J. v. Collenburg opvolger van dr. v. d. Linden in KVP-centrale HEROPENING TARIA DE LEEDE F ranse televisie in Blij dorp Pro Ecclesia voor oud-organist Arn. V ranken m Film van Ingmar Bergman in donderdagcyclus Monopole Juffrouw C. Volk 40 jaar St. Roza-kleut er school aan Ueheugen-hulp r Méér jongeren in afdelingsbesturen OVER DE DAM Neclerland-Mexieo Rivieren worden vulkanen Jongens stookten duur brandje Eendraclitsweg 10 Raadslid Alijk gaf overzicht fractie-werk Echtpaar Witsiers- Agterberg 55 jaar getrouwd Nieuw station Taxichauffeur sloeg passagier neer P.V. De Postduif Burgerlijke stand Sparta-Hermes-D.V.S. La m pi on-optoch t op 29 april Jaarvergadering HKW Etalageruit brak Peelc' ook op de beeldbuis Na aanrijding ruzie niet klappen Agenda Rotterdam Vinke-schepen gaan in Amerika varen TREINSTEL ONT SPOORDE IN MAASSLUIS Scheepsdeel te water bij V erolme-Heusden - NSC WOENSDAG 19 APRIL 1961 PAGINA 3 GEMODERNISEERDE RUBENSPLEIN 21 op donderdag 20 april om 4 uur 's middags. Garage C. v. d. BIJL en Zn. Damwachter Om de K.N.V.B.-voetbalbeker Vijfdaagse werkweek in het winkelbedrijf O BET NIEUWE DAGBLUD V SCHIEDAM, 19 april Op de jaar vergadering van de gemeentelijke cen trale van de KVP te Schiedam legde gis teravond de voorzitter dr. J. A. M. v.d. linden zijn functie neer. Hij werd opge volgd door de heer J. J. van Collen- hurg, die door het bestuur kandidaat was gesteld. Secretaris H. W. Metaal nam met enkele hartelijke woorden afscheid var dr. v.d. Linden, die van het bestuur een uurwerk kreeg aangeboden. De scheidende voorzitter gaf in zijn dank woord het bestuur enkele raadgevingen hiee. De heer v.d. Linden drukte de vier afdelingen van de KVP in Schiedam op het hart zo actief mogelijk te blijven, opdat zij hun bestaansrecht zullen bewij zen. Hij zou het betreuren indien de KVP-centrale weer één afdeling zou wor den. Schiedam is daar te groot voor, aldus dr. v.d. Linden. Bovendien schep pen vier afdelingen de mogelijkheid voor een groter kader, waaruit bestuursfunc ties gemakkelijker aangevuld kunnen worden. Speciale aandacht is besteed (zowel in het jaarverslag van secretaris Me taal als in de woorden van de heer v.d. Linden) aan de KVR-jongeren. De JO- KVP is officieel opgeheven wegens ge brek aan belangstelling. In de praktijk leeft zij slechts voort in de jeugdgemeen- teraad. De jongeren van de KVP zijn vol ledig ingedeeld bij de senioren. Dr. v.d. Linden merkte in zijn „klein testamen tje" op: „Zorg in Godsnaam dat u de jongeren indeelt in uw besturen, zodat voorkomen wordt dat over enkele ja ren de besturen verouderd zijn. Zorgt voor jonge aanwas en opleiding van het kader." De korte jaarverslagen van secreta ris en penningmeester J. Keljzer werden goedgekeurd; de penningmeester werd décharge verleend. Voorzitter v.d. Lin den vroeg aandacht voor het opvangen Van in de gemeente verhuizende leden, van nieuwe bewoners die wel of nog geen lid zijn van de KVP. Bij uitblijven van een tegenkandidaat Werd de heer Collenburg gekozen tot nieuwe voorzitter van de centrale. Dr. v.d Linden prees de centrale gelukkig, gelukkiger dan de tweede kamer fractie van de KVP, dat er een geschik te kandidaat was. De heer van Collen burg beschikt over de nodige ervaring, die hij opgedaan heeft als vicevoorzit- ter van de centrale en als afdelingsvoor zitter. De heer v.d. Linden wees zijn op volger op de moeilijke taak, die hem wacht, nl. de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar en de samenstelling van de kandidatenlijstvoor de KVP- fractie. Hij hoopte, dat de fractie zo niet verjongd, dan toch versterkt uit de bus zal komen na de komende verkiezingen. Ook de propaganda zal veel aandacht moeten hebben. De KVP verloor bij de vorige verkiezingen immers een restze tel, omdat slechts zeven stemmen te kort waren. Met een „gerust hart" kon di. v.d. Linden zijn voorzitterszetel ont ruimen, want - zo zei hij - de heer van Collenburg altijd had blijk gegeven het werk in de KVP. te verstaan. „U hebt ons immer verrast