A. R.-betoog over onderwijs vrijheid en openbare school Senaat toont veel waardering voor minister Cals Qpkdtrsffp! Afbetaling in T Vast percentage storting voor eerste gevraagd Mr. D. P,H Stikker voht Spaak op Teenagers prefereren een nonchalante schoen PAUSELIJKE ENCYCLIEK OVER HET CONCILIE CL K. en W. in Eerste Kamer Officiële viering verjaardag van de koningin Tweede caisson geplaatst „Gelebrandi Concilii Oecumenici V B C.H. wijst Mammoetwet fundamenteel af Nederlander Hij Spaans- Franse grens vermist je raakt de tel kwijt zó veelzijdig is Wijze van informatie over kopers niet 'bevredigend Toen kwam de honger Kind krijgt trap van paard SECRETARIS-GENERAAL NAVO Gemiddeld f 30 voor een paar WOENSDAG 19 APRIL 1961 Harmonischs vorming? Gevaar van explosie Krachtige Kost voor het Kind! o Maidenspeech In V eer se Gat Post voor oorlogsschepen I PARIJS, 19 april (A.F.P., Rtr., U.P.L) In de Franse hoofdstad is gisteren officieel bekend ge maakt, dat de vijftien landen van de Noord-Atlantische Verdrags- Organisatie eenstemmig hebben besloten de Nederlander mr. D. U. Stikker de post van secretaris generaal van de NAVO aan te bieden. Mr. Stikker is momenteel de permanente afgevaardigde van Nederland bij de NAVO en de OESO, de organisatie voor Euro pese economische samenwerking en ontwikkeling. Indien hij de benoeming aanvaardt wordt hij de opvolger van de Belg Paul- Henri Spaak, die enkele maanden geleden als secretaris-generaal van de NAVO ontslag nam om weer een rol te kunnen spelen in de Belgische politiek. DEN PIAAG 19 april - De nieuwe secretaris-generaal van de NAVO, de 63-jarige mr. D. U. Stikker, heeft een opmerkelijke carrière achtér zich, zowel in het zakenleven als op politiek terrein. Dirk Uipko (niet Udo, zoals vaak vermeld wordt) Stikker werd 5 februari 1897 geboren te Winschoten. Hij heeft rechten ge studeerd in Groningen. Daarna was hij werkzaam bij de Gronin ger Bank en de Twentse Bank te Amsterdam. Toen de Twentse Bank de Lissese Bankvereniging overnam kreeg de heer Stikker achtereenvolgens bankiersfunc ties te Leiden en ITaarlem. In die tijd heeft hij zich onder meer ver dienstelijk gemaakt bij de sane ring van het bloembollenbedrijf. Examens (Advertentie) (Van onze onderwijsredacteur) DEN HA." G, 19 april Wanneer mi nister Cals het mag beleven, dat zijn Mammoetwet bij de Kamers In openba re behandeling komt, dan zal hij de meest principiële strijd te leveren heb ben met het Eerstè-Kamcrlid Algra. Reeds meer dan eens heeft deze vast houdende Friese senator doorwerkte be schouwingen ten beste gegeven over het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs en gisteren heeft de AR-woordvoerder bij de behandeling van de begroting van O., K. en W. een historisch gefundeerd betoog geleverd over de vrjjheid van onderwijs en het karakter van de openbare school, dat de bewindsman bijzonder gespitst deed luisteren. Wat niet meer dan een detailkwestie ieek, werd voor de heer Algra aanlei ding tot een principiële stellingnanie. ?Sinds enige tijd is de vraag aan de orde hoe men de besturen van de bijzondere scholen kan krijgen tot medewerking aan de spaarregeling voor Onderwijzend personeel. Mr. Cals zegt in zijn memo rie van antwoord, dat er verschil van mening mogelijk is over de vraag of die medewerking tot een subsidievoorwaar- Advertentie) vW'. 