Washington is bedacht op twee soorten achterdocht M Coo^ LAOS dreigt m CONIMEX Concilie zal aanvangen in de herfst van 1962 „INTEGRITEIT VAN CUBAANSE REVOLUTIE" Batistas niet „Indirecte interventie aanhang mag actie compromitteren Door Moskou uitgelokt Geniet van Uw pijp met DOUWE EGBERTS Verdeling van **•$£&- enkele eieren- Paard op laatste benen Allen op dezelfde dag getrouwd Ook al de ruimte in Boutique in Enschede PAUS WIL EEN GOEDE VOORLICHTING PERS BESPREEKT PROBLEMEN MET MGR. PERICLE FELICI V B Prins Soevanna gaat niet naar Kennedy RECEPT poor een heerlijk BABA" «c A-rST**6"- ?fortn5e fïïT Srt- -schotel E»*;,,"; het allerbeste voor de rijsttafel WOENSDAG 19 APRIL 1961 PAGINA 7 (Van een redacteur) Er is waarschijnlijk geen ver dragstekst die op de kan selarijen van de beide Ame- rika's de laatste dagen grondiger is bestudeerd dan artikel 15 van het Handvest van de Organisatie van Amerikaanse Staten. Het maakt deel uit van het derde hoofdstuk: „Fundamentele rech ten en plichten van Staten". Arti kel 15 luidt als volgt: „Geen Staat of groep van Staten heeft het recht te interveniëren, direct of indirect, om welke reden dan ook, BUITENLANDSE KRONIEK B de denkt daarbij in de interne of externe aangele genheden van enige andere Staat. Het voorgaande beginsel verbiedt niet alieen wapengeweld, maar ook elke andere vorm van inmen ging of voorgenomen bedreiging van de identiteit van de Staat of van deszelfs politieke, econo mische en culturele elementen." •las! In handige plastic tabakszak (3 reSookp°eder*; (Van onze Romeinse corres pondent) ROME, 19 april Mgr. Pericle Felici, die onlangs tot aartsbis schop verheven werd en die secre taris-generaal is van de algemene voorbereidende commissie voor het tweede Vaticaanse Concilie, heeft een internationale perscon ferentie gehouden in de zaal, die naar wij aannemen het mid delpunt is van de ruimten, die werden bestemd voor de persvoor lichting voor en tijdens het Con cilie. Het Vaticaan neemt veel voorzichtigheid in acht met in formaties over het Concilie. De aanwezige journalisten een honderdtal hadden sterke stel lingen betrokken en in ieders han den was de zendbrief van de paus, die gisteren gepubliceerd werd. Deze zin uit de brief was hun bol werk: „Wij verlangen, dat die initiatieven groeien en vermeer derd worden, die opportuun en geschikt blijken om de gelovigen over de gewichtigheid en de doel stellingen van de komende Alge mene Kerkvergadering voor te lichten." nOtie I mixers 555= De Russische premier, Khroesj- Isjev, heeft er aanzienlijk toe bijgedra gen, dat het Cubaanse verzet tegen hidel Castro in de laatste twee jaar zo snel gegroeid is. Het Castristische re gime, dat aanvankelijk door vele Cu banen met enthousiasme begroet tverd, is vooral zo impopulair gewor den, omdat het steeds meer op een communistisch bewind ging lijken. Moskou heeft zich tot het uiterste in gespannen om Cuba in de communis tische invloedssfeer te brengen. De Kussen wilden van het eiland een sa tellietstaat maken. Zij zagen de kans een communistisch bolwerk te vesti- Ken op korte afstand van de kust van de Verenigde Staten. Khroesjtsjev zegt nu, dat het de Amerikanen zijn die de huidige op- stand tegen Castro ~"V hebben veroor zaakt, terwijl bet in werkelijkheid de Sovjet-Unie zelf is, die deze opstand heeft uitgelokt. De Provocerende politiek van de Sovjet- Unie heeft de ballingen tot het uiterste gebracht. Het is weer een van die ge- Vallen waarin Khroesjtsjev een totaal valse voorstelling van zaken geeft. Het 