met uw heldere, goedgeformuleerde adviezen". De heer Collenburg dankte voor het vertrouwen. Aan het eind van de bijeenkomst sprak de heer Metaal een kort afscheidswoord tot de heer v.d. Linden. Hij had ervaren dat de nauwe samenwerking geresulteerd heeft in een echte vriendschap. De heer Metaal dankte dr. v. d. Linden voor de prettige, vriendschappelijke en ont spannen werkwijze in dé centrale en voor de democratisering in het bestuur die dc heer v.d. Linden heeft bewerkstelligd j zelfs vier achterkleinkinderen!"IrT'hun „IT hebt zich laten kennen als een rustig, j woning in de Thomas a Kempisstraat ge- r j niet het echtpaar een onbezorgde oudé i dag. Mevrouw Witsiers, binnenkort (Advertentie) 82 jaar oud, bestiert nog zelf de kleine huishouding. Beiden zijn trouwens no» geestelijk hoogstaand man, die op kal me democratische wijze leiding wist te geven," aldus de secretaris, die de schei dende voorzitter een uurwerk overhan digde. Fractie*werk De secretaris van de raadsfractie van de KVP, de heer J. Alijk, gaf tijdens de jaarvergadering een overzicht van de voornaamste problemen, die de gemeen teraad in het afgelopen jaar heeft be handel: H« zette daartoe eerst uiteen hoe de fractie invloed kan uitoefenen op de raadsbesluiten, nl. in de diverse raadscommissies en in de openbare ver gadering van de raad. Dor de voorbereiding in de raadscommissies die soms dikwijls over een voorstel ver gaderen, is reeds een grote mate van overeenstemming bereikt voordat het voorstel in de openbare vergadering aan de orde komt. Het voordeel is, dat de dis cussies op die manier beperkt worden; een nadeel is, dat er te weinig in open bare behandeling komt. Dat heeft wel eens het verwijt opge leverd aan het adres van de KVP- fractie, dat deze te weinig haar stem laat horen in de raadsvergadering. De heer Alijk wees erop, dat in de commis sie de raadsleden hun bezwaren en me ningen naar voren brengen. Er zijn echter raadsleden, aldus de heer Alijk, die in de raadsvergadering toch het woord voeren, maar eigenlijk naar de be kende weg vragen, alleen maar om in de publiciteit te komen „Onze fractie heeft daaraan niet mee willen doen," voegde de heer Alijk er aan toe. Behou dens enkele schermutselingen noemde de heer Alijk de verstandhouding van de fracties onderling goed. Uit de behandelde voorstellen in het afgelopen jaar lichtte de heer Alijk de belangrijkste; het rapport-Kiaasesz over de gemeentelijke samenwerking in de IJmond, de verkoop van grond aan de RDM, de stadhuisplannen, de bouw van het nieuwe ziekenhuis en de uitbrei dingsplannen in Kethel. Over het ziekn- huis vertelde de heer Alijk, dat de archi tect het bestek van een deel van het bouwplan gereed zal hebben. Daarna moet de minister nog een bouwvolume toewijzen. De heer Alijk verwachtte dat nog dit jaar de eerste paal voor het nieuwe ziekenhuis geslagen zal worden, Met de bouw zal echter wel vier jaar gemoeid zijn. Na afloop van de uiteenzetting van de heer Alijk werden nog enkele vragen gesteld, die door aanwezige raadsleden werden beantwoord. Over het lot van de Joodse begraafplaats, dat midden in het ontworpen wegtracee van Proveniers- brug naar Singel ligt, worden momenteel besprekingen gevoerd met het rabbi- nsat in Rotterdam. Volgens de joodse religie, mag een kerkhof niet opgeruimd worden. Er is echter een mogelijkheid, dat er toch een oplossing gevonden zal worden. Nog voor het stadhuis gereed zal komen, zullen - naar een der raads leden verwachtte - de omliggende ge bouwen verrijzen. Zo zal ook het parkeer terrein op korte termijn worden gerea- liiseerd. In de binnenstad zit men 'te springen om parkeerruimte. (Advertentie) SCHIEDAM, 19 april Vandaag her denkt het echtpaar Witsiers-Agterberg het feit, dat het 55 jaar geleden in de echt werd verbonden. HenricUs Witsiers kwam van Roer mond waar hij in 1884 werd geboren. De wieg van zijn bruid stond ergens in het Utrechtse en het is volledig het werk van Cupido geweest om deze, toen noc' jeugdige harten, aaneen te