20 STUKS F1. DEN HAAG, 19 april In Den Hel der zal maandag 1 mei de dag waar op de verjaardag van de koningin of ficieel zal worden gevierd, om negen uur een saluut van 33, schoten, om twaalf uur een saluut van 35 schoten eh om vier uur 's middags een saluut van 33 schoten worden afgegeven door een saluutbatterij op hét Har3seneiland. De oorlogsschepen zijn alle van vlagge- parade (des morgens negen uur) tot zonsondergang gepavoiseerd. Om 'elf uur wordt een grote parade aan de wal gehouden voor gewapende troepen van de koninklijke marine met inspectie en défilé op het Julianaplein, af fe nemen door de commandant zee macht in Nederland, schout-bij-nacht rfs'r. A. Ni Baron de Vos van Steen- wijk. Bij gunstig weer is er s avonds ne gen uur een iiptoe voor het raadhuis,uit te voeren dur de marinierskapel der Koninklijke Marine, waarbij ingedeeld de tamboers en pijpers van het korps mariniers. Van negen tot twaalf uur zullen de wachtschepen Neptunes en Hartog Hen drik, het fregat De Bitter en de sche pen behorende tot mljnenveegesqua- dton 127 geïllumineerd zijn. Ook enige van de meest markante gebouwen in Nieuwediep, te. weten het Commandc- raentsgebouw, het Koninklijk Instituut voor de Marine en de bewapeningswerk- piaatsen zullen van feestverlichting zijn voorzien. In Hilversum zal vloot personeel met personeel, behorende tot de Koninklij ke Luchtmacht om half elf voor het raad. huis een défilé houden, waarna een mars door de stad wordt gehouden. TARBES, 19 april (AFP) Sinds 5 april wordt in het berggebied tussen het Spaanse grensplaatsje Torla en Gavar- nie, In het Franse departement Hautes Pyrenées, een 24-jarige Nederlander vermist. De jongeman is voor een voettocht uit TtoHa vertrokken, maar niet in Gavar- nie aangekomen. Zijn familie, die sinds dien geen bericht meer heeft ontvangen, heeft zich in verbinding gesteld met de Franse en Spaanse autoriteiten. de mag worden gemaakt. Vast staat echter wel, dat de eisen van deugde lijkheid. die aan het bekostigde bijzon der onderwijs moeten worden gesteld, historisch zeer ruim zijn opgevat (de salarissen bijvoorbeeld vallen er ook onder). De heer Algra nu stelde, dat het bij zonder onderwijs van nature en princi pieel vrü is. Die vrijheid mag alleen worden ingeperkt als dit noodzakelijk is, en de bewijslast dat medewerking aan de spaarregeling voor onderwij zers een cis van deugdelijkheid zou zijn, rust op de overheid. De AR-spre- ker ziet in 's ministers benadering van deze kwestie een zekere afspiegeling van de Mammoetwet, waarin onder verschillende benamingen regelen voor het openbaar onderwijs en bekos tigingsvoorwaarden bij het bijzonder on derwijs voor de twee soorten onder wijs dezelfde lijn wordt getrokken. Wij letten scherp op zaken als deze. aldus spreker. Nu, dat bleek dan ook inder daad uit deze uiteenzetting. Dit was echter nog maar c-en voor proefje van een veel dieper gravend betoog over bijzonder en openbaar onderwijs. Minister Cals heeft in zijn memorie van antwoord gesproken over „harmonische vorming der jeug digen tot volwassenheid". Prof. Gie- len (KVP) tekende hierbij aan, dat het begrip „harmonische vorming" uitgaat van een niet meer aanvaard mensbeeld. pc rnens is een wezen van de tweespalt. Het is 'n utopie, wan- neer men daarin verandering wil aanbrengen. De heer Algra sloot hierop aan met de opmerking, dat „harmonische vorming" geen reke ning houdt met de „gebrokenheid door de zonde". Men zou in de for mulering van de minister een hu manistische tendens kunnen zien. Nog kritischer is do A.R-senator ge stemd ten aanzien van het opnemen in de Mammoetwet van de doelstel ling van het openbaar onderwijs. De bewindsman heeft zich ontvankelijk ge toond voor de bezwaren, dat deze doel stelling aanvankelijk ontbrak en hij heeft teruggegrepen op de oude formu