficiënter maakte. Wie er ook onwelend mocht zijn ge weest omtrent de gruwelijke details an de „Endlösung niet Eichmann zelf. Daarom moet zijn vijftien maal herhaalde antwoord: „lm Sinne der Anklage nicht schuldig als ergerlijk 1 worden beschouwd. Zeker, in zekere zin mag men blij zijn met dit ant woord, omdat t de mogelijkheid opent het proces voort te zetten met een be wijsvoering op alle punten der ten lastelegging. Voor de geschiedschrij ving en voor de voorlichting van dc jongere generatie kan dal als een voordeel worden beschouwd. De on getwijfeld door Servatius aan Eich mann gesuggereerde ontkenning is in deze zin een medewerking aan de procesvoering. Toch zou de mensheid voor de persoon van Eichmann nog een minimum aan respect hebben kunnen opbrengen, als deze man de gelegen heid zou hebben aangegrepen om al thans 1 zij het wellicht met enig voorbehoud aangaande détails zijn algemene schuld te erkennen, een schuld, die zo afschuwelijk groot is, dat détails in moreel opzicht nauwe lijks meer van belang kunnen i orden geacht. Had deze moordrobot maar blijk gegeven van persoonlijk geweten. Maar wat wil men Als bet aan hem gelegen bad, leefde hij nog op vrije voeten. Advertentie Alleen geldig woensdag 19 april in ijzersterfee katoenen gabardine. O-a. in de kleuren blauw en beige, fvekrkruztillmr'hPtebn'rnr de Jsraël™che autoriteiten gedacht. Alle journalistendie machinesbandrecorders IT* ,Ad°lf Eichmann bijwonen, moeten de schrijf- hebben ia gebruik achterlato"ndere, a^raten, die zij voor hun werk nodig morgen keurig terug De de ves}mlYe- Daar vinden zij ze de volgende a! bdtl o'n bedoehn9 van deze maatregel is te voorkomen, dat in de schrijfmachines e.d. wapens, explosieve stoffen en wat dies meer zij worden verborgen. NEW YORK, 18 april (UPI) De Verenigde Staten hebben gisteren for- inpel ontkend dat de invasie op Cuba gedeeltelijk heelt plaats gehad vanuit Florida, zoals Cuba beweert. De Cu baanse minister van buitenlandse zaken, Roou Roa, zei in de Politieke Commis sie van de Verenigde Naties dat Cu- b- was aangevallen door een huurlingen- leger georganiseerd, gefinancierd en bewapend door de regering van de Ver enigde Staten en uitgezonden vanuit Guatemala en Florida. Toen Roa zjjn negentig minuten lange »nti*Ameiakaaiise redo had ken, sprak de Amerikaanse vertegen woordiger bij de V.N., Adlai Stevenson. Hij zei: „De geachte afgevaardigde van Cuba heeft zojuist de Verenigde Staten beschuldigd van agressie jegens Cuba en het toestaan van een invasie vanuit Florida. Deze beschuldigingen zijn geheel onjuist en ik ontken ze cate gorisch." Stevenson zei, dat dc Verenigde Staten sympathie voelen voor net volk van Cuba, óók voor de Cuba nen in ballingschap die toch altijd Cubanen zjjn gebleven. De V.S. ho pen dat luet Cubaanse volk zal wetend4enia&en''» Hteotoevwerd'besloten. te bereiken wat Castro's revolutie nimmer heeft geprobeerd te bereiken: het brengen van de democratie op Cuba. Stevenson citeerde de verzekering van president Kennedy, dat de Vere nigde Staten nooit in de zaken van Cu ba tussenbeide zullen komen, en dat erop zal worden toegezien dat geen Amerikanen in de kwestie Cuba be trokken worden. „Wij willen niet dat ons gebied gebruikt wordt voor het voorbereiden Aan een offensief jegens een ander land", aldus Stevenson. De Russische afgevaardigde, Valerian Zorin, zei dat. Stevensons antwoord aan Roa een duidelijk bewijs vormt voor de directe medeplichtigheid van de Vere nigde Staten aan de invasie op Cuba. „Niemand vraagt de Verenigde Staten het regiem van Castro te beschermen", aldus Zorin, „maar het is onze plichf te eisen dat de Verenigde Staten geen steun verlenen aan de bende die thans voet aan wal op Cuba zet". Zorin legde de volledige verantwoor delijkheid voor het gebeurde op de schouders van de Amerikaanse rege ring. „Het spijt mij dat Stevenson dingen heeft gezegd zo ver verwijderd van de waarheid als wij van hem nog niet gewend zijn". Zorin eiste dat de 99 landen omvat tende commissie opnieuw bijeen zal komen om maatregelen te bespreken „ter voorkoming van verdere voor de wereldvrede verschrikkelijke gebeur- arian Weustink uit het West- landse Naaldwijk is met haar veertien jaar en zes maanden, naar ze zelf gelooft, Neder lands jongsle gediplomeerde kapster. Ze komt zelf uit een kappersgezin. Onlangs is zij in Utrecht ge slaagd voor het „bediendendiploma dameskappersvak". „Het