smeden. In de Augustijner kerk te Utrecht werd hun huwelijk ingezegend. Nog een jaar heeft het echtpaar in Utrecht gewoond, waar de heer Witsiers als smid-bank werker bij Staatspoor werkzaam was. Hierna wachtten hem in Delft bij Go;i- driaan en later bij de pletterij van v. ■cdndhoven nieuwe werkkringen. In 1927 vestigde het gezin Witsiers zich in Schiedam. Drie zoons kreeg het echt paar. Bij Swartouw kon men de vak man Witsiers goed gebruiken en hier heeft hij dan ook tot zijn 69c jaar ge werkt. Wereldoorlog II bracht leed in het gezin. Op 24 maart 1942 sneuvelde een van de zoons in de slag om de Java- zee. De andere zoons kwamen op hun be. stemming. Er zijn zes kleinkinderen en Nw. Mathenesserstrant 64 '- In- en verkoop en reparatie. TAKELWAGENS dag en nacht. Telefoon 83091 en na 6 uur 67312 Enige weken geleden hadden we het op deze plaats over de perrons van ons nieuwe station, die aan het verzakken zouden zijn. We maakten toen melding van een heer, die ons van de N.V. Spoor - wegopbouw leek te zijn, en die met enige verbazing in zijn stem op onze vraag uitriep: „Het is hier toch onderheid!", j Daarmee gaf hij te kennen, dat van verzakken geen sprake kon zijn. Dat was een grappige opmerking van die meneer, inderdaad verzakken de perrons, die onderheid zijn, niet. Maar er zijn per rons, die niet onderheid zijn. .en die zijn wel verzakt. Onze lekenogen hebben ons toch niet bedrogen. Het tweede Perron ligt veel lager dan eigenlijk moet. Het eerste perron buiten de overkapping is ook lager komen te liggen. En deze perrons. ,cq, delen van peerons, zullen nog dit jaar worden opgehoogd. We hebben degelijk geïnformeerd bij de voorlich tingsdienst van de NS in Utrecht en die heeft haarfijn verteld, dat de niet-onder- heide perrons worden opgehoogd. Inmiddels hoorden we een tweede ge rucht over het station. De bouwplannen zouden ingrijpend gewijzigd zijn. De voor lichtingsdienst van de NS weersprak dit gerucht, maar vertelde, dat er wel enkele wijzigingen in detailkwesties wa ren aangebracht. Met name zou de ge vel van het hoofdgebouw iets veranderd zijn en voorts zouden de vertrekken an ders worden ingedeeld. Zo, dat weten we dan weer.... kerngezond en ook de heer Witsiers weet zijn dagen nog best te vullen. In de zomer trekt hij er graag op uit, maar tij dens de wintermaanden zoekt hij bin nenshuis bezigheid. Dan hanteert hij de borduurnaald op een wijze, die een vrouw hem niet kan verbeteren. Het vervaar digen van speelgoeddieren is zijn spe cialiteit, al komt er zo nu en dan nog wel eens een werkstukje, vervaardigd van metaal, onder zijn bezige handen vandaan. Zondag jl. werd dit huwelijks jubileum kerkelijk r^eds gevierd. Van daag is het thuis leest en het zal het echt paar dat door zijn blijmoedige opge wektheid in de Thomas a Kempisstraat zeer gezien is, zeer zeker niet aan be langstelling ontbroken hebben. SCHIEDAM, 19 april De taxi chauffeur A. J. van H. heeft vannacht omstreek» 1 uur één van zijn twee Noorse passagiers, beiden opvarenden van een schip dat bij Wilton-Ffjenoord ligt, mishandeld. De chauffeur is door de politie aangehouden en ingerekend. Toen de beide Noren vannacht met hem meereden, heeft één van hen zijn wagen bevuild. Hij eiste dat zij zijn wagen schoon maakten, maar hiervoor voelden zij niets. Op de Vlaardingerdijk liet hij ze uitstappen en sloeg één van hen tegen de grond en ging er van door. De gewonde man is door zijn collega naar de portier van Wilton ge bracht. Nadat de man is verbonden kon hij naar zijn schip terugkeren. De taxi-chauffeur werd later in Rot terdam aangehouden. SCHIEDAM, 9 april Uitslag S.C.V. „De Postduif", wedvlucht Eindhoven, af stand 80 km. Deelname 432 duiven. Ze werden zondagmiddag om 13.00 uur ge lost. Eerste prijsduif 14.33.10 uur, laatste prijsduif 17.38.57 uur. L. v.d. Meij 118; C. Verhaeren Co 2-73: A. Smits 3-33: H. Blonde 4-39-59'; P. Kouwenberg, J-1-10-; J. de Waard 6-28-65-85-108; J. Verhaal 7-36-40-70; J. Doejaaren 8-15-2C-90-07-Ï03; A. Karre- man 9; P. v. Os Co 11-98; H. Crama 12-102; H. V.d. Kant Breuer 13-15-22; H. Veltman 14-51-64-66-82.