lering, welke spreekt van opleiding tot „alle christelijke en maatschappelijke deugden". Ook prof. Gielen toonde hier bij enige reserves. Deze formulering heeft een geschiedenis, dio de minister nog wel eens last kan bezorgen. De heer Algre sleep de zaak wederom scherper. Bij het trekken van algeme ne lijnen kan de minister zich een ze kere vaagheid veroorloven, maar wanneer de overheid als Gods dienares se een wetstekst moet opstellen, wordt het spreken over de doelstelling van het openbaar Onderwijs een bijna benau wende zaak. Onder deugden inoet men, aldus spre' ker, verstaan „vruchten van geloof en bekering". De teruggekeerde doelstel ling van het openbaar onderwijs is vol komen verouderd. Spreker ontwierp aan de hand van citaten een zeer nega tief beeld an de openbare school, dat van liberale zijde protesten uitlokte. Voor de toekomst ziet de heer Algra twee mogelijkheden; ofwel de openba re school behoudt haar statisch karak ter en blijft een ininderheidssebTol en staatsinstelling, ofwel de staat trekt zich terug en de openbare school wordt een school van de ouders. Het was al les bijeen een rede in de sfeer van de oude schoolstrijd. Naast dit AR-botoog inzake de Mam moetwet trok vooral een uitspraak van CH-zjjde over het fameuze wetsontwerp de aandacht. De lieer Van Hulst sprak over onverminderde bezwaren. De Mammoetwet moet op fundamentele gronden afgewezen worden. Spreker legde er dé nadruk op, dat hij dit zei namens zijn gehele fractie. Het wets ontwerp kan echter nog wel vruchten opleveren, al is het alleen maar van wege de bezinning, die liet heeft opge leverd- Prof. Gielen uitte zich positief. Hij wenste de minister graag een groof succes toe met het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs. Mevr. Schouwenaar-Franssen (VVD) hield in verband met de Mammoetwet een pleidooi voor integrale handhaving van de gymnasiale opleiding. De grote lijnen van het ministeriële beleid kregen over het algemeen veel waardering. Prof. Diepenhorst (AH) wees de verwijten, die wel eens wor den geuit, als zou het onderwijs in be paalde opzichten met „wurging" be dreigd worden van de hand. "en mi nister heeft noch de geboortegolven, noch de bouwmarkt, noch de huwe lijksmarkt in de hand. Drie maanden geleden werd in de Tweede Kamer de begroting van o. k. en W. aanvaard met de ongebruikelijke clausule, dat over verschillende punten, die niet voldoende uit de doeken waren gedaan, op korte termijn overleg zou worden gepleegd met de onderwijscom missie. Men bracht op deze wijze onte vredenheid tot uitdrukking over het ver loop van de discussies met de staats secretarissen Stubenrouch en Scholten. In de Eerste Kamer klonken nu enige kritische opmerkingen over deze gang van zaken. Prof. Gielen noemde de gemaakte reserve onzinnig. De heer Van Hulst zei, dat de hindernis van de aanvaar ding ener begroting genomen wordt of niet genomen; tertlum non datur. Ge steld eens, dat de bewindslieden hun herexamen" niet tot tevredenheid van de Tweede Kamer hadden afgelegd? Waar was men dan aan toe geweest? De CH-spreker wilde het vertrouwen aan staatssecretaris Stubenrouch wien naar zijn mening de reserve vóór- al had gegolden, zeker niet opzeggen Staatssecretaris Scholten kreeg van verschillende kanten waarschuwende woorden te horen in verhand met de commerciële t.v. Prof. Diepenhorst, die de staatssecretarissen vergeleek met satellieten van de minister, zei, dat de bewindsman hun beleid moet infiltre ren om een rustige „omloop" te verze keren. Als rnr. Scholten te zeer zou af gaan op de zon van de commerciële t.v. kan een explosie van ongekende he vigheid volgen. De heer Algra bad voor de commer ciële t.v., zoals hij zelf zei, geen goed woord. Hij verzet er zich tegen, dat de overheid de commercie via de tv. een macht zou geven groter dan Zij ooit gehad heeft. Mevr. Schouwenaar uitte de verwachting, dat het radio- en t.V.