zat er al vroeg in" vertelt moeder Weustink, terwijl docher er mot hoog (blond) op gestoken haar bij zit. „Toen ze een jaar of acht was moest de vrouwe lijke visitie hier zich altijd al laten welgevallen dat zij haar in het haar zat te frunniken. Later durfde haar zusje zich aan Marians handen, kam en schaar toe te vertrouwen en ze was na sehöoltüd nooit uit de kap salon weg te slaan. Als kind hielp ze al met wassen, het eerste waar een kapstertje mee begint." Negen maanden is Marian op de dagschool in Den Haag geweest, waar voor ze elke dag twee keer een i-eis van vijftien kilometer moest maken. Ze leerde er .zoveel dat ze op het praktisch examen het haar van haar twee meegebrachte modellen, een zus en een leerlingkapster uit de zaak van haar vader, naar tevredenheid can de examencommissie kon knip pen, watergolven en „permanenten". Op het mondeling examen beant woordde Marian vlot de vragen die haar gesteld werden over de wer king van de hartkleppen en de twaalf- vingerige darm. Zelfs liet ze zich niet in het nauw drijven door de examinator die haat- voor het vak „omgang met klanten" vroeg wat ze nu moest doen als zij alleen in de zaak was, een klant on derhanden had en de telefoon hoorde rinkelen. „Ik zou me excuseren en even opnemen, tenzij ik aan het haar verven zou zijn. Dan zou ik laten bel len", zei ze volkomen terecht. Nog was de examinator - niet tevreden: „En als je zou weten dat het je ver loofde was?" vroeg hij met priemen de ogen. Maar Marian, met haar veertien jaar en zes maanden gaf blijk „de jongens" te kennen. „Ik zou de haak niet opnemen, omdat ik zeker zou weten dat hij nog wel eens zou bellen." Op haar diploma prijkt een veelbetekenende 7 voor dit vak. De klanten van kapsalon Weustink hebben inmiddels ontdekt dat kappers- wijsheid niet altijd met de jaren be hoeft te komen. Zelfs oudere dames vertrouwen zich graag toe aan het meisje met de vaardige vingers. Zelfs heeft Marian al een eigen klanten kring weten op te bouwen van voor namelijk „tieners", die het haar, net als zü het zelf draagt „getoupeerd" willen hebben, dat betekent dat het een zeer „hoog" kapsel wordt. Als ze niet meer leerplichtig is zal ze de zaak van haar vader verlaten om ergens anders haar kennis aan te vullen. Voorts staat nog op het pro gramma het behalen van het mid denstandsdiploma en het kappersdi ploma nodig om zich te kunnen vesti gen. Want Marian wil later zelt een eigen salon hebben. Ook in Naald wijk? Vader Weustink haast zich nee te schudden. „Dat zullen we maar niet doen", zegt hij direct. Hij weet vermoedelijk als geen ander wat Ma rian in haar vak wil bereiken en wenst daar niet het slachtoffer van te worden. Van 12-16 juni wordt in de Engel se badplaats Scarborough een „Holland Festival" gehouden. Het zal worden geopend door de secretaris generaal van het departe- men van O. K. en W„ mr. Y. Schol ten. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest zal er onder leiding van Edu- ard Flipse twee concerten geven en ook The Dutch Swing College Band en the Leedy Trio zullen er optreden. Een Amsterdams pierement zal zich in de straten van Scarborough gedu rende de feestweek laten horen. Overigens zal dit „Holland Festi val" voornamelijk in het teken van Gelderland staan en wel om op deze provincie de aandacht van de Engel se vakantiegangers te vestigen. Met medewerking van de Nederlandse ambassade wordt er in de Spa Grand Hall een schilderijententoonstelling gehouden met als onderdeel een se lectie werken van Vincent van Gogh uit het museum Kröller Müller. Het at we leven, in een tijd van gro te woorden voor eenvoudige za ken, kan iedereen constateren, die rapporten leest en verga deringen bezoekt. Op een onderwijs- conferentie werd dezer dagen gespro ken over de „liquidatiedrift" van de leerlingen. Wie mocht denken, dat deze term duidt op het ;ngooien van schoolruiten, het beschadigen van ban ken of het kapot maken van boeken vergist zich. Onder „liquidatiedrift" gelieve men te verstaan het streven van leerlingen, die snel klaar willen komen met hun (huis) werk. 