-95; W. v.d. Kant Sparla 17-56-87; A. Ricdijk 19; I. v.d. Tuijn 21-69;E. v. Smirren 23: O. Bolkenbaas 24; J. Koffijberg 27-50-61; F. Eijkenbroek 25-53-54-68-80: A. Breu- ker 26; A. Brouns Co 29-78; N. in 't Hol 30-32-35: D. Schipper 31: J. v.d. Beek Co 34-diploma: C. v.d. Griip Co 37-41-88; C. du Chat enier 42-49-71; G. Meijer 43; W. Jansen 44; C. v. Tricht Co 45; C. Loopik 4G-57-10S; A. v. Gogh nl\ t' ^aP 48; C. Koogje 52; J. Boon éUo,Borrani 62-91; Th. Jansen 63-67-73- a-ol' A. Klepke 70; F. Koppenhagen 72; A. Brokling 74; J. Niemeijer 77: J. v.d. qo no 7.' J' Tweeboom 89-94; Herwich qq t: §\V- dingen 98-104: K. v. Loopik 99, J. Bats 100-101. J. Lips 105-107. Irm^rriEDiAIV!i 1S april GEBOREN: p"?farp d- V. A. Noord hoek en P. Pols, Gaston F. A., z. v C FT p var» der Eb en B. Ton; Margaretha, d v A Moleman en A. van den Bos. OVERLEDEN: H. M. E. Bker 52 iaar 64 jaar?311 J' Zantoort= ^Franken. SCHIEDAM 18 april Nu de wedstrij den uit de voorronde om de KNVB- voetbalbeker verspeeld zijn, is het ver dere verloop van het programma bekend gemaakt. Er zal gespeeld worden vol gens het afvalsysteem. Tot de 16 overgebleven verenigingen behoort Hermes D.V.S. In de eerste ron de moet deze Schiedamse voetbalgrote uitkomen tegen de Rotterdamse eredi visievereniging Sparta. Deze wedstrijd moet ingevolge de richtlijnen gespeeld worden op dinsdag 25 april, aanvang half zeven of eventueel op Koninginne dag, maandag 1 mei a.s. Dc winnaar van Sparta-Hermes DVS zal het op donder dag 1 juni moeten opnemen tegen de winaar van HVC—Feijenoord. SCHIEDAM, 18 april Door de Oran jevereniging wordt, zoals reeds is be richt, aan de vooravond van Koninginne dag op zaterdag 29 april wederom een lampion-optocht georganiseerd, en wel speciaal voor de jongere jeugd. Met het oog op het samenstellen van deze optocht wil het bestuur van bestuur ders van verenigingen vernemen of zij in groepsverband meedoen. Telefonische of schriftelijke mededelingen worden in gewacht door de heer P. J. Drenth, Burg. van Haarenlaan 946, tel. 63838. Aan de ouders wordt verzocht de lam pions te bewaren, opdat de kinderen op 5 mei 's avonds bij het voorbijtrekken van de lichtstoet, hiermede langs de weg kunnen staan. De routes van de lampionoptocht en van de Lichtstoet staat beschreven in hel op de bekende adressen verkrijgbare programmaboekje. SCHIEDAM, 18 april De Schiedam se afdeling van de Ned. Katholieke Bond van Adm. Verkopend Verz. personeel „St.-Franciscus van Assisië" CHKW) houdt op vrijdagavond 21 april in ge bouw „Arcade" haar jaarvergadering. Naast de gebruikelijke agendapunten staat o.a. genoteerd een causerie, te houden door de HKW-bondsbestuurder de heer J. A. de Ries over de 5-daagse werkweek in het winkelbedrijf. Alle HKW-leden en in het bijzonder zij die in een winkelbedrijf werkdaam zijn wor den dringend uitgenodgd deze bijeen- komst bij te wonen. SCHIEDAM, 19 april. Gistermor gen om 9 uur reed een vrachtwagen, bestuurd door d'ë chauffeur J. P. M., tegen het zonnescherm van Stoffenzaak van A. van Moorsel op de Hoogstraat, dat iets over de weg hing. Doordat de wagen er tegenaan reed brak de ijzeren beugel van het scherm, dat tegen de spiegelruit van de zaak sloeg, waar door daar een grote scheur in ont stond. ROTTERDAM, 19 april —Een ploeg van de Franse televisie is vanmurgen in de diergaarde Blijdorp gearriveerd om er een serie opnamen van bijzon dere dieren te maken, zoals het sneeuw luipaard, de nevelpanter, de aardwol- ven en de strandwolven. Ook zullen de Franse televisiekijkers de langzamer hand geheel herstelde jonge yang oetan „Peek", die de eerste aap is waarvan met succes de blindedarm is verwij derd, te zien krijgen, dat alles omlijst door opnamen van de in volle bloei staande tuin. Het aantal Franse toeristen dat Rotter dam bezoekt is nog steeds groeiende en was vooral met Pasen dit jaar opvallend hoog. Dit schijnt de oorzaak te zijn van de belangstelling