- bestel langs de weg van evolutie zal groeien naar één omroep, waarin alle stromingen tot hun recht komen. Van de vele andere onderwerpen, die bij deze begrotingsbehandeling ter sprake kwamen, noemen we nog de uit breiding van het wetenschappelijk on derwijs. Prof. Diepenhorst gaf de uit breidingsnota de kwalificatie: een werkstuk van voorname allure. Hij geeft echter de voorkeur aan de oprich ting van een vierde universiteit boven de oprichting van een derde T.H. Ter handhaving van Nederlands positie in de toekomst zal in het wetepschappelijk onderwijs meer dan 150 miljeen gul den geïnvesteerd moeeten worden, al dus spreker. Van verschillende zijden werd wederom de kwestie van de sub sidiëring der studenteneettafels aange sneden. De salarisregeling van inspecteurs, onderwijzers en kleuterleidsters kreeg een zeer kritische aandacht van vele sprekers. De minister zou vandaag ant woorden. p.v.:;v. v'sSGzLv.**. .-.v.v/ (Van ónze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 19 april Een wets ontwerp op de afbetalingen, waaraan vele jaren van voorbereiding zijn vooraf gegaan en dat maatregelen wil invoe ren, waardoor van de ene kant de af betalingen als stimulans voor het be drijfsleven worden aanvaard, ander zijds degenen die ervan gebruik maken, beschermd worden tegen misbruik, heeft in de Tweede Kamer over het algemeen waardering ontmoet. Toch zal er on getwijfeld nog wel met de amendemen- tenscnaaf worden gewerkt. Staatssecre taris dr. Veldkamp heeft de taak ge kregen het ontwerp te verdedigen tegen een aantal Kamerleden, waarvan de meest kritische zich in de liberale hoek bevinden. Maar ook de voorstanders zijn niet van plan alles maar voetstoots aan te nemen. Tot do nieuwe bepalingen, die deze wet Wil invoeren behoort de regel, dat de colporteurs, die goederen op af betaling aan de man brengen, in loon dienst moeten zijn van een afbetalings firma. Hun bestaan hangt dan niet meer alleen af van een zo hoog mogelijke en vaak wilde produktie. Degenen, die de goederen op afbeta ling leveren, worden eveneens onder strengere controle gebracht. Zij wor den ingeschreven in een register en kun nen worden geschrapt als na een eer ste waarschuwing binnen twee jaar op nieuw misbruiken voorkomen. Er komt een speciaal ambtenarencorps, dat zich met het opsporen van misbruiken gaat bezig houden. Nieuw is ook, dat de minister als ad viesinstantie een commissie raadpleegt, die haar gegevens ontleent aan de or ganen der P.B.O. Mr. Van den Heuvel (KVP) noemde het een verheugend symptoom, dat de regering nu de daad voegt bij het vaak uitgesproken woord, dat ruim baan moet worden gegeven aan de activiteit van de bedrijfslichamen. Velen in de Kamer toonden enige moeite met het aanvaarden van de ver plichting, die aan de leverancier is op gelegd, om zich door in te vullen for mulieren een inzicht te verschaffen in de positie van de koper. Daarbij is het criterium gesteld, dat de leverancier moet weten of een koper door de nieuwe transactie In financiële moeilijkheden zal komen. Mr. Van den Heuvel acht dat te vaag en moeilijk te verenigen met de rechtszekerheid van de leverancier. Het niet juist Invullen van het inlich- tingenformulier door de koper kan bo vendien leiden tot sancties, die