's te begrijpen, dat Moskou zeer ver entrust is, nu het een pro-communis- Üsche regering in gevaar ziet. De in vloed die de Russen op Cuba hadden verkregen, betekende het begin van de communistische penetratie in Latijns- Amerika. Khroesjtsjev had Cuba ken nelijk willen gebruiken als springplank naar andere Latijns-Amerikaanse lan den. De Amerikaanse president, Kenne dy, zou uiteraard graag zien, dat het j'egime van Castro ten val kwam. Het hestaan van een zo anti-Amerikaans eP pro-communistisch bewind dichtbij de grens van de Verenigde Staten is een bedreiging van de veiligheid van Amerika. Cuba is een klein staatje, dat alleen tegen het machtige Ame- r'ka weinig zou kunnen beginnen, hiaar als satelliet van Moskou zou het Mand zeer gevaarlijk kunnen worden. Eisenhower heeft vorig jaar in de Pnti-Amerikaanse maatregelen van Castro geen aanleiding gezien om Kt een gewapende actie over te gaan. Castro s naasting van de Amerikaan se ondernemingen op Cuba is door Eisenhower slechts beantwoord met eeP economisch tegenoffensief. Ken nedy heeft weliswaar, in zijn televisie debatten met Nixon tijdens de ver kiezingscampagne van vorig jaar, ver- binrd, dat Amerika de anti-Castris- tiscl >e beweging zou moeten steunen, P'aar toen hij eenmaal president was Seworden, is ook Kennedy niet tot bewapende interventie willen over gaan. Op zijn persconferentie van vo- j'2e week heeft hij nog eens uitdruk kelijk gezegd, dat de strijdkrachten v8ij de V.S. onder geen voorwaarde Kssen beide zullen komen op Cuba. Kennedy heelt vandaag echter ge waarschuwd voor militaire interventie Pp Cuba door een andere „buiten- 'andse mogendheidAmerika zal niet Pulden, dat de Sovjet-Unie ingrijpt. p Washington houdt men overigens P°k rekening met de mogelijkheid, dat Rusland wraak neemt op and ten van [<oude aan Laos en andere oorlog, en ron- men erhjii. oor Kennedy staat er veel op hel "Pel. Als de opstandelingen hun strijd jegen Castro verliezen, zal de Cu baanse dictator vaster in het zadel k°men te zitten dan ooit. en de Cu- aans-Russische banden zullen hcch Kr worden dan tevoren. De val van vastro zal bovendien niet te lang mo- uitblijven, want naarmate de 2r'id langer duurt neemt de kans op ^**tische Rufcsitche niasteegftUn toe. President Kennedy heeft vorige week met grote nadruk verklaard, dat er geen sprake zou zijn van rechtstreek se Amerikaanse interventie tegen het bewind van Fidel Castro op Cuba. Men mag aannemen, dat het Amerikaanse staatshoofd alle middelen die hem ten dienste staan, aangrijpt 0111 te voor komen, dat landgenoten van hem deel nemen aan de gevechten op het om streden eiland. Maar hij legde zijn ver klaring af op een persconferentie. En geen instituut heeft zich de afgelopen maanden meer moeite getroost om minstens de verdenking te wekken, dat de V.S. zich jegens Castro schuldig maken aan indirecte interventie, dan de Amerikaanse oers. De New Vork Times en de Saturday Evening Post hebben enkele boeiende reportages gepubliceerd over de aan moediging, die de Cubaanse ballingen hebben ontvangen voor hun plannen Fidel Castro ten val te brengen. Die aanmoediging kregen zij in de Ver. Sta ten, maar ook in enkele Latijns-Ame rikaanse landen, met name Guatemala. De president van dat land, Miguel Ydi- goras Fuentes, heeft zeifs de corres pondent van de New York Times, Paul F. Kennedy, die een persoonlijk vriend van hem is, uitgewezen omdat hij be richten had gepubliceerd over do mili taire opleiding van Cubaanse ballingen op Guatemalteekse bases. Paul