van de Frahse televisie voor de Rotterdamse diergaarde. HILVERSUM, 19 april. Naar aan leiding van verschillende vocrpubli- katies over een extra „sport-in-beeld"- uitzending van de wedstrijd Neder land—Mexico welke zonder mede weten van de N. T. S. zijn geschied lieeft de K.N.V.B. heden telegrafisch zijn aanvankelijk verleende toestem ming tot het maken van filmflitsen in getrokken. De Franse televisieploeg druk in actie onder een vriendelijk zonnetje 83ste Jaargang No. 24573 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 590943 ADVERTENTIES t 0.15 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. KAMPIOENEN Plaatsing geschiedt i 10 ct. per m.m. hoogte. Kampioenen kunnen over 1 of 2 kolommen gezet worden. Alle advertentie-orders worden afge sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie- wezen. ABONNEMENTEN f 7.40 per kwartaal: f 2.54 per maand t 0.59 per week. SCHIEDAM 19 april In de donderdag cyclus van het Monopoletheater draait morgen de film ..Op de drempel van het leven" van de befaamde Zweedse filmer Ingmar Bergman. Het Monopoletheater heeft hiermee een primeur, want de film is zelfs nog nimmer in Rotterdam vertoond, terwijl zij toch reeds twee jaar ln roulatie is. Latere films van Bergman als „Wilde aardbeien" en „De maagdenbron" heb ben deze film als kunstwerk zeker over troffen. Toch heeft „Op de drempel van het leven" talloze meeslepende filmische momenten. Die treft men vooral aan in de reeksen prachtige close-ups van de drie kraamvrouwen, die de hoofdrollen vertolken in deze film, en de vrouwen om hen heen. Aan de artistieke zeggen schap van de film doen echter enkele toneelmatige scènes veel afbreuk. Het gegeven, geboorte en moederschap, heeft Bergman subtiel verwerkt. Hij toont gro te eerbied voor het leven en een zeer positieve levensopvatting. De inhoud is als volgt: In een kliniek in Stockholm wachten drie vrouwen op de geboorte van een kind. Cecilia Ellius wordt als spoedgeval binnengebracht. Zij is aan twijfel ten prooi. Niet omdat haar lichamelijkekrachten wellicht on toereikend zullen blijken voor de eerste geboorte. Zij twijfelt aan zichzelf, aan haar vermogen om lief te hebben en aan de liefde van haar man. Zij moet het noodlot onder ogen zien, dat zij geen levend kind ter wereld brengt. Maar er is een volgende kans. Stina Andersson is in de zevende he mel van geluk, nu haar huwelijk be kroond wordt met de eerste nakomeling. Maar ook zij moet bitter ervaren, dat de bereidheid tot dit geluk niet sterk ge noeg blijkt tegen de soms raadselachtige en onbegrijpelijke fysieke overmacht van de natuur. En de kleine Hjördis, die ongetrouwd is en aanvankelijk het kind voor geen en kele prijs, wil, leert door haar tijdelijke lotsverbondenheid met de beide andere vrouwen en door hun warme vriendschap aanvaarden met volle blijdschap aan vaarden, dat het leven zelf de weg dic teert, die de aanstaande moeder, ook al is zij niet in de echt verbonden, zonder angst en zonder schaamte vooral krji gaan. Op de drempel van het leven zijn het immers alleen de mensen die vragen stellen.... (Ttoegang voor volwassenen). In het voorprogramma wordt vertoond de documentaire „La Seine a rencontré Pa ris", een meesterwerk van de Nederlander Joris Ivens. VLAAKDIXGEN, 19 april. ln zijn woning aan de Schiedamseweg is dins dagavond de heer Arn. Vranken in intie me kring een kleine huldiging bereid in verband met zjjn afscheid als organist van het zangkoor St.