de heer Van den Heuvel te zwaar vindt. De verantwoordelijkheid ziet hij allereerst liggen hij de koper, die ook het formu lier invult. De heer Mculink (AR) acht dit ver plichte inlichtingenfnrmulier het minst gelukkige onderdeel van de wet. Hjj ad viseerde het uit eerbied voor de wet niet aan te nemen. De heer Berkbouwer (VVD) diende een amendement in om gelijkheid voor de wet te verkrijgen van koper, afbota- llngsleverancier én -financier. De libe rale wóórdvoerder viel het ontwerp scherp aan. Hij vindt, dat er een lieci stuk burgerlijk recht door wordt door kruist. Mej. Knol (KVP), die haar eerste parlementaire redevoering hield, waar voor zij van alle kanten compliment jes kreeg, ziet met de Nederlandse Iluishoudraad de grote waarde van een acte bij iedere afbetalingstrans- actie, waaronder de koper dus zijn handtekening moet zetten. Dit brengt eerder bezinning mee op wat men gaat doen dan een zonder meer in ontvangst nemen van een koopbon, zo als in ïiet ontwerp wordt voorgesteld. In zo'n acte dienen de prijs, de ren te, die daar bovenop komt. en wat er als eerste contante betaling moet geschieden, te worden aangegeven. Mej. Knol hield zich uitvoerig bezig met het voor en tegen van de afbeta lingen uit sociaal oogpunt. Van de ene kant werken de afbetalingen een regel matig stijgende produktie in de hand, en worden er mogelijkheden voor de gezinnen geschapen om te profiteren van de moderne techniek, anderzijds is er het gevaar van misbruiken door te veel te gaan kopen. Men kan dan komen te leven in de nan van de materie, een andere vorm van armoede. Een van de adviezen, die zij gaf, was een gemeenschappelijke registratie voor het gehele bedrijfsleven op te bouwen, zoals dat ondermeer in Zweden ge schiedt, waar men in een jaar al 800.000 kopers in eenkaartsysteem heeft ver werkt. De draagkracht van gezinnen, die veel op afbetaling kopen, valt dan gemakkelijk te beoordelen. In Neder land, waar anderhalf procent van het nationale inkomen aan afbetalingen wordt besteed (Duitsland drie en halt, V.S. elf a twaalf procent) is zoiets ze ker verantwoord met het oog op de toe komst, zo meent mej. Knol. Zij vroeg voorts een minimum per centage voor de eerste contante afbe taling in de wet te willen vastleggen. Zij zei daarbij te denken aan 30-25 pet. Mej. Lemaire (PvdA),die zich in grote lijnen eens toonde met het ontwerp, acht hierbij differentiatie naar gelang het artikel denkbaar. De staatssecretaris wil een en ander echter nader bij algeme ne maatregel van bestuur regelen, waar tegen velen bezwaar hebben. Een andere delegatie, die in de wet is neergelegd, maakt het de regering mogelijk mei het oog op conjuncturele omstandigheden regelen te treffen op afbetaiingsgebied. Mr. Van den Heu vel (KVP) vroeg op dit gebied nog enige beraad, hf tzij vóór of nadat de regeling ingaat. DEN HAAG, 19 april Maandagmid dag tijn ongeveer zeven jongens van omstreeks twaalf i aar weggelopen uit „Huize St. Vincentius" te Delft. Gistermorgen belden zij bij enkele huizen in Voorburg aan, waar zij om brood vroegen. Dit wekte argwaan van enkele Voorburgers, die de politie hier van in kennis stelden. Uit een onder zoek bleek, dat de jongens de nacht in een polder te Voorburg hadden doorge bracht. Door de honger nedreven, be sloten zij 's morgens otn brood te gaan „bedelen". Inmiddels zijn zij door de politie teruggebracht naar Delft. Geble ken is, dat de jongens zich niet aan misdrijven hebben schuldig gemaakt. VLISSÏNGEN, 18 april Vijf sleep boten hebben vanmorgen, volkomen vol gens het door Rijkswaterstaat opgestel