Kenne dy heeft zich aan deze order weinig gelegen laten liggen en hjj dist nu van uit Guatemala city weer nieuwe ver halen op over een oefenkamp in 'net district Peten, tussen Mexico en Brits Honduras. In het zuiden van de Verenigde Sta ten hebben de militaire autoriteiten op zijn minst een oogje toegeknepen, ais voor de oefening van Cubaanse guer rilla's gebruik werd gemaakt van verlaten bases en vliegvelden. De re- crutering van Cubaanse vrijwilligers heeft ongehinderd haar beslag kunnen krijgen. Er zjjn tot dit ogenblik nog geen berichten, dat de Amerikaanse kwar tiermeester-generaal zich heeft be klaagd over de verdwijning van dui zenden uniformen zonder Ameri kaanse distinctieven), blauwe base ballpetten, parachutistenlaarzen en wapens zó modern, dat menige G.I. ze nog niet in handen heeft gehad. Talloos zijn de berichten en ze zijn niet ontkend dat de inlichtingen dienst van Allen Dulles, de Central In telligence Agency, uit zijn geheime fondsen vele miljoenen ter beschikking van de ballingen heeft gesteld. Lange tijd genoten de Verenigde Staten de reputatie, dat zij de dictaturen in Latyns-Amerika niet bestreden, maar hen hielpen. In juni 1954 werd een fameus precedent 'geschapen, toen Amerika op nauwe lijks verhulde wijze steun verleende aan de omverwerping van president Jacobo Arbenz Guzman en zijn linkse bewind in Guatemala. De reden van dit ingrijpen was, dat Guzman belangrijke wapenleveran ties had ontvangen uit landen achter het IJzeren Gordijn. De Democratische senator (thans vice-president) Lyndon B. Johnson diende een resolutie in, waarin als de mening van het Ameri kaanse Congres werd weergegeven, dat „het internationale communisme geen vaste voet mag krijgen op het Amerikaanse vasteland". Maar er waren weer anderen, en het Panamerikaanse Vakverbond behoorde ertoe, die zeiden, dat Amerika alleen uit boosheid had gehandeld, omdat pre sident Guzman had geprobeerd de overwegende machtspositie van de Amerikaanse „United Fruit Company" aan te tasten. Om tweeërlei reden gaat de rege- ring-Kennedy thans met behoedzaam heid te werk in de Cubaanse kwestie. In de eerste plaats voelt zij er weinig voor het ontzag, dat de andere Latijns- Amerikaanse landen koesteren voor artikel 15 van het O.A.S.-verdrag (het verbod dus van directe en indirec- t e interventie), verder te kwetsen. Er is haar alles aan gelegen, dat de anti-Castristisehe revolutie zo snel en zo discreet mogelijk verloopt. In de tweede plaats moet de rcgering-Kenne- dy de indruk vermijden, dat haar open lijke sympathie voor de bestrijders van Fidel Castro niet wordt ingegeven door zijn geflirt met het communisme, maar door haar eigen afkeer van sociale her vormingen als zodanig. Om die redenering bij voorbaat te weerleggen heeft het State Depart ment vorige week maandag een do cument uitgegeven, dat, naar ver luidt, is geschreven door niemand minder dan Kennedy's begaafdste Bamflettist, prof. Arthur Schlesinger. 'aarin wordt uitdrukkelijk onder scheid gemaakt, tussen de aanvanke lijke „integriteit" van Castro's revo lutie en de pro-communistische ont aarding, die later is opgetreden. In het document wordt erkend, dat Amerika zich in het verleden jegens Cuba heeft schuldig gemaakt aan nalatigheden en fouten. Er wordt warme adhaesie betuigd met de aanvankelijke idealen van de eerste revolutie, die in heel Latijns- Amerika zoveel weerklank hebben ge vonden: bevrijding van binnenlandse tirannie en buitenlandse interventie, uitbanning van honger, armoede en analfabetisme, vrijheid