-Cecilia van de pa- roeie van St. Johannes de Doper, alhier. Zoals gemeld is de heer Vranken ge durende 45 jaren organist van genoemd koor geweest en heeft hij in januari jl. als zodanig ontslag genomen. Naast de familie Vranken waren bij deze huldiging aanwezig de geestelijkheid van de pa rochie. alsmede het Kerkbestuur en het bestuur van het zangkoor. Pastoor H. Rouw heeft bij deze gele genheid de heer Vranken dank gezegd voor al hetgeen deze in een reeks van jaren heeft gedaan ter opluistering van de kerkelijke plechtigheden, zowel door zijn fraaie orgelspel als ook door zijn be geleiding van de zang van het koor. Vol plichtsbetrachting was de heer Vranken steeds bij alle kerkelijke diensten present en tal van kerkelijke feesten zijn op bij zondere wijze opgeluisterd door' zijn mu zikale gaven. Voor dit alles was de pastoor, spreken de namens het kerkbestuur en de gehele parochie, zeer erkentelijk. Hij kon de heer Vranken dan ook de blijde medede ling doen, dat liet Z.H. de Paus had be haagd, hem dc Kerkelijke onderscheiding „Pro ecclesia et Pontifice" te verlenen. Pastoor Rouw wees er op, hoe de heer Vranken altijd wars was geweest van uiterlijk vertoon en er prijs op had ge steld, dat deze huldiging in de huiselijke kring zou plaats vinden. Vervolgens speldde hij de afgetreden organist het ere-metaal op' de borst en overhandigde hem als persoonlijk ge schenk tevens de ingelijste bijbehorende oorkonde. Na de pastoor sprak nog de heer P. J. van Kersbergen, vice-voorzitter van het zangkoor. Hij feliciteerde de heer Vran ken met de verleende onderscheiding, die deze zo ruimschoots had verdiend. Tevens bracht hij hem dank voor hetgeen de heer Vranken in de afgelopen jaren voor het katholieke culturele leven in de parochie had gedaan. De schoonzoon van de heer Vranken dankte vervolgens voor de onderschei ding, zijn schoonvader verleend en voor de vriendelijke woorden, bij deze gele genheid gesproken. Hiermede was de in tieme plechtigheid afgelopen en bleef men nog enige tijd in de kring der familie bijeen. SCHIEDAM, 19 april Onder de gro te reeks jubilea die er zo jaarlijks her dacht worden, komt het maar zelden voor, dat een onderwijzeres veertig jaar lang aan dezelfde school verbonden is. Mejuffrouw D. Voik heeft dit echter ge presteerd en dc school, waar zij veer tig jaar geleden lang met uitzondering tijdens de vakanties natuurlijk haar schreden richtte is de St. Rozakleuter- srhool in de Lange Singelstraat. Als z.g. kwckellnge is juffrouw Volk hier op van het kleuteronderwijs meegemaakt en is met de school en het schoolhoofd een begrip geworden voor de katholieke bewoners van het Singelkwartier. Het is dan ook geen wonder dat er gisteren feest was op de St. Roza school Met een H. Mis uit dankbaarheid in de parochiekerk werd de dag begonnen. In dc middaguren is juffrouw Volk in haar klas gehuldigd en de kinderen hebben haar toegezongen en speelden een spel ter ere van haar. In de feestelijk ver veertien jarige leeftijd gekomen. De sierde klas waren ook de ouders van de- school iag toen nog als een fort temid den van de weilanden en was voor die tijd een modelschool. De energieke zus ter Seraphine zwaaide er toen de scep ter en onder haar leiding leerde de jon ge kracht zonodig traantjes drogen. Kwe kelingen gingen en leerkrachten gin gen: zuster Scranhine werd opgevolgd door zuster Siegbertha, maar juffrouw Volk bleef. Zij is veertig lange jaren gebleven en zal hopelijk voor haarzelf en de school, misschien de halve eeuw ze kinderen en andere belangstellenden onder wie pastoor L. Beekman O.P. De ze uitte als eerste spreker zijn bewonde ring en waardering voor de wijze waar op juffrouw Volk met grote blijmoedig heid en trouw al die jaren in deee school gewerkt heeft. Spreker dankte haar hier voor namens de gehele parochie en bood haar een fraaie doos bonbons als ge schenk aan. Als vertegenwoordiger van de St. Willibrordus Stichting voerde hier na de heer P. Meijer het woord. Deze vol gaan maken. Zij heeft de evolutie onderstreepte zijn aangeboden gelukwen sen met het overhandigen van een ge schenk onder couvert. Goed nieuws had de heer Meijer voor de gehele schoolgemeenschap. De zo no dige reparatie alsmede enkele moderni seringen zullen binnenkort ten uitvoer worden gebracht. Namens de ouders trad de heer F. Schrijver als tolk op. Ook de ze spreker had grote bewondering voor datgene, wat juffrouw Volk jaren lang voor de school is geweest. Hierbij merk te hij op. dat de vorming op een kleuter school beslissend kan zijn voor het ver dere leven