de schema, de tweede caisson in het sluitgat bij Vrouwenpolder gebracht. Men was zelfs nog een tiental minuten op het schema ingelopen, want reeds om twaalf minuten over tien lag de caisson definitie op zijn plaats op de drempel in het Veerse Gat. BLERICK, 19 april Een drie jarig zoontje van de familie Holten is gistermiddag door de trap van een paard gedood. Het jongetje was onder de afrastering van een' weiland doorge kropen en was dicht in de buurt van het paard gekomen. Dit gaf het knaap je een trap tegen het hoofd. Het kind overleed vrijwel onmiddellijk. DEN HAAG, 19 april De lucht postsluitingen voor de opvarenden van de navolgende schepen der Koninklijke Marine zijn vastgesteld op de data, welke daarachter zijn vermeld: Hr. ms. De Zeven Porvinciën, her. ms. Gelderland en hr. ms. Zeeleeuw: op 20 april, 27 april, 3 en 9 mei alle om 13.00 uur; hr. ms. Rotterdam: op 24 april, 3 en 9 mei om 13.00 uur; hr. ms. De Zeeuw: op 27 april, 3 en 9 mei om 13.00 uur; hr, nis. Limburg, hr. ms. Groningen en hr. ms. Zwaard vis: op 19 april om 13.00 uur; hr. ms. Hadda en hr. ms. '.Heffing. Op 19 april om 08.00 uur en 26 april om 13.00 uur. De brieven dienen in alle gevallen geadresseerd te zijn: p.a. Amsterdam- C.S. - Marine. (Advertentie) U V, V ..V Op 1 juli 1935 werd mr. Stikker be noemd tot directeur van Heinekon's Bierbrouwerijmaatschappij n.v. te Amsterdam. In de brouwerijwereld en ook in andere sectoren van het com merciële leven gold hij als een zeer bekwaam zakenman. Hj vervulde vele commissariaten, onder meer van on dernemingen in het buitenland. In do oorlogsjaren geraakte de lieer Stikker sterk geïnteresseerd in socia le vraagstukken. Hij heeft een be langrijke rol gespeelt) bij de totstand koming van de Stichting van de Ar beid, van welk lichaam hij in mei 1915 voorzitter werd. In 1946 richtte hij de Partij van de Vrijheid op. Ais voorzitter van deze partij voerde hij in 1947 liet „politieke gesprek" me' de groep-Oud uit de Partij van dc Arbeid. De heer Oud trad uit de P.v.d.A. en werd tezamen met mr. Stikker in januari 1948 oprichter van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie. In de jaren 1946-1948 was mr. Stikker- lid van cje Eerste Kamer. Hij maakte ook deel uit van de Nederlandse dele gatie op de R.T.C. met West-lndië en was daarna lid van het College van Negen Mannen. In 1918 volgtle hij bij het optreden van het ministerie Drées-Van Schalk baron Van Boêtzelaer op als minister van Buitenlandse Zaken. In het begin van 1991 ontstond er een politieke verwijdering tussen de heren Stikker en Oud. hetgeen tot een open lijk conflict leidde in de nacht van 23 op 24 januari. Bij een debat over Nieuw- Guinea in de Tweede Kamer diende mr. Oud een motie in, welke een duide lijke afkeuring van het regeringsbeleid inhield. De motie werd verworpen, doch de heer Stikker trok uit het indienen van bedoelde motie door de fractievoor zitter van de V.V.D. politieke conse quenties. Zijn ontslagaanvrage leidde tol het aftreden van het gehele kabinet. Mr. Stikker werd echter in het daarna prijs toegekend. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 19 april Volgens statistische gegeven, gaven de twinti gers het algelopen jaar twee miljard gulden uit aan kleding, cosmetica, bromfietsen, grammofoonplaten eu di verse liefhebberijen. Een in 1958 gehou den enquête wees uit, dal de schoen van teenagers een grote emotionele waarde vertegenwoordigt. Men kijkt graag naar scliconetalages en gaat graag schoenen passen. De voorkeur van de teenagers gaat uit naar vlotte ten dele min of meer nonchalante jeugdige schoentjes. Zij willen er niet te „vrouwelijk volwassen" mee uitzien. Meisjes van 13 tot 17 jaar hadden In 1958 gemiddeld een sehoenenbezit van 3.5 paar. Voor vrouwen van 18 jaar en ouder was dit 4,4 paar. Daar de teenagers een niet te onder schatten aandeel van de schoenenpro- duktie opeisen zij omvat thans, met de import meegerekend, 2% paar schoe- nèn pér hoofd van de bevolking is het logisch, dat de fabrikant sterk re kening is gaan houden met smaak, wensen en koopkracht van deze groep. Daarom werd dinsdagavond in de hoofdstad als inleiding op de vierde internationale schoenbeurs, die van 2 tot en met 4 mei in de Margriethal van de Jaarbeurs op het Croeselaan- terrein te Utrecht zal worden gehou den, tijdons een persbijeenkomst een teenager-forum gegeven. Een achttal jongeren antwoordde daarbij op een aantal vragen betreffende do factoren die bij het kopen van schoenen voor hen een rol spelen. Gemiddeld bleken de teen-a; ;ers ƒ30.- voor een paar schoenen ui', te geven. Voor een deel betalen zij ze zelf. soms met „subsidie" van hun ouders. Dc waardering van dc ..geshowde" schonen liep uiteraard sterk uiteen. Op vallend waren twee-kleurige schoenen, die men in bet algemeen niet geschikt voor teenagers acht. Naar zij verklaar den, laten de leden van het forum zich bij aankoop van een paar schoenen niet leiden door een filmster of het voor- gen nieuw model schoen, waarvan het beeld van een vriendin, maar gaan zü opvallende L de vlerkante neus, getoond naar eigen keuze te werk Aangaande de Schoenenbeurs valt nog mee te delen, dat 151 firma's, van wie 102 Nederlandse fabrikanten, met nieu we schoenmodellen zullen uitkomen. Een aantal Spaanse exporteurs zal met een collectieve stand aanwezig zijn, terwijl ook een groep Franse deelne mers wordt verwacht. De overige in zendingen komen uit Groot-Brittannië, België, West-Duitsland, Japan, Tsjecho- slowakije en Italië. Dc totale produktie van alle soor ten schoenen was in 1960 ten opzichte op een show voor teenagers. van 1959 gestegen met rond 612.000 paar, of 2 pet en bedroeg 31.6 mil joen paar. Deze stijging is het ge volg van een toeneming der produktie van „lederen schoenen" met 729.000 paar (4 pet), van „pantoffels" met 416.000 paar (10 pet) en een daling van „rubberschoeisel" en overig schoeisel met 533.000 paar (8 pet). Ten opzichte van 1958 is de totale produktie in 1960 gestegen met 4.656.000 paar schoeisel of ruim 18 pet. functie hij tot het einde van de parle mentaire periode (1952) vervuld heelt. optredende ministerie-Drees wederom minister van Buitenlandse Zaken, welke Gedurende zijn ministerschap is de lieer Stikker op de voorgrond getre den op het terrein van de Europese economische samenwerking. In febru* ai'i 1950 werd hjj „politiek bemidde laar" bij de O.E.E.S. en een paar maanden later volgde bij PauJ van Zeeland op als voorzitter van deze organisatie. Na zijn aftreden als mi nister van Buitenlandse Zaken hjj keerde niet terug in het nieuwe kabi- not-Drees werd mr. Stikker be noemd tot ambassadeur te Londen, op welke post hij tot 1958 gebleven is. Zijn arbeid op het gebied van de Eu- topese samenwerking beeft vaak de aandacht getrokken, doch anderzijds is het ook opgevallen, dat hij in zijn Lohdense Tjcl kritische geluiden deed horen aangaande integratiepolitiek van de Nederlandse regering. In april 1958 wprd de heer Stikker als opvolger van mr, Van Kleffens benoemd tot hoofd" van de gecombi neerde Nederlandse permanente ver tegenwoordiging bü de NAVO en de E.E.G te Parijs, zulks met de rang en titel van buitengewoon