voor iedere enkeling en iedere natie om zich vol ledig te ontplooien in de twintigste eeuw. Advertentie aar dit zijn per saldo maar woorden. Veel spannender en veel pikanter zijn de manoeu vres, die achter de schermen ztjn uitgevoerd om de beweging van de Cubaanse ballingen zo onverdacht mo gelijk te doen lijken. Er zyn vele aan wijzingen, dat de C.I.A. in zijn con tacten met de vele tientallen groepen en groepjes ballingen eerst niet die mate van democratische en gematigd- progressieve waakzaamheid aan de dag heeft gelegd, die Kennedy wel had gewild. Vorige week merkte de „New Statesman and Nation" nog schamper op, dat de C.I.A. handen vol geld uit gaf aan de Organization Autentica van dr. Manuel Antonio de Varona. Omdat deze 2iou hebben toegezegd, dat hij, eenmaal teruggekeerd zijnde op Cuba, de nationalisatie van Amerikaanse eigendommen ongedaan zou maken, is de C.I.A. bereid geweest het feit door de vingers te zien, dat er in Varona's organisatie nogal wat aanhangers van de vroegere Cubaanse dictator Fulgen- cio Batista zaten. De regering-Kennedy heeft dit informele akkoord niet met haar gezag willen dekken. Volgens onbevestigde berichten zyn er binnen de C.I.A. verscheidene disci plinaire straffen gevallen. Maar voor iedereen zichtbaar was het bericht, dai de Amerikaanss minister van justitie, Robert Kennedy, enkele dagen vóór de invasie op Cuba de arrestatie heeft ge last van Rolando Masferrer, een man die onder Batista senator en politiechef is geweest en die de bijnaam „EI Tigre" droeg. Aan de andere kant heeft een links- gerichte stroming van Cubanen, die wordt geleid door Castro's oud-minis ter van Openbare Werken, Manuel Ray Rivero, de erkenning (ook financiële) gekregen, die haar eerst werd onthou den. Ray is van mening, dat heel wat nationahsatiemaatregelen, die op Cuba zijn getroffen, heilzaam zjjn en ge handhaafd moeten worden. anuel Ray is dadelijk opgeno men in de Revolutionaire Raad, die vorige maand is gevormd en die nu optreedt als voorlo pige regering. President is dr. José Miro Cardona, coopvaert p/jp Jy ƒ!•- WASHINGTON, 19 apru (Reuter) Het Amerik anse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat troepen van de pro-communistische Tathel Lao het dorp Moeong Mhonima- rath in midden-Caos hebben bezet, waardoor zij het land op een van zijn smalste punten in fveeën dreigen (e delen. Amerikaanse functionarissen be schouwen deze ontwikkeling als „ern stig". (AFP) Prins Soevanna Phoema, de voormalige neutralistische premier van Laos heeft het State Department iaten weten, dat hij afziet van zijn voorge nomen bezoek aan de V.S. Hij zou woensdag in Washington aankomen en een onderhoud hebben met president Kennedy. die in 1959 premier onder Castro is geweest. Varona bekleedt de post van premier en behalve Ray zitten in de voorlopige Cubaanse regering nog: Felipe Pazos, vroeger een verwoed aanhanger van het Castrisme en later benoemd tot president van de Nationale Bank. Ser gio Carbo, hoofdredacteur van de in Miami verschijnende „Prensa Libre", dr. Justo Carillo, president van de Bank voor Landbouwontwikkeling in de eerste regering-Castro en leider van het Montecristi-verzet in Havana, Raul Chivas, leider van de Orthodoxe Partij die veel geld voor de revolutie van Castro inzamelde en die met hem in de bergen heeft gevochten, Ignazio Rasco, voorzitter van de Christen-De mocratische beweging, Luis Conté Aguerro, leider van het christelijk an ti-communistische front, en majoor Huber Matos Benitez, eens revolutio