van een kind. De ouders heb ben hun dank met het. schenken van bloe men willen uiten en gezien de omvang en fraaie bloemselectie, is deze dank bij zonder groot gebleken. Zuster Siegbertha dankte tot slot de aanwezigen voor hun betoonde belang stelling. Het laatste woord was echter aan mejuffrouw Volk, die, naar wij ho- SCHIEDAM, 19 april. Toen twee mannen later zou blijken dat zij onder invloed van sterke drank ver keerden gistermiddag omstreeks 4 uur plotseling de Dam overstaken, moest de heer P. K. met zijn personen wagen krachtig remmen om een aan- j rijding te voorkomen. De mannen beiden taxi-chauffeur zeiden de be stuurder van de wagen dat hij voortaan beter moest uitkijken. Een ruzie was hiervan het gevolg waarbij de bestuur der P. K. een klap op zijn oog van één van de mannen, C. W. H. genaamd, kreeg te incasseren. Tegen hem is pro ces-verbaal opgemaakt. HEDEN: Monopoletheater: Lokvogels van de nacht, str. volw.), dag 7 en 9.15 uur; i Tcenagerschlagerparade (a.l.). dag 2 uur Passagetheater: Het mes (18 jr) dag 2 en 8.15 uur. Museum: gesloten. Apothekersdienst: Apotheek Gouka, Groe- netlaan 127. B.-K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK De openingstijden van de centrale en filialen van de r.-k. Openbare Leeszaai en Bibliotheek „St.-Liduina" zijn: Openingsuren centrale: maandag 79 uur; dinsdag 1912. 25.30, 79 uur. woensdag 25.30, 79 uur; donderdag 10 —12 uur; vrijdag 25.30. 79 uur; zaterdag lü12, 25 uur. Kinderuitlening: dinsdag 24 uur; woensdag 4—5, 6.308 uur; zatercag 1—3.30 uur. Kinderleeszaal: maandag 45 uur; dinsdag 45 uur; woensdag 23 uur; vrijdag 45 uur. Singel: maandag, woensdag, vrijdag 7—8 uur. Openingsuren Nieuwland: woensdag 1.305.30 en 79 uur; vrijdag 7—9 uur Gorzen: dinsdag 6.309 uur: woensdag 2—5.30 uur; vrijdag 7—9 uur. R..K. Plattelandsbibliotheek: uitleen- post Kerkweg 46 zondags 11.3012.30 uur. Molensingel 46; di- 48 uur. Woensdag Rott. Schouwburg, 8 uur: De wonder- doenster (Toneelgroep Theater). Donderdag Rott. Schouwburg, 8 uur: De wonder- doenster (Toneelgroep Theater). De Lan taren, 8.15 uur: Ton Hartsuiker, piano. BIOSCOPEN IN ROTTERDAM VAN 14 T/M 20 APRIL "Arena: De 5 gebrandmerkte vrou wen, volw. Capitol: Terreur in Spanj-: vohv.; do.: De avonturiers, 14 j. Centraai Vernietigingscommando, 14 j. Cineac A.D.: Winden waaien om de rotsen, 14 j i Cinerama: Seven wonders of the world a. 1. Colosseum: De grote bedrieger. 14 v. do: Het purperen masker, 14 j.; za. zo 2: A. en C. als waaghalzen, a. 1.; Corso: Porgy en Bess. 14 j. Harmonie: Voor schurken geen genade, 14 j., di. t/m do.: Battle hymn, 14 j. Lumière: De bekro ning, a. 1. Luxor: De brave soldaat Schwejk, a. 1. Metro: Het gezicht achter de spiegel, volw. Passage: Het mes, 18 j. Prinses: Hands up F.B.I.do.: An affair to remember, a. 1.; za. zo. 2: De zeep kistenrace, a. 1.; za. 24: Een getuige moei verdwijnen. 18 j. Rex: De overloper, 14 j.; do.: Een vrouw verdedigt zich, str volw. Thalia: Naakte wereld, str. volw. 't Venster: Het gezicht, str. volw. Victo ria: Hier is Lemmy Caution, str. volw.; do. 2 en 8: Orfeu Negro, 18 j.; za. wo. 2, zo. 2, 4.30: Avonturen van een zigeu nerjongen, a. 1. ROTTERDAM, 19 april Vier motor vrachtschepen van Vink-c en Co te Am sterdam/Rotterdam de „Schie". de „Maas", de „Waal" en de „IJssel" - gaan binnenkort diensten onderhouden tussen de oostkusten van Noord- en Cen- traal-Amerika. Zij komen op een specia le lijn, de „Vulcano-lijn", maar blijven onder beheer van Vinke en onder Ne derlandse vlag. Met de verandering van werkgebied zullen ook de namen worden gewijzigd. Alle schepen krijgen namen van vulka nen: de „Schie" wordt herdoopt in „Izalco" (naar een vulkaan in San Salvador), de „Waal" in „Irazu" (naar een vulkaan in Costa Rica) en de ,Maas" in „Tacana" (naar een vulkaan in Gua temala). De toekomstige naam van de MAASSLUIS, 11 april. Op het emplacement van Maassluis is gister middag om vier uur een leeg treinstel ontspoord bü een rangeerbeweging. Het reizigersverkeer tussen Hoek van Hol land en Maassluis werd door autobussen onderhouden. De D-treinen werden via een zijspoor langs Maassluis geleid. Om streeks zeven uur was de toestand weer normaal. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. ROTTERDAM, 19 april Zaterdag, om half één, zal op de werf van Verolme ;n Heusden de tewaterlating plaats hebben van het tweede tussenstuk (midbody) voor een bestaande tanker, datvoor Ameri kaanse rekening werd gebouwd. Het nieuwe laadruimgedeelte, met o.m. tertig ladingtanks, heeft een lengte van 127,71 meter, een breedte van 22,86 meter en een holte van 13.33 meter. Het zal op de werf van Maryland Drydock and Ship building Co in Baltimote worden inge voegd tussen het voor- en achterschip van een tanker van 15.000 br. reg. ton, die daardoor een nieuw laadvermogen van 25.000 br. reg. ton krijgt. Voor de korte reis van Heusden naar Rozenburg op 26 en 27 april a.s. wordt in de middentank een noodballastinstalla. tie geplaatst, om het gevaarte onder de vaste spoorbruggen door te krijgen. De totaal benodigde ballast daarvoor werd op 15.000 ton water berekend. Half mei begint het transport naar de Verenigde Staten door de zeesleper ■Zwarte Zee" van L. Smit en Co., dat een maand zal duren. Op de midbody komt een dekhuis voor acht runners, compleet met een dag- en een nachtverblijf. ROTTERDAM, 19 april Aan de Lcr.genhorst hoek Slinge hebben gister middag enkele kwajongens een kist roet houtwol en stro in brand gestoken. In de kist bevonden zich twaalf spiegelrui ten ter waarde van 120,- per stuk. Door de hitte sprongen deze ruiten. Voorbij gangers blusten het brandje en de brand weer rukte uit met de G8 onder lei ding van onderbrandmeester H. J. Ver hoeven. De politie stelt een onderzoek naar de daders in. EEN EENZAME deur met puin er achter rest nog slechts van het heren huis, dat eens een belangrijke rol speelde in het Rotterdamse katholieke leven Eendrachtsweg 10. Hier woonde zeer vele jaren de faqjilie De Groot, een wel bekende naam in het charitatieve en gods dienstige leven van Rotterdam. In de kro nieken van de oude, katholieke vestigin gen komt men die naam geregeld tegen. De laatste telgen, die op Eendrachtsweg 10 woonden waren de dames De Groot, die jaren geleden verhuisden naar het flatgebouw aan de Westzeedijk. Het imposante herenhuis met de zaal achtige vertrekken deelde het lot van vele dergelijke. Het verouderde en, mede tengevolge van de sociale evolutie werd het moeilijk te onderhouden. De nieuw bouw was vriendelijker en geriefelijker. ..Eendrachtsweg tien", aldus luidde het antwoord, wanneer men na het vertrek van de dames De Groot het adres op belde. Dat was de stem van broeder Evers, die de telefoon- en portiersdienst waarnam, toen het Bedrijfsapostolaat er eind 1949 zijn intrek had genomen als huurder. Tien jaren heeft dit apostolaat daar zijn actieve centrale gehad. Bekende paters Jezuieten ontvingen er hun gasten in de kamers, waar nog de min of meer pompeuze „vallen" de gordijnmonturen aan het oog onttrokken. Hier vond het beraad der bedrijfskernen plaats en wer den de plannen voor de Katholieke Film Actie gesmeed. Hier ook bevond zich het ongelofelijk-gevarieerde archief van het schafttijdorgaan „Actie Radius", dat op een der bovenste verdiepingen werd ge redigeerd. Tien jaren actie'ging uit van dit adres, tot steun en heil van de wer kers in de Rotterdamse bedrijven. Na die tien jaren, toen het lot van Een drachtsweg 10 bekend was, verhuisde het Bedrijfsapostolaat naar de Mathenesser- laan. Daarna kwamen allerlei tijdelijke kantoren in het ten ondergang gedoemde huis. En nu staat daar alleen nog maar de deur. Geen dienstbode van de dames De Groot er meer achter en geen broeder Evers. Alleen nog maar een grote leegte. Wi pen nu gaat beginnen aan een record t „IJssel' is nog niet bekend. Zij zal vestiging die in de onderwijsgeschiede- worden genoemd naar een vulkaan in nis uniek zal-.zijn. i Mexico öf 'Nicaragua. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 3