fen gevol machtigd ambassadeur in speciale zending. Van de vele functies, die de nieuwe secretaris-generaal van de NAVO in de loop dei jaren vervuld heeft, noe men we nog: voorzitter van het Cen traal Sociaal Werkgevers Verbond, commissaris van de Nederlandse Bank en van de Nederlandse Handelmaat schappij, lid van de Centrale Zui veringsraad en hoofd van de delegatie naar de Economische en Sociale Raad bil de V.N. De heer Stikker is drager van vele onderscheidingen, waaronder het grootkruis in de orde van Grego- rius de Grote. In 1952 heeft de Carne- hem de Watéler-vredes- VATICAANSTAD, 19 april (KNP) De paus heeft gisteren een ency cliek gepubliceerd, waarin hij van de gehele Kerk een hijzonder gebed vraagt teneinde Gods genade en de bij stand van de H. Geest af te smeken over het Concilie, De encycliek begint met de woorden: „Celebrandi Concilii Oecumenici". (Nu wij voornemens zijn een oecumenisch Concilie te houden). Het rondschrijven aan de bisschoppen is gedateerd op 11 april en is gisteren, 18 april, door publikatie in de Osser- vatore Romano aan de openbaarheid prijs gegeven. De paus wijst er in zijn rondschrij ven op, dat. hijzelf iedere dag voor het Concilie bidt, omdat het zulk een groot werk is, dat menselijke krach ten er niet toereikend voor zijn. „Daarom ook" aldus de paus „hebben wij u dikwijls verzocht, voor al de priesterstudenten, de zieken en de kinderen, om vurig tot God te bid den en te offeren opdat de hulp en de genade van de almachtige God verkregen worden." Verheugd toont de paus zich over het grote meeleven met het Concilie zowel van kardinalen en bisschoppen als van de gelovigen over de gehele wereld. Het zaadje der aankondiging in de St. Pau- lusbasiliek te Rome Is thans uitgegroeid aldus de paus. tot een krachtige boom, die in volle bloei staat en vele vruch ten voor het aanzien van de K«rk belooft. „Laat ons daarom in eeuwig heid de barmhartigheid van God prij zen en deemoedig Hem danken, dat Hij met Zijn gulle hulp een zo belangrijke onderneming heeft gezegend". De paus vervolgt: „Daar de afwikke ling van de voorbereidende werkzaam heden voor de deur staat en men drin gender de noodzaak van nieuwe gebe den voelt, wensen wij, dat het komende Pinksterfeest, zoals gebruikelijk, voorat zal worden gegaan door een novene, waarin wij allen tezamen vurig tot de H. Geest bidden, opdat hij op bijzondere wijze degenen moge helpen, die het Con cilie voorbereiden. Moge de goddelijke vciirooster.brop, van leven, vuur en liefde, hun verstand verlichten en hen met de hoogste genade vervullen. Neemt ook uw toevlucht tot de machtige voor spraak van de Moedermaagd Maria, die de Moeder van genaden en de hemel se beschermster van het Concilie is. Roept ook de voorspraak in van de H. Joseph, haar kuise echtgenoot, onder wiens bescherming wij onlangs het con cilie gesteld hebben." Aan het slot van deze korte encycliek deelt de paus nog mee, dat Hij om déze smekingen nog meer glans te ver lenen voornemens is op het Pinkster feest enige missiebisschoppen de bis schopswijding töo te dienen in de St. Pieter. Aan de bisschoppen vraagt de paus tenslotte om zoveel als in hun vermogen ligt de gelovigen de betekenis en de bedoelingen van het Concilie dut* deljjk te maken. De paus eindigt met <le wens. dat IJ het Concilia de Kerk een glanzerf schouwspel van eenheid, waarheid êul liefde moge zijn, dat allen, die than* nog buiten haar toeven, aantrekt. NIJMEGEN, 19 april De r.k. uni versiteit in letteren (Duits)H. van der Hagen, Venray.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4