nair commandant van de provincie Camaguey en een van de helden van de Sierra Maestra. Men heeft, met andere woorden, bewust aangeknoopt by de revolutie van Castro-vóór-de-ontsporing. De re gering-Kennedy is er zich van be wust, dat op Cuba de klok niet kan worden teruggedraaid naar een situa tie zoals die voor 1959 bestond. Nu de strjjd tegen Castro in volle gang is, ontrukt het zich grotendeels aan haar invloed óf er überhaupt wordt teruggedraaid, en, zo ja, hoever. (Advertentie) kiModt, J kokend Doe xe 3 rn«n in kleine -- ar ellen en S o{ j ^iter koken. D»"het vu**, «oevoegen..Ad* pet ed is f^wartnen- ""^sambal Stuur briefkaart met 34 ct. aan postzegel* aan Canimex Baam, voor mooi RECEHeOOEHE Een van de laatste paardebussen in Nederland, die van Voorschoten, gaat binnen afzienbare tijd ver dwijnen, daar het gemeentebe stuur het voornemen heeft een geregel de busverbinding mogelijk te maken. Het gaat hier om merkwaardige ver voermiddel, dat kinderen wonend aan do Rijndijk naar de school in het dorp brengt. I;i 1912 werd de lagere school aan de Rijndijk opgeheven cn de ge meente riep het vertrouwde vervoer middel de paard-en-wagen te hulp om do schoolkinderen ie vervoeren. In do loop der jaren is liet een paardebus ge worden, thans bestuurd door de heer tl. Zandbergen, die enige malen per dag „met zijn wagen volgeladen" het ritje vice versa maakt. Voorschoten, beroemd op zijn paardemarkt, gaat een vertrouwd stadsbeeld verliezen. DaMM c Russische kosmonaut Jocri Ga garin liecit nu wel ais eerste mens de ruimte „veroverd", maar wat de f2-jarige heer A. H. W. Sundermaii uit Arnhem van plan is, n.l. als een vogeï door de lucht te vliegen, heeft hij nog niet verwezenlijkt. De Arnhemmer is al sinds 195': Gagarin was toen nog een kleuter bezeten van zijn idee. Nu is hij, naar hy zeif zegt, aau de uitvoering toe. Alleen de vleugels, Dmsdng is in de Sint Pauluskerk in Vaals het huwelijk voltrokken van de heer en mevrouw Aus- sems. Het bijzondere van dit hu welijk is, dat op dezelfde dag de ouders van de bruidegom hun zilveren brui loft vierden en de grootouders hun gouden bruiloft. Het is een groot Lim burgs feesgeworden. kiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimmiiiiiiiiiiiiii) staart en ligruimte moeten nog ge monteerd worden. Xn juli gaat hij het serieus wagen de lucht in te gaan op de heide bij Teriet, hopend dat het hem niet zal vergaan als de „vogel mens" Icarus, wiens eigen gemaakte vleugels door de zon werden verteerd. Het toestel van de heer Sunderman is van rotan en bamboe, bespannen met zeildoek, en in elkaar gezet op de zolder van zijn woning aan de Tweede Spijkerdwarsstraat. De Arn hemmer is coupeur van zijn beroep en is afkomstig uit Bielefeld in Duits land. Zijn assistent, de zestienjarige Joop v. d, Walle, heeft hem bij het construeren van het „vogel-apparaat" waarvan op de foto een verkleind iiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiimiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii model goed geholpen en deelt na tuurlijk straks in de hulde als het eerste tochtje door het zwerk goed gelukt is. In het toekomstige „Twents-Gel- ders Textielmuseum" dat in 1963 ter gelegenheid van het eeuw feest van de grote brand van Enschede in deze stad zal worden geopend, zal een zeventiende-eeuwse „boutique" worden ingericht. Hierin wil men kant, textielstoffen en kos tuums uit die tijd ten toon stellen. Uit de kringen van de Enschedese fabrikanten en zakenlieden is een dames-comité gevormd, dat een fonds in