't Is maar dat u het weet. Jn een groot gedeelte van het ont- ginningsgebied in Oostelijk Fle voland, de jongste IJsselmeerpol- der, is dit jaar een oppervlakte van 3500 ha met koolzaad ingezaaid. De velden zijn nu reeds geel gekleurd, maar in het a.s. weekend zullen zij volop bloeien en één golvende bloe menzee zijn, die een intens zoete geur (koolzaadhoning) verspreidt. De bloeitijd zal tot half mei duren. Toe- minimum rlsten> dle van dit schoons willen ge- Nederlands Openluchlmuseum zal er vertegenwoordigd zijn met het model van een negentiende eeuwse boerderij, een werkmodel van een Eerbeekse papiermolen en een col lectie klederdrachten eigendom van prinses Wilhelmina die door vijf Arnhemse meisjes zullen worden getoond. Aan de hand van foto's wordt het leven en werken in Gel derland uitgebeeld. De Gelderse beeld houwer Jac. Maris exposeert onge- voor dertig weken in steen en brons, De Nijmeegse Marian Yles toont edelsmidswerk en de klompenmaker A. Grievink uit Aalten komt klompen maken volgens dc eeuwenoude, tra ditionele methode. De kunstenaar J. Slot uit Epe maakt op de tentoostelling potterie en Gelderse schilders treden er schilde rend in actie. Een aantal Gelderse meisjes zal de bezoekers informeren over wat Gel derland de toerist te bieden heeft. Burgemeester Matser van Arnhem zal bevatten uit de Slag om Arnhem Hall openen, mede omdat zij beelden za Ibevatten uit de Slag om Arnhem en maquettes van het nieuwe Arn hem. In verband met de nog altijd levende belangstelling onder vele En gelsen voor dc Slag om Arnhem zal de film Their's the Glory worden ver toond, waarbij de Canadese generaal R. Urquhart zich onder de gasten zal bevinden. lllllIHniMIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIimtlllllllllllllimilllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIUIUIIIIllIHHIIllllHH nieten, moeten de richting Dronten (dorp in aanbouw) inslaan. Speciale wegwijzers geven de richting aan. Men vindt in Dronten ook een kleine ex positie, welke gewijd is aan het koolzaad. r is een tijd geweest, dat er zwa re, gietijzeren elektrische for- J ruizen werden gemaakt. De oven- ieur van dit soort fornuizen kan een vergelijking met een brandkast- deur klein formaat doorstaan. Derge lijke fornuizen hadden een gevaarlijk uitziend uiterlijk. Aan beide zijden van de ovendeur zaten drie stoppen n drie schakelaars. Op zulke fornui zen had men haast een bordje „Ge vaarlijk - elektriciteit" verwacht. Bij zo'n fornuis steekt een elektrisch for nuis uit déze dagen wel bijzonder gunstig af. Dat is heel goed te zien op de ten toonstelling „Elektrohuis Delft" die ter gelegenheid vau liet elfde lustrum van de „Electrotechnische Vereni ging", een vereniging van studenten in de elektrotechniek aan de Techni sche Hogeschool in Delft, is ingericht in een oud Delfts T.H.-gebouw aan de Nieuweiaan 76. De studenten hebben een zevental bedrijven voor hun plan nen geïnteresseerd, en tezamen heb ben deze een bijzonder aardige expo sitie weten in te richten over de toe passing van de elektriciteit in het huis. De studenten hebben de bevolking van Delft en omstreken bij hun lustrum willen betrekken, en zijn daarin wat de opzet betreft, bijzonder geslaagd. De beide fornuizen maken deel uit van een kleine, maar bijzonder inte ressante en humoristische stand over huishoudelijke elektrische apparaten van toen en nu. Opvallend is dat de afmetingen van de apparaten in de loop der jaren zo zijn verkleind. Het elektrische koffiemolentje van nu kan misschien wel zesmaal uit het enor me koffiemaalapperaatvan 1905. En voor de "wasmachine uit de twintiger jaren zou in de keuken of badcel vein onze flat in de verste verte geen ruimte te vinden zijn. En wat een evolutie hebben de gewone schake laars doorgemaakt! Vroeger werden ze nog wel gemaakt van aardewerk, met bloemen beschilderd. Deze histo rische stand van dte N.V. tot Keuring van Elect.rische Materialen (K.E.M. A.) is zeer geslaagd. Drie grote bedrijven op het gebied van de fabricage van elektrische huishoudapparaten— Siemens, A.E.G en General Electric laten staaltjes zien van hun kunnen, die de huis vrouw en ook haar man zullen inte resseren: volautomatische wasmachi nes, afwasapparaten en nu ook al handzame klerenpersjes. Philips toont zijn lichtgewicht-strijk ijzer. Tijdens een kijk- en luisterspel in een toonkamer worden de aanwe zigen door een televisiecamera geob serveerd. Philips vertelt hier in zes minuten over een dag in het leven van de familie Alleman, die blijkt de produkten van deze fabrieken zeer te waarderen. De attractie is aan dat de aanwezigen zichzelf enkele ogen blikken op een televisiescherm kun nen zien verschijnen. ■"-M !-!'■,'3 VA T

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7