het leven heeft geroepen om dit idee te kunnen verwezen lijken. Voor de stichting van het museum heeft de gemeente Enschede de villa in het Blijdensteinpark ge schonken. Mgr. Felici is een forse man met een vriendelijk, maar (sit venia ver bis!) terdege uitgeslapen kop. Hij ver telde, dat enige lokalen in de nieuw bouw aan de Via della Conciliazione, bestemd waren voor het conciliaire persbureau. „Dit bestaat dus thans", intervenieerde een van de aanwezigen, „en wie heeft de leiding?" Antwoord: „Het bestaat heden in nog embryonale vorm en wie de eerste informateur wordt, zult u binnenkort merken". De aartsbisschop was begonnen met een positiev mededeling. Het Vati caanse Concili zal, als alles volgens de plannen verloopt, kunnen begin nen in de herfst van 1962. Er wordt zeer hard gewerkt en uw correspon dent weet, dat dit geschiedt naar de meest efficiënte moderne maatstaven. De volgende getuigenis van de H. Va der in zjin aangehaald apostolisch schrijven is ook de ervaring van zelfs buitenstaanders: „Wat wy in het klooster van de Ostiensische basiliek de St. Paulus buiten de muren hebben aangekondigd, was een klein zaadje, maar dat is reeds uitgegroeid tot een boom met takken, bloemen en vruchten..." Het Concilie zal dus beginnen in het najaar van 1962. Het thans geboren voorlichtingsorgaan is nog klein. Want er wordt niet georganiseerd ter wille van „la bella figura" de schone schyn, maar naar noodzaak en nut. Een pa rallel kan men vinden in alle secreta riaten van de voorbereidende commis sie, die eerst uitgebreid worden als er behoefte aan is. Men verkeert thans in.de periode van het eerste studiewerk en ..de studerenden moet men niet sto- ren"- u „Het gaat om het welslagen van net Concilie en. niet om de journalisten, zei de bisschop. Toen klonk een stem uit de menigte: „Monseigneur, gelooft u, dat er een tegenstelling tussen beider werk bestaat?" Waarop de prelaat luid „nee" zei. Er was gelach in de zaal. Toch schuilt hier de kern van de ge compliceerde moeilykheden. Ter il lustratie: Toen tydens het kruisvuur iemand vroeg of een der onderwerpen van het Voncilie ook het celibaat der priesters is, antwoordde mgr. Felici ontkennend. Zou hy gezegd hebben: „Ik weet het niet" (een veel gegeven antwoord!) of: „Het zou kunnen zijn", dan zouden gegarandeerd hedenmorgen een niet gering aantal kranten over de wereld met een zeskoloms kop uitgeko men zyn: „Vaticaan Heft Celibaat op?" Op de vraag waarom er praktisch geen plaats voor leken in de commis sies en secretariaten is ingeruimd, antwoordde mgr. Felici. dat de „Ec clesia docens et regens" nu eenmaal aan de opvolgers van de apostelen, de paus en bisschoppen, is opgedra gen en dat aan dit z.i. fundamentele systeem voor een Concilie niets te veranderen valt. Er was hierover scepsis in de zaal. Maar de aartsbis schop ontkende ten stelligste, dat de leek in wezen geen stem in dit hoge kapittel heeft. Eerstens heeft de plaat selijke bisschop zyn lekenadviseurs en vervolgens raadplegen de voorberei dende commissies de leken, namelyk de exponenten van de internationale katholieke organisaties. Ondanks her haalde en geconcentreerde aanvallen liet mgr. Felici verder niets los. Hij verwees naar zyn recente uiteenzet ting op het congres van de Italiaanse katholieke journalisten. Deze culmi neerde o.i. in het negatieve: niet lie gen, niet lasteren, geen kwaad spre ken, geen lichtvaardige getuigenis ge ven. (Advertentie) haardroge*;- keukenmachine*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7